Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Ubuntu 10.4 i Lenovo ThinkPad Edge 13

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računala (općenito)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Glupko_3.14
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 09. 2007. (10:32:16)
Postovi: (77)16
Sarma = la pohva - posuda
19 = 24 - 5

PostPostano: 22:09 pet, 11. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

očajna sam.
kupila sam gore navedeni komp pred 2 ili 3 dana (detalji - http://www.mikronis.hr/shop/item.asp?itemid=15520&catid=16 ), odlucila da po prvi put se pocnem koristiti linuxom, i sada mi je bas zlo.
nista mi ne radi, nista!!! za sada sam primjetila - suspend, hibernate, wireless, i uticnica za slusalice, ali svakim satom prakticki otkrivam nove poteskoce
ne znam sto da napravim, uzasno mi je zao odmah odustati i vratiti se windowsima, ali posto sam totalni pocetnik, ovo je stvarno prevelik zalogaj za mene. npr u ovim trenucima mi se izvrsava apdejt kernela (jer slijedim svakakve upute koje nalazim po svakakvim forumima) ne bi li uspjela dobit wireless, a do prekjucer prakticki nisam cula za kernel
ocekivala sam da cu imat problema, ali ne bas ovako osnovnih!!!
joj, joj, joj. ne znam sto uopce zelim od odgovora ovdje, mozda da me netko malo ohrabri?? pomozite!!!!!!!!!

aha, jos da izazovem vece sazaljenje cu napomenut da sam u dakle protekla 2 dana isprobala jos i ubuntu 10.10, pclinux i mint i niti na jednom ne funkcionira suspend i hibernate, za wireless i slusalice ne znam jer tad jos nisam bila na oprezu

[size=9][color=#999999]Added after 25 minutes:[/color][/size]

!!!!!!!!!!! slusalice su proradile!!!!!!!! ovo je fantasticno, prvi napredak!!!! makar, to je ujedno najmanji problem trenutno. dobro, sad ga vise nema
toliko sam izbezumljena sveukupnom situacijom da cak polusumnjam da je to cista slucajnost, a ne rezultat mojih postupaka, ali valjda sam samo paranoicna :D
očajna sam.
kupila sam gore navedeni komp pred 2 ili 3 dana (detalji - http://www.mikronis.hr/shop/item.asp?itemid=15520&catid=16 ), odlucila da po prvi put se pocnem koristiti linuxom, i sada mi je bas zlo.
nista mi ne radi, nista!!! za sada sam primjetila - suspend, hibernate, wireless, i uticnica za slusalice, ali svakim satom prakticki otkrivam nove poteskoce
ne znam sto da napravim, uzasno mi je zao odmah odustati i vratiti se windowsima, ali posto sam totalni pocetnik, ovo je stvarno prevelik zalogaj za mene. npr u ovim trenucima mi se izvrsava apdejt kernela (jer slijedim svakakve upute koje nalazim po svakakvim forumima) ne bi li uspjela dobit wireless, a do prekjucer prakticki nisam cula za kernel
ocekivala sam da cu imat problema, ali ne bas ovako osnovnih!!!
joj, joj, joj. ne znam sto uopce zelim od odgovora ovdje, mozda da me netko malo ohrabri?? pomozite!!!!!!!!!

aha, jos da izazovem vece sazaljenje cu napomenut da sam u dakle protekla 2 dana isprobala jos i ubuntu 10.10, pclinux i mint i niti na jednom ne funkcionira suspend i hibernate, za wireless i slusalice ne znam jer tad jos nisam bila na oprezu

Added after 25 minutes:

!!!!!!!!!!! slusalice su proradile!!!!!!!! ovo je fantasticno, prvi napredak!!!! makar, to je ujedno najmanji problem trenutno. dobro, sad ga vise nema
toliko sam izbezumljena sveukupnom situacijom da cak polusumnjam da je to cista slucajnost, a ne rezultat mojih postupaka, ali valjda sam samo paranoicna Very Happy



_________________
Nov, još gluplji.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ante003
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2008. (17:45:10)
Postovi: (3C5)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 71 - 47

PostPostano: 22:55 pet, 11. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

jos sam ti rekao u praktikumu da si trebas instalirat drivere za wireless :P vidim da si zaboravila :P

Slusalice mozda trebas aktivirati u alsamixeru (na nekim laptopima to treba napravit. ja sam trebao npr)
Ovo za suspend i hibernate neznam kaj ti je krivo kad ne vidim :P
jos sam ti rekao u praktikumu da si trebas instalirat drivere za wireless Razz vidim da si zaboravila Razz

Slusalice mozda trebas aktivirati u alsamixeru (na nekim laptopima to treba napravit. ja sam trebao npr)
Ovo za suspend i hibernate neznam kaj ti je krivo kad ne vidim Razz



_________________
Ako ste previše otvorenog uma, ispast će vam mozak
------------------------------------------------------
Racunalo bez Windowsa je kao riba bez bicikla
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Masiela
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2007. (22:28:01)
Postovi: (338)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
74 = 97 - 23
Lokacija: Među bananama

PostPostano: 23:16 pet, 11. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Meni na Linuxu neće pisat ♥ (num lock, alt+L) i to me jako frustrira.
Meni na Linuxu neće pisat ♥ (num lock, alt+L) i to me jako frustrira.



_________________
mladac: e.k.s. je možda 8%, moje znanje ni toliko Sad
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Glupko_3.14
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 09. 2007. (10:32:16)
Postovi: (77)16
Sarma = la pohva - posuda
19 = 24 - 5

PostPostano: 23:55 pet, 11. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ante003"]jos sam ti rekao u praktikumu da si trebas instalirat drivere za wireless :P vidim da si zaboravila :P
[/quote]

ma instalirala sam nesto, al nemam pojma dal je to ono sto sam trebala ili ne, i ako je, dal sam jos nesto krivo napravila pa zato ne radi
skinula sam nesto rtl8912se i slijedila neke upute i ne znam..... nista se nije dogodilo

ispricavam se, znam da sam mozda iritantna sa svojim neznanjem i retardiranoscu, ali jednostavno nista ne znam!

[size=9][color=#999999]Added after 27 minutes:[/color][/size]

evo, ucinila sam (valjda) ovo sto tu pise http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=8988038&postcount=10
ante003 (napisa):
jos sam ti rekao u praktikumu da si trebas instalirat drivere za wireless Razz vidim da si zaboravila Razz


ma instalirala sam nesto, al nemam pojma dal je to ono sto sam trebala ili ne, i ako je, dal sam jos nesto krivo napravila pa zato ne radi
skinula sam nesto rtl8912se i slijedila neke upute i ne znam..... nista se nije dogodilo

ispricavam se, znam da sam mozda iritantna sa svojim neznanjem i retardiranoscu, ali jednostavno nista ne znam!

Added after 27 minutes:

evo, ucinila sam (valjda) ovo sto tu pise http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=8988038&postcount=10



_________________
Nov, još gluplji.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ante003
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2008. (17:45:10)
Postovi: (3C5)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 71 - 47

PostPostano: 23:58 pet, 11. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Masiela"]Meni na Linuxu neće pisat ♥ (num lock, alt+L) i to me jako frustrira.[/quote]
to je ozbiljan problem :O :P


@Glupko

Odi na System -> Administration -> Hardware drivers
Tamo bi ti trebao prepoznat wireless karticu i stavis da ti se instaliraju driveri.
Masiela (napisa):
Meni na Linuxu neće pisat ♥ (num lock, alt+L) i to me jako frustrira.

to je ozbiljan problem :O Razz


@Glupko

Odi na System → Administration → Hardware drivers
Tamo bi ti trebao prepoznat wireless karticu i stavis da ti se instaliraju driveri.



_________________
Ako ste previše otvorenog uma, ispast će vam mozak
------------------------------------------------------
Racunalo bez Windowsa je kao riba bez bicikla
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Glupko_3.14
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 09. 2007. (10:32:16)
Postovi: (77)16
Sarma = la pohva - posuda
19 = 24 - 5

PostPostano: 11:15 sub, 12. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ante003"]


@Glupko

Odi na System -> Administration -> Hardware drivers
Tamo bi ti trebao prepoznat wireless karticu i stavis da ti se instaliraju driveri.[/quote]

bila sam tamo, predlozen mi je samo ATI/AMD proprietary FGLRX graphics driver, to je downloadao i instalirao i dalje nista ne predlaze

[size=9][color=#999999]Added after 9 minutes:[/color][/size]

dalje :) , zbog mog bezumnog prtljanja mi priliko paljenja govori neke stvari koje prije sigurno nisu bile, gdje mogu to pogledati? malo sam potrazila po log file viewer pod boot, ali nisam nasla te neke stvari koje sam zapamtila
ante003 (napisa):



@Glupko

Odi na System → Administration → Hardware drivers
Tamo bi ti trebao prepoznat wireless karticu i stavis da ti se instaliraju driveri.


bila sam tamo, predlozen mi je samo ATI/AMD proprietary FGLRX graphics driver, to je downloadao i instalirao i dalje nista ne predlaze

Added after 9 minutes:

dalje Smile , zbog mog bezumnog prtljanja mi priliko paljenja govori neke stvari koje prije sigurno nisu bile, gdje mogu to pogledati? malo sam potrazila po log file viewer pod boot, ali nisam nasla te neke stvari koje sam zapamtila



_________________
Nov, još gluplji.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 12:31 sub, 12. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

eto razloga zašto se protivim linux-u, barem za nas noob-ove. u redu, ima tu dosta prednosti, al nitko od nas ne može i nema potrebu iskoristiti linux u svoj njegovoj moći. moj prijedlog, uzmi win xp i stavi na laptop, i neće bit problema nikakvih. ak slučajno se sruše, lako ih opet digneš. a i da, tu je pitanje drivera za radeonku za koja nisam siguran da su baš dostupni, a i ako jesu, nije baš da funkcioniraju kak spada. ak već želiš koristiti ubuntu, uzmi virtual machine unutar windowsa i tako ih pokreći. nije to to, ali je dovoljno za početak, i ne moraš se patiti sa svim ovim problemima

i da, imam hp sa radeonkom, dok sam imao ubuntu imao sam velku hrpu problema s njom, i previše vremena sam trošio na rješavanje kojekakvih hardverskih problema a premalo na neki korisni rad
eto razloga zašto se protivim linux-u, barem za nas noob-ove. u redu, ima tu dosta prednosti, al nitko od nas ne može i nema potrebu iskoristiti linux u svoj njegovoj moći. moj prijedlog, uzmi win xp i stavi na laptop, i neće bit problema nikakvih. ak slučajno se sruše, lako ih opet digneš. a i da, tu je pitanje drivera za radeonku za koja nisam siguran da su baš dostupni, a i ako jesu, nije baš da funkcioniraju kak spada. ak već želiš koristiti ubuntu, uzmi virtual machine unutar windowsa i tako ih pokreći. nije to to, ali je dovoljno za početak, i ne moraš se patiti sa svim ovim problemima

i da, imam hp sa radeonkom, dok sam imao ubuntu imao sam velku hrpu problema s njom, i previše vremena sam trošio na rješavanje kojekakvih hardverskih problema a premalo na neki korisni rad



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
ante003
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2008. (17:45:10)
Postovi: (3C5)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 71 - 47

PostPostano: 13:45 sub, 12. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Milojko"]eto razloga zašto se protivim linux-u, barem za nas noob-ove. u redu, ima tu dosta prednosti, al nitko od nas ne može i nema potrebu iskoristiti linux u svoj njegovoj moći. moj prijedlog, uzmi win xp i stavi na laptop, i neće bit problema nikakvih. ak slučajno se sruše, lako ih opet digneš. a i da, tu je pitanje drivera za radeonku za koja nisam siguran da su baš dostupni, a i ako jesu, nije baš da funkcioniraju kak spada. ak već želiš koristiti ubuntu, uzmi virtual machine unutar windowsa i tako ih pokreći. nije to to, ali je dovoljno za početak, i ne moraš se patiti sa svim ovim problemima

i da, imam hp sa radeonkom, dok sam imao ubuntu imao sam velku hrpu problema s njom, i previše vremena sam trošio na rješavanje kojekakvih hardverskih problema a premalo na neki korisni rad[/quote]

Pa onda odi na XP i ostani tamo :twisted: Naravno, riskirat ces izlaganju hrpetini virusa, sigurnosnih propusta,nestabilnom sustavu,...
Imao sam Ubuntu godinu i nesto sitno i nisam imao nikakvih problema (osim ako nisam sam nesto zeznuo :) ). nedavno sam ga rusio jer sam htio novi OS i taj cu opet imat podosta dugo dok mi ne dojadi.
Windowse nisam nikad imao duze od 2,3 mj (i nisam nikad nista previse prckao). A da ne velim da se uspore nakon nekog vremena (sto se moze ocistiti raznim alatima ali to oduzima vrijeme a vrijeme je novac :) )

@Glupko, nesto se pojavljuje je veoma sirok pojam :P Mozda se i Megan Fox pojavila :P
Ako imas volje, dodi u srijedu u praktikum pa mozemo tamo pogledat. Nikad nisam bio fan za natezanje i slaganje problema preko foruma posto se to otegne pa zaboravim uopce kaj je bilo na pocetku :)
A i uvijek mozes googlat. On zna najbolje ;)
Milojko (napisa):
eto razloga zašto se protivim linux-u, barem za nas noob-ove. u redu, ima tu dosta prednosti, al nitko od nas ne može i nema potrebu iskoristiti linux u svoj njegovoj moći. moj prijedlog, uzmi win xp i stavi na laptop, i neće bit problema nikakvih. ak slučajno se sruše, lako ih opet digneš. a i da, tu je pitanje drivera za radeonku za koja nisam siguran da su baš dostupni, a i ako jesu, nije baš da funkcioniraju kak spada. ak već želiš koristiti ubuntu, uzmi virtual machine unutar windowsa i tako ih pokreći. nije to to, ali je dovoljno za početak, i ne moraš se patiti sa svim ovim problemima

i da, imam hp sa radeonkom, dok sam imao ubuntu imao sam velku hrpu problema s njom, i previše vremena sam trošio na rješavanje kojekakvih hardverskih problema a premalo na neki korisni rad


Pa onda odi na XP i ostani tamo Twisted Evil Naravno, riskirat ces izlaganju hrpetini virusa, sigurnosnih propusta,nestabilnom sustavu,...
Imao sam Ubuntu godinu i nesto sitno i nisam imao nikakvih problema (osim ako nisam sam nesto zeznuo Smile ). nedavno sam ga rusio jer sam htio novi OS i taj cu opet imat podosta dugo dok mi ne dojadi.
Windowse nisam nikad imao duze od 2,3 mj (i nisam nikad nista previse prckao). A da ne velim da se uspore nakon nekog vremena (sto se moze ocistiti raznim alatima ali to oduzima vrijeme a vrijeme je novac Smile )

@Glupko, nesto se pojavljuje je veoma sirok pojam Razz Mozda se i Megan Fox pojavila Razz
Ako imas volje, dodi u srijedu u praktikum pa mozemo tamo pogledat. Nikad nisam bio fan za natezanje i slaganje problema preko foruma posto se to otegne pa zaboravim uopce kaj je bilo na pocetku Smile
A i uvijek mozes googlat. On zna najbolje Wink



_________________
Ako ste previše otvorenog uma, ispast će vam mozak
------------------------------------------------------
Racunalo bez Windowsa je kao riba bez bicikla
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
matmih
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 12. 2006. (22:57:42)
Postovi: (1A4)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
36 = 51 - 15
Lokacija: {Zg, De , Ri}

PostPostano: 13:55 sub, 12. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam donekle osposobio wireless na svom laptopu pa evo par stvari:

Spoji se žičano na net sa ubuntuom, ja sam radio na verziji 10.10.

odi na applications->UbuntuSoftware Center, skini i instaliraj program System Profiler i benchmark. Pomoću njega pod PCI Devices pronađi koju wireless karticu imaš.
Slijedeći korak je nači ispravne drivere za nju.
E sad, ja imam RALink, ako imaš i ti neki od modela, tada:
http://www.ralinktech.com/support.php?s=2

Na gornjoj stranici skini drivere. To je source kod koji treba make-at i zatim instalirat.
Kako to napravit pogledaj:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1600498

Nakon toga ti možda još uvijek neće radit wireless, odnosno dogodit će se da će ti prepoznat router, ali nećeš moći surfat pa onda napraviš ovo:
sudo gedit /etc/resolv.conf

u taj dokument upišeš:
nameserver 192.168.1.1
i net će raditi...

Barem privremeno, primjetio sam da se ovaj .conf file pobriše kad isključim wireless i onda moram ponovo to upisivat, hm. :?

Sad, naravno umjesto RaLink, tebi trebaju driveri za tvoj wireless.
Ali da, dosta velika muka, očekivao bi da će stvari bolje radit na 10.10 jer meni je pametnije izgledao ubuntu 9.04, ali eto. :D
Ja sam donekle osposobio wireless na svom laptopu pa evo par stvari:

Spoji se žičano na net sa ubuntuom, ja sam radio na verziji 10.10.

odi na applications->UbuntuSoftware Center, skini i instaliraj program System Profiler i benchmark. Pomoću njega pod PCI Devices pronađi koju wireless karticu imaš.
Slijedeći korak je nači ispravne drivere za nju.
E sad, ja imam RALink, ako imaš i ti neki od modela, tada:
http://www.ralinktech.com/support.php?s=2

Na gornjoj stranici skini drivere. To je source kod koji treba make-at i zatim instalirat.
Kako to napravit pogledaj:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1600498

Nakon toga ti možda još uvijek neće radit wireless, odnosno dogodit će se da će ti prepoznat router, ali nećeš moći surfat pa onda napraviš ovo:
sudo gedit /etc/resolv.conf

u taj dokument upišeš:
nameserver 192.168.1.1
i net će raditi...

Barem privremeno, primjetio sam da se ovaj .conf file pobriše kad isključim wireless i onda moram ponovo to upisivat, hm. Confused

Sad, naravno umjesto RaLink, tebi trebaju driveri za tvoj wireless.
Ali da, dosta velika muka, očekivao bi da će stvari bolje radit na 10.10 jer meni je pametnije izgledao ubuntu 9.04, ali eto. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Glupko_3.14
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 09. 2007. (10:32:16)
Postovi: (77)16
Sarma = la pohva - posuda
19 = 24 - 5

PostPostano: 14:28 sub, 12. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ante003"]

@Glupko, nesto se pojavljuje je veoma sirok pojam :P Mozda se i Megan Fox pojavila :P
Ako imas volje, dodi u srijedu u praktikum pa mozemo tamo pogledat. Nikad nisam bio fan za natezanje i slaganje problema preko foruma posto se to otegne pa zaboravim uopce kaj je bilo na pocetku :)
A i uvijek mozes googlat. On zna najbolje ;)[/quote]

hvala ti na ovoj ponudi beskonacno!!!! guglala sam do iznemoglosti zadnjih dana, ali tesko mi je i upute pratit i sve zbog skromnog znanja :)
na ubuntu forumu gdje sam se isto skoro rasplakala kao i ovdje mi je neki covjek rekao da kontaktiram lenovo jer ovdje http://www.ubuntu.com/certification/hardware/201011-6824 pise da sve moze raditi bez problema
malo prije sam zvala jer sam zaboravila da je subota posto zivim u tom stanju nekom izmedju potpune svjesnosti i dubokog ocaja i rekao mi je stricek da nazovem u pon, sto i budem
ne znam sto mi oni mogu pruzit, ako nije vec gotovo sve i slozeno na cd u, opet necu sama nista znat
tako da.... vidimo se u srijedu!!!! :) HVALA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :cvijece:

[size=9][color=#999999]Added after 14 minutes:[/color][/size]

@matmih: stavila sam system profiler, ali nema wireless kartice ponudjene medju PCI devices!!! :cry:

[size=9][color=#999999]Added after 9 minutes:[/color][/size]

@ante003: mislila sam nanovo instalirat 10.10 prije no sto te posjetim u praktikumu da ne moras popravljat po ovom strganom ubuntu u :lol: ko zna sto sam sve ucinila, a pola stvari se valjda ni ne sjecam
uglavnom, htjela sam te pitati dal da stavim 64 ili 32 bitnu verziju posto si ti u praktikumu tad stavio 32 bitnu? zasto? htjela sam jos onda pitati, ali me bilo sram :D
p.s. nadala sam se da to ima veze sa tvojim kompjuterom, ali sad sam ga prostokala preko interneta (ako sam dobro zapamtila i vidjela), pretpostavila sam da je HP Mini 5102 (prema fizickom izgledu) i na netu pise da ima procesor Intel Atom N450 koji je 64-bitni. eto!!! zato mi sad ni to nije jasno!!! p.s. nadam se da zbog ovog ne ispadam bolesnik :D
ante003 (napisa):


@Glupko, nesto se pojavljuje je veoma sirok pojam Razz Mozda se i Megan Fox pojavila Razz
Ako imas volje, dodi u srijedu u praktikum pa mozemo tamo pogledat. Nikad nisam bio fan za natezanje i slaganje problema preko foruma posto se to otegne pa zaboravim uopce kaj je bilo na pocetku Smile
A i uvijek mozes googlat. On zna najbolje Wink


hvala ti na ovoj ponudi beskonacno!!!! guglala sam do iznemoglosti zadnjih dana, ali tesko mi je i upute pratit i sve zbog skromnog znanja Smile
na ubuntu forumu gdje sam se isto skoro rasplakala kao i ovdje mi je neki covjek rekao da kontaktiram lenovo jer ovdje http://www.ubuntu.com/certification/hardware/201011-6824 pise da sve moze raditi bez problema
malo prije sam zvala jer sam zaboravila da je subota posto zivim u tom stanju nekom izmedju potpune svjesnosti i dubokog ocaja i rekao mi je stricek da nazovem u pon, sto i budem
ne znam sto mi oni mogu pruzit, ako nije vec gotovo sve i slozeno na cd u, opet necu sama nista znat
tako da.... vidimo se u srijedu!!!! Smile HVALA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Cvijece

Added after 14 minutes:

@matmih: stavila sam system profiler, ali nema wireless kartice ponudjene medju PCI devices!!! Crying or Very sad

Added after 9 minutes:

@ante003: mislila sam nanovo instalirat 10.10 prije no sto te posjetim u praktikumu da ne moras popravljat po ovom strganom ubuntu u Laughing ko zna sto sam sve ucinila, a pola stvari se valjda ni ne sjecam
uglavnom, htjela sam te pitati dal da stavim 64 ili 32 bitnu verziju posto si ti u praktikumu tad stavio 32 bitnu? zasto? htjela sam jos onda pitati, ali me bilo sram Very Happy
p.s. nadala sam se da to ima veze sa tvojim kompjuterom, ali sad sam ga prostokala preko interneta (ako sam dobro zapamtila i vidjela), pretpostavila sam da je HP Mini 5102 (prema fizickom izgledu) i na netu pise da ima procesor Intel Atom N450 koji je 64-bitni. eto!!! zato mi sad ni to nije jasno!!! p.s. nadam se da zbog ovog ne ispadam bolesnik Very Happy



_________________
Nov, još gluplji.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ante003
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2008. (17:45:10)
Postovi: (3C5)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 71 - 47

PostPostano: 15:18 sub, 12. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

strah me sad malo... :P i model je 5103 ! :O

Mozes stavit 10.10 ali ja bi rade stavio 10.4. Imas duzu podrsku za tu verziju.
Dodi onda u srijedu :P
strah me sad malo... Razz i model je 5103 ! :O

Mozes stavit 10.10 ali ja bi rade stavio 10.4. Imas duzu podrsku za tu verziju.
Dodi onda u srijedu Razz



_________________
Ako ste previše otvorenog uma, ispast će vam mozak
------------------------------------------------------
Racunalo bez Windowsa je kao riba bez bicikla
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Glupko_3.14
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 09. 2007. (10:32:16)
Postovi: (77)16
Sarma = la pohva - posuda
19 = 24 - 5

PostPostano: 16:19 sub, 12. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ante003"]strah me sad malo... :P i model je 5103 ! :O[/quote]
nemoj se bojat! nisam luda! :lol:

[quote="ante003"]Mozes stavit 10.10 ali ja bi rade stavio 10.4. Imas duzu podrsku za tu verziju.
Dodi onda u srijedu :P[/quote]
ali u svakom slucaju 64 bitnu verziju?
ante003 (napisa):
strah me sad malo... Razz i model je 5103 ! :O

nemoj se bojat! nisam luda! Laughing

ante003 (napisa):
Mozes stavit 10.10 ali ja bi rade stavio 10.4. Imas duzu podrsku za tu verziju.
Dodi onda u srijedu Razz

ali u svakom slucaju 64 bitnu verziju?



_________________
Nov, još gluplji.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ante003
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2008. (17:45:10)
Postovi: (3C5)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 71 - 47

PostPostano: 20:10 sub, 12. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Glupko_3.14"][quote="ante003"]strah me sad malo... :P i model je 5103 ! :O[/quote]
nemoj se bojat! nisam luda! :lol: [/quote]
neznam ja :P[quote="Glupko_3.14"]
[quote="ante003"]Mozes stavit 10.10 ali ja bi rade stavio 10.4. Imas duzu podrsku za tu verziju.
Dodi onda u srijedu :P[/quote]
ali u svakom slucaju 64 bitnu verziju?[/quote]
pa iskreno, meni je svejedno. ti reci koju hoces. Ja sebi stavljam 32 bitnu. Ako mi netko objasni zasto je 64bitna toliko bolja ja cu proci na nju. Bas sam nedavno pricao s kolegom o tome i stvarno neznamo po cemu je bolja (ja znam da nemam pojma o tome, koliko on zna neznam). Ako ima neki znalac koji se kuzi u to nek objasni pa si odaberi.
Glupko_3.14 (napisa):
ante003 (napisa):
strah me sad malo... Razz i model je 5103 ! :O

nemoj se bojat! nisam luda! Laughing

neznam ja Razz
Glupko_3.14 (napisa):

ante003 (napisa):
Mozes stavit 10.10 ali ja bi rade stavio 10.4. Imas duzu podrsku za tu verziju.
Dodi onda u srijedu Razz

ali u svakom slucaju 64 bitnu verziju?

pa iskreno, meni je svejedno. ti reci koju hoces. Ja sebi stavljam 32 bitnu. Ako mi netko objasni zasto je 64bitna toliko bolja ja cu proci na nju. Bas sam nedavno pricao s kolegom o tome i stvarno neznamo po cemu je bolja (ja znam da nemam pojma o tome, koliko on zna neznam). Ako ima neki znalac koji se kuzi u to nek objasni pa si odaberi.



_________________
Ako ste previše otvorenog uma, ispast će vam mozak
------------------------------------------------------
Racunalo bez Windowsa je kao riba bez bicikla


Zadnja promjena: ante003; 17:28 ned, 13. 3. 2011; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 11:55 ned, 13. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

i onda ti se baš ja idem javit, sve samo ne znalac :)

prijatelj ima 64-bitni procesor, na njega stavio OS 32-bitni. radi to i tako, ali znao mu je često neke sitne gluposti raditi, onako, kao da trokira sa izvršavanjem nekih radnji, nisam točno siguran što je bilo u pitanju, ali znam da je pričao kako mu malo šteka.
i onda ti se baš ja idem javit, sve samo ne znalac Smile

prijatelj ima 64-bitni procesor, na njega stavio OS 32-bitni. radi to i tako, ali znao mu je često neke sitne gluposti raditi, onako, kao da trokira sa izvršavanjem nekih radnji, nisam točno siguran što je bilo u pitanju, ali znam da je pričao kako mu malo šteka.



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
matmih
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 12. 2006. (22:57:42)
Postovi: (1A4)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
36 = 51 - 15
Lokacija: {Zg, De , Ri}

PostPostano: 13:48 ned, 13. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Stvar nije u Os-u. ;)

Procesor će bez problema raditi i na 32 bitnom OS iako podržava 64 bitni, probao sam. ;)

Prednosti 64 bitnog OS-a su slijedeće:

Kao što ime kaže, 64-bitnom procesoru duljina riječi ima 64 bita, odnosno 8 okteta. Zbog toga 64 bitni procesori mogu raditi sa znatno većim brojevima od 32 bitnih i mogu adresirati veći prostor. Upravo zbog toga na 64 bitnom OS-u možete imati i više od 4Gb RAM memorije (32 bitni XP prepoznaje oko 3,5 Gb valjda).
Meni rade na 64-bitnom windowsu 7 sve aplikacije koje sam koristio na 32 bitnom windowsu Xp uključujući sve razvojne alate. Mislim da je ista stvar i sa ubuntuom, na njemu također instaliram sve programe normalno.

Da nebi bilo zabune, većina aplikacija je još uvijek 32 bitna, takve aplikacije neće koristiti u potpuonsti memorijski potencijal 64-bit OS-a, međutim zbog količine memorije može se pokretati znatno veći broj takvih aplikacija istovremeno.
Neke aplikacije prilagođene 32 bitnom OS-u će se možda izvoditi nešto sporije, ali ne znatno. :)

Vjerojatno ima toga još, ovo sam ja uočio do sada. :D
Stvar nije u Os-u. Wink

Procesor će bez problema raditi i na 32 bitnom OS iako podržava 64 bitni, probao sam. Wink

Prednosti 64 bitnog OS-a su slijedeće:

Kao što ime kaže, 64-bitnom procesoru duljina riječi ima 64 bita, odnosno 8 okteta. Zbog toga 64 bitni procesori mogu raditi sa znatno većim brojevima od 32 bitnih i mogu adresirati veći prostor. Upravo zbog toga na 64 bitnom OS-u možete imati i više od 4Gb RAM memorije (32 bitni XP prepoznaje oko 3,5 Gb valjda).
Meni rade na 64-bitnom windowsu 7 sve aplikacije koje sam koristio na 32 bitnom windowsu Xp uključujući sve razvojne alate. Mislim da je ista stvar i sa ubuntuom, na njemu također instaliram sve programe normalno.

Da nebi bilo zabune, većina aplikacija je još uvijek 32 bitna, takve aplikacije neće koristiti u potpuonsti memorijski potencijal 64-bit OS-a, međutim zbog količine memorije može se pokretati znatno veći broj takvih aplikacija istovremeno.
Neke aplikacije prilagođene 32 bitnom OS-u će se možda izvoditi nešto sporije, ali ne znatno. Smile

Vjerojatno ima toga još, ovo sam ja uočio do sada. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računala (općenito) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan