2.kolokvij
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Numerička matematika

#1: 2.kolokvij Autor/ica: **dreamer**Lokacija: space PostPostano: 15:46 pet, 27. 6. 2008
    —
malo rijesavam kolokvije od prosle godine i u prvom zadatku je zadano da trebamo napisati algoritam kojim se sto efikasnije izracunava vrijednost dobivenog oblika polinoma u nekoj zadanoj tocki...
sto se tocno misli pod tim?? da trebam napisati programski kod koji ce mi izracunati tu vrijednost (tj. da trebam napisati nesto tipa : p=1 +2*(x-1) + 3*(x-2)) ili nesto deseto?? Confused
ili nama sigurno nece doci nesto slicno?? Very Happy Very Happy

#2:  Autor/ica: ma PostPostano: 18:26 pet, 27. 6. 2008
    —
koje gradivo ulazi u kolokvij? Embarassed

#3: Re: 2.kolokvij Autor/ica: BugLokacija: Kako kad!! PostPostano: 11:24 sub, 28. 6. 2008
    —
**dreamer** (napisa):
malo rijesavam kolokvije od prosle godine i u prvom zadatku je zadano da trebamo napisati algoritam kojim se sto efikasnije izracunava vrijednost dobivenog oblika polinoma u nekoj zadanoj tocki...
sto se tocno misli pod tim?? da trebam napisati programski kod koji ce mi izracunati tu vrijednost (tj. da trebam napisati nesto tipa : p=1 +2*(x-1) + 3*(x-2)) ili nesto deseto?? Confused
ili nama sigurno nece doci nesto slicno?? Very Happy Very Happy



naravno da na m to nece doc... smislite ce oi nesto gore! Wink

#4:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 11:38 sub, 28. 6. 2008
    —
Pito sam ja Bujanovića na zadnjim vježbama kaj očekivat u kolokviju pa je reko da nema pojma, da treba pitat prof Singera dal će on sastavljat kolokvij, a ako neće, da će asistenti sastavit nešto slično onom od prošle godine Very Happy

#5:  Autor/ica: woodstock PostPostano: 11:48 sub, 28. 6. 2008
    —
nama je na složenosti prof. Singer rekao da će najvjerojatnije on sastavljat kolokvij jer je to najjednostavnije Very Happy

#6:  Autor/ica: **dreamer**Lokacija: space PostPostano: 12:53 sub, 28. 6. 2008
    —
ups.. a onda se ne moram ni truditi uciti Evil or Very Mad Mad

Added after 21 minutes:

onda nece biti linearni spline??
mogu se kladiti da ce biti da izracunamo slozenost necega...

#7:  Autor/ica: 5ra PostPostano: 14:56 sub, 28. 6. 2008
    —
woodstock (napisa):
nama je na složenosti prof. Singer rekao da će najvjerojatnije on sastavljat kolokvij jer je to najjednostavnije Very Happy



a i tako je najlakše osvetiti se zločestim studentima koji nisu išli na predavanja. Twisted Evil (uključujući i mene)

#8:  Autor/ica: aryaLokacija: forum PostPostano: 15:17 sub, 28. 6. 2008
    —
5ra (napisa):
a i tako je najlakše osvetiti se zločestim studentima koji nisu išli na predavanja. Twisted Evil


pa ak i ne ideš na predavanja, imaš ih na netu, uvijek se mogu pročitat prije kolokvija Wink

#9:  Autor/ica: Nori PostPostano: 17:32 sub, 28. 6. 2008
    —
da,700 stranica je poslastca za svakog studenta!

#10:  Autor/ica: aryaLokacija: forum PostPostano: 17:56 sub, 28. 6. 2008
    —
pa nije baš 700... tj. zapravo ne znam koliko je, može bit da ima 700 slajdova, ali sigurno ima i slika i tak to, a i nisu stranice, nego slajdovi Smile meni prošli put trebao jedan dan da ih pročitam, tak da, nije baš toliko strašno...
a uostalom, ne mora se to čitat... nitko nikoga ne tjera, teško da ćeš past ako znaš sve sa vježbi...
ne kužim što je sad problem Sad

#11: pribor Autor/ica: erzsebet PostPostano: 14:55 pon, 30. 6. 2008
    —
smijemo li imati grafičke/programibilne kalkulatore na kolokviju iz nm? (i općenito na kolokvijima).

#12:  Autor/ica: BugLokacija: Kako kad!! PostPostano: 15:01 pon, 30. 6. 2008
    —
Ni da ti zivot o njima ovisi!!!! NE, ubiju te ako vide da imas!! Dakle imas da oni ne vide!

#13:  Autor/ica: erzsebet PostPostano: 15:09 pon, 30. 6. 2008
    —
Crying or Very sad to sam i mislila... ipak treba onda uciti . bilo bi fora da imamo predmete za koje smijemo koristiti mathematicu ili matlab (na kolokviju naravno Smile )

hvala

#14:  Autor/ica: Gost PostPostano: 15:27 pon, 30. 6. 2008
    —
U koliko je sati sutra kolokvij??

#15:  Autor/ica: BugLokacija: Kako kad!! PostPostano: 15:40 pon, 30. 6. 2008
    —
12

#16:  Autor/ica: buzov5Lokacija: zg PostPostano: 15:57 pon, 30. 6. 2008
    —
da ne radim novu temu kad je ovo ionako vezano uz kolokvij...

evo pitanje za razne wunderkindove ovdje Smile. ma dobro nije, moze i za
smrtnike. ja poceo ucit i dosao sam do po dijelovima kubicne interpolacije
(nije smijesno). ako sam ja dobro skuzio, trebam po segmentima radit
hermiteovu interpolaciju, na segmentima [Xk-1,Xk], i za cvorove uzet Xk-1
dupli i tako za Xk (tocku sa ruba segmenta i derivaciju u tocki) i dobit cu
polinome Pk. sad me samo zanima jel sam ja to dobro skuzio? ako jesam
cemu onda u onoj debeloj skriptetini ona hrpa relacija za racunanje onih
Ci,k?

#17:  Autor/ica: **dreamer**Lokacija: space PostPostano: 12:23 sri, 2. 7. 2008
    —
cula sam da je na kolokviju prije prvog zadatka (kao uputa) pisalo da ukoliko ne izracunamo u svakom zadatku ocijenu pogreske da nam je to automatski 0 bodova na zadatku... i to od par ljudi, pa me zanima da li je to stvarno tako ili je netko krivo shvatio pa se bzvz siri panika?

#18:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 12:35 sri, 2. 7. 2008
    —
Pa, pisalo je nesto u stilu da rjesenje bez ocjene greske ne vrijedi. Smile

#19:  Autor/ica: matmihLokacija: {Zg, De , Ri} PostPostano: 12:59 sri, 2. 7. 2008
    —
Je, pisalo je točno tako, a ja to vidio naravno na kraju kad sam već morao predat. Sad Stvarno neznam čemu to... Sad

#20:  Autor/ica: grrrga PostPostano: 13:06 sri, 2. 7. 2008
    —
KAJ??? cek malo... u uputama, prije 1. zadatka, uputama koje cita mozda 10% ljudi je pisalo da dobijes 0 bodova u zadatku ako ne ocijenis pogresku? nemam rijeci... jesu oni svjesni kolko ce nas sad past kolegij zbog toga sto se njima nije dalo u tekst svakog zadatka ubacit recenicu da treba ocijenit pogresku?

#21:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 13:08 sri, 2. 7. 2008
    —
Pa, ja bih rekao da je stvar u tome da bez "svijesti o greski" zapravo ne kuzis pozadinu, nego primjenjujes neki algoritam bez razumijevanja. Confused U numerickoj matematici, izracunati "nekakvi brojevi" bez informacije koliko su oni bliski stvarnim brojevima, nemaju apsolutno nikakvog smisla i vjerujem da je to receno na predavanjima. Smile No, to je samo moja interpretacija (ja sam to vidio na dezurstvu, a s kolokvijem inace nemam veze). Neutral

On the other hand, "rjesenje ne vrijedi" znaci "rjesenje nije dobro", a ne "dobit cete nula bodova". Smile Dakle, ta napomenta moze znaciti samo da za rjesenja bez ocjene tocnosti necete dobiti sve bodove, no nista ne kaze o tome koliko se gubi. Very Happy

#22:  Autor/ica: aryaLokacija: forum PostPostano: 13:09 sri, 2. 7. 2008
    —
nisam ni ja vidjela to, rekli mi kasnije...
ali meni se nekako čini da je u svakom zadatku poslije pisalo da ocijenimo greške, da nije trebalo ništa više od toga... tj. da je sve što trebamo rečeno u tekstu zadatka... bar se nadam da je tako, ne vidim koje bi druge greške ocjenjivali Very Happy

#23:  Autor/ica: putanjaLokacija: metropola PostPostano: 13:23 sri, 2. 7. 2008
    —
pa je pisalo je na kraju svakog zadatka da treba i izracunati stavrnu gresku... i naravno da je trebalo to napraviti da bi se dobilo maksimum bodova na određenom zadatku, ali i ja naravno nisam vidjela tu napomenu tako da ne znam sto je tocno pisalo u napomeni ali nema smisla da dobijemo 0 bodova samo zato sto nismo izracunali pogresku..
pa valjda ipak nesto znaci i to da mi razumijemo te metode i da ih znamo primijeniti...

#24:  Autor/ica: aryaLokacija: forum PostPostano: 13:25 sri, 2. 7. 2008
    —
ma ak budu davali 0 zbog toga, mislim da će rezultati biti katastrofa... nije da ovako neće biti, ali onda će stvarno biti loše Confused

#25:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 13:36 sri, 2. 7. 2008
    —
Ja sam vidio to u uputama, ali mislim da je i u svakom zadatku pisalo da treba nać grešku... nisam siguran dal sam to napravio svuda (zadnji) ali mislim da 0 bodova nije ok. Ok da od 15 uzmu 5, ali sve je ipak malo previše... a ako bude tak, bit će nas na žalbama pa će imat još više posla Very Happy

#26:  Autor/ica: putanjaLokacija: metropola PostPostano: 13:56 sri, 2. 7. 2008
    —
slazem se... i ovako je billo previse posla na kolokviju...(meni bar) tako da nisam bas stigla doc do rjesenja u svakom zadatku pa nisam imala s cim racunati greske...al sam napisala kako bi to napravila...ma ne znam... vidjet cemo u ponedjeljak...osobno mislim da je ovo s 0 bodova samo sirnje panike...i onako sad ne mozemo poduzet nista prije nego sto dodu rezultati...

#27:  Autor/ica: 5ra PostPostano: 14:25 sri, 2. 7. 2008
    —
ne znam ja kaj si oni zamišljaju......
ako su već toliko rigorozni da će davat nula bodova (a tako je pisalo na kolokviju) onda su mogli izustit te tri riječi i ljudima skrenut pozornost na to da to TREBA napraviti.... Evil or Very Mad

#28:  Autor/ica: **dreamer**Lokacija: space PostPostano: 14:39 sri, 2. 7. 2008
    —
nama je asistentica koja nas je cuvala rekla :"procitajte upute" i krenula sam citati upute i na pocetku je pisalo nesto kao koji su dozvoljeni materijali na kolokviju pa sam prestala citati jer sam mislila da ako je nesto bitnije od toga da smijemo imati digitron na kolokviju numericke da ce asistentica reci.

pisalo je bas da ukoliko se u svakom zadatku ne izracuna ocjena greske da ce zadatak nositi 0 bodova. meni je to pravilo sasvim bedasto i glupo. ako sam znala napraviti cijeli postupak u zadatku i ako mi nisu bili cudni brojevi tipa 1.45367723412334 * 10^(-Cool to znaci da imam nekog znanja iz numericke. a ovo o podizanju "svijesti" o smislu numericke matematike na nacin da se mora izracunati ocjena greske mi je bedasto jer ako sam prepisivala preko 10 znamenaka iza decimalne tocke valjda samo govori da znam da u numerickoj i 20 decimala ima veliku ulogu.
pardon, ali ako imam tocan postupak, a na kraju nemam izracunatu ocjenu gresku meni to nikako nije za 0 bodova.

#29:  Autor/ica: ma PostPostano: 14:44 sri, 2. 7. 2008
    —
vidio sam tu napomenu [netko je rekao da 10% ljudi čita te napomene - čekaj malo, zašto one onda tamo stoje? moraš pročitati upute prije kolokvija, kao što moraš pročitati zadatak prije rješavanja. ili onda gubiš živce (i godine) kad ti poslije kažu da je trebalo pisati penkalom ili tiskanim slovima Rolling Eyes ] i mislim da je to neslana šala. ako stvarno ne budu davali ništa bodova za potpuno riješen zadatak bez izračunate greške, onda #Cussing out a i na žalbama će biti vruće. Very Happy

#30:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 14:49 sri, 2. 7. 2008
    —
@**dreamer**: Mozes ti izracunati nesto i na 1719 decimalnih znamenaka, pa da rezultat nema veze niti s tocnim niti s pribliznim. Confused Prof. garantirano moze dati primjer(e). Smile

Ja ne tvrdim da je to svrha takvog pravila (sto niti ne mogu, jer nisam na kolegiju), nego sam ponudio jedno moguce objasnjenje. Smile

Za sve ostalo, potrebno je obratiti se nastavnicima i/ili asistentima (sto je zdravije mailom, jer mislim da nitko od te ekipe nije redovit na Forumu). Smile

#31:  Autor/ica: aryaLokacija: forum PostPostano: 15:01 sri, 2. 7. 2008
    —
ok, može sad netko sa sigurnošću reć jesmo li, i ako da, što, trebali računat osim onoga što je bilo navedeno u tekstu zadatka? Smile

#32:  Autor/ica: **dreamer**Lokacija: space PostPostano: 15:07 sri, 2. 7. 2008
    —
ma samo zelim reci da je meni to pravilo totalno glupo i besmisleno, al' dobro necu sad panicariti zbog toga nego cekam rezultate pa da vidim je li to stvarno tako ili ne. a ako je... bas me zanima kakva ce biti atmosfera na zalbama... mozda bi onda trebali zalbe smjestiti u 003 Twisted Evil

usput, u koliko sati su zalbe? to sam procitala ali sam zaboravila

#33:  Autor/ica: putanjaLokacija: metropola PostPostano: 15:20 sri, 2. 7. 2008
    —
kolko se ja sjecam prof. je reko da su rezultati, zalbe, upis ocjena itd. u pon. u 9 sati

Added after 8 minutes:

Ma ja mislim da je sve sto je trebalo rijesiti stajalo u tekstu svakog zadatka, a da je ta napomena sluzila tome da mi ozbiljno shvatimo te pogreske(jer se to trazilo u svakom zadatku),tj. da ne dodemo na zalbe pricat kak su nam dali premalo bodova samo zato sto nismo izracunali pogresku... i da nam napomenu da je to zbilja najvazniji dio zadatka... tako da ako si rijesila sve sto se trazilo u zadatku nemas problama s ovom farsom oko 0 bodova...

#34:  Autor/ica: aryaLokacija: forum PostPostano: 15:45 sri, 2. 7. 2008
    —
putanja (napisa):
Ma ja mislim da je sve sto je trebalo rijesiti stajalo u tekstu svakog zadatka, a da je ta napomena sluzila tome da mi ozbiljno shvatimo te pogreske(jer se to trazilo u svakom zadatku),tj. da ne dodemo na zalbe pricat kak su nam dali premalo bodova samo zato sto nismo izracunali pogresku... i da nam napomenu da je to zbilja najvazniji dio zadatka... tako da ako si rijesila sve sto se trazilo u zadatku nemas problama s ovom farsom oko 0 bodova...


ma i ja mislim da je tako, al kad se sad panika stvara, pa i mene uhvatilo Smile

#35:  Autor/ica: Ančica PostPostano: 17:03 sri, 2. 7. 2008
    —
na kolokviju je pisalo da su zalbe u petak u 12h.. i to su u 003 napisali na plocu.. nadajmo se da je to tocno! tko ce cekati do pon da znamo da li imamo 0b ili nesto vise heheh..

#36:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 17:14 sri, 2. 7. 2008
    —
Ančica (napisa):
na kolokviju je pisalo da su zalbe u petak u 12h.. i to su u 003 napisali na plocu.. nadajmo se da je to tocno! tko ce cekati do pon da znamo da li imamo 0b ili nesto vise heheh..


Ja u 003 nisam nista pisao po ploci, no znam da je ponesto pisalo od kolokvija prije Numericke. Confused Cini mi se da je u 003 netko (Velcic mozda?) samo napisao do kad se pise (14:25, ako me senilija ne vara). Smile

#37:  Autor/ica: aryaLokacija: forum PostPostano: 17:14 sri, 2. 7. 2008
    —
otkud to? Shocked ja bila u 003 i ne sjećam se toga... samo se sjećam da su rekli da je u ponedjeljak u 9 sve... al može biti da sam to potisnula Very Happy nek se javi još netko tko je bio u 003 i neka kaže svoju verziju Smile

#38:  Autor/ica: Ančica PostPostano: 17:53 sri, 2. 7. 2008
    —
a onda ne znam.. nadajmo se da ce pisati na sluzbenoj stranici, pa cemo valjda saznati na vrijeme..

#39:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 18:53 sri, 2. 7. 2008
    —
Došli
zadaci

Mislim da ipak za svaku grešku piše u samom zadatku... Wink

#40:  Autor/ica: **dreamer**Lokacija: space PostPostano: 19:09 sri, 2. 7. 2008
    —
a gdje ovo pise :
Citat:
Izracunata rjesenja (tj. brojevi) bez ocjenegreske koja garantira trazenu tocnost ne vrijede, tj. donose 0 bodova!

??

i kako bi se to trebalo shvatiti? da cijeli zadatak donosi 0 bodova ili....??

#41:  Autor/ica: 5ra PostPostano: 19:11 sri, 2. 7. 2008
    —
Velčić je 003 rekao da će rezultati i žalbe biti u ponedjeljak u 9 sati, prof Singer se na to nadovezao da će njegova grupa isto u pon u 9 moći pokupiti ocjene. dogovor za usmeni je rekao da je u ponedjeljak također ali do 12 ili 13 sati, to nisam zapamtila sigurno.

#42:  Autor/ica: ßLokacija: Graveyard Mountain Home PostPostano: 19:18 sri, 2. 7. 2008
    —
5ra (napisa):
Velčić je 003 rekao da će rezultati i žalbe biti u ponedjeljak u 9 sati, prof Singer se na to nadovezao da će njegova grupa isto u pon u 9 moći pokupiti ocjene. dogovor za usmeni je rekao da je u ponedjeljak također ali do 12 ili 13 sati, to nisam zapamtila sigurno.


Prof. Grubišić je rekao da je, što se njega tiče, dogovor za usmeni do 13h. S tim da mu se može poslati i mail, ali mail također treba biti do 13h poslan...

#43:  Autor/ica: putanjaLokacija: metropola PostPostano: 20:08 sri, 2. 7. 2008
    —
heh da oko toga se moze razviti cijela filozofija...al mislim da nase filozofiranje o tome nece bas puno pomoc jer neznamo kako razmisljaju oni (koji smislise mapomenu) Wink
tako da izgleda da cemo odgovore na zivotna pitanja iz numericke matemetike ipak saznati tek kad dodu rezultati.. Sad

Added after 3 minutes:

**dreamer** (napisa):
a gdje ovo pise :
Citat:
Izracunata rjesenja (tj. brojevi) bez ocjenegreske koja garantira trazenu tocnost ne vrijede, tj. donose 0 bodova!

??

i kako bi se to trebalo shvatiti? da cijeli zadatak donosi 0 bodova ili....??



Forum@DeGiorgi -> Numerička matematika


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin