Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

kraj vjezbi iz... 2005/06 godine (ili nesto slicno)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Kompleksna analiza
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Glupko_3.14
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 09. 2007. (10:32:16)
Postovi: (77)16
Sarma = la pohva - posuda
19 = 24 - 5

PostPostano: 15:51 ned, 2. 5. 2010    Naslov: kraj vjezbi iz... 2005/06 godine (ili nesto slicno) Citirajte i odgovorite

posjeduje li netko? mislim da mi fale samo predzadnje (ali to sam na forumu naucila rjesavat) i zadnje vjezbe (TO BI VOLJELA IMAT) na kojima se valjda radi poglavlje neki teoremi kompleksne analize i primjene (to sam procitala na stranici kolegija ma4).
dobro, svi su ovo vec polozili pred 4 godine, ali mozda ako neko ide u srijedu sad na pismeni ce bit i na faksu ranije prije pismenog? pa mogla bi tada to fotokopirat i nabrzake naucit?

ili! samo da mi netko kaze koji teoremi se to sve najcesce koriste pa cu vec sama smislit nesto valjda. (tako da ne moram trazit po svim teoremima) :lol:

u svakom slucaju unaprijed hvala i srdacan pozdrav!
posjeduje li netko? mislim da mi fale samo predzadnje (ali to sam na forumu naucila rjesavat) i zadnje vjezbe (TO BI VOLJELA IMAT) na kojima se valjda radi poglavlje neki teoremi kompleksne analize i primjene (to sam procitala na stranici kolegija ma4).
dobro, svi su ovo vec polozili pred 4 godine, ali mozda ako neko ide u srijedu sad na pismeni ce bit i na faksu ranije prije pismenog? pa mogla bi tada to fotokopirat i nabrzake naucit?

ili! samo da mi netko kaze koji teoremi se to sve najcesce koriste pa cu vec sama smislit nesto valjda. (tako da ne moram trazit po svim teoremima) Laughing

u svakom slucaju unaprijed hvala i srdacan pozdrav!



_________________
Nov, još gluplji.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Glupko_3.14
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 09. 2007. (10:32:16)
Postovi: (77)16
Sarma = la pohva - posuda
19 = 24 - 5

PostPostano: 1:13 uto, 4. 5. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

posto se nitko nije javio iako sam unaprijed dala zahvalu, sama sam pokusavala rijesit te zadatke sa kraja i sad... kajjaznam, sve mi je sumnjivo.
tu cu predocit neka rjesenja da mi se mozete eventualno sprdat ili rec da mi je sve besprijekorno tocno

1. f je cijela funkcija , n iz N, A>0, R>0 t.d. |z|>R -> |f(z)| < A * |z|^n
treba dokazat da je f polinom najvise stupnja n

ovako, surfanjem po skripti sam primjetila cauchyjeve ocjene koeficijenata taylorovog reda kao potencijalni teorem za rjesavanje ovog zadatka i onda dobila ocjenu za npr. a_n+1 - |a_n+1|<=A*|z| i sada posto z nadam se mozemo uzimati sa kruznice proizvoljno velikog radijusa je to 0, a situacija se samo pogoršava za daljnje koeficijente. nek mi netko kaze sto misli o tome?

2. pokazati da je f(x+iy) = e^x (cos y + i*sin y) jedina analitička funkcija koja zadovoljava uvjete f(z_1+z_2) = f(z_1)*f(z_2) za sve kompleksne brojeve z_1, z_2 i f(x)=e^x za sve realne brojeve x

teorem o jedinstvenosti holomorfne funkcije? ako uzmemo jos jednu funkciju koja to zadovoljava onda se podudaraju sigurno na cijelom R (jer je to jedan od uvjeta) pa je to ista funkcija (jer R ima gomiliste u C)?
posto se nitko nije javio iako sam unaprijed dala zahvalu, sama sam pokusavala rijesit te zadatke sa kraja i sad... kajjaznam, sve mi je sumnjivo.
tu cu predocit neka rjesenja da mi se mozete eventualno sprdat ili rec da mi je sve besprijekorno tocno

1. f je cijela funkcija , n iz N, A>0, R>0 t.d. |z|>R -> |f(z)| < A * |z|^n
treba dokazat da je f polinom najvise stupnja n

ovako, surfanjem po skripti sam primjetila cauchyjeve ocjene koeficijenata taylorovog reda kao potencijalni teorem za rjesavanje ovog zadatka i onda dobila ocjenu za npr. a_n+1 - |a_n+1|<=A*|z| i sada posto z nadam se mozemo uzimati sa kruznice proizvoljno velikog radijusa je to 0, a situacija se samo pogoršava za daljnje koeficijente. nek mi netko kaze sto misli o tome?

2. pokazati da je f(x+iy) = e^x (cos y + i*sin y) jedina analitička funkcija koja zadovoljava uvjete f(z_1+z_2) = f(z_1)*f(z_2) za sve kompleksne brojeve z_1, z_2 i f(x)=e^x za sve realne brojeve x

teorem o jedinstvenosti holomorfne funkcije? ako uzmemo jos jednu funkciju koja to zadovoljava onda se podudaraju sigurno na cijelom R (jer je to jedan od uvjeta) pa je to ista funkcija (jer R ima gomiliste u C)?



_________________
Nov, još gluplji.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Glupko_3.14
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 09. 2007. (10:32:16)
Postovi: (77)16
Sarma = la pohva - posuda
19 = 24 - 5

PostPostano: 14:16 uto, 4. 5. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

ovo je sa roka 18.06.2007. godine, 5. zadatak

f mereomorfna funkc. u kompleksnoj ravnini za koju postoje rastući niz {r_n}, t.d. je [latex]lim_{n\to\infty}r_n=+\infty[/latex], i neka postoji konstanta M>0 t.d. za svaki n vrijedi |f(z)|<M ako je ||z||=r_n. Označimo s u neku točku u komplesnoj ravnini koja nije pol funkcije f i s C_n pozitivno orijentiranu kruznicu u kompleksnoj ravnini |z|=r_n. Dokažite tvrdnje:
(a) Integral [latex] \int_{C_n} \frac{f(z)}{z^2-u^2}dz[/latex] konvergira u 0 kada [latex]n\to\infty[/latex].

(b) Pokažite da je [latex] f(u)-f(-u)=-2u\sum_{a\in P}Res(\frac{f(z)}{z^2-u^2})[/latex], gdje je P skup svih polova funkcije f.

ovaj prvi dio sam mozda rijesila, uglavnom na kraju dobijem da je taj integral manji od integrala po C_n od M/(r_n^2 - |u|^2), a u je konstanta tak da sad jos kad limes udje pod integral dobijemo da podintegralna funkcija ide u 0

e, a pod b ne znam. jer ne kuzim kak da ukomponiram ovo sa skupom svih polova funkcije f
cini mi se da je veoma jednostavno ako znam kako upotrijebit neki teorem, al ne znam uopce koji :noidea:
zasto mi nitko ne odgovara :thinking2: :depra:
ovo je sa roka 18.06.2007. godine, 5. zadatak

f mereomorfna funkc. u kompleksnoj ravnini za koju postoje rastući niz {r_n}, t.d. je , i neka postoji konstanta M>0 t.d. za svaki n vrijedi |f(z)|<M ako je ||z||=r_n. Označimo s u neku točku u komplesnoj ravnini koja nije pol funkcije f i s C_n pozitivno orijentiranu kruznicu u kompleksnoj ravnini |z|=r_n. Dokažite tvrdnje:
(a) Integral konvergira u 0 kada .

(b) Pokažite da je , gdje je P skup svih polova funkcije f.

ovaj prvi dio sam mozda rijesila, uglavnom na kraju dobijem da je taj integral manji od integrala po C_n od M/(r_n^2 - |u|^2), a u je konstanta tak da sad jos kad limes udje pod integral dobijemo da podintegralna funkcija ide u 0

e, a pod b ne znam. jer ne kuzim kak da ukomponiram ovo sa skupom svih polova funkcije f
cini mi se da je veoma jednostavno ako znam kako upotrijebit neki teorem, al ne znam uopce koji Danas nije moj dan
zasto mi nitko ne odgovara Razmisljam Pere me depresija



_________________
Nov, još gluplji.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 17:06 uto, 4. 5. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

1. Uzmi prvo da je [latex]f(z)=\sum_{n=0}^{\infty}a_nz^n[/latex], zatim pokazi da apsolutna vrijednost funkcije raste prebrzo ako ima beskonacno mnogo clanova opceg niza koji su razliciti od nule, ili se pozovi na Liouvileov teorem, zatim iz uvjeta pokazi da i dalje aps. vrijednost funkcije prebrzo raste ako opci clan niza razlicit od nule za clanove vece od n.

2. Ne bi se slozio, funkcija [latex]f(x+iy)=e^{x+i\theta y}, \theta\in \mathbb{R}[/latex], takoder zadovoljava tvoja svojstva.

3. Ja ne bi tako rjesavao, ovako bi isao;
[latex]\int_{C_n}\frac{f(z)}{(z-u)(z+u)}dz=2\pi i\frac{f(u)}{2u}[/latex], pa onda iz [latex]\int_{C_n}\frac{f(z)}{(z-u)(z+u)}dz=\mathcal{O}_0(u^{-1})[/latex], slijedi a) tvrdnja.
Sada si fino dobila; [latex]f(u)=\frac{2u}{2\pi i}\int_{C_n}\frac{f(z)}{(z-u)(z+u)}dz[/latex], pa mozes koristiti one bijesne teoreme iz skripte koji govore nesta o tome kako se integral funkcije moze iskazati kao suma residuuma.

Nitko ti ne odgovara zato sto nejasno pises. Uostalom zasto se gnjavis sa time, to ti nikada nece trebati u zivotu, fino nauci za 2 i nemoj se previse opterecivati.
1. Uzmi prvo da je , zatim pokazi da apsolutna vrijednost funkcije raste prebrzo ako ima beskonacno mnogo clanova opceg niza koji su razliciti od nule, ili se pozovi na Liouvileov teorem, zatim iz uvjeta pokazi da i dalje aps. vrijednost funkcije prebrzo raste ako opci clan niza razlicit od nule za clanove vece od n.

2. Ne bi se slozio, funkcija , takoder zadovoljava tvoja svojstva.

3. Ja ne bi tako rjesavao, ovako bi isao;
, pa onda iz , slijedi a) tvrdnja.
Sada si fino dobila; , pa mozes koristiti one bijesne teoreme iz skripte koji govore nesta o tome kako se integral funkcije moze iskazati kao suma residuuma.

Nitko ti ne odgovara zato sto nejasno pises. Uostalom zasto se gnjavis sa time, to ti nikada nece trebati u zivotu, fino nauci za 2 i nemoj se previse opterecivati.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Glupko_3.14
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 09. 2007. (10:32:16)
Postovi: (77)16
Sarma = la pohva - posuda
19 = 24 - 5

PostPostano: 17:38 uto, 4. 5. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

puno hvala na odgovorima. slazem se da nejasno pisem, ali ovi daljni zlobni komentari stvarno mi nije jasno cime su izazvani
puno hvala na odgovorima. slazem se da nejasno pisem, ali ovi daljni zlobni komentari stvarno mi nije jasno cime su izazvani



_________________
Nov, još gluplji.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 18:27 uto, 4. 5. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ispricavam se, moj zadnji komentar nije bio zle naravi, samo sam htio reci kakvo je moje iskustvo sa kompleksnom analizom.
Ispricavam se, moj zadnji komentar nije bio zle naravi, samo sam htio reci kakvo je moje iskustvo sa kompleksnom analizom.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Kompleksna analiza Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan