Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Koliko bi mogao vrijediti besplatni software?

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računala (općenito)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 4:58 sub, 7. 5. 2011    Naslov: Koliko bi mogao vrijediti besplatni software? Citirajte i odgovorite

Stalno se prica kako je taj open software (nije bas sinonim za "besplatni", ali to ovdje nije tema) besplatan, a "ono drugo" je skupo... koliko skupo, odnosno koliko bismo ustedjeli da predjemo na sve besplatno na sto mozemo (npr. za AutoCAD ili SAS malo teze)?

Evo, koga zanimaju brojke [b]samo za MZOS[/b]... [url=http://www.scribd.com/doc/46865708/Odgovor-Fuchs-licence-otvoreni-kod]lijepi su to milijuni kuna u igri[/url]. :shock:

Moja bruto placa (ono prije nego mi uzmu poreze i sve tome slicno) je oko 11kkn, ako se dobro sjecam. Dakle, onih gore 17Mkn je oko 129 godisnjih bruto placa visih asistenata. Za "obicne" asistente ne znam koliko je, ali ocekujem preko 150. Eh, ali za asistente nema para, ne? Sva sreca da se marljivo stedi na aromatiziranim vodicama...

Uzivajte!
Stalno se prica kako je taj open software (nije bas sinonim za "besplatni", ali to ovdje nije tema) besplatan, a "ono drugo" je skupo... koliko skupo, odnosno koliko bismo ustedjeli da predjemo na sve besplatno na sto mozemo (npr. za AutoCAD ili SAS malo teze)?

Evo, koga zanimaju brojke samo za MZOS... lijepi su to milijuni kuna u igri. Shocked

Moja bruto placa (ono prije nego mi uzmu poreze i sve tome slicno) je oko 11kkn, ako se dobro sjecam. Dakle, onih gore 17Mkn je oko 129 godisnjih bruto placa visih asistenata. Za "obicne" asistente ne znam koliko je, ali ocekujem preko 150. Eh, ali za asistente nema para, ne? Sva sreca da se marljivo stedi na aromatiziranim vodicama...

Uzivajte!



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 10:55 sub, 7. 5. 2011    Naslov: Re: Koliko bi mogao vrijediti besplatni software? Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Stalno se prica kako je taj open software (nije bas sinonim za "besplatni", ali to ovdje nije tema) besplatan, a "ono drugo" je skupo... koliko skupo, odnosno koliko bismo ustedjeli da predjemo na sve besplatno na sto mozemo (npr. za AutoCAD ili SAS malo teze)?

Evo, koga zanimaju brojke [b]samo za MZOS[/b]... [url=http://www.scribd.com/doc/46865708/Odgovor-Fuchs-licence-otvoreni-kod]lijepi su to milijuni kuna u igri[/url]. :shock:

Moja bruto placa (ono prije nego mi uzmu poreze i sve tome slicno) je oko 11kkn, ako se dobro sjecam. Dakle, onih gore 17Mkn je oko 129 godisnjih bruto placa visih asistenata. Za "obicne" asistente ne znam koliko je, ali ocekujem preko 150. Eh, ali za asistente nema para, ne? Sva sreca da se marljivo stedi na aromatiziranim vodicama...

Uzivajte![/quote]

mislim da su fulao celi fudbal. Nije problem u ministarstvu vec u profesorima koji moraju imati "najbolje" programe za svoje studente (Matlab, Mathematica, Statistica, ...) iako postoje dovoljno kvalitetne alternative za potrebe nastave.


Sto se tice SASa, alternativa postoji [url=http://www.r-project.org]R[/url] (po meni je R znatno bolji)].
vsego (napisa):
Stalno se prica kako je taj open software (nije bas sinonim za "besplatni", ali to ovdje nije tema) besplatan, a "ono drugo" je skupo... koliko skupo, odnosno koliko bismo ustedjeli da predjemo na sve besplatno na sto mozemo (npr. za AutoCAD ili SAS malo teze)?

Evo, koga zanimaju brojke samo za MZOS... lijepi su to milijuni kuna u igri. Shocked

Moja bruto placa (ono prije nego mi uzmu poreze i sve tome slicno) je oko 11kkn, ako se dobro sjecam. Dakle, onih gore 17Mkn je oko 129 godisnjih bruto placa visih asistenata. Za "obicne" asistente ne znam koliko je, ali ocekujem preko 150. Eh, ali za asistente nema para, ne? Sva sreca da se marljivo stedi na aromatiziranim vodicama...

Uzivajte!


mislim da su fulao celi fudbal. Nije problem u ministarstvu vec u profesorima koji moraju imati "najbolje" programe za svoje studente (Matlab, Mathematica, Statistica, ...) iako postoje dovoljno kvalitetne alternative za potrebe nastave.


Sto se tice SASa, alternativa postoji R (po meni je R znatno bolji)].



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
nana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 11. 2005. (12:24:35)
Postovi: (2AD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
95 = 158 - 63

PostPostano: 13:42 sub, 7. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da je stvar u tome da vecina prof ima vec pripremljena predavanja u tim softverima a i za "jeftine" obicno treba malo vise informaticke pismenosti.
Mislim da je stvar u tome da vecina prof ima vec pripremljena predavanja u tim softverima a i za "jeftine" obicno treba malo vise informaticke pismenosti.



_________________
Kad sam bila mala htjela sam biti statističarka Very Happy
[tex]\omega \in \Omega[/tex] Srce
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ante003
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2008. (17:45:10)
Postovi: (3C5)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 71 - 47

PostPostano: 14:25 sub, 7. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="nana"]Mislim da je stvar u tome da vecina prof ima vec pripremljena predavanja u tim softverima a i za "jeftine" obicno treba malo vise informaticke pismenosti.[/quote]
u srednjoj skoli bas i ne. U gimnazijama se ne radi bas nesto pretjerano sa zestokim softverom nego vecinom sa MS Office-om i programiranjem a to se moze bez nekih tezih problema zamjeniti sa besplatnim softverom.
Za tehnicke skole neznam sto rade ali opet bi se nasla zamjena.
Na kraju se mozda nebi mogao sav placeni softver zamjeniti s besplatnim, ali bi se vecina mogla.
Usput, pridruzite se Pernarovoj novoj stranci koja zeli uvesti linux u drzavne institucije ;) [url=http://zelenapolitika.wordpress.com/2010/11/11/otvoreni-kod-open-source-u-drzavnim-institucijama/]link1[/url] i [url=http://zelenapolitika.wordpress.com/2011/04/20/osnivanje-stranke-biti-ce-29-4-petak-u-19-sati-u-svarcovoj-18-centar-za-kulturu-maksimir/]link2[/url]
nana (napisa):
Mislim da je stvar u tome da vecina prof ima vec pripremljena predavanja u tim softverima a i za "jeftine" obicno treba malo vise informaticke pismenosti.

u srednjoj skoli bas i ne. U gimnazijama se ne radi bas nesto pretjerano sa zestokim softverom nego vecinom sa MS Office-om i programiranjem a to se moze bez nekih tezih problema zamjeniti sa besplatnim softverom.
Za tehnicke skole neznam sto rade ali opet bi se nasla zamjena.
Na kraju se mozda nebi mogao sav placeni softver zamjeniti s besplatnim, ali bi se vecina mogla.
Usput, pridruzite se Pernarovoj novoj stranci koja zeli uvesti linux u drzavne institucije Wink link1 i link2



_________________
Ako ste previše otvorenog uma, ispast će vam mozak
------------------------------------------------------
Racunalo bez Windowsa je kao riba bez bicikla
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 11. 2005. (12:24:35)
Postovi: (2AD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
95 = 158 - 63

PostPostano: 15:51 sub, 7. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim na SAS/Statistika/EViews vs R
Mislim na SAS/Statistika/EViews vs R



_________________
Kad sam bila mala htjela sam biti statističarka Very Happy
[tex]\omega \in \Omega[/tex] Srce
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 18:42 sub, 7. 5. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

@GauSs_: Gdje sam ja za situaciju okrivio (samo) MZOS? Pricam kako se pare rasipaju, a onda se nema za ono za sto treba.

MZOS svakako ima dio krivnje. Moze uredno reci: imate Linux, LibreOffice, Maximu, Octave,... sve sto zelite licencirano, detaljno objasnite zasto. Ja prihvacam da za neku bijesnu znanost treba Mathematica ili Matlab, ali onda je to 10ak licenci, a ne cijeli praktikumi (60-70 racunala samo kod nas). Koja to nastava od Matlaba ne moze ici u Octaveu ili ona od Mathematice u Maximi? A tko zna jedno, lako ce savladati i drugo.

Jasno je da, na primjer, SAS ne postoji u [i]free[/i] varijanti, a banke i sl. institucije ga dosta koriste. Ali ne, nije jasno zasto nam treba M$ Office. Je l' itko na cijelom Sveucilistu koristi to toliko napredno da LibreOffice, KOffice ili AbiWord/Gnumeric nisu dovoljni? Koliko nam licenci Photoshopa stvarno treba (a ostatak neka pokrije Gimp)? Da sad ne nabrajam dalje.

I da, krivi smo i sami. Evo, sad ide inicijativa medju fakultetima da si sami kupimo software (kao, idemo coporativno, pa ce biti jeftinije). Placanje: iz znanstvenih projekata! tko je vidio slati asistente na konferencije ili kupovati casopise (na koje su nam ukinute pretplate)?! (svaka cast mom dragom sefu projekta... :wob: nikad nije skrtario i, iako se vec godinama bavim drugim podrucjem, sad me opet salje na konferenciju, bez ikakvih problema)

Anyway, poanta mog posta je bila da malo vidite o kojim ciframa je rijec, i to za samo jedno ministarstvo. Bilo bi zanimljivo vidjeti na razini svih ministarstava, a mislim da bar 80% toga mozemo uredno otkaciti i zamijeniti besplatnim softwareom. Pricamo o desecima, ako ne i stotinama, milijuna kuna godisnje.

Ako je [i]free software[/i] dobar za jednu Njemacku (i mnoge druge zemlje), zasto ne bi bio dobar za nas? Ako Bijela kuca visi na Drupalu, zasto nama treba web od (navodno) 20kkn (ma, da je 20kn, previse je!)?

U konacnici, barem neki nasi studenti ce u buducnosti odlucivati ili barem savjetovati (i) o koristenom softwareu u svojim firmama i mislim da je dobro da sto vise ljudi vidi o kakvim cifretinama ovdje pricamo.
@GauSs_: Gdje sam ja za situaciju okrivio (samo) MZOS? Pricam kako se pare rasipaju, a onda se nema za ono za sto treba.

MZOS svakako ima dio krivnje. Moze uredno reci: imate Linux, LibreOffice, Maximu, Octave,... sve sto zelite licencirano, detaljno objasnite zasto. Ja prihvacam da za neku bijesnu znanost treba Mathematica ili Matlab, ali onda je to 10ak licenci, a ne cijeli praktikumi (60-70 racunala samo kod nas). Koja to nastava od Matlaba ne moze ici u Octaveu ili ona od Mathematice u Maximi? A tko zna jedno, lako ce savladati i drugo.

Jasno je da, na primjer, SAS ne postoji u free varijanti, a banke i sl. institucije ga dosta koriste. Ali ne, nije jasno zasto nam treba M$ Office. Je l' itko na cijelom Sveucilistu koristi to toliko napredno da LibreOffice, KOffice ili AbiWord/Gnumeric nisu dovoljni? Koliko nam licenci Photoshopa stvarno treba (a ostatak neka pokrije Gimp)? Da sad ne nabrajam dalje.

I da, krivi smo i sami. Evo, sad ide inicijativa medju fakultetima da si sami kupimo software (kao, idemo coporativno, pa ce biti jeftinije). Placanje: iz znanstvenih projekata! tko je vidio slati asistente na konferencije ili kupovati casopise (na koje su nam ukinute pretplate)?! (svaka cast mom dragom sefu projekta... Bow to the left nikad nije skrtario i, iako se vec godinama bavim drugim podrucjem, sad me opet salje na konferenciju, bez ikakvih problema)

Anyway, poanta mog posta je bila da malo vidite o kojim ciframa je rijec, i to za samo jedno ministarstvo. Bilo bi zanimljivo vidjeti na razini svih ministarstava, a mislim da bar 80% toga mozemo uredno otkaciti i zamijeniti besplatnim softwareom. Pricamo o desecima, ako ne i stotinama, milijuna kuna godisnje.

Ako je free software dobar za jednu Njemacku (i mnoge druge zemlje), zasto ne bi bio dobar za nas? Ako Bijela kuca visi na Drupalu, zasto nama treba web od (navodno) 20kkn (ma, da je 20kn, previse je!)?

U konacnici, barem neki nasi studenti ce u buducnosti odlucivati ili barem savjetovati (i) o koristenom softwareu u svojim firmama i mislim da je dobro da sto vise ljudi vidi o kakvim cifretinama ovdje pricamo.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računala (općenito) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan