Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Nostrifikacija diplome (informacija)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Diplomski, magisteriji, doktorati,...
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
kikach
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2004. (19:05:17)
Postovi: (4B)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 4

PostPostano: 1:45 uto, 19. 12. 2006    Naslov: Nostrifikacija diplome Citirajte i odgovorite

Zna li netko kako se radi nostrifikacija nase diplome?

Citala sam na netu na stranicama nekih sveucilista kako treba prevesti sve polozene predmete i program pa to ovjeriti pa prevesti diplomu (malo nespretno napisah, ali neznam kako bih bolje)...e sad, mene zanima, ako itko zna...tko to ''prevodi''...kako...gdje...Dakle...ako znate BILO STO o tom postupku, molim vas da me prosvijetlite :)

Thnx
Zna li netko kako se radi nostrifikacija nase diplome?

Citala sam na netu na stranicama nekih sveucilista kako treba prevesti sve polozene predmete i program pa to ovjeriti pa prevesti diplomu (malo nespretno napisah, ali neznam kako bih bolje)...e sad, mene zanima, ako itko zna...tko to ''prevodi''...kako...gdje...Dakle...ako znate BILO STO o tom postupku, molim vas da me prosvijetlite Smile

Thnx


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 3:54 uto, 19. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Znam da su neki sami pisali popise kolegija, zajedno s prijevodima sadrzaja i to ovjeravali u nasoj Referadi. :shock: Ne znam da li je to (jos uvijek?) uobicajeni postupak. :neznam:
Znam da su neki sami pisali popise kolegija, zajedno s prijevodima sadrzaja i to ovjeravali u nasoj Referadi. Shocked Ne znam da li je to (jos uvijek?) uobicajeni postupak. Ja to stvarno ne znam



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hermione
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2003. (10:50:57)
Postovi: (152)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 8:25 uto, 19. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ukoliko sam ja dobro shvatila tebi bi takvo sto trebalo za odlazak na neko sveuciliste vani. Popis kolegija-popises sve kolegije na eng j i ukratko napises sto se na tom kolegiju radi (dakako na eng j)
Trebala bi i diplomu prevesti na eng j, jelda? Hm, odes onda do javnog biljeznika koji to napravi....
Nadam se da nisam falila s percepcijom tvog pitanja...
Ukoliko sam ja dobro shvatila tebi bi takvo sto trebalo za odlazak na neko sveuciliste vani. Popis kolegija-popises sve kolegije na eng j i ukratko napises sto se na tom kolegiju radi (dakako na eng j)
Trebala bi i diplomu prevesti na eng j, jelda? Hm, odes onda do javnog biljeznika koji to napravi....
Nadam se da nisam falila s percepcijom tvog pitanja...



_________________
http://www.youtube.com/watch?v=SjN_4LO-5L8

U tijelu nema pravih ideala
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
nemo
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 11. 07. 2004. (21:28:31)
Postovi: (37F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
30 = 34 - 4
Lokacija: čakovec

PostPostano: 10:23 uto, 19. 12. 2006    Naslov: Re: Nostrifikacija diplome Citirajte i odgovorite

[quote="kikach"]Citala sam na netu na stranicama nekih sveucilista kako treba prevesti sve polozene predmete i program pa to ovjeriti pa prevesti diplomu (malo nespretno napisah, ali neznam kako bih bolje)...e sad, mene zanima, ako itko zna...tko to ''prevodi''...kako...gdje...Dakle...ako znate BILO STO o tom postupku, molim vas da me prosvijetlite :)[/quote]

to se zove [b]diploma supplement[/b] i mislim da te u referadi ne bi trebali blijedo gledati kad to zatražiš :)
kikach (napisa):
Citala sam na netu na stranicama nekih sveucilista kako treba prevesti sve polozene predmete i program pa to ovjeriti pa prevesti diplomu (malo nespretno napisah, ali neznam kako bih bolje)...e sad, mene zanima, ako itko zna...tko to ''prevodi''...kako...gdje...Dakle...ako znate BILO STO o tom postupku, molim vas da me prosvijetlite Smile


to se zove diploma supplement i mislim da te u referadi ne bi trebali blijedo gledati kad to zatražiš Smile



_________________
Umjesto da postavlja pitanje o tome što je prije nastalo - kokoš ili jaje, čovjeku se najednom učinilo da je kokoš zamisao jajeta o stvaranju novih jaja.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 11:12 uto, 19. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Diploma supplement- mislim da u referadi PMFa to daju, kod nas bas i ne.

Ono kako ja percipiram postupak je: prijevod diplome dobijes kod sudskog tumaca (ne javnog biljeznika!- iako su obicno ta dva ureda u istom prostoru kod iste osobe). Ako uz to zelis i prijepis ocjena, onda vjerojatno zelis i taj suplement (popis predmeta s kratkim opisom, literaturom, kolko sati vjezbi i pred je to trajalo je to trajalo), onda to slozis sam, i das nekom odgovornom (npr prodekanu za nastavu) na potpis. Naravno, doneses i svoj prijepis ocjena na hrv da prodekan ima s cim usporediti to sto potpisuje.
Diploma supplement- mislim da u referadi PMFa to daju, kod nas bas i ne.

Ono kako ja percipiram postupak je: prijevod diplome dobijes kod sudskog tumaca (ne javnog biljeznika!- iako su obicno ta dva ureda u istom prostoru kod iste osobe). Ako uz to zelis i prijepis ocjena, onda vjerojatno zelis i taj suplement (popis predmeta s kratkim opisom, literaturom, kolko sati vjezbi i pred je to trajalo je to trajalo), onda to slozis sam, i das nekom odgovornom (npr prodekanu za nastavu) na potpis. Naravno, doneses i svoj prijepis ocjena na hrv da prodekan ima s cim usporediti to sto potpisuje.



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Gost






PostPostano: 17:04 uto, 19. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Thanx....bas mi je to trebalo.

Znaci....referada, sudski tumači...prijevodi...

Cim diplomiram cu napraviti to pa cu i sama detaljno opisati kako je tekao postupak. Konkretno, meni treba za sveuciliste La Sapienza u Rimu.

Ali, ako netko jos sto sazna u vezi cijelog postupka, neka podijeli to s nama :)
Thanx....bas mi je to trebalo.

Znaci....referada, sudski tumači...prijevodi...

Cim diplomiram cu napraviti to pa cu i sama detaljno opisati kako je tekao postupak. Konkretno, meni treba za sveuciliste La Sapienza u Rimu.

Ali, ako netko jos sto sazna u vezi cijelog postupka, neka podijeli to s nama Smile


[Vrh]
kikach
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2004. (19:05:17)
Postovi: (4B)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 4

PostPostano: 17:05 uto, 19. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovo gore bijah ja, zaboravla sam se ulogirati :oops:
Ovo gore bijah ja, zaboravla sam se ulogirati Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 17:23 uto, 19. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kikach"]Ovo gore bijah ja, zaboravla sam se ulogirati :oops:[/quote]

:OT: Kako se netko uspije "zaboraviti ulogirati" kad goste trazi da ukucaju onaj neki kod? :-k
kikach (napisa):
Ovo gore bijah ja, zaboravla sam se ulogirati Embarassed


Off-topic Kako se netko uspije "zaboraviti ulogirati" kad goste trazi da ukucaju onaj neki kod? Think



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
osvetnik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 04. 2007. (16:46:27)
Postovi: (80)16
Sarma = la pohva - posuda
-6 = 6 - 12

PostPostano: 19:47 pon, 8. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

kikach ima kakvih informacija kako se to na kraju radi? iskreno i mene zanima posto se planiram prijavljivati za studij vani
kikach ima kakvih informacija kako se to na kraju radi? iskreno i mene zanima posto se planiram prijavljivati za studij vani


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kikach
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2004. (19:05:17)
Postovi: (4B)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 4

PostPostano: 21:07 pon, 8. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nazalost nemam informacija jer jos nisam diplomirala....malo mi se oduzilo, ali sad ce, sad ce :)

Nego, ja sam čeprkala po netu i općenito je postupak da si nadjes fax na koji bi isao na postdiplomski ili sto vec i nadjes tamo link za foreign students (ili tako nesto) i obicno tamo pise sto ti sve treba.

Eto, zao mi je sto nisam bila od vece pomoci, ali eto, ako to budem radila, javim. (A velike su sanse da budem)
Nazalost nemam informacija jer jos nisam diplomirala....malo mi se oduzilo, ali sad ce, sad ce Smile

Nego, ja sam čeprkala po netu i općenito je postupak da si nadjes fax na koji bi isao na postdiplomski ili sto vec i nadjes tamo link za foreign students (ili tako nesto) i obicno tamo pise sto ti sve treba.

Eto, zao mi je sto nisam bila od vece pomoci, ali eto, ako to budem radila, javim. (A velike su sanse da budem)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
cinik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 04. 2003. (23:34:09)
Postovi: (1FB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
28 = 43 - 15
Lokacija: /proc/sys/cpu/

PostPostano: 9:04 uto, 9. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne javno biljeznistvo & ta birokracija. NIKAKO! (Dovoljno je da ti paraziti naplate ~2000kn [i]nagrade[/i] (tako to oni zovu) kada provedu ostavnisku raspravu -- dakle placas im nagradu sto ti je netko umro!)

Diploma supplement je tocno ono sto trazis. Za vise detalja pogledati: [url]http://ec.europa.eu/education/policies/rec_qual/recognition/diploma_en.html[/url]

Nazalost, kod nas (PMF-stogod) takve stvari kostaju (afaik 500kn) -- u civiliziranim drustvima se to ne naplacuje:

[quote]They (Ministers) set the objective that every student graduating as from 2005 should receive the Diploma Supplement automatically and free of charge. [/quote]

Prema mojim podacima, DS se ne naplacuje cak i na nekim zagrebackim fakultetima (kojima nije osnovni izvor novca cerupanje vlastitih studenata).



Sinisa
Ne javno biljeznistvo & ta birokracija. NIKAKO! (Dovoljno je da ti paraziti naplate ~2000kn nagrade (tako to oni zovu) kada provedu ostavnisku raspravu – dakle placas im nagradu sto ti je netko umro!)

Diploma supplement je tocno ono sto trazis. Za vise detalja pogledati: http://ec.europa.eu/education/policies/rec_qual/recognition/diploma_en.html

Nazalost, kod nas (PMF-stogod) takve stvari kostaju (afaik 500kn) – u civiliziranim drustvima se to ne naplacuje:

Citat:
They (Ministers) set the objective that every student graduating as from 2005 should receive the Diploma Supplement automatically and free of charge.


Prema mojim podacima, DS se ne naplacuje cak i na nekim zagrebackim fakultetima (kojima nije osnovni izvor novca cerupanje vlastitih studenata).



Sinisa



_________________
Oslobodjen Senata.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
osvetnik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 04. 2007. (16:46:27)
Postovi: (80)16
Sarma = la pohva - posuda
-6 = 6 - 12

PostPostano: 16:41 uto, 6. 11. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="cinik"]Ne javno biljeznistvo & ta birokracija. NIKAKO! (Dovoljno je da ti paraziti naplate ~2000kn [i]nagrade[/i] (tako to oni zovu) kada provedu ostavnisku raspravu -- dakle placas im nagradu sto ti je netko umro!)[/quote]

ujedno, kolko sam cuo "prijevod" ovjeren kod biljeznika i slicnih apsoultno nista ne znaci fakultetima vani... stvar treba faks napraviti i zapečatiti da bi stvar bila priznata...
cinik (napisa):
Ne javno biljeznistvo & ta birokracija. NIKAKO! (Dovoljno je da ti paraziti naplate ~2000kn nagrade (tako to oni zovu) kada provedu ostavnisku raspravu – dakle placas im nagradu sto ti je netko umro!)


ujedno, kolko sam cuo "prijevod" ovjeren kod biljeznika i slicnih apsoultno nista ne znaci fakultetima vani... stvar treba faks napraviti i zapečatiti da bi stvar bila priznata...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kikach
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2004. (19:05:17)
Postovi: (4B)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 4

PostPostano: 18:54 sri, 26. 8. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo mene opet! :)

Dakle, napokon je dosao dan da pokrenem postupak nostrifikacije diplome pa evo sto znam da treba napraviti. Konkretno, ja zelim na postdipl. u Italiju.

Dakle:

1. Otici na Opcinski sud u Zagrebu po tzv Apostillu. To je ovjera sto kaze da je nasa diploma stvarno diploma, tj. da je bas taj dokument diploma - tako da bi talijani znali da nasa diploma bas tako izgleda, a ne nekako drugacije.
Za to treba orginal diplome. Ja cu uzeti i svoju svjedodzbu iz srednje skole i nju ovjeriti apostillom jer u mom slučaju traže i to. Ta ovjera košta 50 kn (tako piše na webu opcinskog suda u Zg)

2. Kopirati diplomu ( i apostillu) - u mom slučaju su potrebne 4 kopije i nakon toga te kopije ovjeriti kod javnog bilježnika (ovjera isto kosta oko 100 kn-nisam sigurna je li po kopiji ili ukupno)

3. Te ovjerene kopije (tj. dovoljna je jedna) odnesti kod sudskog tumača za, u mom slučaju, talijanski jezik. On to fino prevede i ovjeri prijevod (prevodi i apostillu) to košta nekih 150 kn (tako mi je rekla teta sudski tumač)

4. Nakon svega, kopije i orginal odnesti u talijansku ambasadu da i oni ovjere da su ti dokumenti pravovaljani. To se zove ''Dichiarazione di valore''

Eto...to je sto se tice same diplome. Napisat cu tocne cijene svakog koraka nakon sto to sve obavim.

Međutim, Sveučilište traži i popis kolegija koje sam odslušala i položila na faxu. Sad me zanima, je li postoji neki popis predmeta s opisom za pojedini smjer da ne moram to sama vaditi i sastavljati?
Naravno, to kad se sastavi treba ovjerit fax (tete u referadi kažu da ta ovjera košta oko 20-30 kn za nas koji smo diplomirali već) i to opet treba prevesti na talijanski, samo sto za to ne treba apostilla, naravno.

Eto....to je za sada sve sto znam. Od sutra krecem u akciju. Molim vas samo još jednom, ako znate da li postoji neki popis kolegija s opisom (konkretno za smjer fin.i posl. math), molim vas da mi javite :)

Wish me luck :)
Evo mene opet! Smile

Dakle, napokon je dosao dan da pokrenem postupak nostrifikacije diplome pa evo sto znam da treba napraviti. Konkretno, ja zelim na postdipl. u Italiju.

Dakle:

1. Otici na Opcinski sud u Zagrebu po tzv Apostillu. To je ovjera sto kaze da je nasa diploma stvarno diploma, tj. da je bas taj dokument diploma - tako da bi talijani znali da nasa diploma bas tako izgleda, a ne nekako drugacije.
Za to treba orginal diplome. Ja cu uzeti i svoju svjedodzbu iz srednje skole i nju ovjeriti apostillom jer u mom slučaju traže i to. Ta ovjera košta 50 kn (tako piše na webu opcinskog suda u Zg)

2. Kopirati diplomu ( i apostillu) - u mom slučaju su potrebne 4 kopije i nakon toga te kopije ovjeriti kod javnog bilježnika (ovjera isto kosta oko 100 kn-nisam sigurna je li po kopiji ili ukupno)

3. Te ovjerene kopije (tj. dovoljna je jedna) odnesti kod sudskog tumača za, u mom slučaju, talijanski jezik. On to fino prevede i ovjeri prijevod (prevodi i apostillu) to košta nekih 150 kn (tako mi je rekla teta sudski tumač)

4. Nakon svega, kopije i orginal odnesti u talijansku ambasadu da i oni ovjere da su ti dokumenti pravovaljani. To se zove ''Dichiarazione di valore''

Eto...to je sto se tice same diplome. Napisat cu tocne cijene svakog koraka nakon sto to sve obavim.

Međutim, Sveučilište traži i popis kolegija koje sam odslušala i položila na faxu. Sad me zanima, je li postoji neki popis predmeta s opisom za pojedini smjer da ne moram to sama vaditi i sastavljati?
Naravno, to kad se sastavi treba ovjerit fax (tete u referadi kažu da ta ovjera košta oko 20-30 kn za nas koji smo diplomirali već) i to opet treba prevesti na talijanski, samo sto za to ne treba apostilla, naravno.

Eto....to je za sada sve sto znam. Od sutra krecem u akciju. Molim vas samo još jednom, ako znate da li postoji neki popis kolegija s opisom (konkretno za smjer fin.i posl. math), molim vas da mi javite Smile

Wish me luck Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Diplomski, magisteriji, doktorati,... Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan