(2013) 1. zadaca formatiranje teksta
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Računarski praktikum 1

#1: (2013) 1. zadaca formatiranje teksta Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 14:06 pet, 1. 3. 2013
    —
Ovdje cu stavljati sve obavijesti i odgovore na ČPP vezane uz zadatak "Formatiranje teksta". Takodjer, ova tema sluzi za vasa pitanja.

Testni primjeri mogu sadrzavati pogreske pa je vazno da uvijek koristite zadnji objavljeni!

Testni primjeri sadrze sve iznimke koje se mogu pojaviti !!!i!

Testni primjer nalazi se ovdje.

Obavijesti:

8.3. postavljena verzija 1.6 testnog maina (v1.6: izbacio "\n" s kraja stringa s3)
7.3. postavljena verzija 1.5 testnog maina (v1.5: testovi za rijeciVanLinije i brojRijeciVanLinije prepravljeni)
6.3. postavljena verzija 1.4 testnog maina (v1.4: test za rijeciVanLinije prepravljen)
3.3. postavljena verzija 1.3 testnog maina (v1.3: dodao oznake linija i paragrafa (kao komentare) za string s1)
3.3. postavljena verzija 1.2 testnog maina (v1.2: test za pravilo 3 prepravljen)
3.3. postavljena verzija 1.1 testnog maina (v1.1: test za pravilo 3 prepravljen)
3.3. postavljen link na testne primjere
1.3. zadaci i testni mainovi objavljeni su na sluzbenoj stranici

ČPP:


Zadnja promjena: GauSs_; 17:15 pet, 8. 3. 2013; ukupno mijenjano 10 put/a.

#2:  Autor/ica: Loo PostPostano: 16:04 sub, 2. 3. 2013
    —
koristimo isključivo <string> ili smijemo i <string.h>?
naravno, to mislim uz pretvaranje c++ stringa u c-ovski

#3:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 16:29 sub, 2. 3. 2013
    —
Loo (napisa):
koristimo isključivo <string> ili smijemo i <string.h>?
naravno, to mislim uz pretvaranje c++ stringa u c-ovski


mozete i <string.h> iako je moja preporuka izbjegavati ga ako mozete rijesiti pomocu <string>. A ovaj se zadatak moze rijesiti bez string.h!

#4:  Autor/ica: Loo PostPostano: 18:54 sub, 2. 3. 2013
    —
u redu, pokušat ću onda bez Smile

imam još jedno pitanje u vezi 1.pravila:
Citat:
Riječi su odvojene točno jednim razmakom.
riječi definiramo kao sekvencijalni niz znakova različitih od ".", "?" i "!"

što je sa riječima na kraju rečenice, treba li što provjeravati za njih?
npr. je li dobro "riječ. riječ"?
ili ako na kraju linije imamo npr "riječ ?"
(mislim u funkciji testPravilo1)

#5:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 19:27 sub, 2. 3. 2013
    —
Loo (napisa):
u redu, pokušat ću onda bez Smile

imam još jedno pitanje u vezi 1.pravila:
Citat:
Riječi su odvojene točno jednim razmakom.
riječi definiramo kao sekvencijalni niz znakova različitih od ".", "?" i "!"

što je sa riječima na kraju rečenice, treba li što provjeravati za njih?
npr. je li dobro "riječ. riječ"?
ili ako na kraju linije imamo npr "riječ ?"
(mislim u funkciji testPravilo1)


"rijec. rijec" nije dobro jer se to smatra pocetkom recenice
"rijec ?" je ok, isto kao i "rijec?". Medjutim, "rijec ?" nije dobro (2 razmaka izmedju)!!

#6:  Autor/ica: Shaman PostPostano: 14:31 ned, 3. 3. 2013
    —
za testPravilo2(); zbog cega 1 paragraf je pogresan kada ne sadrzi nijednu recenicu?

npr:
\n
\nOvo je prva recenica.\nOvo je druga recenica.\n
\n

Recenice istog paragrafa, ali drugih redova zadovoljavaju pravilo 2 (kao na ovom primjeru) ili ne?

#7:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 14:38 ned, 3. 3. 2013
    —
Shaman (napisa):
za testPravilo2(); zbog cega 1 paragraf je pogresan kada ne sadrzi nijednu recenicu?

npr:
\n
\nOvo je prva recenica.\nOvo je druga recenica.\n
\n

Recenice istog paragrafa, ali drugih redova zadovoljavaju pravilo 2 (kao na ovom primjeru) ili ne?


Hmm, ne razumijem. Koji paragraf ne sadrzi nijednu recenicu? Prvi paragraf bi trebao biti "ovo je zakon. Ma daj. ..."

Inace, tvoj primjer ima samo jedan paragraf jer paragrafi moraju biti odvojeni minimalno jednom praznom linijom. I zadovoljava pravilo 2


Zadnja promjena: GauSs_; 14:43 ned, 3. 3. 2013; ukupno mijenjano 1 put.

#8:  Autor/ica: Shaman PostPostano: 14:42 ned, 3. 3. 2013
    —
zar ne bi prvi paragraf trebao biti:
\n
\n
\n

da ima 1 paragraf i 2 recenice u razlicitim redovima, a pravilo2 je da su recenice odvojene tocno s 2 razmaka.

Added after 27 seconds:

prvi paragraf:
\n
razmak razmak razmak \n
\n

#9:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 14:44 ned, 3. 3. 2013
    —
Shaman (napisa):
zar ne bi prvi paragraf trebao biti:
\n
\n
\n

da ima 1 paragraf i 2 recenice u razlicitim redovima, a pravilo2 je da su recenice odvojene tocno s 2 razmaka.

Added after 27 seconds:

prvi paragraf:
\n
razmak razmak razmak \n
\n


Ne, paragraf mora sadrzavati barem jedan znak razlicit od praznine.

#10:  Autor/ica: Loo PostPostano: 17:00 ned, 3. 3. 2013
    —
GauSs_ (napisa):
Shaman (napisa):
zar ne bi prvi paragraf trebao biti:
\n
\n
\n

da ima 1 paragraf i 2 recenice u razlicitim redovima, a pravilo2 je da su recenice odvojene tocno s 2 razmaka.

Added after 27 seconds:

prvi paragraf:
\n
razmak razmak razmak \n
\n


Ne, paragraf mora sadrzavati barem jedan znak razlicit od praznine.


a linija može biti prazna?
npr.
"\n \n recenica.\n"
to su tri linije?
i mora li tekst završavati sa \n?

#11:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 17:57 ned, 3. 3. 2013
    —
Loo (napisa):

a linija može biti prazna?
npr.
"\n \n recenica.\n"
to su tri linije?
i mora li tekst završavati sa \n?


da, linija moze sadrzavati praznine. Prazna linija znaci da ne sadrzi nikakve druge znakove (osim "\n"). To su tri linije. Tekst ne mora završavati sa \n.

#12:  Autor/ica: Shaman PostPostano: 19:21 ned, 3. 3. 2013
    —
zar ne bi pravilo1 na danom primjeru trebalo ispisati: 4;5;9;12;14;16 ?

Added after 12 minutes:

zobg cega pravilo3 vraca paragrafe 1,2 kad su odvojeni jednim enterom.

#13:  Autor/ica: student_92 PostPostano: 20:08 ned, 3. 3. 2013
    —
Citiram: riječi definiramo kao sekvencijalni niz znakova različitih od ".", "?" i "!"
Znači li to da su zarez ili točka-zarez ili ostali znakovi toga tipa dio riječi?

#14:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 20:24 ned, 3. 3. 2013
    —
Shaman (napisa):
zar ne bi pravilo1 na danom primjeru trebalo ispisati: 4;5;9;12;14;16 ?


A zasto ove ostale linije?

Citat:

Added after 12 minutes:

zobg cega pravilo3 vraca paragrafe 1,2 kad su odvojeni jednim enterom.


Nisu odvojeni jednim enterom, vec nepraznom linijom

Added after 1 minutes:

student_92 (napisa):
Citiram: riječi definiramo kao sekvencijalni niz znakova različitih od ".", "?" i "!"
Znači li to da su zarez ili točka-zarez ili ostali znakovi toga tipa dio riječi?


da, gledate ih kao dio rijeci

#15:  Autor/ica: Shaman PostPostano: 22:15 ned, 3. 3. 2013
    —
ako gledamo na tocku, zarez, usklicnik, upitnik kao dio rijeci, zasto onda pravilo1 npr ne ispise liniju 9: "x? z! a sta sad? p.\n"
izmedju x? i z! ima vise od 1 razmaka.

#16:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 23:35 ned, 3. 3. 2013
    —
Shaman (napisa):
ako gledamo na tocku, zarez, usklicnik, upitnik kao dio rijeci, zasto onda pravilo1 npr ne ispise liniju 9: "x? z! a sta sad? p.\n"




tocku, upitnik i usklicnik ne gledamo kao dio rijeci. kao sto sam napisao gore, znakove razlicite od tih mozemo smatrati dijelom rijeci

Citat:
izmedju x? i z! ima vise od 1 razmaka.

taj razmak smatramo razmakom među rečenicama

#17:  Autor/ica: munjotres PostPostano: 19:39 pon, 4. 3. 2013
    —
možemo li koristiti regularne izraze? Smile

#18:  Autor/ica: Sova PostPostano: 22:12 pon, 4. 3. 2013
    —
Broji li se \n isto kao razmak među riječima?
npr. ako imam
"jedna\n rijec"

kao zadani string broji li se to kao 1 ili 2 razmaka? u slučaju da je to greška, kojoj se liniji pripisuje?

#19:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 23:35 pon, 4. 3. 2013
    —
munjotres (napisa):
možemo li koristiti regularne izraze? Smile


mozete Very Happy

Added after 4 minutes:

Sova (napisa):
Broji li se \n isto kao razmak među riječima?
npr. ako imam
"jedna\n rijec"

kao zadani string broji li se to kao 1 ili 2 razmaka? u slučaju da je to greška, kojoj se liniji pripisuje?


"\n" je odvajanje u novu liniju. Greska je tipa 4 (pocetna praznina) i pripisuje se liniji 2, a moguca greska je i na liniji 1 u ovisnosti o N (potpuno ispunjana?)

Razmak medju rijecima gledate unutar linije.

#20:  Autor/ica: Loo PostPostano: 12:26 uto, 5. 3. 2013
    —
može li se pojaviti \t?
ako da, stvari se bitno kompliciraju Rolling Eyes

#21:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 13:44 uto, 5. 3. 2013
    —
Loo (napisa):
može li se pojaviti \t?
ako da, stvari se bitno kompliciraju Rolling Eyes


ne moze se pojaviti. Ne zelimo komplicirati Very Happy (vidim da je vec dovoljno komplicirano)

#22:  Autor/ica: kleber PostPostano: 17:43 uto, 5. 3. 2013
    —
mozemo li koristiti <sstream> ?

#23:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 18:33 uto, 5. 3. 2013
    —
kleber (napisa):
mozemo li koristiti <sstream> ?


mozete

#24:  Autor/ica: Sova PostPostano: 22:09 uto, 5. 3. 2013
    —
"Smatramo da rečenica završava jednim od znakova '.', '!' ili '?', iza kojeg slijedi barem jedan razmak."
znači li to da ako neki niz znakova ne završava tako, da ga uopće ne smatramo rečenicom?

npr.
"poruka. po"

je li onda i ovaj dio "po" rečenica i moramo li provjeravati razmak?

ili npr.
"poruka.poruka."

ukratko, znači li da smo svaki put kad naiđemo na string oblika "? ", "! ", ". "
naišli i na kraj neke rečenice?

#25:  Autor/ica: Loo PostPostano: 22:26 uto, 5. 3. 2013
    —
GauSs_ (napisa):
Loo (napisa):
može li se pojaviti \t?
ako da, stvari se bitno kompliciraju Rolling Eyes


ne moze se pojaviti. Ne zelimo komplicirati Very Happy (vidim da je vec dovoljno komplicirano)


onda super Smile
imam par nedoumica u vezi pravila 4.
nisam baš sigurna zbog čega je u demo tekstu

(N=54)
"prica jedna. hehe.\n" linija 5 - ispravno
" \n" linija 6 (1 razmak)


"ovo je ludnica. ili? \n" linija 12 - krivo
"\n" linija 13
"The ...." linija 14

znači li to da zapravo ako su linije iza ove promatrane prazne, onda riječ tražim u prvoj nepraznoj liniji? i to bi u ovom drugom slučaju bila "the".
a budući da linija 6 nije prazna (sadrži samo razmake), ali nema riječi, nemam što nadopisati liniji 5, pa je ona dobra?

riječ je sve što nije razmak i \n ili i u ovom pravilu ne tretiramo ?,!,. kao riječ?
i pri ovom nadopisivanju linije iz novog reda ne moramo imati u vidu ostala pravila, tipa da ako je na kraju promatrane linije .,?,! da pazimo da moraju biti i 2 razmaka prije nove riječi itd.?

kako provjeravamo pravilo za zadnju liniju? mora li duljina biti N ili ⇐N

#26:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 22:58 uto, 5. 3. 2013
    —
Sova (napisa):
"Smatramo da rečenica završava jednim od znakova '.', '!' ili '?', iza kojeg slijedi barem jedan razmak."
znači li to da ako neki niz znakova ne završava tako, da ga uopće ne smatramo rečenicom?

npr.
"poruka. po"

je li onda i ovaj dio "po" rečenica i moramo li provjeravati razmak?

ili npr.
"poruka.poruka."


Nece biti takvih slucajeva.

Citat:

ukratko, znači li da smo svaki put kad naiđemo na string oblika "? ", "! ", ". "
naišli i na kraj neke rečenice?


da

Added after 12 minutes:

Loo (napisa):

imam par nedoumica u vezi pravila 4.
nisam baš sigurna zbog čega je u demo tekstu

(N=54)
"prica jedna. hehe.\n" linija 5 - ispravno
" \n" linija 6 (1 razmak)


"ovo je ludnica. ili? \n" linija 12 - krivo
"\n" linija 13
"The ...." linija 14

znači li to da zapravo ako su linije iza ove promatrane prazne, onda riječ tražim u prvoj nepraznoj liniji? i to bi u ovom drugom slučaju bila "the".
a budući da linija 6 nije prazna (sadrži samo razmake), ali nema riječi, nemam što nadopisati liniji 5, pa je ona dobra?

riječ je sve što nije razmak i \n ili i u ovom pravilu ne tretiramo ?,!,. kao riječ?
i pri ovom nadopisivanju linije iz novog reda ne moramo imati u vidu ostala pravila, tipa da ako je na kraju promatrane linije .,?,! da pazimo da moraju biti i 2 razmaka prije nove riječi itd.?


linija 12 je kriva jer ima viska prazninu na kraju

Citat:

kako provjeravamo pravilo za zadnju liniju? mora li duljina biti N ili ⇐N


Nijedna linija ne mora biti jednaka N, vec ⇐N ako se ne moze nadopisati rijec iz sljedece linije. Dakle, zadnja linija je ⇐N

#27:  Autor/ica: Loo PostPostano: 16:00 sri, 6. 3. 2013
    —
isprike, promaklo mi je da linije ne smiju ni završavati razmakom. Embarassed

i još jedno (nadam se zadnje) pitanje:
Citat:
string rijeciVanLinije(int duljinalinije) – vraća riječi koje bi se nalazile u
različitim linijama (unutar paragrafa) prije i poslije formatiranja uz
N=duljinalinije. Za znak razmaka koristiti ";". U povratnom stringu riječi trebaju
biti sortirane po razlici u broju linija prije i poslije formatiranja, a riječi koje
imaju istu razliku trebaju biti sortirane leksikografski (zanemariti razliku između
velikih i malih slova).


ovo se odnosi samo na suvišne riječi u predugim linijama? ili i na one koje bi mogli nadopisati prekratkim linijama?
čini mi se da su u oglednom programu samo preduge linije.

također u tom oglednom programu je za N=101 i rečenicu:

Citat:

"The parameters index and num have default values, which means that erase() can be called with just index to erase all characters after index or with no arguments to erase all characters. Druga recenica. Treca recenica.\n"
"\n"


ispis:
Citat:
"Treca;recenica;recenica;after;all;all;arguments;characters;characters;Druga;erase;erase;index;index;no;or;to;to;with"


zbog čega je Treca prije recenica?
rijeci od index do Druga trebale bi biti u sljedecoj linij - dakle razlika je 1
a rijeci od recenica (prvi put) do kraja bi trebalo pomaknuti za dvije linije - razlika je 2, i abecedno bi onda Treca trebalo doci iza obje recenice

#28:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 16:13 sri, 6. 3. 2013
    —
Loo (napisa):

i još jedno (nadam se zadnje) pitanje:
Citat:
string rijeciVanLinije(int duljinalinije) – vraća riječi koje bi se nalazile u
različitim linijama (unutar paragrafa) prije i poslije formatiranja uz
N=duljinalinije. Za znak razmaka koristiti ";". U povratnom stringu riječi trebaju
biti sortirane po razlici u broju linija prije i poslije formatiranja, a riječi koje
imaju istu razliku trebaju biti sortirane leksikografski (zanemariti razliku između
velikih i malih slova).


ovo se odnosi samo na suvišne riječi u predugim linijama? ili i na one koje bi mogli nadopisati prekratkim linijama?
čini mi se da su u oglednom programu samo preduge linije.



i jedno i drugo.

Citat:

također u tom oglednom programu je za N=101 i rečenicu:

Citat:

"The parameters index and num have default values, which means that erase() can be called with just index to erase all characters after index or with no arguments to erase all characters. Druga recenica. Treca recenica.\n"
"\n"


ispis:
Citat:
"Treca;recenica;recenica;after;all;all;arguments;characters;characters;Druga;erase;erase;index;index;no;or;to;to;with"


zbog čega je Treca prije recenica?
rijeci od index do Druga trebale bi biti u sljedecoj linij - dakle razlika je 1
a rijeci od recenica (prvi put) do kraja bi trebalo pomaknuti za dvije linije - razlika je 2, i abecedno bi onda Treca trebalo doci iza obje recenice


Moja greška (ne poznajem dovoljno dobro abecedu Very Happy ).

#29:  Autor/ica: Shaman PostPostano: 18:53 sri, 6. 3. 2013
    —
u testPravilu4 kada provjeravamo da je duljina linije + nadopisana rijec <= N je li potrebno tu rijec promatrati kao recenicu tj. gledati:
duljina linije + nadopisana rijec + 2 (1 razmak i tocka nakon nadopisane rijeci)?

#30:  Autor/ica: student_92 PostPostano: 19:09 sri, 6. 3. 2013
    —
GauSs_ (napisa):
Sova (napisa):
"Smatramo da rečenica završava jednim od znakova '.', '!' ili '?', iza kojeg slijedi barem jedan razmak."
znači li to da ako neki niz znakova ne završava tako, da ga uopće ne smatramo rečenicom?

npr.
"poruka. po"

je li onda i ovaj dio "po" rečenica i moramo li provjeravati razmak?

ili npr.
"poruka.poruka."


Nece biti takvih slucajeva.

Citat:

ukratko, znači li da smo svaki put kad naiđemo na string oblika "? ", "! ", ". "
naišli i na kraj neke rečenice?


da


Što se 1. odgovora tiče, korektno je od Vas što takvi slučajevi neće doći kao input, ali što recimo da to nije bilo postavljeno kao pitanje na forumu, kako bismo mogli znati što to neće doći? Drugim riječima, ima li još nekih iznimki (Loo je pitala i za tabulator, sada znamo i za to) koje se neće pojaviti, a o njima bi se dalo diskutirati (i prosjediti određeno vrijeme za računalom)?

Drugo, što je recimo s primjerom "$$...", ($ = razmak)? Prema gornjem odgovoru prva točka označava kraj rečenice, ali je li razmak dio riječi? Čini mi se da ne, jesam li u pravu?

I treće, je li "$$$$\n" prazna linija ($ = razmak), tj. je li linija koja se sastoji samo od razmaka prazna linija? Bilo bi mi super kad ne bi bila. Smile

#31:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 19:17 sri, 6. 3. 2013
    —
Shaman (napisa):
u testPravilu4 kada provjeravamo da je duljina linije + nadopisana rijec ⇐ N je li potrebno tu rijec promatrati kao recenicu tj. gledati:
duljina linije + nadopisana rijec + 2 (1 razmak i tocka nakon nadopisane rijeci)?


Ne shvacam bas pitanje.

Primjer (za N=13):
Kod:

"jedan.\n"
"dva.  cetiri pet.\n"

"jedan.  dva.\n"
"cetiri pet.\n"


Added after 3 minutes:

student_92 (napisa):

Što se 1. odgovora tiče, korektno je od Vas što takvi slučajevi neće doći kao input, ali što recimo da to nije bilo postavljeno kao pitanje na forumu, kako bismo mogli znati što to neće doći? Drugim riječima, ima li još nekih iznimki (Loo je pitala i za tabulator, sada znamo i za to) koje se neće pojaviti, a o njima bi se dalo diskutirati (i prosjediti određeno vrijeme za računalom)?


Dragi kolega, napisati zadatak u kojem je sve definirano do na najludju iznimku je jako tesko i nemojte to ocekivati od mene. Napisao sam u zadatku da se pitanja mogu postaviti ovdje upravo iz tog razloga.

Citat:

Drugo, što je recimo s primjerom "$$...", ($ = razmak)? Prema gornjem odgovoru prva točka označava kraj rečenice, ali je li razmak dio riječi? Čini mi se da ne, jesam li u pravu?


Nece se niti to pojaviti

Citat:

I treće, je li "$$$$\n" prazna linija ($ = razmak), tj. je li linija koja se sastoji samo od razmaka prazna linija? Bilo bi mi super kad ne bi bila. Smile


Nije prazna; kao sto je prikazano u testnom mainu na nekoliko linija.

#32:  Autor/ica: student_92 PostPostano: 19:19 sri, 6. 3. 2013
    —
Ok onda, nemojte zamjeriti, morao sam razriješiti i tu dilemu. Smile

#33:  Autor/ica: leptiric PostPostano: 20:38 sri, 6. 3. 2013
    —
u vezi pravila 4:

primjer:

prva. \n
druga.


kada dodajem rijec druga u prvu liniju ignoriram razmake ili ne?
ako recimo za duljinu linije uzmem 15 treba li mi ispisati da pravilo 4 nije ispunjeno za prvu liniju? (izmedju tocke i \n je 5 razmaka)

#34:  Autor/ica: Loo PostPostano: 20:54 sri, 6. 3. 2013
    —
GauSs_ (napisa):
Loo (napisa):

i još jedno (nadam se zadnje) pitanje:
Citat:
string rijeciVanLinije(int duljinalinije) – vraća riječi koje bi se nalazile u
različitim linijama (unutar paragrafa) prije i poslije formatiranja uz
N=duljinalinije. Za znak razmaka koristiti ";". U povratnom stringu riječi trebaju
biti sortirane po razlici u broju linija prije i poslije formatiranja, a riječi koje
imaju istu razliku trebaju biti sortirane leksikografski (zanemariti razliku između
velikih i malih slova).


ovo se odnosi samo na suvišne riječi u predugim linijama? ili i na one koje bi mogli nadopisati prekratkim linijama?
čini mi se da su u oglednom programu samo preduge linije.



i jedno i drugo.




možemo li u tom slučaju gledati apsolutnu vrijednost razlike broja linije prije i poslije? odnosno, kao da je svejedno trebamo li riječ pomaknuti liniju iznad ili ispod?

#35:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 21:03 sri, 6. 3. 2013
    —
leptiric (napisa):
u vezi pravila 4:

primjer:

prva. \n
druga.


kada dodajem rijec druga u prvu liniju ignoriram razmake ili ne?
ako recimo za duljinu linije uzmem 15 treba li mi ispisati da pravilo 4 nije ispunjeno za prvu liniju? (izmedju tocke i \n je 5 razmaka)


Da, pravilo 4 pada na prvoj liniji zbog praznina na kraju. rezultat dodavanja treba biti:

Kod:

prva.  druga.\n


Dakle, prilagoditi razmake u ovisnosti jel dodajes kao novu recenicu ili dio stare.

Added after 2 minutes:

Loo (napisa):

možemo li u tom slučaju gledati apsolutnu vrijednost razlike broja linije prije i poslije? odnosno, kao da je svejedno trebamo li riječ pomaknuti liniju iznad ili ispod?


Mozete. Tocnije, trebate!

#36:  Autor/ica: student_92 PostPostano: 0:11 čet, 7. 3. 2013
    —
Još nešto u vezi pravila 2: ukoliko se dvije rečenica "lome" kroz dvije linije unutar istoga paragrafa, treba li i to uzeti u obzir, npr. je li "jedan primjer.\n$$$blabla!" ($ = razmak) također ono što krši pravilo 2?

Isto tako, rečeno je da linija koja se sastoji od razmaka i '\n' nije prazna i da su paragrafi odvojeni minimalno jednom praznom linijom, a u testnom mainu stoji
Kod:
"prica jedna.  hehe.\n" // l5, p1
"  \n" // l6
"         nije normalna! zar ne? hehehe.\n" // l7, p2


Linija 6 nije prazna i linija 6 odvaja paragrafe? Kako to? Ajmo pomaknuti ovaj '\n' skroz lijevo i gotovo. Smile

#37:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 13:16 čet, 7. 3. 2013
    —
student_92 (napisa):
Još nešto u vezi pravila 2: ukoliko se dvije rečenica "lome" kroz dvije linije unutar istoga paragrafa, treba li i to uzeti u obzir, npr. je li "jedan primjer.\n$$$blabla!" ($ = razmak) također ono što krši pravilo 2?


Ne, to ne krsi pravilo 2. Medjutim, krsi pravilo 4. Razmake medju recenicama gledate samo za recenice u istoj liniji

Citat:

Isto tako, rečeno je da linija koja se sastoji od razmaka i '\n' nije prazna i da su paragrafi odvojeni minimalno jednom praznom linijom, a u testnom mainu stoji
Kod:
"prica jedna.  hehe.\n" // l5, p1
"  \n" // l6
"         nije normalna! zar ne? hehehe.\n" // l7, p2


Linija 6 nije prazna i linija 6 odvaja paragrafe? Kako to? Ajmo pomaknuti ovaj '\n' skroz lijevo i gotovo. Smile


E to je moja greska pri definiciji. Ispravno bi bilo: "paragrafi su odvojeni minimalno jednom praznom linijom ili linijom koja sadrzi samo praznine".

#38:  Autor/ica: bzvz123 PostPostano: 21:34 čet, 7. 3. 2013
    —
u funkciji rijeciVanLinije

"ovo je zakon. Ma daj. evo nesto sam tako.\n" // l4, p1
"prica jedna. hehe.\n" // l5, p1

zar ne bi trebalo također i ispisivat i riječi 'prica' 'jedna' 'hehe', pošto su te riječi u drugoj liniji paragrafa a kada je N=101 onda prelaze u prvu liniju paragrafa?
nije mi baš jasno zašto se samo riječi od šestog paragrafa ispisuju.

#39: Re: (2013) 1. zadaca formatiranje teksta Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 22:06 čet, 7. 3. 2013
    —
bzvz123 (napisa):
u funkciji rijeciVanLinije

"ovo je zakon. Ma daj. evo nesto sam tako.\n" // l4, p1
"prica jedna. hehe.\n" // l5, p1

zar ne bi trebalo također i ispisivat i riječi 'prica' 'jedna' 'hehe', pošto su te riječi u drugoj liniji paragrafa a kada je N=101 onda prelaze u prvu liniju paragrafa?


trebalo bi

Citat:

nije mi baš jasno zašto se samo riječi od šestog paragrafa ispisuju.


zato sto nitko do sada (ukljucujuci i mene Sad ) nije primjetio da sam napravio pogresku

#40:  Autor/ica: ZenonLokacija: [tex]\pm\infty[/tex] PostPostano: 3:46 pet, 8. 3. 2013
    —
Može li se dogoditi da iza neke rečenice imaju samo razmaci pa opet kraj rečenice, npr:
Rečenica.[tex]\quad[/tex]?

A može li se dogoditi:
Rečenica.!? !

Mora li paragraf sadržavati barem jednu rečenicu?

Mora li ovo biti toliko komplicirano, tj. imati [tex]10^{2013}[/tex] podslučajeva? Nije li se naše znanje moglo provjeriti kao na prog1, prog2 i SPA nekim jednoznačno zadanim zadatkom za kojeg ne trebamo postaviti [tex]10^{10^{2013}}[/tex] pitanja da bismo uopće znali što se traži od nas? I sad zapravo ja ne mogu samostalno rješavati zadaću, nego ovisim o dodatnim objašnjenjima asistenta na koje preko vikenda, zbog najavljenog odsustva, ni ne mogu računati. Ako je već rok za predaju zadaće n dana, onda bi valjda svaki dan 1,..,n-1 trebao biti ravnopravan za izradu zadaće, a ne da su za neki k<n-1 dani 1,...,k privilegirani (ta, imamo i mi život, druge rokove i moramo tražiti optimalan raspored izvršavanja obveza kako bismo ih sve ispunili).
Ne postoji argument koji bi me uvjerio da je to sve zaista potrebno da se provjeri naše znanje.

#41:  Autor/ica: Loo PostPostano: 7:59 pet, 8. 3. 2013
    —
kod funkcije dodaj(string p) string p ne mora biti formatiran?
u tom slučaju, smiju li funkcije iz implementacije pozivati jedna drugu? (konkretno, smijem li napraviti FTekst novi= FTekst(p) i pozvati novi.format(N) unutar ove dodaj)

i još da provjerim, ako je linija prekratka, u nju treba nadopisivati riječi iz sljedećih linija istog paragrafa dok god stane, npr
N=100
"bla\n"
"bla.\n"
"riječ\n"
"\n"

postaje:
"bla bla. riječ\n"
"\n"

i je li razumno očekivati da razlika u broju linije prije i poslije u rijeciVanlinije neće biti neki ogroman broj? bilo bi super kad ne bi bila veća od 10 Wink

i treba li formatiran tekst završavati s '\n' ako orginal ne završava?

#42:  Autor/ica: Shaman PostPostano: 10:08 pet, 8. 3. 2013
    —
u potpunosti se salzem sa Zenonom, ako se od studenata ocekuje potpuno tocan kod, onda se valjda od asistenta mora ocekivati jasno zadan zadatak.

#43:  Autor/ica: izvanzemaljka PostPostano: 10:33 pet, 8. 3. 2013
    —
Zar ne bi za zadnju funkciju void dodaj (string p) trebalo pisati void dodaj (string p, int duljinalinije), ili taj dodani string smije 'izaći' iz linije. i poziva li se ta funkcija samo kada je tekst formatiran ili ga treba prije formatirati?

#44:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 12:05 pet, 8. 3. 2013
    —
Zenon (napisa):
Može li se dogoditi da iza neke rečenice imaju samo razmaci pa opet kraj rečenice, npr:
Rečenica.[tex]\quad[/tex]?


ne

Citat:

A može li se dogoditi:
Rečenica.!? !


ne

Citat:

Mora li paragraf sadržavati barem jednu rečenicu?


da

Citat:

Mora li ovo biti toliko komplicirano, tj. imati [tex]10^{2013}[/tex] podslučajeva? Nije li se naše znanje moglo provjeriti kao na prog1, prog2 i SPA nekim jednoznačno zadanim zadatkom za kojeg ne trebamo postaviti [tex]10^{10^{2013}}[/tex] pitanja da bismo uopće znali što se traži od nas? I sad zapravo ja ne mogu samostalno rješavati zadaću, nego ovisim o dodatnim objašnjenjima asistenta na koje preko vikenda, zbog najavljenog odsustva, ni ne mogu računati. Ako je već rok za predaju zadaće n dana, onda bi valjda svaki dan 1,..,n-1 trebao biti ravnopravan za izradu zadaće, a ne da su za neki k<n-1 dani 1,...,k privilegirani (ta, imamo i mi život, druge rokove i moramo tražiti optimalan raspored izvršavanja obveza kako bismo ih sve ispunili).
Ne postoji argument koji bi me uvjerio da je to sve zaista potrebno da se provjeri naše znanje.


Dragi kolega, necu vas ni pokusati uvjeravati. Moj je posao zadavati zadatke, a vas rijesavati.

Sto se tice kompliciranosti, lijepo sam rekao da necu komplicirati. Dakle, ovih 1083!@#!# slucajeva koje izvlacite se definitivno nece pojavljivati. Primjeri za bodove ce biti gotovo isti kao i u testnom mainu. Stoga, testni main sadrzi sve iznimke koje se mogu pojaviti!

Na asistenta mozete racunati i preko vikenda, samo ograniceno. Do sada sam odgovarao skoro cijeli dan na pitanja, a u subotu i nedjelju cu to moci napraviti jednom do dvaput dnevno.

A sada cu ja vas pitat kako da bodujem vas zadatak ako se dogodi jedan od 10^?L!@ slucajeva dok ispravljam. Tocije, ako mi na rame sleti tuzan crni gavran dok ispravljam? Sto da tada napravim??? Postoji li takva situacija napisana u pravilniku???
(hint: http://www.youtube.com/watch?v=sr_JS_spIZQ )

Added after 4 minutes:

Loo (napisa):
kod funkcije dodaj(string p) string p ne mora biti formatiran?
u tom slučaju, smiju li funkcije iz implementacije pozivati jedna drugu? (konkretno, smijem li napraviti FTekst novi= FTekst(p) i pozvati novi.format(N) unutar ove dodaj)


da, to je ispravan pristup.

Citat:

i još da provjerim, ako je linija prekratka, u nju treba nadopisivati riječi iz sljedećih linija istog paragrafa dok god stane, npr
N=100
"bla\n"
"bla.\n"
"riječ\n"
"\n"

postaje:
"bla bla. riječ\n"
"\n"


da

Citat:

i je li razumno očekivati da razlika u broju linije prije i poslije u rijeciVanlinije neće biti neki ogroman broj? bilo bi super kad ne bi bila veća od 10 Wink


nece Wink

Citat:

i treba li formatiran tekst završavati s '\n' ako orginal ne završava?


ne

Added after 2 minutes:

izvanzemaljka (napisa):
Zar ne bi za zadnju funkciju void dodaj (string p) trebalo pisati void dodaj (string p, int duljinalinije), ili taj dodani string smije 'izaći' iz linije. i poziva li se ta funkcija samo kada je tekst formatiran ili ga treba prije formatirati?


Funkcija ce se pozivati samo na formatiranom tekstu. Koristite N kojim je tekst formatiran

#45:  Autor/ica: ZenonLokacija: [tex]\pm\infty[/tex] PostPostano: 13:39 pet, 8. 3. 2013
    —
Najljepša hvala na trpljenju mojih frustracija i ugodnom odgovoru Very Happy
Btw. kako pretvoriti broj u string? Postoji li nekakva već implementirana funkcija u C++ u nekom od library-a tipa char itoa(int n); ili string itos(int n); ili moramo pisati sami svoju funkciju?
Hvala još jednom.

#46:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 13:52 pet, 8. 3. 2013
    —
Zenon (napisa):
Najljepša hvala na trpljenju mojih frustracija i ugodnom odgovoru Very Happy
Btw. kako pretvoriti broj u string? Postoji li nekakva već implementirana funkcija u C++ u nekom od library-a tipa char itoa(int n); ili string itos(int n); ili moramo pisati sami svoju funkciju?
Hvala još jednom.


http://www.cplusplus.com/articles/D9j2Nwbp/

takodjer, za novije standarde (opcija -std=c++11 za g++):
Kod:

std::string s = std::to_string(NEKIBROJ);


Napomena: na rp1 se radi upravo c++11 standard

#47:  Autor/ica: markotronLokacija: Umag PostPostano: 14:39 pet, 8. 3. 2013
    —
Citat:
Tocije, ako mi na rame sleti tuzan crni gavran dok ispravljam? Sto da tada napravim??? Postoji li takva situacija napisana u pravilniku???


Evo i meni je smijesno! I ja se smijem! XD

#48:  Autor/ica: leptiric PostPostano: 14:41 pet, 8. 3. 2013
    —
Hoće li se desiti da se tekst postavlja izvan konstruktora? Tj.
FTekst FT;
FT.tekst = "nesto" ;

Zanima me jer teskt gledam kao niz linija, a rastavljanje radim upravo u konstruktoru.

Smijem li koristiti <algorithm> ?

#49:  Autor/ica: Sova PostPostano: 14:58 pet, 8. 3. 2013
    —
Ako imamo tekst:
"Jedna\n"
"recenica. Druga."

i recimo N=20

dobijemo li onda

"Jedna recenica.\n"
"Druga." ?

tj. zanima me kada tražimo riječ u idućoj liniji koju ćemo (eventualno) nadodati, stajemo li čim naiđemo na '.', '?', '!', ' ', '\n', ili kad naiđemo na ' ' ili '\n'?

#50:  Autor/ica: student_92 PostPostano: 15:41 pet, 8. 3. 2013
    —
GauSs_ (napisa):
student_92 (napisa):
Isto tako, rečeno je da linija koja se sastoji od razmaka i '\n' nije prazna i da su paragrafi odvojeni minimalno jednom praznom linijom, a u testnom mainu stoji
Kod:
"prica jedna.  hehe.\n" // l5, p1
"  \n" // l6
"         nije normalna! zar ne? hehehe.\n" // l7, p2


Linija 6 nije prazna i linija 6 odvaja paragrafe? Kako to? Ajmo pomaknuti ovaj '\n' skroz lijevo i gotovo. Smile


E to je moja greska pri definiciji. Ispravno bi bilo: "paragrafi su odvojeni minimalno jednom praznom linijom ili linijom koja sadrzi samo praznine".


Još ovo pitanje: ako je ovdje između paragrafa 1 i paragrafa 2 jedna odvajajuća linija, zašto testni main pokazuje da u pravilu 3 treba ispisati ova dva paragrafa u paru? Oni ne krše to pravilo, zar ne?

#51:  Autor/ica: Sova PostPostano: 15:56 pet, 8. 3. 2013
    —
i jos jedna stvar, možemo li računati da će zadani N uvijek biti veći od duljine svih rijeći u tekstu?

#52:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 16:35 pet, 8. 3. 2013
    —
leptiric (napisa):
Hoće li se desiti da se tekst postavlja izvan konstruktora? Tj.
FTekst FT;
FT.tekst = "nesto" ;

Zanima me jer teskt gledam kao niz linija, a rastavljanje radim upravo u konstruktoru.

Smijem li koristiti <algorithm> ?


Tekst ce biti postavljen preko konstruktora. Smijete, koristiti <algorithm>

Added after 4 minutes:

Sova (napisa):
Ako imamo tekst:
"Jedna\n"
"recenica. Druga."

i recimo N=20

dobijemo li onda

"Jedna recenica.\n"
"Druga." ?

tj. zanima me kada tražimo riječ u idućoj liniji koju ćemo (eventualno) nadodati, stajemo li čim naiđemo na '.', '?', '!', ' ', '\n', ili kad naiđemo na ' ' ili '\n'?


Ne shvacam bas najbolje pitanje. Rijeci (ukljucujuci i pripadne ".", "?", "!") trebate dodavati dok mozete. Dakle, i cijela recenica i dio recenice i rijec mogu biti dodani u gornju liniju. "\n" ne brojite u ovih N. Ovo sto ste napisal za N=20 je zeljeni rezultat.

Added after 1 minutes:

Sova (napisa):
i jos jedna stvar, možemo li računati da će zadani N uvijek biti veći od duljine svih rijeći u tekstu?


Mozete

Added after 1 minutes:

student_92 (napisa):
GauSs_ (napisa):
student_92 (napisa):
Isto tako, rečeno je da linija koja se sastoji od razmaka i '\n' nije prazna i da su paragrafi odvojeni minimalno jednom praznom linijom, a u testnom mainu stoji
Kod:
"prica jedna.  hehe.\n" // l5, p1
"  \n" // l6
"         nije normalna! zar ne? hehehe.\n" // l7, p2


Linija 6 nije prazna i linija 6 odvaja paragrafe? Kako to? Ajmo pomaknuti ovaj '\n' skroz lijevo i gotovo. Smile


E to je moja greska pri definiciji. Ispravno bi bilo: "paragrafi su odvojeni minimalno jednom praznom linijom ili linijom koja sadrzi samo praznine".


Još ovo pitanje: ako je ovdje između paragrafa 1 i paragrafa 2 jedna odvajajuća linija, zašto testni main pokazuje da u pravilu 3 treba ispisati ova dva paragrafa u paru? Oni ne krše to pravilo, zar ne?


Ufff, pitate predobra pitanja Wink Ajmo, pokusati nanovo definirati. Dakle, paragrafi su u ulaznom tekstu odvojeni minimalno jednom praznom linijom ili linijom koja sadrzi samo praznine
(definicija paragrafa). Pravilo 2 ostaje isto.

#53:  Autor/ica: student_92 PostPostano: 16:46 pet, 8. 3. 2013
    —
GauSs_ (napisa):
student_92 (napisa):
Isto tako, rečeno je da linija koja se sastoji od razmaka i '\n' nije prazna i da su paragrafi odvojeni minimalno jednom praznom linijom, a u testnom mainu stoji
Kod:
"prica jedna.  hehe.\n" // l5, p1
"  \n" // l6
"         nije normalna! zar ne? hehehe.\n" // l7, p2


Linija 6 nije prazna i linija 6 odvaja paragrafe? Kako to? Ajmo pomaknuti ovaj '\n' skroz lijevo i gotovo. Smile

Još ovo pitanje: ako je ovdje između paragrafa 1 i paragrafa 2 jedna odvajajuća linija, zašto testni main pokazuje da u pravilu 3 treba ispisati ova dva paragrafa u paru? Oni ne krše to pravilo, zar ne?


Ufff, pitate predobra pitanja Wink Ajmo, pokusati nanovo definirati. Dakle, paragrafi su u ulazu odvojeni minimalno jednom praznom linijom ili linijom koja sadrzi samo praznine
(definicija paragrafa). Pravilo 2 ostaje isto.


Ok, konkretno me zanima odgovor jer vrijeme curi: jesu li ova dva paragrafa prekršila pravilo 3? Prema ovom zadnjem što ste rekli, i dalje mislim da nisu. To znači da u testnom mainu piše krivo, ili se varam? Ne razumijem zašto je boldano "u ulazu", što to predstavlja i zašto bi to utjecalo na kršenje pravila 3?

#54:  Autor/ica: JovanaHy PostPostano: 16:48 pet, 8. 3. 2013
    —
1. compile mi javlja da mi string nije definiran, što po googlu rješavam na način da using namespace std ubacim u ftekst.h, ali nije preporučljivo, ili ubacujem std:: svugdje. neka treća opcija?



2. za funkcije pop_back i to_string mi kaže da nisu deklarirane, iako bi trebale biti u include <string>, može pomoć oko toga, trebam nešto nadopisati?

#55:  Autor/ica: ZenonLokacija: [tex]\pm\infty[/tex] PostPostano: 16:59 pet, 8. 3. 2013
    —
Kako se treba ponašati funkcija koja ispituje pravilo broj 3 u slučaju:
Rečenica. /*može biti određeni broj praznina, ne mora niti jedna*/\n Rečenica.

#56:  Autor/ica: kajgod PostPostano: 17:02 pet, 8. 3. 2013
    —
Zasto se nakon dodavanja teksta p vec formatiranom tekstu u testnom primjeru na kraju pojavljuje '\n'?

Imamo

Kod:
"..."
"Cetvrta recenica?\n"


Te nakon sto dodajemo string p

Kod:
string p = "A sto  je ovo bio dobar zadatak to je cudo jedno :D!";


Trebali bismo dobiti

Kod:
"..."
"Cetvrta recenica?  A sto je ovo bio dobar zadatak to\n"
"je cudo jedno :D!\n";


Otkud ovdje dode drugi '\n'? S obzirom da u izvornom kodu ima jedan, a onda nakon formatiranja ima ih dva usprkos tome sto dodani string ne zavrsava na '\n'?

#57:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 17:11 pet, 8. 3. 2013
    —
student_92 (napisa):

Ok, konkretno me zanima odgovor jer vrijeme curi: jesu li ova dva paragrafa prekršila pravilo 3? Prema ovom zadnjem što ste rekli, i dalje mislim da nisu. To znači da u testnom mainu piše krivo, ili se varam? Ne razumijem zašto je boldano "u ulazu", što to predstavlja i zašto bi to utjecalo na kršenje pravila 3?


Da, prekrsila su pravilo 3. Na njega sam i mislio. "u ulazu" = "u ulaznom tekstu" kao u Napomeni zadatka. To sluzi da definiras paragrafe kad prvi put vidis neformatirani tekst.

Added after 3 minutes:

JovanaHy (napisa):
1. compile mi javlja da mi string nije definiran, što po googlu rješavam na način da using namespace std ubacim u ftekst.h, ali nije preporučljivo, ili ubacujem std:: svugdje. neka treća opcija?


ukljuci using namespace std; i trenutno se ne zamaraj preprukama

Citat:

2. za funkcije pop_back i to_string mi kaže da nisu deklarirane, iako bi trebale biti u include <string>, može pomoć oko toga, trebam nešto nadopisati?


trebas kompajlirat s opcijom "-std=c++11" ako bas zelis koristiti to_string

Added after 3 minutes:

Zenon (napisa):
Kako se treba ponašati funkcija koja ispituje pravilo broj 3 u slučaju:
Rečenica. /*može biti određeni broj praznina, ne mora niti jedna*/\n Rečenica.


Buduci da u ulaznom tekstu (ovdje prikazanom) ne postoji prazna linija ili linija koja sadrzi samo praznine izmedju "Rečenica." i "Rečenica." imamo samo jedan paragraf pa ja pravilo 3 zadovoljeno

Added after 1 minutes:

kajgod (napisa):
Zasto se nakon dodavanja teksta p vec formatiranom tekstu u testnom primjeru na kraju pojavljuje '\n'?


Greska. Buduci da ga nije bilo u p nije ga trebalo biti ni u s3 na kraju. Hvala

#58:  Autor/ica: student_92 PostPostano: 17:18 pet, 8. 3. 2013
    —
GauSs_ (napisa):
student_92 (napisa):

Ok, konkretno me zanima odgovor jer vrijeme curi: jesu li ova dva paragrafa prekršila pravilo 3? Prema ovom zadnjem što ste rekli, i dalje mislim da nisu. To znači da u testnom mainu piše krivo, ili se varam? Ne razumijem zašto je boldano "u ulazu", što to predstavlja i zašto bi to utjecalo na kršenje pravila 3?


Da, prekrsila su pravilo 3.


Aha...znači u ulazu mogu biti odvojeni i linijom koja sadrži razmake, ali pravilo mora biti da su ih odvaja samo jedna prazna linija. Je li to tako?

#59:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 17:20 pet, 8. 3. 2013
    —
student_92 (napisa):
GauSs_ (napisa):
student_92 (napisa):

Ok, konkretno me zanima odgovor jer vrijeme curi: jesu li ova dva paragrafa prekršila pravilo 3? Prema ovom zadnjem što ste rekli, i dalje mislim da nisu. To znači da u testnom mainu piše krivo, ili se varam? Ne razumijem zašto je boldano "u ulazu", što to predstavlja i zašto bi to utjecalo na kršenje pravila 3?


Da, prekrsila su pravilo 3.


Aha...znači u ulazu mogu biti odvojeni i linijom koja sadrži razmake, ali pravilo mora biti da su ih odvaja samo jedna prazna linija. Je li to tako?


Daaaa Very Happy Razumijeli smo seeeee (sada mogu umrijeti Cool )

#60:  Autor/ica: JovanaHy PostPostano: 17:41 pet, 8. 3. 2013
    —
Citat:

trebas kompajlirat s opcijom "-std=c++11"
-std=c++11 za g++


možete mi reći i što bi to značilo? kako da to ostvarim?

#61:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 17:47 pet, 8. 3. 2013
    —
JovanaHy (napisa):
Citat:

trebas kompajlirat s opcijom "-std=c++11"
-std=c++11 za g++


možete mi reći i što bi to značilo? kako da to ostvarim?


molim vas da otvorite novu temu "Kako osposobiti -std=c++11 u XYZ" gdje je XYZ kompajler/program koji koristite za pisanje zadataka

#62:  Autor/ica: JovanaHy PostPostano: 18:03 pet, 8. 3. 2013
    —
Citat:

molim vas da otvorite novu temu "Kako osposobiti -std=c++11 u XYZ" gdje je XYZ kompajler/program koji koristite za pisanje zadataka


onda dajte da preformuliram pitanje, jer pošto to nismo ni radili na vježbama a ako je toliko komplicirano da se ne da kratko objasniti u jednoj rečenici ni ne zanima me.

ukoliko koristim te funkcije samo s include<string> da li će normalno kompajlirati "kod vas" kad predam zadaću? Da li je potrebno mijenjati sam kod u programu?

#63:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 18:06 pet, 8. 3. 2013
    —
JovanaHy (napisa):
Citat:

molim vas da otvorite novu temu "Kako osposobiti -std=c++11 u XYZ" gdje je XYZ kompajler/program koji koristite za pisanje zadataka


onda dajte da preformuliram pitanje, jer pošto to nismo ni radili na vježbama a ako je toliko komplicirano da se ne da kratko objasniti u jednoj rečenici ni ne zanima me.

ukoliko koristim te funkcije samo s include<string> da li će normalno kompajlirati "kod vas" kad predam zadaću? Da li je potrebno mijenjati sam kod u programu?


Normalno ce se kompajlirati "kod mene"

#64:  Autor/ica: izvanzemaljka PostPostano: 19:25 pet, 8. 3. 2013
    —
U vezi funkcije formatiraj
-što ako u zadnjem pravilu, kad prebacim riječi u liniju prije, ta stara linija ostane prazna, jel onda ostavim taj prored i postane novi paragraf ili moram obrisat tu liniju.
- i ako imam primjer
bla.\n
bla! neštonebitno\n
i u liniju prije mi stane riječ, ali ne stane !, jel onda kopiram samo bla ili ne kopiram(tj. gledam li onda da mi je bla. riječ)

#65:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 19:27 pet, 8. 3. 2013
    —
izvanzemaljka (napisa):
U vezi funkcije formatiraj
-što ako u zadnjem pravilu, kad prebacim riječi u liniju prije, ta stara linija ostane prazna, jel onda ostavim taj prored i postane novi paragraf ili moram obrisat tu liniju.


obrisati

Citat:

- i ako imam primjer
bla.\n
bla! neštonebitno\n
i u liniju prije mi stane riječ, ali ne stane !, jel onda kopiram samo bla ili ne kopiram(tj. gledam li onda da mi je bla. riječ)


ne kopiras kao sto sam vec napisao

#66:  Autor/ica: kajgod PostPostano: 21:35 pet, 8. 3. 2013
    —
GauSs_ (napisa):
izvanzemaljka (napisa):
U vezi funkcije formatiraj
-što ako u zadnjem pravilu, kad prebacim riječi u liniju prije, ta stara linija ostane prazna, jel onda ostavim taj prored i postane novi paragraf ili moram obrisat tu liniju.


obrisati


Znaci li to da ako imamo

Kod:
"foo\n"
"bar\n"
"\n"


nakon formatiranja uz N=7 imamo

Kod:
"foo bar\n"
"\n"
"\n"


ili

Kod:
"foo bar\n"
"\n"

#67:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 21:41 pet, 8. 3. 2013
    —
ostane ti

kajgod (napisa):

Kod:
"foo bar\n"
"\n"

#68:  Autor/ica: Shaman PostPostano: 22:06 pet, 8. 3. 2013
    —
kada koristimo funkciju format, da li onda int koji posaljemo spremimo u varijablu N?
ako ne, cemu sluzi varijabla N u strukturi FTtekst?

#69:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 22:08 pet, 8. 3. 2013
    —
Shaman (napisa):
kada koristimo funkciju format, da li onda int koji posaljemo spremimo u varijablu N?
ako ne, cemu sluzi varijabla N u strukturi FTtekst?


Da, spremite taj int u N. Tako ga mozete koristiti za funkciju dodaj

#70:  Autor/ica: ZenonLokacija: [tex]\pm\infty[/tex] PostPostano: 1:29 sub, 9. 3. 2013
    —
Što se tiče pravila 4, kako se funkcija treba ponašati u slučaju:
N = 17
riječ-----riječ--\n
Ima sveukupno 7 praznina, ali 5 ih je između dvije riječi. Brojimo li onda iti jedan od tih 5 razmaka između te dvije riječi, ili oni ne spadaju u "slobodna mjesta" u liniji?

#71:  Autor/ica: aj_ca_volin_te PostPostano: 2:27 sub, 9. 3. 2013
    —
kompailirao sam prve tri zadane funkcije i kompailer mi je izbacio ovo, neznam sto da radim s ovim u ovu uru Evil or Very Mad
Kod:
In file included from ftekst.cpp:1:0:
ftekst.h:3:2: error: ‘string’ does not name a type
ftekst.h:8:16: error: expected ‘)’ before ‘p’
ftekst.h:10:2: error: ‘string’ does not name a type
ftekst.h:11:2: error: ‘string’ does not name a type
ftekst.h:12:2: error: ‘string’ does not name a type
ftekst.h:13:2: error: ‘string’ does not name a type
ftekst.h:14:2: error: ‘string’ does not name a type
ftekst.h:17:13: error: ‘string’ has not been declared
ftekst.cpp: In constructor ‘Ftekst::Ftekst()’:
ftekst.cpp:9:2: error: ‘tekst’ was not declared in this scope
ftekst.cpp: At global scope:
ftekst.cpp:12:1: error: prototype for ‘Ftekst::Ftekst(std::string)’ does not match any in class ‘Ftekst’
In file included from ftekst.cpp:1:0:
ftekst.h:1:8: error: candidates are: Ftekst::Ftekst(const Ftekst&)
ftekst.cpp:7:1: error:                 Ftekst::Ftekst()
ftekst.cpp: In function ‘std::string testPravilo1()’:
ftekst.cpp:25:6: error: ‘tekst’ was not declared in this scope
ftekst.cpp:27:10: error: ‘tekst’ was not declared in this scope
ftekst.cpp:38:23: error: invalid conversion from ‘int’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/locale_classes.h:42,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/ios_base.h:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ios:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ostream:40,
                 from /usr/include/c++/4.7/iostream:40,
                 from ftekst.cpp:2:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:42:20: error: invalid conversion from ‘char’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/locale_classes.h:42,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/ios_base.h:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ios:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ostream:40,
                 from /usr/include/c++/4.7/iostream:40,
                 from ftekst.cpp:2:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:43:22: error: invalid conversion from ‘int’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/locale_classes.h:42,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/ios_base.h:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ios:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ostream:40,
                 from /usr/include/c++/4.7/iostream:40,
                 from ftekst.cpp:2:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:48:6: error: ‘tekst’ was not declared in this scope
ftekst.cpp: In function ‘std::string testPravilo2()’:
ftekst.cpp:60:8: error: ‘tekst’ was not declared in this scope
ftekst.cpp:63:6: error: ‘tekst’ was not declared in this scope
ftekst.cpp:74:6: error: ‘tekst’ was not declared in this scope
ftekst.cpp:82:23: error: invalid conversion from ‘int’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/locale_classes.h:42,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/ios_base.h:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ios:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ostream:40,
                 from /usr/include/c++/4.7/iostream:40,
                 from ftekst.cpp:2:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:86:20: error: invalid conversion from ‘char’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/locale_classes.h:42,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/ios_base.h:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ios:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ostream:40,
                 from /usr/include/c++/4.7/iostream:40,
                 from ftekst.cpp:2:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:87:22: error: invalid conversion from ‘int’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/locale_classes.h:42,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/ios_base.h:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ios:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ostream:40,
                 from /usr/include/c++/4.7/iostream:40,
                 from ftekst.cpp:2:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:90:4: error: ‘j’ was not declared in this scope
ftekst.cpp:103:24: error: invalid conversion from ‘int’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/locale_classes.h:42,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/ios_base.h:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ios:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ostream:40,
                 from /usr/include/c++/4.7/iostream:40,
                 from ftekst.cpp:2:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:107:21: error: invalid conversion from ‘char’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/locale_classes.h:42,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/ios_base.h:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ios:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ostream:40,
                 from /usr/include/c++/4.7/iostream:40,
                 from ftekst.cpp:2:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:108:23: error: invalid conversion from ‘int’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/locale_classes.h:42,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/ios_base.h:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ios:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ostream:40,
                 from /usr/include/c++/4.7/iostream:40,
                 from ftekst.cpp:2:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:114:6: error: ‘tekst’ was not declared in this scope
ftekst.cpp: In function ‘std::string testPravilo3()’:
ftekst.cpp:126:8: error: ‘tekst’ was not declared in this scope
ftekst.cpp:129:6: error: ‘tekst’ was not declared in this scope
ftekst.cpp:135:5: error: ‘k’ was not declared in this scope
ftekst.cpp:144:6: error: ‘k’ was not declared in this scope
ftekst.cpp:148:23: error: invalid conversion from ‘int’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/locale_classes.h:42,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/ios_base.h:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ios:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ostream:40,
                 from /usr/include/c++/4.7/iostream:40,
                 from ftekst.cpp:2:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:149:19: error: invalid conversion from ‘char’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/locale_classes.h:42,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/ios_base.h:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ios:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ostream:40,
                 from /usr/include/c++/4.7/iostream:40,
                 from ftekst.cpp:2:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:150:21: error: invalid conversion from ‘int’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/locale_classes.h:42,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/ios_base.h:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ios:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ostream:40,
                 from /usr/include/c++/4.7/iostream:40,
                 from ftekst.cpp:2:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:154:18: error: invalid conversion from ‘char’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/locale_classes.h:42,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/ios_base.h:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ios:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ostream:40,
                 from /usr/include/c++/4.7/iostream:40,
                 from ftekst.cpp:2:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:155:22: error: invalid conversion from ‘int’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/locale_classes.h:42,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/ios_base.h:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ios:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ostream:40,
                 from /usr/include/c++/4.7/iostream:40,
                 from ftekst.cpp:2:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:156:18: error: invalid conversion from ‘char’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/locale_classes.h:42,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/ios_base.h:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ios:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ostream:40,
                 from /usr/include/c++/4.7/iostream:40,
                 from ftekst.cpp:2:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:157:20: error: invalid conversion from ‘int’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/locale_classes.h:42,
                 from /usr/include/c++/4.7/bits/ios_base.h:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ios:43,
                 from /usr/include/c++/4.7/ostream:40,
                 from /usr/include/c++/4.7/iostream:40,
                 from ftekst.cpp:2:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:161:6: error: ‘tekst’ was not declared in this scope

#72:  Autor/ica: quark PostPostano: 3:21 sub, 9. 3. 2013
    —
Stavi

Kod:
using std::string;


u ftekst.h ili kako se već zove file gdje ti je sučelje.

#73:  Autor/ica: aj_ca_volin_te PostPostano: 3:28 sub, 9. 3. 2013
    —
super, fala, ja mislim da je sada barem malo kraće
Kod:
In file included from ftekst.cpp:1:0:
ftekst.h:8:2: error: expected primary-expression before ‘int’
ftekst.h:8:2: error: bit-field ‘tekst’ with non-integral type
ftekst.h:7:14: error: expected ‘;’ at end of member declaration
ftekst.cpp: In constructor ‘Ftekst::Ftekst()’:
ftekst.cpp:9:2: error: ‘tekst’ was not declared in this scope
ftekst.cpp: In constructor ‘Ftekst::Ftekst(std::string)’:
ftekst.cpp:14:2: error: ‘tekst’ was not declared in this scope
ftekst.cpp: In function ‘std::string testPravilo1()’:
ftekst.cpp:25:6: error: ‘tekst’ was not declared in this scope
ftekst.cpp:27:10: error: ‘tekst’ was not declared in this scope
ftekst.cpp:38:23: error: invalid conversion from ‘int’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from ftekst.h:1,
                 from ftekst.cpp:1:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:42:20: error: invalid conversion from ‘char’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from ftekst.h:1,
                 from ftekst.cpp:1:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:43:22: error: invalid conversion from ‘int’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from ftekst.h:1,
                 from ftekst.cpp:1:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:48:6: error: ‘tekst’ was not declared in this scope
ftekst.cpp: In function ‘std::string testPravilo2()’:
ftekst.cpp:60:8: error: ‘tekst’ was not declared in this scope
ftekst.cpp:63:6: error: ‘tekst’ was not declared in this scope
ftekst.cpp:74:6: error: ‘tekst’ was not declared in this scope
ftekst.cpp:82:23: error: invalid conversion from ‘int’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from ftekst.h:1,
                 from ftekst.cpp:1:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:86:20: error: invalid conversion from ‘char’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from ftekst.h:1,
                 from ftekst.cpp:1:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:87:22: error: invalid conversion from ‘int’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from ftekst.h:1,
                 from ftekst.cpp:1:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:90:4: error: ‘j’ was not declared in this scope
ftekst.cpp:103:24: error: invalid conversion from ‘int’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from ftekst.h:1,
                 from ftekst.cpp:1:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:107:21: error: invalid conversion from ‘char’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from ftekst.h:1,
                 from ftekst.cpp:1:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:108:23: error: invalid conversion from ‘int’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from ftekst.h:1,
                 from ftekst.cpp:1:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:114:6: error: ‘tekst’ was not declared in this scope
ftekst.cpp: In function ‘std::string testPravilo3()’:
ftekst.cpp:126:8: error: ‘tekst’ was not declared in this scope
ftekst.cpp:129:6: error: ‘tekst’ was not declared in this scope
ftekst.cpp:135:5: error: ‘k’ was not declared in this scope
ftekst.cpp:144:6: error: ‘k’ was not declared in this scope
ftekst.cpp:148:23: error: invalid conversion from ‘int’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from ftekst.h:1,
                 from ftekst.cpp:1:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:149:19: error: invalid conversion from ‘char’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from ftekst.h:1,
                 from ftekst.cpp:1:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:150:21: error: invalid conversion from ‘int’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from ftekst.h:1,
                 from ftekst.cpp:1:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:154:18: error: invalid conversion from ‘char’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from ftekst.h:1,
                 from ftekst.cpp:1:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:155:22: error: invalid conversion from ‘int’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from ftekst.h:1,
                 from ftekst.cpp:1:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:156:18: error: invalid conversion from ‘char’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from ftekst.h:1,
                 from ftekst.cpp:1:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:157:20: error: invalid conversion from ‘int’ to ‘const char*’ [-fpermissive]
In file included from /usr/include/c++/4.7/string:54:0,
                 from ftekst.h:1,
                 from ftekst.cpp:1:
/usr/include/c++/4.7/bits/basic_string.h:1003:7: error:   initializing argument 1 of ‘std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>& std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc>::append(const _CharT*) [with _CharT = char; _Traits = std::char_traits<char>; _Alloc = std::allocator<char>; std::basic_string<_CharT, _Traits, _Alloc> = std::basic_string<char>]’ [-fpermissive]
ftekst.cpp:161:6: error: ‘tekst’ was not declared in this scope


ili nije bas Sad haha

#74:  Autor/ica: quark PostPostano: 3:30 sub, 9. 3. 2013
    —
Bez da staviš kod, ne može ti se baš pomoći Razz
A i nije ovo pravo mjesto za to Wink

#75:  Autor/ica: satja PostPostano: 10:01 pon, 11. 3. 2013
    —
Za nesigurne programere opceniti je savjet kompajlirati kod svako malo: napisete 10 linija, compile, jos 10 linija, compile, i tako dalje. A ne da napisete 500 linija, lupite compile i onda katastrofa.

#76:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 12:05 pon, 11. 3. 2013
    —
satja (napisa):
Za nesigurne programere opceniti je savjet kompajlirati kod svako malo: napisete 10 linija, compile, jos 10 linija, compile, i tako dalje. A ne da napisete 500 linija, lupite compile i onda katastrofa.


To je inace dobra praksa i za " sigurne" programere (samo s malo vecim brojem linija) Wink

Mainovi koji se koriste za bodovanje zadataka stavljeni su ovdje.


Sto se tice tezine zadataka, uvodjenjem dodatne strukture Linija i koristenjem metoda za string poput erase,back,pop_back,find,find_first_of,find_first_not_of zadatak postaje znatno laksi. Naravno, mogli ste ga sebi olaksati i na druge nacine. Struktura Linija se mogla definirati na sljedeci nacin:

Kod:

struct Praznine{ // u liniji
    int pocetak; // pocetni indeks unutar linije
    int duljina;

    // tipovi praznina
    // 1-pocetne/krajnje praznine
    // 3-praznine medju rijecima
    // 4-praznine medju recenicama
   int tipPraznine;
};

struct Linija{
    string s;

    Praznine *skupPraznina;
    int brojPraznina;

    string* skupRijeci; // sadrzi sve rijeci unutar linije poredane
    int brojRijeci;

    // trazi praznine i postavlja ih u skupPraznina
    void postaviPraznine();

    // trazi rijeci i postavlja ih u skupRijeci
    void postaviRijeci();

    // provjerava je li linija prazna
    int praznaQ();

    // provjerava sadrzi li linija samo praznine
    int samoPraznineQ();

    Linija srediRijeci(); // sredi po pravilu 1 

    Linija srediRecenice(); // sredi po pravilu 2 

    Linija srediPocetnePraznine();
    Linija srediKrajnjePraznine();

    // prelomi jednu liniju u vise linija po pravilu 4
    Linija* srediLiniju(int duljinalinije, int *brojLinija);
};



#77:  Autor/ica: ivanaaaa PostPostano: 16:39 uto, 12. 3. 2013
    —
ovak, pročitala sam tu baš to kaj me zanima, al mi svejedno nije jasno, a odnosi se na pravilo tri... pa ću sad pitati ovako:

imamo onaj naš testni main u kojem je bilo ovo:

Kod:
"prica jedna.  hehe.\n" // l5, p1
"  \n" // l6
"         nije normalna! zar ne? hehehe.\n" // l7, p2


i tu paragraf 1 i 2 nisu zadovoljavali treće pravilo

i imamo testni main na temelju kojeg dobivamo bodove ovako:
Kod:
  "prica jedna.  hehe.\n" // l5, p1
 "\n" // l6
 "         nije normalna! zar ne? hehehe.\n" // l7, p2


a tu zadovoljavaju ti paragrafi to pravilo...

koja je razlika? Very Happy
ugl, ja sam shvatila da je jedna linija prazna bez obzira na to piše li u njoj samo \n ili ima i neke razmake prije toga... ne znam...

#78:  Autor/ica: GauSs_Lokacija: 231 PostPostano: 18:05 uto, 12. 3. 2013
    —
ivanaaaa (napisa):
ovak, pročitala sam tu baš to kaj me zanima, al mi svejedno nije jasno, a odnosi se na pravilo tri... pa ću sad pitati ovako:

imamo onaj naš testni main u kojem je bilo ovo:

Kod:
"prica jedna.  hehe.\n" // l5, p1
"  \n" // l6
"         nije normalna! zar ne? hehehe.\n" // l7, p2


i tu paragraf 1 i 2 nisu zadovoljavali treće pravilo

i imamo testni main na temelju kojeg dobivamo bodove ovako:
Kod:
  "prica jedna.  hehe.\n" // l5, p1
 "\n" // l6
 "         nije normalna! zar ne? hehehe.\n" // l7, p2


a tu zadovoljavaju ti paragrafi to pravilo...

koja je razlika? Very Happy
ugl, ja sam shvatila da je jedna linija prazna bez obzira na to piše li u njoj samo \n ili ima i neke razmake prije toga... ne znam...


Ne, linija je prazna ako ne sadrzi nijedan znak (osim "\n"). Medjutim, paragrafi su u ulaznom tekstu bili odvojeni minimalno jednom praznom linijom ili linijom koja sadrzi samo praznine. Pravilo 3 zahtjeva praznu liniju. Nekoliko kolega je vec na ovom topicu pitalo pitanje vezano uz to.

#79:  Autor/ica: relax PostPostano: 16:05 sub, 22. 3. 2014
    —
Pozz, vjezbam prvu zadacu online od prosle godine (sa petshopom) i Code Blocks mi javlja hrpu warninga iako se program izvrsava normalno:

Kod:
#include<iostream>
#include<string>
#include<stdio.h>

using namespace std;

struct Ljubimac{
   string vrsta;
   double cijena;
   Ljubimac(string vrsta_, double cijena_){
      vrsta = vrsta_;
      cijena = cijena_;
   }
   void ispisi(){
      cout << vrsta << ": ";
      fprintf(stdout, "%.2fKn", cijena);
   }
};

struct PetShop{
   double pocetniKapital, marza;
};

int main(void){
   double a;
   string s;
   cin >> a >> s;
   Ljubimac m(s, a);
   m.ispisi();
   return 0;

}

#80:  Autor/ica: Shirohige PostPostano: 17:46 sub, 22. 3. 2014
    —
Kod:
#include<stdio.h>

Treba čini mi se biti:
Kod:
#include<cstdio>


I jedino što mi pada na pamet je da treba staviti ekstenziju .cpp , a ne .c (ako nisi). Meni se taj program izvršava bez warninga...

#81:  Autor/ica: relax PostPostano: 9:29 ned, 23. 3. 2014
    —
Bila je neka greska s compilerom, kad sam reinstalirao sve normalno radi



Forum@DeGiorgi -> Računarski praktikum 1


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin