Kombinatorika
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Kombinatorika

#1: Kombinatorika Autor/ica: tihanaLokacija: Zagreb PostPostano: 22:52 pet, 8. 10. 2010
    —
može li mi netko tko je prošle godine slušao kombinatoriku reći kako se polagao kolegij Smile
dal je bilo bliceva (kakvih, kada), ima li negdje netko prošlogodišnje kolokvije, kako je izgledao usmeni i slično Smile

znam da je lagan kolegij ali bih ipak bila zahvalna na informacijama Very Happy

#2: Re: Kombinatorika Autor/ica: stueyLokacija: Rijeka, Zg PostPostano: 23:26 pet, 8. 10. 2010
    —
tihana (napisa):
može li mi netko tko je prošle godine slušao kombinatoriku reći kako se polagao kolegij Smile
dal je bilo bliceva (kakvih, kada), ima li negdje netko prošlogodišnje kolokvije, kako je izgledao usmeni i slično Smile

znam da je lagan kolegij ali bih ipak bila zahvalna na informacijama Very Happy


dva kolokvija + usmeni, ništa od toga preteško. najveći je problem bio što nismo znali što očekivati od kolokvija, a oni su bili prilično jednostavni. usmeni je također prilično ugodan, profesor ko da bi najradije svima podijelio petice Smile postoji valjda jedan dokaz koji je možda malo teži za naučit i koji je znao pitat, ostalo što pita su jednostavne stvari i zadaci koji su bili na kolokviju (a ni taj dokaz nije neki bauk ali smo ga mi neki bili lijeni naučit Razz).
ja sam npr. zeznuo na drugom kolokviju najlakši zadatak (imao 0 bodova na njemu) i onda me prvo to pitao (znači gleda ti bodove s kolokvija i pita ono što ti je bilo najslabije), a nakon toga još par jednostavnih stvari i prošlo je super.

bliceva nije bilo. potpisa je bilo ali mislim da to na kraju uopće nije gledao.

mislim da imam kolokvije, ali trenutno ih nemam (nisam u zg), pa ako ih netko ne postavi ranije, potražit ću čim se vratim Smile

#3: Literatura? Autor/ica: C PostPostano: 0:25 pon, 11. 10. 2010
    —
A postoji li neka službena literatura ili neslužbena, koja prati kolegij?

#4:  Autor/ica: asdf PostPostano: 18:55 pon, 11. 10. 2010
    —
Darko Veljan-KOMBINATORNA I DISKRETNA MATEMATIKA

#5: Re: Literatura? Autor/ica: matmihLokacija: {Zg, De , Ri} PostPostano: 20:00 pon, 11. 10. 2010
    —
C (napisa):
A postoji li neka službena literatura ili neslužbena, koja prati kolegij?


Čini mi se da je prošle godine profesor išao djelom po knjizi Donald E.Knuth:Concrete Mathematics
i Richard.P.Stanley: Enumerative Combinatorics . Smile
Sve šta treba znati kaže na predavanjima. Wink

#6: Re: Literatura? Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 22:21 pon, 11. 10. 2010
    —
matmih (napisa):
Sve šta treba znati kaže na predavanjima. Wink


A i puno više Very Happy

#7: Re: Kombinatorika Autor/ica: Crazylamb1Lokacija: Albertane, Mars PostPostano: 0:09 uto, 12. 10. 2010
    —
stuey (napisa):
mislim da imam kolokvije, ali trenutno ih nemam (nisam u zg), pa ako ih netko ne postavi ranije, potražit ću čim se vratim Smile


ak mozes staviti te kolokvije, bilo bi super Smile da barem imamo sliku kako to izgleda Smile

#8: Re: Kombinatorika Autor/ica: stueyLokacija: Rijeka, Zg PostPostano: 8:09 uto, 12. 10. 2010
    —
Crazylamb1 (napisa):
stuey (napisa):
mislim da imam kolokvije, ali trenutno ih nemam (nisam u zg), pa ako ih netko ne postavi ranije, potražit ću čim se vratim Smile


ak mozes staviti te kolokvije, bilo bi super Smile da barem imamo sliku kako to izgleda Smile


evo pronašao sam oba kolokvija iz 2009.godine, i nažalost samo drugi kolokvij od prošle godine. bilo bi super kad bi netko stavio prvi kolokvij od prošle godine, taj bi vam sad bio najkorisniji. ja ću ga još probati potražiti.

i ako se ne varam, u 1.kolokviju iz 2009. godine se ne trebate zamarati zadatkom 5., barem mi nismo trebali jer nismo takav tip zadataka radili.

#9:  Autor/ica: __fox PostPostano: 19:41 čet, 14. 10. 2010
    —
hvala stuey Very Happy

#10:  Autor/ica: Crazylamb1Lokacija: Albertane, Mars PostPostano: 1:47 pet, 15. 10. 2010
    —
woohoo! hvala puno na uploadiranim kolokvijima Very Happy ajd valjda bude netko stavio i taj 1. od prosle god.

a kako cujem ima sad i u skriptarnici neki kolokvij iz kombinatorike - da li je od prosle ili pretprosle godine, ne znam, ali ako nabavim sutra i razlicito je od ovog sto je stuey stavio, pokusat cu staviti i to tu, tako da je sve na jednom mjestu. Smile

#11:  Autor/ica: desire PostPostano: 17:44 sri, 20. 10. 2010
    —
Jel netko mozda nabavio 1. kolokvij od prosle godine? Smile

#12:  Autor/ica: frances PostPostano: 18:01 sri, 20. 10. 2010
    —
pogledaj 2 posta vise:)

#13: Re: Kombinatorika Autor/ica: desire PostPostano: 18:06 sri, 20. 10. 2010
    —
stuey (napisa):

evo pronašao sam oba kolokvija iz 2009.godine, i nažalost samo drugi kolokvij od prošle godine. bilo bi super kad bi netko stavio prvi kolokvij od prošle godine, taj bi vam sad bio najkorisniji. ja ću ga još probati potražiti.


Pa pise ovo... Very Happy tak da jedino kaj ja mogu zakljuciti iz toga je da su ovo oba kolokvija od pretprosle godine i drugi od prosle. Confused

#14:  Autor/ica: frances PostPostano: 18:23 sri, 20. 10. 2010
    —
pardon Smile

#15:  Autor/ica: stueyLokacija: Rijeka, Zg PostPostano: 22:21 sri, 20. 10. 2010
    —
istina, ja sam sve prekopao i taj 1.kol od prosle godine nisam nazalost nasao. a bio bi vam vrlo koristan da dobijete ideju sto ce vam doci. valjda ce netko biti tko ce ovo vidjeti i staviti ga.

navodno se danas planiralo i profesora pitati nesto vezano za taj kolokvij, pa ne znam je li od toga bilo sto.

#16:  Autor/ica: henrikLokacija: at the ego highway PostPostano: 16:38 čet, 21. 10. 2010
    —
Jel ima neka dobra dusa koja ima rjesenja 1. kolokvija (od prosle ili pretprosle godine), a da ih je voljna podijeliti sa sirom drustvenom zajednicom? Smile
Unaprijed hvala

#17:  Autor/ica: Charmed PostPostano: 15:08 sub, 23. 10. 2010
    —
Krivo postano Sad

#18:  Autor/ica: Gost PostPostano: 21:31 uto, 26. 10. 2010
    —
koliko ima prirodnih brojeva manjih od koji nisu djeljivi niti s 2, niti s 3, niti s 7?

može li netko to riješiti? Smile

#19: Re: Kombinatorika Autor/ica: BeeLokacija: Hicksville PostPostano: 2:33 sri, 27. 10. 2010
    —
gost (napisa):
koliko ima prirodnih brojeva manjih od koji nisu djeljivi niti s 2, niti s 3, niti s 7?

može li netko to riješiti?


stuey (napisa):

i ako se ne varam, u 1.kolokviju iz 2009. godine se ne trebate zamarati zadatkom 5., barem mi nismo trebali jer nismo takav tip zadataka radili.


valjda ne treba ni sada to znat.

stuey (napisa):
evo pronašao sam oba kolokvija iz 2009.godine, i nažalost samo drugi kolokvij od prošle godine. bilo bi super kad bi netko stavio prvi kolokvij od prošle godine, taj bi vam sad bio najkorisniji. ja ću ga još probati potražiti.


pa prosle godine je 1.kolokvij bio 2009. sto znaci da si nam dao proslogodisnji kolokvij Smile

#20:  Autor/ica: C PostPostano: 11:16 čet, 28. 10. 2010
    —
A što je 2., odnosno metoda parcijalne sumacije? Ima negdje za pročitati?

#21:  Autor/ica: tihanaLokacija: Zagreb PostPostano: 13:16 čet, 28. 10. 2010
    —
C (napisa):
A što je 2., odnosno metoda parcijalne sumacije? Ima negdje za pročitati?


jasnije?

#22:  Autor/ica: C PostPostano: 13:41 čet, 28. 10. 2010
    —
Jasno, puno hvala Smile

#23: Lanjski prvi kolokvij Autor/ica: Novi PostPostano: 16:03 čet, 28. 10. 2010
    —
Evo onaj kolokvij koji je falija:

1. Obrazložite metodu perturbacije za računanje suma te izračunajte sumu .

2. Koristeći "rocky-road" formulu (dvaput!) dokažite identitet .

3. Dokažite da je (Koristite Newton-Leibnizovu formulu), te izračunajte .

4. Za koje uvjete na a, b, c formalni red ima multiplikativni inverz. Izračunajte .

5. Koliko rješenja ima jednadžba . Dajte kombinatornu interpretaciju kako samih rješenja, tako i broja svih rješenja.

6. Dokažite formulu i interpretirajte pomoću multinomnih koeficijenata (kojih!).

7. Neka označuje broj particija broja čiji su svi dijelovi i dokažite da je .

#24:  Autor/ica: frances PostPostano: 17:32 čet, 28. 10. 2010
    —
Kako taj 4.? Jesmo mi to ove godine uopce radili?

#25:  Autor/ica: Gost PostPostano: 18:14 čet, 28. 10. 2010
    —
pliiiiiz,jel itko rješio koji zadatak od prošlogodišnjeg kolokvija da ga stavi tu?pli..bilo koji Sad

#26:  Autor/ica: tihanaLokacija: Zagreb PostPostano: 18:38 čet, 28. 10. 2010
    —
5. ja bih rekla da je to dokaz tm 1.11 na str 20 (http://www.fer.hr/_download/repository/EKskripta.pdf)
EDIT: to je korolar 1.2 sa str 20. hvala kolegama na ispravci Smile


4. imate tu nešto http://degiorgi.math.unizg.hr/forum/viewtopic.php?t=12571
meni ne pomaže...ako netko skuži neka kaže ovdje


1. je lagan, njega smo radili na satu pa si tamo pogledajte


3.prvi dio: ja bih ovako(neka je N=n-ta padajuća potencija):
∆x^N = nx^(N-1) → ∑x^N ∂x =x^(N+1) / (n+1) → zadatak=k(M+1) / (m+1) u granicama od b+1 do a...sada se samo uvrsti i to je to

3. drugi dio: za m<n je (m povrh n)=0 → to je onda (n povrh n) = 1
2.način uvrstite: pa pređite na parc.sumiranje...kada pokratite dobit ćete=1


6. ja sam raspisala obje strane
desna strana: (n povrh k)*(k povrh m)= ( n! / [k!*(n-k)!] ) * ( k!/ [ m!*(k-m)! ] ) ... isto za lijevu stranu....dobije se da je isto. Samo ne kužim kaj se treba s drugim dijelom zadatka

7. prop 1.3 na str 24 ovdje: http://www.fer.hr/_download/repository/EKskripta.pdf


Zadnja promjena: tihana; 22:24 čet, 28. 10. 2010; ukupno mijenjano 1 put.

#27:  Autor/ica: vini PostPostano: 20:37 čet, 28. 10. 2010
    —
Jel se smije imat formule na papiru??

#28:  Autor/ica: Gost PostPostano: 21:28 čet, 28. 10. 2010
    —
je li možda 5. zad ipak korolar 1.2 (str. 20) pošto ai>0_

#29:  Autor/ica: Gost PostPostano: 21:29 čet, 28. 10. 2010
    —
je li možda 5. zad ipak korolar 1.2 (str. 20) pošto ai>0

#30:  Autor/ica: BitterSweetLokacija: sjeverno od raja PostPostano: 21:44 čet, 28. 10. 2010
    —
da, to je tm 1.13. a ne 1.11

#31:  Autor/ica: vini PostPostano: 21:53 čet, 28. 10. 2010
    —
ne..to je 1.11 ne samo u toj skripti

vec smo to i na satu radili

1.3.Multiskupovi i brojevne kompozicije -> teorem 1.11 koji glasi:
Broj rjesenja jednadzbe a1+..+an=k ...

Ispravite me ako grijesim

Formule??..smijemo?

#32:  Autor/ica: BitterSweetLokacija: sjeverno od raja PostPostano: 22:00 čet, 28. 10. 2010
    —
griješiš Razz
to je tm 1.13 s predavanja, po ovoj skripti korolar 1.2.
nitko ništa nije govorio za formule, to vjerojatno znači da ne smijemo

#33:  Autor/ica: zebrica PostPostano: 22:01 čet, 28. 10. 2010
    —
grijesi, nije 1.11 jer u tom tm je ai>=0, a u zad ai>=1

#34:  Autor/ica: vini PostPostano: 22:09 čet, 28. 10. 2010
    —
BitterSweet (napisa):
griješiš Razz
to je tm 1.13 s predavanja, po ovoj skripti korolar 1.2.


sad skuzih ai>=1.. sorry

hvala puno

#35:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 16:56 pet, 29. 10. 2010
    —
6. zadatak vjerujem da treba kombinatorno dokazat, a ne ovak Very Happy
Desna strana: on n ljudi biramo k koji će se natjecati. Od tih k izaberemo m koji će bit za prvu ekipu.
Lijeva strana: najprije izaberemo ljude za prvu ekipu, i onda od preostalih izaberemo ljude za drugu ekipu.
Multinomni koeficijent koji tome pripada je (n povrh m,k-m,n-k) i označuje broj načina za raspodjelit n ljudi u 3 grupe, koji su u prvoj ekipi, koji u drugoj i koji ne igraju.


A današnji kolokvij je bio super Very Happy Da su barem svi takvi Very Happy

#36:  Autor/ica: Crazylamb1Lokacija: Albertane, Mars PostPostano: 18:29 sub, 30. 10. 2010
    —
je, bas je bio lagan kolokvij jucer... mozda mi je cak bio laksi i od ta prethodna dva Smile ako kome treba iz bilo kojeg razloga, javite se - imam tekst zadataka.

#37:  Autor/ica: Ančica PostPostano: 12:08 ned, 31. 10. 2010
    —
Crazylamb1 (napisa):
je, bas je bio lagan kolokvij jucer... mozda mi je cak bio laksi i od ta prethodna dva Smile ako kome treba iz bilo kojeg razloga, javite se - imam tekst zadataka.


Aj ako ti se da ovdje stavi tekst zadataka.. Hvala!

#38:  Autor/ica: d@nijel PostPostano: 10:37 uto, 2. 11. 2010
    —
Kad su rezultati?

#39:  Autor/ica: MystiCLokacija: South of Heaven PostPostano: 16:07 sri, 3. 11. 2010
    —
i gdje ce biti

#40:  Autor/ica: tihanaLokacija: Zagreb PostPostano: 16:26 sri, 3. 11. 2010
    —
ja sam stekla dojam da prof ne posjećuje internet (nema web stranice kolegija, kolokviji su pisani rukom) što bi značilo da će biti na oglasnoj Smile

kada? prof je rekao na zadnjem predavanju da on neće biti u zg kada ćemo pisati kolokvij pa je glavno pitanje - kada će se vratiti (ako se nije vratio) da uopće krene ispravljati kolokvije?

gledajte po oglasnoj pa kada stigne obavijestite ljude da su rezultati došli Smile

#41:  Autor/ica: ChangicaLokacija: wonderland PostPostano: 17:44 sri, 3. 11. 2010
    —
e i ako nisu na oglasnoj, onda su na vratima od profesorovog kabineta (nama je tako stavlja rezultate iz diferencijalne geometrije)

#42:  Autor/ica: Crazylamb1Lokacija: Albertane, Mars PostPostano: 16:38 čet, 4. 11. 2010
    —
Evo koga zanima kolokvij sto je bio ove godine (tj. prosli tjedan).

A i mene zanima kad/gdje ce rezultati. Ako netko slucajno vidi negdje, neka napise da i mi ostali znamo Smile

#43:  Autor/ica: Ančica PostPostano: 13:24 pet, 5. 11. 2010
    —
Prof je jučer pokazivao kolokvije u svom uredu na upit nas i rekao je da je ispravio do nekog slova, pa ako ga sretnete na faxu, slobodno ga pitajte, super je i pristupačan pa će vam odmah pokazati gdje ste pogriješili (naravno ako vam je ispravio..)

#44:  Autor/ica: lyra PostPostano: 13:27 pet, 5. 11. 2010
    —
rezultati su na oglasnoj Smile

#45:  Autor/ica: d@nijel PostPostano: 13:56 pet, 5. 11. 2010
    —
Moze netko fotkat i stavit tu?

#46:  Autor/ica: JajaLokacija: Zagreb PostPostano: 16:19 pet, 5. 11. 2010
    —
Evo, nažalost jedna je malo mutna, ali nadam se da ćete skužiti koliko bodova imate...

#47:  Autor/ica: Gost PostPostano: 16:21 sub, 8. 1. 2011
    —
ako je netko rješavao prošlogodišnji 2.kolokvij,može li svoja rješenja staviti tu?thanks.. Smile

#48:  Autor/ica: Sphiro PostPostano: 20:07 sub, 8. 1. 2011
    —
btw... može li netko staviti 2. kol. ovdje..pa onda možemo izmjenjivati iskustva Smile

#49:  Autor/ica: tihanaLokacija: Zagreb PostPostano: 23:15 sub, 8. 1. 2011
    —
Sphiro (napisa):
btw... može li netko staviti 2. kol. ovdje..pa onda možemo izmjenjivati iskustva Smile


misliš na zadatke s prošlogodišnjeg kolokvija? imaš to na prvoj stranici ove rasprave

#50:  Autor/ica: teh_pwnerer PostPostano: 16:39 ned, 9. 1. 2011
    —
Jel bi mogla koja dobra duša ovih dana ostavit u skriptarnici na kopiranje bilježnicu iz kombinatorike? Hvala

#51:  Autor/ica: vamotamo PostPostano: 16:43 ned, 9. 1. 2011
    —
teh_pwnerer (napisa):
Jel bi mogla koja dobra duša ovih dana ostavit u skriptarnici na kopiranje bilježnicu iz kombinatorike? Hvala


potpisujem, i meni bi trebala Smile

#52:  Autor/ica: C PostPostano: 18:38 uto, 11. 1. 2011
    —
Koliko sam skužio, profesor drži predavanja gotovo doslovce iz nekih poglavlja dvije knjige.
Knuth: Concrete Mathemathics i
Richard P. Stanley: Enumerative Combinatorics,
koje su obje dostupne na webu (ova druga sigurno i legalno, za prvu nisam siguran.. ali je vjerojatno ima za posudit u knjižnici).

Nadovezujem se na zamolbu kolega iznad, ali ne za bilješke, nego da netko samo napiše popis naslova koje smo radili, a onda učit možemo komotno i iz knjiga.

#53:  Autor/ica: Malina_1 PostPostano: 21:00 uto, 11. 1. 2011
    —
Jel bi netko pomogao oko 2. zadatka s prošlogodišnjeg kolokvija...

Znači zadan je niz: an = (2^n + (-1)^n*2 ) / 3

Treba nać običnu funkciju izvodnicu i neku rekurziju koju niz zadovoljava...

Ja sam našla jednu rekurziju:

an+2 - an+1 - 2*an = 0

To bi trebalo bit dobro, osim ako nisam fulala negdje u računu...

Jel bi mogao netko samo ukratko napisati postupak kako se sad pronađe funkcija izvodnica??

Hvala Surprised

#54:  Autor/ica: BitterSweetLokacija: sjeverno od raja PostPostano: 21:59 uto, 11. 1. 2011
    —
bez uvrede C, ali da postoji opcija 'LOL' na post, od mene bi ga dobio/la Very Happy
baš je nekome potreba u moru drugih kolegija zakomplicirati jednu kombinatoriku s dvije knjižurine na engleskom :S

#55:  Autor/ica: tihanaLokacija: Zagreb PostPostano: 22:02 uto, 11. 1. 2011
    —
BitterSweet (napisa):
bez uvrede C, ali da postoji opcija 'LOL' na post, od mene bi ga dobio/la Very Happy
baš je nekome potreba u moru drugih kolegija zakomplicirati jednu kombinatoriku s dvije knjižurine na engleskom :S



evo jedne na hrv: http://www.fer.hr/_download/repository/EKskripta.pdf

#56:  Autor/ica: BeeLokacija: Hicksville PostPostano: 22:06 uto, 11. 1. 2011
    —
@Malina_1

e, mi nasli f-ju izvodnicu, a ne znamo kak nac rekurziju pa te molim da mi to objasnis kak si dobila.

a ovak smo mi dosli do OFI:







uf, uspjela napisat u tex-u, bravo ja, sad bi si sarmu dala da mogu Smile

#57:  Autor/ica: C PostPostano: 0:40 sri, 12. 1. 2011
    —
@BitterSweet Nema uvrede, al poanta je da kad malo uzmeš te knjižurine i okreneš poglavlja i paragrafe koji su bitni za kolokvij, ostanu ti male pitome knjižice (10ak strana ukupno za prošli) u kojima je jako lijepo i uredno objašnjeno točno ono što trebaš znati (jer i profesor predaje i radi kolokvije prema tim knjigama). Ugl., meni funkcioniralo super za prošli kolokvij (što se tiče potrošenog vremena/bodova), pa ak nekom drugom pomaže, informacija je tu Smile

#58:  Autor/ica: Crazylamb1Lokacija: Albertane, Mars PostPostano: 3:51 sri, 12. 1. 2011
    —
hoce ici netko sutra kod prof.? rekao je ono u 9h da ce raditi neke zadatke.. ja ne mogu stici otici, pa ako moze netko ili ostaviti kopiju toga sto se bude radilo u skriptarnici ili skenirati i uploadati, posto ja tad necu jos stici u zg...ako budete ostavljali u skriptarnici, napisite molim vas ovdje na forumu da ste to ostavili, da odem traziti kad stignem. hvala Smile

#59:  Autor/ica: ivo34 PostPostano: 12:35 sri, 12. 1. 2011
    —
BitterSweet (napisa):
bez uvrede C, ali da postoji opcija 'LOL' na post, od mene bi ga dobio/la Very Happy

Postoji, evo ga: Uber-zabavno! Animated silly

#60:  Autor/ica: teh_pwnerer PostPostano: 19:14 sri, 12. 1. 2011
    —
Jel može neko onda barem popisat naslove koji su obrađeni?

#61:  Autor/ica: ekatarina PostPostano: 11:38 čet, 13. 1. 2011
    —
Crazylamb1 (napisa):
hoce ici netko sutra kod prof.? rekao je ono u 9h da ce raditi neke zadatke.. ja ne mogu stici otici, pa ako moze netko ili ostaviti kopiju toga sto se bude radilo u skriptarnici ili skenirati i uploadati, posto ja tad necu jos stici u zg...ako budete ostavljali u skriptarnici, napisite molim vas ovdje na forumu da ste to ostavili, da odem traziti kad stignem. hvala Smile


je li bio netko? sto se radilo?

#62:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 12:24 čet, 13. 1. 2011
    —
ekatarina (napisa):
Crazylamb1 (napisa):
hoce ici netko sutra kod prof.? rekao je ono u 9h da ce raditi neke zadatke.. ja ne mogu stici otici, pa ako moze netko ili ostaviti kopiju toga sto se bude radilo u skriptarnici ili skenirati i uploadati, posto ja tad necu jos stici u zg...ako budete ostavljali u skriptarnici, napisite molim vas ovdje na forumu da ste to ostavili, da odem traziti kad stignem. hvala Smile


je li bio netko? sto se radilo?


Profesor je riješio stare kolokvije i odgovorio na par naših pitanja. Ispalo dosta korisno Very Happy

#63:  Autor/ica: Crazylamb1Lokacija: Albertane, Mars PostPostano: 12:27 čet, 13. 1. 2011
    —
ajd please ako ikako mozes, uslikaj/skeniraj ta rjesenja kolokvija ili ak si blizu faxa daj da kopiraju to pa cu ja otici podici i platiti - mada misilm da je lakse da skeniras ili uslikas mobitelom ili necim i stavis ovdje. mislim da ce nas puno biti jako zahvalno Smile

#64:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 12:29 čet, 13. 1. 2011
    —
Crazylamb1 (napisa):
ajd please ako ikako mozes, uslikaj/skeniraj ta rjesenja kolokvija ili ak si blizu faxa daj da kopiraju to pa cu ja otici podici i platiti - mada misilm da je lakse da skeniras ili uslikas mobitelom ili necim i stavis ovdje. mislim da ce nas puno biti jako zahvalno Smile


Dosta toga sam već bio porjšavao, tako da nemam puno napisano... al kaj imam ću skenirat pa stavim tu.

edit : I pričao je o Mobiusovoj funkciji i kako se računa s njom...

#65:  Autor/ica: Crazylamb1Lokacija: Albertane, Mars PostPostano: 12:38 čet, 13. 1. 2011
    —
ajd super, hvala ti! ak imas i to sto si sam rijesio, stavi..steta sto me autobus sprijecio da dodjem... trebao autobus biti u zg u 8.30h ali smo kasnili pa smo stigli oko 9.30h - i onda razmisljam, je li to vec zavrsilo, gdje se nalazi, kako cu po faxu traziti a ne znam ni hocu li ikoga naci..tako da je odlazak na to propao Sad

#66:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 12:46 čet, 13. 1. 2011
    —
Šteta kaj nisi došla, i počeli smo nešto kasnije, i trajalo je do podne skoro... ovo što sam ranije rješavao sam rješavao na faxu, po ploči, tako da nemam zapisano. Te zadatke nemam ni u bilješkama od konzultacija, ali ako kojeg ne znaš, pitaj pa mogu tu riješit.

link na bilješke

p.s. Ispričavam se na ružnom rukopisu, valjda ćete znat pročitat Very Happy

#67:  Autor/ica: ekatarina PostPostano: 12:49 čet, 13. 1. 2011
    —
E super, osim toga, kako se rijesava 2.zad, onaj dio kad treba napisati neku rekurziju koju ofi zadovoljava?

Evo naslova za nekoga tko je pitao sto se radilo:
dekompozicija permutacija na disj.cikluse
4.FUNKCIJE IZVODNICE I REKURZIJE
formalni redovi potencija
linearne rekurzije
nekomutativne f-je izvodnice
matricne f-je izv.
eksp. fi
eksp.formula
stabla
forumule inverzije na parc.ur.skupovima.

#68:  Autor/ica: BitterSweetLokacija: sjeverno od raja PostPostano: 12:56 čet, 13. 1. 2011
    —
hvala Luuka Smile

#69:  Autor/ica: Crazylamb1Lokacija: Albertane, Mars PostPostano: 13:01 čet, 13. 1. 2011
    —
veliko hvala!

#70:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 13:14 čet, 13. 1. 2011
    —
Pretpostavljam da misliš na ovaj niz:


Iskoristit ćemo ono predavanje o racionalnim funkcijama izvodnicama, tamo kaže ako imamo fju izvodnicu oblika onda je gdje su P-ovi polinomi stupnja najviše d_i - 1, a d_i je kratkost od alfa_i kao nultočke reflexivnog polinoma. Ovdje imamo :



pa zaključujemo da je refleksivni polinom oblika:

pa je

što bi značilo da je naša rekurzija oblika:


#71:  Autor/ica: ekatarina PostPostano: 13:59 čet, 13. 1. 2011
    —
Na to sam mislila, hvala!

Imam jos pitanja, krenula sam citati ono sto si pisao kao rj. 3.zad (iz istog kol.) Napravio si matricu susjedstva, treba nam W (1, 3) i sto dalje?


A ima li netko da je pisao prof.rjesenja, pa da poslika i stavi?

#72:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 14:08 čet, 13. 1. 2011
    —
Kao prvo mala napomena, to je gluplji način rješavanja tog zadatka jer se može na prste riješit. Samo se prate strelice i lako se vidi koji putevi postoje i da postoji samo jedan put te duljine. Ovo je alternativni način pa nisam sve ni pisao Very Happy

A što se tiče tog glupljeg načina - nađemo inverz od I-tA, i na mjestu 1,3 te matrice će pisati neka rac fja koju kad razvijemo u red će nam koeficijent uz t^n reći koliko ima puteva duljine n od 1 do 3.

#73:  Autor/ica: Crazylamb1Lokacija: Albertane, Mars PostPostano: 14:18 čet, 13. 1. 2011
    —
je li u tom zadatku duljinu l treba gledati kao neku fiksnu vrijednost ili kao varijablu? jer ocito je sa crteza da ima po 1 put duljine 3, 5, 8, 11, itd. ako dobro gledam. znaci za svaki moguci l ima po tocno 1 put te duljine da pocinje u 1 a zavrsava u 3. ali kako sad naci funkciju izvodnicu?

tako se osjecam zbunjeno, nista ni s cim. bojim se da cu sutra imati jednu veliku 0. a prvi kolokvij je prosao tako dobro...

#74:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 14:23 čet, 13. 1. 2011
    —
Crazylamb1 (napisa):
je li u tom zadatku duljinu l treba gledati kao neku fiksnu vrijednost ili kao varijablu? jer ocito je sa crteza da ima po 1 put duljine 3, 5, 8, 11, itd. ako dobro gledam. znaci za svaki moguci l ima po tocno 1 put te duljine da pocinje u 1 a zavrsava u 3. ali kako sad naci funkciju izvodnicu?


Točno sam ti gore napisao kako se dobije Very Happy
Dakle gledamo mjesto 1,3 u matrici . Dobije se:

dakle imamo 1 put duljine 2, jedan put duljine 5, jedan duljine 7 itd Very Happy

#75:  Autor/ica: MystiCLokacija: South of Heaven PostPostano: 15:05 čet, 13. 1. 2011
    —
Ima tko rješenja iz 2. kolokvija (ovih što su stavljeni tu na forum) ? Iz bilo koje godine?

#76:  Autor/ica: Crazylamb1Lokacija: Albertane, Mars PostPostano: 15:07 čet, 13. 1. 2011
    —
i meni bi tako dobro dosli..gubim se na glupim stvarima...ajd nek neka dobra dusa stavi Smile ovo dosad su ono, mali komadici, ali kako se glupo osjecam, ne mogu se ni u tome snaci Confused

#77:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 15:09 čet, 13. 1. 2011
    —
Pitajte konkretno Very Happy Ne da mi se raspisivat kaj ne moram Very Happy

#78:  Autor/ica: Crazylamb1Lokacija: Albertane, Mars PostPostano: 16:43 čet, 13. 1. 2011
    —
Luuka (napisa):
Crazylamb1 (napisa):
je li u tom zadatku duljinu l treba gledati kao neku fiksnu vrijednost ili kao varijablu? jer ocito je sa crteza da ima po 1 put duljine 3, 5, 8, 11, itd. ako dobro gledam. znaci za svaki moguci l ima po tocno 1 put te duljine da pocinje u 1 a zavrsava u 3. ali kako sad naci funkciju izvodnicu?


Točno sam ti gore napisao kako se dobije Very Happy
Dakle gledamo mjesto 1,3 u matrici . Dobije se:

dakle imamo 1 put duljine 2, jedan put duljine 5, jedan duljine 7 itd Very Happy


ok, ali nije li to taj "gluplji" nacin sto si rekao? kako na ovaj jednostavniji? nije valjda da ak skuzis gledajuci crtez kako ide, da mozes samo odmah napisati rjesenje i gotovo..

jer ocito je gledajuci crtez da ima po 1 put svake duljine: prvo duljine 2, pa 5, pa 8, pa 11, ..., i tako samo dodajemo 3..

i to je to?

samo napisemo da je funkcija izvodnica t^2 + t^5 + t^8 + ... i to bi bilo to?

#79:  Autor/ica: ekatarina PostPostano: 16:58 čet, 13. 1. 2011
    —
Evo mog rjesenja 4.zad:
uvjet da ima inverz je a razlicit od 0
a koef. uz x^3 mi je ispao : 1/a^4 * (2abc - b^3)

#80:  Autor/ica: Crazylamb1Lokacija: Albertane, Mars PostPostano: 16:59 čet, 13. 1. 2011
    —
@ekatarina - imas postupak? sliku ili nesto?

#81:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 17:14 čet, 13. 1. 2011
    —
Crazylamb1 (napisa):

ok, ali nije li to taj "gluplji" nacin sto si rekao? kako na ovaj jednostavniji? nije valjda da ak skuzis gledajuci crtez kako ide, da mozes samo odmah napisati rjesenje i gotovo..

jer ocito je gledajuci crtez da ima po 1 put svake duljine: prvo duljine 2, pa 5, pa 8, pa 11, ..., i tako samo dodajemo 3..

i to je to?

samo napisemo da je funkcija izvodnica t^2 + t^5 + t^8 + ... i to bi bilo to?


Da, to je taj gluplji način. No i sam profesor je rekao da je ovaj "na prste" sasvim dovoljan, uz obrazloženje naravno. Nije ništa spominjao fju izvodnicu, tako da čak mislim da i to nije bilo potrebno napisati, samo dati objašnjenje da postoji jedinstven put duljine n ako i samo ako n==2(mod 3) i onda malo obrazložiti zašto Very Happy

A za ovaj koeficijent uz x^3, samo se igraš sa množenjem redova. Ako imaš red i tražiš njegov multiplikativni inverz b, onda vrijedi , odnosno po komponentama:

Kada grupiramo po potencijama imamo:
(slobodan)
(uz x)
(uz x^2)
(uz x^3)

Sad se samo riješi taj trokutasti sustav korak po korak, dok ne dođemo do b_3 Very Happy

#82:  Autor/ica: ekatarina PostPostano: 17:21 čet, 13. 1. 2011
    —
pokusala sam staviti, ali javlja da je empty file, ne znam zasto, ali vidim i da je luuka vec objasnio

#83:  Autor/ica: Ančica PostPostano: 17:25 čet, 13. 1. 2011
    —
Zna li itko kad će biti usmeni?

#84:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 17:26 čet, 13. 1. 2011
    —
Ančica (napisa):
Zna li itko kad će biti usmeni?


Pitali smo profesora, ni on još točno ne zna... spominjao se neki termin početkom 2. mjeseca, ali još ništa nije službeno.

#85:  Autor/ica: Ančica PostPostano: 17:42 čet, 13. 1. 2011
    —
UU to mi se sviđa! Hvala za info!

Added after 13 minutes:

Kako riješiti 5.? s komp. inverzom..
Uvjete znam, ali dalje ne.. :S

#86:  Autor/ica: Crazylamb1Lokacija: Albertane, Mars PostPostano: 17:50 čet, 13. 1. 2011
    —
Luuka (napisa):

A za ovaj koeficijent uz x^3, samo se igraš sa množenjem redova. Ako imaš red i tražiš njegov multiplikativni inverz b, onda vrijedi , odnosno po komponentama:

Kada grupiramo po potencijama imamo:
(slobodan)
(uz x)
(uz x^2)
(uz x^3)

Sad se samo riješi taj trokutasti sustav korak po korak, dok ne dođemo do b_3 Very Happy


ok, ja rjesavam taj sustav...i za b3 dobijem izraz koji ima u sebi a0, a1, a2 i a3, ali u zadanom zadatku imamo samo a0, a1, a2 (a, b, c)..mora da nesto krivo radim...je li tocno ono rjesenje sto je ekatarina stavila?

#87:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 18:01 čet, 13. 1. 2011
    —
Ančica (napisa):

Kako riješiti 5.? s komp. inverzom..
Uvjete znam, ali dalje ne.. :S


Dakle uvjeti su
To znači da tvoj red izgleda
To se uvrsti u Lagrangeovu formulu inverzije, iskoristi se binomni teorem i lako se dobije šta treba.

@CrazyLamb Mora doći i a_3 u igru. Ja sam dobio nešto ovakvo:


Al moguće da sam fulo Very Happy

#88:  Autor/ica: Crazylamb1Lokacija: Albertane, Mars PostPostano: 18:05 čet, 13. 1. 2011
    —
@Luuka - e pa i ja to isto dobijem, ali me zbunjuje jer u zadatku u pocetnom formalnom redu imamo samo 3 clana (a, b, c ili a0, a1, a2) - a i kad gledam rjesenje koje dobije ekatarina, nije ni blizu...ono, hocu da predjem s oznaka a0, a1, a2 na a, b, c, ali me buni taj a3 kad mi nemamo d ili nesto slicno...

#89:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 18:10 čet, 13. 1. 2011
    —
Crazylamb1 (napisa):
@Luuka - e pa i ja to isto dobijem, ali me zbunjuje jer u zadatku u pocetnom formalnom redu imamo samo 3 clana (a, b, c ili a0, a1, a2) - a i kad gledam rjesenje koje dobije ekatarina, nije ni blizu...ono, hocu da predjem s oznaka a0, a1, a2 na a, b, c, ali me buni taj a3 kad mi nemamo d ili nesto slicno...


Ja rješavao općenito, nisam ni pogledo zadatak Laughing Laughing
U našem zadatku je a_3=0 ( nema koeficijenta uz x^3 ) pa se formula pojednostavljuje i dobijemo isto ko ekatarina Very Happy

#90:  Autor/ica: Crazylamb1Lokacija: Albertane, Mars PostPostano: 18:14 čet, 13. 1. 2011
    —
Shocked daj nesto da se lupim po glavi! pa no kidding - nema x3, mora a3 biti 0 - a trivijalnosti, oko cega se ja mucim. ajd hvala ti na pomoci Very Happy

idem ja sad raditi 5.zadatak, a u medjuvremenu, ako netko moze malo pojasniti sto se trazi u 1.zadatku? kakva kombinatorna interpretacija??

#91:  Autor/ica: aauk PostPostano: 18:26 čet, 13. 1. 2011
    —
Moze li netko opet uploadati taj kolokvij od prosle godine jer ga ne vidim na prvoj stranici ove teme, kao da je maknut? Ili dajte link na kolokvij ako je problem u mojem vidu Embarassed

#92:  Autor/ica: ekatarina PostPostano: 18:29 čet, 13. 1. 2011
    —
Ja u 5. nisam koristila binomni razvoj, gdje se to korisiti luuka?

Dobila sam iz Lagr.formule da je trazeni clan 1/2 onoga sto stoji uz x u redu ( x/f(x) )^2.
na kraju : -1/beta^3

@cr
U skripti iz diskretne, koja je na netu pretpostavljam, imas na pocetku neke kombinatorne dokaze, to si pogledaj, pa ce ti biti jasno. A imas i jedan koji je Luuka dao negdje na ovoj temi

#93:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 18:29 čet, 13. 1. 2011
    —
To se zna dešavat, samo refreshaj stranicu koji put Very Happy

@CrazyLamb Formula je dosta trivijalna, lako se vidi da je to ustvari . A kombinatorna interpertacija vjerojatno nešto preko funkcija (desno je broj svih funkcija sa n-članog u tročlani skup)

@ekatarina A da, tu moguće ne treba binomni razvoj, ne zanima nas cijeli red, samo jedan koeficijent. Moj bad Very Happy

#94:  Autor/ica: ekatarina PostPostano: 19:06 čet, 13. 1. 2011
    —
A kako rijesiti 1.a iz onog drugog primjerka kolokvija? izvesti formulu za fi linearne rekurzije.
Vidim to u biljeznici da je prof. nesto pisao, ali mi ni tada nije bilo jasno, zasto je koef. uz x^(n+k) =0?

#95:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 19:17 čet, 13. 1. 2011
    —
U tom zadataku treba samo pratiti kako smo radili na predavanjima.
Izvučemo polinom Q(x) iz rekurzije,
i množimo taj polinom sa OFI niza a_n:



Uz x^3 će koeficijent biti a to je baš naša rekurzija za n=0 pa je taj koeficijent=0. Slično će svi naredni koeficijenti biti rekurzija za neki konkretni n pa će biti nula.
Dakle na desnoj strani će biti polinom P stupnja najviše 2 i racionalna fja izvodnica niza a_n je P(x)/Q(x).

#96:  Autor/ica: ekatarina PostPostano: 19:31 čet, 13. 1. 2011
    —
Super!
A znas li i b dio, kombinatornu interpretaciju koeficijenata inverza?
ovo se odnosi na 2.zad

#97:  Autor/ica: frances PostPostano: 19:33 čet, 13. 1. 2011
    —
Evo i mene:)

Sta u proslogodisnjem kolokviju (2b)) znaci:
Interpretirajte kombinatorno koeficijente multiplikativnog inverza formalnog reda a(x) = 1 -x^2 -x^5 + x^7 ?

Sta treba napravit?

edit: evo prestigli me:)

#98:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 19:37 čet, 13. 1. 2011
    —
ekatarina (napisa):
Super!
A znas li i b dio, kombinatornu interpretaciju koeficijenata inverza?


To iz drugog zadatka jel? Komb interpretaciju koeficijenata mult inverza od a(x)=1-x^2-x^5+x^7 ?

Najprije vidimo da se taj red da lijepo faktorizirati
pa je



I sada bi koeficijent uz x^n bio broj načina da se n prikaže kao suma 2-jki i 5-ica Very Happy

p.s. Ovog se nikad ne bih sjetio, to je bio jedan od zadataka koje je prof riješio.

#99:  Autor/ica: Crazylamb1Lokacija: Albertane, Mars PostPostano: 20:06 čet, 13. 1. 2011
    —
ekatarina (napisa):

Dobila sam iz Lagr.formule da je trazeni clan 1/2 onoga sto stoji uz x u redu ( x/f(x) )^2.
na kraju : -1/beta^3



ev natrag na posao (moralo se ici do menze Very Happy) - ja isto dobijem to iz lagr. formule..

a kako onda dobijes to sto je uz x? ja pokratim x u brojniku i nazivniku, pa mi ostane 1/BETA+GAMAx (i to sve na kvadrat, naravno).

e sad, da se dobije to sto je uz x, je li treba ono suma j>=0, (-2 choose j) * BETA^(-2-j)*(GAMAx)^j (drugim rijecima, binomna formula)? ako treba - sto dalje, ako ne treba to - kako se nadje to sto je uz x?

#100:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 20:38 čet, 13. 1. 2011
    —
Ajmo cijeli postupak Very Happy

Lagrangeova formula kaže:


Da bi dobili koeficijnet uz x^2 u kompozicijskom inverzu trebaju nam n=2, k=1:



koeficijent uz x ćemo dobiti za j=1 pa je


#101:  Autor/ica: ekatarina PostPostano: 20:56 čet, 13. 1. 2011
    —
Da, da, i meni je gama u nazivniku, ne znam jesam li to gore zaboravila napisati.
Ja sam izracunala bez binomnog razvoja, kvadrirala sam beta + gama*x i onda sam ga svela na oblik koef* (1/1 - nesto) , i onda direktno to nesto stavis u red.

Pa biraj koji ti je nacin laksi.

#102:  Autor/ica: Crazylamb1Lokacija: Albertane, Mars PostPostano: 21:08 čet, 13. 1. 2011
    —
ekatarina (napisa):
Da, da, i meni je gama u nazivniku, ne znam jesam li to gore zaboravila napisati.
Ja sam izracunala bez binomnog razvoja, kvadrirala sam beta + gama*x i onda sam ga svela na oblik koef* (1/1 - nesto) , i onda direktno to nesto stavis u red.

Pa biraj koji ti je nacin laksi.


hmm..trenutno mi nista nije jasno o kakvim "koef"-ima i "nesto"-ima pricas Razz tako da cu ja radije raditi sa binomnim Very Happy

#103:  Autor/ica: BitterSweetLokacija: sjeverno od raja PostPostano: 22:02 čet, 13. 1. 2011
    —
kako onaj s EFI? meni opći član ispada -(n+1)! ali to mi se rješenje ne sviđa baš Very Happy

#104:  Autor/ica: tihanaLokacija: Zagreb PostPostano: 22:14 čet, 13. 1. 2011
    —
BitterSweet (napisa):
kako onaj s EFI? meni opći član ispada -(n+1)! ali to mi se rješenje ne sviđa baš Very Happy


ako misliš na 7.zadatak iz 2010., ja sam dobila (n+1)!

#105:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 22:29 čet, 13. 1. 2011
    —
Kod formule negacije za binomne koeficijente dođe i jedan (-1)^donji

A i ova tvoja formula za razvoj mi je sumnjiva Very Happy Fali nešto Very Happy

meni ispalo

#106:  Autor/ica: tihanaLokacija: Zagreb PostPostano: 22:40 čet, 13. 1. 2011
    —
Luuka (napisa):
Kod formule negacije za binomne koeficijente dođe i jedan (-1)^donji

A i ova tvoja formula za razvoj mi je sumnjiva Very Happy Fali nešto Very Happy

meni ispalo



ali nisam koristila forumulu za negaciju, koristila sam onu koja je zapisana u zadnjem redu desno

sada sam zbunjena Sad

#107:  Autor/ica: __MP__Lokacija: Požega PostPostano: 22:42 čet, 13. 1. 2011
    —
imaš (-1)^n od negacija ali i od (-x)^n pa se ponište

#108:  Autor/ica: samsung PostPostano: 22:42 čet, 13. 1. 2011
    —
kaj se nebi (-1)^n trebao pokratiti sa (-x)^n, što je preskočeno u attachanom postupku, pa onda ispadne (n+1)!

kasno palim

#109:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 22:44 čet, 13. 1. 2011
    —
True Very Happy Moj bad Very Happy Taj minus sam zaboravio Very Happy

#110:  Autor/ica: tihanaLokacija: Zagreb PostPostano: 23:33 čet, 13. 1. 2011
    —
evo mojih rješenja
http://www.megaupload.com/?d=C8E2SH04

ako ima grešaka vičite Razz

#111:  Autor/ica: ekatarina PostPostano: 0:29 pet, 14. 1. 2011
    —
Evo pogledala sam sve i meni se cini da nema gresaka Smile

#112:  Autor/ica: Crazylamb1Lokacija: Albertane, Mars PostPostano: 1:15 pet, 14. 1. 2011
    —
meni se cini da u 4. iz 2009. ima greskica - u biti one potencije od 2 idu do n-2, pa kad se taj geo.red sumira (znaci red 2^n, n ide od 0 do n-2), dobije se 2^(n-1) - 1. dakle, samo u ovom eksponentu na kraju nije n+1 kao kod tebe, vec n-1.

#113:  Autor/ica: TaurusLokacija: Psychiatric Mental Facility (PMF) PostPostano: 1:43 pet, 14. 1. 2011
    —
Crazylamb1 (napisa):
meni se cini da u 4. iz 2009. ima greskica - u biti one potencije od 2 idu do n-2, pa kad se taj geo.red sumira (znaci red 2^n, n ide od 0 do n-2), dobije se 2^(n-1) - 1. dakle, samo u ovom eksponentu na kraju nije n+1 kao kod tebe, vec n-1.


Treba biti n-1 ^^

Ujedno, samo da se nadovežem, ovo je jednostavnije (i ispravnije?) za rješiti eksplicitnom formulom (a točna formula ima u bilježnici) :
stirlingII (n, k) = (broj surjekcija s n u k) / k!

#114:  Autor/ica: tihanaLokacija: Zagreb PostPostano: 7:56 pet, 14. 1. 2011
    —
Crazylamb1 (napisa):
meni se cini da u 4. iz 2009. ima greskica - u biti one potencije od 2 idu do n-2, pa kad se taj geo.red sumira (znaci red 2^n, n ide od 0 do n-2), dobije se 2^(n-1) - 1. dakle, samo u ovom eksponentu na kraju nije n+1 kao kod tebe, vec n-1.



zar nije ovako (to smo radili valjda prvi ili drugi puta na predavanjima):
(prvi koji je u sumi)-(prvi koji nije u sumi) podjeljeno s 1-kvocjent?
zašto potencije idu do n-2? zar ne idu do n? pa onda gore imam 2^0 - 2^(n+1) jer je n+1 prva potencija ona koja nije u sumi

#115:  Autor/ica: Gost PostPostano: 12:24 pet, 14. 1. 2011
    —
Dal netko ima informaciju ad su rezultati i usmeni?

#116:  Autor/ica: tihanaLokacija: Zagreb PostPostano: 12:31 pet, 14. 1. 2011
    —
Anonymous (napisa):
Dal netko ima informaciju ad su rezultati i usmeni?


ima nas puno pa pretp da će profesoru trebati par dana da to ispravi

i ranije je tu Luuka rekao da će usmeni biti oko 1.2. (al to još nije definitivno)

#117:  Autor/ica: Crazylamb1Lokacija: Albertane, Mars PostPostano: 18:40 pet, 14. 1. 2011
    —
tihana (napisa):
Crazylamb1 (napisa):
meni se cini da u 4. iz 2009. ima greskica - u biti one potencije od 2 idu do n-2, pa kad se taj geo.red sumira (znaci red 2^n, n ide od 0 do n-2), dobije se 2^(n-1) - 1. dakle, samo u ovom eksponentu na kraju nije n+1 kao kod tebe, vec n-1.



zar nije ovako (to smo radili valjda prvi ili drugi puta na predavanjima):
(prvi koji je u sumi)-(prvi koji nije u sumi) podjeljeno s 1-kvocjent?
zašto potencije idu do n-2? zar ne idu do n? pa onda gore imam 2^0 - 2^(n+1) jer je n+1 prva potencija ona koja nije u sumi


pa ono sto si pisala - oni n-1, n-2, itd. nastavlja se sve dok moze, tj. do n-(n-2) jer ce tad biti stirlingII (2, 2) i gotovo...dakle pocinjemo sa stirlingII (n, 2), i spustamo se do stirlingII (n-(n-2), 2)=(2,2) - sto znaci da idemo od 0 do n-2. i onda primijenis to pravilo prvi koji je u sumi, itd...

#118:  Autor/ica: ivo34 PostPostano: 1:32 sub, 15. 1. 2011
    —
#Silly Animated silly Dajte ljudi ako netko ima 2. kolokvij nek ga stavi tu ili na net negdje.
Dobit ce i malo sarme, a i ljepse ce se osjecati #Silly Very Happy

#119:  Autor/ica: the majaLokacija: Zagreb PostPostano: 17:34 sub, 15. 1. 2011
    —
evo...

#120:  Autor/ica: Ančica PostPostano: 23:25 sub, 15. 1. 2011
    —
Zna li itko kako izgleda usmeni?

#121:  Autor/ica: andreaoLokacija: SK PostPostano: 0:33 ned, 16. 1. 2011
    —
čula sam da je profesor prošle godine na usmenom pitao ljude one zadatke sa kolokvija koje ili nisi riješila ili si neš malo zeznula, a isto tak i iskaze nekih teorema. e sad, kak će to izgledat ove godine neam pojma. drš fige da je ko prošle Wink

#122:  Autor/ica: Gost PostPostano: 12:21 pon, 17. 1. 2011
    —
Molila bih nekoga ko je na faksu da ak dodu rezultati javi to i po mogucnosti fotka i stavi ovdje.

#123:  Autor/ica: Crazylamb1Lokacija: Albertane, Mars PostPostano: 12:28 pon, 17. 1. 2011
    —
Anonymous (napisa):
Molila bih nekoga ko je na faksu da ak dodu rezultati javi to i po mogucnosti fotka i stavi ovdje.


Potpisujem.

Ja cu biti sutra (18.) i onda 20. na faxu, pa ak budu rezultati nekad tad, ja cu staviti ovdje. Ako ne budu tad, tek opet idem 24. a valjda ce (nadam se) prije toga biti rezultati, pa neka ih, molim vas, netko drugi stavi.

Tko prvi - njegova sarma Razz Very Happy

#124:  Autor/ica: lyra PostPostano: 14:15 uto, 18. 1. 2011
    —
profesor je stavio obavijest da će rezultati biti objavljeni 20.01. u 9 sati.

#125:  Autor/ica: BitterSweetLokacija: sjeverno od raja PostPostano: 17:39 sri, 19. 1. 2011
    —
može netko tko se nađe na faksu u to doba slikat rezultate i stavit na forum?

#126:  Autor/ica: Crazylamb1Lokacija: Albertane, Mars PostPostano: 0:11 čet, 20. 1. 2011
    —
Ja imam kolokvij u 9h..doma sam oko 12.30h-13h, pa ako me nitko ne prestigne, stavit cu Smile

#127:  Autor/ica: lepi PostPostano: 9:49 čet, 20. 1. 2011
    —
eo ovako.. profesor trenutno cuva neki ispit u 201 i dosad je ispravio vecinu kolokvija.. nije ispravio krajnja slova abecede. dao je obavijest da ce sve bit gotovo do 11:30 i da ga se moze potraziti ili u kabinetu ili u 201.

sta se usmenih tice, tko ce htjet moci ce izac iduci tjedan.. profesor je najvise spominjao utorak-srijedu.. i dogovor mailom, naravno. spomenuo je i listu na koju ce se upisat studenti za termin i naravno redovni usmeni 1. veljace.. al to je onako, malo labilno.. reko je da ima puno, nas i profesorskog smjera.. ugl. bit ce lista.
tolko za ovaj raport Twisted Evil

#128:  Autor/ica: BitterSweetLokacija: sjeverno od raja PostPostano: 9:51 čet, 20. 1. 2011
    —
a kad će stavit listu, jel to rekao?

#129:  Autor/ica: JajaLokacija: Zagreb PostPostano: 13:22 čet, 20. 1. 2011
    —
jesu došli rezultati? Je li ih tko slučajno uslikao?

#130:  Autor/ica: DanijelM PostPostano: 13:47 čet, 20. 1. 2011
    —
Bi li netko mogao staviti i zadatke s kolokvija ?

#131:  Autor/ica: desire PostPostano: 13:49 čet, 20. 1. 2011
    —
DanijelM (napisa):
Bi li netko mogao staviti i zadatke s kolokvija ?


strana 6, post od the maja pri kraju stranice. Very Happy

#132:  Autor/ica: __fox PostPostano: 14:13 čet, 20. 1. 2011
    —
ev za sve vas i nas koji refreshiramo forum cekajuci rezultate imam najnoviju informaciju. naime, frend je sad bio na faxu, sreo je prof na hodniku koji se jako zurio nekamo. spiska jos uvijek nema. kolokviji se mogu kod njega pogledati 10tak min prije 17h. onda profesora nema od 17-19h (ispit neki nesta) i od 19h pa nadalje (ovo nadalje je upitno do kad Laughing) se opet moze kod profesora gledat kolokvij Very Happy

profesor ima puno posla, ispravlja kolokvije, neke zadace, i jos tisuce stvari tako da ne stigne napisat i stavit listu na vrata, barem nece gotovo sigurno do poslije 19h stavit (infinitezimalno mala vjerojatnost da ce napisat listu i stavit ju na vrata onih 10min prije 17h). eto, sad na miru mozete ucit aktuarsku Very Happy sretno svima ,) pozz

#133:  Autor/ica: d@nijel PostPostano: 19:05 čet, 20. 1. 2011
    —
Može netko napisat rješenje 5 i 7 zadatka s kolokvija?Bio bi zahvalan.

#134:  Autor/ica: Novi PostPostano: 22:18 čet, 20. 1. 2011
    —
Evo, ja cu Very Happy

5. Uocimo da je Pa odmah slijedi da je , odnosno ovo je EFI niza za , a znamo da tocno toliko ima ciklickih permutacija skupa . Uocimo jos da je nulti clan 0, sto se podudara sa onim u eksponencijalnoj formuli. A ona kaze da je EFI niza gdje je . Direktno iz imamo da je niz . Sad to samo treba interpretirati. Naime, je broj nacina da na n-clanom skupu napravimo particiju i onda na svakoj particiji nacinimo ciklicku strukturu. Dakle, pokazali smo zapravo da permutacija koje se raspadju na disjunktne cikluse ima n!, ilitiga da je svaka permutacija takva.

7. Ovo je doslovno samo uvrstavanje. Möbiusova fja se definira kao i onda rekurzivno za , jasno ako onda po definiciji mora biti . Sada se izracuna da je:
i .

#135:  Autor/ica: JajaLokacija: Zagreb PostPostano: 14:10 pet, 21. 1. 2011
    —
jos uvijek nema rezultata napisanih niti lista za usmeni...bila sam prije jedno sat vremena na faksu...

#136:  Autor/ica: tejaLokacija: zg-ma and back PostPostano: 15:01 sub, 22. 1. 2011
    —
razultati se mogu kod profesora pogledat, mislim da su mu čak na vratima (barem sam tako čula)

#137:  Autor/ica: d@nijel PostPostano: 10:49 pon, 24. 1. 2011
    —
Jel pise kaj za usmeni na vratima?

#138:  Autor/ica: teh_pwnerer PostPostano: 11:20 pon, 24. 1. 2011
    —
teh_pwnerer (napisa):
Jel bi mogla koja dobra duša ovih dana ostavit u skriptarnici na kopiranje bilježnicu iz kombinatorike? Hvala

Ja bi ponovio svoju molbu, činim štogod treba da se domognem bilježaka, dajem novac, kupujem pive, slaje, slatkiše, štagod Very Happy (treba mi zadnjih nekoliko predavanja)

#139:  Autor/ica: squirrel PostPostano: 11:51 pon, 24. 1. 2011
    —
Ja danas imam usmeni iz stat u 3 pa ti mogu ostaviti oko pola 3 to u skriptarnici.. ali bi to odmah danas i uzela (kad zavrsim s usmenim) jer me nece bit na faksu ovaj tjedan.. a ne da mi se po to ekstra.. pa ak ti pase dodi izmedu pola 3 i 4 to kopirat?
znaci,treba samo ovaj dio za drugi kol?

#140:  Autor/ica: Gost PostPostano: 12:02 pon, 24. 1. 2011
    —
Neki imaju usmeni vec ovaj cetvrtak!!!
1.2. navodno financijasi.
to sam cula, tek idem na faks pa cu pogledat o cem se radi.

#141:  Autor/ica: lyra PostPostano: 12:02 pon, 24. 1. 2011
    —
objavljen je raspored za usmeni, počinje u srijedu (26.01.), traje do petka i ide po smjerovima, ako sam dobro skužila: primijenjena, statistika, računarstvo pa financijska...

#142:  Autor/ica: andreaoLokacija: SK PostPostano: 12:05 pon, 24. 1. 2011
    —
koja divota Sad

#143:  Autor/ica: d@nijel PostPostano: 12:30 pon, 24. 1. 2011
    —
Traje do ovog petka ili sljedeceg?Moze netko fotkat i stavit?

#144:  Autor/ica: kika PostPostano: 13:21 pon, 24. 1. 2011
    —
Evo slikala sam rezulate...sa mobitela su,pa su mutne...
stavit cu i za financijsku,ali mislim da je ipak malo premutna:(

#145:  Autor/ica: JajaLokacija: Zagreb PostPostano: 13:27 pon, 24. 1. 2011
    —
evo fotkano

#146:  Autor/ica: JajaLokacija: Zagreb PostPostano: 17:20 pon, 24. 1. 2011
    —
je li tko primjetio da kolokviji nose 70 bodova, usmeni 20, a 10 nešto drugo (projekt?!?!) . Je li to od početka tako bilo pa sam ja zaboravila?

#147:  Autor/ica: tihanaLokacija: Zagreb PostPostano: 17:30 pon, 24. 1. 2011
    —
Jaja (napisa):
je li tko primjetio da kolokviji nose 70 bodova, usmeni 20, a 10 nešto drugo (projekt?!?!) . Je li to od početka tako bilo pa sam ja zaboravila?


dolazak na nastavu?

#148:  Autor/ica: BitterSweetLokacija: sjeverno od raja PostPostano: 17:56 pon, 24. 1. 2011
    —
Edit: krivo postano sorry Embarassed

#149:  Autor/ica: stueyLokacija: Rijeka, Zg PostPostano: 18:58 pon, 24. 1. 2011
    —
Jaja (napisa):
je li tko primjetio da kolokviji nose 70 bodova, usmeni 20, a 10 nešto drugo (projekt?!?!) . Je li to od početka tako bilo pa sam ja zaboravila?


samo da kažem da se profesor ne drži striktno ovog kad formira konačnu ocjenu, jedna je osoba npr. imala 51 bod na kolokvijima i imala 5 na kraju Smile ne morate se plašiti usmenog.

#150:  Autor/ica: tejaLokacija: zg-ma and back PostPostano: 2:22 uto, 25. 1. 2011
    —
bi li neko bio tako dobar da rješi 2.zad s 2. kol.? (i zadnji sa 1.kol. možda Smile )? pliiiz

#151:  Autor/ica: Crazylamb1Lokacija: Albertane, Mars PostPostano: 2:30 uto, 25. 1. 2011
    —
teja (napisa):
bi li neko bio tako dobar da rješi 2.zad s 2. kol.? (i zadnji sa 1.kol. možda Smile )? pliiiz


Mene isto zanima 2. zad. sa 2. kol. i ak moze 6.

A vidjet cu taj zadnji s 1.kol. pa ak se sjetim kako je isao, stavim svoje rjesenje.

Zasad, dok ne pogledam malo literaturu da se sjetim, samo mogu reci da je logicno da ce taj broj particija biti 10 * broj particija skupa [9] koje imaju 2 bloka, ak to moze u icemu pomoc. No, vidim u rezultatima da imam 4/5 bodova u tom zadatku - valjda cu se sjetit cijelog postupka kad malo bacim pogled na literaturu sutra.

#152:  Autor/ica: lepi PostPostano: 10:44 uto, 25. 1. 2011
    —
teja (napisa):
bi li neko bio tako dobar da rješi 2.zad s 2. kol.? (i zadnji sa 1.kol. možda Smile )? pliiiz


zadnji s prvog bi ja reko ovak... 10 nacina da odaberemo onog koji bude jenoclani, puta stirlingov {9 2} (ostalih 9 u dva bloka).. znaci 10*{9 2} sto se sad moze izracunat po formuli...
nek me ispravi neko ako misli drugacije

#153:  Autor/ica: JajaLokacija: Zagreb PostPostano: 11:16 uto, 25. 1. 2011
    —
Ima li netko riješen 2,5, i 7 sa ovog kolokvija? I zadnji s prošlog ne bi bio na odmet...

Edit: vidim da su 5 i 7 rješeni već na prošloj stranici.

#154:  Autor/ica: tejaLokacija: zg-ma and back PostPostano: 1:07 sri, 26. 1. 2011
    —
2.zadatak? uopće mi nije jasno odakle je taj zadatak izronio Laughing

#155:  Autor/ica: vamotamo PostPostano: 8:14 sri, 26. 1. 2011
    —
2. zadatak sam nasla u materijalima od prosle godine
http://img411.imageshack.us/i/wp000239.jpg/
http://img707.imageshack.us/i/wp000240.jpg/

Ja sam jučer odgovarala,
pitanja: kada postoji multiplikativni inverz, kompozicioni i samo iskazat Lagrangeov tm inverzije

#156:  Autor/ica: JajaLokacija: Zagreb PostPostano: 12:34 sri, 26. 1. 2011
    —
aha,a koliko bodova si imala otprilike?

Molim sve koji će danas odgovarati ili već jesu da jave kaj profesor pita, je li tko pao, razlikuju li se pitanja ovisno obodovima... svaka informacija je dobrodošla...

#157:  Autor/ica: vamotamo PostPostano: 13:22 sri, 26. 1. 2011
    —
50 bodova sam imala.

#158:  Autor/ica: Crazylamb1Lokacija: Albertane, Mars PostPostano: 14:40 sri, 26. 1. 2011
    —
i koju ti je ocjenu dao? ja imam 53 boda s kolokvija - ne bih da bas puno nesto ucim - imam sutra i predaju zadace koju moram napraviti pa mi je to prioritet...

#159:  Autor/ica: __fox PostPostano: 14:53 sri, 26. 1. 2011
    —
gdje se odrzavaju usmeni i moze li se ici sjest i slusat dok druge pita? hvala Smile

#160:  Autor/ica: vamotamo PostPostano: 15:51 sri, 26. 1. 2011
    —
To što me pitao sam sve znala, konačna ocjena 4 zbog prvog kolokvija (22 boda). Usmeni su u njegovom kabinetu, tak da ne možeš slušati/gledati, ali čekaj ispred pa ispituj ljude kak im je bilo Smile

#161:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 18:57 sri, 26. 1. 2011
    —
Ja odgovarao danas, imao sam 60b, dobio 5.

Pitao me što nisam znao na kolokviju, dakle cikličke permutacije i uređene particije broja n (2. i 5. zadatak). Nisam nešto briljirao, pa pomogne profesor, ne bojte se.

Pitao je danas dosta Mobiusa i Polya-Redfielda pa si to pročitajte.

Sretno!

#162:  Autor/ica: ChangicaLokacija: wonderland PostPostano: 20:19 sri, 26. 1. 2011
    —
mene je pita mobiusa i rocky-road Very Happy

#163:  Autor/ica: BeeLokacija: Hicksville PostPostano: 20:46 sri, 26. 1. 2011
    —
Luuka (napisa):


Pitao je danas dosta Mobiusa i Polya-Redfielda pa si to pročitajte.


sta je tu vazno? kod Polya-Redfielda mi je posebno nejasno sta naucit.

#164:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 21:07 sri, 26. 1. 2011
    —
Bee (napisa):
Luuka (napisa):


Pitao je danas dosta Mobiusa i Polya-Redfielda pa si to pročitajte.


sta je tu vazno? kod Polya-Redfielda mi je posebno nejasno sta naucit.


Pitao je orbite, definirat i formulu napisat (mislim da nije dokaz), a kod Mobiusa na konkretnom primjeru računat, definiciju, a i onaj početak kako smo definirali onu algebru, kako povezati te funkcije sa matricama i sl.

#165:  Autor/ica: Gost PostPostano: 22:08 sri, 26. 1. 2011
    —
Može li netko riješit 2.zadatak s 1.kol.("rocky road")?

#166:  Autor/ica: Iva PostPostano: 23:38 sri, 26. 1. 2011
    —
Moja pitanja od danas:
1.pitanje: 2.zadatak s kolokvija (Rocky-Road)

2.pitanje: Mobiusova funkcija- definicija, glavna relacija, funkcija inverzije, i raspisati primjer onaj iz kolokvija

3.pitanje: koliko ima permutacija broja n rastavljenog na k disjunktnih ciklusa i koliko ima permutacija n-članog ciklusa

imala sam 44 boda na kolokvijima i dobila sam 4 iz usmenog.
Nemojte se brinuti, profesor pomaže kad se zapne, ali pogledajte si zadnje dvije lekcije, dosta je to danas ispitivao.

Sretno!

#167:  Autor/ica: tejaLokacija: zg-ma and back PostPostano: 1:46 čet, 27. 1. 2011
    —
moja pitanja:
2.zadatak s 2. kol (0 bodova na kol)
1.zadatak s 2.kol (svi bodovi na kol, al rješih na drugi način nego je bilo očekivano)
stirlingovi brojevi prve vrste+rekurzija za njih

ocjena 4, bodova 51 prije

eto. prof je zakon, zapela sam sto i jedan put, al puno pomaže pa se na kraju krajeva i sjetiš šta si trebao reć Very Happy

#168:  Autor/ica: mona PostPostano: 3:09 čet, 27. 1. 2011
    —
Jel bi raspisao netko Mobiusovu formulu skupa {1,2,7,14} s parcijalnim uređajem x|y (zadatak s kolokvija) Confused

Sad sam tek skužila da se već ovo riješavalo na forumu, sorry Embarassed

#169:  Autor/ica: __fox PostPostano: 12:31 čet, 27. 1. 2011
    —
hvala svima koji su napisali sto ih je pitao Smile puno pomaze, rado bih svima sarmu up al mi forum ne dozvoljava... Smile

e a mene zanima sama definicija Orbite(a)... imam formulu napisanu ali ne i definiciju.. mislila sam da bih kao definiciju mogla rec, da je to skup svih elemenata kojih su ekvivalentni sa a. a onda objasnit sto je ekvivalencija, postoji neka simetrija g iz G t.d. b=g.a i jos me zanima je li ovo g.a zapisano s tockom Very Happy nisam bila na predavanju, pa imam kopije, tudji rukopis ovo ono kuzite sto ocu rec hehe

hvala unaprijed

p.s. veseli me jako kad su ljudi kolegijalni, svaka cast svima!!

#170:  Autor/ica: Ančica PostPostano: 12:52 čet, 27. 1. 2011
    —
je, to je s točkom, dakle g.a

Može li netko riješiti 6. iz 2. kolokvija?

#171:  Autor/ica: LuukaLokacija: Hakuna Matata PostPostano: 14:19 čet, 27. 1. 2011
    —
Ančica (napisa):
je, to je s točkom, dakle g.a

Može li netko riješiti 6. iz 2. kolokvija?


Podijeli se rekurzija sa n!, množi sa x^n i sumira po n>=0. Sve isto kao sa OFI, samo se sada dobije EFI danog niza. Dobije se EFI, razvije se u red i očita se koeficijent uz x^n (nek je to b_n )
Kako smo sve dijelili sa n!, onda je a_n= b_n * n!

#172:  Autor/ica: frances PostPostano: 15:57 čet, 27. 1. 2011
    —
Ja odgovarala danas. Pitao me onaj zadatak s Möbiusovom funkcijom iz kolokvija (tu sam imala 1 bod). Zatim me je pitao da sama skuzim kako bi definirala tu funkciju ako imam mi(T, S) a T i S su podskupovi nekog skupa M (tj. gledajuci tu inkluziju). Tu sam ja nesto brljala nakraju mi je on objasnio (uz objasnjenje da nije to stigao na predavanjima).
Pitao me broj kompozicija n - clanog skupa u k dijelova te da napisem rekurziju za broj particija n - clanog skupa s k dijelova i da prokomentiram jel se ta rekurzija lagano il tesko rijesava.
Super je profesor, pomogne kad zapnes.
Dobila 4 s 44 boda.
Sretno!

#173:  Autor/ica: ßLokacija: Graveyard Mountain Home PostPostano: 16:54 čet, 27. 1. 2011
    —
Mene je pitao sto je kompozicija a sto particija broja, i onda kako se racuna broj kompozicija broja i kako bi izracunao broj particija na dva dijela.
Eto, nije imalo veze s (ne)rijesenoscu kolokvija al isto ok. Smile

#174:  Autor/ica: Gost PostPostano: 17:36 čet, 27. 1. 2011
    —
može li ko napisat 4. sa prvog kolokvija?

#175:  Autor/ica: JajaLokacija: Zagreb PostPostano: 19:08 čet, 27. 1. 2011
    —
Imala sam 46 bodova i pitao me da izračunam mobiusovu funkciju od (1,7) iz primjera sa kolokvija i nakon toga da napišem funkciju izvodnicu za broj svih particija razmišljajući o drugom zadatku iz kolokvija (to je 1/(1-x^n))

Na 2. zad sam imala 0 bodova, a na 5.zadatku 1 bod

#176:  Autor/ica: ekatarina PostPostano: 20:11 čet, 27. 1. 2011
    —
Anonymous (napisa):
može li ko napisat 4. sa prvog kolokvija?


Također me zanima rjesenje 4. y=x - y^7

Added after 11 minutes:

Pogledala sam one slike koje je netko stavio kao rjesenja 2.zad, ali mi i dalje nije jasno.
Ako netko moze pojasniti?

#177:  Autor/ica: __fox PostPostano: 15:35 pet, 28. 1. 2011
    —
nakon 2h cekanja napokon dodjem na red. sva prestravljena jer je danas pitao ljude stvarno grozne stvari, nis od navedenog na forumu...

moja pitanja:
1.jel sad znate uraditi 7 s kolokvija? -znam, krenem kaze ne treba.

2.jeste naucili sve zadatke s kolokvija sad rijesiti? -jesam. -uradite 5.zadatak ako se sjecate kako ide... -sjecam, napisem zabunom 6.i uradim ga sto profesor, mislim nije ni skuzio da to nije 5. ja fkt ih nisam popamtila kako idu po redu i bilo je greskom. i tu sam imala par sugestija profesora no izvelo se do kraja poprilicno dobro i tocno.

prof: ok, to vam je za 4. ocete za 5? (imala sam 56 s kolokvija) -naravno, hocu.

3.koliki je ukupan broj svih povezanih grafova?
-prvo sam mu rekla da od n vrhova na n povrh 2 nacina mozemo napravit povezan graf, biramo po 2 vrha izmedju kojih povlacimo brid. to nije bio odg na postavljeno pitanje no nije bilo ni krivo, izvlacila sam se buduci da nisam znala sto reci. nakon tog je uslijedilo pitanje? sto je povezan graf? odg:graf je povezan ako za svaka dva vrha postoji setnja izmedju njih :S moja definicija vjerojatno nije bila totalno formalna no on je rekao da je dobro. i onda sam se sjetila sto je cura prije govorila dok sam cekala koju je isto pitao, nes 2^(n povrh 2) ... kaze on ok to je broj svih grafova. i nes mi je onda rekao sto me navelo da zakljucim da to mozemo dobiti iz eksponencijalne formule. dakle Eh(x) ce bit EFI ciji je niz 2^(n povrh 2). zapise se ta EFI a nama treba Ef(x) dakle jos puknemo ln i to je to Very Happy

dao mi je 5 Smile no nije bilo bas pretrivijalno dobit tu ocjenu... danas je samo par ljudi uspjelo dobit 5. svasta je pitao i iz prvog dijela i iz drugog. ekipu je pitao stvari poput algebre incidencije i sto predstavlja zeta funkcija za nju, mali Fermatov tm, dokaz Cayleyeve formule i sl. tako da sam ja imala i srece..

znaci ako ocete visoku ocjenu trebate biti spremni na sve i svasta... ocito je potrosio sva lagana pitanja Smile sretno svima...

#178:  Autor/ica: BitterSweetLokacija: sjeverno od raja PostPostano: 16:19 pet, 28. 1. 2011
    —
Evo i moje... nakon čekanja skoro 4 sata (ah moram ja uranit, a još se i oteglo ovo prije mene), uđem napokon sretna što više ne moram čekat.
Prvo me pitao da nacrtam ogrlicu od 5 perlica/kuglica i na njoj pokažem što znam Very Happy Malo konfuzno mi je to bilo, al sam se nekako snašla, mali Fermatov teorem, ovo, ono...
I onda kaže jel u redu 4... A ja gledam, ljudi s manje bodova od mene su imali 5, i kažu da nisu bajno znali, pa mi glupo (58b sam imala) jer sam odgovorila na pitanje, ali eto bila sam zadnja pa je možda i profesoru sve skupa dosadilo. Ipak sam ga pitala da me pita za 5, pa me pitao prvo to za broj povezanih jednostavnih grafova, to sam znala (hvala _fox, hehe), pa Cayleyevu formulu i dokaz. Tu me pitao koje bi formule koristili u dokazu, na blef sam rekla eksponencijalnu i Lagrangeovu, bilo je točno, pa dalje nije tražio da to zapravo napravim (sva sreća Very Happy). Onda mi je on pokazao kombinatorni dokaz formule i dao mi 5.
Sve i svašta je danas pitao, od računa konačnih razlika do grafova, stabala, domina itd, skoro da nisu bile dvije osobe s istim pitanjem. I nije baš ono što se šuškalo da ne moraš ništa znat. Ispalo je stresnije nego sam očekivala.
Sretno svima Wink

#179:  Autor/ica: Ančica PostPostano: 11:27 sub, 29. 1. 2011
    —
Mene je pitao: ukupan broj particija, broj k-članih particija n-članog skupa, broj kompozicija n-članog skupa u k dijelova (tu je pričao o djeci i kovanicama), def. multiskupa, koliko ima multiskupova veličine k, veličinu multiskupa..
mislim da je to to, sve sam muljala, osim def. pa mi je dao 2..

#180:  Autor/ica: ancica_m PostPostano: 12:09 sub, 29. 1. 2011
    —
Ja sam jucer bila na usmenom... Mislim da sam ipak ja najvise cekala (necu reci koliko, sramota me) Uglavnom, na usmeni sam dosla oko 14h Very Happy

Imala sam 51 bod na kolokvijima, i vec sam se pomirila vani s dvojkom, kad sam vidjela sto sve pita.
Prvo me pitao dal sad znam rjesiti 7. s kolokvija, i ja rekla da znam i pocela pisati definiciju, i rekao je da ne treba to, kao da mi vjeruje. Nakon toga me pitao povezane grafove.. Imate gore objasnjenje, samo me uz to jos pitao zasto smijem koristiti eksponencijalnu formulu, a odgovor je taj jer znaci ona se koristi na nekim neuredjenim skupovima (particije), a graf je neuredjen, jer ga mi mozemo oznaciti na jako puno nacina i ne znamo koji je vrh prvi, koji drugi... itd..

Nakon toga me pitao jesam li razmisljala o ocjeni 5, i ja sam rekla da iskreno nisam jer nemam bas previse bodova na kolokvijima, ali da sam ucila i mozemo probati za 5.

Pitao me onda drugi zadatak s kolokvija i kombinatornu interpretaciju (to vec sve ima na forumu).. Hvala svima koji su uploadali ovdje, dobila sam 5 Smile)))

(ali nije bilo bas onako lako kako price kruze Wink )

sretno ostatku ekipe Smile

#181:  Autor/ica: slash PostPostano: 21:36 sub, 29. 1. 2011
    —
u petak su mi na kolokviju bila ova 2zdk i nisam ih znao rjesit pa ako neko moze pomoc:
1. kombinatorno dokazi mali Fermatov teorem(b^p=1(mod p) za b koji nije djeljiv sa p)
2.kombinatorno interpretiraj: (1+t)/(1-t^2)=1/(1-t)

#182:  Autor/ica: lulzinho PostPostano: 12:02 pon, 31. 1. 2011
    —
Zna li netko kada ce biti rezultati popravnog ispita? Danas ujutro rezultata nije bilo na profesorovim vratima. hvala Smile

#183:  Autor/ica: antonija888 PostPostano: 10:51 sri, 31. 8. 2011
    —
treba mi pomoć za par zadataka.

- iz špila od 52 karte (po 13 različite jakosti u svakoj od 4 boje) izvlačimo 8 karata. NKN to možemo napravit ako mora bit izvučen točno 1 as i barem 1 od boja ne smije bit zastupljena među izvučenim kartama.

-student u roku od 8 dana mora položit 4 ispita
a) NKN to može učiniti
b)koliko je načina ako u jednom danu može položiti najviše 1 ispit
c)koliko je načina ako posljednji ispit odluči položit zadnji dan
d)isto kao i c) ali u danu ne smije položiti više ispita

-koliko ima multiskupova od 20 elemenata iz skupa {0,1,....,7} koj isadrže bar jedan element jednak jedan, bar jedan element jednak 7 i najviše 4 elementa jednaka 0.

-dobavljač može nabaviti proizvode prve,druge i treće klase. NKN on može,obzirom na kvalitetu,naručiti 10 proizvida.

NKN= na koliko načina Very Happy
ako netko nezna

#184:  Autor/ica: glava PostPostano: 18:02 sri, 28. 9. 2011
    —
Pozdrav,

imamo li sutra u 8 ujutro vježbe iz kombinatorike koje su inače trebale biti petkom? Ako imamo u kojoj su učioni?

Hvala

#185:  Autor/ica: xyzLokacija: Zagreb PostPostano: 20:58 sri, 28. 9. 2011
    —
Imamo, u 201

#186:  Autor/ica: Gost PostPostano: 21:17 ned, 30. 10. 2011
    —
Jel smijemo mi imati kakve formule na kolokviju iz kombinatorike? Smile

#187:  Autor/ica: andreaoLokacija: SK PostPostano: 11:10 pon, 31. 10. 2011
    —
Anonymous (napisa):
Jel smijemo mi imati kakve formule na kolokviju iz kombinatorike? Smile


nope

#188:  Autor/ica: Ramone PostPostano: 19:43 pon, 31. 10. 2011
    —
Moze netko na primjeru objasniti "rocky-road" formulu? Da li je to isto kao i da prvo sumiramo po j, pa po k (i obrnuto)?

#189:  Autor/ica: GCOXLokacija: SPLIT_ZAGREB PostPostano: 20:17 pon, 31. 10. 2011
    —
A jeli moze neko napisat tu dokle smo dosli sa gradivon??

#190:  Autor/ica: ddujmic PostPostano: 21:48 pon, 31. 10. 2011
    —
Zadnji zad, prosle godine.. Koji je rezultat?

#191:  Autor/ica: lucika PostPostano: 11:53 uto, 1. 11. 2011
    —
ddujmic (napisa):
Zadnji zad, prosle godine.. Koji je rezultat?


ja bi rekla 3.al nisam z... Rolling Eyes

Added after 2 minutes:

GCOX (napisa):
A jeli moze neko napisat tu dokle smo dosli sa gradivon??


na predavanjima smo zadnje radili particije skupova a na vježbama donju i gornju Vandermondeovu konvoluciju Wink

#192:  Autor/ica: GCOXLokacija: SPLIT_ZAGREB PostPostano: 13:16 uto, 1. 11. 2011
    —
ddujmic (napisa):
Zadnji zad, prosle godine.. Koji je rezultat?


Može slika? Wink

#193:  Autor/ica: mery PostPostano: 23:16 uto, 1. 11. 2011
    —
jel ima netko rješenja prošlogodišnjeg kolokvija ?? Confused

#194:  Autor/ica: Ally PostPostano: 10:06 sri, 2. 11. 2011
    —
Jel bi netko htio raspisati onaj zadatak s rocky-road formulom od prošle godine? Ili barem malo objasniti postupak?

#195:  Autor/ica: lucika PostPostano: 15:34 sri, 2. 11. 2011
    —
jel zna netko kak bi išao onaj zad s koeficijentima uz x^k,prošlogodišnji kolokvij? na predavanjima smo napisali da je koeficijent uz x^k jednak broju particija broja k ali nije svejedno koji polinom imamo zadan,zar ne...kad nismo niti jedan primjer napravili,grrr... Mad

#196:  Autor/ica: GCOXLokacija: SPLIT_ZAGREB PostPostano: 16:37 sri, 2. 11. 2011
    —
Jel može plz neko stavit proslogodisnji kolokvij tu?? Very Happy

TNX TNX TNX

#197:  Autor/ica: xyzLokacija: Zagreb PostPostano: 13:34 čet, 3. 11. 2011
    —
ddujmic (napisa):
Zadnji zad, prosle godine.. Koji je rezultat?

2550

#198:  Autor/ica: ddujmic PostPostano: 14:00 čet, 3. 11. 2011
    —
xyz (napisa):
ddujmic (napisa):
Zadnji zad, prosle godine.. Koji je rezultat?

2550


da, to je i meni ispalo..

#199:  Autor/ica: andreaoLokacija: SK PostPostano: 19:39 pet, 4. 11. 2011
    —
evo kolokvija od jučer Very Happy
i na papiru je još pisalo da su rezultati u utorak u 16h

#200:  Autor/ica: ddujmic PostPostano: 12:54 uto, 8. 11. 2011
    —
Hoce ici netko do faksa, da slika reze i da ih stavi tu? Very Happy

#201:  Autor/ica: Tygy PostPostano: 20:02 uto, 8. 11. 2011
    —
hoće li rezultati uopće biti na netu?

#202:  Autor/ica: Gost PostPostano: 9:32 sri, 9. 11. 2011
    —
Rezultata nema na faxu ni na oglasnoj ni na vratima

#203:  Autor/ica: ddujmic PostPostano: 13:56 sri, 9. 11. 2011
    —
Još uvijek nema.. Vjerojatno je mislio na sljedeci utorak Smile

#204:  Autor/ica: kakt00sLokacija: :ɐɾıɔɐʞoן PostPostano: 15:50 sri, 9. 11. 2011
    —
ddujmic (napisa):
Još uvijek nema.. Vjerojatno je mislio na sljedeci utorak Smile


Nažalost si u pravu. "Nisam precizirao koji utorak će biti rezultati."
Tako je danas odgovorio.

#205:  Autor/ica: ddujmic PostPostano: 20:50 sri, 9. 11. 2011
    —
kakt00s (napisa):
ddujmic (napisa):
Još uvijek nema.. Vjerojatno je mislio na sljedeci utorak Smile


Nažalost si u pravu. "Nisam precizirao koji utorak će biti rezultati."
Tako je danas odgovorio.


Rezultati su na vratima.. Ali KiDM od prosle godine Very Happy

#206:  Autor/ica: kakt00sLokacija: :ɐɾıɔɐʞoן PostPostano: 15:55 uto, 15. 11. 2011
    —
Rezultati su na vratima profesorovog kabineta.

#207:  Autor/ica: mladacLokacija: zg PostPostano: 16:49 uto, 15. 11. 2011
    —
može netko slikat?

#208:  Autor/ica: Ally PostPostano: 22:19 pet, 6. 1. 2012
    —
Nekoliko pitanja u vezi prošlogodišnjih kolokvija:

1. zad iz 2009.-te pod b): Dimenzija je 3. Valjda... Ali zašto? Kak se to vidi?

2.zad iz 2010.-te: Znam dokazati identitet, al koja bi bila kombinatorna interpretacija?

1.zad iz 2011.-te pod b): Trebalo bi biti lagano, al sam zablokirala, pa ak je netko riješio jel voljan dati neki hint il objašnjenje?

6.zad iz 2011.-te: Zanima me rješenje Wink

Ako netko zna odgovor na bilo koje pitanje, bit ću jaaaako zahvalna Smile

#209:  Autor/ica: andreaoLokacija: SK PostPostano: 9:57 sub, 7. 1. 2012
    —
Ally (napisa):
Nekoliko pitanja u vezi prošlogodišnjih kolokvija:

1. zad iz 2009.-te pod b): Dimenzija je 3. Valjda... Ali zašto? Kak se to vidi?

2.zad iz 2010.-te: Znam dokazati identitet, al koja bi bila kombinatorna interpretacija?

1.zad iz 2011.-te pod b): Trebalo bi biti lagano, al sam zablokirala, pa ak je netko riješio jel voljan dati neki hint il objašnjenje?

6.zad iz 2011.-te: Zanima me rješenje Wink

Ako netko zna odgovor na bilo koje pitanje, bit ću jaaaako zahvalna Smile


1.zad b) (2011): raspišeš zadanu sumu i kad izlučiš x dobiješ neš tipa ovo → x*(1+2x+3x^2+...) , a taj izraz u zagradi možeš dobit kada deriviraš 1/(1-x) = 1+x+x^2+... I na kraju ti rješenje bude da je početna suma jednaka x/(1-x)^2

6.zad (2011): rješenje e^x/(1-x)

tak ja barem dobivam Wink

#210:  Autor/ica: Ally PostPostano: 22:30 sub, 7. 1. 2012
    —
andreao (napisa):
1.zad b) (2011): raspišeš zadanu sumu i kad izlučiš x dobiješ neš tipa ovo → x*(1+2x+3x^2+...) , a taj izraz u zagradi možeš dobit kada deriviraš 1/(1-x) = 1+x+x^2+... I na kraju ti rješenje bude da je početna suma jednaka x/(1-x)^2


Okej, kužim, tnx! Al ne znam di se tu upotrijebio dio a?

andreao (napisa):
6.zad (2011): rješenje e^x/(1-x)

tak ja barem dobivam


I ja sam tak dobila Smile

#211:  Autor/ica: lucika PostPostano: 1:38 ned, 8. 1. 2012
    —
6.zad
A(x)=e^x/(1-x), a an=n!*suma od i do n (1/i!), jel? Wink

#212:  Autor/ica: andreaoLokacija: SK PostPostano: 8:25 ned, 8. 1. 2012
    —
lucika (napisa):
6.zad
A(x)=e^x/(1-x), a an=n!*suma od i do n (1/i!), jel? Wink


e taj dio mi je falio u rješenjima. izračunala i dobivamo isto Wink

@Ally: nisam ga zapravo ni upotrebljavala Laughing

#213:  Autor/ica: ojčina PostPostano: 19:33 pon, 9. 1. 2012
    —
Je li se zna kada će biti rezultati možda?

#214:  Autor/ica: andreaoLokacija: SK PostPostano: 21:20 pon, 9. 1. 2012
    —
mislim da nije čak ni pisalo kad će bit

#215:  Autor/ica: kakt00sLokacija: :ɐɾıɔɐʞoן PostPostano: 16:36 sub, 14. 1. 2012
    —
Rezultati na vratima profesora + termini za usmeni.

#216:  Autor/ica: ddujmic PostPostano: 17:03 sub, 14. 1. 2012
    —
kakt00s (napisa):
Rezultati na vratima profesora + termini za usmeni.


Kada si to vidio?

#217:  Autor/ica: xyzLokacija: Zagreb PostPostano: 17:56 sub, 14. 1. 2012
    —
I ja sam cula da su rez stigli. A kad su to termini usmenih?

#218:  Autor/ica: kakt00sLokacija: :ɐɾıɔɐʞoן PostPostano: 18:20 sub, 14. 1. 2012
    —
Danas u 15h sam bio na faksu i tada su bili na vratima. Ako se dobro sjećam, usmeni će biti 25.1 i 26.1 (možda 26,27; nisam 100% siguran)

#219:  Autor/ica: mery PostPostano: 18:20 sub, 14. 1. 2012
    —
25.01 stat. i fin,ostali 26.01

#220:  Autor/ica: andreaoLokacija: SK PostPostano: 18:49 sub, 14. 1. 2012
    —
jel neko slikao rezultate? Very Happy

#221:  Autor/ica: Gost PostPostano: 22:41 sub, 14. 1. 2012
    —
Jel pise sto za termin popravnog?

#222:  Autor/ica: insane_raverLokacija: ZGB PostPostano: 12:44 pon, 16. 1. 2012
    —
Pozdrav svima

Isprike odmah na velikim slikama, ovako se jedino vidi Smile

Tu bi trebali biti svi, i da ne spamam sad forum evo link

https://docs.google.com/open?id=0B_bA6_vdnY6QNzhhZjA5YTEtYWI5ZS00MGJjLTllNjUtODRlZjI5NmQ4NjZi

kod mene na gdocsima.

usmeni su 25.01. i 26.01. to što se ne vidi baš pri vrhu.

#223:  Autor/ica: kylian501 PostPostano: 15:46 pon, 16. 1. 2012
    —
Kako se rjesava 4.zadatak s kolokvija??
mislim da se trazila EFI za niz (fn), fn=broj skupovih particija od [n] u blokove veličine 3,4,9

#224:  Autor/ica: maxic PostPostano: 17:49 pon, 16. 1. 2012
    —
Jel zna netko možda koji su sve bili zadaci u kolokviju. Ja se nikako ne mogu sjetiti svih. Ako je netko slikao ili prepisao.

I za svaki slučaj da pitam, da li je bila samo jedna grupa u kolokviju?

#225:  Autor/ica: Gost PostPostano: 18:50 pon, 16. 1. 2012
    —
Imam ja, ali nemam tu kabel za mob, posaljem kad dođem u Zg.
Je li itko vidio kad je popravni??

#226:  Autor/ica: ojčina PostPostano: 19:35 pon, 16. 1. 2012
    —
Pa to ti piše tamo di i ovi svi kolokviji kad su.Uglavnom,2 tjedna iza ovog kaj smo pisali.23.1. znači u isto vrijeme ..

#227:  Autor/ica: Gost PostPostano: 12:07 čet, 19. 1. 2012
    —
". kolokvij ove godine je netko trazio, pa evo ga...

1. odredite OFI i nakon toga napisite neku rekurziju koju taj niz zadovoljava

2.Izracunajte OFI za broj šetnji...

3. Neka je a0 = 1 i neka je an+1 = (n+1)(an-n+1), za n>=0
Pomocu EFI odredite an.

4. Odredite EFI F(x) za niz (fn) ..
fn oznacuje broj skupovnih particija od [n] = {1,2,...n} u blokove vek... 3,4 i 9 jedino tog je almeida sjebala

5. Uz koje uvjete formalni red f(x) = A+Bx+x^2 ima
1) multiplikativni inverz g(x)? odredite [x^2]g(x)
2)kompozicioni inverz h(x)? Odredite [x^2]h(x)

6. U skupu formalnih redova Q[[x]] rijesite jednadzbu xy^5 + x = y
primjenom Lagrangeove formule inverzije

7. U skupu djelitelja broja 12, {{1,2,3,4,6,12},1} vrijednost Mobiusove funkcije NI(3,12)
(Relacija parcijalnog uređaja | je definirana sas d|m od m)

#228:  Autor/ica: Gost PostPostano: 12:08 čet, 19. 1. 2012
    —
E sad tek vidim, 4. zadatak je kao teži, zato onaj komentar kojeg sam zaboravio izbrisati... Very Happy: D

#229:  Autor/ica: LAra22 PostPostano: 13:09 čet, 19. 1. 2012
    —
Evo malo bolja vezija kolokvija, bez ovakvih uputa u 4. zadatku Very Happy
Tko zna rjesenja nek se javi... Smile

#230:  Autor/ica: Gost PostPostano: 10:54 pon, 23. 1. 2012
    —
jel pita profesor na usmenom kakve dokaze?

#231:  Autor/ica: Ally PostPostano: 9:12 uto, 24. 1. 2012
    —
Za one koji danas odgovaraju... Sretno!! I ako vam nije problem da poslije tu stavite pitanja, dojmove, kak se dijele ocjene, itd... Hvala Wink

#232:  Autor/ica: xyzLokacija: Zagreb PostPostano: 10:22 uto, 24. 1. 2012
    —
Sta ne pocinju usmeni od sutra?

#233:  Autor/ica: mladacLokacija: zg PostPostano: 10:25 uto, 24. 1. 2012
    —
da, od sutra su Wink

#234:  Autor/ica: Ally PostPostano: 11:42 uto, 24. 1. 2012
    —
Jao Embarassed Skroz sam pošašavila već od svega... Ok, isto vrijedi za sutra Wink Ispričavam se ak sam nekog scimala...

#235: 4. zadatak Autor/ica: Gost PostPostano: 12:02 uto, 24. 1. 2012
    —
jel netko rijesio 4. zadatak? pa da ga stavi ovdje... posto ce nas sigurno to pitat

#236:  Autor/ica: glava PostPostano: 16:10 uto, 24. 1. 2012
    —
može osim tog 4. da netko stavi rješenja od 6. i 7. zadatka iz prvog kolokvija ako ima?

Hvala

#237:  Autor/ica: xyzLokacija: Zagreb PostPostano: 17:23 uto, 24. 1. 2012
    —
Profesor je rjesavao na vjezbama to Cool
Evo:

#238:  Autor/ica: mladacLokacija: zg PostPostano: 19:25 uto, 24. 1. 2012
    —
Budući da sam sad saznala da ako hoću odgodit usmeni sa sutra da mi treba zamjena, molim ako ima nekog tko bi odgovarao Kombinatoriku sutra u 4, umjesto u četvrtak u bilo kojem termiinu da mi se javi u inbox ili tu.

Ja bi trebala odgovarat u 4, al od 3 - 5 imam kolokvij iz optimizacije i stvarno ne mogu. Hvala!

#239:  Autor/ica: GCOXLokacija: SPLIT_ZAGREB PostPostano: 22:01 uto, 24. 1. 2012
    —
mladac (napisa):
Budući da sam sad saznala da ako hoću odgodit usmeni sa sutra da mi treba zamjena, molim ako ima nekog tko bi odgovarao Kombinatoriku sutra u 4, umjesto u četvrtak u bilo kojem termiinu da mi se javi u inbox ili tu.

Ja bi trebala odgovarat u 4, al od 3 - 5 imam kolokvij iz optimizacije i stvarno ne mogu. Hvala!


Evo ja ću. Ivo Ivanišević
Ja ti iman u 10 sati u četvrtak, tako da ti zelin preksutra sriću Wink

#240:  Autor/ica: mycky1111 PostPostano: 12:52 sri, 25. 1. 2012
    —
dojmovi s usmenog:
jedan od pozitivnijih usmenih ikad.
prof je cijeli simpatican i samo se smijesi Smile
ugl, one s 44-55 je pitao ono sto nisu znali na koloviju i ocjene su im ugl bile 4. one iznad 55 bodova pita ono sto nisu znali na kolokviju i zadnja dva predavanja. ta granica 55 je moja neka procjena, nije stvarna granica Smile
uglavnom, bas je super Smile))

#241:  Autor/ica: andreaoLokacija: SK PostPostano: 13:14 sri, 25. 1. 2012
    —
usmeni bio predobar Very Happy
imala 55 na kolokvijima i pitao me da dovršim 7.zad i pošto nisam rješila 4.zad onda sam i njega imala za raspisat. tu sam mu stavila samo konačno rješenje na što je on rekao da su neki pokušavali to dokazat preko rekurzije i kako bi to išlo, tak da sam se tu motala oko Bellovih brojeva i Stirlinga 2. vrste pa me odmah pitao i rekurziju za Stirlinga. dovoljan je bio kombinatorni dokaz i dobila 5 Very Happy

mislim da su svi manje više dobili 4 ili 5. ujutro su bila pitanja što je kombinacija, particija skupa, lagrangeova inverzija i dokaz (5 ljudi zaredom je to imalo), laurentovi redovi (dovoljno reć samo da član uz x^(-1) u derivaciji je 0), kompozicijski i multipl. inverz, stirling 1. i 2., ekspon. formula, rocky-road, a oni koji su imali veći broj bodova pitao je orbitu, ogrlice, mobiusa.

eto tolko od mene Very Happy

sretno svima Very Happy

#242:  Autor/ica: Ramone PostPostano: 13:15 sri, 25. 1. 2012
    —
Jel zna netko 3. zadatak s prvog kolokvija, onaj gdje treba naći grešku?

Hvala

#243:  Autor/ica: andreaoLokacija: SK PostPostano: 13:47 sri, 25. 1. 2012
    —
Ramone (napisa):
Jel zna netko 3. zadatak s prvog kolokvija, onaj gdje treba naći grešku?

Hvala


raspiši si malo te jednakosti po članovima sume i vidi šta ćeš dobit Wink
u drugoj jednakosti ti se stvara problem Very Happy

#244:  Autor/ica: Gost PostPostano: 13:58 sri, 25. 1. 2012
    —
andreao (napisa):
Ramone (napisa):
Jel zna netko 3. zadatak s prvog kolokvija, onaj gdje treba naći grešku?

Hvala


raspiši si malo te jednakosti po članovima sume i vidi šta ćeš dobit Wink
u drugoj jednakosti ti se stvara problem Very Happy


Jesam Smile

Jel pitao onaj 4. s drugog kolokvija, kak taj ide? Smile

#245:  Autor/ica: andreaoLokacija: SK PostPostano: 14:04 sri, 25. 1. 2012
    —
pitao je ljude koji su imali veći broj bodova, a većina nas mu je odmah rekla samo rezultat i to mu je bilo dosta. a rezutat je exp(x^3/3! + x^4/4! + x^9/9!) ... to se rješavalo preko eksponencijalne formule i imali smo jedan primjer odmah poslije tog naslova pa si pogledaj za svaki slučaj Very Happy

#246:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:09 sri, 25. 1. 2012
    —
3.zad kolokvij 2 ?samo malo kak se krene i to.

#247:  Autor/ica: andreaoLokacija: SK PostPostano: 14:34 sri, 25. 1. 2012
    —
a(n+1)=(n+1)(a(n)-n+1)
a(n+1)=(n+1)a(n) - (n+1)(n-1) / : (n+1)!

a(n+1)/(n+1)! = a(n)/n! - (n-1)/n! / sumiraš po n x^n i ovaj zadnji član rastavi

i lijevu stranu središ preko pomaka ... to je okvirno Very Happy
ak imaš kolokvij od prošle godine mislim da ti je tamo riješeno nešta slično Very Happy

#248:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:38 sri, 25. 1. 2012
    —
andreao (napisa):
Ramone (napisa):
Jel zna netko 3. zadatak s prvog kolokvija, onaj gdje treba naći grešku?

Hvala


raspiši si malo te jednakosti po članovima sume i vidi šta ćeš dobit Wink
u drugoj jednakosti ti se stvara problem Very Happy


Možes raspisati, ak ti nije problem? pliiiiiz Smile

#249:  Autor/ica: Gost PostPostano: 18:47 sri, 25. 1. 2012
    —
imam pitanje,jel netko zna riješit zadatak???
Dokazite da ako odaberemo 11 razlicitih brojeva iz skupa {1, 2, . . . , 20}, tada ce medu njima biti dva cija je razlika jednaka 2!

#250:  Autor/ica: mladacLokacija: zg PostPostano: 7:47 čet, 26. 1. 2012
    —
Ima ko rješenja kolokvijalno da stavi. Hvala

#251:  Autor/ica: Gost PostPostano: 22:16 čet, 26. 1. 2012
    —
Za one koji su pisali popravni, došli su rezultati, ako niste danas odgovarali profesor je rekao da možete u 14.00 sati, 30.1. (ponedjeljak).

#252:  Autor/ica: pinkgirlLokacija: K-K-Z PostPostano: 17:16 pet, 27. 1. 2012
    —
Anonymous (napisa):
Za one koji su pisali popravni, došli su rezultati, ako niste danas odgovarali profesor je rekao da možete u 14.00 sati, 30.1. (ponedjeljak).


nisu na vratima?
danas mi je prijetelj gledao pa kaze da ih nema Rolling Eyes
a i prof je rekao da ce u pon bit rezultati...
su na oglasnoj?

#253:  Autor/ica: andreaoLokacija: SK PostPostano: 18:58 pet, 27. 1. 2012
    —
profesor ih ne stavlja na oglasnu ploču neg samo kod sebe na vrata

#254:  Autor/ica: Gost PostPostano: 20:16 pet, 27. 1. 2012
    —
Ja isto nisam odmah skužio, u donjem desnom kutu su, i nigdje ne piše da su to rezultati popravnog, ali se iz konteksta skuži...
Ako vam usmeni u ponedjeljak ne odgovara, možete se pozvati na to da ste mislili da će rezultati doći tek u ponedjeljak te tražiti usmeni koji dan poslije (ovo je moja procjena i nemojte se 100% pouzdati u to)

#255:  Autor/ica: CobsLokacija: Geto PostPostano: 13:40 pon, 20. 2. 2012
    —
Jel sam ja izolirani slučaj il profesor nije upisao ocjene u studmat?

Edit: evo vidim sad na drugoj temi da nije upisao većem broju studenata, već je bila Panikaaaa!

#256: Nova stranica kolegija Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 13:53 čet, 4. 10. 2012
    —
Ovaj kolegij je dobio svoju stranicu.

Trenutno se nalazi na
http://web.math.pmf.unizg.hr/~mbasic/Kombinatorika/kombinatorika.htm

Na stranici mozete pronaci pripremu za 1. kolokvij i neke stare kolokvije.

Zamolio bih moderatore da ucine ovu poruku sto vidljivijom, nisam htio stvarati novi thread, iako bi mozda bilo dobro imati i potforum za ovaj kolegij.

Matija Basic

#257:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 13:17 uto, 9. 10. 2012
    —
Stranica je dostupna i sa sluzbenog site-a :

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/kombd/

#258:  Autor/ica: psujetic PostPostano: 13:36 uto, 30. 10. 2012
    —
jel imamo sutra vježbe od 18-20?

#259:  Autor/ica: marlenLokacija: MedVEšČak PostPostano: 22:23 uto, 30. 10. 2012
    —
Sutra su vježbe od 16-18, a predavanja su od 18-20 i oboje se održava.
Niko nije spominjal da ih nebude bilo. :-/

#260:  Autor/ica: Gost PostPostano: 12:54 pet, 2. 11. 2012
    —
ima tko knjigu bijective combinatorics

#261:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 16:54 čet, 8. 11. 2012
    —
Rezultati su na webu. Uvidi u kolokvije su u petak 9.11. u 10 sati.
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/kombd/

Matija Basic i Braslav Rabar

#262:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 19:43 čet, 15. 11. 2012
    —
Prve vjezbe nakon kolokvija ce se odrzati 21.11, odnosno 22. 11. (ovisno o grupi kojoj pripadate).

Asistenti

#263: Priprema za 2. kolokvij Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 13:43 sub, 8. 12. 2012
    —
Na webu se nalaze stari kolokviji i priprema za 2. kolokvij. Ugodno rjesavanje! (ako ne vidite promjenu, stisnite F5 Wink)

#264:  Autor/ica: sunny PostPostano: 20:21 uto, 11. 12. 2012
    —
Jesu li sutra (12.12.) vjezbe iz kombinatorike?

#265:  Autor/ica: Gost PostPostano: 20:42 čet, 3. 1. 2013
    —
Ima li koja dobra duša koja bi poslikala ili skenirala svoje bilješke s vježbi i ovdje objavila?

#266:  Autor/ica: z3h PostPostano: 10:20 pet, 4. 1. 2013
    —
Anonymous (napisa):
Ima li koja dobra duša koja bi poslikala ili skenirala svoje bilješke s vježbi i ovdje objavila?


pridruzujem se zamolbi anonymous kolege/ice Very Happy

#267:  Autor/ica: maty321 PostPostano: 11:22 pet, 4. 1. 2013
    —
posaljite mi mail

Added after 2 minutes:

ili u privat

#268:  Autor/ica: Gost PostPostano: 17:13 uto, 8. 1. 2013
    —
jel bi mogao netko rijesit 3.zadatak iz ovogodisnjeg prvog kolokvija? Rolling Eyes pliiiiz

#269:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 18:05 pet, 11. 1. 2013
    —
Usmeni ce se odrzati u cetvrtak 17.1. i petak 18. 1., po 6 studenata svaki sat, abecedno. Lista ce biti objavljena s rezultatima nakon uvida u ponedjeljak u 11. Bit ce dozvoljeno da se studenti zamjene za termine.

Popravni kolokvij i ponovljeni kolokvij za one koji su izostali s kolokvija i donijeli ispricnicu ce biti u ponedjeljak 21. 1.
Na popravnom kolokviju ce biti obuhvaceno gradivo citavog semestra, a na ponovljenom gradivo kolokvija koji se ponavlja.

Matija Basic

#270:  Autor/ica: KG PostPostano: 18:14 pet, 11. 1. 2013
    —
Da li su studenti koji su sakupili putem kolokvija 45 ili više bodova obavezni odgovarati na usmenom ispitu?

#271:  Autor/ica: Gost PostPostano: 18:40 pet, 11. 1. 2013
    —
Jel to znaci da ce rezultati biti tek u ponedjeljak? Zanima me s kolko bodova se moze na usmeni?

#272:  Autor/ica: Gost PostPostano: 19:45 pet, 11. 1. 2013
    —
od kolko sati krecu usmeni? Smile

#273:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 20:14 pet, 11. 1. 2013
    —
Rezultati, te pravila za usmeni ispit i popravni kolokvij su objavljeni na stranici kolegija.


http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/kombd/

Matija Basic

Added after 49 seconds:

Usmeni krecu od 8 ujutro, a zadnji termin je u 18 u cetvrtak, a u petak dok svi ne dodju na red (ovisi o broju studenata).

#274:  Autor/ica: Gost PostPostano: 23:07 pet, 11. 1. 2013
    —
jel bi bilo moguce da se stave rjesenja kolokvija (1.i 2.) na forum? mislim, kad profesor pita ono sto nismo znali pa... Smile) ili bar rjesenje 1.zadatka s drugog kolokvija (vidim da bas nisu dobri rezultati na tom zadatku pa pretpostavljam da vecini ljudi nije bas jasan) Smile

#275:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:20 pon, 14. 1. 2013
    —
A jel bi se dao odgodit usmeni, za nekih par dana? oće prof odg na mail Very Happy

#276:  Autor/ica: Lafiel PostPostano: 15:21 pon, 14. 1. 2013
    —
Može li netko reći kako se rješava drugi zadatak s prvog kolokvija, ono što je ekspanzijom i kontrakcijom trebalo riješiti [tex]\sum\limits_{k=1}^n k*2^k[/tex] ?

Pretpostavljam da mi zapravo treba samo početak rješenja, iako se neću žaliti i ako netko raspiše cijeli zadatak. Smile

Added after 42 minutes:

Izašao je raspored za usmene.


Zadnja promjena: Lafiel; 10:53 uto, 15. 1. 2013; ukupno mijenjano 2 put/a.

#277:  Autor/ica: Gost PostPostano: 17:15 pon, 14. 1. 2013
    —
bili se neko mjenjao za termin cetvrtak u 3, meni bi trebo neki termin kasnije

#278:  Autor/ica: kikyca PostPostano: 17:40 pon, 14. 1. 2013
    —
Lafiel (napisa):
Može li netko reći kako se rješava drugi zadatak s prvog kolokvija, ono što je ekspanzijom i kontrakcijom trebalo riješiti [tex]\sum\limits_{k=1}^n k*2^k[/tex] ?

Pretpostavljam da mi zapravo treba samo početak rješenja, iako se neću žaliti i ako netko raspiše cijeli zadatak. Smile

Added after 42 minutes:

Izašao je raspored za usmene. Ima li netko u ranijem terminu (idealno 8 ili 9 ujutro) tko bi se zamijenio za moj u 18h?


Jel si vec nasao/la zamjenu? Ja bi se mjenjala Very Happy
u 9 bi trebala odgovarati

#279:  Autor/ica: nuala PostPostano: 1:20 uto, 15. 1. 2013
    —
Ima li netko tko bi se zamjenio samnom za termin usmenog?ja sam ujutro u devet ali bi mi odgovaralo kasnije popodne

#280:  Autor/ica: mslisko PostPostano: 1:55 uto, 15. 1. 2013
    —
Ja bi se mijenjala. Ja imam u 17.

#281:  Autor/ica: nuala PostPostano: 12:36 uto, 15. 1. 2013
    —
može Smile

#282:  Autor/ica: tinker bell PostPostano: 12:39 uto, 15. 1. 2013
    —
jel ima jos netko ko bi htio ujutro odgovarat? imam termin u 9 a pasalo bi mi kasnije..

#283:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:59 uto, 15. 1. 2013
    —
dajte ljudi pomagajte Smile 1 zadatak, 2.kolokvij ako je netko bio na uvidu pa vidio kako to treba rijesiti ili zna otprije Smile

#284:  Autor/ica: Lafiel PostPostano: 15:39 uto, 15. 1. 2013
    —
Ja (i još dvoje ljudi Very Happy ) sam bila na uvidu.

[tex]A_i[/tex] = "par koji je sjedio u i-toj klupi ponovno sjedi zajedno"
[tex]|A_I |= | A_{i1} \cap A_{i2} \cap A_{i3} \cap ... \cap A_{ik} | = n(n-1)(n-2)...(n-k+1)*2^k*(2n-2k)![/tex]

Dakle imamo k parova koji su sjedili skupa na prvom satu. Na drugom satu uzmemo njih k koji su već skupa s(i)jedili. Smile Prvi par možemo smjestiti na n načina (jer je n klupa), drugi par na n-1 načina itd. do (n-k+1). para, onda imamo 2^k jer za svaki od k parova imamo dvije mogućnosti za smjestiti ga (hoće li sjediti lijevo ili desno u klupi) i na kraju imamo preostale učenike koje smještamo proizvoljno na preostala mjesta.

Konačni izraz za FUI je

[tex]\sum\limits_{k=0}^n \dbinom{n}{k}*(-1)^k*\dbinom{n}{k}*k!*2^k*(2n-2k)![/tex], pri čemu je [tex]\dbinom{n}{k}*k! = n(n-1)(n-2)...(n-k+1)[/tex] iz gornjeg izraza.

Valjda nisam ništa zeznula. Smile

Ja ponavljam svoju molbu, drugi zadatak iz prvog kolokvija: metodom ekspanzije i kontrakcije riješiti [tex]\sum\limits_{k=1}^n k*2^k[/tex].

#285:  Autor/ica: Gost PostPostano: 15:53 uto, 15. 1. 2013
    —
hvalaaaaa, hvalaa!!! Smile)

#286:  Autor/ica: Gost PostPostano: 18:35 sri, 16. 1. 2013
    —
Može netko riješiti 3. i 7.zadatak iz prvog kolokvija?

#287:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 20:00 sri, 16. 1. 2013
    —
Anonymous (napisa):
Može netko riješiti 3. i 7.zadatak iz prvog kolokvija?


2. i 3. zad imaš u knjizi Concrete Mathematics koja je na netu http://www.matematica.net/portal/e-books/Graham%20-%20Knuth%20-%20Patashnik%20-%20%20Concrete%20Mathematics.pdf

Je li bi netko mogao riješiti 6. i 7. iz prvog kolokvija?

#288:  Autor/ica: Gost PostPostano: 21:19 sri, 16. 1. 2013
    —
ja ne vidim rjesenje 3.zadatka u toj knjizi.. ima samo za c^x, a u kolokviju je c^ (padajuci faktorijel x)... nije bas isto.. ili?

#289:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 22:20 sri, 16. 1. 2013
    —
Anonymous (napisa):
ja ne vidim rjesenje 3.zadatka u toj knjizi.. ima samo za c^x, a u kolokviju je c^ (padajuci faktorijel x)... nije bas isto.. ili?


2.27 pod excersises na kraju knjige su rješenja..a 2. zad je 2.14

Added after 43 minutes:

I jel bi netko mogao riješiti treći zadatak u 2. kolkoviju?

#290:  Autor/ica: sunny PostPostano: 22:24 sri, 16. 1. 2013
    —
Ima li koja dobra dusa da bi slikala predavanja nakon prvog kolokvija i poslala mi? Molim vas Smile

#291:  Autor/ica: Gost PostPostano: 23:47 sri, 16. 1. 2013
    —
Lafiel (napisa):

Ja ponavljam svoju molbu, drugi zadatak iz prvog kolokvija: metodom ekspanzije i kontrakcije riješiti [tex]\sum\limits_{k=1}^n k*2^k[/tex].


Ako se dobro sjecam kako sam ja to radila na kolokviju, islo je to ovako (napisat cu ti samo pocetak, dalje ces znati sama Smile )
napises da ti je k=suma (j=1 do k) od 1, pa imas sumu po k=1 do n i sumu j=1 do k od 2^k na to primjenis rocky road i dalje bi trebala znati Smile[/quote][/tt][/code]

#292:  Autor/ica: Gost PostPostano: 9:53 čet, 17. 1. 2013
    —
Jel moze netko, tko je vec odgovarao danas, napisati svoje dozivljaje sa usmenog Very Happy

#293:  Autor/ica: Lafiel PostPostano: 11:47 čet, 17. 1. 2013
    —
Sve što do sad piše na topicu stoji, profesor je stvarno ugodan. Do 10 sati nikoga nije pitao zadatke, a neka od pitanja koja su se pojavljivala su: nekomutativni multinomni teorem, Lagrangeova formula inverzije, Newton-Leibnizova formula, Catalanovi brojevi, particije prirodnog broja, veza između surjekcija i particija.

Nekomutativni multinomni teorem je bio najčešće pitanje, to i Lagrangeova formula inverzije, s time da nijedno nije trebalo dokazati nego samo iskaz + objašnjenje što je što u tom iskazu. Mislim da je za pet možda trebalo znati ispričati dokaz Lagrangea, ali nije se tražio formalni dokaz.

Ja sam imala 59 bodova (49+10), pitao me particije prirodnog broja (definicije, formule, rekurziju za [tex]p_k(n)[/tex]) i iskaz tog nekomutativnog multinomnog teorema. Dobila sam 4 jer se nisam mogla sjetiti što su kombinacije. Very Happy Tj. malo me zbunio profesor jer me pitao razliku između particija i kombinacija pa sam ja malo zazujala jer sam bila nervozna i čekala dva sata (došla sam sat vremena ranije na faks, a usmeni je kasnio), ali nije bilo potrebe za nervozom jer, kao što rekoh, profesor je stvarno maksimalno ugodan i toliko flegmatičan da sam ja odmah bila mirnija čim sam ušla unutra. O-kay!

#294:  Autor/ica: KG PostPostano: 13:23 čet, 17. 1. 2013
    —
Kaj je to nekomutativni multinomni teorem? Ja znam samo za multinomni teorem.

#295:  Autor/ica: *tika* PostPostano: 21:48 čet, 17. 1. 2013
    —
Jel' bi netko mogao skenirati ili poslikati svoje biljeske s vjezbi i objaviti ih, molim vas... Embarassed

#296: Točno vrijeme Autor/ica: Gost PostPostano: 16:51 ned, 20. 1. 2013
    —
Kada je točno popravni ispit Question

21.1.2013. hh:mm

#297:  Autor/ica: grizly PostPostano: 16:59 ned, 20. 1. 2013
    —
Trebao bi biti u 15 h, kad je bio i kolokvij... Vjerujem da će i ostali tada doći, tako da ako je ranije svi smo zazujali Laughing

#298:  Autor/ica: Lafiel PostPostano: 19:38 čet, 31. 1. 2013
    —
Je li ikome upisana ocjena u Studomat?

#299:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 1:25 sri, 6. 2. 2013
    —
Lafiel (napisa):
Je li ikome upisana ocjena u Studomat?


Meni isto nije, a zar nismo svi već odavno gotovi s tim predmetom?

#300:  Autor/ica: Lafiel PostPostano: 12:15 sri, 6. 2. 2013
    —
Bio je popravni nedavno pa nismo svi skroz gotovi, ali da, ovo traje jako dugo. A upisi završavaju za tjedan dana. Neutral

#301:  Autor/ica: mimar PostPostano: 23:03 čet, 21. 11. 2013
    —
Pozdrav! Da li mozete reci kako se rijesavaju zadaci:

1. Odredite konstantan clan u (2x- 1/x)^6?

2. Odredite koeficijent uz x^5 u (1+x+x^2)^52?

Hvala!

#302:  Autor/ica: Phoenix PostPostano: 19:46 pet, 22. 11. 2013
    —
Po multinomnom teoremu vrijedi formula
[tex](x_1+x_2+...+x_k)^n= \sum \limits_{n_1+n_2+...+n_k=n}{n \choose n_1,n_2,...,n_k}x_1^{n_1}x_2^{n_2}...x_k^{n_k}[/tex]
Ova formula će nam trebati za oba zadatka.

1. Ako je [tex]n=6[/tex], [tex]k=2[/tex], [tex]x_1=2x[/tex] i [tex]x_2=-\frac{1}{x}[/tex], dobivamo:
[tex](2x-\frac{1}{x})^6 = \sum \limits_{n_1+n_2=6}{6 \choose n_1,n_2}(2x)^{n_1}\left( -\frac{1}{x} \right)^{n_2} = \sum \limits_{n_1+n_2=6}\frac{6!}{n_1! n_2!}(2x)^{n_1}\left( -\frac{1}{x} \right)^{n_2}= \sum \limits_{n_1+n_2=6}\frac{6!}{n_1! n_2!}2^{n_1}(-1)^{n_2}x^{n_1-n_2}[/tex]
Prva jednadžba koja mora vrijediti jest [tex]n_1+n_2=6[/tex]. Kako tražiš koeficijent uz konstantni član, sumiraš vrijednosti po takvim [tex]n_1[/tex] i [tex]n_2[/tex] da vrijedi [tex]n_1-n_2=0[/tex] (odnosno, jednaki su).
Rješenje sustava ovih dviju jednadžbi je jedinstveno: [tex]n_1=n_2=3[/tex], pa dobivaš da je traženi konstantni član jednak:
[tex]\frac{6!}{3!3!}2^3 (-1)^3 = -160[/tex].

2. Slično naštimaš [tex]n=52[/tex], [tex]k=3[/tex], [tex]x_1=1[/tex], [tex]x_2=x[/tex], [tex]x_3=x^2[/tex], pa dobivaš:
[tex](1+x+x^2)^{52}= \sum \limits_{n_1+n_2+n_3=52}{52 \choose n_1,n_2,n_3}1^{n_1}x^{n_2}(x^2)^{n_3}= \sum \limits_{n_1+n_2+n_3=52}{52 \choose n_1,n_2,n_3} x^{n_2+2n_3}[/tex]
Sada imaš sljedeće jednadžbe:
[tex]n_1+n_2+n_3=52[/tex]
[tex]n_2+2n_3=5[/tex]
Rješenje ovog sustava nije jedinstveno pa ćeš imati više sumanada s potencijom [tex]5[/tex]. Srećom, zbog druge jednadžbe imaš uvjet [tex]2n_3 \leq 5[/tex], odnosno [tex]n_3 \leq 2[/tex]. Stoga i nemaš toliko puno slučajeva kako se na početku činilo: [tex]n_3[/tex] je jednak [tex]0, 1[/tex] ili [tex]2[/tex], a ako znaš koliko je [tex]n_3[/tex], znaš koliko je i [tex]n_2[/tex] (iz druge jednadžbe), pa i [tex]n_1[/tex] (iz prve jednadžbe) - dakle, imaš ukupno tri mogućnosti.
Suma je bila oblika (multinomni koeficijent)*([tex]x[/tex] na nešto), stoga je tvoje rješenje suma tri multinomna koeficijenta.
(Koliko treba raspisati i izračunati te multinomne koeficijente do kraja, iskreno, ne znam. Razz U ovom zadatku se pojavljuju malo veći brojevi u rješenju pa se isplati pitati na kolokviju bude li i ove godine sličan slučaj. Smile)

#303:  Autor/ica: JV PostPostano: 20:39 pet, 22. 11. 2013
    —
Napomena za kolokvij iz kombinatorike:
Na kolokviju nisu dopuštene formule, samo pribor za pisanje (brisanje).

#304:  Autor/ica: rimidalv1991 PostPostano: 22:46 pet, 22. 11. 2013
    —
A kalkulator? Very Happy

#305:  Autor/ica: Gost PostPostano: 10:50 sub, 23. 11. 2013
    —
Hoće li biti teorije (predavanja) u kolokviju? Mislim, to mi nema smisla ako moramo ić na usmeni :S

#306:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 12:21 ned, 24. 11. 2013
    —
Anonymous (napisa):
Hoće li biti teorije (predavanja) u kolokviju? Mislim, to mi nema smisla ako moramo ić na usmeni :S


Nema teorije tipa teoremi i to. Al profesor je bar prošle godine išo po knjizi E.Knuth:Concrete Mathematics i tamo imaš neke zadatke za vježbu nakon svake lekcije, uglavnom dva zadatka su bila iz te knjige nama na kolokviju.

#307:  Autor/ica: umpa_lumpa PostPostano: 12:23 ned, 24. 11. 2013
    —
Da li može netko napisati koliko mu je ispalo rješenje u 6.zad iz kolokvija od prošle godine?

#308:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:40 ned, 24. 11. 2013
    —
Jel zna itko 7. zadatak od prošle godine?

#309:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:42 ned, 24. 11. 2013
    —
A u 6. zadatku je rješenje 15...

#310:  Autor/ica: Gost PostPostano: 15:08 ned, 24. 11. 2013
    —
Rj. u 6. je 16, a ne 15...

#311:  Autor/ica: Gost PostPostano: 15:26 ned, 24. 11. 2013
    —
Je je, 16 ne 15, tipfeler.. A kad si tako pametan/na jel imas 7.? Hihihihi Smile

#312:  Autor/ica: Gost PostPostano: 16:02 ned, 24. 11. 2013
    —
Neka su oznake vrhova P1,...P_(2n). Postoji neki s neparnim indeksom koji spajas s nekim s parnim indeksom, BSO P1 spajam sa P_(2k). Ta duzina razdvaja mnogokut u 2 disjunktna dijela od kojih svaki ima paran broj vrhova (jedan ima 2(k-1), a drugi 2(n-k)), pa na svakom od tih mnogokuta mogu napraviti konfiguraciju od (k-1) i (n-k) duzina, tj. ukupno . Posto je k proizvoljan, prosumiras od 1 do n i gotovo. Smile

#313:  Autor/ica: umpa_lumpa PostPostano: 16:03 ned, 24. 11. 2013
    —
A polinom se dobije 7x^3 + 16x^2 + 8x + 1?

#314:  Autor/ica: Gost PostPostano: 23:15 ned, 24. 11. 2013
    —
A kako bi rješili 5.zadatak pod b, prošlogodišnji kolokvij? http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/kombd/kolokvij1.pdf
Hvala

#315:  Autor/ica: Gost PostPostano: 1:11 pon, 25. 11. 2013
    —
Ovo pod b racunas bas po toj rekurziji, imas neki teorem da ti je to jednako, samo u principu je teorem da je broj polja u prvom retku jednak k, pa ti je to isto ako transponiras dijagram, racunas dakle k=4 i n=11, rekurziju isfuras ono do k=2 pa na prste ili mozes i do k=1 Smile

#316:  Autor/ica: Gost PostPostano: 18:51 pon, 25. 11. 2013
    —
Može li mi netko reći što je ovo danas bilo? Jel samo meni bio težak kolokvij, da ne kažem nerješiv u 2 sata, ili ćemo nešto poduzeti po pitanju ovoga? I zna li itko kad će rezultati? I postoji li koji genijalac koji je rješio sve ovo da meni, očito idiotu, kaže rješenja?

#317:  Autor/ica: Gost PostPostano: 20:00 pon, 25. 11. 2013
    —
Meni je ovo isto bilo strašno, užas!

#318:  Autor/ica: Gost PostPostano: 20:40 pon, 25. 11. 2013
    —
Znaci nisam jedini 'idiot' koji ovo nije znao riješiti? Wink I što sada dalje? Pretpostavljam da asistenti nemaju komentara... Jel se mi imamo kome žaliti na ovo? Jer mislim da nije u redu, ako smo došli do ovdje, znači da smo položili i puno teže kolegije. Neda mi se biti neki pokusni kunić na kojima će se iskušavati koliko težak ovaj predmet može biti i koliko još gradiva trebaju uvrstiti u vježbe koje su KATASTROFALNO odrađene!

#319:  Autor/ica: Gost PostPostano: 2:35 uto, 26. 11. 2013
    —
A ne znam kome bi se mogli zaliti, ali u svakom slucaju treba kolektivno asistentima na vjezbama reci da ovo uopce nije imalo smisla... ili skupit 15-20 ljudi koji ce na predavanju jednoglasno to reci profesoru.
Cuo sam i da je asist.Vujcic namjeravao umjesto 6. staviti zadatak tezine kao 5. i 7. - sto bi tek onda bilo Shocked .
Po meni, netko tko bi inace dobio 25 bodova na kolokviju, ove godine ce dobiti 10 Ehm?

#320:  Autor/ica: Gost PostPostano: 8:36 uto, 26. 11. 2013
    —
Naravno, pa ja sam prvi takav primjer. Svake druge godine bi kolokvij bio rješen za 5, a ove godine ne znam da li ću uspjeti skupiti 10 bodova.

Ma jel to onaj isti dragi asistent Vujčić koji bi se pogubio svaki put kad bi ga nešto pitali i promjenio tisuću boja jer nam ne zna odgovoriti pa bi svaki odgovor izgledao otprilike ovako: 'Ali Matija je ovdje tako napisao!'

Poštovani asistente Vujčiću, ukoliko ćete nam zadavati ovako bolesne zadatke, molimo da se onda bolje pripremite za vježbe i bolje nam to ispredajete. Znamo da ste novi, ali to ne znači da mi moramo ispaštati. Hvala Vam što ste od ovoga predmeta, koji je bio zabavan, napravili teški idiotizam i nadam se da ste zadovoljni prosječnim brojem bodova koji neće prelaziti 15. Ja znam da sigurno jedna osoba neće biti zadovoljna s tim: profesor Svrtan kada vidi što mu radite od predmeta.

A ja ću prvi istupiti na predavanjima i reći profesoru kako stoje stvari jer ovo nije nimalo u redu.

#321:  Autor/ica: Bateman PostPostano: 9:15 uto, 26. 11. 2013
    —
Dadada, bilo bi odlično kada bi asistent Bašić ili profesor Svrtan nenajavljeno uletili na te vježbe da vide na što smo mi, koji u vrijeme drugih vježbi imamo obavezna predavanja, osuđeni. Ehm?

#322:  Autor/ica: kkarlo PostPostano: 9:23 uto, 26. 11. 2013
    —
Pisao isti kolokvij ko i vi i također neću imat 10 bodova. Čak sumnjam i u 5 bodova, al ajd, možda budu malo blaže ispravljali... Very Happy

Ugl, nije ok prigovarat na asistentovo predavanje nakon što smo dobili teški kolokvij... Tome je bilo mjesta i vremena prije, ali sad kad se zakuhalo, sad ćemo prozivat i ne znam šta... To je malo bzvz i nije OK.
Da je kolokvij bio pretežak ne treba istica ni profesoru ni asistentima. I jedni i drugi znaju dovoljno matematike da će sami uočit razliku u bodovima od prijašnjih godina i ove.

Isto tako izletavat sa čuo sam i ne znam šta, pod gostom... No comment.

Između ostalog, postoji popravni kolokvij, a nema šanse da nam ovo dvaput naprave!
Razz

#323:  Autor/ica: Gost PostPostano: 10:23 uto, 26. 11. 2013
    —
Ma daj molim te, ja sam mislio da nema šanse da nam i ovo naprave. Do sada se nije nikoga prozivalo jer su bili simpatični i kolokviji su bili u skladu sa ispredavanim sadržajem na vježbama. Ali budimo realni, isti taj asistent je sam rekao dva tjedna prije kolokvija da iskreno ni sam to nije još naučio. Pa zašto bi onda od tog asistenta morali tolerirati bez ikakvog prigovora ovakve zadatke koji nemaju veze s vježbama?! Nitko ne prigovara zbog samih vježbi, na kojima je znalo biti i zabavnih stvari, nego zbog toga što su se u kolokviji našli toliko teški zadaci obzirom na zadatke koji su obrađeni na vježbama.

A ti se samo uvlači i dalje, možda ti se smiluju pa i dobiješ tih 10 bodova Wink

#324:  Autor/ica: kkarlo PostPostano: 10:52 uto, 26. 11. 2013
    —
Anonymous (napisa):


A ti se samo uvlači i dalje, možda ti se smiluju pa i dobiješ tih 10 bodova Wink


A gle, opće je poznato da asistenti prate forum od 0-24 i imaju već skriptu napravljenu tako da umjesto nikova vide ime, prezime i jmbag te na osnovu komentara daju dodatne bodove na kolokviju. Zbog svojih moralnih stajališta svako malo na kolokviju dobijem 30-40% više bodova te na osnovu toga imam odlične ocjene.
Laughing

Slobodno nastavi dalje sa zabavnim komentarima, al samo pazi da te asistent ne skuži tko si i tuži za klevetu.
Detektivchina!

#325:  Autor/ica: kikzmyster PostPostano: 10:54 uto, 26. 11. 2013
    —
Nekoga osuditi za "uvlacenje", ili osuditi za bilo sto, kao anonimni gost na forumu je krajnji izraz nepostovanja.

Kazete da "nitko ne prigovora na vjezbe", ali 3 posta prije tvog se prigovara na vjezbe. Kome se prigovora sada nakon kolokvija, kolega kkarlo je dobro rekao; ako su vasi prigovori na asistentovo ponasanje i kvalitetu vjezbi stvarno utemeljeni, onda bi nesto poduzeli po tom pitanju i prije kolokvija. Ovako ste samo jos jedan "gost" na forumu koji se naknadno zali jer su dosli malo tezi zadaci na kolokvij.

A to da ovi zadaci "nemaju veze s vjezbama", kako kazes, je vise primjedba o vasem nepracenju nego prigovor na sadrzaj vjezbi, jer su zadaci bili potpuno pokriveni na vjezbama (a neki i na predavanjima).

I preporucujem svima koji se misle zaliti na nesto na forumu da naprave account, jer time cete dobiti bar zrno kredibilnosti.

#326:  Autor/ica: melita PostPostano: 11:49 uto, 26. 11. 2013
    —
Kolokvij je bio kao rubrika "za one koji zele znati vise"

#327:  Autor/ica: marijas PostPostano: 12:04 uto, 26. 11. 2013
    —
Jeeeeej, aplauz asistentima Very Happy Treba znati smisliti ovakav kolokvij, stvarno svaka cast! Ozbiljno, kad sam dobila kolokvij nisam znala dal da placem il da se smijem i jedva cekam rezultate! Smile Smile Smile

#328:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 12:47 uto, 26. 11. 2013
    —
Forum nije mjesto na kojem možemo održati kvalitetnu diskusiju u vezi izvođenja nastave i/ili primjerenosti kolokvija, a pogotovo nije na akademskom nivou kritizirati anonimno.

S druge strane, volio bih čuti vaša mišljenja i zato ću u terminu uvida pokazati rješenja i obrazložiti primjerenost ovih zadataka (i gradivom i težinom), a svi su pozvani da vam obrazložimo tipične pogreške u učenju, pristupu i rješavanju zadataka, te da saslušamo vaše komentare. Ovdje ću samo kratko komentirati zadatke s kolokvija.

Moram naglasiti da sve do kolokvijskog tjedna nitko nije došao na konzultacije u redovnom terminu iako na svakom satu podsjećam da me se može pitati bilo što, a uz to oni koji bi došli na konzultacije su komentirali da se tek tada počelo učiti i da se prije nije stiglo. Za knjigu N. Loehra me je pitao samo jedan student.

Kolokvij je bio pripremljen više od mjesec dana unaprijed i njegova težina nema nikakve veze s prethodnim komentarima već je pripremljen po istom principu kao prošlogodišnji, a na vježbama je bilo točno rečeno kakvi tipovi zadataka se mogu očekivati.

Prvi zadatak iziskuje samo formalno manipuliranje konačnim sumama kakvo se susreće na velikom broju kolegija od samog početka studiranja i u zadacima koji su napravljeni na vježbama, a zadatak nije imao nikakve skrivene tehnike niti je bilo potrebno koristiti ikakve trikove (poput dodavanja nekih neobičnih članova).

U drugom zadatku je bilo potrebno primijeniti metodu koja je obrađena na predavanjima i onda još jednom na vježbama na dva primjera, a u samom zadatku se metoda primjenjuje direktno na standardan način kao u prikazanim primjerima.

Treći zadatak se od zadatka s vježbi razlikuje samo u konstanti 1/m!, te je za razliku od prošlogodišnjeg 3. zadatka zbog toga bio dosta lakši. Na temelju predavanja i vježbi je jasno da je naglasak u dijelu gradiva sa sumama na računu diferencija, pogotovo na formuli za parcijalnu sumaciju i unaprijed je rečeno da će se takav zadatak pojaviti.

Četvrti zadatak je varijacija na temu zadatka riješenom na vježbama. Rješenje je u jednom retku i potrebno je samo ideju iz zadataka s vježbi prilagoditi drugim brojevima (umjesto binomnog koeficijenta pojavljuje se multinomni koeficijent).

Peti zadatak je kombinacija kombinatorne interpretacije koja je dana zadatkom na vježbama (metoda štapića i kuglica, gdje se varijable y_i interpretiraju kao broj kuglica u i-toj kutiji) i definicije particije broja u točno n dijelova. Za potpuno rješenje dovoljno je primjetiti da y_i treba interpretirati kao broj stupaca (u Ferrerovom dijagramu particije) koji imaju točno i polja. Iako je naglasak u čitavom gradivu nakon suma na kombinatornim dokazima i uspostavljanju bijekciju ovo je jedini takav zadatak na ispitu uz Catalanove brojeve, a provjerava isključivo poznavanje osnovnih definicija i povezivanje vrlo bliskih dijelova gradiva. Kolegij "Kombinatorika" u svojoj biti traži od studenata sposobnost rješavanja ovakvih bazičnih problema.

Šesti zadatak je možda najlakši zadatak, potrebno je samo poznavanje definicije topovskog polinoma (odnosno topovskih brojeva) dijagrama, a kombinatorno se problem svodi na vrlo jednostavan problem crtanja svih Ferrerovih dijagrama s ukupno 5 polja.

Sedmi zadatak je tipičan primjer interpretacije Catalanovih brojeva što je također eksplicitno najavljeno. Ovo je jedini zadatak koji zahtjeva izrazito kombinatorni način razmišljanja i smatram ga dovoljno teškim da istakne bolje studente, ali ne i toliko teškim da student koji se pripremio za test (vidio i razumio 5-10 interpretacija Catalanovih brojeva) ne bi imao šanse riješiti ga.

Budući da su prva tri zadatka vrlo standardna (unatoc tome sto svaki treba raspisati na pola stranice), a zadaci 4-6 su rješivi u jednom retku, smatram da je 120 minuta dovoljno za ovakav test.

Za daljnju diskusiju stojim na raspolaganju u terminu uvida, konzultacija i vježbi.

Matija Bašić

#329:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 18:15 sri, 27. 11. 2013
    —
Rezultati će biti objavljeni u utorak (3.12.) navečer, a uvidi će se održati u srijedu (4.12.) u 12 sati u A101.

Matija Bašić

#330:  Autor/ica: 345 GH PostPostano: 12:42 pon, 2. 12. 2013
    —
Imam li u srijedu vježbi kod asistenta Bašića?

#331:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 20:40 pon, 2. 12. 2013
    —
Ima, dva sata, od 8.30 do 10.00.
M. Basic

#332:  Autor/ica: JV PostPostano: 21:10 uto, 3. 12. 2013
    —
Rezultati 1. kolokvija:
JMBAG1234567K1
119122167700000303
1191217992121 1308
1191222258211304112
1191200808505005015
0275020622       0
11912221301 5555324
119122179455  45120
119122097910 01316
119121455310 01114
1191219399025015013
1191222263021025010
0149020719       0
119121655803001408
119121427504000004
1191209588450010010
1191219864550025017
1191220136555505126
1191218115       0
1191219336 00    0
119122023222 00419
1191220942350025116
1191219705124512116
1191221000552 03015
1191216290255005017
1191020346 01 0304
1191220269150025013
11912173895450   14
003642118231000105
119121945315 134014
119122082522  1308
1191216105       0
1191220178550055020
1191219843551011013
1191218323555305023
1191218531030 01 4
1191218318       0
1191219710555555535
119121301200000000
1191215134220014110
1191216628132 04111
119100592300002013
1191219768045004114
1191214532355045123
119120828111  1205
119120730702001519
1191220708  4555120
119122046102001519
119121362620101509
1191212907550055121
1191218921       0
119121266003202029
1191216771233015115
1191218339555025022
119120887404000408
1191222216555505025
1191218183355 25020
1191217006153 15015
1191217139050413013
0036332771       0
119120482820000305
119122044002000507
1191222380455055327
1191219929045025016
1191221411021035112
1191219609550123521
1311022498 55 03013
1191214943033015113
11912217683550   13
1191217534454 03319
119121961411000507
1191211338       0
1191220547033005112
1191217347545024020
1191221698       0
119121676601100518
119121981732 125316
1191214280311015011
11912168570 000000
1191212676       0
119121671902 02419
1191216217113405115
1191221934455005019
1191216493351015116
1191220365051025013
1191214527       0

#333:  Autor/ica: ankovacic PostPostano: 0:44 sri, 4. 12. 2013
    —
Moram priznati da su rezultati, u najmanju ruku, inspirativni Rolling Eyes
Prosjek bodova: 11.28.
Ljudi koji su imali iznad 17.5 bodova: 17 -> 20%
S obzirom da je za usmeni dovoljno skupit 25 bodova na kolokvijima, postotak ljudi koji su imali iznad 12.5: 42 -> 49.41%
Medijan: 12
Mislim da gore statistike nisu ni na analizi na prvoj godini Laughing

#334:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 15:49 sri, 4. 12. 2013
    —
Danas smo dogovorili na vjezbama da cemo imati vjezbe i u srijedu 11.12. i u srijedu 18.12. (po dva sata). To se odnosi samo na moju grupu! Studenti as. Vujcica imaju redovno svaki cetvrtak.

Svi studenti koji nisu mogli danas doci na vjezbe zbog kolokvija i kojima ne odgovara ovakav raspored pozvani su na konzultacije (koje mogu biti i kolektivne u nekom terminu nakon Nove godine).

Matija Bašić

#335:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 11:58 pet, 6. 12. 2013
    —
Dodatni zadaci, proslogodišnji popravni i detaljna obavijest o drugom i popravnom kolokviju se nalaze na web stranici.

M. Bašić

#336:  Autor/ica: umpa_lumpa PostPostano: 9:36 pet, 24. 1. 2014
    —
Da li će usmeni biti nakon 2.kolokvija (za one koji prođu) ili će za sve skupa biti nakon popravnog kolokvija?
Hvala

#337:  Autor/ica: suza PostPostano: 16:53 pet, 24. 1. 2014
    —
Prošli tjedan sam pitala profesora i rekao je da će biti usmeni nakon svih kolokvija, tj. nakon popravnog (4. kolokvijski tjedan) kada se vidi tko sve ide na usmeni. Ne znam je li se od tada nešto promijenilo, ali ja se držim toga.

#338:  Autor/ica: umpa_lumpa PostPostano: 16:51 pet, 31. 1. 2014
    —
Da li bi netko mogao riješti 5.zadatak iz prošlogodišnjeg kolokvija?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/kombd/kolokvij2.pdf
hvala Smile

#339:  Autor/ica: Tomislav PostPostano: 22:53 pet, 31. 1. 2014
    —
Ja gledam tu neku isfotokopiranu biljeznicu i samo me zanima je li stvarno 1 jedini zadatak iz lagrangeove formule inverzije, 1 zadatak iz pretvaranja linearne rekurzije u funkciju izvodnicu i cijela 2 zadatka iz šetnji po usmjerenom grafu?

Edit: Ocito je tako. Znaci u biljeznici imamo jedno 8 zadataka sveukupno i ja bih trebao moci rjesavati nestandardne zadatke koji ce biti u kolokviju? O.o

#340:  Autor/ica: mimar PostPostano: 12:30 ned, 2. 2. 2014
    —
Da li mi mizete reci rjesenje 2. zadatka proslogodisnjeg kolokvija, odnosno vrijednost Mobiusove fje?

I u 3.zadatku FI i formulu za broj trazenih puteva?

Unaprijed hvala.

#341:  Autor/ica: suza PostPostano: 13:35 ned, 2. 2. 2014
    —
mimar (napisa):
Da li mi mizete reci rjesenje 2. zadatka proslogodisnjeg kolokvija, odnosno vrijednost Mobiusove fje?

I u 3.zadatku FI i formulu za broj trazenih puteva?

Unaprijed hvala.


2.zad. sam dobila -6, a 3.zad iz čega mi je


Zadnja promjena: suza; 10:55 uto, 4. 2. 2014; ukupno mijenjano 1 put.

#342:  Autor/ica: mimar PostPostano: 14:42 ned, 2. 2. 2014
    —
Hvala ti.

Razlikuje nam se 2. zadatak. Mislim da grijesim u grafu, pa jel bi mogla svoj uslikat i stavit ovdje?

#343:  Autor/ica: umpa_lumpa PostPostano: 14:59 ned, 2. 2. 2014
    —
Ja isto dobivam drugačiji rezultat u 2.zadatku ali mislim da samo isto negdje pogriješila pa bi mi super došlo kada bi stavila sliku Smile

#344:  Autor/ica: Gost PostPostano: 23:06 ned, 2. 2. 2014
    —
Jel zna itko 1. od prosle godine?

#345:  Autor/ica: Gost PostPostano: 8:43 pon, 3. 2. 2014
    —
1. ima raspisan par strana unazad, neko je prošle godine nakon kolokvija raspisao.. da li bi netko mogao raspisati 5.zad od prošle god? Smile

#346:  Autor/ica: Gost PostPostano: 9:40 uto, 4. 2. 2014
    —
Kada će biti rezultati i usmeni?

#347:  Autor/ica: kkarlo PostPostano: 10:24 uto, 4. 2. 2014
    —
Anonymous (napisa):
Kada će biti rezultati i usmeni?

Rezultati bi trebali biti sutra, a za usmene gore piše da nakon popravnih tek.

#348:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 14:41 uto, 4. 2. 2014
    —
Uvidi u 2. kolokvij će se održati u četvrtak 6.2. u 15 sati u prostoriji 002.

Profesor Svrtan je odredio termin za usmeni. Usmeni ispit za sve koji su kolokvirali će se održati u utorak 11.2. i srijedu 12.2. Lista s rasporedom će biti formirana abecednim redom i objavljena u petak 7.2. u 12 sati, a dozvoljeno je da se studenti zamjene za termin (ako to međusobno dogovore).

Ponovljeni i popravni kolokvij će se održati u ponedjeljak 17.2. u 15 sati. Na usmeni mogu izaći svi koji su skupili barem 25 bodova. Studenti koji su skupili barem 25 bodova (cak i ako imaju vise od 38 bodova) mogu izaći na popravni, ali u tom slučaju se brišu bodovi s prva dva kolokvija i na usmeni mogu izaći nakon popravnog kolokvija ako osvoje barem 25 bodova. Svi takvi studenti moraju poslati mail asistentu Bašiću do petka 7.2. u 12 sati.

Studenti koji zbog bolesti nisu pisali jedan od kolokvija, a donijeli su ispričnicu, mogu pisati ponovljeni kolokvij u terminu popravnog, a mogu se odlučiti da pišu popravni umjesto toga. Molimo da se takvi studenti također jave na mail asistentu Bašiću do petka 7.2. u 12 sati.

#349:  Autor/ica: Gost PostPostano: 16:46 uto, 4. 2. 2014
    —
Zar nije do sada na stranici kolegija pisalo da je minimum za usmeni 25 bodova, a ne za popravni? Ne razumijem kako se na kraju semestra mogu tako mjenjati pravila polaganja i zašto nam to nitko do sada nije rekao?

#350:  Autor/ica: Gost PostPostano: 16:49 uto, 4. 2. 2014
    —
Ispričavam se na postu, tek sam sada vidjela da ste ispravili na stranici.

#351:  Autor/ica: Tomislav PostPostano: 19:23 uto, 4. 2. 2014
    —
Hoce li rezultati biti objavljeni na webu prije uvida?

#352:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 21:00 uto, 4. 2. 2014
    —
Anonymous (napisa):
Ispričavam se na postu, tek sam sada vidjela da ste ispravili na stranici.


Da ste se registrirali, mogli biste obrisati Wink
Zabunom je doslo do pogreske.

Added after 48 seconds:

Tomislav (napisa):
Hoce li rezultati biti objavljeni na webu prije uvida?


Da, rezultati ce biti na webu. To je i poanta razlicitog vremena rezultata i uvida. Smile

#353:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 17:51 sri, 5. 2. 2014
    —
Rezultati su na sluzbenom webu.

#354:  Autor/ica: kkarlo PostPostano: 18:08 sri, 5. 2. 2014
    —
MB (napisa):
Rezultati su na sluzbenom webu.

Hoće li biti opet nekih objavljenih rješenja kolokvija na webu?

#355:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 18:50 sri, 5. 2. 2014
    —
Nece, jer ne stignem napisati.
Na zalbama sutra mogu pokazati sve sto treba.

VAZNO: Uvidi ce biti u A102, a ne u 002!

#356:  Autor/ica: Gost PostPostano: 19:01 sri, 5. 2. 2014
    —
MB (napisa):
Rezultati su na sluzbenom webu.


To ovdje http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/kombd/ ?

Ja ih nigdje ne vidim? Ne vjerujem!!!

može netko stavit direkt link na rezultate?

#357:  Autor/ica: kkarlo PostPostano: 19:32 sri, 5. 2. 2014
    —
Anonymous (napisa):
MB (napisa):
Rezultati su na sluzbenom webu.


To ovdje http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/kombd/ ?

Ja ih nigdje ne vidim? Ne vjerujem!!!

može netko stavit direkt link na rezultate?

Dobar je link.
Stisni F5.
Smile

#358:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 22:28 sri, 5. 2. 2014
    —
Dobio sam par upita, pa molim da obratite paznju da svi imaju pravo izaci na popravni. Studenti s manje od 25 bodova automatski, a oni s vise od 25 mi moraju javiti da ih stavim na listu za popravni (moramo znati koliko prostorija i cuvara je potrebno) i da ih maknem s liste za usmeni.

Matija Basic

#359:  Autor/ica: umpa_lumpa PostPostano: 17:03 ned, 9. 2. 2014
    —
Da li bi mogao netko riješiti 1.zadatak iz ovogodišnjeg 2.kolokvija?
Hvala Smile

#360:  Autor/ica: Gost PostPostano: 12:38 pon, 10. 2. 2014
    —
Da li bi netko mogao samo napisati naslove koji su se obrađivali na predavanju 3.12 i 14.01, jer mi to fali. Hvala

#361:  Autor/ica: Gost PostPostano: 21:29 pon, 10. 2. 2014
    —
03.12. --> Kombinatorni dokazi
14.01. --> Nekomutativne funkcije izvodnice

#362:  Autor/ica: ankovacic PostPostano: 15:54 sri, 12. 2. 2014
    —
Evo za one koji će odgovarati nakon popravnih...
Profesor je na usmenom jako, jako dobar i ugodan... Mene je osobno pitao jedno pitanje - i to zadatak s prvog kolokvija - i to sam mu morao objasnit kombinatorno, iako je bio i sa algebarskim dokazom zadovoljan.
Ako vam negdje zapne na usmenom fkt pomogne - tog se ne trebate bojati - i da, očekuje da se vidi da ste razumjeli gradivo - dakle ne morate svaki korak znati u detalje - kod detalja on pomaze, nego više da znate započet i da se vidi da imate ideju kako bi to mogli napraviti što vas pita...
Od teorije sam čuo da je pitao EFI/OFI, zatim da pojednostavite izraz:
(dakle mnozenje dviju EFI). Čuo sam da je pitao Eksponencijalnu formulu. Za one koji su odgovarali tipa za 4 ili 5 je pitao onaj zadnji primjer s ogrlicom, i one orbite. Usmeni traje dosta kratko... Sve u svemu jedan od laganijih i ugodnijih usmenih što sam imao na faksu Smile

#363:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 18:10 čet, 13. 2. 2014
    —
Usmeni za sve koji ostvare barem 25 bodova na popravnom ce biti u utorak 18.2.

#364:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 20:13 pon, 17. 2. 2014
    —
Rezultati popravnog i ponovljenog kolokvija su na webu, kao i liste za usmeni. Uvidi su u 10 sati, a usmeni u 11 (odnosno 12).

#365: Važno: Obavijest o održavanju vježbi Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 12:39 čet, 25. 9. 2014
    —
U prvom tjednu nastave neće biti vježbi. Vježbe će se održavati svaki drugi tjedan. Prvi termin vježbi će se održati u drugom tjednu nastave, za studente svih smjerova u isto vrijeme i tada će se prema potrebi dogovoriti dodatni termini vježbi.

Matija Bašić

#366: Re: Važno: Obavijest o održavanju vježbi Autor/ica: Gost PostPostano: 17:57 pon, 29. 9. 2014
    —
MB (napisa):
U prvom tjednu nastave neće biti vježbi. Vježbe će se održavati svaki drugi tjedan. Prvi termin vježbi će se održati u drugom tjednu nastave, za studente svih smjerova u isto vrijeme i tada će se prema potrebi dogovoriti dodatni termini vježbi.

Matija Bašić


8.10. je praznik

#367:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 16:56 uto, 30. 9. 2014
    —
Tesko je naci termin koji odgovara svim smjerovima, ali neka prvi termin bude 9.10. u 18 sati u 003.

#368:  Autor/ica: dodinho PostPostano: 21:19 pet, 10. 10. 2014
    —
Sljedeći tjedan nemamo vjezbe iz kombinatorike?

#369:  Autor/ica: slonic~tonic PostPostano: 20:41 ned, 12. 10. 2014
    —
dodinho (napisa):
Sljedeći tjedan nemamo vjezbe iz kombinatorike?


15.10. imamo vjezbe
22.10. nemamo

#370:  Autor/ica: Gost PostPostano: 0:18 sri, 29. 10. 2014
    —
Imamo li 29.10. vježbe?

#371:  Autor/ica: Gost PostPostano: 22:38 pon, 3. 11. 2014
    —
Kad su sljedeće vježbe?

#372:  Autor/ica: dodinho PostPostano: 13:17 pet, 7. 11. 2014
    —
12.11.

#373:  Autor/ica: Gost PostPostano: 16:33 čet, 20. 11. 2014
    —
kolokvij je sutra u 3?
smijemo li mozda imati kakve formule?

#374:  Autor/ica: dodinho PostPostano: 12:09 pet, 21. 11. 2014
    —
Da, u 3.
samo pribor za pisanje i brisanje, pise na dnu svakog kolokvija

#375:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 0:08 uto, 25. 11. 2014
    —
Rezultati, kolokvij i rješenja su objavljeni na web stranici. Uvidi će biti u srijedu 26.11. u 11 sati u mom uredu, A315.
Matija Bašić

#376:  Autor/ica: Gost PostPostano: 11:37 pon, 1. 12. 2014
    —
ima li u srijedu vjezbi?

#377:  Autor/ica: JV PostPostano: 12:50 uto, 6. 1. 2015
    —
7.1.2015 se održavaju vježbe.

Josip Vujčić

#378:  Autor/ica: Gost PostPostano: 21:59 sri, 14. 1. 2015
    —
jel postoji negdje rješenje prošlogodišnjeg 2.kolokvija?
imamo li kakvu nadoknadu predavanja i kad?

hvala

#379:  Autor/ica: slonic~tonic PostPostano: 10:29 sub, 17. 1. 2015
    —
Anonymous (napisa):
jel postoji negdje rješenje prošlogodišnjeg 2.kolokvija?
imamo li kakvu nadoknadu predavanja i kad?

hvala


Nadoknada predavanja je bila u srijedu 14.1.

#380:  Autor/ica: Gost PostPostano: 21:58 ned, 18. 1. 2015
    —
jel moze netko rijesit 1.zadatak iz proslogodisnjeg kolokvija?

#381:  Autor/ica: JV PostPostano: 21:46 čet, 29. 1. 2015
    —
Raspored za drugi kolokvij:

KatarinaBačićA001
MonikaBajcerA001
VedranBatelA001
AnaBevandaA001
MarijaBlaslovA001
VesnaBoninA001
DomagojBošnjakA001
MarioBošnjakA001
KrešimirBujanA001
BornaCicvarićA001
SaraCrnićA001
RobertCrnkoA001
VitomirČanadiA001
ZlatkoDamijanićA001
AntoDodikA001
ValentinaDumbovićA001
GoranGosarićA001
TenaGregurićA001
DarioJurićA001
EnaJuriljA001
JosipKaufA001
MarthaKelavaA001
MihaelaKobovacA002
SaraKokotA002
AtinaKoljevinaA002
MajaKoprčinaA002
EditaKulovićA002
VesnaMagjarevićA002
MarkoMarinovA002
MarkoMarkežićA002
AntonijaMedvedA002
ZenonMesićA002
MonikaMihalićA002
MarijanaMihovilčevićA002
JureMilašinovićA002
VedranaMilutinovićA002
AnkicaMišuraA002
AdamNikšićA002
AntonijaNovačkiA002
IvanaOremušA002
MarioPavlović003
AntonijaPehar003
HelenaPelin003
MateaPenezić003
PetraPenzer003
AntonijaPerlić003
MateaPjanić003
IvanPosavčević003
JosoPrtenjača003
AntePrtenjača003
AnđelaRadan003
MarijaRadnić003
GoranRajić003
ElaRanković003
JosipaRehlicki003
TomislavRupčić003
TamaraSente003
MatkoSoče003
TamaraSrbić003
DoraStoić003
MateŠabić003
DavorŠkulić003
AnaŠlogar003
MajaŠtajduhar003
DavidTarandek003
TatjanaTepeš003
TeoTurković003
TeaUngaro003
LucijaValidžić003
AnaVelić003
AnaVidaček003
ŠimeViduka003
AndreaVukić003
Tadej-IvanZečević003
MarijaŽanetić003
Ana MariaŽinić003
GoranŽužić003

#382:  Autor/ica: Gost PostPostano: 17:38 ned, 1. 2. 2015
    —
jel se zna kad bi rezultati trebali bit?

#383:  Autor/ica: slonic~tonic PostPostano: 19:21 ned, 1. 2. 2015
    —
Anonymous (napisa):
jel se zna kad bi rezultati trebali bit?


Na kolokviju je pisalo u srijedu 4.2.

#384:  Autor/ica: JV PostPostano: 17:16 sri, 4. 2. 2015
    —
Rezultati
Uvidi u kolokvije: u 17:30 u 225

JMBAGK11.2.3.4.5.K2UKUPNO
119122384818067772745
119122357533737773164
11912216775     05
119122098427177672855
119122031813077742538
11910010110     00
11912236196     06
11912114552     02
11912154969     09
119122088833777753366
119121804513065752336
119121455315050421126
119121760425076772752
1191221838173376 1936
119120245424077722347
119122567619074752342
11912171918     08
119122351222074772547
11910203469     09
119121882519054521635
119122055228057772654
11912211071705 621330
119122552225077772853
11912097122     02
119122497813072721831
119122214611     011
11912207810044721717
119122425227056621946
11912168998040521119
119122478027027672249
119122453021074652243
119122541022     022
11912082810     00
119122233319076552342
119122447628057742351
119122063822     022
119122460019067772746
11912126346     06
119122380620377572949
119121991314016762034
119122574623037752245
11912198010007731717
119122355422017772244
003517830021074552142
119122241920057772646
119121988526057772652
011708566511 07541627
119122343723047772548
11912230525     05
11912191750     00
119122364522     022
11912171390     00
00363327710     00
011900903510164521828
119121773718057742341
11912048284     04
119122465823177772952
119121454811     011
11912190580     00
11912201157077532229
119122337225 70601338
11912113380     00
119121998114077772842
13110188831000300313
119119724723     023
119121202023027711740
119120906514050341226
119122381125074762449
119122292632574762961
119122554314077752640
119121425418070421331
11912126760     00
1191218942900052716
003645676025077772853
119122289828074742250
119122379919050741635
003645069731     031
[/b]

#385:  Autor/ica: Gost PostPostano: 12:24 čet, 5. 2. 2015
    —
Kad je termin popravnog kolokvija? Hvala.

#386:  Autor/ica: JV PostPostano: 12:31 čet, 5. 2. 2015
    —
USMENI ISPIT I POPRAVNI KOLOKVIJ

Usmeni iz kombinatorike će se održavati 12.02(četvrtak) i 13.02(petak). Molim studente koji već imaju zakazan neki ispit jedan od ta dva dana da se do subote jave na "jvujcic+kmb at gmail.com".

Studenti koji imaju preko 25 bodova, a žele izaći na popravni kolokvij, neka se jave do subote na gornji e-mail.

#387:  Autor/ica: ghosttttt PostPostano: 15:53 pet, 6. 2. 2015
    —
Kako se prijavljujemo?

#388:  Autor/ica: dodinho PostPostano: 16:16 pet, 6. 2. 2015
    —
Da, mene isto to zanima Mr. Green skakuce

#389:  Autor/ica: JV PostPostano: 19:14 pet, 6. 2. 2015
    —
Nema posebnih prijava. Kroz iduća dva dana će biti popis usmenih s vremenima uvažavajući mailove koje dobijem (znači ako je netko poslao da ima drugi ispit u petak stavit ću ga u četvrtak, a ako nije ništa poslao onda će biti random raspoređen).

#390:  Autor/ica: JV PostPostano: 23:18 sub, 7. 2. 2015
    —
12.2. (ČETVRTAK), 8:00
BornaCicvarić
MonikaBajcer
LucijaValidžić
AnaBevanda
MihaelaKobovac
Tadej-IvanZečević


12.2. (ČETVRTAK), 9:00
VitomirČanadi
AntonijaPerlić
JureMilašinović
MarijaŽanetić
MarkoMarkežić
AntonijaNovački


12.2. (ČETVRTAK), 10:00
TeaUngaro
IvanPosavčević
TenaGregurić
VesnaMagjarević
AnkicaMišura
PetraPenzer


12.2. (ČETVRTAK), 11:00
KatarinaBačić
MarioPavlović
AntonijaMedved
ValentinaDumbović
MarijanaMihovilčević
MateaPenezić


12.2. (ČETVRTAK), 12:00
AnaŠlogar
JosipaRehlicki
TatjanaTepeš
MarijaBlaslov
MateŠabić
DoraStoić


13.2 (PETAK), 8:00
JosipKauf
TamaraSente
AntoDodik
HelenaPelin
AnaVelić
SaraCrnić


13.2 (PETAK), 9:00
ZlatkoDamijanić
EnaJurilj
Ana MariaŽinić
IvanaOremuš
AtinaKoljevina
AnaVidaček


13.2 (PETAK), 10:00
GoranŽužić
MarthaKelava
ElaRanković
MateaPjanić
RobertCrnko
TeoTurković

#391:  Autor/ica: CrniVG PostPostano: 20:35 ned, 8. 2. 2015
    —
Jesu li dozvoljene zamjene?
Ja sam u petak u 10h, a bolje bi mi odgovaralo odmah ujutro u 8h pa ako se netko javi kome bolje odgovara kasniji termin, smijemo li se zamijeniti? Smile

#392:  Autor/ica: ghosttttt PostPostano: 20:15 pon, 9. 2. 2015
    —
Poštovanje,
profesore Vujčić, molim Vas pogledajte mail što je prije moguće.

#393:  Autor/ica: JV PostPostano: 16:05 sri, 11. 2. 2015
    —
VAŽNO !!! USMENI SU ODGOĐENI !!!

Usmeni ispiti su prebačeni na sljedeći ponedjeljak i utorak prema istom rasporedu.

#394:  Autor/ica: dodinho PostPostano: 14:44 čet, 12. 2. 2015
    —
JV, jel mozete staviti drugi kolokvij na stranicu kolegija, kao sto
je MB stavio prvi kolokvij? Smile
Ne sjecam se svih zadataka kako su glasili pa zato.
Hvala

#395:  Autor/ica: JV PostPostano: 9:46 pet, 13. 2. 2015
    —
Raspored za popravni:
VedranBatel003
VesnaBonin003
DomagojBošnjak003
MarioBošnjak003
KrešimirBujan003
GoranGosarić003
DarioJurić003
SaraKokot003
MajaKoprčina003
EditaKulović003
MarkoMarinov003
ZenonMesić003
MonikaMihalić003
VedranaMilutinović003
AdamNikšić003
AntonijaPehar003
JosoPrtenjača003
AntePrtenjača003
AnđelaRadan001
MarijaRadnić001
GoranRajić001
TomislavRupčić001
MatkoSoče001
TamaraSrbić001
DavorŠkulić001
MajaŠtajduhar001
DavidTarandek001
ŠimeViduka001
AndreaVukić001

#396:  Autor/ica: JV PostPostano: 16:00 pon, 16. 2. 2015
    —
Uvidi su u 17h u 201.

Popravni:
JMBAG1.2.3.4.5.6.7.Ukupno
1191217139101010  4741
119121263410107  10 37
11912207817010 410536
11912168990010  0919
1191020346570 2  14
1191219058272100214
11912145485020  512
1191220638    0  0


Ponovljeni 1. kolokvij:
JMBAG1.2.3.4.5.6.7.1. Kolokvij2. KolokvijUkupno
11912198013150500141731


Ponovljeni 2. kolokvij:
JMBAG1. Kolokvij1.2.3.4.5.2. KolokvijUkupno
119119724723132601235

#397:  Autor/ica: Gost PostPostano: 10:25 čet, 19. 2. 2015
    —
Slala sam mail profesoru Svrtanu kada će biti usmeni za one koji su pisali popravni ili ponovljeni kolokvij. Rekao je da je usmeni u ponedjeljak 23.2. u 8h i da obavijestim i ostale. Nadam se da će svi vidjeti obavijest Smile

#398:  Autor/ica: JV PostPostano: 17:13 čet, 19. 2. 2015
    —
Samo potvrda gornjeg posta. Usmeni (za studente koji su prošli) će biti u ponedjeljak (23.02.) u 8:00.

#399:  Autor/ica: Gost PostPostano: 8:42 sri, 25. 2. 2015
    —
jel jos nekom nije unesena ocjena iz komb u studomat il je to samo meni?

#400:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 18:09 pon, 28. 9. 2015
    —
Prve vježbe će se održati u srijedu 30.9. u trajanju od 2 školska sata. Nakon toga vježbe će se održavati svaki drugi tjedan od 18 do 20.

Matija Bašić

#401:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 0:21 čet, 29. 10. 2015
    —
Zadnje vježbe prije 1. kolokvija će se održati 4.11. (početni plan je bio 11.11., no pomaknuli smo vježbe kako bismo ranije završili s gradivom i kako biste imali više vremena za učenje).
Matija Bašić

#402:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 20:22 sri, 4. 11. 2015
    —
Objavljen je i prvi kolokvij od prošle godine.
Matija

#403:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 2:40 pet, 6. 11. 2015
    —
Budući da ste me to molili, na web stranici su objavljena rješenja od prošlogodišnjeg kolokvija i primjer s triangulacijama. Ugodno učenje svima!

#404:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 23:11 pet, 13. 11. 2015
    —
Na webu su dostupni i 2. i popravni kolokvij 2014/15.

#405:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 15:44 čet, 19. 11. 2015
    —
Rezultati i rješenja 1. kolokvija su na webu. Uvidi će biti u ponedjeljak 23.11. u 11.30 u prostoriji 002.

#406:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 10:46 čet, 10. 12. 2015
    —
Preostale vježbe će se održati 16.12. i 13.1.
M. Bašić

#407:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 12:41 čet, 21. 1. 2016
    —
Na webu se nalazi rješenje problema s ogrlicama.

#408:  Autor/ica: kiara PostPostano: 10:14 pet, 22. 1. 2016
    —
Mozete li staviti rjesenja drugih kolokvija na web takodjer? Ja vidim samo rjesenja prvih, a drugih nema nigdje il ih ja ne vidim 😞

#409:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:01 pon, 25. 1. 2016
    —
Moze li netko tko je isao na predavanja ove godine napisati koja poglavlja iz kojih knjiga su obradjena na predavanjima?

Popis tema sa weba:
Citat:
1. Kombinatorna prebrojavanja - ponavljanje i primjeri.

2. Rekurzivni problemi.

3. Računanje suma - diskretni račun.

4. Binomni i q-nomni koeficijenti.

5. Parcijalno uređeni skupovi i Möbiusova inverzija.

6. Obične i eksponencijalne funkcije izvodnice.

7. Rekurzije i funkcije izvodnice.

8. Formalni jezici i simbolička metoda.

9. Lagrangeova formula inverzije.

10. Hipergeometrijski redovi. Gosperov algoritam.

11. Asimptotika nekih važnih kombinatornih nizova.

12. Neki teoremi ekstremalne kombinatorike (Spernerov, Turánov teorem itd.).

13. Elementi algebarske teorije grafova.

14. Elementi geometrijske kombinatorike.

15. Vjerojatnosne metode.

#410:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 0:30 uto, 26. 1. 2016
    —
Drugi kolokvij i rješenja su na webu.

#411:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 17:59 uto, 26. 1. 2016
    —
Studenti koji žele usmeno odgovarati u petak 29.1. neka se jave asistentu i profesoru.

#412:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 1:21 sri, 27. 1. 2016
    —
Na webu su objavljeni ukupni rezultati nakon oba kolokvija. Bodove za aktivnost studenti dobivaju automatski kad skupe 25 bodova.

#413:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 8:53 sri, 12. 10. 2016
    —
Raspored održavanja vježbi se nalazi na službenom webu kolegija. Prve vježbe će se održati 19.10.

M. Bašić

#414:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 1:12 pet, 25. 11. 2016
    —
Rezultate prvog kolokvija možete vidjeti na web stranici kolegija. Uvidi će se održati u ponedjeljak 28.11. u 15 sati u A318.

M. Bašić

EDIT: pisalo je da će uvidi biti u 10 sati, ali bit će tek u 15 sati ili tijekom nastave na konzultacijama.

#415:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 18:38 sub, 26. 11. 2016
    —
Pomaknut je termin uvida!

#416:  Autor/ica: MBLokacija: Molvice PostPostano: 1:09 ned, 5. 2. 2017
    —
Na webu su objavljeni rezultati, raspored za usmeni i skica rješenja drugog kolokvija.

#417:  Autor/ica: delilah01. PostPostano: 14:05 sub, 11. 2. 2017
    —
MB (napisa):
Na webu su objavljeni rezultati, raspored za usmeni i skica rješenja drugog kolokvija.



Mozete li staviti i skicu rjesenja prvog ovogodisnjeg kolokvija?

#418:  Autor/ica: Ryssa PostPostano: 17:49 pon, 13. 2. 2017
    —
Može li pomoć za 2. ili 4. zadatak ovogodišnjeg prvog kolokvija https://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/kombd/2016kol1.pdf

Mogu li u 2. zadatku jednostavno napisati [tex]\frac{(5n)!}{n!24^{n}} = \frac{(5n)!}{n!4!4!....4!} = \binom{5n}{n,4,4,...4}[/tex] i reći da je to cijeli broj kojeg je lako kombinatorno interpretirati kao broj permutacija multiskupa od 5n elemenata?



Forum@DeGiorgi -> Kombinatorika


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin