Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

neprekidnost i derivabilnost
WWW:
Idite na 1, 2, 3  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
michelangelo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 06. 2009. (22:59:23)
Postovi: (69)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 11 - 1

PostPostano: 11:06 sub, 13. 3. 2010    Naslov: neprekidnost i derivabilnost Citirajte i odgovorite

može opet mala pomoć sa zadacima za vježbu?
1.89. glasi: ispitaj neprekidnost od f definirane na [latex] \left[-1,\propto \right) [/latex]zadane formulom [latex] f\left(x \right)=\begin{cases}
\frac{\sqrt{x+1}-1}{x} & \text{ if } x\neq 0 \\
\frac{1}{2} & \text{ if } x= 0
\end{cases} [/latex].
u kojim točkama je f derivabilna, a u kojima neprekidno derivabilna?

1.92. zadana je fja [latex]f:R\rightarrow R ; f(x)=\begin{cases}
{(x-a)}^{2}{(x-b)}^{2} & , a\leq x\leq b \\
0 & ,inace
\end{cases} [/latex]
je li f derivabilna? je li [latex]f \epsilon {C}^{1}(R)[/latex] ?
i 1.94 ispitaj neprekidnost i derivabilnost fje [latex]f(x)= || {x}^{3}+3{x}^{2}+3x+1|+ |{x}^{2}+x-6||[/latex]
može opet mala pomoć sa zadacima za vježbu?
1.89. glasi: ispitaj neprekidnost od f definirane na zadane formulom .
u kojim točkama je f derivabilna, a u kojima neprekidno derivabilna?

1.92. zadana je fja
je li f derivabilna? je li ?
i 1.94 ispitaj neprekidnost i derivabilnost fje


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pbakic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 10. 2009. (17:48:30)
Postovi: (143)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
83 = 86 - 3

PostPostano: 13:04 sub, 13. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

evo za pocetak 1.89 (ostali mozda poslije rucka :)):
ispitivanje neprekidnosti se u ovom zadatku svodi na trazenje [latex]\lim_{x \rightarrow 0}\frac{\sqrt{x+1}-1}{x}[/latex]
s l'Hopitalom ili razlikaom kvadrata dobijes da je taj lim stvarno 1/2, dakle f je neprekidna
Za derivabilnost ocito nema problema izvan nule (dapace, dobije se neprekidna derivacija [latex]f'(x)=\frac{-\frac{1}{2}x-1+\sqrt{x+1}}{x^2\sqrt{x+1}}[/latex])
Sad samo treba provjerit derivabilnost u nuli (po definiciji; ovdje ce nam lijevi i desni limes bit isti)
evo recimo lijevi: [latex]\lim_{x\rightarrow 0^-}\frac{f(x)-f(0)}{x-0}=\lim_{x\rightarrow 0^-}\frac{\frac{\sqrt{x+1}-1}{x}-\frac{1}{2}}{x}[/latex]
To se sredi, i onda ili l'Hopitalom, ili razlikom kvadrata (2put) dobije se da limes postoji i jednak je -1/8, iz cega zakljucujemo da je f derivabilna i u 0
Takodjer, sad se moze pogledat limes derivacije kad x->0 i dobije se da je on takodjer jednak -1/8, dakle i derivacija je neprekidna u tocki x=0

edit: tek sad vidim da je -1 ukljuceno u domenu, pa bi trebalo valjda provjerit i derivabilnost posebno u toj tocki. Ocito nece bit derivabilna u pravom smislu rijeci jer je to rubna tocka (nema okolinu) ali nije cak ni desno-derivabilna jer vrijedi [latex]\lim_{x\rightarrow -1^+}\frac{f(x)-f(-1)}{x+1}=\lim_{x\rightarrow -1^+}\frac{\frac{\sqrt{x+1}-1}{x}-1}{x+1}=-\infty[/latex]

zakljucak je da je funkcija derivabilna na cijeloj domeni osim u -1, i ima neprekidnu derivaciju svugdje gdje je ona definirana
evo za pocetak 1.89 (ostali mozda poslije rucka Smile):
ispitivanje neprekidnosti se u ovom zadatku svodi na trazenje
s l'Hopitalom ili razlikaom kvadrata dobijes da je taj lim stvarno 1/2, dakle f je neprekidna
Za derivabilnost ocito nema problema izvan nule (dapace, dobije se neprekidna derivacija )
Sad samo treba provjerit derivabilnost u nuli (po definiciji; ovdje ce nam lijevi i desni limes bit isti)
evo recimo lijevi:
To se sredi, i onda ili l'Hopitalom, ili razlikom kvadrata (2put) dobije se da limes postoji i jednak je -1/8, iz cega zakljucujemo da je f derivabilna i u 0
Takodjer, sad se moze pogledat limes derivacije kad x→0 i dobije se da je on takodjer jednak -1/8, dakle i derivacija je neprekidna u tocki x=0

edit: tek sad vidim da je -1 ukljuceno u domenu, pa bi trebalo valjda provjerit i derivabilnost posebno u toj tocki. Ocito nece bit derivabilna u pravom smislu rijeci jer je to rubna tocka (nema okolinu) ali nije cak ni desno-derivabilna jer vrijedi

zakljucak je da je funkcija derivabilna na cijeloj domeni osim u -1, i ima neprekidnu derivaciju svugdje gdje je ona definirana


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 16:33 sub, 13. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne mozes derivabilnost provjeravati L'Hospitalovim pravilom.
Ne mozes derivabilnost provjeravati L'Hospitalovim pravilom.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pbakic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 10. 2009. (17:48:30)
Postovi: (143)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
83 = 86 - 3

PostPostano: 16:55 sub, 13. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moguce da sam nesto promasio, ali ovdje je potrebno provjeriti derivabilnost u tocki... To po definiciji znaci trazenje nekog limesa, a onda (jer valjda je svejedno na koji nacin racunamo limes) ne kuzim zasto ne bi isao l'H? (Iako ovdje konkretno l'H stvarno nije bitan, posto se mogu svi limesi racunat bez njega)
Moguce da sam nesto promasio, ali ovdje je potrebno provjeriti derivabilnost u tocki... To po definiciji znaci trazenje nekog limesa, a onda (jer valjda je svejedno na koji nacin racunamo limes) ne kuzim zasto ne bi isao l'H? (Iako ovdje konkretno l'H stvarno nije bitan, posto se mogu svi limesi racunat bez njega)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 19:00 sub, 13. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neka je [latex]f\colon \mathcal{D}\subseteq \mathbb{R}\rightarrow \mathbb{R}[/latex], funkcija takva da je [latex]c[/latex] u njenoj domeni (i neka to nije izolirana tocka). Zasada ne stavljam aposlutno nikakve pretpostavke na funkciju. Pogledaj sta se dogada ako provjeravam derivabilnost u tocki [latex]c[/latex] preko L'H pravila. Dakle, trazis se sljedeci limes;
[latex]\lim_{x\rightarrow c}\frac{f(x)-f(c)}{x-c}[/latex].
Rezoniranje bi moglo biti sljedece; "pa, [latex]x[/latex] da ide u [latex]c[/latex], onda ce brojnik biti jednak nuli (jer dobijem [latex]f(c)-f(c)=0[/latex]), i nazivnik takoder, pa buduci da imam sljedecu situaciju [latex]\frac{0}{0}[/latex], onda mogu primjeniti L'H, pa dobivam;
[latex]\lim_{x\rightarrow c}\frac{f(x)-f(c)}{x-c}=\lim_{x\rightarrow c}\frac{f'(x)-0}{1-0}=\lim_{x\rightarrow c}f'(x)[/latex], i sada samo pustim da taj limes, i dobijem [latex]f'(c)[/latex].
Dakle, ja sam implicitno pretpostavio da [latex]f[/latex], ima limes (sa lijeva i desna) u [latex]c[/latex], da je on bas jednak vrijednosti funkcije u toj tocki (i.e. da je funkcija neprekidna), te da je ona derivabilna u spomenutoj tocki (cak sam i pretpostavio da je derivacija neprekidna). A zapravo sam htio pogledati da li postoji limes sa pocetka.

Primjenjivanje raznih teorema bez razumijevanja vodi ka suludim zaključcima.
I daj me prosvijetli, di vidis razliku kvadrata?
Neka je , funkcija takva da je u njenoj domeni (i neka to nije izolirana tocka). Zasada ne stavljam aposlutno nikakve pretpostavke na funkciju. Pogledaj sta se dogada ako provjeravam derivabilnost u tocki preko L'H pravila. Dakle, trazis se sljedeci limes;
.
Rezoniranje bi moglo biti sljedece; "pa, da ide u , onda ce brojnik biti jednak nuli (jer dobijem ), i nazivnik takoder, pa buduci da imam sljedecu situaciju , onda mogu primjeniti L'H, pa dobivam;
, i sada samo pustim da taj limes, i dobijem .
Dakle, ja sam implicitno pretpostavio da , ima limes (sa lijeva i desna) u , da je on bas jednak vrijednosti funkcije u toj tocki (i.e. da je funkcija neprekidna), te da je ona derivabilna u spomenutoj tocki (cak sam i pretpostavio da je derivacija neprekidna). A zapravo sam htio pogledati da li postoji limes sa pocetka.

Primjenjivanje raznih teorema bez razumijevanja vodi ka suludim zaključcima.
I daj me prosvijetli, di vidis razliku kvadrata?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pbakic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 10. 2009. (17:48:30)
Postovi: (143)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
83 = 86 - 3

PostPostano: 19:52 sub, 13. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Shvacam u potpunosti sta hoces rec i ima smisla, stvarno treba bit oprezan kod ovog... ali svejedno, ne znam dal se tvoj argument moze primjeniti na ovaj slucaj... mislim tvoj primjer pogresnog rezoniranja naravno stoji, ali ovdje nisam bas mislio derivirati na taj nacin (vjerojatno je trebalo dodat koji redak u originalnom postu), ali zato tamo ona recenica pocinje sa "To se sredi..."
Mislio sam zapisat ovaj razlomak u obliku [latex]\frac{\sqrt{x+1}-1-\frac{1}{2}x}{x^2}[/latex]

Tada bi definirali dvije nove funkcije,
[latex]f(x)=\sqrt{x+1}-1-\frac{1}{2}x[/latex] i
[latex]g(x)=x^2[/latex]

Te dve su ocito derivabilne, pa sa na njih moze primjeniti l'Hopital?

edit: razlika kvadrata je cilj koji zelimo postic :D
npr, razlomak [latex]\frac{\sqrt{x+1}-1}{x}[/latex] prosirimo s [latex]\sqrt{x+1}+1[/latex] da bi dobili razliku kvadrata i rijesili se korijena...
Shvacam u potpunosti sta hoces rec i ima smisla, stvarno treba bit oprezan kod ovog... ali svejedno, ne znam dal se tvoj argument moze primjeniti na ovaj slucaj... mislim tvoj primjer pogresnog rezoniranja naravno stoji, ali ovdje nisam bas mislio derivirati na taj nacin (vjerojatno je trebalo dodat koji redak u originalnom postu), ali zato tamo ona recenica pocinje sa "To se sredi..."
Mislio sam zapisat ovaj razlomak u obliku

Tada bi definirali dvije nove funkcije,
i


Te dve su ocito derivabilne, pa sa na njih moze primjeniti l'Hopital?

edit: razlika kvadrata je cilj koji zelimo postic Very Happy
npr, razlomak prosirimo s da bi dobili razliku kvadrata i rijesili se korijena...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ilja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2002. (22:22:31)
Postovi: (1AF)16
Sarma = la pohva - posuda
137 = 185 - 48

PostPostano: 21:07 sub, 13. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Mr.Doe"]Ne mozes derivabilnost provjeravati L'Hospitalovim pravilom.[/quote]

Naravno, tu treba biti oprezan što se točno tvrdi. U ovom konkretnom slučaju rezoniranje o pbakica je svasvim u redu.

Naime, neka je [latex]f : I \to \mathbb{R}[/latex] neprekidna funkcija na otvorenom intervalu [latex]I[/latex] koja je derivabilna u svim točkama iz [latex]I[/latex] osim eventualno u točki [latex]c \in I[/latex]. Ukoliko postoji (konačan) limes [latex]\lim_{x \to c}f'(x)[/latex], tada je direktna posljedica L'H-ovog teorema da je [latex]f[/latex] derivabilna i u točki [latex]c[/latex], te štoviše, derivacija [latex]f'[/latex] je i neprekidna u točki [latex]c[/latex].

Taj jednostavni rezultat je korisno imati na umu kod rješavanja zadataka ovog tipa.
Mr.Doe (napisa):
Ne mozes derivabilnost provjeravati L'Hospitalovim pravilom.


Naravno, tu treba biti oprezan što se točno tvrdi. U ovom konkretnom slučaju rezoniranje o pbakica je svasvim u redu.

Naime, neka je neprekidna funkcija na otvorenom intervalu koja je derivabilna u svim točkama iz osim eventualno u točki . Ukoliko postoji (konačan) limes , tada je direktna posljedica L'H-ovog teorema da je derivabilna i u točki , te štoviše, derivacija je i neprekidna u točki .

Taj jednostavni rezultat je korisno imati na umu kod rješavanja zadataka ovog tipa.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
michelangelo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 06. 2009. (22:59:23)
Postovi: (69)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 11 - 1

PostPostano: 17:39 ned, 14. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala svima! u tom sam zadatku stala s ovim limesom kad ide u -1. ovo beskonačno me malo zbunilo, tj nisam bila sigurna kako interpretirati. uglavnom hvala na zadatku, a ako može vi ostali bila bih zahvalana... :-)

edit: evo riješila sam ove ostale pa nema potrebe da vas zamaram :wacky:
hvala svima! u tom sam zadatku stala s ovim limesom kad ide u -1. ovo beskonačno me malo zbunilo, tj nisam bila sigurna kako interpretirati. uglavnom hvala na zadatku, a ako može vi ostali bila bih zahvalana... Smile

edit: evo riješila sam ove ostale pa nema potrebe da vas zamaram Tup, tup, tup,...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
niveus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2009. (16:12:58)
Postovi: (5E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 2

PostPostano: 11:03 ned, 21. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ispitajte derivabilnost funkcije f(x)=-(|4^x -16|-1)^2. Odredite derivaciju funkcije tamo gdje postoji

Hvala :D
Ispitajte derivabilnost funkcije f(x)=-(|4^x -16|-1)^2. Odredite derivaciju funkcije tamo gdje postoji

Hvala Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
genchy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2009. (18:32:56)
Postovi: (29)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 13:17 ned, 21. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

f je neprekidna na citavoj domeni, tj na [latex]R[/latex], zbog neprekidnosti od [latex]|.|\; i\; a^x, a>0.[/latex]Dakle, [latex]f(x)=-(15-4^x)^2\; za\; x\le2\; i\; f(x)=-(4^x-17)^2\; za\; x\ge2.[/latex] Zbog restrikcija derivabilnih funkcija na intervalima [latex]\langle-\infty,2\rangle\;i\;\langle2,+\infty\rangle[/latex] i f je derivabilna na istim sa: [latex]f'(x)=(30-2\cdot4^x)(4^x{\cdot}ln4)\;za\;x<2\;i\;f'(x)=(34-2\cdot4^x)(4^x{\cdot}ln4)\;za\;x>2.[/latex]Sad još ostaje provjera za točku 2, gdje možeš gledat odmah lijevi i desni limes od funkcije [latex]f'[/latex], i dobiješ da limesi postoje i da su različiti ( mislim da je [latex](f')_-(2)=-2^{2x+1}{\cdot}ln4,\;a\;(f')_+(2)=-15\cdot4^xln4[/latex]), dakle f nije derivabilna u točki 2, jer da jest, funkcija[latex]f'[/latex] bi morala imati prekid druge vrste, što je nemoguće. Vjerojatno se ne traži,no [latex]f[/latex] je klase [latex]C^1[/latex] tamo gdje je derivabilna, tj. na [latex]R\setminus\{2\}[/latex].
f je neprekidna na citavoj domeni, tj na , zbog neprekidnosti od Dakle, Zbog restrikcija derivabilnih funkcija na intervalima i f je derivabilna na istim sa: Sad još ostaje provjera za točku 2, gdje možeš gledat odmah lijevi i desni limes od funkcije , i dobiješ da limesi postoje i da su različiti ( mislim da je ), dakle f nije derivabilna u točki 2, jer da jest, funkcija bi morala imati prekid druge vrste, što je nemoguće. Vjerojatno se ne traži,no je klase tamo gdje je derivabilna, tj. na .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
niveus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2009. (16:12:58)
Postovi: (5E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 2

PostPostano: 13:35 ned, 21. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala genchy, ako bi mogo još samo objasniti zašto si gledao za x>=2 i x<= 2, zašto 2
Hvala genchy, ako bi mogo još samo objasniti zašto si gledao za x>=2 i x<= 2, zašto 2


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
derle
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 05. 2005. (17:53:46)
Postovi: (47)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0

PostPostano: 13:46 ned, 21. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

To je nultočka izraza unutar apsolutne vrijednosti, tj. u x=2 se nalazi "špic"! ;)
To je nultočka izraza unutar apsolutne vrijednosti, tj. u x=2 se nalazi "špic"! Wink



_________________
www.bhc-zagreb.hr
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
niveus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2009. (16:12:58)
Postovi: (5E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 2

PostPostano: 13:53 ned, 21. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

:oops: :oops: hvala derle :D
Embarassed Embarassed hvala derle Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
A_je_to
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 02. 2009. (16:51:22)
Postovi: (6D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0

PostPostano: 12:29 čet, 8. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koliko trebaju ispasti beta i gama u 3. zadatku:
http://web.math.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma2-0809-kol1.pdf
Koliko trebaju ispasti beta i gama u 3. zadatku:
http://web.math.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma2-0809-kol1.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kaj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 11. 2009. (21:02:20)
Postovi: (B8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 2

PostPostano: 16:11 čet, 8. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

sh2 , ch2 ili nešto tako slično...
sh2 , ch2 ili nešto tako slično...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
gego
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 09. 2009. (21:10:55)
Postovi: (1B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 1 - 3

PostPostano: 14:55 pet, 9. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

f(x)= x + e^(1/x) ,x<0
sinx, x>=0

je li f iz C2(R) ?
f(x)= x + e^(1/x) ,x<0
sinx, x>=0

je li f iz C2(R) ?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 15:49 pet, 9. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="gego"]f(x)= x + e^(1/x) ,x<0
sinx, x>=0

je li f iz C2(R) ?[/quote]
Da. Supstitucija [latex]\displaystyle t=-\frac{1}{x}[/latex] čuda radi. :D
gego (napisa):
f(x)= x + e^(1/x) ,x<0
sinx, x>=0

je li f iz C2(R) ?

Da. Supstitucija čuda radi. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Genaro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 10. 2009. (18:57:50)
Postovi: (8B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
18 = 18 - 0
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 10:47 sub, 10. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]
Koliko trebaju ispasti beta i gama u 3. zadatku:
http://web.math.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma2-0809-kol1.pdf[/quote]

Meni ispada sljedeće: [latex]\displaystyle \alpha=ln(2)-3,\ \ \beta=\frac{-e^{4}+1}{2e^{2}} \ \ \gamma=\frac{(e^{2}-1)^{2}}{2e^{2}}.\ \ [/latex]


Mene isto zanima ovo neodgovoreno pitanje:
[quote]i 1.94 ispitaj neprekidnost i derivabilnost fje [latex]f(x)= || {x}^{3}+3{x}^{2}+3x+1|+ |{x}^{2}+x-6||[/latex][/quote]
Točnije, čisto sređivanje ovog izraza, makar bi to trebalo biti jednostavno valjda.

I sljedeće:

[latex] f\left(x \right)=\begin{cases}
x^{4}sin\frac{1}{x}, x \neq 0 \\
0, x= 0
\end{cases} [/latex]

Dokazati da [latex]f \notin C^{2}\mathbb{R}[/latex]
Citat:

Koliko trebaju ispasti beta i gama u 3. zadatku:
http://web.math.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma2-0809-kol1.pdf


Meni ispada sljedeće:


Mene isto zanima ovo neodgovoreno pitanje:
Citat:
i 1.94 ispitaj neprekidnost i derivabilnost fje

Točnije, čisto sređivanje ovog izraza, makar bi to trebalo biti jednostavno valjda.

I sljedeće:



Dokazati da


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 11:42 sub, 10. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Genaro"]Mene isto zanima ovo neodgovoreno pitanje:
[quote]i 1.94 ispitaj neprekidnost i derivabilnost fje [latex]f(x)= || {x}^{3}+3{x}^{2}+3x+1|+ |{x}^{2}+x-6||[/latex][/quote]
Točnije, čisto sređivanje ovog izraza, makar bi to trebalo biti jednostavno valjda.[/quote]
Prvo primjetimo da možemo bez grižnje savjesti maknuti vanjsku apsolutnu vrijednost. Fakoriziranjem polinoma dobivamo [latex]f(x) = |(x+1)^3| + |(x+3)(x-2)|[/latex].
Slijedi da je [latex]f(x) = \begin{cases}
-x^3 - 2 x^2 - 2 x - 7, & x < -3\\
-x^3 - 4 x^2 - 4 x + 5, & -3 \leq x < -1 \\
x^3 + 2 x^2 + 2 x + 7, & -1 \leq x < 2 \\
x^3 + 4 x^2 + 4 x - 5, & x \geq 2
\end{cases}[/latex]
[quote="Genaro"]I sljedeće:

[latex] f\left(x \right)=\begin{cases}
x^{4} \sin\frac{1}{x}, & x\neq 0 \\
0, & x= 0
\end{cases} [/latex]

Dokazati da [latex]f \notin C^2(\mathbb{R})[/latex][/quote]
Dobi se da f ima drugu derivaciju koja ima prekid u nuli. Fora je u tome da je [latex]\lim_{x \to 0} x^n \sin \frac{1}{x} = 0[/latex], za svaki [latex]n \in \mathbb{N}[/latex] (isto i za [latex]\cos[/latex]). Kad se dovoljno puta derivira, ostane ti član [latex]\sin \frac{1}{x}[/latex] koji nema limes u nuli. Takav sličan zadatak smo radili na vježbama, pa javi ako imaš neki konkretan problem.
Ako slučajno nisi prisustvovao, [url=http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ch1_6.pdf]zadatak 1.81[/url].
Genaro (napisa):
Mene isto zanima ovo neodgovoreno pitanje:
Citat:
i 1.94 ispitaj neprekidnost i derivabilnost fje

Točnije, čisto sređivanje ovog izraza, makar bi to trebalo biti jednostavno valjda.

Prvo primjetimo da možemo bez grižnje savjesti maknuti vanjsku apsolutnu vrijednost. Fakoriziranjem polinoma dobivamo .
Slijedi da je
Genaro (napisa):
I sljedeće:



Dokazati da

Dobi se da f ima drugu derivaciju koja ima prekid u nuli. Fora je u tome da je , za svaki (isto i za ). Kad se dovoljno puta derivira, ostane ti član koji nema limes u nuli. Takav sličan zadatak smo radili na vježbama, pa javi ako imaš neki konkretan problem.
Ako slučajno nisi prisustvovao, zadatak 1.81.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
A_je_to
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 02. 2009. (16:51:22)
Postovi: (6D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0

PostPostano: 11:46 sub, 10. 4. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Genaro"][quote]
Koliko trebaju ispasti beta i gama u 3. zadatku:
http://web.math.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma2-0809-kol1.pdf[/quote]

Meni ispada sljedeće: [latex]\displaystyle \alpha=ln(2)-3,\ \ \beta=\frac{-e^{4}+1}{2e^{2}} \ \ \gamma=\frac{(e^{2}-1)^{2}}{2e^{2}}.\ \ [/latex][/quote]

Ja sam dobio isto.
Genaro (napisa):
Citat:

Koliko trebaju ispasti beta i gama u 3. zadatku:
http://web.math.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma2-0809-kol1.pdf


Meni ispada sljedeće:


Ja sam dobio isto.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeće
Stranica 1 / 3.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan