Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

reg. izraz (zadatak)
WWW:
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
thinkpink223
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 09. 2011. (09:24:57)
Postovi: (12)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 19:21 sub, 22. 10. 2011    Naslov: reg. izraz Citirajte i odgovorite

jel mi itko može objasniti zašto ovo ne funkcionira :
ovako. imam zadano da prepoznam +kod1-kod2-broj odnosno kodovi su 1-3 znamenke a broj barem 3 znamenke i najviše jedna crtica (ne smije biti na početku i na kraju broja) i sad ja unesem tj. zapravo u knjizi je tako napisano (i ja sam došla do istog rj)
[b] \+(\d{1,3})-(\d{1,3})-(\d+-?\d{2,}|\d{2,}-?\d+)\b[/b] i ne prepozna mi broj +095-356-321-1 . prepozna mi samo do 321 kasnije ništa .. zašto ? a kad stavim -12 tj. dodam još 2 , to prepozna. vjerojatno je odg. očit -.-- prosvijetlite me
jel mi itko može objasniti zašto ovo ne funkcionira :
ovako. imam zadano da prepoznam +kod1-kod2-broj odnosno kodovi su 1-3 znamenke a broj barem 3 znamenke i najviše jedna crtica (ne smije biti na početku i na kraju broja) i sad ja unesem tj. zapravo u knjizi je tako napisano (i ja sam došla do istog rj)
\+(\d{1,3})-(\d{1,3})-(\d+-?\d{2,}|\d{2,}-?\d+)\b i ne prepozna mi broj +095-356-321-1 . prepozna mi samo do 321 kasnije ništa .. zašto ? a kad stavim -12 tj. dodam još 2 , to prepozna. vjerojatno je odg. očit -.– prosvijetlite me


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 20:30 sub, 22. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tehnicka zackuljica (koju ne morate znati, tj. rjesenje iz skripte bi se prihvatilo kao tocno). Ispravnije bi bilo:
[tt]\+(\d{1,3})-(\d{1,3})-(\d{2,}-?\d+|\d+-?\d{2,})\b[/tt] (zamijenjeni su prvi i drugi dio u [tt](...|...)[/tt])

Cinjenica je i da i ovaj prvi radi tocno (iako ne bas kako mozda zelimo), jer je i
+095-356-321
oblika koji trazimo.

Ono sto se, kod matchanja stringa "321-1" desi (a sto ne morate znati) je da regex prvo isprobava prvi dio [tt](...|...)[/tt], tj. na textu "321-1" pokusa primijeniti [tt]\d+-?\d{2,}[/tt]. Kad to ne bi uspjelo, onda bi probao [tt]\d{2,}-?\d+[/tt]. No, on to uspije:
[tt]\d+[/tt] = "3",
[tt]-?[/tt] = "" (jedostavno ne nadje crticu),
[tt]\d{2,}[/tt] = "21".
Cijeli komad "321-1" ne uspije uhvatiti zbog onog [tt]{2,}[/tt] kojem je "1" jednostavno prekratko, no uspije manji, pa onda niti ne pokusa drugi dio podizraza [tt](...|...)[/tt] i zato prividno nema "pohlepe" na koju smo navikli.

Ispravit cu u skripti; hvala.
Tehnicka zackuljica (koju ne morate znati, tj. rjesenje iz skripte bi se prihvatilo kao tocno). Ispravnije bi bilo:
\+(\d{1,3})-(\d{1,3})-(\d{2,}-?\d+|\d+-?\d{2,})\b (zamijenjeni su prvi i drugi dio u (...|...))

Cinjenica je i da i ovaj prvi radi tocno (iako ne bas kako mozda zelimo), jer je i
+095-356-321
oblika koji trazimo.

Ono sto se, kod matchanja stringa "321-1" desi (a sto ne morate znati) je da regex prvo isprobava prvi dio (...|...), tj. na textu "321-1" pokusa primijeniti \d+-?\d{2,}. Kad to ne bi uspjelo, onda bi probao \d{2,}-?\d+. No, on to uspije:
\d+ = "3",
-? = "" (jedostavno ne nadje crticu),
\d{2,} = "21".
Cijeli komad "321-1" ne uspije uhvatiti zbog onog {2,} kojem je "1" jednostavno prekratko, no uspije manji, pa onda niti ne pokusa drugi dio podizraza (...|...) i zato prividno nema "pohlepe" na koju smo navikli.

Ispravit cu u skripti; hvala.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
quark
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:47:39)
Postovi: (DA)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 26 - 6

PostPostano: 22:43 sub, 22. 10. 2011    Naslov: Da se nadovežem.... Citirajte i odgovorite

Dakle, riječ je o regularnom izrazu koji prepoznaje palindrome od točno 5 slova. To bi bilo ovo:

\b([A-Za-z])([A-Za-z])([A-Za-z])\2\1\b


E sad, ne piše u zadatku, ali mene zanima; kako bismo napisali izraz da obuhvatimo i one palindrome koji su na početku rečenice, tj. prvo i zadnje slovo razlikuju se samo u "veličini"? Kako narediti grupaciji da bude case insensitive? :twisted:
Dakle, riječ je o regularnom izrazu koji prepoznaje palindrome od točno 5 slova. To bi bilo ovo:

\b([A-Za-z])([A-Za-z])([A-Za-z])\2\1\b


E sad, ne piše u zadatku, ali mene zanima; kako bismo napisali izraz da obuhvatimo i one palindrome koji su na početku rečenice, tj. prvo i zadnje slovo razlikuju se samo u "veličini"? Kako narediti grupaciji da bude case insensitive? Twisted Evil


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
thinkpink223
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 09. 2011. (09:24:57)
Postovi: (12)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 0:22 ned, 23. 10. 2011    Naslov: Re: Da se nadovežem.... Citirajte i odgovorite

[quote="quark"]Dakle, riječ je o regularnom izrazu koji prepoznaje palindrome od točno 5 slova. To bi bilo ovo:

\b([A-Za-z])([A-Za-z])([A-Za-z])\2\1\b


E sad, ne piše u zadatku, ali mene zanima; kako bismo napisali izraz da obuhvatimo i one palindrome koji su na početku rečenice, tj. prvo i zadnje slovo razlikuju se samo u "veličini"? Kako narediti grupaciji da bude case insensitive? :twisted:[/quote]

koristi drugi program koji ne razlikuje mala i velika slova. xD
inače i mene zanima kako bi se to riješilo
quark (napisa):
Dakle, riječ je o regularnom izrazu koji prepoznaje palindrome od točno 5 slova. To bi bilo ovo:

\b([A-Za-z])([A-Za-z])([A-Za-z])\2\1\b


E sad, ne piše u zadatku, ali mene zanima; kako bismo napisali izraz da obuhvatimo i one palindrome koji su na početku rečenice, tj. prvo i zadnje slovo razlikuju se samo u "veličini"? Kako narediti grupaciji da bude case insensitive? Twisted Evil


koristi drugi program koji ne razlikuje mala i velika slova. xD
inače i mene zanima kako bi se to riješilo


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 2:05 ned, 23. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako pod case-insensitive mislite na, recimo, "Abcba", onda to malo teze. Obicno cete u samom programu (npr. u CodeBlocksu) kliknuti "case insensitive" ili tako neku opciju (zapravo, ta je obicno default i treba ukljuciti ako se zeli case sensitive).

[spoiler]Za bas nadobudne (PerlRE):
[tt][color=red](?i)[/color]\b([a-z])([a-z])([a-z])\2\1\b[/tt]
a ako bas zelite da prvo slovo bude veliko, a ostala kakva god:
[tt]\b([A-Z])[color=red](?i)[/color]([a-z])([a-z])\2\1\b[/tt]
no to vec zalazi duboko u zonu crne magije i nikako ne spada u stvari na koje bi uopce trebalo pomisliti tijekom normalne upotrebe (ukljucivo i rjesavanje kolokvija). ;)[/spoiler]
Ako pod case-insensitive mislite na, recimo, "Abcba", onda to malo teze. Obicno cete u samom programu (npr. u CodeBlocksu) kliknuti "case insensitive" ili tako neku opciju (zapravo, ta je obicno default i treba ukljuciti ako se zeli case sensitive).

Spoiler [hidden; click to show]:



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dalmatinčica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2011. (18:46:54)
Postovi: (AC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 4

PostPostano: 16:09 uto, 8. 11. 2011    Naslov: 2010. Citirajte i odgovorite

http://degiorgi.math.hr/prog1/kolokviji/p1-kolokvij-1011-1.pdf
http://degiorgi.math.hr/prog1/kolokviji/p1-kolokvij-1011-1-rj.html

4. zadatak pod a) (pa naravno isto i b i c)
kod datuma i mjeseci u rješenjima
piše :
0\d
odnosno
[0-2]\d
.
šta to onda ne uključuje i 00 u oba slučaja, a piše da su 1<=dd<=31 tj. 1<=mm<=12?
http://degiorgi.math.hr/prog1/kolokviji/p1-kolokvij-1011-1.pdf
http://degiorgi.math.hr/prog1/kolokviji/p1-kolokvij-1011-1-rj.html

4. zadatak pod a) (pa naravno isto i b i c)
kod datuma i mjeseci u rješenjima
piše :
0\d
odnosno
[0-2]\d
.
šta to onda ne uključuje i 00 u oba slučaja, a piše da su 1⇐dd⇐31 tj. 1⇐mm⇐12?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 16:36 uto, 8. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, greska u generatoru (naknadni ispravci su malo tezi za izvesti) pa smo dogovorno priznavali oba rjesenja.

[url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=151219#151219]Ovdje[/url] je raspisano kako bi se to trebalo napraviti.
Da, greska u generatoru (naknadni ispravci su malo tezi za izvesti) pa smo dogovorno priznavali oba rjesenja.

Ovdje je raspisano kako bi se to trebalo napraviti.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dalmatinčica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2011. (18:46:54)
Postovi: (AC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 4

PostPostano: 17:12 uto, 8. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

okej
samo htjedoh provjeriti
okej
samo htjedoh provjeriti


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
PermutiranoPrase
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2011. (16:08:19)
Postovi: (F4)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
10 = 17 - 7

PostPostano: 20:21 sri, 9. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ono što mene buni su grupacije... To su izrazi u zagradama? Prva grupacija odgovara izrazu od prve otvorene zagrade pa do zatvorene koja odgovara toj otvorenoj, druga grupacija ide od prve otvorene zagrade poslije prije navedene zatvorene zagrade, ili? Što je sa zagradama unutar zagrada?

Ok, ovo je vjerojatno jako zbunjujuće izrečeno. :D

Prosvijetlite me na primjeru, zadatak 3.2.16: Napišite regularni izraz koji prepoznaje sve linije u tekstu koje počinju validnim JMBAG-om (prirodni 10-znamenkasti broj) iza kojeg se mogu (ali ne moraju) nalaziti podaci o vlasniku JMBAGa-a (ako se nalaze, odvojeni su bar 1 razmakom). JMBAG izdvojite u jednu grupaciju, podatke bez početnih razmaka u drugu. Kad ne bi bilo posljednje rečenice, bilo bi mi kristalno jasno što napraviti. :?

Valja li ovo išta (sumnjam, grupacije su mi vjerojatno krive :D):
^([1-9]\d{9})$|^([1-9]\d{9})\s+(.+)$ (na primjeru mi radi, ali grupacije...?)
Ono što mene buni su grupacije... To su izrazi u zagradama? Prva grupacija odgovara izrazu od prve otvorene zagrade pa do zatvorene koja odgovara toj otvorenoj, druga grupacija ide od prve otvorene zagrade poslije prije navedene zatvorene zagrade, ili? Što je sa zagradama unutar zagrada?

Ok, ovo je vjerojatno jako zbunjujuće izrečeno. Very Happy

Prosvijetlite me na primjeru, zadatak 3.2.16: Napišite regularni izraz koji prepoznaje sve linije u tekstu koje počinju validnim JMBAG-om (prirodni 10-znamenkasti broj) iza kojeg se mogu (ali ne moraju) nalaziti podaci o vlasniku JMBAGa-a (ako se nalaze, odvojeni su bar 1 razmakom). JMBAG izdvojite u jednu grupaciju, podatke bez početnih razmaka u drugu. Kad ne bi bilo posljednje rečenice, bilo bi mi kristalno jasno što napraviti. Confused

Valja li ovo išta (sumnjam, grupacije su mi vjerojatno krive Very Happy):
^([1-9]\d{9})$|^([1-9]\d{9})\s+(.+)$ (na primjeru mi radi, ali grupacije...?)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 21:16 sri, 9. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije dobro.

1. JMBAG moze zapoceti s nulom,
2. Tebi ce JMBAG nepotrebno zavrsiti u razlicitim grupacijama, ovisno o tome ima li iza njega texta ili ne.

Ja bih to ovako rijesio: [tt]^(\d{10})(\s(.*))?$[/tt]

1. grupacija: JMBAG
2. grupacija: sve iza JMBAGa
3. grupacija: text (sve iza JMBAGa, ali bez razmaka koji to dvoje odvaja).

Dakle, traze se 1. i 3. grupacija, a 2. je tu zato jer bez nje to ne mozemo napisati.

Zasto ne isprobavas sa skriptom na web stranici kolegija? Tamo uredno ispise sto je koja gupacija, pa lako isprobas ugnijezdene zagrade i sl. bez da cekas na odgovor ovdje.
Nije dobro.

1. JMBAG moze zapoceti s nulom,
2. Tebi ce JMBAG nepotrebno zavrsiti u razlicitim grupacijama, ovisno o tome ima li iza njega texta ili ne.

Ja bih to ovako rijesio: ^(\d{10})(\s(.*))?$

1. grupacija: JMBAG
2. grupacija: sve iza JMBAGa
3. grupacija: text (sve iza JMBAGa, ali bez razmaka koji to dvoje odvaja).

Dakle, traze se 1. i 3. grupacija, a 2. je tu zato jer bez nje to ne mozemo napisati.

Zasto ne isprobavas sa skriptom na web stranici kolegija? Tamo uredno ispise sto je koja gupacija, pa lako isprobas ugnijezdene zagrade i sl. bez da cekas na odgovor ovdje.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 1:53 čet, 10. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Treba napisati izraz koji prepoznaje sve parne dekadske brojeve.
Da li bi to izgledalo ovako:
[1-9]+[02468]+|[2468]
I da li tu trebaju zagrade za grupacije
Treba napisati izraz koji prepoznaje sve parne dekadske brojeve.
Da li bi to izgledalo ovako:
[1-9]+[02468]+|[2468]
I da li tu trebaju zagrade za grupacije


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 2:27 čet, 10. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="BlameGame"]Treba napisati izraz koji prepoznaje sve parne dekadske brojeve.
Da li bi to izgledalo ovako:
[1-9]+[02468]+|[2468][/quote]
Ovaj izraz ne prepoznaje nulu :? (niti negativne parne brojeve)
BlameGame (napisa):
Treba napisati izraz koji prepoznaje sve parne dekadske brojeve.
Da li bi to izgledalo ovako:
[1-9]+[02468]+|[2468]

Ovaj izraz ne prepoznaje nulu Confused (niti negativne parne brojeve)



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 2:39 čet, 10. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako bi islo onim zahtjevom ispravno zapisani onda 0 sama ni ne bi mogla?
a to za minus da, samo mi je sad bitno da li je ovako ispravno
Ako bi islo onim zahtjevom ispravno zapisani onda 0 sama ni ne bi mogla?
a to za minus da, samo mi je sad bitno da li je ovako ispravno


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 3:24 čet, 10. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="BlameGame"]Ako bi islo onim zahtjevom ispravno zapisani onda 0 sama ni ne bi mogla?[/quote]
Zašto? Meni se čini da je ispravan zapis broja nula upravo 0.
BlameGame (napisa):
Ako bi islo onim zahtjevom ispravno zapisani onda 0 sama ni ne bi mogla?

Zašto? Meni se čini da je ispravan zapis broja nula upravo 0.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 4:04 čet, 10. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Taj izraz ne bi prepoznao niti 1012. :?

Pogledaj kako je to rijeseno u vjezbama. Parnost se svodi samo na to da izdvojis zadnju znamenku, a drugo je isto kao u rijesenim primjerima u vjezbama.
Taj izraz ne bi prepoznao niti 1012. Confused

Pogledaj kako je to rijeseno u vjezbama. Parnost se svodi samo na to da izdvojis zadnju znamenku, a drugo je isto kao u rijesenim primjerima u vjezbama.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
logikaus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2011. (17:55:23)
Postovi: (45)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0

PostPostano: 10:12 čet, 10. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

imam dva pitanja =)
1. mogu li umjesto [12]\d pisati [12][0-9]?

2. zasto u zadacima (npr. kod onih s datumima s proslogodisnjih kolokvija ili s vjezbi) gdje pise, npr. napisi datum u obliki dd=mm=... taj jednako, napisemo jednostavno 0 a ne kao \=
a kad pise da se dva datuma odvoje znakom ? onda izmedu dva datuma pisemo \? ? =)
imam dva pitanja =)
1. mogu li umjesto [12]\d pisati [12][0-9]?

2. zasto u zadacima (npr. kod onih s datumima s proslogodisnjih kolokvija ili s vjezbi) gdje pise, npr. napisi datum u obliki dd=mm=... taj jednako, napisemo jednostavno 0 a ne kao \=
a kad pise da se dva datuma odvoje znakom ? onda izmedu dva datuma pisemo \? ? =)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 11:30 čet, 10. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="logikaus"]imam dva pitanja =)
mogu li umjesto [12]\d pisati [12][0-9]?
[/quote]
Da.

[quote]zasto u zadacima (npr. kod onih s datumima s proslogodisnjih kolokvija ili s vjezbi) gdje pise, npr. napisi datum u obliki dd=mm=... taj jednako, napisemo jednostavno = a ne kao \=
a kad pise da se dva datuma odvoje znakom ? onda izmedu dva datuma pisemo \? ? =)[/quote]
Zato što u regularnim izrazima znak '?' ima specijalno značenje - znak ili grupacija navedeni prije '?' se mogu pojaviti jednom i ne moraju. Da bi '?' tretirali kao običan znak, moramo napisati '\?'. S druge strane '=' nije specijalni znak pa nema potreba da ga specijalno tretiramo.
logikaus (napisa):
imam dva pitanja =)
mogu li umjesto [12]\d pisati [12][0-9]?

Da.

Citat:
zasto u zadacima (npr. kod onih s datumima s proslogodisnjih kolokvija ili s vjezbi) gdje pise, npr. napisi datum u obliki dd=mm=... taj jednako, napisemo jednostavno = a ne kao \=
a kad pise da se dva datuma odvoje znakom ? onda izmedu dva datuma pisemo \? ? =)

Zato što u regularnim izrazima znak '?' ima specijalno značenje - znak ili grupacija navedeni prije '?' se mogu pojaviti jednom i ne moraju. Da bi '?' tretirali kao običan znak, moramo napisati '\?'. S druge strane '=' nije specijalni znak pa nema potreba da ga specijalno tretiramo.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
mila majka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 11. 2011. (16:33:35)
Postovi: (13)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 16:37 čet, 10. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

a kakvo značenje ima "!"(riječima:uskličnik)?
a kakvo značenje ima "!"(riječima:uskličnik)?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 16:57 čet, 10. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nikakvo mimo onoga koje je i Krleza koristio. :D
Nikakvo mimo onoga koje je i Krleza koristio. Very Happy



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
anamarie
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 09. 2011. (10:59:19)
Postovi: (87)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 13 - 8

PostPostano: 18:24 čet, 10. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Napisite regularni izraz koji:
a) prepoznaje datum u formatu dd>yyyy>mm (dd, mm i yyyy su nenegativni brojevi s tocno dvije, odnosno cetiri znamenke
(1<=dd<=31, 1<=mm<=12), a ostali znakovi se prepoznaju tocno kako su navedeni).

[b]Moje rješenje:[/b]
(0[1-9]|[1-2][0-9]|3[01])\>\d{4}\>(0[1-9]|1[0-2])
Jeli se može i ovako?

inače njihovo rješenje ([0-2]\d|3[01])>\d{4}>(0\d|1[0-2])
Napisite regularni izraz koji:
a) prepoznaje datum u formatu dd>yyyy>mm (dd, mm i yyyy su nenegativni brojevi s tocno dvije, odnosno cetiri znamenke
(1⇐dd⇐31, 1⇐mm⇐12), a ostali znakovi se prepoznaju tocno kako su navedeni).

Moje rješenje:
(0[1-9]|[1-2][0-9]|3[01])\>\d{4}\>(0[1-9]|1[0-2])
Jeli se može i ovako?

inače njihovo rješenje ([0-2]\d|3[01])>\d{4}>(0\d|1[0-2])


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Stranica 1 / 6.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan