KMG usmeni 2010.
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Matematički kolegiji

#1: KMG usmeni 2010. Autor/ica: mery PostPostano: 9:03 pon, 21. 6. 2010
    —
Ljudovi koji danas odgovarate budite tako dobri pa napisite pitanja koja je profesor pitao Very Happy Very Happy Very Happy

#2:  Autor/ica: tinker bell PostPostano: 16:12 pon, 21. 6. 2010
    —
i kakve su ocjene?? Smile

#3:  Autor/ica: GO!GO! PostPostano: 18:29 pon, 21. 6. 2010
    —
profesor je super na usmenom, stvarno daje vremena za razmisljanje,a ako nesto cak i znate onda ce vas navesti na odgovor Razz
danas je bilo svega sto se tice ocjena, ako se ne varam, 1 pad, 3 dvojke, 2 trojke i 2 petice, dakle svega osim cetvorki... Very Happy

piatnja su ova po sjecanju, uz napomenu da svatko odgovara na 3 pitanja, po jedno iz svaka dva poglavlja

POGLAVLJE I i II
opci aksiomi, aksiomi ravnala i aksiomi sestara
fundamentalne konstrukcije
konstruktivna zadaca
algebarska metoda
metoda presjeka
osna i centralna simetrija
translacija i rotacija

POGLAVLJE III i IV
homotetija
Menelajev teorem
inverzije (sve u vezi s njima, to je prilicno siroko podrucje)
slike pravca i kruznice pri inverziji
afinost

POGLAVLJE V i VI
elipsa (tm o pravcu koji ga sijece u max 2 tocke)
parabola
duplikacija kocke
neelementarna rjesenja duplikacije kocke
konstrukcija kvadrata jednake povrsine kao i zadanog kruga
priblizne rjesenja klasicnih zadaca

Added after 42 minutes:

dodatak: jos jedno pitanje, POGLAVLJE III i IV → dvomjeri

#4:  Autor/ica: tinker bell PostPostano: 18:51 pon, 21. 6. 2010
    —
fala puno!! Very Happy iako me plasi ovaj jedan pad Rolling Eyes

#5:  Autor/ica: mery PostPostano: 20:30 pon, 21. 6. 2010
    —
mene isto .... Sad

#6:  Autor/ica: insane_raverLokacija: ZGB PostPostano: 20:32 pon, 21. 6. 2010
    —
mislim da je taj pad zaslužen
čuo sam da je jako susretljiv
da treba bit opušten, znati naravno, i bitno razmišljati....
isto tako dobro je doći slušati koji puta usmeni.....

#7:  Autor/ica: GO!GO! PostPostano: 20:35 pon, 21. 6. 2010
    —
sto se tice pada, definitivno je zasluzen a sto se tice slusanja usmenog profesor i sam poziva da svi koji zele mogu slusati jer su ispiti javna stvar, cak svakoga tko ude u ured poziva da slusa usmene

#8:  Autor/ica: daisy PostPostano: 9:12 uto, 22. 6. 2010
    —
ovo pitanje s inverzijom.. jel pita i primjenu inverzije ( a i homotetije) na dokazivanje teorema?

#9:  Autor/ica: Gost PostPostano: 13:00 uto, 22. 6. 2010
    —
danas nije pitao primjenu inverzije i homotetije...

Bilo nas je 5, pitao je gradivo po redu...

1. aksiomi konstruktivne geometrije (opci i aksiomi ravnala i sestara), definicija homotetije i kompozicija dvije homotetije (sa istim i razlicitim središtima)

2. konstruktivna zadaća i broj rješenja, dokaz da sve homotetije i translacije čine grupu, definicija elipse

3. algebarska metoda-definicija, sto sve mozemo algebarski konstruirati i primjer s onim jednakostranicnim trokutom kojem vrhovi leže na paralelnim pravcima, inverzija-definicija i slika pravca pri inverziji, kvadratura kruga-opis tog problema i približna konstrukcija

4. izometrije-definicija izometrije, definicija osne i centralne sim, dokaz da je svaka involutorna izometrija ili osna ili centralna sim, dvoomjeri i dokaz papusovog teorema, duplikacija kocke i trisekcija kuta-opcenito o tome i dokaz da kubna jednadzba nema rješenje ni u jednom kvadratnom proširenju skupa Q

I ne znam sta je pitao zadnjeg kolegu Smile

svi su prošli, ocjene: dvije trojke, jedna četvorka i jedna petica Smile

#10:  Autor/ica: ecan PostPostano: 13:11 uto, 22. 6. 2010
    —
jel ima lista da se zapišemo za idući tjedan? Kad su konzultacije da se dogovorim s profesorom za umseni tako da ak je lista puna da ne dolazim bez veze?

#11:  Autor/ica: insane_raverLokacija: ZGB PostPostano: 13:23 uto, 22. 6. 2010
    —
ecan (napisa):
jel ima lista da se zapišemo za idući tjedan? Kad su konzultacije da se dogovorim s profesorom za umseni tako da ak je lista puna da ne dolazim bez veze?


već je jučer stavio listu i ima ljudi upisanih, od pon do četvrtka su termini, po 10 ljudi od 9h.
mislim da ti on ne gleda mail baš.. rađe odeš do faxa.....tamo ti sve piše Wink

#12:  Autor/ica: ante003 PostPostano: 13:41 uto, 22. 6. 2010
    —
ne da ne gleda mail nego nema ni komp u uredu Very Happy
koliko sam skuzio ne voli bas tehnologiju Smile

#13:  Autor/ica: mery PostPostano: 14:04 uto, 22. 6. 2010
    —
Very Happy Very Happy

#14:  Autor/ica: ojčina PostPostano: 12:07 sri, 23. 6. 2010
    —
Može li netko napisati nešto o tom Papusovom teoremu jer ga nema u
u predavanjima iz skriptarnice?

#15:  Autor/ica: mery PostPostano: 14:19 sri, 23. 6. 2010
    —
kakvi su danas dojmovi s usmenog Question

#16:  Autor/ica: ante003 PostPostano: 15:13 sri, 23. 6. 2010
    —
Prolazni Very Happy
Bilo nas je 9 i jedna osoba je pala samo. ostale ocjene su bile sasvim ok. jedna dvojka i ostalo 3,4,5.

#17:  Autor/ica: mery PostPostano: 15:43 sri, 23. 6. 2010
    —
a pitanja? ista kao i prethodnih dana ili?

#18:  Autor/ica: ante003 PostPostano: 15:46 sri, 23. 6. 2010
    —
pa vecinom da. bio je jedan teorem za koji sam prvi puta cuo Very Happy iz poglavlja linearne kolineacije.
ostalo je bilo vise manje sve isto

#19:  Autor/ica: mery PostPostano: 15:49 sri, 23. 6. 2010
    —
hvala samo da sutra prodjem

#20:  Autor/ica: ante003 PostPostano: 15:51 sri, 23. 6. 2010
    —
Tu imas neka pitanja i odgovore na njih kaj sam odgovaral kad sam se ucio.
fali mozda samo par stvari.
ignoriraj gramaticke greske jer sam to nabrzinu natipkao Razz

#21:  Autor/ica: Iv PostPostano: 17:29 sri, 23. 6. 2010
    —
Zna li netko kad bi mogli poceti usmeni za studente koji su bili na popravnom (i prošli naravno)?
Stavljena je i lista za sljedeći tjedan, ali je već puna!

#22:  Autor/ica: =) PostPostano: 16:09 čet, 24. 6. 2010
    —
kak je bilo danas na usmenom? jel tko pao ? i jel ima novih pitanja mene usmeni ceka iduci tjedan

#23:  Autor/ica: daisy PostPostano: 8:07 pet, 25. 6. 2010
    —
mislim da je bio jedan pad, tri dvojke, dvije četvorke i jedna trojka.. ok je bio profesor, pitanja kao sto su već napisana..

#24:  Autor/ica: ddujmic PostPostano: 11:53 pet, 25. 6. 2010
    —
kada mi s popravnoga odgovaramo, ako se nismo zapisali???????.... ima ljudi koji su se bzvz zapisali??...

#25:  Autor/ica: Buga. PostPostano: 19:11 pet, 25. 6. 2010
    —
Ima neko tak dobar ko nije prosal na popravnom a zapisal se za usmeni da mi se javi u inbox? jer je lista puna, a još je i k tome kod profesora pa se ne mogu dopisati ...

#26:  Autor/ica: jejo PostPostano: 19:52 pet, 25. 6. 2010
    —
pa dodji u ponedjeljak kod profesora pa se dogovori s njim kad i sve... Wink

#27:  Autor/ica: mery PostPostano: 19:57 pet, 25. 6. 2010
    —
profesor je rekao da ce vidjet koliko jos ljudi se nije upisalo na listu pa ce u toku tjedna staviti jos jednu listu za onaj iduci to je negdje 6.07

#28:  Autor/ica: kakt00sLokacija: :ɐɾıɔɐʞoן PostPostano: 20:05 pet, 25. 6. 2010
    —
mery (napisa):
profesor je rekao da ce vidjet koliko jos ljudi se nije upisalo na listu pa ce u toku tjedna staviti jos jednu listu za onaj iduci to je negdje 6.07


khm... kaj se ne zaključavaju studomati 3.7.?

#29:  Autor/ica: tammy PostPostano: 21:12 pet, 25. 6. 2010
    —
kakt00s (napisa):
khm... kaj se ne zaključavaju studomati 3.7.?


Ne. Konkretno, prof. Širola ispituje i nakon 10.7... Al će pisati 1.7. Very Happy

#30:  Autor/ica: Gost PostPostano: 1:24 sub, 26. 6. 2010
    —
sta pita profesor iz dvomjera? daj dio nema u onoj skripti

#31:  Autor/ica: Gost PostPostano: 3:51 sub, 26. 6. 2010
    —
jel profesor svih dana pito redom?

#32:  Autor/ica: mery PostPostano: 8:34 sub, 26. 6. 2010
    —
kakt00s (napisa):
mery (napisa):
profesor je rekao da ce vidjet koliko jos ljudi se nije upisalo na listu pa ce u toku tjedna staviti jos jednu listu za onaj iduci to je negdje 6.07


khm... kaj se ne zaključavaju studomati 3.7.?


ne znam meni je tako rekao

#33:  Autor/ica: sanja25 PostPostano: 16:43 ned, 27. 6. 2010
    —
da li je tocno da profesor po redu pita tj da 1. pita 3 pitanja(po jedno iz svake cjeline), 2. sljedeca 3 pitanja po redu itd..?

#34:  Autor/ica: msmit PostPostano: 17:59 ned, 27. 6. 2010
    —
Pita li profesor Mohr-Mascheronijeve konstrukcije?

#35:  Autor/ica: Gost PostPostano: 20:14 ned, 27. 6. 2010
    —
jeli profesor pito cjeline: klizne simetrije, grupa izomerija euklidske ravnine i neke njezine podgrupe, direktrise elipse i hiperbole? to nitko nije spomenuo Embarassed

#36:  Autor/ica: mery PostPostano: 21:52 ned, 27. 6. 2010
    —
Anonymous (napisa):
jeli profesor pito cjeline: klizne simetrije, grupa izomerija euklidske ravnine i neke njezine podgrupe, direktrise elipse i hiperbole? to nitko nije spomenuo Embarassed



da pitao je i to

#37:  Autor/ica: Gost PostPostano: 21:55 ned, 27. 6. 2010
    —
jel to za veću ocjenu ili za 2? jel to pito ove na kraju ili na početku?

#38:  Autor/ica: daisy PostPostano: 22:01 ned, 27. 6. 2010
    —
kad sam ja išla slušat dečka koji je bio 7. po redu je pitao klizne.. i curu koja je bila oko sredine je pito direktirse. za grupe nisam cula. i nadam se da nece Confused

#39:  Autor/ica: Gost PostPostano: 22:05 ned, 27. 6. 2010
    —
i ja se nadam. a jel pito po redu svaki put?

#40:  Autor/ica: daisy PostPostano: 22:07 ned, 27. 6. 2010
    —
kolko sam čula je. reko je da ne mora, al tako idu ljudi sami od sebe po tom redu.. a ja bi da ide po redu..

#41:  Autor/ica: Gost PostPostano: 22:08 ned, 27. 6. 2010
    —
ma mislio sam jel pita pitanja po redu po cjelinama. a što se tiče kako pita ljude,to po popisu ide.

#42:  Autor/ica: daisy PostPostano: 22:11 ned, 27. 6. 2010
    —
ahaa. sori. a kako kad, prvi dan nije isao po redu, a sad u cetvrtak je.. vise manje. ma ko zna sta ce sutra bit.. Sad

#43:  Autor/ica: Gost PostPostano: 22:16 ned, 27. 6. 2010
    —
a šta je prvi dan pito prvo?

#44:  Autor/ica: daisy PostPostano: 22:19 ned, 27. 6. 2010
    —
nemam pojma. samo su mi rekli da nije po nikakvom redu..

#45:  Autor/ica: Gost PostPostano: 22:20 ned, 27. 6. 2010
    —
to je malo problem,ovak bi si po redu složio i otprilike pogodio što će me pitat.sad neznam ni sam Confused jel ruši odmah kad neznaš?

#46:  Autor/ica: jejo PostPostano: 22:21 ned, 27. 6. 2010
    —
inace pita 3 pitanja, ako 2 neznas mislim da te rusi... barem je tako bilo prosle godine Smile e da. od koliko sati je usmeni, od 9? Smile

#47:  Autor/ica: ojčina PostPostano: 22:25 ned, 27. 6. 2010
    —
Od 9 je usmeni.Jel moraju svi doći u 9 ili si odprilike izračunaš kad bi mogao doći na red ako svaku osobu ispituje odprilike po 45 minuta?

#48:  Autor/ica: daisy PostPostano: 22:28 ned, 27. 6. 2010
    —
a ne znam, nije bas.. on puno prica, kao zapamti ako odustanes od nekog pitanja.. a inace je ok. pomaze i pravi se da nista ne zna pa ti njemu moras objasnit tipa sta su dvoomjeri. i onda kao ti da ocjenu ovisno o tome kolikoje naucio od tebe.. Very Happy

#49:  Autor/ica: Gost PostPostano: 22:35 ned, 27. 6. 2010
    —
super onda Very Happy a jel ima veze broj bodova iz kolokvija,recimo ako imamo dost dobre bodove da onda ne ruši ili tako nešto Confused

#50:  Autor/ica: jejo PostPostano: 22:41 ned, 27. 6. 2010
    —
pa.. njima je malo naklonjeniji, ali ako neznas, svejedno te rusi Smile

#51:  Autor/ica: thomary PostPostano: 12:10 pon, 28. 6. 2010
    —
Profesor pita samo do cetvrtka. Nije mi jasno kako se pravila mogu mijenjati na kraju semestra. Zar ljudi koji nisu isli na popravni, a pali su na usmenom ( ili ce pasti) nemaju pravo na popravni usmeni??? I kako profesor misli jos toliko ljudi uguratu u ta tri dana, a popisi su bili puni?

#52:  Autor/ica: insane_raverLokacija: ZGB PostPostano: 12:24 pon, 28. 6. 2010
    —
ako si već nekaj popravljao, nema opet popravljanja, pa nema popravnog usmenog za ljude sa popravnog kolokvija.
a što se tiće kad će zgurat, kaj nije pisalo da će bit još popis za 6.7 ili tako nešto?

#53:  Autor/ica: thomary PostPostano: 12:29 pon, 28. 6. 2010
    —
znam, znam, nisam niti mislila na ljude koji su nesto popravljali, vec na one koji nisu- zar oni nebi trebali imati pravo na popravni usmeni? u pravilima kolegija pise : Ako je ocjena usmenog ispita nedovoljan i ako student nije pristupao popravnom kolokviju, za njega će se održati jedan popravak usmenog ispita.
A po ovome sto je danas receno, nece biti tog porpavka. I svi moraju aljda odgovarati do cetvrtka. Jer se studomat zakljucava, a profesora u petak nema. tako nesto. A kako se to moze odluciti i reci zadanj 3 dana, nije bas jasno.

#54:  Autor/ica: insane_raverLokacija: ZGB PostPostano: 12:39 pon, 28. 6. 2010
    —
mora bit popravka, to se s profesorom treba dogovorit.

#55:  Autor/ica: marlenLokacija: MedVEšČak PostPostano: 12:40 pon, 28. 6. 2010
    —
teško. jel ta informacija od danas pouzdana?
ne vjerujem da je tome tak jer ja nisam išla na popravni kolokvij, a odgovaram tek ovaj tjedan prvi put, a profesor nam je u četvrtak rekel da budu usmeni još sljedeći tjedan za sve one koji su/budu pali na usmenom.
i da, imam još jedan usmeni 7.7. ko je tu lud?

#56:  Autor/ica: insane_raverLokacija: ZGB PostPostano: 12:42 pon, 28. 6. 2010
    —
marlen (napisa):
teško. jel ta informacija od danas pouzdana?
ne vjerujem da je tome tak jer ja nisam išla na popravni kolokvij, a odgovaram tek ovaj tjedan prvi put, a profesor nam je u četvrtak rekel da budu usmeni još sljedeći tjedan za sve one koji su/budu pali na usmenom.
i da, imam još jedan usmeni 7.7. ko je tu lud?


to što fax misli to "zaključat" u pravilu nikad ne prođe.
I prošle godine su produžili završetak nastave za jedno 2 tjedna ili tak nešto...
mislim da će se sve stić obavit

#57:  Autor/ica: thomary PostPostano: 12:43 pon, 28. 6. 2010
    —
Danas su ga ljudi isli pitati, i tako je rekao. Oni koji su isli na popravni i jos nisu odgovarali ce odgovoarati sutra, prekosutra ili u cetvrtak. I popis za ta tri dana ce biti sutra u jutro. Ludo je sve to.

#58:  Autor/ica: insane_raverLokacija: ZGB PostPostano: 12:45 pon, 28. 6. 2010
    —
ja sam u četvrtak zapisan već prošli tjedan.
Mislim, ako je tako to, onda će biti po 15ak ljudi svaki dan.. što znači usmeni do 20 navečer...
vidjet ćemo onda, ako je tako profesor rekao
Rolling Eyes

#59:  Autor/ica: marlenLokacija: MedVEšČak PostPostano: 12:48 pon, 28. 6. 2010
    —
popis bude sutra ujutro?? pa to nije normalno.
al možda ipak je, jer je popis bil objavljen i ljudi su se popisali na njega bez da su znali rezultate popravnog ili čak 2. kolokvija pa na popisu ima ljudi koji ni prošli nisu.
npr ja, nisam se imala mjesta upisat na popis pa mi je prof rekel da dojdem ovaj tjedan pošto na popisu ima ljudi koji su pali. stoga, novi popis je rješenje za sve nas bez dogovorenog termina.

#60:  Autor/ica: insane_raverLokacija: ZGB PostPostano: 12:53 pon, 28. 6. 2010
    —
to stoji, ljudi su se masovno popisivali.
uglavnom, znam i za kolegu koji je otišao na blef, nit je bio na popisu nit išta, pa se pojavio i odgovarao.
pa ono Smile
može se uvijek i tako, a prošao je regularno i sve
Wink

#61:  Autor/ica: jejo PostPostano: 18:59 pon, 28. 6. 2010
    —
jel moze netko napisati pitanja koja je prof danas pitao? Smile

#62:  Autor/ica: Buga. PostPostano: 20:04 pon, 28. 6. 2010
    —
Mislim da je 90% pitanja bilo ko i ova koja su već napisana na forumu ...

#63:  Autor/ica: marlenLokacija: MedVEšČak PostPostano: 13:37 uto, 29. 6. 2010
    —
današnja pitanja:

3. osne i centralne simetrije, dokaz tm. o 3 simetrale, Menelajev tm. i dokaz
4. translacije i rotacije, dvoomjeri
5. metode rj. konst. zadaća nabrojati + metoda presjeka + zadatak po volji, dvoomjeri + Papusov tm.
6. algebarska metoda + zad. po volji (jednakostranični trokut kojemu vrhovi leže na 3 paralelna pravca), inverzija (definicija, slika točke koja je unutar i slika točke koja je izvan kružnice inverzije + dokaz pomoću sukladnosti trokuta), teorem: ako kubna j-ba sa racionalnim koef. nema rj. u polju racionalnih brojeva, tada nema ni u jednom polju dobivenom kon. br. kvadratnih proširenja + dokaz
7. klizne simetrije + dokaz dva teorema iz tog poglavlja, slika pravca i kružnice pri inverziji + dokaz, parabola općenito + tm: pravac siječe parabolu u max 2 točke + dokaz

još su dvije cure odgovarale poslije

pitanja uglavnom ista ko dosad u malo izmjenjenom poretku,
jedna je osoba pala (vjerojatno zahvaljujući nesretnoj kombinaciji pitanja)

btw. 11. mjesto na listi za usmeni u četvrtak je oslobođeno! navalite! Smile

#64:  Autor/ica: tricky PostPostano: 13:41 uto, 29. 6. 2010
    —
jel na kraju četvrtak zadnii dan za usmeni ili nije?

#65:  Autor/ica: marlenLokacija: MedVEšČak PostPostano: 13:50 uto, 29. 6. 2010
    —
četvrtak nije zadnji dan za usmeni, ponuđen je i petak al on je vjerojatno popunjen.
ponedjeljak je isto ponuđen, al mislim da je pretežno namijenjen onima koji su/budu pali danas, sutra, preksutra.
spomenul je profesor sjednicu koju ima u ponedjeljak u podne i nije bil presretan dok je skužil da su se neki ljudi upisali na neponuđena mjesta, tj dopisali se, tak da ti dopisani odgovaraju među zadnjima, a ne 5.,6. il kak su se već upisali.

#66: zadatak? Autor/ica: Gost PostPostano: 14:05 uto, 29. 6. 2010
    —
zanima me taj "zadatak po volji"...kakvi su primjeri takvih zadataka?

#67:  Autor/ica: Buga. PostPostano: 14:16 uto, 29. 6. 2010
    —
Ispričavam se osobi koja mi je poslala poruku dal ju mogu staviti na popis, ne znam kak, al obrisala sam poruku i nemam pojma kome trebam odgovoriti Sad i koga zapisati itd. Sori.
Ugl. četvrtak je pun (osim tog jednog mjesta valjda) petak isto, za ponedjeljak ne znam, ali mislim da ako netko nije na popisu može doći tipa sutra, preksutra i javiti se profesoru i možda vas ugura za odgovaranje ...

#68:  Autor/ica: mali_zeleni PostPostano: 1:06 sri, 30. 6. 2010
    —
Ajd netko tko je bio na usmenom pa vidio da profesor pita nešto od
duplikacije kocke, neelementarnih rjesenja duplikacije kocke, konstrukcije kvadrata jednake povrsine kao i zadanog kruga i pribliznih rjesenja klasicnih zadaca kaže da li su potrebni dokazi ili kaj?

Da li profesor pita nešto tipa da dokažeš nešto što znaš ili ti kaže da mu dokažeš preko Hipijine kvadratrise?

#69:  Autor/ica: ante003 PostPostano: 1:19 sri, 30. 6. 2010
    —
mali_zeleni (napisa):
Ajd netko tko je bio na usmenom pa vidio da profesor pita nešto od
duplikacije kocke, neelementarnih rjesenja duplikacije kocke, konstrukcije kvadrata jednake povrsine kao i zadanog kruga i pribliznih rjesenja klasicnih zadaca kaže da li su potrebni dokazi ili kaj?

Da li profesor pita nešto tipa da dokažeš nešto što znaš ili ti kaže da mu dokažeš preko Hipijine kvadratrise?

trebas znat dokazat sve. trisekcija kuta i duplikacija kuta ide preko kubnih formula i daljnje igrancije s njima a trisekcija kako si i rekao preko Hpijinije formule.
jedino sto pita samo trisekciju ili duplikaciju. ne pita oboje jer je dosta slicno.
ali najbitnije je da pocnes pa ako zapnes ce ti pomoc i nece bit problema.

#70: pitanja Autor/ica: Gost PostPostano: 18:21 sri, 30. 6. 2010
    —
kakva su pitanja danas bila na usmenom?jer bilo kakvih ekstra pitanja koja nisu na popisu?dal je profesor spominjao što za ponedjeljak,kako ce organizirati usmene? Smile

#71:  Autor/ica: thomary PostPostano: 20:40 sri, 30. 6. 2010
    —
Pascalov tm, ostalo sve sto sam vec cula (bar do kada sam ja bila), prof je stvarno ok. Rekao je samo da ispituje u ponedjeljak, a da ce mozda morati ako bude potrebe i u utorak. Danas je bilo na popisu 10 ljudi, a pojavilo se 5 ili 6, osim ako su naknadno kansnije dolsi, sto ne vjerujem. Zasto? Ne znam.

#72:  Autor/ica: mali_zeleni PostPostano: 9:36 čet, 1. 7. 2010
    —
Jel bi mogao netko biti tako dobar pa objasniti dokaz teorema da pravac i elipsa imaju najviše 2 zajedničke točke?

Nisu mi jasna ona tri slučaja: kad p prolazi kroz F, kad siječe FF' i kad ne siječe FF'.

Ajd molim nekoga tko zna da mi pojasni sa što više detalja.

Zahvaljujem

#73:  Autor/ica: daisy PostPostano: 11:49 čet, 1. 7. 2010
    —
ok, prvi slucaj da tocka F se nalazi na nasem pravcu p.

uzmimo s jedne strane točke F neke dvije točke C i D takve da je jedna bliža točki F a jedna dalja. Sad izvedeš onu formulu za zbroj udaljenosti točaka C i D od F i F'. dakle imaš normalno, FC+CF' i to nam je manje od FC+CD+DF' ( zbog nejednakosti trokuta CDF') pa je zapravo FC+CF'<FD+DF'.
Sad neka nam je negdje sa strane zadana duljina 2a. Nju uzmemo u šestar i konstruiramo kružnicu sa središtem u tom našem fokusu F i gledamo presjeke s pravcem p ( s ista strane gdje su točke C i D). E sad se kao malo gibamo po tom polupravcu s početko u F. Na početku (zapravo u točki F) nam je zborj udaljenosti od fokusa jednak 2e, pa kako se mičemo, postaje sve veći i veći, i dođemo do onog presjeka kružnice i pravca p. iz toga nam slijedi da je 2e<2a. dakle, između točke F i točke presjeka postoji jedna i samo jedna(to voli da mu kazes) točka za koju je zbroj udaljenosti od fokusa jednak 2a. za drugi ti ide analogno, samo 2 puta koristiš nejednakost trokuta (ili 3, nisam sad više sigurna, nemam bilježnicu sa sobom, a to sam prošli tjedan odgovarala)...a treći slučaj, točno onako kako piše, par puta pitagora i to je to.zapravo nije ni bitan taj prvi dio, nego da objasniš ona tri podslučaja u tome, kada je GM <,> ili = 2a. nadam se da je bar malo jasno.. ja sam to znala pa nisam trebala dokazivat nego samo objašnjavat, al me je svejedno to dugo pitao jer nisam bila preprecizna s tim točkama..

#74:  Autor/ica: tricky PostPostano: 13:17 čet, 1. 7. 2010
    —
kakva je danas bila situacija na usmenima? sta je sa ponedjeljkom i utorkom?

#75:  Autor/ica: mery PostPostano: 18:54 čet, 1. 7. 2010
    —
ima li netko raspolozen da mi malo pojasni kvadraturu kruga i teorem o 3 simetrije Embarassed

#76:  Autor/ica: daisy PostPostano: 20:41 čet, 1. 7. 2010
    —
za kvadraturu kruga ne znam, tj nisam bas sigurna.

teorem o 3 simetrije:
ok, imas vjerojatno dokaz, pa onda sve pocetak kao tamo, imas tri pravca a,b,c koji prolaze kroz tocku O, na pravcu a uzmemo polupravac h i oznacimo poluravnine S i S'. sad kompozicija Sc*Sb*Sa preslikava h u h', S u S'', tocka O ostaje tocka O. onda nacrtas simetralu kuta (h, h') i to nam je kao pravac d. sad nam simetrija obzirom na taj pravac preslikava h u h', O ostaje opet O, samo nam je kao problem dal nam S ili S' preslikava u S''. ok, prvi slucaj, da S preslikava u S'', pa po aksiomu o zastavi ( dakle,da postoji točno jedna izometrija koja zadanu zastavu preslikava u drugu zadanu zastavu) su nam kompozicije Sc*Sb*Sa=Sd. a drugi slucaj je da nam S' preslikava u S''. onda cemo upotrijebiti Sa prvo pa Sd, jer ce nam Sa zamijeniti strane tih poluravnina. i onda nam Sc*Sb*Sa i Sd*Sa preslikavaju iste stvari pa su jednake. sad komponiraš sa Sa s desne trane i ostane ti Sc*Sb=Sd a to ne može biti jer su fiksni elementi desne strane pravac d (i sve točke na tom pravcu) a fiksni elementi lijeve strane je točka b presjek c tj točka O. pa je jedini slučaj onaj prvi i to je to.

#77:  Autor/ica: mali_zeleni PostPostano: 0:28 pet, 2. 7. 2010
    —
@daisy, nije mi još baš jasno ali hvala na pokušaju. Nije mi jasno zašto uopće gledamo te slučajeve kad pravac prolazi kroz F, kad siječe FF' itd. Zašto ne gledamo samo 3. slučaj?

#78: pon, uto? Autor/ica: Gost PostPostano: 13:12 pet, 2. 7. 2010
    —
dal netko zna što je sa usmenim u pon, uto? tenx

#79:  Autor/ica: daisy PostPostano: 13:40 pet, 2. 7. 2010
    —
mali_zeleni (napisa):
@daisy, nije mi još baš jasno ali hvala na pokušaju. Nije mi jasno zašto uopće gledamo te slučajeve kad pravac prolazi kroz F, kad siječe FF' itd. Zašto ne gledamo samo 3. slučaj?


razumijem te, rekao je i sam profesor da se prvi i zadnji slucaj mogu gledati kao jedan.. sorry sto nisam mogla pomoc Sad

#80:  Autor/ica: insane_raverLokacija: ZGB PostPostano: 14:35 pet, 2. 7. 2010
    —
daisy (napisa):
mali_zeleni (napisa):
@daisy, nije mi još baš jasno ali hvala na pokušaju. Nije mi jasno zašto uopće gledamo te slučajeve kad pravac prolazi kroz F, kad siječe FF' itd. Zašto ne gledamo samo 3. slučaj?


razumijem te, rekao je i sam profesor da se prvi i zadnji slucaj mogu gledati kao jedan.. sorry sto nisam mogla pomoc Sad


mene je to na usmenom pitao, nisam znao Very Happy
ali, kaže da je 1.slučaj poseban slučaj 3. slučaja Smile
pa u biti da ima samo 2 slučaja

#81:  Autor/ica: Buga. PostPostano: 15:53 pet, 2. 7. 2010
    —
Profesor Volenec je zakon! Very Happy

#82:  Autor/ica: niky PostPostano: 21:46 pet, 2. 7. 2010
    —
+1

#83: Re: pon, uto? Autor/ica: Gost PostPostano: 23:57 pet, 2. 7. 2010
    —
Anonymous (napisa):
dal netko zna što je sa usmenim u pon, uto? tenx


u ponedjeljak je sve popunjeno...
a za utorak - u ponedjeljak u 9 profesor ce ponovno stavit papir na vrata svog kabineta Very Happy
e da,a postoji vjerojatnost da se usmeni odrze i u srijedu...
ali u svakom slucaju odi u pon. na faks vec ranom zorom jer je bolje bit meduprvima na toj listi Wink

#84: usmeni Autor/ica: Gost PostPostano: 9:23 pon, 5. 7. 2010
    —
kakva su bila danas pitanja?jel sve vec poznato?hoće biti usmenih u srijedu? Smile

#85:  Autor/ica: mali_zeleni PostPostano: 13:45 uto, 6. 7. 2010
    —
Danas od svih ljudi koji su bili zapisani - njih 100 došlo je 5. Prvi kolega je dobio pitanja
1) konstruktivna zadaća
2) Homotetija
3) Elipsa

(to sam saznao vani ispred faksa od njega)

Ja sam bio po redu 4 ali sam odgovarao 3.
1) Translacije i rotacije, dokaz teorema da je kompozicija dvije rotacije ili rotacija ili translacija, izreći ostala 2 teorema o kombinacijama translacija i rotacija, izometrije, direktne i indirektne.
2) Inverzija, definicija, dokaz da je točka T' inverzna točka točke T, dokaz da pravac koji ne prolazi polom se preslikava u kružnicu koja prolazi polom, pitao je i onaj dokaz i da se kružnica preslikava u kružnicu ali to nisam znao
3) Duplikacija kocke, onaj mali dokaz + dokaz da ako kubna jednadžba s rac. koef nema rješenja...

Jedna kolegica je pala a ostali su odgodili.

Danas je dosta ljudi odgodilo tak da će sutra biti gužva.
Moj bi savjet bio da svakako sutra idete odgovarati i ne odgađate jer profesora stišću i samo je pitanje kad će reći da više nema usmenih.

#86: hmm Autor/ica: Gost PostPostano: 15:30 uto, 6. 7. 2010
    —
ali sutra je zaista zadnji dan ili će profesor imati usmene i u čet?



Forum@DeGiorgi -> Matematički kolegiji


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin