kolokvij 2012
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Metode matematičke fizike

#1: kolokvij 2012 Autor/ica: nuala PostPostano: 18:27 pon, 28. 5. 2012
    —
Dal se netko sjeća kako je glasio prvi zadatak?

#2:  Autor/ica: Gost PostPostano: 11:13 uto, 29. 5. 2012
    —
zanima me da li bi mogli rezultati doci prije sljedeceg petka,tako da u slučaju da moramo na popravni stignemo i naučiti?

#3:  Autor/ica: .anchy.Lokacija: Zgb PostPostano: 12:39 uto, 29. 5. 2012
    —
Anonymous (napisa):
zanima me da li bi mogli rezultati doci prije sljedeceg petka,tako da u slučaju da moramo na popravni stignemo i naučiti?


Mislim da ne,asistent je rekao da ide nekamo,pa da neće stići. Iako,slažem se s tobom u potpunosti.
Trebao/la bi poslati asistentu mail,nisam sigurna čita li forum.

#4:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 13:04 uto, 29. 5. 2012
    —
Je li itko dobio kod klasifikacije drugog reda za eliptični slučaj da je realni dio 0? Ako je kak se dalje to riješi

#5:  Autor/ica: coco88 PostPostano: 13:53 uto, 29. 5. 2012
    —
Megy Poe (napisa):
Je li itko dobio kod klasifikacije drugog reda za eliptični slučaj da je realni dio 0? Ako je kak se dalje to riješi


ja sam isto dobila nulu, al nisam stigla puno dalje od toga..
i da, jel se sjeća netko kak je glasio prvi?

#6:  Autor/ica: Pero Kvrzica PostPostano: 15:15 uto, 29. 5. 2012
    —
ako je y'=0, onda je y=c, pa je fi(x,y)=ksi=c=y i sad dalje normalno

Added after 44 seconds:

i mislim da je asistent na kolokviju rekao da rezultate ocekujemo sljedeci cetvrtak, ali nisam sigurna

#7:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 17:34 uto, 29. 5. 2012
    —
Pero Kvrzica (napisa):
ako je y'=0, onda je y=c, pa je fi(x,y)=ksi=c=y i sad dalje normalno

Added after 44 seconds:

i mislim da je asistent na kolokviju rekao da rezultate ocekujemo sljedeci cetvrtak, ali nisam sigurna


Dobije se da je y'=i*sqrt(xy)...pa je jedna f-ja sqrt(xy) a ako za drugu uzmemo proizvoljnu ko ti gore ne dobije se da je A=C kako bi trebalo u eliptičkom slučaju...ili je onda trebalo uzeti takvu proizvoljnu da bude jednako pa bi to ispalo ko hiperbolički slučaj, pa zakljucimo da su ta dva slučaja jednaka?

#8:  Autor/ica: Pero Kvrzica PostPostano: 0:40 čet, 31. 5. 2012
    —
mislim da prvo to integriras, dobijes y^3/2=c+i*x^3/2, pa je fi=y^3/2, a psi x^3/2, ako sad nisam nesto krivo integrirala...

#9:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:11 čet, 31. 5. 2012
    —
dal netko zna jel popravni kolokvij obuhvaca citavo gradivo ili samo kolokvij koji zelimo ispravit???

#10:  Autor/ica: Gost PostPostano: 18:03 pet, 1. 6. 2012
    —
na popravnom se pise samo jedan kolokvij.

#11:  Autor/ica: Gost PostPostano: 18:13 pet, 1. 6. 2012
    —
Je li ovo provjereno? Prosle godine je sluzbeno se isto kao trebao pisati samo 1, ali se na kraju pisalo sve.

#12:  Autor/ica: Gost PostPostano: 20:01 pet, 1. 6. 2012
    —
pise se sve

#13:  Autor/ica: Gost PostPostano: 20:31 pet, 1. 6. 2012
    —
ne bi bilo nista cudno da sluzbeno saznamo 3 dana prije popravnog, kao i rezultate.. Confused

#14:  Autor/ica: nuala PostPostano: 22:25 pet, 1. 6. 2012
    —
Dal postoji mogucnost da se popravni odgodi?

#15: Re: kolokvij 2012 Autor/ica: amorphisLokacija: zg PostPostano: 14:43 uto, 5. 6. 2012
    —
nuala (napisa):
Dal se netko sjeća kako je glasio prvi zadatak?




(x+1)Ux - 4zUy + yUz = U

U(x,0,z) = U0(x,z)

#16:  Autor/ica: coco88 PostPostano: 21:04 uto, 5. 6. 2012
    —
meni je prof. Vrdoljak u mailu odgovorio da za popravni treba skupiti (ukupno) 10 bodova i da se popravlja samo jedan kolokvij nažalost Ehm?

#17:  Autor/ica: mmff PostPostano: 21:48 uto, 5. 6. 2012
    —
a meni je prof. Paloka Marusic u mailu napisao da se pise cijelo gradivo kolegija o.O

#18:  Autor/ica: coco88 PostPostano: 21:56 uto, 5. 6. 2012
    —
mmff (napisa):
a meni je prof. Paloka Marusic u mailu napisao da se pise cijelo gradivo kolegija o.O


valjda će se uspjeti dogovoriti do ponedjeljka Rolling Eyes

(ak vrijedi ovo za 10 bodova i svo gradivo, ja sretna)

#19:  Autor/ica: smajlLokacija: Zagreb PostPostano: 21:57 uto, 5. 6. 2012
    —
coco88 (napisa):
meni je prof. Vrdoljak u mailu odgovorio da za popravni treba skupiti (ukupno) 10 bodova i da se popravlja samo jedan kolokvij nažalost Ehm?


mmff (napisa):
a meni je prof. Paloka Marusic u mailu napisao da se pise cijelo gradivo kolegija o.O


Mislim da bi bilo krajnje vrijeme da se profesori napokon dogovore oko pravila polaganja ovog kolegija i pisanja popravnog a ne da tek kad dodemo na popravni saznamo sto se zapravo pise u njemu. Evil or Very Mad

#20:  Autor/ica: Gost PostPostano: 22:26 uto, 5. 6. 2012
    —
Ja se isto nadam cijelom gradivu kao i vecina studenata koja treba na popravni, bar mi se tako čini..

#21:  Autor/ica: Gost PostPostano: 1:13 sri, 6. 6. 2012
    —
Nekima bi bilo draze da se popravlja samo 1 kolokvij.

#22:  Autor/ica: sunny PostPostano: 8:55 sri, 6. 6. 2012
    —
a nekima da se popravlja samo drugi

#23:  Autor/ica: .anchy.Lokacija: Zgb PostPostano: 9:04 sri, 6. 6. 2012
    —
sunny (napisa):
a nekima da se popravlja samo drugi


Laughing
Kolega/kolegica je napisao/la jedan,a ne prvi kolokvij.. Very Happy

Mislim da je tako bilo rečeno na početku..osim ako se nije promjenilo do sada

#24:  Autor/ica: Gost PostPostano: 10:04 sri, 6. 6. 2012
    —
Jel se zna na kraju kad će biti popravni? U ponedjeljak ili malo kasnije?

#25:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 11:15 sri, 6. 6. 2012
    —
Anonymous (napisa):
Jel se zna na kraju kad će biti popravni? U ponedjeljak ili malo kasnije?


Cisto sumnjam da će biti kasnije. Raspored kad su kolokviji je dan u 9 mjesecu nije da su nas ulovili na blef.

#26:  Autor/ica: coco88 PostPostano: 15:45 sri, 6. 6. 2012
    —
izgleda da su se uspjeli dogovoriti ipak:)


"Obavijesti:
Na popravnom kolokviju studenti će moći izabrati jednu od tri opcije: popraviti prvi kolokvij, popraviti drugi kolokvij ili pisati ispit iz cjelokupnog gradiva.
M. Vrdoljak"

#27:  Autor/ica: sunny PostPostano: 15:59 sri, 6. 6. 2012
    —
.anchy. (napisa):
sunny (napisa):
a nekima da se popravlja samo drugi


Laughing
Kolega/kolegica je napisao/la jedan,a ne prvi kolokvij.. Very Happy

Mislim da je tako bilo rečeno na početku..osim ako se nije promjenilo do sada


kolega/kolegica koji je pisao post prije mene je htio reci da bi njemu/njoj vise odgovaralo da se popravlja jedan kolokvij tako da on/ona moze popraviti prvi kolokvij... ja sam nadodala da meni pase isto da se popravlja jedan kolokvij tako da ja mogu popraviti drugi.
ali hvala na pojasnjenju

#28:  Autor/ica: .anchy.Lokacija: Zgb PostPostano: 16:38 sri, 6. 6. 2012
    —
sunny (napisa):


kolega/kolegica koji je pisao post prije mene je htio reci da bi njemu/njoj vise odgovaralo da se popravlja jedan kolokvij tako da on/ona moze popraviti prvi kolokvij... ja sam nadodala da meni pase isto da se popravlja jedan kolokvij tako da ja mogu popraviti drugi.
ali hvala na pojasnjenju


Nisam vidjela (ne vidim) gdje je netko napisao da želi prvi kolokvij ispravljat,pa sam zato napisala komentar na tvoj post..Nije bilo pojašnjavanje,ne smatram te glupom/glupim,nego komentar.

#29:  Autor/ica: Gost PostPostano: 17:23 sri, 6. 6. 2012
    —
na stranici mmfa piše da se popravlja što god se po volji popraviti želi pa eto nemorate se dalje raspravljati Smile
Nego jel netko zna kada će doći rezultati ?

#30:  Autor/ica: amorphisLokacija: zg PostPostano: 17:27 sri, 6. 6. 2012
    —
rekao je maroje čet/pet


nego - koja su pravila za dalje ovisno o tome koju opciju izabereš za popravni?

#31:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 17:59 sri, 6. 6. 2012
    —
S obzirom da je ove godine uvjet 45 za prolaz, da li to znači da ako pišemo sve da trebamo skupiti 45 iz popravnog?

#32:  Autor/ica: Gost PostPostano: 18:47 sri, 6. 6. 2012
    —
Megy Poe (napisa):
S obzirom da je ove godine uvjet 45 za prolaz, da li to znači da ako pišemo sve da trebamo skupiti 45 iz popravnog?


mislim da onih 5 bodova ulazi u prolaz, pa valjda onda treba 40 bodova...kažem, mislim da je tako

#33:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 18:58 sri, 6. 6. 2012
    —
Anonymous (napisa):
Megy Poe (napisa):
S obzirom da je ove godine uvjet 45 za prolaz, da li to znači da ako pišemo sve da trebamo skupiti 45 iz popravnog?


mislim da onih 5 bodova ulazi u prolaz, pa valjda onda treba 40 bodova...kažem, mislim da je tako


Nemaju svi tih 5 bodova jel nisu to znali Sad

#34:  Autor/ica: amorphisLokacija: zg PostPostano: 9:36 pet, 8. 6. 2012
    —
stigli rezultati

#35:  Autor/ica: Gost PostPostano: 9:44 pet, 8. 6. 2012
    —
amorphis (napisa):
stigli rezultati


pola ljudi ide na popravni Shocked

#36:  Autor/ica: amorphisLokacija: zg PostPostano: 9:47 pet, 8. 6. 2012
    —
može li netko napisat koja su TOČNA pravila
polaganja, odnosno čega se (ne) odričeš
ovisno o tome koju opciju popravnog izabereš?

hvala puno na odgovoru

#37:  Autor/ica: Junky099Lokacija: Novi Zagreb PostPostano: 9:49 pet, 8. 6. 2012
    —
Gdje su rezultati, na oglasnoj ploči?

EDIT: Nije bitno, trebam isključiti browser caching kada čekam rezultate Razz

#38:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 10:56 pet, 8. 6. 2012
    —
amorphis (napisa):
može li netko napisat koja su TOČNA pravila
polaganja, odnosno čega se (ne) odričeš
ovisno o tome koju opciju popravnog izabereš?

hvala puno na odgovoru


Nije mi baš jasno pitanje. Ako ponavljaš 1 kolokvij ostaju ti bodovi od onog kojeg ne ponavljaš, a ako ponavljaš sve svi bodovi se brišu. Sve skupa moraš skupiti 45 bodova

Added after 23 minutes:

Je li imo neko ovdje da ponavalja, da da neki feedback kak taj popravni izgleda?

#39:  Autor/ica: majmun PostPostano: 11:07 pet, 8. 6. 2012
    —
Tu ti je iz 2009-te http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=15236

#40:  Autor/ica: spot137 PostPostano: 14:34 pet, 8. 6. 2012
    —
Jel postoji neki uvjet za izlazak na popravni?

#41:  Autor/ica: coco88 PostPostano: 15:57 pet, 8. 6. 2012
    —
spot137 (napisa):
Jel postoji neki uvjet za izlazak na popravni?


mislim da je uvjet 10 bodova ukupno na oba kolokvija

#42:  Autor/ica: Gost PostPostano: 21:21 pet, 8. 6. 2012
    —
Jel se netko sjeca koji su tocno bili zadaci u drugom kolokviju???

#43:  Autor/ica: :/ PostPostano: 21:40 pet, 8. 6. 2012
    —
Anonymous (napisa):
Jel se netko sjeca koji su tocno bili zadaci u drugom kolokviju???


Imas na stranici od mmfa

#44:  Autor/ica: čungalungaLokacija: varaždin/zagreb PostPostano: 0:29 sub, 9. 6. 2012
    —
jel bi netko mogao pliz riješiti 2. i 3. zadatak iz ovogodišnjeg drugog kolokvija?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mmf/kolokviji/mmf2kol2012.pdf

#45:  Autor/ica: Gost PostPostano: 8:07 sub, 9. 6. 2012
    —
I mene zanima 3.zadatak iz drugog kolokvija, ako bi netko mogao bar započeti..hvala

#46:  Autor/ica: pmli PostPostano: 10:20 sub, 9. 6. 2012
    —
čungalunga (napisa):
jel bi netko mogao pliz riješiti 2. i 3. zadatak iz ovogodišnjeg drugog kolokvija?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mmf/kolokviji/mmf2kol2012.pdf

2. Promatramo zadaću koji znamo riješiti:
[tex]\begin{align}
\tilde{u}_t & = \tilde{u}_{xx} \textrm{ u } \mathbb{R} \times \mathbb{R}^+ \\
\tilde{u}(x, 0) & = \tilde{u}_0(x)
\end{align}[/tex]
Vrijedit će ista PDJ kao za zadaću iz zadatka (jej!), tražimo da vrijedi [tex]\tilde{u}(x, 0) = u(x, 0)[/tex] za [tex]x > 0[/tex], tj. [tex]\tilde{u}_0(x) = u_0(x)[/tex] za [tex]x > 0[/tex], te [tex]\tilde{u}_x(0, t) = 0[/tex]. Ono što nam je nepoznato su vrijednosti [tex]\tilde{u}_0(x)[/tex] za [tex]x < 0[/tex], pa se to nadamo izvući iz [tex]\tilde{u}_x(0, t) = 0[/tex].
To je u biti to. Treba sad raspisati taj rubni uvjet, znači ubaciti Poissonovu formulu, derivirati po [tex]x[/tex], uvrstiti [tex]x = 0[/tex], izjednačiti to s [tex]0[/tex], rastaviti integrale na pozitivni i negativni dio ([tex]\int\limits_{-\infty}^{+\infty} = \int\limits_{-\infty}^{0} + \int\limits_{0}^{+\infty}[/tex]), supstituciju napraviti... Uglavnom, kao na vježbama taj sličan zadatak.
Dobi se da će biti ok ako se parno proširi, tj. , za [tex]x > 0[/tex].

3. Prvo supstitucija [tex]u(x, t) = v(x, t) + \varphi(x)[/tex] da dobimo homogene uvjete (ispadne [tex]\varphi(x) = x + 1[/tex]). Zatim možemo primijeniti metodu separacije varijable na homogenu jednadžbu za [tex]v[/tex] da dobimo i [tex]X_k[/tex] ([tex]k \in \mathbb{N}[/tex]). Zatim za cijeli [tex]v[/tex] tražimo rješenje oblika [tex]\displaystyle \sum_{k = 1}^{\infty} T_k(t) X_k(x)[/tex]. To uvrstiš u PDJ, dobiš ODJ za [tex]T_k[/tex]...

Ako treba još, reci.

#47:  Autor/ica: GenaroLokacija: Zagreb PostPostano: 14:20 sub, 9. 6. 2012
    —
Ako može, malo pomoći oko principa rješavanja 5. zadatka sa tog istog kolokvija?

#48:  Autor/ica: pmli PostPostano: 15:35 sub, 9. 6. 2012
    —
Genaro (napisa):
Ako može, malo pomoći oko principa rješavanja 5. zadatka sa tog istog kolokvija?

Koristi se Dirichletov teorem i teorem o uniformnoj konvergenciji Fourierovog reda (nismo mu nadjenuli neko ime, ovo je tek tolko da se lakše referiram). U oba se spominju "po dijelovima neprekidne funkcije":
Kažemo da je [tex]f[/tex] po dijelovima neprekidna na [tex][a, b][/tex] ako je:
1) [tex]f[/tex] definirana na [tex][a, b][/tex] osim u konačno mnogo točaka,
2) [tex]f[/tex] neprekidna svuda gdje je definirana, osim u konačno mnogo točaka
3) u točkama prekida [tex]f[/tex] ima limese slijeva i zdesna. Pišemo [tex]f(x-) := \lim\limits_{t \nearrow x} f(t)[/tex], [tex]f(x+) := \lim\limits_{t \searrow x} f(t)[/tex].


Trigonometrijski Fourierov red je [dtex]\frac{a_0}{2} + \sum_{k = 0}^{\infty}\left(a_k \cos\frac{k \pi x}{L} + b_k \sin\frac{k \pi x}{L} \right), \quad (*)[/dtex] gdje je [dtex]a_k = \frac{1}{L} \int\limits_{-L}^L{f(x) \cos\frac{k \pi x}{L} dx}\ \textrm{ i }\ b_k = \frac{1}{L} \int\limits_{-L}^L{f(x) \sin\frac{k \pi x}{L} dx}[/dtex]

Iskaz Dirichletovog teorema:
Neka je [tex]f[/tex] po dijelovima neprekidna na [tex][-L, L][/tex] takva da je i [tex]f'[/tex] po dijelovima neprekidna na [tex][-L, L][/tex]. Tada red [tex](*)[/tex] konvergira prema [tex]f(x)[/tex] u svim točkama [tex]x[/tex] u kojima je [tex]f[/tex] neprekidna. U točkama prekida funkcije [tex]f[/tex] red [tex](*)[/tex] konvergira prema [tex]\frac{f(x-) + f(x+)}{2}[/tex].
To kaže da [tex](*)[/tex] konvergira po točkama, i gdje točno konvergira. Podrazumijeva se da je [tex]f[/tex] proširena po periodičnosti (da bi imali smisla ovi limesi na rubovima).

Sad ovaj drugi teorem, o uniformnoj konvergenciji. Ono što je fora je da se pretpostavkama Dirichletovog teorema treba dodati samo ono što je nužno, a to je da je [tex]f[/tex] neprekidna kad se proširi po periodičnosti.
Neka je [tex]f[/tex] neprekidna na [tex][-L, L][/tex], [tex]f'[/tex] po dijelovima neprekidna na [tex][-L, L][/tex] i [tex]f(-L) = f(L)[/tex]. Tada [tex](*)[/tex] konvergira uniformno prema [tex]f[/tex] na [tex][-L, L][/tex].

Kad se govori o Fourierovom redu po sinusima funkcije [tex]f[/tex] definirane na [tex][0, L][/tex], misli se na Fourierov red od neparnog proširenja na [tex][-L, L][/tex] (tada je [tex]a_k = 0[/tex]). Za uniformu konvergenciju je potrebno provjeriti (uz neprekidnost od [tex]f[/tex] i po dijelovima neprekidnost od [tex]f'[/tex]) da je [tex]f(0) = f(L) = 0[/tex] (nacrtaj sliku).
Slično se može gledati i Fourierov red po kosinusima, samo se gleda parno proširenje. Ovdje je bolja situacija u tome što je dovoljno provjeriti neprekidnost od [tex]f[/tex] i po dijelovima neprekidnost od [tex]f'[/tex] (slika).

#49:  Autor/ica: GenaroLokacija: Zagreb PostPostano: 21:50 sub, 9. 6. 2012
    —
Zahvaljujem Very Happy

#50:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 23:02 sub, 9. 6. 2012
    —
pmli (napisa):
čungalunga (napisa):
jel bi netko mogao pliz riješiti 2. i 3. zadatak iz ovogodišnjeg drugog kolokvija?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mmf/kolokviji/mmf2kol2012.pdf

2. Promatramo zadaću koji znamo riješiti:
[tex]\begin{align}
\tilde{u}_t & = \tilde{u}_{xx} \textrm{ u } \mathbb{R} \times \mathbb{R}^+ \\
\tilde{u}(x, 0) & = \tilde{u}_0(x)
\end{align}[/tex]
Vrijedit će ista PDJ kao za zadaću iz zadatka (jej!), tražimo da vrijedi [tex]\tilde{u}(x, 0) = u(x, 0)[/tex] za [tex]x > 0[/tex], tj. [tex]\tilde{u}_0(x) = u_0(x)[/tex] za [tex]x > 0[/tex], te [tex]\tilde{u}_x(0, t) = 0[/tex]. Ono što nam je nepoznato su vrijednosti [tex]\tilde{u}_0(x)[/tex] za [tex]x < 0[/tex], pa se to nadamo izvući iz [tex]\tilde{u}_x(0, t) = 0[/tex].
To je u biti to. Treba sad raspisati taj rubni uvjet, znači ubaciti Poissonovu formulu, derivirati po [tex]x[/tex], uvrstiti [tex]x = 0[/tex], izjednačiti to s [tex]0[/tex], rastaviti integrale na pozitivni i negativni dio ([tex]\int\limits_{-\infty}^{+\infty} = \int\limits_{-\infty}^{0} + \int\limits_{0}^{+\infty}[/tex]), supstituciju napraviti... Uglavnom, kao na vježbama taj sličan zadatak.
Dobi se da će biti ok ako se parno proširi, tj. , za [tex]x > 0[/tex].

3. Prvo supstitucija [tex]u(x, t) = v(x, t) + \varphi(x)[/tex] da dobimo homogene uvjete (ispadne [tex]\varphi(x) = x + 1[/tex]). Zatim možemo primijeniti metodu separacije varijable na homogenu jednadžbu za [tex]v[/tex] da dobimo i [tex]X_k[/tex] ([tex]k \in \mathbb{N}[/tex]). Zatim za cijeli [tex]v[/tex] tražimo rješenje oblika [tex]\displaystyle \sum_{k = 1}^{\infty} T_k(t) X_k(x)[/tex]. To uvrstiš u PDJ, dobiš ODJ za [tex]T_k[/tex]...

Ako treba još, reci.


Ja bi samo htjela provjeriti da li sam ja to dobro do kraja jel baš nisam sigurna kad treba tražiti T...Da li dobijemo rješenja =1 i =2...pa je rješenje cost*sinx-t^2sinx+ sin2t)*sin2x-t^2sinx

#51:  Autor/ica: dragec PostPostano: 1:03 ned, 10. 6. 2012
    —
ima li mozda neka dobra dusa kojoj bi se dalo raspisati kako se rjesava 5. zadatak ovdje

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mmf/kolokviji/mmf_kol1_0809.pdf

ili bilo koji drugi zadatak gdje se koristi bernoullijev princip

#52:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 1:37 ned, 10. 6. 2012
    —
dragec (napisa):
ima li mozda neka dobra dusa kojoj bi se dalo raspisati kako se rjesava 5. zadatak ovdje

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mmf/kolokviji/mmf_kol1_0809.pdf

ili bilo koji drugi zadatak gdje se koristi bernoullijev princip


Ne znam je li ponavljaš prvi kolokvij ili pišeš sve, u slučaju da pišeš sve teoretsko pitanje bit će iz PDJ-a, tj neće biti bernoullijevog prinicipa.

#53:  Autor/ica: Gost PostPostano: 5:41 ned, 10. 6. 2012
    —
Megy Poe (napisa):
dragec (napisa):
ima li mozda neka dobra dusa kojoj bi se dalo raspisati kako se rjesava 5. zadatak ovdje

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mmf/kolokviji/mmf_kol1_0809.pdf

ili bilo koji drugi zadatak gdje se koristi bernoullijev princip


Ne znam je li ponavljaš prvi kolokvij ili pišeš sve, u slučaju da pišeš sve teoretsko pitanje bit će iz PDJ-a, tj neće biti bernoullijevog prinicipa.


Asistent Marohnić je rekao da će biti 5 zadataka (bez teorije) u popravnom kolokviju s cijelim gradivom. Poslao sam mu jučer mail pa mi je to odgovorio.

Što se tiče ove SL-zadaće iz drugog kolokvija, pitanje... Kad dobivamo X i T, što se dogodi sa t^2sin(pi*x)? Tj. nakon što homogeniziramo jednadžbu i raspisujemo v(x,t). Dobijemo XT'' = 2X''T + t^2sin(pi * x). Kako sad doći do -lambda? Pretpostavljam da je lako, ali slab sam sa ODJ Sad Cijenio bih neku dobru dušu ako može malo raspisati zadatak...

#54:  Autor/ica: pmli PostPostano: 10:58 ned, 10. 6. 2012
    —
Ponovo 3.
Nakon supstitucije, dobimo početno-rubnu zadaću:
[dtex]\begin{align}
v_{tt} & = v_{xx} + t^2 \sin(\pi x) \ \textrm{ u } \ \langle 0, 1 \rangle \times \mathbb{R}^+ \\
v(x, 0) & = \sin(\pi x) \\
v_t(x, 0) & = \sin(2 \pi x) \\
v(0, t) & = 0 \\
v(1, t) & = 0
\end{align}[/dtex]
Na homogenu zadaću [dtex]\begin{align}
v_{tt}^H & = v_{xx}^H \ \textrm{ u } \ \langle 0, 1 \rangle \times \mathbb{R}^+ \\
v^H(x, 0) & = \sin(\pi x) \\
v_t^H(x, 0) & = \sin(2 \pi x) \\
v^H(0, t) & = 0 \\
v^H(1, t) & = 0
\end{align}[/dtex]primijenimo metodu separacije varijabli. Nakon malo igranja, dobimo Sturm-Liouvilleovu zadaću [dtex]X'' + \lambda X = 0,\ X(0) = X(1) = 0.[/dtex] Njeno rješenje je [dtex]\lambda_k = (k \pi)^2,\ X_k(x) = \sin(k \pi x),\ k \in \mathbb{N}.[/dtex] Sad tražimo rješenje oblika [dtex]\sum_{k = 1}^{\infty}{T_k(t) X_k(x)}[/dtex] za [tex]v[/tex]. Kad to uvrtimo u PDJ za [tex]v[/tex], dobimo (nakon deriviranja i prebacivanja) [dtex]\sum_{k = 1}^{\infty}\left(T''_k(t) + (k \pi)^2 T_k(t)\right)\sin(k \pi x) = t^2 \sin(\pi x).[/dtex] Primijetio da je s desne strane Fourierov red (koje li slučajnosti). Zato smijemo izjednačiti izraze uz [tex]\sin(k \pi x)[/tex] s obje strane. Tako dobimo ODJ [dtex]\begin{align}
T''_1(t) + \pi^2 T_1(t) & = t^2 \\
T''_k(t) + (k \pi)^2 T_k(t) & = 0 \ \textrm{ za } k \geq 2
\end{align}[/dtex]
Nastavit ću ako netko pita. Konačno rješenje je [dtex]u(x, t) = \frac{(\pi^4 + 2) \cos(\pi t) + \pi^2 t^2 - 2}{\pi^4} \sin(\pi x) + \frac{\sin(2 \pi t)}{2 \pi} \sin(2 \pi x) + x + 1.[/dtex]

#55:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 11:36 ned, 10. 6. 2012
    —
pmli (napisa):
Ponovo 3.
Nakon supstitucije, dobimo početno-rubnu zadaću:
[dtex]\begin{align}
v_{tt} & = v_{xx} + t^2 \sin(\pi x) \ \textrm{ u } \ \langle 0, 1 \rangle \times \mathbb{R}^+ \\
v(x, 0) & = \sin(\pi x) \\
v_t(x, 0) & = \sin(2 \pi x) \\
v(0, t) & = 0 \\
v(1, t) & = 0
\end{align}[/dtex]
Na homogenu zadaću [dtex]\begin{align}
v_{tt}^H & = v_{xx}^H \ \textrm{ u } \ \langle 0, 1 \rangle \times \mathbb{R}^+ \\
v^H(x, 0) & = \sin(\pi x) \\
v_t^H(x, 0) & = \sin(2 \pi x) \\
v^H(0, t) & = 0 \\
v^H(1, t) & = 0
\end{align}[/dtex]primijenimo metodu separacije varijabli. Nakon malo igranja, dobimo Sturm-Liouvilleovu zadaću [dtex]X'' + \lambda X = 0,\ X(0) = X(1) = 0.[/dtex] Njeno rješenje je [dtex]\lambda_k = (k \pi)^2,\ X_k(x) = \sin(k \pi x),\ k \in \mathbb{N}.[/dtex] Sad tražimo rješenje oblika [dtex]\sum_{k = 1}^{\infty}{T_k(t) X_k(x)}[/dtex] za [tex]v[/tex]. Kad to uvrtimo u PDJ za [tex]v[/tex], dobimo (nakon deriviranja i prebacivanja) [dtex]\sum_{k = 1}^{\infty}\left(T''_k(t) + (k \pi)^2 T_k(t)\right)\sin(k \pi x) = t^2 \sin(\pi x).[/dtex] Primijetio da je s desne strane Fourierov red (koje li slučajnosti). Zato smijemo izjednačiti izraze uz [tex]\sin(k \pi x)[/tex] s obje strane. Tako dobimo ODJ [dtex]\begin{align}
T''_1(t) + \pi^2 T_1(t) & = t^2 \\
T''_k(t) + (k \pi)^2 T_k(t) & = 0 \ \textrm{ za } k \geq 2
\end{align}[/dtex]
Nastavit ću ako netko pita. Konačno rješenje je [dtex]u(x, t) = \frac{(\pi^4 + 2) \cos(\pi t) + \pi^2 t^2 - 2}{\pi^4} \sin(\pi x) + \frac{\sin(2 \pi t)}{2 \pi} \sin(2 \pi x) + x + 1.[/dtex]


Bi htio please raspisat ovu prvu di je to sve jedanko t^2...ja to nikako ne uspijem Ehm?

#56:  Autor/ica: pmli PostPostano: 12:04 ned, 10. 6. 2012
    —
[tex]T''_1(t) + \pi^2 T_1(t) = t^2[/tex] je linearna, nehomogena ODJ. Rješenje homogenog dijela je [tex]A \cos(\pi t) + B \sin(\pi t)[/tex], a tražimo partikularno rješenje u obliku polinoma 2. stupnja, tj. [tex]C t^2 + D t + E[/tex], jer je nehomogeni dio baš polinom 2. stupnja (i nema ga u rješenju homogenog dijela).

#57:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 12:27 ned, 10. 6. 2012
    —
pmli (napisa):
[tex]T''_1(t) + \pi^2 T_1(t) = t^2[/tex] je linearna, nehomogena ODJ. Rješenje homogenog dijela je [tex]A \cos(\pi t) + B \sin(\pi t)[/tex], a tražimo partikularno rješenje u obliku polinoma 2. stupnja, tj. [tex]C t^2 + D t + E[/tex], jer je nehomogeni dio baš polinom 2. stupnja (i nema ga u rješenju homogenog dijela).


Ja sam to isto zakljucila al ne razumijem kak dobiješ ove pijeve? Ja kad to uvrstim dobijem da mi je C=1, A=1 a ostalo 0 Ehm?

#58:  Autor/ica: KG PostPostano: 12:33 ned, 10. 6. 2012
    —
Jel mi može netko malo pomoć oko ovog 4. zad: http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mmf/kolokviji/mmf2kol2012.pdf

Raspišem na 3 slučaja ovisno o x i y i problem je u eliptičkom slučaju kad bi trebao dobit A=C. Ja dobijem da je A=-C i to bi trebalo značit da imam negdje nekakvu grešku, al nikak da otkrijem gdje???

#59:  Autor/ica: pmli PostPostano: 12:47 ned, 10. 6. 2012
    —
Megy Poe (napisa):
pmli (napisa):
[tex]T''_1(t) + \pi^2 T_1(t) = t^2[/tex] je linearna, nehomogena ODJ. Rješenje homogenog dijela je [tex]A \cos(\pi t) + B \sin(\pi t)[/tex], a tražimo partikularno rješenje u obliku polinoma 2. stupnja, tj. [tex]C t^2 + D t + E[/tex], jer je nehomogeni dio baš polinom 2. stupnja (i nema ga u rješenju homogenog dijela).


Ja sam to isto zakljucila al ne razumijem kak dobiješ ove pijeve? Ja kad to uvrstim dobijem da mi je C=1, A=1 a ostalo 0 Ehm?

Prvo uvrstiš partikularno rješenje u ODJ da odrediš [tex]C[/tex], [tex]D[/tex] i [tex]E[/tex]: [dtex]\begin{align}
(C t^2 + D t + E)'' + \pi^2 (C t^2 + D t + E) & = t^2 \\
2 C + \pi^2 C t^2 + \pi^2 D t + \pi^2 E & = t^2
\end{align}[/dtex] Znači, dobiš sustav [dtex]\begin{align}
\pi^2 C & = 1 \\
\pi^2 D & = 0 \\
2 C + \pi^2 E & = 0
\end{align}[/dtex] Koeficijente [tex]A[/tex] i [tex]B[/tex] odrediš iz početnog uvjeta (iz početnog uvjeta za [tex]v[/tex] dobiš početni uvjet za [tex]T_k[/tex]).

KG (napisa):
Jel mi može netko malo pomoć oko ovog 4. zad: http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mmf/kolokviji/mmf2kol2012.pdf

Raspišem na 3 slučaja ovisno o x i y i problem je u eliptičkom slučaju kad bi trebao dobit A=C. Ja dobijem da je A=-C i to bi trebalo značit da imam negdje nekakvu grešku, al nikak da otkrijem gdje???

Pa, ne mogu ti baš pomoći, zar ne? Najviše što ti mogu reći je da paziš da ti je uvijek pozitivan broj pod korijenom, na predznake i deriviraš li ok.
I da, ne moraš raspisivati parabolički slučaj, jer se on događa na osima. Također, kad bi se radilo kak spada, trebalo bi raspisivati za svaki kvadrant posebno zbog raznih mogućih predznaka.

#60:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 13:16 ned, 10. 6. 2012
    —
pmli (napisa):
Megy Poe (napisa):
pmli (napisa):
[tex]T''_1(t) + \pi^2 T_1(t) = t^2[/tex] je linearna, nehomogena ODJ. Rješenje homogenog dijela je [tex]A \cos(\pi t) + B \sin(\pi t)[/tex], a tražimo partikularno rješenje u obliku polinoma 2. stupnja, tj. [tex]C t^2 + D t + E[/tex], jer je nehomogeni dio baš polinom 2. stupnja (i nema ga u rješenju homogenog dijela).


Ja sam to isto zakljucila al ne razumijem kak dobiješ ove pijeve? Ja kad to uvrstim dobijem da mi je C=1, A=1 a ostalo 0 Ehm?

Prvo uvrstiš partikularno rješenje u ODJ da odrediš [tex]C[/tex], [tex]D[/tex] i [tex]E[/tex]: [dtex]\begin{align}
(C t^2 + D t + E)'' + \pi^2 (C t^2 + D t + E) & = t^2 \\
2 C + \pi^2 C t^2 + \pi^2 D t + \pi^2 E & = t^2
\end{align}[/dtex] Znači, dobiš sustav [dtex]\begin{align}
\pi^2 C & = 1 \\
\pi^2 D & = 0 \\
2 C + \pi^2 E & = 0
\end{align}[/dtex] Koeficijente [tex]A[/tex] i [tex]B[/tex] odrediš iz početnog uvjeta (iz početnog uvjeta za [tex]v[/tex] dobiš početni uvjet za [tex]T_k[/tex]).

KG (napisa):
Jel mi može netko malo pomoć oko ovog 4. zad: http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mmf/kolokviji/mmf2kol2012.pdf

Raspišem na 3 slučaja ovisno o x i y i problem je u eliptičkom slučaju kad bi trebao dobit A=C. Ja dobijem da je A=-C i to bi trebalo značit da imam negdje nekakvu grešku, al nikak da otkrijem gdje???

Pa, ne mogu ti baš pomoći, zar ne? Najviše što ti mogu reći je da paziš da ti je uvijek pozitivan broj pod korijenom, na predznake i deriviraš li ok.
I da, ne moraš raspisivati parabolički slučaj, jer se on događa na osima. Također, kad bi se radilo kak spada, trebalo bi raspisivati za svaki kvadrant posebno zbog raznih mogućih predznaka.


Hvala puno

#61:  Autor/ica: Gost PostPostano: 19:25 ned, 10. 6. 2012
    —
Jel bi netko tko zna napisao ovaj 5. http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mmf/kolokviji/mmf_kol2_0809.pdf???
plizzzz... #Puppy dog

#62:  Autor/ica: nuala PostPostano: 19:55 ned, 10. 6. 2012
    —
Zna li netko kako se odredjuje kutna brzina u prvom zadatku iz kolokvija 2010?

#63:  Autor/ica: Megy Poe PostPostano: 20:01 ned, 10. 6. 2012
    —
nuala (napisa):
Zna li netko kako se odredjuje kutna brzina u prvom zadatku iz kolokvija 2010?


Imaš odgovor ovdje http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=17888

#64:  Autor/ica: coco88 PostPostano: 8:58 čet, 14. 6. 2012
    —
zna li itko kad bi mogli biti rezultati?

#65:  Autor/ica: Black Mamba PostPostano: 9:55 čet, 14. 6. 2012
    —
coco88 (napisa):
zna li itko kad bi mogli biti rezultati?


Asistent je rekao da će rezultati i uvidi biti u petak navečer. Smile

#66:  Autor/ica: amorphisLokacija: zg PostPostano: 11:17 pet, 15. 6. 2012
    —
hoće bit rezultati na webu?

#67:  Autor/ica: Gost PostPostano: 13:34 pet, 15. 6. 2012
    —
amorphis (napisa):
hoće bit rezultati na webu?


došli rezultati Smile



Forum@DeGiorgi -> Metode matematičke fizike


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin