Numeričke metode financijske matematike
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]

Forum@DeGiorgi -> Kolegiji vezani uz ekonomiju i financije

#1: Numeričke metode financijske matematike Autor/ica: Gost PostPostano: 22:29 pet, 9. 2. 2007
    —
spremam se za nmfm, pa me zanima je li uopce postoje materijali iz vjezbi s tog kolegija (naime radilo se na kompovima, a ispit pisemo pismeno?!) Odakle bi bilo najpametnije uciti za pismeni? Bila sam i u knjiznici, al nema nikakve zbirke, imam biljeske s predavanja, ali to mi bas i ne pomaze. nije mi jasno, zasto se na vjezbama zadaci programiraju u matlabu, ako nam za ispit treba nesto sasvim drugo?

#2: zdaci za pismeni iz nmfm Autor/ica: Gost PostPostano: 13:36 uto, 27. 2. 2007
    —
dakle prvo nabavis odgovarajuce pismene, ovisno o tome kad je kolegij odslusan. onda nades neke dobre biljeske s vjezbi iz nmfm, iz predavanja takoder, i jos biljeznicu iz vjezbi sa uvoda u numericku matematiku. iskombiniras to troje i porjesavas 5 rokova i to je to. uvijek je neka interpolacija, neka metoda za nalazenje nultocke, jedan teoretski zadatak/tipa-objasni/, odj obicna i odj rubni problem. sretno.

#3: NMUFM 2007 vjezbe Autor/ica: ninockaLokacija: ne drzi me mjesto PostPostano: 19:44 uto, 20. 3. 2007
    —
Moze mi netko napisati e-mail ili bilo koji drugi kontakt od sadasnje asistentice koja drzi vjezbe?

Koji ce biti princip polaganja ispita, kolokviji, eventualne zadace,...?

#4:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 20:46 čet, 22. 3. 2007
    —
Nova asistentica je Martina Barberic (iliti ja). Moj e-mail je tipa ime.prezime (AT) math.hr

Dakle, kolegij se polaze kolokvijima. Bit ce dva kolokvija, svaki nosi 50 bodova.
Moci ce se raznoraznim aktivnostima (npr. zadacama) prikupiti dodatnih 10 bodova.

Medjutim, ti se dodatni bodovi mogu iskoristiti samo ako student na kolokvijima prikupi barem 45 bodova. Drugim rijecima, ako na kolokvijima prikupite 35 bodova i na vjezbama jos dodatnih 10 bodova, necete proci.

Uvjerenja sam da osoba koja nije redovito na vjezbama ne moze znati sto je za zadacu, niti je rijesiti pa preporucam onima koji misle skupiti dodatne bodove da dolaze na vjezbe.

Kad se vec ovako oglasavam, odmah da rascistimo jednu zabludu.
Kolegij se zove Numericke metode u financijskoj matematici, a ne Praktikum/Uvod u MATLAB. On nam sluzi samo kao pomocno sredstvo - kada se kaze 'Ova mreza interpolacije je bolja od one.', MATLAB uskace da nam graficki na nekom primjeru prikaze da ta tvrdnja stoji.

U idealnom svijetu, grupe bi bile barem dvostruko manje i kolokviji bi se mogli drzati u praktikumu, uz pomoc MATLABa. Medjutim, svijet nije idealan pa se kolokviji pisu na papiru.

#5:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 20:50 čet, 22. 3. 2007
    —
A sada nesto za one koji se spremaju na rok u travnju.
Rok priprema asistentica Nela Bosner pa se studenti koji imaju pitanja u vezi zadataka javljaju njoj na konzultacije. Ja cu pregledavati vase ispite i to po njenim uputama pa mozebitna masovna nadanja da ce biti lakse/teze proci nego da ih N. Bosner ispravlja, padaju u vodu.

#6:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 9:42 sub, 31. 3. 2007
    —
Link na kojem se nalazi zadaća je http://web.math.hr/~hyde/nmfm/materijali.html

#7:  Autor/ica: Mr.Doe PostPostano: 15:42 sub, 31. 3. 2007
    —
mbarberic (napisa):

Dakle, kolegij se polaze kolokvijima.


Ovo me zbunjuje. Confused Znaci nema pismenih (ili nisu predvideni za studente koji su upisali kolegij ove akademske godine) ?

#8:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 7:58 ned, 1. 4. 2007
    —
Ne. Kolokviji nisu obavezni. Bit će i pismenih, ali je, po mome mišljenju, lakše položiti kolegij preko kolokvija.

#9:  Autor/ica: Mr.Doe PostPostano: 17:10 uto, 3. 4. 2007
    —
U 5.zadatku trazimo nultocke fije ,te buduci da je ,tvrdimo da je , nultocka fije.
No,zasto je to tako??
Npr. pogledajmo f-ij je stogo padajuca na , ali nema niti jednu nultocku.
Dakle,osim ako za neki , ne mozemo govoriti o nultocki fije.
Mozete li mi to pojasniti?

#10:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 13:34 sri, 4. 4. 2007
    —
Ne. Buduci da je f'(y)<0, tvrdimo da ce nultocka biti jednostruka (ili, preciznije, nece biti parnog reda). No, to jos ne osigurava da nultocka uistinu postoji.
Tek analizom toka funkcije (ili grafickim prikazom u MATLABu) mozemo utvrditi da nultocka doista postoji i procijeniti u kojem bismo je intervalu mogli traziti.

#11:  Autor/ica: Mr.Doe PostPostano: 13:47 sri, 4. 4. 2007
    —
Ok! Dakle,ako postoji onda je jednostruka.
Jos jedno pitanje:
U matlabu zelim naci nultocku fije, te hocu pokrenuti newton.m ,no kada upisujem fiju i pripadnu prvu derivaciju stalno mi javlja;
??? Undefined function or variable 'x'.

Upisujem newton(1000/(1+x)*(10+15/(1+x)+12/(1+x)^2+15/(1+x)^3+7/(1+x)^4)-49095.03,-1000/(1+x)^2*(10+30/(1+x)+36/(1+x)^2+60/(1+x)^3+35/(1+x)^4),0.07,e-15,5.77255e+5,9.283211e+4)

Mozete li mi reci u cemu grijesim?
Hvala!

#12:  Autor/ica: Perosito PostPostano: 14:08 sri, 4. 4. 2007
    —
Probaj upisat sljedeće (samo izmjeniš path):

path(path,'C:\Documents and Settings\Pero\Desktop\FAKS\Num. metode u financijskoj matematici')
f=fcnchk('10000/(1+x)+15000/(1+x)^2+12000/(1+x)^3+15000/(1+x)^4+7000/(1+x)^5-49095.03');
df=fcnchk('-10000/(1+x)^2-2*15000/(1+x)^3-3*12000/(1+x)^4-4*15000/(1+x)^5-5*7000/(1+x)^6');
[x,n]=newton(f,df,0.07,1e-15,9.283211e+4,5.77255e+5)

Ja sam tak upisal i izbacilo mi je x=0.667, n=3

A možeš i ovak:

path(path,'C:\Documents and Settings\Pero\Desktop\FAKS\Num. metode u financijskoj matematici')
[x,n]=newton('10000/(1+x)+15000/(1+x)^2+12000/(1+x)^3+15000/(1+x)^4+7000/(1+x)^5-49095.03','-10000/(1+x)^2-2*15000/(1+x)^3-3*12000/(1+x)^4-4*15000/(1+x)^5-5*7000/(1+x)^6',0.07,1e-15,9.283211e+4,5.77255e+5)

Razlika je kaj ja imam tu navodnike (ti ih gore nemaš)

#13:  Autor/ica: Marinchi PostPostano: 15:36 sri, 4. 4. 2007
    —
Da ne otvaram novu temu...

Jel ima netko mjesta u grupi za ovu drugu zadaću? Nisam još s nikim u grupi, a htjela bi napisat zadaću, pa ak ima ko il ak zna koga nek i se javi na: marina0909s (at) gmail.com

Hvala unaprijed!

#14:  Autor/ica: Gost PostPostano: 18:52 pon, 16. 4. 2007
    —
Da li se zna kada ce biti kolokvij, kako ce izgledat,koje gradivo...? Smile

#15:  Autor/ica: hexy PostPostano: 10:58 uto, 17. 4. 2007
    —
Imam pitanje u vezi pismenog. U zadnjih par rokova pojavljuje se zadatak: Rijesite pomocu eksplicitne(implicitne) metode konacnih diferencija rubni problem...... Ne da mi se sad prepisivat cijeli zadatak, pa ako ima netko tko se sad bavi time samo da mi napise uputu kako da pocnem... Hvala !

#16:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 19:16 sri, 25. 4. 2007
    —
Prvi kolokvij iz kolegija Numeričke metode financijske matematike održat će se u petak, 4. svibnja 2007. od 18:00 sati u predavaoni 003. Kolokviju mogu pristupiti samo studenti koji su ovaj kolegij upisali aktualne akademske godine. Ponesite indeks ili osobnu iskaznicu radi identifikacije.

Gradivo koje ulazi u kolokvij je zakljucno s Metodom konacnih diferencija za rubni problem.

#17:  Autor/ica: Gost PostPostano: 22:25 čet, 26. 4. 2007
    —
pretpostavljam da se podrazumijeva da se smiju imati formule!?

#18: Kolokvij Autor/ica: Gost PostPostano: 16:53 sub, 28. 4. 2007
    —
Koliko ce biti zadataka na kolokviju i koje formule smijemo imati napisane? Dal mozemo imati i iskaze teorema? Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru!

#19:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 10:02 ned, 29. 4. 2007
    —
Iskazi teorema vam nece biti potrebni. Smijete imati sve formule koje smo radili na vjezbama.
No, imajte na umu da cu, buduci da se kolokvij pise 120 minuta, imati sasvim dovoljno vremena da pregledam dobar dio vasih formula. Medju formulama ne smije biti rijesenih zadataka.
Na kolokviju mozete skupiti 50 bodova. Na koliko ce zadataka i kako tih 50 bodova biti raspodijeljeno, jos se ne zna, a nije niti bitno. Bitno je da cete imati sasvim dovoljno vremena da rijesite te zadatke. Buduci da smijete imati formule, a zadaci se rjesavaju po nekom algoritmu, bit ce bitno da su brojke koje dobijete tocne.
Programabilni kalkulatori su zabranjeni. Za one koji ne znaju, pismeni se nalaze na http://web.math.hr/~nela/nmfm.html

#20:  Autor/ica: Gost PostPostano: 17:19 uto, 1. 5. 2007
    —
Asistentice, mozete nam konkretno reci sto ce se nalaziti u kolokviju...? vase vjezbe su poprilicno sture sa jako malo objasnjenja i obradenih zadataka.. za neke teme zadaci nisu uopce obradeni.. sto da ocekujemo? uvrstavanje u algoritam metode bisekcije??? zadatke tipa uvoda u numericku matematiku... iz samih vjezbi tesko da cemo se dobro pripremiti za kolokvij, dakle gdje se jos moze nabaviti potrebna literatura, nekakvi rijesni zadaci....
unaprijed hvala i pomagajte

#21:  Autor/ica: Gost PostPostano: 18:14 uto, 1. 5. 2007
    —
imam pitanje vezano za tocku cikliranaj: kako ju trazimo kad je funkcija parna? Embarassed

#22:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 12:18 sri, 2. 5. 2007
    —
Krenimo redom. Gradivo (vidljivo iz naslova i podnaslova u vjezbama):
Newtonov IP, Hermiteov IP, Lagrangeov oblik IP-a, po dijelovim linearna interpolacija
Metoda bisekcije, metoda sekante, Newtonova metoda
Eulerova metoda, Runge-Kuttine metode, Impilicitno trapezna metoda
Metoda konačnih razlika za rubni problem

Iz svih ovih dijelova (izuzev Lagrangeovog oblika IP-a i metode sekante), na vjezbama je obradjen po jedan primjer ili je primjer dan za zadacu i za svaku napisanu zadacu studentu dodijeljen plus. Predanih zadaca ima 50tak (upravo onoliko koliko je studenata bilo na vjezbama). Kroz zadace se moglo provjezbati rjesavanje problema zadanom metodom.
Lagrangeov oblik IP-a razjasnjen je na zadnjim vjezbama na kojima sam dala nekoliko napomena vezanih uz kolokvij.
Za metodu sekante je dana ideja kako se rjesava - u rekurziju se ubace potrebne brojke.
Kod Runge -Kuttinih metoda ideja je slicna kao i kod Eulerove metode samo sto je funkcija koja se javlja u rekurziji nesto kompliciranija.
Na zadnjim vjezbama sam i odgovarala na nejasnoce vezane oko gradiva.

Link na zadatke s pismenih po kojima treba vjezbati dan je u nekom od ranijih postova.

#23:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 12:36 sri, 2. 5. 2007
    —
Trazenje tocke cikliranja opcenito.
Trazimo i takve da tangenta kroz jednu tocku krivulje sijece x-os u drugoj tocki.
Najprije treba napisati jednadzbu tangente kroz BSO (,f()).
Rekli smo da zahtijevamo da presjek te tangente s x-osi bude upravo (u skladu s ranije odabranom tockom) (,0). Prema tome, potrebno je jos u jednadžbu tangente uvrstiti (-,0) i iz toga ocitati koliki treba biti traženi .

#24:  Autor/ica: Mr.Doe PostPostano: 16:08 sri, 2. 5. 2007
    —
Evo jos jedno pitanjce ; da li tocke cikliranja nuzno moraju biti simetricne Laughing ,tj.

#25:  Autor/ica: Mr.Doe PostPostano: 18:14 sri, 2. 5. 2007
    —
Budem ja dao i odgovor; NE. Prisjetimo se dobro poznatog primjera (kojeg cemo malo modificirati) ,gdje je . Tada tocke cikliranja nece biti simetricne, (mada ce one biti "simetricne oko" ). Stoga nema razloga da pretpostavimo da su tocke simetricne!

#26:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 13:06 čet, 3. 5. 2007
    —
Slazem se...
Trazimo tocke i takve da
1. Tangenta u (,f()) sadrzi tocku (,0).
2. Tangenta u (,f()) sadrzi tocku (,0).

Sada imamo i gotov recept. Dakle, nadjemo te tangente i uvrstimo pripadne točke. Dobivamo sustav 2x2 i rješenje toga sustava su tražene točke i .

#27:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:47 čet, 3. 5. 2007
    —
s obzirom da u kolokvij ulazi i metoda konacnih razlika za rubni problem, probah rijesiti zadnji zadatak s roka 29.11.2006., ali nista sto smo radili na vjezbama mu ne slici. Confused
http://web.math.hr/~nela/nmfmispiti/nmfm29_11_06.pdf

#28:  Autor/ica: Gost PostPostano: 22:22 čet, 3. 5. 2007
    —
I mene muči taj zad pa ako ima koja dobra duša...a i skica 2.zad bi mi puno pomogla Embarassed

#29:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 6:48 pet, 4. 5. 2007
    —
To vam je zato što se do sada rubni problem rješavao tek u sklopu parcijalnih diferencijalnih jednadžbi (koje nam tek dolaze), a mi smo ga ove godine dotakli i u sklopu običnih diferencijalnih jednadžbi.
Probajte riješiti zadatak s vježbi s n=3, 4, 5, ... .
U većini zadataka stvarno ne može biti nekih iznenađenja, samo primijenite odgovarajući algoritam i to je to.

#30:  Autor/ica: Gost PostPostano: 11:17 uto, 8. 5. 2007
    —
Kada ce biti rezultati prvog kolokvija? Posto nismo bas ni stigli pogledat kaj pise na dnu od silnog racunanja, a na kraju smo morali vratit i zadatke.
Unaprijed hvala!

#31:  Autor/ica: Gost PostPostano: 13:26 uto, 8. 5. 2007
    —
Mislim da je pisalo 15.5, dakle slijedeći utorak, al se ne sjećam u koliko sati.

#32:  Autor/ica: jana PostPostano: 0:43 pet, 11. 5. 2007
    —
bok. zna li netko kako se moze doci do vjezbi iz nmfm-a? prije su bile na netu na stranicama asistentice Bosner a sada ih ne mogu nigdje naci. ako ih netko ima u elektronskom obliku, moze li mi ih poslat na mail? hvala. pozdrav

#33:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 10:40 pet, 11. 5. 2007
    —
Rezultate mozete vidjeti na http://web.math.hr/~hyde/nmfm/rezultati.html

#34:  Autor/ica: Gost PostPostano: 16:36 pet, 11. 5. 2007
    —
da li oni koji nisu prošli prvi kolokvij mogu pristupiti drugom i nadoknaditi te bodove za prolaz? hvala

#35:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 19:06 čet, 17. 5. 2007
    —
Uvjeta za pristup drugom kolokviju nema.

Jedino sto trazim jest da se potpisete na listu studenata koji misle izaci na drugi kolokvij. Na listu se mozete potpisati (na vjezbama) od sutra, 18.05. do kraja iduceg tjedna (petak 25.05.)

#36:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 9:32 sub, 19. 5. 2007
    —
Drugi kolokvij iz kolegija Numeričke metode financijske matematike održat će se u srijedu, 13. lipnja 2007. od 14:00 do 16:00 sati u predavaoni 003. Kolokviju mogu pristupiti svi studenti koji su ovaj kolegij upisali aktualne akademske godine.

#37: Kolokvij! Autor/ica: Gost PostPostano: 22:30 ned, 20. 5. 2007
    —
Ja bih izasla na kolovij,a moje vjezbe su petkom. Da li je petak prekasno za potpisati se za kolokvij,ili moramo doci na ove druge vjezbe?

#38:  Autor/ica: Gost PostPostano: 8:42 pon, 21. 5. 2007
    —
zasto bi bilo,pogledaj 3 posta iznad...

#39:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 11:31 sri, 23. 5. 2007
    —
U utorak 29.05. od 16 do 18 sati u Pr3 odrzat ce nadoknada vjezbi (umjesto posljednjeg tjedna) . Na nadoknadu tebaju doci obje grupe.

#40:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:31 ned, 27. 5. 2007
    —
Nisam bila u zg posljednja dva tjedna, tek sam sad vidjela za potpise, moze li se još potpisati u utorak 29.?

#41:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 8:53 pon, 28. 5. 2007
    —
Može. Dakle, zadnji rok je sutra, u utorak 29.04. na vježbama.

#42:  Autor/ica: Gost PostPostano: 20:32 uto, 5. 6. 2007
    —
Do kad vrijede kolokviji i za koliko izlazaka? Very Happy

#43:  Autor/ica: Gost PostPostano: 18:41 sri, 6. 6. 2007
    —
sve je vec receno na vjezbama Razz

#44:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 11:24 čet, 7. 6. 2007
    —
Bodovi iz zadaća dostupni su na http://web.math.hr/~hyde/nmfm/rezultati.html

#45:  Autor/ica: iglica PostPostano: 11:59 čet, 7. 6. 2007
    —
nesto s tablicom nije u redu,fale neki ljudi

#46:  Autor/ica: KKK PostPostano: 14:00 čet, 7. 6. 2007
    —
Iglica kaže:
Sve je ok ipak-krivo sam vidila

#47:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 11:30 pet, 8. 6. 2007
    —
Gradivo na drugom kolokviju:

Eksplicitna metoda konačnih diferencija
Implicitna metoda konačnih diferencija
Householderovi reflektori
Dio teorije obrađen na vježbama

Smijete imati JEDAN list papira A4 formata s formulama. SVI koji će imati više od jednog lista papira istog trena će biti adekvatno "nagrađeni" za nepoštivanje pravila.
Sretno!

#48:  Autor/ica: ta2aLokacija: zg PostPostano: 15:18 pet, 8. 6. 2007
    —
jel zna tko šta o usmenom, kak to izgleda, kakva su pitanja i to?

#49:  Autor/ica: Perosito PostPostano: 16:18 pet, 8. 6. 2007
    —
mbarberic (napisa):
Gradivo na drugom kolokviju:
Dio teorije obrađen na vježbama


Što bi to moglo biti od teorije? Može neki hint?

#50:  Autor/ica: Gost PostPostano: 17:17 pet, 8. 6. 2007
    —
da li ce biti gradivo vezano samo za drugi kolokviji, ili sve?

#51:  Autor/ica: Gost PostPostano: 19:44 pet, 8. 6. 2007
    —
ta2a (napisa):
jel zna tko šta o usmenom, kak to izgleda, kakva su pitanja i to?

znam samo da oni koji su zadovoljni ocjenom iz kolegija mogu dobiti ocjenu u indeks bez usmenog

#52:  Autor/ica: Gost PostPostano: 19:45 pet, 8. 6. 2007
    —
Anonymous (napisa):
ta2a (napisa):
jel zna tko šta o usmenom, kak to izgleda, kakva su pitanja i to?

znam samo da oni koji su zadovoljni ocjenom iz kolegija mogu dobiti ocjenu u indeks bez usmenog

s kolokvija Very Happy

#53:  Autor/ica: Gost PostPostano: 21:07 pet, 8. 6. 2007
    —
a s pismenog?

#54:  Autor/ica: viliLokacija: Keglić PostPostano: 15:01 sub, 9. 6. 2007
    —
mbarberic (napisa):

Gradivo na drugom kolokviju:

Eksplicitna metoda konačnih diferencija
Implicitna metoda konačnih diferencija
Householderovi reflektori


Je li to sigurno sve što ulazi u kolokvij (osim teorije)? Pitam jer smo na vježbama obradili još toga.

I još dva pitanja oko teorije na kolokviju:
- Koji dio gradiva obuhvaća? (Samo obrađeno nakon prvog kolokvija ili sve?)
- Kao što je Perosito rekao, može neki hint oko toga? Kakvog će obima biti to pitanje (pitanja?)?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

#55:  Autor/ica: Gost PostPostano: 8:54 ned, 10. 6. 2007
    —
kod householderovih reflektora, ako radimo kracim postupkom i ne izracunamo eksplicitno matrice H1...Hn, kako na kraju dobijemo Q?

#56:  Autor/ica: Gost PostPostano: 10:25 ned, 10. 6. 2007
    —
kad racunam primjer iz papira koje smo dobili na vjezbama u matrici Q mi odgovaraju 2 kombinacije predznaka za 4. stupac. da bi ona bila ortonormirana i da bi vrijedilo A=QR. kako je odabrana bas ova kombinacija?

#57:  Autor/ica: Gost PostPostano: 20:58 ned, 10. 6. 2007
    —
Da li mi netko može reći otkuda nam onaj M kod implicitne/explicitne metode konačnih razlika tj. kako znamo do kuda j treba ići.

#58:  Autor/ica: Gost PostPostano: 21:54 ned, 10. 6. 2007
    —
ako je npr tau E (0,5), a h(tau)=1/2, onda ti je M=10. to ti je broj tocaka na tau-osi valjda

#59:  Autor/ica: Gost PostPostano: 22:19 ned, 10. 6. 2007
    —
Viš viš pa to ima smisla i dosta je očito premda bi mi vjerojatno trebalo par dana da do toga sam dođem.
Puno hvala!!

#60:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 11:45 pon, 11. 6. 2007
    —
vili (napisa):
mbarberic (napisa):

Gradivo na drugom kolokviju:
Eksplicitna metoda konačnih diferencija
Implicitna metoda konačnih diferencija
Householderovi reflektori


Je li to sigurno sve što ulazi u kolokvij (osim teorije)? Pitam jer smo na vježbama obradili još toga.


Ha, kad bas inzistirate, mogu Vama dati jedan zadatak iznenadjenja. Smile

Profesor Hari će ispitivati kada prof. Drmac ode. Kolokviji i dodatni bodovi vrijede do zakljucno s posljednjim jesenskim rokom (tzv. izvanredni jesenski rok).

Zadatak s teorijom je samo jedan i obuhvaća teoriju obrađenu na vježbama. Bit će samo ona teorija koja pokriva gradivo drugoga kolokvija.

#61:  Autor/ica: Gost PostPostano: 15:58 pon, 11. 6. 2007
    —
Anonymous (napisa):
kod householderovih reflektora, ako radimo kracim postupkom i ne izracunamo eksplicitno matrice H1...Hn, kako na kraju dobijemo Q?

moze li netko odgovoriti?

#62:  Autor/ica: Gost PostPostano: 16:10 pon, 11. 6. 2007
    —
jel se zna da li ce biti usmeni kod profesora hari ili ce i kod njega vrijediti upis ocjene s pismenog ako je student zadovoljan?hvala

#63:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 17:10 pon, 11. 6. 2007
    —
Da izreklamiram sutrašnje vježbe. Sutra ćemo, ukoliko će biti vremena, riješiti po jedan zadatak explicitne i implicitne metode i zadatak za Householderove reflektore.

Tako ćete na najjednostavniji mogući način doznati što vas zanima - bez zatrpavanja foruma pitanjima.

Zadaće se ionako predaju do sutra u 20:00 tako da ćete stići riješiti zadaću i nakon vježbi pa mi je poslati na e-mail.

Vidimo se sutra u Pr3 od 14 do 16!!

#64: vjezbe 12.6. Autor/ica: nezadovoljni PostPostano: 13:43 uto, 12. 6. 2007
    —
"Izreklamirane" vjezbe su bile katastrofa. Zasto asistentica sama nije rjesavala zadatke jasno i citko na ploci i time nam vise pomogla za sutrasnji kolokvij?

#65:  Autor/ica: Gost PostPostano: 13:46 uto, 12. 6. 2007
    —
ma daj, vjezbe su bile bas super Shocked

#66:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:13 uto, 12. 6. 2007
    —
kad će počet drugi sat??

#67:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:15 uto, 12. 6. 2007
    —
bok lana

#68:  Autor/ica: vsegoLokacija: /sbin/init PostPostano: 14:27 uto, 12. 6. 2007
    —
Ne spammajte. Evil or Very Mad

#69:  Autor/ica: Gost PostPostano: 9:25 sri, 13. 6. 2007
    —
Znam da je skoro pa zadnji čas ali molio bih nekoga da mi potvrdi sljedeće:
kod expl/impl metode u prvom koraku tj. za j=0 koristimo samo onaj početni uvjet oblika u(x,0)=nešta a ne rubne uvjete u(-,T)=nešta i u(+,T)=nešta.
Koliko sam vidio u zadacima sa vježbi nekada smo u prvom koraku koristili samo početne a nekada i rubne premda su tada vrijednosti poč. i rubnih uvjeta u rubu bile iste.

#70:  Autor/ica: Gost PostPostano: 9:43 sri, 13. 6. 2007
    —
Tako je, za j=0 koristiš samo početni uvjet u(x,0).

#71:  Autor/ica: Gost PostPostano: 12:02 čet, 14. 6. 2007
    —
Hoce li mozda rezultati kolokvija biti na internetu? Hvala!

#72:  Autor/ica: Gost PostPostano: 12:09 čet, 14. 6. 2007
    —
Poruka za "nezadovoljne": Da si pratio/la vjezbe umjesto da si surfao/la sigurno bi ti koristilo kao i nama ostalima. Osim toga, asistentica nam je uvelike izasla u susret s time sto je odlucila odrzati te vjezbe, a vas nitko nije tjerao da budete tamo. Ako vam nije koristilo mogli ste slobodno izaci u svakom trenutku!

#73:  Autor/ica: jelena PostPostano: 19:45 čet, 14. 6. 2007
    —
Da li postoji mogucnost da rezultati budu na netu veceras ili sutra ujutro (dopodne), pa ako smo prosli da ne moramo dolaziti do faksa?

#74:  Autor/ica: Perosito PostPostano: 21:36 čet, 14. 6. 2007
    —
Ja sam pitao asistenticu na kolokviju i rekla je da ak uspije ispravit na vrijeme da će bit odmah na netu. Very Happy

#75:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 11:36 pet, 15. 6. 2007
    —
Privremene rezultate možete naći na http://web.math.hr/~hyde/nmfm/rezultati.html
Bodove iz zadaće dodat ću tokom dana.

#76:  Autor/ica: Gost PostPostano: 13:42 pet, 15. 6. 2007
    —
znaci u ponedjeljak je upis ocjene za one koji su zadovoljni jel tako?

#77:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 16:24 pet, 15. 6. 2007
    —
Upisani su i bodovi iz zadaća. Konačne ocjene su na http://web.math.hr/~hyde/nmfm/rezultati.html

#78:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 18:36 sub, 16. 6. 2007
    —
Usmeni iz Numeričkih metoda financijske matematike za studente koji su kolokvirali i žele na prvom roku izaći na ispit održat će se u ponedjeljak 18.06., ali ne u 10:00 nego u 11i30.

#79:  Autor/ica: Gost PostPostano: 1:46 ned, 17. 6. 2007
    —
a hoce li i studenti koji izidu na pismeni na prvom roku biti OSLOBODENI od usmenog????????????
Asistentice, možete li Vi pitati prof, buduci da ne odgovara na mailove....??
Hvala

#80: upis ocjena Autor/ica: blackcat PostPostano: 11:22 ned, 17. 6. 2007
    —
od koliko do koliko je u ponedjeljak upis ocjena za studente koji su njome zadovoljni? i ako nismo u mogucnosti doci taj dan, postoji li neki drugi termin u kojem mozemo doci? Hvala! Very Happy

#81:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 16:01 ned, 17. 6. 2007
    —
Konzultacije će se održati u srijedu 20.06. u 12i30 u 302.

#82:  Autor/ica: Gost PostPostano: 17:20 ned, 17. 6. 2007
    —
mbarberic (napisa):
Konzultacije će se održati u srijedu 20.06. u 12i30 u 302.

tada je i upis ocjena ili je sutra upis ocjena?

#83:  Autor/ica: amihic PostPostano: 18:22 ned, 17. 6. 2007
    —
Da li se zna hoce li oni koji izadju na pismeni na prvom roku biti oslobodjeni usmenog??

#84:  Autor/ica: Perosito PostPostano: 18:32 ned, 17. 6. 2007
    —
Profesor je reko na zadnjem predavanju da će usmeni biti sutra u 10 (sad je to promijenjeno na pol 12) i da svi dođemo u isto vrijeme jer će svima upisati ocjenu koji su zadovoljni, a oni koji nisu će moći odgovarati i eventualno dići ili spustiti ocjenu za 1.

#85:  Autor/ica: Gost PostPostano: 19:37 ned, 17. 6. 2007
    —
Perosito (napisa):
Profesor je reko na zadnjem predavanju da će usmeni biti sutra u 10 (sad je to promijenjeno na pol 12) i da svi dođemo u isto vrijeme jer će svima upisati ocjenu koji su zadovoljni, a oni koji nisu će moći odgovarati i eventualno dići ili spustiti ocjenu za 1.

muchas gracias Very Happy

#86:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 13:25 pon, 18. 6. 2007
    —
amihic (napisa):
Da li se zna hoce li oni koji izadju na pismeni na prvom roku biti oslobodjeni usmenog??


Usmenog su oslobođeni samo oni studenti koji su kolegij upisali ove akademske godine, a kolokvirali su i zadovoljni su ocjenom.

Kolokvije ćete moći iskoristiti za jedan izlazak na 'usmeni' i to završno s posljednjim jesenskim rokom.

Dakle, svi oni koji izađu na pismeni moraju pristupiti usmenom ispitu.

#87:  Autor/ica: ta2aLokacija: zg PostPostano: 11:44 uto, 19. 6. 2007
    —
iako i sama ne vjerujem baš u ovo, ali ak se netko s kolokvija ipak odlučio na usmeni, nek sam malo napiše kak to izgleda i kakva su pitanja i tak...

#88:  Autor/ica: ta2aLokacija: zg PostPostano: 13:25 uto, 26. 6. 2007
    —
da li bi mi netko mogao ukratko objasnit kako se rješevaju zadaci tipa:
zadane su točke u ravnini koje treba aproksimirati pravcem koristeći metodu najmanjih kvadrata, a za to upotrijebite QR faktorizaciju s Householderovim reflektorima.
Molim, kumim i preklinjem!

EDIT: ustvari, samo me zanima kako dobijemo matricu Q_1 koja nam treba za računanje x-a u formuli R_1 * x=Q_1^t * b tj. kako dobijemo koeficijente a_0 i a_1?

#89:  Autor/ica: Gost PostPostano: 20:31 uto, 26. 6. 2007
    —
evo otpocetka cu..

dakle, problem => Ax=b

A=QR. ( i onda novi problem QRx=b)

Q^t *A=R. (*)

Lako je dobit R, jel tak? E radeci postupak da dobijemo R, imamo one vektore koje smo oznacavali sa v, i skalar gama, i to za svaki korak (nad svakim stupcem matrice A). Oni ti trebaju.
(nemoj zaboravit da moras nadopunit vektor v nulama (dodat odozgo) da se dimenzije poklapaju..)

Tvoje pitanje, kako dobit Q?

Q zapravo nigdje ne racunas eksplicitno, jer ti za njeg trebaju H-ovi, koje takodjer ne racunamo.

Racunom dakle dobivamo (recimo da su 2 stupca kao u tvom pitanju..)
H_2 * H_1 * A = R.

iz (*) => Q^t = H_2 * H_1

a racunas R * x = Q^t * b = H_2 * H_1 * b (**)

Racunamo prvo H_1 * b = (po formuli, kako househ.refl.djeluje na reflektor) = b - (1/gama)*(v^t*b)*v = (to je dakle: 'vektor minus skalar puta skalar puta vektor')= vektor.

H_2 * (H_1 * b) = H_2 * 'vektor' = 'vektor'

dakle, s desne strane jdbe (**) je vektor, nazovimo ga b'.
Imas sustav Rx=b', gdje je R gornjetrokutasta matrica sto se lako rijesi supstitucijama unatrag.

#90: Usmeni? Autor/ica: Gost PostPostano: 14:20 čet, 28. 6. 2007
    —
Da li netko zna kako izgleda usmeni kod prof. Drmača i što najviše pita?

#91:  Autor/ica: ta2aLokacija: zg PostPostano: 16:06 čet, 28. 6. 2007
    —
prof. Drmač je na putu i umjesto njega ispituje prof. Hari (tako su mi rekli Wink )

#92:  Autor/ica: Gost PostPostano: 20:58 čet, 28. 6. 2007
    —
Želiš reći da prof. Drmača više ne bude? Sad Pa rekla mi je asistentica u petak da joj je prof. rekao da bude ispitival najvjerojatnije u ponedjeljak!? Confused

#93:  Autor/ica: ta2aLokacija: zg PostPostano: 11:02 pet, 29. 6. 2007
    —
hm pa ako je asistentica rekla, onda valjda bude, vjerojatno ona ipak zna točnije.

a kad će bit rezultati??

#94:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:19 pet, 29. 6. 2007
    —
Pa kad će osvanuti rezultati na netu? Sad

#95:  Autor/ica: ta2aLokacija: zg PostPostano: 10:06 pet, 6. 7. 2007
    —
i kakav je profesor na usmenom? jel traži puno dokaza, kakva su pitanja...?

#96:  Autor/ica: ivanakLokacija: Zagreb PostPostano: 10:47 pet, 6. 7. 2007
    —
Pitanja koja je pitao ljude koji su odgovarali prije mene su
-eulerova formula
-trapezna formula
-Sturm Liouvilleov problem
-Krilovljevi potprostori
-SVD dekompozicija
-QR faktorizacija

U biti sve što je presjek starog i novog programa. Samo što će sada ispitivati netko drugi.

#97:  Autor/ica: MaariinaaLokacija: letim konstantnom brzinom somewhere over the rainbow PostPostano: 21:16 pet, 6. 7. 2007
    —
Vidjela sam da su ljudi s prvog roka imali usmeni 3.7. kod profesora Drmača, a rečeno mi je da profesor Drmač odlazi 30. 6. i da neće više ispitivati. Može informacija oko toga, ja idem u ponedjeljak na pismeni? Muchas grazias!

#98:  Autor/ica: Gost PostPostano: 0:32 sub, 7. 7. 2007
    —
Help!
Kod Hauseholderovih reflektora gledamo li npr. u 2. koraku matricu A1 ili a?

I još gdje se god pojevi pi trebea li izračunavati u rad, ili ima iznimki?

Haval!

#99:  Autor/ica: ta2aLokacija: zg PostPostano: 15:43 sub, 7. 7. 2007
    —
Anonymous (napisa):
Help!
Kod Hauseholderovih reflektora gledamo li npr. u 2. koraku matricu A1 ili a?


pa radiš po onom algoritmu, znači prvo uzmeš j=1, odradiš algoritam, na kraju ti je A nova matrica koju dobiješ → ideš na j=2 itd... kad dođeš do kraja, A = R

Anonymous (napisa):
I još gdje se god pojevi pi trebea li izračunavati u rad, ili ima iznimki?


kolko ja znam, sve treba u radijanima

#100:  Autor/ica: Gost PostPostano: 0:21 pon, 9. 7. 2007
    —
Da li se na ispitu smiju imati formule?

Hvala Smile

#101:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 10:21 sri, 11. 7. 2007
    —
Smiju se imati formule i to samo formule, bez teorema, izvoda nekih formula i riješenih zadataka.
Rezultati roka 09.07.2007. su na http://web.math.hr/~hyde/nmfm/rezultati.html
Termin usmenog će biti idući tjedan. Čim bude poznat, stavit ću ga na onaj gore link.

#102:  Autor/ica: Gost PostPostano: 13:54 pet, 13. 7. 2007
    —
hoce bit u ponedjeljak?? samo nam recite, Asistentice, hoce biti nakon ponedjeljka po vasem misljenju!!

#103:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 11:26 sub, 14. 7. 2007
    —
Hm, pretpostavljam da neće biti u ponedjeljak budući da profesor još ništa nije javio (valjda će biti najavljeno barem jedan radni dan unaprijed). Ali nemojte me držati za riječ.

edit: Usmeni će se održati u utorak u 10:30 s time da ćete moći odgovarati i kasnije, po dogovoru.

#104:  Autor/ica: Gost PostPostano: 12:22 ned, 15. 7. 2007
    —
Da li se može dogovoriti za kasniji usmeni preko maila ili se mora u utorak doći u Zg?

#105:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:24 ned, 15. 7. 2007
    —
< , > - skalarni produkt

f(x)=<Ax-b, Ax-b>

Kako se izračuna gradijent od f(x)?

Hvala!

#106:  Autor/ica: Gost PostPostano: 17:55 ned, 15. 7. 2007
    —
Kako u dokazu teorema da je Eulerova metoda konvergentna iz

||e_n+1,h||⇐||e_n,h||+h*lambda|e_n,h||+ch^2

slijedi da tvrdimo da je

||e_n,h||⇐(c/lambda)h[(1+lambdah)^n -1]?

Hvala!

#107:  Autor/ica: Gost PostPostano: 22:52 ned, 15. 7. 2007
    —
Može li netko napisati naslove koji su se obradili ove akademske godine na predavanjima!? PLEASE!

#108:  Autor/ica: Mr.Doe PostPostano: 13:41 sri, 5. 9. 2007
    —
Kada možemo očekivati usmeni ispit, te da li ga uopće ima ? Postoji li mogućnost dogovora sa profesorom?

#109: sa pismenog... Autor/ica: grizko PostPostano: 20:14 čet, 6. 9. 2007
    —
Metodom bisekcije pronadjite točku cikliranja Newtonove metode za nalaženje nutočke funkcije f(x)=arcctg(x)-pi/2 na intervalu [-0.15, 0.1] t.d. greska bude manja od 10^(-2).
Unaprijed izračunajte broj iteracija potrebnih za dostizanje tražene tocnosti.

Zahvaljujem!

#110:  Autor/ica: Gost PostPostano: 22:36 čet, 6. 9. 2007
    —
Napisi jedn. tangente kroz (b, f(b)). Da bi Newtonova m. ciklirala, tangenta mora prolaziti kroz (-b, 0), to uvrsti. Tu f-ju interpoliraj metodom bisekcije na danom intervalu.

Vec je bilo rijeci o trazenju tocke cikliranja, pogledaj prethodne postove.

Pozdrav

#111:  Autor/ica: Ziggy PostPostano: 18:54 pet, 7. 9. 2007
    —
Ajd pliz ako netko zna kad su usmeni neka javi.Hvala!

#112:  Autor/ica: mbarberic PostPostano: 8:19 sub, 8. 9. 2007
    —
Pogledajte na http://web.math.hr/~hyde/nmfm/rezultati.html . Tamo ce biti i konacna potvrda tog termina.

#113:  Autor/ica: Gost PostPostano: 12:44 sub, 8. 9. 2007
    —
Postoji li mogucnost dogovora s prof., ako imamo drugi pismeni u srijedu ili slicno?

#114:  Autor/ica: Gost PostPostano: 17:05 pet, 14. 9. 2007
    —
Može li mi neko reći je li na prošlom roku prof ispitivao ili upisivao ocjene kao u 7. mjesecu?

#115:  Autor/ica: jana PostPostano: 18:33 pet, 14. 9. 2007
    —
ispitivao je, zapravo, pisali smo. nije bilo tesko. svi su prosli. zapravo, svi su digli po jednu ocjenu.
pitanja:
1. eulerova metoda
2. iterativne metode za racunanje Ax=b (jacobijeva i krilovljevi potprostori)
3. SVD dekompozicija
bilo je i 4. dodatno pitanje. ako koje od gornjih ne znas, mozes napisat i sta znas o QR faktorizaciji i kako to rjesava problem minimizacije...
kad rijesis sve, odes do profesora i malo te propita ako nesto nisi bas dobro napisao

sretno

#116: rokovi iz nmufm Autor/ica: fugy PostPostano: 17:40 sub, 15. 9. 2007
    —
pomoć! jel netko ima zadnja dva roka!???? plizzz!!!!??? da ih stavi na net ili da barem napiše zadatke!! Smile

#117:  Autor/ica: Mr.Doe PostPostano: 9:40 ned, 16. 9. 2007
    —
fugy ,

na math.hr/~hyde imate pismeni ispit sa nedavnog roka, te link na jos nekoliko njih. Ukoliko ste rijesili barem jedan rok, to ce vam biti vise nego dovoljno da dobijete ocjenu odlican. Pitanja su standardna i nema vecih odstupanja u rokovima. Ostaviti cu pismeni ispit sa zadnje roka u skriptarnici, no mislim da vam on, za efikasno ucenje (i polaganje) ispita nece biti potreban.

#118: rezultati roka 17.09.2007. Autor/ica: fugolinaLokacija: zagreb PostPostano: 19:43 sri, 19. 9. 2007
    —
Ništa od prijevremenih rezultata na netu?? Sad

#119:  Autor/ica: Gost PostPostano: 9:49 čet, 20. 9. 2007
    —
Mislim da bi bio red da nakon ovako loše riješenog roka neko stavi 2 točno riješena zadnja roka u skriptarnicu.

#120:  Autor/ica: Mr.Doe PostPostano: 13:48 pet, 21. 9. 2007
    —
rok 05.09.

1Fiju aproksimirajte Newtonovim int. polin. st 3 na Čebiševljevoj mreži intervala [-1.5,1.5].

Pogledajte na wikipediji o Čebiševljevim čvorovima i o Newtonovim polinomima, i rijesili ste zadatak.

2. Metodom bisekcije pronadite tocku cikliranja Newtonove metode za nalaženje nultocke fije na intervalu [-0.15,0.1]. td greska bude manja od . Unaprijed izracunajte broj iteracija potrebnih za dostizanja trazene nejednakosti.

Sada na wikipediji pogledajte o Newtonovoj metodi i o metodi bisekcije i rijesili ste zadatak. Ili uocite da je , a takav smo zadatak radili na vjezbama. O tockama cikliranja Newtonove metode vam pise na ovom topicu.

3.Rijesite odj pomocu Eulerove metode na intervalu [1,4] i na mrezi od n=6 jednakih dijelova

Sada ponovno na wikipediu pogledati o Eulerovoj metodi , te je .

4.Ekspl. metodom konacnih diferencija rijestie rubni problem :
,
, na mrezi zadanoj sa (a) (b)

Pogledati o metodi konacnih diferencija, pogledajte nesta u uvjetu stabilnosti za eks. metodu i rijesite samo (b).

5.Pretpostavimo da zelimo rijesiti lin. problem najmanjih kvadrata , te objasniti okako rijesiti problem preko QR faktorizacije.

Ovdje bi kao nesta trebali napisati no pogledajte o QR dekompoziciji i o problemu najmanjih kvadrata.

Dakle, , gdje pa imamo , te buduci da samo prvi clan ovisi o x, samo kod njega provodimo minimizaciju.

Sve je vrlo jednostavno, cak niste trebali niti biti na vjezbama (sto ne preporucujem), nego se samo morate znati koristiti internetom, tj. wikipedijom.


Zadnja promjena: Mr.Doe; 15:18 sub, 22. 9. 2007; ukupno mijenjano 1 put.

#121:  Autor/ica: Gost PostPostano: 9:18 sub, 22. 9. 2007
    —
Kako izračunati 3 na 1/3 (treći korijen iz 3) Newtonovom metodom? Zapravo kako na f(x)?

#122:  Autor/ica: alen PostPostano: 14:29 sub, 22. 9. 2007
    —
, dalje je valjda očito

#123:  Autor/ica: Gost PostPostano: 17:06 sub, 22. 9. 2007
    —
e ljudi
pa kad je usmeni? Rolling Eyes

#124:  Autor/ica: Gost PostPostano: 15:07 pon, 24. 9. 2007
    —
tko na kraju ispituje sada na jesenskom roku?

#125:  Autor/ica: Gost PostPostano: 19:53 pon, 24. 9. 2007
    —
pomozite!!!

Nultočka f-je f(x)=x^2/(1+x^2) je x=0. Nađite točku beta za koju vrijedi da ako je |x|=|beta| tada Newtonova metoda za računanje nultočke ciklira.

#126:  Autor/ica: Gost PostPostano: 19:56 pon, 24. 9. 2007
    —
Jel kod Hornerovog alg za izvrednjavanje sum:= sum*x +f(i), a kod običnog sum:= sum*(x-xi) +f(i)?

#127:  Autor/ica: Radolfi PostPostano: 20:34 pon, 24. 9. 2007
    —
molim dobru dušu da napiše kad čuje neš za usmeni
ovak sam stalno na iglicama Confused

#128:  Autor/ica: fugolinaLokacija: zagreb PostPostano: 22:23 pon, 24. 9. 2007
    —
Usmeni ce se održati u srijedu 26.9.2007. u 10 sati. to te zanima??? Smile

#129:  Autor/ica: Gost PostPostano: 10:33 sri, 26. 9. 2007
    —
Kada je p=8%, jel to uvršavamo u one formule za kredite kao 8 ili 0.08?

#130:  Autor/ica: Gost PostPostano: 11:33 sub, 29. 9. 2007
    —
Ima li išta od rezultata?

#131:  Autor/ica: Gost PostPostano: 16:25 ned, 30. 9. 2007
    —
Rezultati su na net-u http://web.math.hr/~hyde/nmfm/rezultati.html

#132:  Autor/ica: Gost PostPostano: 16:30 ned, 30. 9. 2007
    —
Zna li se kad će oko prilike bit usmeni?

#133:  Autor/ica: Gost PostPostano: 16:34 ned, 30. 9. 2007
    —
Može li neko napisati pitanja s prošlog usmenog?

#134:  Autor/ica: Gost PostPostano: 12:02 pon, 12. 11. 2007
    —
dakle,tko ispituje????

#135:  Autor/ica: Gost PostPostano: 12:26 pet, 8. 2. 2008
    —
Da li mozda netko zna u koliko sati i gdje ce biti pismeni, 11.2 iz numericke?

#136:  Autor/ica: Gost PostPostano: 14:46 sub, 9. 2. 2008
    —
u 9, u 001 valjda.

a da li netko zna kako računamo čvorove kod Hermiteovih polinoma kod ekvi. mreže? npr. ako je interval [-1,1], br. čvorova 5, da li su čvorovi -1, -1, 0, 0, 1, 1 ili -1, -3/5, -1/5, 1/5, 3/5, 1????? hvala

#137:  Autor/ica: Gost PostPostano: 19:29 ned, 10. 2. 2008
    —
mislim da je -1,-1,0,0,1,1
imam neki slican primjer u biljeznici,i po tom tak ispada...
hvala na terminu pismenog!

#138:  Autor/ica: Gost PostPostano: 11:51 pon, 11. 2. 2008
    —
Tko ispituje u 2. mjesecu??

#139:  Autor/ica: Gost PostPostano: 7:57 sri, 13. 2. 2008
    —
U koliko sati bi danas trebali biti rezulatati? Zaboravila sam...

#140:  Autor/ica: Gost PostPostano: 9:46 sri, 13. 2. 2008
    —
u 15.15....sretno! nadam se da će smanjit prag za prolaz jer je bilo premalo vremena.

#141:  Autor/ica: Gost PostPostano: 9:55 sri, 13. 2. 2008
    —
hvala!
rezultati su na webu, al trebat ce mi zalbe...stvarno je bilo premalo vremena

#142:  Autor/ica: Ema PostPostano: 13:04 pet, 5. 9. 2008
    —
Zna li netko tko daje rok i tko ispituje na usmenom na 2. roku u devetom mjesecu?
puno hvala

#143:  Autor/ica: Gost PostPostano: 23:40 pon, 30. 3. 2009
    —
pošto se profesor Drmač vratio u Zagreb, znači li to da on i ispituje?

#144:  Autor/ica: konfjuzd PostPostano: 8:11 uto, 14. 4. 2009
    —
jedno pitanje za bolonjce- da li se zna kada točno trebamo predati zadaću iz numeričkih metoda?! Confused

#145:  Autor/ica: marijapLokacija: zg PostPostano: 8:17 uto, 14. 4. 2009
    —
Predaja je najavljena za 1. kolokvijski tjedan, valjda ćemo to danas točno dogovoriti s profesoricom...

#146:  Autor/ica: Gost PostPostano: 23:39 sri, 3. 6. 2009
    —
Ima li netko tko je bio na usmenom kod profesora Drmača?
Koja otprilike pitanja?

hvala!

#147:  Autor/ica: Johnny CasinoLokacija: location, location! PostPostano: 7:06 sub, 4. 7. 2009
    —
Kad je popravni kolokvij iz nmfm za bolonjce? Nisam nista uspio naci na netu...

#148:  Autor/ica: konfjuzd PostPostano: 12:44 sub, 4. 7. 2009
    —
Čini mi se da je prof rekla da je 10.7. Ali nisam ziher!

#149:  Autor/ica: Gost PostPostano: 17:11 čet, 1. 4. 2010
    —
Što sve smijemo imati na kolokviju?
Neke formule, matlab funkcije (u jednom prošlogodišnjem zadatku stoji "ukoliko nemate gotovu funkciju...") ?

#150:  Autor/ica: osvetnik PostPostano: 10:53 pon, 5. 9. 2011
    —
ima li kakva dobra duša koja bi bila voljna posuditi vježbe da ih iskopiram? Smile



Forum@DeGiorgi -> Kolegiji vezani uz ekonomiju i financije


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Stranica 1 / 1.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin