Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Fora zadatak (zadatak)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Odabrana poglavlja teorije analitičkih funkcija
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Ilja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2002. (22:22:31)
Postovi: (1AF)16
Sarma = la pohva - posuda
137 = 185 - 48

PostPostano: 20:24 sri, 14. 2. 2007    Naslov: Fora zadatak Citirajte i odgovorite

Neki dan sam naišao na jedan fora zadatak, mislim da će za ekipu s OPTAF-a biti pljuga... :faca:

Postoji li neprekidna bijekcija [latex]f: S^2 \rightarrow S^2[/latex] koja ima točno jednu fiksnu točku? ([latex]S^2[/latex] označava standardnu dvodimenzionalnu sferu)

MB, ako nitko ne rješi, aj ti. :uncle_sammy:
Neki dan sam naišao na jedan fora zadatak, mislim da će za ekipu s OPTAF-a biti pljuga... Ja sam faca

Postoji li neprekidna bijekcija koja ima točno jednu fiksnu točku? ( označava standardnu dvodimenzionalnu sferu)

MB, ako nitko ne rješi, aj ti. Little Uncle Sam


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 11:37 čet, 9. 9. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ajde da dignemo ovo iz pepela. Cini mi se da sam nasao jednu, ali zadatak nekako upucuje na to da bi se trebalo pokazati da je takvo sto nemoguce. Kako ja ne vidim gresku, pomagajte :)

Dakle trazena funkcija bi bila kompozicija jedne osne simetrije i jednog cudnog pomaka. Na primjeru Zemlje neka je os (bolje reci ploha) simetrije ravnina kroz nulti, odnosno 180-i meridijan. Time su ostale samo fiksne tocke s nultog i 180-og meridijana. I druga transformacija je slijedeca. Ako zamislimo da je Zemlja od gume i da je fiksirana tocka sjevernog pola. Onda, intuitivno je jasno da je to neprekidna transformacija, juzni pol mozemo izmaknuti sa svog mjesta u smjeru sjevernog po npr. nultom meridijanu. Time je postignuto da vise niti jedna tocka sa nultog, odnosno 180-og meridijana osim sjevernog pola nije fiksna.
Ajde da dignemo ovo iz pepela. Cini mi se da sam nasao jednu, ali zadatak nekako upucuje na to da bi se trebalo pokazati da je takvo sto nemoguce. Kako ja ne vidim gresku, pomagajte Smile

Dakle trazena funkcija bi bila kompozicija jedne osne simetrije i jednog cudnog pomaka. Na primjeru Zemlje neka je os (bolje reci ploha) simetrije ravnina kroz nulti, odnosno 180-i meridijan. Time su ostale samo fiksne tocke s nultog i 180-og meridijana. I druga transformacija je slijedeca. Ako zamislimo da je Zemlja od gume i da je fiksirana tocka sjevernog pola. Onda, intuitivno je jasno da je to neprekidna transformacija, juzni pol mozemo izmaknuti sa svog mjesta u smjeru sjevernog po npr. nultom meridijanu. Time je postignuto da vise niti jedna tocka sa nultog, odnosno 180-og meridijana osim sjevernog pola nije fiksna.



_________________
Jedan je smjer očit, a drugi je trivijalan.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Odabrana poglavlja teorije analitičkih funkcija Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan