Praktični kolokvij - 2012
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Građa računala

#1: Praktični kolokvij - 2012 Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 1:26 sub, 1. 12. 2012
    —
Prijave za praktične zadatke možete napraviti ovdje. Prijave su moguće za sve studente koji imaju više ili jednako 18 bodova na prvom kolokviju od subote 1.12., za studente koji imaju više ili jednako 10 bodova od nedjelje 2.12. te za sve studente od ponedjeljka 3.12. Prijavu ste dužni napraviti do petka 7.12.

#2:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:23 sub, 1. 12. 2012
    —
Zašto se ne mogu prijaviti

#3:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 14:37 sub, 1. 12. 2012
    —
Anonymous (napisa):
Zašto se ne mogu prijaviti


A zasto bi se mogli prijaviti?

VI STVARNO MISLITE DA NETKO NA OVOM FORUMU CITA MISLI I MOZE VAM ODGOVORITI NA VASE PITANJE BEZ DA STE NAPISALI BAREM NESTO O:

A) Tko ste?
B) Imate li vise ili jednako 18 bodova na prvom kolokviju?
C) Jeste li upisali dobre podatke?
D) Jeste li poslali mail asistentu vezan uz vas problem.
E) Koju vam grešku javi sustav

P.S. Bilo bi dobro kad anonimci ne bi postavljali glupava pitanja!

#4:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:45 sub, 1. 12. 2012
    —
Ne mogu uopće otvoriti stranicu

#5:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 14:47 sub, 1. 12. 2012
    —
Anonymous (napisa):
Ne mogu uopće otvoriti stranicu


Jeste li pokusali s nekog drugog racunala?

#6:  Autor/ica: pravipurger PostPostano: 14:47 sub, 1. 12. 2012
    —
U vezi (kobnog) 26 za praktični...
Moram li čuvati redosljed elemenata u listi?
Npr. ako imam listu "5 (duljina) 3 5 7 5 4" i želim izbaciti 5, mora li mi nova lista imati redom elemente: 5 (duljina) 3 7 4 ili mogu imati npr 5 (duljina) 7 3 4?


Zadnja promjena: pravipurger; 14:50 sub, 1. 12. 2012; ukupno mijenjano 1 put.

#7:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 14:49 sub, 1. 12. 2012
    —
pravipurger (napisa):
U vezi (kobnog) 26 za praktični...
Moram li čuvati redosljed elemenata u listi?
Npr. ako imam listu "3 5 7 5 4" i želim izbaciti 5, mora li mi nova lista imati redom elemente: 3 7 4 ili mogu imati npr 7 3 4?


ne morate cuvati redoslijed

#8:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:49 sub, 1. 12. 2012
    —
Pokušat ću s drugog računala

#9:  Autor/ica: pravipurger PostPostano: 14:51 sub, 1. 12. 2012
    —
GauSs_ (napisa):
pravipurger (napisa):
U vezi (kobnog) 26 za praktični...
Moram li čuvati redosljed elemenata u listi?
Npr. ako imam listu "3 5 7 5 4" i želim izbaciti 5, mora li mi nova lista imati redom elemente: 3 7 4 ili mogu imati npr 7 3 4?


ne morate cuvati redoslijed


oh sjajno hvala, da mi je to sinulo prije 4 sata bilo bi mi puno lakše Crying or Very sad

#10:  Autor/ica: PermutiranoPrase PostPostano: 16:00 sub, 1. 12. 2012
    —
Možemo li u zadacima s nizovima pretpostaviti da će primjer biti dobro zadan ili moramo raditi provjere za npr. je li duljina niza dovoljna (barem 1 ili 2, ovisi o zadatku)?

#11:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 16:11 sub, 1. 12. 2012
    —
PermutiranoPrase (napisa):
Možemo li u zadacima s nizovima pretpostaviti da će primjer biti dobro zadan ili moramo raditi provjere za npr. je li duljina niza dovoljna (barem 1 ili 2, ovisi o zadatku)?


Primjer ce biti dobro zadan

#12:  Autor/ica: PermutiranoPrase PostPostano: 16:42 sub, 1. 12. 2012
    —
Hvala! Još jedno pitanje - help kaže sljedeće: Some conditions are pretty similar. BGE, BGT, BLE, BLT should be used when using signed integers and BHI and BLS when using unsigned integers.

Dakle trebalo bi... A što ako stavim BLT, BGE dok radim s unsigned elementima?
Npr. tražim minimum niza unsigned vrijednosti i dođem do elementa koji je jednak trenutnom minimumu. Uz BHI kao uvjet u petlji će doći do pridruživanja tog trenutnog u minimum, što je nepotrebno. U kojim slučajevima će se nešto zeznuti ako stavim BGE?

Edit: Radi se o tome da će se za npr. 11100001 ponašati kao da je to negativni broj, a ne veliki pozitivni (je l da?). A kako mogu onda zaobići to nepotrebno pridruživanje?

I još nešto... Zašto MOVEA START, A0 ne radi (ne kopira sadrzaj iz STARTa u A0), a MOVEA.L START, A0 radi, iako bi po helpu ovo prvo također trebalo lijepo raditi? Confused

20.zadatak - hoćemo li dobiti popis za sedmosegmentni oblik?

To je to zasad. Previše pitanja odjednom, ali što mogu kad se sad bacih na to. Embarassed

#13:  Autor/ica: ivstojic PostPostano: 20:23 sub, 1. 12. 2012
    —
PermutiranoPrase (napisa):
Hvala! Još jedno pitanje - help kaže sljedeće: Some conditions are pretty similar. BGE, BGT, BLE, BLT should be used when using signed integers and BHI and BLS when using unsigned integers.

Dakle trebalo bi... A što ako stavim BLT, BGE dok radim s unsigned elementima?
Npr. tražim minimum niza unsigned vrijednosti i dođem do elementa koji je jednak trenutnom minimumu. Uz BHI kao uvjet u petlji će doći do pridruživanja tog trenutnog u minimum, što je nepotrebno. U kojim slučajevima će se nešto zeznuti ako stavim BGE?

Edit: Radi se o tome da će se za npr. 11100001 ponašati kao da je to negativni broj, a ne veliki pozitivni (je l da?). A kako mogu onda zaobići to nepotrebno pridruživanje?


Tako je, instrukcije za signed integere će tretirati prvi bit kao predznak, pa bi 11100001 (kao bajtna vrijednost) bio tretiran kao negativan broj.
Nepotrebno pridruživanje moglo bi se izbjeći korištenjem BLS: ako je trenutni minimum manji od ili jednak promatranom elementu onda se preskoči pridruživanje.

PermutiranoPrase (napisa):
I još nešto... Zašto MOVEA START, A0 ne radi (ne kopira sadrzaj iz STARTa u A0), a MOVEA.L START, A0 radi, iako bi po helpu ovo prvo također trebalo lijepo raditi? Confused


MOVEA je sinonim za MOVEA.W, tako da bi ovo trebalo prebaciti samo jedan word u A0 (i pritom izvršiti sign-extension). Izgleda da je u helpu simulatora ovo krivo napisano, u help tekstu za MOVEA pise "Only words and longwords are used" (što je točno), dok ispod stoji "DATA LENGTH: Longword", a trebalo bi biti "DATA LENGTH: Word, longword".

#14: Re: Praktični kolokvij - 2012 Autor/ica: kkarlo PostPostano: 1:33 ned, 2. 12. 2012
    —
GauSs_ (napisa):
Prijave za praktične zadatke možete napraviti ovdje. Prijave su moguće za sve studente koji imaju više ili jednako 18 bodova na prvom kolokviju od subote 1.12., za studente koji imaju više ili jednako 10 bodova od nedjelje 2.12. te za sve studente od ponedjeljka 3.12. Prijavu ste dužni napraviti do petka 7.12.

Eto već je nedjelja a ne mogu odabrati termin...
Sad
Sustav me lijepo prepozna, ali kaže:"Pričekajte da dođete na red!", sad nisam siguran da li je namješteno neko normalno vrijeme tipa 6:00 pa sam ja frik koji je probao u pola 2 2.12. ili nešt nije u redu s mojim bodovima...
Laughing

EDIT:Osim ako se sa ovim od nedjelje, ne uključuje nedjelja, onda je sve ok...

#15:  Autor/ica: Sekanta PostPostano: 10:17 ned, 2. 12. 2012
    —
kkarlo, kod mene isto, jos uvijek... Confused

#16: Re: Praktični kolokvij - 2012 Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 11:23 ned, 2. 12. 2012
    —
kkarlo (napisa):

Sustav me lijepo prepozna, ali kaže:"Pričekajte da dođete na red!", sad nisam siguran da li je namješteno neko normalno vrijeme tipa 6:00 pa sam ja frik koji je probao u pola 2 2.12. ili nešt nije u redu s mojim bodovima...
Laughing

EDIT:Osim ako se sa ovim od nedjelje, ne uključuje nedjelja, onda je sve ok...


sustav je namjesten na vrijeme kad se asistent probudi u nedjelju, a to je bilo prije pola sata Very Happy

#17:  Autor/ica: ante003 PostPostano: 11:44 ned, 2. 12. 2012
    —
Ali meni to i dalje ne radi... bas je ok aplikacija ... Rolling Eyes Rolling Eyes

#18:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 11:56 ned, 2. 12. 2012
    —
ante003 (napisa):
Ali meni to i dalje ne radi... bas je ok aplikacija ... Rolling Eyes Rolling Eyes


a sto ti kaze aplikacija ? kakav error javi?

inace, jel imas >=10 bodova ?

#19:  Autor/ica: chinchi PostPostano: 12:56 ned, 2. 12. 2012
    —
Evo, meni sad uspjelo ponudit termin, odabrala, u rasporedu sam napisana, al je svejedno javilo "Pričekajte da dođete na red!" Nije da je bitno ako sam stavljena u raspored, al eto, to javlja.

#20:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 12:58 ned, 2. 12. 2012
    —
chinchi (napisa):
Evo, meni sad uspjelo ponudit termin, odabrala, u rasporedu sam napisana, al je svejedno javilo "Pričekajte da dođete na red!" Nije da je bitno ako sam stavljena u raspored, al eto, to javlja.


Hvala na informaciji, popravljeno

#21:  Autor/ica: kkarlo PostPostano: 18:40 ned, 2. 12. 2012
    —
Pitanje vezano za 23 zadatak...sa oduzimanjem dva BCD broja.
Da li trebamo provjeravat koji je veći pa od njega oduzimat ili mozemo pretpostavit da je prvi uvijek veći te da od njega oduzimamo?

#22:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 19:33 ned, 2. 12. 2012
    —
kkarlo (napisa):
Pitanje vezano za 23 zadatak...sa oduzimanjem dva BCD broja.
Da li trebamo provjeravat koji je veći pa od njega oduzimat ili mozemo pretpostavit da je prvi uvijek veći te da od njega oduzimamo?


Mozete pretpostaviti da je prvi broj veci

#23:  Autor/ica: kkarlo PostPostano: 19:44 ned, 2. 12. 2012
    —
GauSs_ (napisa):
kkarlo (napisa):
Pitanje vezano za 23 zadatak...sa oduzimanjem dva BCD broja.
Da li trebamo provjeravat koji je veći pa od njega oduzimat ili mozemo pretpostavit da je prvi uvijek veći te da od njega oduzimamo?


Mozete pretpostaviti da je prvi broj veci

Hm, hvala ali imam novo pitanje.
Rjesio sam na nacin da radim prijenos ako je potrebno, te tako oduzimam ta dva broja. Nije to problem napraviti, no ako nije potrebno gledati ni tu situaciju cisto da znam, pa da ne gubim vrijeme na praktičnom. Znaci pitanje glasi da li nas program treba raditi korektno i za npr:1234-1156?

#24:  Autor/ica: PermutiranoPrase PostPostano: 21:39 ned, 2. 12. 2012
    —
ivstojic, hvala! Smile

#25:  Autor/ica: kkarlo PostPostano: 11:33 pon, 3. 12. 2012
    —
kkarlo (napisa):
GauSs_ (napisa):
kkarlo (napisa):
Pitanje vezano za 23 zadatak...sa oduzimanjem dva BCD broja.
Da li trebamo provjeravat koji je veći pa od njega oduzimat ili mozemo pretpostavit da je prvi uvijek veći te da od njega oduzimamo?


Mozete pretpostaviti da je prvi broj veci

Hm, hvala ali imam novo pitanje.
Rjesio sam na nacin da radim prijenos ako je potrebno, te tako oduzimam ta dva broja. Nije to problem napraviti, no ako nije potrebno gledati ni tu situaciju cisto da znam, pa da ne gubim vrijeme na praktičnom. Znaci pitanje glasi da li nas program treba raditi korektno i za npr:1234-1156?

Sad sam bas gledao, i vidim da on sam pamti da treba raditi prijenos kada oduzima 34 od 56, tj. da on sam oduzme taj 1...
Ali, sad me zanima druga stvar, a to je zasto i na koji način se to dogadja?
Da li to znaci kada oduzima 34 od 56 on kao posudi taj 1(tj. 154 ili 9A u heksa) i pri slijedećem SBCD-u od prvog odmah oduzme taj 1?

#26:  Autor/ica: true.false PostPostano: 14:03 pon, 3. 12. 2012
    —
Moze li tko pomoci oko 21. zadatka iz prakticnog? Na koju foru konvertirat neku vrijednost u BCD oblik... ?? Rolling Eyes

#27:  Autor/ica: kkarlo PostPostano: 19:18 pon, 3. 12. 2012
    —
true.false (napisa):
Moze li tko pomoci oko 21. zadatka iz prakticnog? Na koju foru konvertirat neku vrijednost u BCD oblik... ?? Rolling Eyes

Nije u BCD oblik, već u sedmosegmenti...
Vidi ovdje primjer:
http://brale.math.hr/nastava/gr/materijali/v05/gr-v5-06.x68

#28:  Autor/ica: ivstojic PostPostano: 23:43 pon, 3. 12. 2012
    —
kkarlo (napisa):
kkarlo (napisa):

Hm, hvala ali imam novo pitanje.
Rjesio sam na nacin da radim prijenos ako je potrebno, te tako oduzimam ta dva broja. Nije to problem napraviti, no ako nije potrebno gledati ni tu situaciju cisto da znam, pa da ne gubim vrijeme na praktičnom. Znaci pitanje glasi da li nas program treba raditi korektno i za npr:1234-1156?

Sad sam bas gledao, i vidim da on sam pamti da treba raditi prijenos kada oduzima 34 od 56, tj. da on sam oduzme taj 1...
Ali, sad me zanima druga stvar, a to je zasto i na koji način se to dogadja?
Da li to znaci kada oduzima 34 od 56 on kao posudi taj 1(tj. 154 ili 9A u heksa) i pri slijedećem SBCD-u od prvog odmah oduzme taj 1?


Instrukcija SBCD pamti posuđenu jedinicu u statusnom registru (postavi extend zastavicu X na 1 ako je posudila jedinicu), pa onda iduća SBCD oduzme i tu jedinicu i tako dalje. Zato je prije korištenja SBCD potrebno očistiti statusni registar, da ne bi u extend zastavici X slučajno ostala jedinica od neke prethodne operacije.

#29:  Autor/ica: bixodococo PostPostano: 17:06 uto, 4. 12. 2012
    —
Pošto su se ovdje počela množit pitanja i odgovori, a nisam uspio u nešto relativno kratkog vremena pronaći, može li netko dati primjer proslijeđivanja parametara u makro-instrukciju?

Ako (slijepo) slijedim sintaksu iz profesorove knjige, assembler me kudi...

#30:  Autor/ica: true.false PostPostano: 18:11 uto, 4. 12. 2012
    —
kkarlo (napisa):
true.false (napisa):
Moze li tko pomoci oko 21. zadatka iz prakticnog? Na koju foru konvertirat neku vrijednost u BCD oblik... ?? Rolling Eyes

Nije u BCD oblik, već u sedmosegmenti...
Vidi ovdje primjer:
http://brale.math.hr/nastava/gr/materijali/v05/gr-v5-06.x68


"Zadatak 21

Konvertirajte vrijednost varijable NUMBER s adrese $6000 u BCD oblik te spremite rezultat na adresu $6010. Možete pretpostaviti da je vrijednost prirodan broj manji od 10000. "
Rolling Eyes

#31:  Autor/ica: megaisus PostPostano: 18:34 uto, 4. 12. 2012
    —
Pozdrav! Jel moguće da se praktični kolokvij prebaci na originalni termin 15.12. kao što je asistent obećao? Pošto smo se tako dogovorili da svima paše jer fizičari imaju kolokvij u petak 7.12. i ne misle da ce stic preostale praktične riješiti i pregledati stare jer su se dosad koncentrirali na ostale predmete i na taj kolokvij u petak, a fino su se sprijateljili s činjenicom da ce imati tjedan dana bez stresa za pripremanje toga kako treba i baš ih je to grijalo oko srca kad ono šok, krah sistema, praktični je pomaknut za TJEDAN unaprijed(bezobzira što su vježbe i praktični stavljeni u subotu, to je oprošteno)

#32:  Autor/ica: Loo PostPostano: 22:11 uto, 4. 12. 2012
    —
true.false (napisa):
kkarlo (napisa):
true.false (napisa):
Moze li tko pomoci oko 21. zadatka iz prakticnog? Na koju foru konvertirat neku vrijednost u BCD oblik... ?? Rolling Eyes

Nije u BCD oblik, već u sedmosegmenti...
Vidi ovdje primjer:
http://brale.math.hr/nastava/gr/materijali/v05/gr-v5-06.x68


"Zadatak 21

Konvertirajte vrijednost varijable NUMBER s adrese $6000 u BCD oblik te spremite rezultat na adresu $6010. Možete pretpostaviti da je vrijednost prirodan broj manji od 10000. "
Rolling Eyes


mene u vezi tog zadatka zanima da li da originalni broj gledamo kao 16-bitni ili?

kada zapisujemo broj u nekoj bazi, znamenke će biti ostatci pri uzastopnom djeljenju tog broja s bazom (sjeti se algoritma s prog1).
ja sam koristila instrukciju DIVU, prilično je korisna ako se trebaš dočepati ostatka (treba ti i malo shiftanja).
ideja je:
uzmeš broj, spremiš ga u D0 i D1, onda u D1 napraviš DIVU s 10, uzmeš rezultat i staviš ga natrag u D0. sada broj u D1 shiftaš dok ti ostatak ne bude na zadnjem mjestu. (prouči kako točno radi DIVU) i eto, imaš zadnju znamenku.
sada ponavljaš sve isto, samo što ovaj put ostatak shiftaš malo manje, tako da kad zbrojiš taj ostatak s onim starim, dobiješ drugi bajt u BCD zapisu, odnosno zadnje dvije znamenke.
to lijepo spremiš na $6011 i slično ponoviš još jednom i dobiješ prve dvije znamenke, odnosno prvi bajt BCD zapisa.
(broj je manji od 10000, pa su ti dovoljna dva bajta)

sigurno ima spretnije rješenje, ali ja nisam uspjela bolje Smile

#33:  Autor/ica: kkarlo PostPostano: 22:29 uto, 4. 12. 2012
    —
megaisus (napisa):
Pozdrav! Jel moguće da se praktični kolokvij prebaci na originalni termin 15.12. kao što je asistent obećao? Pošto smo se tako dogovorili da svima paše jer fizičari imaju kolokvij u petak 7.12. i ne misle da ce stic preostale praktične riješiti i pregledati stare jer su se dosad koncentrirali na ostale predmete i na taj kolokvij u petak, a fino su se sprijateljili s činjenicom da ce imati tjedan dana bez stresa za pripremanje toga kako treba i baš ih je to grijalo oko srca kad ono šok, krah sistema, praktični je pomaknut za TJEDAN unaprijed(bezobzira što su vježbe i praktični stavljeni u subotu, to je oprošteno)

Koliko mene pamćenje služi asistent to nije obećao...
Ali ono što je rekao je da ukoliko nekome ne odgovara iz nekog valjanog razloga ni jedan od termina, da mu se javi mailom... Sad, valjda je taj razlog da imate kolokvij u petak valjan, iako skoro prvih 20 ste mogli rješiti do prvog kolokvija a ne čekat da se objavi kad će bit praktični pa onda ić rješavat... i tog se sjećam, da je asistent stalno napominjao da se prihvatimo posla i počnemo rješavat zadatke...
U svakom slučaju, najbolje je svoju situaciju objasnit u mailu a ne tu na forumu, te naravno ne izmišljat lažna obećanja...
Sretno!

@true.false: Sorry, gledao sam 20. a ne 21.
Embarassed

#34:  Autor/ica: megaisus PostPostano: 22:56 uto, 4. 12. 2012
    —
kkarlo (napisa):
megaisus (napisa):
Pozdrav! Jel moguće da se praktični kolokvij prebaci na originalni termin 15.12. kao što je asistent obećao? Pošto smo se tako dogovorili da svima paše jer fizičari imaju kolokvij u petak 7.12. i ne misle da ce stic preostale praktične riješiti i pregledati stare jer su se dosad koncentrirali na ostale predmete i na taj kolokvij u petak, a fino su se sprijateljili s činjenicom da ce imati tjedan dana bez stresa za pripremanje toga kako treba i baš ih je to grijalo oko srca kad ono šok, krah sistema, praktični je pomaknut za TJEDAN unaprijed(bezobzira što su vježbe i praktični stavljeni u subotu, to je oprošteno)

Koliko mene pamćenje služi asistent to nije obećao...
Ali ono što je rekao je da ukoliko nekome ne odgovara iz nekog valjanog razloga ni jedan od termina, da mu se javi mailom... Sad, valjda je taj razlog da imate kolokvij u petak valjan, iako skoro prvih 20 ste mogli rješiti do prvog kolokvija a ne čekat da se objavi kad će bit praktični pa onda ić rješavat... i tog se sjećam, da je asistent stalno napominjao da se prihvatimo posla i počnemo rješavat zadatke...
U svakom slučaju, najbolje je svoju situaciju objasnit u mailu a ne tu na forumu, te naravno ne izmišljat lažna obećanja...
Sretno!





Na vježbama 23.11. u 18h za drugu grupu, bilo nas je ukupno šestero ja mislim, asistent nas je pitao da li je u redu da 8.12. bude praktični kolokvij i složili smo se da je to u redu iako je subota no onda smo se sjetili da imamo kolokvij 7.12. i da bi bilo u redu ako je asistentu svejedno da bude onda iducu subotu 15.12. na što je asistent rekao da može i tako je trebalo biti, ne znam zašto se tjedan dana kasnije predomislio.

A što se praktičnih zadataka tiče asistent je rekao da smo uz vježbe koje smo imali do prvog kolokvija sposobni riješiti prvih 18 zadataka, što sam i napravio do prvog kolokvija. Iako smatram da nije u redu to što nismo imali vježbe mjesec dana i ti sati su mogli biti iskorišteni za malo polaganiji prolazak kroz gradivo za one koji nikad nisu vidjeli assembler i imaju malo iskustva u programiranju tako da se to istančano i kvalitetno objasni u pravu je da se uz malo veći trud mogu samostalno zadatci riješiti.

No eto, malo izbacujem fustracije na otvoreno

#35:  Autor/ica: true.false PostPostano: 12:17 sri, 5. 12. 2012
    —
kkarlo (napisa):

@true.false: Sorry, gledao sam 20. a ne 21.
Embarassed

Hvala svejedno! Smile

#36:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 14:43 sri, 5. 12. 2012
    —
megaisus (napisa):


Na vježbama 23.11. u 18h za drugu grupu, bilo nas je ukupno šestero ja mislim, asistent nas je pitao da li je u redu da 8.12. bude praktični kolokvij i složili smo se da je to u redu iako je subota no onda smo se sjetili da imamo kolokvij 7.12. i da bi bilo u redu ako je asistentu svejedno da bude onda iducu subotu 15.12. na što je asistent rekao da može i tako je trebalo biti, ne znam zašto se tjedan dana kasnije predomislio.


Postavani kolega, asistent (ja) nije obecao da ce prakticni biti 15.12. vec je rekao da ce omoguciti jedan termin poslije 8.12. Taj je termin utorak 11.12. Takodjer, u petak sam rekao da mi se jave mailom oni koji imaju opravdanje za nedolazak u subotu. Prvi sam mail dobio u ponedjeljak 3.12. kad su termini za utorak bili popunjeni! Zasto niste poslali mail u subotu ili petak s popisom studenata koji imaju kolokvij iz SPA u petak 7.12.?

megaisus (napisa):

A što se praktičnih zadataka tiče asistent je rekao da smo uz vježbe koje smo imali do prvog kolokvija sposobni riješiti prvih 18 zadataka, što sam i napravio do prvog kolokvija. Iako smatram da nije u redu to što nismo imali vježbe mjesec dana i ti sati su mogli biti iskorišteni za malo polaganiji prolazak kroz gradivo za one koji nikad nisu vidjeli assembler i imaju malo iskustva u programiranju tako da se to istančano i kvalitetno objasni u pravu je da se uz malo veći trud mogu samostalno zadatci riješiti.
No eto, malo izbacujem fustracije na otvoreno


Sto znaci ovaj dio da niste imali vjezbe mjesec dana? Dva su tjedna kolokvijski rokovi i za to vrijeme nema vjezbi! Jedne smo vjezbe odradili unaprijed buduci da smo morali zamjeniti vjezbe i predavanja zbog nemogucnosti profesora da odrzi predavanja u danom terminu. Mislite da sam mozda trebao drzati "dodatne" vjezbe? Dragi kolega, ja drzim "dodatne" vjezbe po upitu petkom 16-18 i te se "dodatne" vjezbe zovu konzultacije! Jeste li mi mozda najavili koji dolazak na konzultacije? Ako niste, zasto niste kad vec imate problema s assemblerom i imate malo iskustva u programiranju? Postoje jos jedne "dodatne" vjezbe. Zovu se demonstrature! Koliko ste puta bili na demonstraturama?

Dragi kolega, vi ste punoljetna osoba i smatram da se sami trebate brinuti za svoje obveze. Prvih 18 zadataka mogli ste rijesiti do prvog kolokvija. Nakon 23.11. (15 dana prije roka za prakticni 8.12.) mogli ste rijesiti prvih 25 zadataka. Da ste to rijesili do proslog petka (30.11.) ostalo bi vam 8 dana za rijesiti jos 5 zadataka iz assemblera. Smatram da ste to mogli rijesiti bez ikakvog problema (a ako ga je i bilo mogli ste poslati mail ili doci na demonstrature/konzultacije) uz ucenje SPA.

Added after 38 minutes:

bixodococo (napisa):
Pošto su se ovdje počela množit pitanja i odgovori, a nisam uspio u nešto relativno kratkog vremena pronaći, može li netko dati primjer proslijeđivanja parametara u makro-instrukciju?

Ako (slijepo) slijedim sintaksu iz profesorove knjige, assembler me kudi...


macro-i nisu dopusteni na kolokviju i prakticnim zadacima. Dopusteno je samo ono sto smo radili na vjezbama.

Inace, odlicno mjesto za pitanja o Easy68k simulatoru jest : ovaj forum.

Added after 4 minutes:

Loo (napisa):

mene u vezi tog zadatka zanima da li da originalni broj gledamo kao 16-bitni ili?


Da, gledate ga kao 16-bitni broj

#37:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:48 čet, 6. 12. 2012
    —
Imam par pitanja vezanih za 3. zadatak: Very Happy

da li je ovo dobar nacin za postavljanje adresa varijabi pošto nisu odmah jedna za drugom (Value1 je 16 bitna pa zauzima 6000 i 6001, a value2 je na 6006):

Kod:

DATA:        EQU $6000
PROGRAM: EQU $6100

                 ORG     DATA
VALUE1:     DS.W    1
VALUE2:     EQU      $6006



za isti zadatak me zanima da li s VALUE2 radimo kao s 16 bitnom varijablom?

Hvala! Smile

#38:  Autor/ica: vanchiLokacija: Zapad_Zagreba PostPostano: 17:58 čet, 6. 12. 2012
    —
zanima me da li u 20.tom zadatku možemo pretpostaviti da će biti unešeni neki od brojeva iz sedmosegmentnog oblika ili trebamo provjeriti i ako nije unešen neki od gore navedenih brojeva ?

#39:  Autor/ica: Loo PostPostano: 19:01 čet, 6. 12. 2012
    —
a u vezi 26. zadatka, što ako je element kojeg treba obrisati na kraju liste, onda samo smanjimo duljinu liste?

#40:  Autor/ica: vanchiLokacija: Zapad_Zagreba PostPostano: 19:05 čet, 6. 12. 2012
    —
da

#41:  Autor/ica: fifi PostPostano: 16:20 pet, 7. 12. 2012
    —
Može li mi netko reći što radi ovaj dio koda:
MOVE.W ($2, A1, D1), D2

#42:  Autor/ica: pravipurger PostPostano: 16:23 pet, 7. 12. 2012
    —
fifi (napisa):
Može li mi netko reći što radi ovaj dio koda:
MOVE.W ($2, A1, D1), D2


Ono što je na adresi A1+D1+2 stavlja u D2.

#43:  Autor/ica: vanchiLokacija: Zapad_Zagreba PostPostano: 8:09 sub, 8. 12. 2012
    —
ajmeee kako ćemo doć danas na praktični od ovog snijega :S

#44:  Autor/ica: bixodococo PostPostano: 10:37 sub, 8. 12. 2012
    —
vanchi (napisa):
ajmeee kako ćemo doć danas na praktični od ovog snijega :S


Uz ovakav šok radi 30cm snijega u javnom prijevozu, pješke.

Ja sam recimo, nakon toliko godina oslanjanja na ZET i HŽ opet ispao papak Laughing

#45:  Autor/ica: HijenALokacija: Prazan skup ;-) PostPostano: 10:40 sub, 8. 12. 2012
    —
da li netko ima informaciju hocemo li imati danas prakticne zadatke ili ne? ja nisam iz zagreba, nego iz bistre, s druge strane sljemena. i ako vi mislite da vi imate problema, onda se varate. kod mene ne vozi apsolutno nista, autom ne mogu na cestu, nista nije ocisceno. asistentu sam poslao mail ali nisam dobio nikakav odgovor, a sajt je down i ne moze se doci ni do kakvih informacija (ne znam je li to server pao ili je nestalo struje ili sta). a nisam jedini koji nije iz zagreba, ima nas dosta s periferije.


sad citam po portalima da je dosta tramvajskih linija defunct, a da ne vozi ni dosta autobusnih linija. pa molim sto hitniju informaciju da bih mogao prenijeti kolegama.

#46:  Autor/ica: insane_raverLokacija: ZGB PostPostano: 10:48 sub, 8. 12. 2012
    —
HijenA (napisa):
da li netko ima informaciju hocemo li imati danas prakticne zadatke ili ne? ja nisam iz zagreba, nego iz bistre, s druge strane sljemena. i ako vi mislite da vi imate problema, onda se varate. kod mene ne vozi apsolutno nista, autom ne mogu na cestu, nista nije ocisceno. asistentu sam poslao mail ali nisam dobio nikakav odgovor, a sajt je down i ne moze se doci ni do kakvih informacija (ne znam je li to server pao ili je nestalo struje ili sta). a nisam jedini koji nije iz zagreba, ima nas dosta s periferije.


sad citam po portalima da je dosta tramvajskih linija defunct, a da ne vozi ni dosta autobusnih linija. pa molim sto hitniju informaciju da bih mogao prenijeti kolegama.


NE može vam ništa bit ako ne dođete. Vidi se kakvo je vrijeme vani.
Javite se mailom asistentu i ispričate se.
Mora se dodijeliti još jedan termin.
Vani nisu uvijeti za hodat igdje osim pješke sa krpljama.

#47:  Autor/ica: HijenALokacija: Prazan skup ;-) PostPostano: 10:50 sub, 8. 12. 2012
    —
insane_raver (napisa):
HijenA (napisa):
da li netko ima informaciju hocemo li imati danas prakticne zadatke ili ne? ja nisam iz zagreba, nego iz bistre, s druge strane sljemena. i ako vi mislite da vi imate problema, onda se varate. kod mene ne vozi apsolutno nista, autom ne mogu na cestu, nista nije ocisceno. asistentu sam poslao mail ali nisam dobio nikakav odgovor, a sajt je down i ne moze se doci ni do kakvih informacija (ne znam je li to server pao ili je nestalo struje ili sta). a nisam jedini koji nije iz zagreba, ima nas dosta s periferije.


sad citam po portalima da je dosta tramvajskih linija defunct, a da ne vozi ni dosta autobusnih linija. pa molim sto hitniju informaciju da bih mogao prenijeti kolegama.


NE može vam ništa bit ako ne dođete. Vidi se kakvo je vrijeme vani.
Javite se mailom asistentu i ispričate se.
Mora se dodijeliti još jedan termin.
Vani nisu uvijeti za hodat igdje osim pješke sa krpljama.


poslao sam mail asistentu, samo ne znam kad ce ga primit. nisam ni sam imao dobar dio jutra struju, ali ne bih htio da zbog ovog izgubim ovaj termin. mislim da bi bilo najbolje da se cjelokupni termin odgodi, jer ovo je stvarno visa sila.

#48:  Autor/ica: insane_raverLokacija: ZGB PostPostano: 11:11 sub, 8. 12. 2012
    —
HijenA (napisa):
poslao sam mail asistentu, samo ne znam kad ce ga primit. nisam ni sam imao dobar dio jutra struju, ali ne bih htio da zbog ovog izgubim ovaj termin. mislim da bi bilo najbolje da se cjelokupni termin odgodi, jer ovo je stvarno visa sila.


Slažem se. Premjesti se za tjedan dana sveukupno, ako je moguće.

#49:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 11:12 sub, 8. 12. 2012
    —
prakticni kolokvij i vjezzbe se odgadjaju zbog vremenskih neprilika

ispricavam se svim studentima koji su krenuli ili su vec na fakultetu
ali ja sam u tramvaju na savskoj vec sat vremena

molim vas da obavijestite sve kolegekoje mozete

novi termin prakticnih bit ce stavljen na web do ponedjeljka

#50:  Autor/ica: HijenALokacija: Prazan skup ;-) PostPostano: 11:17 sub, 8. 12. 2012
    —
hvala! prenio sam kolegama na nasu grupu.

#51:  Autor/ica: kkarlo PostPostano: 13:01 sub, 8. 12. 2012
    —
GauSs_ (napisa):
prakticni kolokvij i vjezzbe se odgadjaju zbog vremenskih neprilika

ispricavam se svim studentima koji su krenuli ili su vec na fakultetu
ali ja sam u tramvaju na savskoj vec sat vremena

molim vas da obavijestite sve kolegekoje mozete

novi termin prakticnih bit ce stavljen na web do ponedjeljka


Postoji li mogućnost da se netko od nas koji smo trebali bit danas ugura u utorak pošto su neki(recimo ja) birali subotu da se čim prije rješe toga...
Mislim da takvih nema puno, svega nas je mislim 10-tak bilo prijavljeno za subotu, prije nego li se cijeli utorak popunio, pa bi to značilo uvođenje jednog ili eventualno dva dodatna termina(mislim da svaki termin ima po 12 studenata)...?

#52:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 14:24 sub, 8. 12. 2012
    —
kkarlo (napisa):

Postoji li mogućnost da se netko od nas koji smo trebali bit danas ugura u utorak pošto su neki(recimo ja) birali subotu da se čim prije rješe toga...
Mislim da takvih nema puno, svega nas je mislim 10-tak bilo prijavljeno za subotu, prije nego li se cijeli utorak popunio, pa bi to značilo uvođenje jednog ili eventualno dva dodatna termina(mislim da svaki termin ima po 12 studenata)...?


Dodat cu dva termina u utorak sigurno, samo jos ne znam kada buduci da ne mogu pristupiti rasporedu praktikuma.

#53:  Autor/ica: pravipurger PostPostano: 14:38 sub, 8. 12. 2012
    —
Prijave će opet ići preko weba s prednošću uspješnijih na kolokviju ili?

#54:  Autor/ica: PermutiranoPrase PostPostano: 15:34 sub, 8. 12. 2012
    —
Nego, čime se sve smijemo služiti na praktičnom?

#55:  Autor/ica: kkarlo PostPostano: 15:39 sub, 8. 12. 2012
    —
PermutiranoPrase (napisa):
Nego, čime se sve smijemo služiti na praktičnom?

Svime što je na stranici od građe... Znači svim vježbama, mnemonicima, obavijestima i što god drugo pronađemo na toj stranici, ali ništa sa drugih stranica, mailova itd...

#56:  Autor/ica: Namdev PostPostano: 15:44 sub, 8. 12. 2012
    —
Kad će stranica opet biti dostupna? Confused

Moram proći još par zadataka, ako netko ima zadatke u txt dokumetnu bio bih mu beskrajno zahvalan Smile

#57:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 16:17 sub, 8. 12. 2012
    —
pravipurger (napisa):
Prijave će opet ići preko weba s prednošću uspješnijih na kolokviju ili?


Da, prijave ce ici preko web-a, ali ovaj put bez prednosti uspjesnijih.

Added after 24 seconds:

kkarlo (napisa):
PermutiranoPrase (napisa):
Nego, čime se sve smijemo služiti na praktičnom?

Svime što je na stranici od građe... Znači svim vježbama, mnemonicima, obavijestima i što god drugo pronađemo na toj stranici, ali ništa sa drugih stranica, mailova itd...


tocno

Added after 41 seconds:

Namdev (napisa):
Kad će stranica opet biti dostupna? Confused

Moram proći još par zadataka, ako netko ima zadatke u txt dokumetnu bio bih mu beskrajno zahvalan Smile


Stranica ce biti dostupna ovdje dok se ne sredi mreza na fakultetu.

#58:  Autor/ica: PermutiranoPrase PostPostano: 16:24 sub, 8. 12. 2012
    —
Hvala! Načula sam tu informaciju ali mi je bilo presumnjivo pa sam morala provjeriti. Very Happy Nego, za provjeru - svi se prijavljujemo opet ili samo oni koji su odabrali termin danas? Kotacici rade 100 na sat Pretp. ovo drugo.

#59:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 16:31 sub, 8. 12. 2012
    —
PermutiranoPrase (napisa):
Hvala! Načula sam tu informaciju ali mi je bilo presumnjivo pa sam morala provjeriti. Very Happy Nego, za provjeru - svi se prijavljujemo opet ili samo oni koji su odabrali termin danas? Kotacici rade 100 na sat Pretp. ovo drugo.


samo oni koji su trebali polagati prakticni danas

#60:  Autor/ica: simon11Lokacija: FunkyTown PostPostano: 19:06 sub, 8. 12. 2012
    —
Citat:
Stranica ce biti dostupna ovdje dok se ne sredi mreza na fakultetu.


borovnica? sok ? zakon Very Happy

#61:  Autor/ica: ankovacic PostPostano: 14:45 ned, 9. 12. 2012
    —
Što je sa terminom u utorak, i u ponedjeljak će padat snijeg ko lud i vjerojatno će ponovo bit kaos na cestama... što je još gore, sad se snijeg topi pa kad se sve ponovo zaledi noćas, bit će gadno... meni bus iz Gornjeg Vrapča jučer uopće nije vozio po rasporedu, a sad je još gore jer se ne može nigdje hodat, danas sam se skoro potrgo na ledu... Ne znam kako ću uopće na predavanja u pon, nadam se samo da će se sve odgodit... Zanima me kako je bilo 1955. u Zg-u kad je ovako napadao snijeg...

#62:  Autor/ica: Gost PostPostano: 15:00 ned, 9. 12. 2012
    —
Imam pitanje vezano za 3 zadatak:

kako postavljamo varijable VALUE1 i VALUE2 kada je jedna na $6000 a druga na $6006?

da li mogu npr. memoriju između njih popuniti nekim bezveze varijablama, npr.

Kod:

VALUE1 DS.W 1
VALUE3 DS.W 1
VALUE4 DS.W 1
VALUE2 DS.W 1


pretpostavljam da postoji elegantnije rjesenje... Very Happy

Hvala!

#63:  Autor/ica: Ally PostPostano: 15:53 ned, 9. 12. 2012
    —
Anonymous (napisa):
Imam pitanje vezano za 3 zadatak:

kako postavljamo varijable VALUE1 i VALUE2 kada je jedna na $6000 a druga na $6006?

da li mogu npr. memoriju između njih popuniti nekim bezveze varijablama, npr.

Kod:

VALUE1 DS.W 1
VALUE3 DS.W 1
VALUE4 DS.W 1
VALUE2 DS.W 1


pretpostavljam da postoji elegantnije rjesenje... Very Happy

Hvala!


VALUE1: DS.W 3 → zauzme 6000, 6002, 6004
VALUE2: DS.W 1 → zauzme 6006

#64:  Autor/ica: Gost PostPostano: 16:15 ned, 9. 12. 2012
    —
Hvala puno! Smile

Imam jos pitanje vezano za 6 i 7 zadatak.

na što se tocno misli u 6 zadatku da koristimo signed artimetiku (kao da radimo sa cijelim brojevima)?

u 7. zadatku mislim da je ideja zadatka provjeravati da li je varijabla VALUE jednaka #$01, #$02 itd.

asembler mi jvalja gresku kada koristim sljedecu naredbu:
CMP D1, #$01

u D1 sam prebacio varijablu VALUE. Pretpostavljam da ne mogu na ovaj nacin usporedjivati. Koji je onda najbolji nacin?
da prebacim redom #$01, #$02, u podatkovne registre i onda usporedjujem?

#65:  Autor/ica: ankovacic PostPostano: 16:30 ned, 9. 12. 2012
    —
Pročitaj mnemonike,

treba ti biti:
CMP.W <ea>, Dn

a ne

CMP.W Dn, <ea>

Added after 3 minutes:

Točno, trebaš raditi sa cijelim brojevima u 6. zadatku.

I greška je u 7. zadatku.

0! iznosi 1, a ne 0, stoga je na adresi $6000=1, a ne 0... mislim, asistentu to vjerojatno nije bitno...

#66:  Autor/ica: Gost PostPostano: 16:53 ned, 9. 12. 2012
    —
E sad radi, hvala! Very Happy

#67:  Autor/ica: linusLokacija: subnet mask PostPostano: 17:55 ned, 9. 12. 2012
    —
trebao bih barem hint za 22. zad, oduzimanje 2 56-bitna broja

ja sam to isao oduzimat 4 po 4 bita, pamtit 1 dalje ako su bitovi donjeg broja veci od bitova gornjeg i tako za lijevu i desnu polovicu svakog bajta pa to sve 7x pa me zanima ima li netko jednostavniji nacin, nesto sto mi je promaklo jer ne znam hocu li stic ovo ponovit na prakticnom gdje imam <45min, a mozda netko ima elegantnije rjesenje

ne morate pisat rjesenje, dovoljan mi je hint/ideja

#68:  Autor/ica: Gost PostPostano: 18:41 ned, 9. 12. 2012
    —
linus (napisa):
trebao bih barem hint za 22. zad, oduzimanje 2 56-bitna broja

ja sam to isao oduzimat 4 po 4 bita, pamtit 1 dalje ako su bitovi donjeg broja veci od bitova gornjeg i tako za lijevu i desnu polovicu svakog bajta pa to sve 7x pa me zanima ima li netko jednostavniji nacin, nesto sto mi je promaklo jer ne znam hocu li stic ovo ponovit na prakticnom gdje imam <45min, a mozda netko ima elegantnije rjesenje

ne morate pisat rjesenje, dovoljan mi je hint/ideja


U A0 staviš adresu koja slijedi iza prvog broja, dakle $6007, a u A1 adresu koja ide iza drugog broja ($6017 u ovom slučaju) i iskoristiš SUBX.

#69:  Autor/ica: linusLokacija: subnet mask PostPostano: 23:11 ned, 9. 12. 2012
    —
hvala mnogo

#70:  Autor/ica: Gost PostPostano: 0:21 pon, 10. 12. 2012
    —
imam pitanje vezano za 11 zadatak.

Mislim da je ideja sljedeca:

napravimo petlju koja se vrti 16 puta (imam neku varijablu length koju postavim na 16, odnosno na #$10), svaki put ju smanjim i na kraju provjeravam da li je jednaka nuli.

u petlji bih trebao shiftati broj (ako se ne varam), i provjeravati da li je shiftana (izbacena znamenka) jednaka 1.

Ako je ideja dobra, onda je moje pitanje sljedece: gdje mi se prikazuje shiftana znamenka i kako 'doci' do nje?

#71:  Autor/ica: Gost PostPostano: 0:44 pon, 10. 12. 2012
    —
Može li mi netko objasniti što radi DBEQ?

Recimo, u ovom djelu programa:
Kod:
LOOP:      CMP.W   (A0)+,D0
           DBEQ    D1,LOOP
           BEQ.S   DONE


Nekako sam si ja zamislila (Very Happy) da bi on trebao raditi isto što i BEQ, s tim da prvo oduzme jedan iz D1 i da mu je uvjet vraćanja u LOOP dakle, da je D1>0 i da su (A0)+ i D0 jednaki?
Zapravo je općenitije pitanje, što taj "D" ispred brancheva predstavlja? Mijenja li on smisao koji branch ispred kojeg je stavljen prvotno ima, odnosno obrće li ga?
Gledala sam u helpu i zaista mi nije jasno kako su to tamo objasnili...

(u primjeru programa DBEQ vraća se u LOOP ako su (A0)+ i D0 različiti i ako je D0>0)

#72:  Autor/ica: Gost PostPostano: 1:34 pon, 10. 12. 2012
    —
Citat:
A loop ending with a DBcc instruction (such as DBEQ) loops until the condition cc is true; this instruction can be thought of as "decrement and branch back if condition false." This is confusing since, if you were to write out several instructions to replace a DBEQ, they would contain a BNE to jump back to the top of the loop, not a BEQ.


Bas sam nesto trazio, pa sam slucajno naletio. Mozda ti pomogne...
Inace nemam pojma kaj tocno radi Very Happy

#73:  Autor/ica: Gost PostPostano: 2:08 pon, 10. 12. 2012
    —
Anonymous (napisa):
Citat:
A loop ending with a DBcc instruction (such as DBEQ) loops until the condition cc is true; this instruction can be thought of as "decrement and branch back if condition false." This is confusing since, if you were to write out several instructions to replace a DBEQ, they would contain a BNE to jump back to the top of the loop, not a BEQ.


Bas sam nesto trazio, pa sam slucajno naletio. Mozda ti pomogne...
Inace nemam pojma kaj tocno radi Very Happy


Ozbiljno, branch if condition FALSE?? -.-'
Hvala, sad mi je jasnije... Smile

Još jedno pitanjce, na praktičnom... Ako završimo prije isteka našeg vremena, dal zovemo asistenta da pogleda pa ako nam nađe neku grešku koju mi nismo vidjeli dobivamo šansu ispraviti to ili je to to jednom kad ga pozovemo?

#74:  Autor/ica: Hubert Cumberdale PostPostano: 2:16 pon, 10. 12. 2012
    —
Anonymous (napisa):
]imam pitanje vezano za 11 zadatak.

Mislim da je ideja sljedeca:

napravimo petlju koja se vrti 16 puta (imam neku varijablu length koju postavim na 16, odnosno na #$10), svaki put ju smanjim i na kraju provjeravam da li je jednaka nuli.

u petlji bih trebao shiftati broj (ako se ne varam), i provjeravati da li je shiftana (izbacena znamenka) jednaka 1.

Ako je ideja dobra, onda je moje pitanje sljedece: gdje mi se prikazuje shiftana znamenka i kako 'doci' do nje?


Imaš flag za negativne brojeve, koji se diže ako je broj negativan... (a broj je negativan ako mu je prvi bit jedan)
Zastavicu provjeravaš sa BMI (branch if minus) Very Happy

#75:  Autor/ica: Gost PostPostano: 3:04 pon, 10. 12. 2012
    —
da li u 14 zadatku mozemo uzeti pretpostavku da postoji barem jedan blank znak?

#76:  Autor/ica: Gost PostPostano: 3:06 pon, 10. 12. 2012
    —
Hubert hvala puno! Very Happy

#77:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 12:25 pon, 10. 12. 2012
    —
ankovacic (napisa):
Što je sa terminom u utorak, i u ponedjeljak će padat snijeg ko lud i vjerojatno će ponovo bit kaos na cestama... što je još gore, sad se snijeg topi pa kad se sve ponovo zaledi noćas, bit će gadno... meni bus iz Gornjeg Vrapča jučer uopće nije vozio po rasporedu, a sad je još gore jer se ne može nigdje hodat, danas sam se skoro potrgo na ledu... Ne znam kako ću uopće na predavanja u pon, nadam se samo da će se sve odgodit... Zanima me kako je bilo 1955. u Zg-u kad je ovako napadao snijeg...


Bandic je obecao da ce sve biti uredno pa termin u utorak ostaje Wink

Added after 4 minutes:

ankovacic (napisa):
Pročitaj mnemonike,
I greška je u 7. zadatku.

0! iznosi 1, a ne 0, stoga je na adresi $6000=1, a ne 0... mislim, asistentu to vjerojatno nije bitno...


greska; istina
nije mu bitno; istina Very Happy

Added after 1 minutes:

Anonymous (napisa):

Zapravo je općenitije pitanje, što taj "D" ispred brancheva predstavlja? Mijenja li on smisao koji branch ispred kojeg je stavljen prvotno ima, odnosno obrće li ga?


Dekrementira registar i usporedjuje ga s -1. Da, mijenja smisao.

Added after 8 minutes:

Anonymous (napisa):

Još jedno pitanjce, na praktičnom... Ako završimo prije isteka našeg vremena, dal zovemo asistenta da pogleda pa ako nam nađe neku grešku koju mi nismo vidjeli dobivamo šansu ispraviti to ili je to to jednom kad ga pozovemo?


da, zovete asistenta kad ste gotovi. u slucaju da imate gresku mozete ju popraviti unutar zadanih 45 min.

Added after 8 minutes:

Anonymous (napisa):
da li u 14 zadatku mozemo uzeti pretpostavku da postoji barem jedan blank znak?


da

#78:  Autor/ica: Gost PostPostano: 13:29 pon, 10. 12. 2012
    —
Mogu li u 27 zadatku prvo dodati element u listu i zatim je sortirati?

#79:  Autor/ica: pravipurger PostPostano: 13:44 pon, 10. 12. 2012
    —
Anonymous (napisa):
Mogu li u 27 zadatku prvo dodati element u listu i zatim je sortirati?


možeš!

#80:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:53 pon, 10. 12. 2012
    —
da li bi u 15 zadatku kod podataka za primjer, za duljinu na adresi 6004 trebalo biti postavljeno 0005, a ne 5?

#81:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 14:59 pon, 10. 12. 2012
    —
Anonymous (napisa):
da li bi u 15 zadatku kod podataka za primjer, za duljinu na adresi 6004 trebalo biti postavljeno 0005, a ne 5?


bi, hvala

#82:  Autor/ica: anonymus PostPostano: 15:25 pon, 10. 12. 2012
    —
Da li ćemo moći koristiti help u easy68k editoru za vrijeme praktičnog?

#83:  Autor/ica: Gost PostPostano: 15:27 pon, 10. 12. 2012
    —
u 6 zadatku, mislim da je ideja sljedeca:

uzmemo pojedini broj i njega uzmemo za duljinu,
ocistimo npr. D0 i ulazimo u petlju,
u petlji dodajemo vrijednost broja u D0, a prethodno zadanu duljinu smanjujemo za 1, provjeravamo da li je duljina jednaka 0, ako nije vracamo se u petlju, ako je jednaka nuli nastavljamo samo dalje na sljedeci broj.

ukoliko je broj negativan, ovim postupkom cemo dobiti negativan kvadrat (jer cemo zbrajati negativne brojeve). Mislim da bi se taj problem trebao rijesiti tako da samo obrisemo '1' na pocetku koji oznacava negativan broj.

Kako obrisati taj '1'?

#84:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 15:37 pon, 10. 12. 2012
    —
anonymus (napisa):
Da li ćemo moći koristiti help u easy68k editoru za vrijeme praktičnog?


da

#85:  Autor/ica: Gost PostPostano: 15:45 pon, 10. 12. 2012
    —
da li u 4 zadatku mogu dobiti dva bajta tipa
'C2' i '69' pa onda jednog prebaciti na 6004, a drugog na 6005
ili moram dobiti jedan word 'C269' i onda samo s jednim MOVE.W ga prebaciti na 6004?

#86:  Autor/ica: PermutiranoPrase PostPostano: 16:37 pon, 10. 12. 2012
    —
Nego, u kojem praktikumu se piše, ne vidim da piše igdje (ako uopće piše)?
Gostu, o čemu ti to u 6.zadatku? Shocked Što nije samo MULS svaki broj sa samim sobom pa ih zbrojiti?

#87:  Autor/ica: Gost PostPostano: 16:42 pon, 10. 12. 2012
    —
Što točno ovaj dio koda radi?

Kod:

EXT.W   D0
MOVE.B   0(A0,D0), D1

#88:  Autor/ica: Gost PostPostano: 16:48 pon, 10. 12. 2012
    —
Hvala PermutiranoPrase!! Smile

sad sam malo googlao i skuzio da je MULS stvar koju trebam, ja sam malo zakomplicirao stvar.... Very Happy

sam jos jedno pitanje vezano za MULS, sto ako radimo sa 16 bitnim brojevima i kad ih pomnozimo dobijemo razultat koji je veci od 16 bita?

#89:  Autor/ica: Gost PostPostano: 17:14 pon, 10. 12. 2012
    —
Anonymous (napisa):
Hvala PermutiranoPrase!! Smile

sad sam malo googlao i skuzio da je MULS stvar koju trebam, ja sam malo zakomplicirao stvar.... Very Happy

sam jos jedno pitanje vezano za MULS, sto ako radimo sa 16 bitnim brojevima i kad ih pomnozimo dobijemo razultat koji je veci od 16 bita?


MULS.L i onda nece bit problema i ak je rezultat i veci od 16bita

#90:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 17:18 pon, 10. 12. 2012
    —
PermutiranoPrase (napisa):
Nego, u kojem praktikumu se piše, ne vidim da piše igdje (ako uopće piše)?
Gostu, o čemu ti to u 6.zadatku? Shocked Što nije samo MULS svaki broj sa samim sobom pa ih zbrojiti?


utorak Praktikum 2
petak Praktikum 1

#91:  Autor/ica: Gost PostPostano: 17:23 pon, 10. 12. 2012
    —
Anonymous (napisa):
Anonymous (napisa):
Hvala PermutiranoPrase!! Smile

sad sam malo googlao i skuzio da je MULS stvar koju trebam, ja sam malo zakomplicirao stvar.... Very Happy

sam jos jedno pitanje vezano za MULS, sto ako radimo sa 16 bitnim brojevima i kad ih pomnozimo dobijemo razultat koji je veci od 16 bita?


MULS.L i onda nece bit problema i ak je rezultat i veci od 16bita


nemre bit muls.l...

#92:  Autor/ica: Gost PostPostano: 17:30 pon, 10. 12. 2012
    —
zasto? kak onda?

#93:  Autor/ica: PermutiranoPrase PostPostano: 17:40 pon, 10. 12. 2012
    —
The instruction MULS (MULtiply Signed) multiplies a 16 bit operand in a data register with a 16 bits operand specified as an effective address. The result is a 32 bit value that is stored in the data register. Help je jako koristan. Smile

#94:  Autor/ica: vanchiLokacija: Zapad_Zagreba PostPostano: 19:57 pon, 10. 12. 2012
    —
zadatak 20. da li možemo pretpostaviti da će korisnik unjeti neki od brojeva iz sedmosegmentnog oblika?

#95:  Autor/ica: PermutiranoPrase PostPostano: 20:33 pon, 10. 12. 2012
    —
Sudeći po odgovorima na slična pitanja (hoće li niz biti dobro zadan, hoće li prvi broj biti veći od drugog itd.) mislim da je odgovor i na tvoje pitanje da.

#96:  Autor/ica: wrathchild PostPostano: 20:59 pon, 10. 12. 2012
    —
Jedno pitanje u vezi 26. zadatka.
Moraju li elementi liste ostati u istom poretku kao i na pocetku?

Ja sam mislio zadatak rijesiti tako da pronađem kraj liste s npr. A0, a s A1 idem od pocetka, i ako naiđem na onog kojeg trebam izbaciti, zamjenim ga s posljednjim, smanjim duljinu liste i A0 jedno mjesto unatrag

#97:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 21:28 pon, 10. 12. 2012
    —
vanchi (napisa):
zadatak 20. da li možemo pretpostaviti da će korisnik unjeti neki od brojeva iz sedmosegmentnog oblika?


mozete

Added after 25 seconds:

wrathchild (napisa):
Jedno pitanje u vezi 26. zadatka.
Moraju li elementi liste ostati u istom poretku kao i na pocetku?


ne moraju

#98:  Autor/ica: 5ra PostPostano: 8:27 uto, 11. 12. 2012
    —
ako ne izađemo ovaj put na praktični kolokvij, možemo sljedeći put bez nekih dodatnih uvjeta?

#99:  Autor/ica: linusLokacija: subnet mask PostPostano: 8:43 uto, 11. 12. 2012
    —
zanima me sto je to checksum (8.zad), pise da je to EOR ali kako tocno moramo primjeniti EOR? svaki clan niza na iduceg? vjerujem da je trivijalno, ali vjerojatno nisam tada bio na vjezbama

shvatio sam, ako nekoga zanima: cilj je prvi clan EOR drugiclan, rezultat sa sljedecim clanom u nizu itd

#100:  Autor/ica: Gost PostPostano: 12:10 uto, 11. 12. 2012
    —
Kaj sve možemo koristiti od materijala za vrijeme kolokvija?
Čini mi se da je netko pisao da možemo koristiti sve sa stranica kolegija...

Evo samo da provjerim...

#101:  Autor/ica: Gost PostPostano: 12:12 uto, 11. 12. 2012
    —
5ra (napisa):
ako ne izađemo ovaj put na praktični kolokvij, možemo sljedeći put bez nekih dodatnih uvjeta?


Pa mislim da možeš, ako ne izađeš ovaj put gleda ti se kao da nisi prosao/prosla, i imas onda jos jedan rok za poloziti...

#102:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 12:22 uto, 11. 12. 2012
    —
5ra (napisa):
ako ne izađemo ovaj put na praktični kolokvij, možemo sljedeći put bez nekih dodatnih uvjeta?


mozete

#103:  Autor/ica: true.false PostPostano: 16:50 uto, 11. 12. 2012
    —
wrathchild (napisa):
Jedno pitanje u vezi 26. zadatka.
Moraju li elementi liste ostati u istom poretku kao i na pocetku?

Ja sam mislio zadatak rijesiti tako da pronađem kraj liste s npr. A0, a s A1 idem od pocetka, i ako naiđem na onog kojeg trebam izbaciti, zamjenim ga s posljednjim, smanjim duljinu liste i A0 jedno mjesto unatrag


A sta ako imas vise istih elemenata koje moras izbaciti? Onda niz nece biti dobar, ako sam dobro shvatio...
Zadatak 26 (napisa):
Lista može imat više istih elemenata. U tom slučaju izbacite sve odgovarajuće.

#104:  Autor/ica: insane_raverLokacija: ZGB PostPostano: 19:08 uto, 11. 12. 2012
    —
true.false (napisa):

A sta ako imas vise istih elemenata koje moras izbaciti? Onda niz nece biti dobar, ako sam dobro shvatio...
Zadatak 26 (napisa):
Lista može imat više istih elemenata. U tom slučaju izbacite sve odgovarajuće.


Hoće.
Nije bitno što piše na zadnjem elementu liste, kada si umanjio veličinu liste.
Znači, ono što ti je prije bio zadnji član, sada više nije član liste.
Pa nije bitno dal tamo stoji FF ili ono što moraš izbacit.

Znači

wrathchild (napisa):
Jedno pitanje u vezi 26. zadatka.
Moraju li elementi liste ostati u istom poretku kao i na pocetku?

Ja sam mislio zadatak rijesiti tako da pronađem kraj liste s npr. A0, a s A1 idem od pocetka, i ako naiđem na onog kojeg trebam izbaciti, zamjenim ga s posljednjim, smanjim duljinu liste i A0 jedno mjesto unatrag


Je ok.

#105:  Autor/ica: bixodococo PostPostano: 15:00 uto, 18. 12. 2012
    —
Kad je idući termin praktičnog? Sjedio sam na ušima. Rolling Eyes

#106:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 15:32 sri, 2. 1. 2013
    —
bixodococo (napisa):
Kad je idući termin praktičnog? Sjedio sam na ušima. Rolling Eyes


Iduci su termini cetvrtak 10.1. i subota 12.1. Prijave su moguce ovdje.

#107:  Autor/ica: true.false PostPostano: 11:10 čet, 3. 1. 2013
    —
Ako smo zadovoljni bodovima sa prvog prakticnog, trebamo li se prijaviti sad za drugi prakticni??

#108:  Autor/ica: insane_raverLokacija: ZGB PostPostano: 11:53 čet, 3. 1. 2013
    —
Mislim da sam vidio da imaš opciju, kod prijave, da ne izlaziš na drugi praktični.
Pa ako znaš da ne izlaziš, onda se prijavi za NE-izlazak Smile

#109:  Autor/ica: Loo PostPostano: 15:26 čet, 3. 1. 2013
    —
u vezi 30. zadatka, da li potrebne zamjene radimo tako da prebacujemo 16-bitne vrijednosti s adrese na adresu ili mijenjamo samo pointere, odnosno ove 32-bitne adrese prethodnog i idućeg u listi, dok elementi ostaju na istim adresama? ili je svejedno?
ovaj prvi način je dosta lakši, ali mi se čini da je ovaj drugi način više u skladu s idejom vezane liste Rolling Eyes

#110:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 18:48 čet, 3. 1. 2013
    —
true.false (napisa):
Ako smo zadovoljni bodovima sa prvog prakticnog, trebamo li se prijaviti sad za drugi prakticni??


ne trebate se prijaviti za drugi, ako ste zadovoljni bodovima

Added after 1 minutes:

Loo (napisa):
u vezi 30. zadatka, da li potrebne zamjene radimo tako da prebacujemo 16-bitne vrijednosti s adrese na adresu ili mijenjamo samo pointere, odnosno ove 32-bitne adrese prethodnog i idućeg u listi, dok elementi ostaju na istim adresama? ili je svejedno?
ovaj prvi način je dosta lakši, ali mi se čini da je ovaj drugi način više u skladu s idejom vezane liste Rolling Eyes


Svejedno, ali bolje rijesiti na laksi nacin

#111:  Autor/ica: Gost PostPostano: 23:08 sri, 9. 1. 2013
    —
imam pitanje vezano za 16 zadatak iz prakticnog kolokvija.

zasto bi nakon zavrsetka programa sadrzaj adrese $5003 bio "20", a prije toga je bio "32", kada bi u rjesenju trebali samo usporedjivati i nista ne mijenjati osim varijable MATCH?

Hvala ! Smile

#112:  Autor/ica: pravipurger PostPostano: 23:29 sri, 9. 1. 2013
    —
Anonymous (napisa):
imam pitanje vezano za 16 zadatak iz prakticnog kolokvija.

zasto bi nakon zavrsetka programa sadrzaj adrese $5003 bio "20", a prije toga je bio "32", kada bi u rjesenju trebali samo usporedjivati i nista ne mijenjati osim varijable MATCH?

Hvala ! Smile


to je krivo dakako Smile

#113:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 23:45 sri, 9. 1. 2013
    —
Anonymous (napisa):
imam pitanje vezano za 16 zadatak iz prakticnog kolokvija.

zasto bi nakon zavrsetka programa sadrzaj adrese $5003 bio "20", a prije toga je bio "32", kada bi u rjesenju trebali samo usporedjivati i nista ne mijenjati osim varijable MATCH?

Hvala ! Smile


Kao sto je kolega rekao, to je krivo.

Prepravio sam na stranici. Hvala!

#114:  Autor/ica: sadam PostPostano: 19:45 sri, 20. 2. 2013
    —
pozdrav
otišao sam prošli tjedan kod prof. ribarića na upis ocjene, i nije mi upisao "ponovo upisati" smatrajući valjda kako će biti rok za praktične zadatke i u 4. mjesecu?
zanima me hoće li biti roka. hvala.

#115:  Autor/ica: fizicar PostPostano: 21:14 ned, 24. 2. 2013
    —
vjerojatno ce biti prije ispita a novodno je ispit krajem 3. ako se ne varam ?

#116:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 20:37 pon, 25. 2. 2013
    —
sadam (napisa):
pozdrav
otišao sam prošli tjedan kod prof. ribarića na upis ocjene, i nije mi upisao "ponovo upisati" smatrajući valjda kako će biti rok za praktične zadatke i u 4. mjesecu?
zanima me hoće li biti roka. hvala.


nece biti dodatnog roka iz prakticnih zadataka. Rok krajem 3. mjeseca bit ce samo za one studente koji su polozili prakticne zadatake.

#117:  Autor/ica: random21 PostPostano: 9:47 sri, 27. 2. 2013
    —
a rok u 9. mjesecu ? Jer ce na njega moci svi izaci ili ?

#118:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 13:59 pet, 1. 3. 2013
    —
random21 (napisa):
a rok u 9. mjesecu ? Jer ce na njega moci svi izaci ili ?


Prakticni su uvjet za izlazak na 2. kolokvij i kasnije rokove. Dakle, moci ce izaci samo oni koji su polozili prakticne



Forum@DeGiorgi -> Građa računala


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin