Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

zadace (zadatak)
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Obične diferencijalne jednadžbe
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Vip
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2007. (17:53:31)
Postovi: (8E)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 4

PostPostano: 12:13 sub, 29. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Puno hvala na pomoći za 4. i 5.zad, sad ću napokon skužiti šta tu treba! :D :D
Puno hvala na pomoći za 4. i 5.zad, sad ću napokon skužiti šta tu treba! Very Happy Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
.anchy.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2007. (20:03:46)
Postovi: (1BC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 11
Lokacija: Zgb

PostPostano: 15:36 sub, 29. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Je li netko riješio 8.zadatak pod 2? Već pola sata buljim u njega i nikako da ga riješim.. Ako je netko našao rješenje,može pojašnjenje kako se toga dosjetio? :lol:
Je li netko riješio 8.zadatak pod 2? Već pola sata buljim u njega i nikako da ga riješim.. Ako je netko našao rješenje,može pojašnjenje kako se toga dosjetio? Laughing


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 16:07 sub, 29. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote=".anchy."]Je li netko riješio 8.zadatak pod 2? Već pola sata buljim u njega i nikako da ga riješim.. Ako je netko našao rješenje,može pojašnjenje kako se toga dosjetio? :lol:[/quote]
Znači, treba nekako riješiti [dtex]\frac{1}{\mu} \cdot \frac{d\mu}{dv} = \frac{-4 x \cos y}{\partial_x v \cdot (x^2 + 1) \cos y - \partial_y v \cdot 2 x (x^2 - \sin y + 1)}[/dtex]
Vidimo da je dobro uzeti [tex]v = x[/tex], npr. pogađanjem. Tada se dobi [tex]\displaystyle \mu = \frac{1}{(x^2 + 1)^2}[/tex].
.anchy. (napisa):
Je li netko riješio 8.zadatak pod 2? Već pola sata buljim u njega i nikako da ga riješim.. Ako je netko našao rješenje,može pojašnjenje kako se toga dosjetio? Laughing

Znači, treba nekako riješiti [dtex]\frac{1}{\mu} \cdot \frac{d\mu}{dv} = \frac{-4 x \cos y}{\partial_x v \cdot (x^2 + 1) \cos y - \partial_y v \cdot 2 x (x^2 - \sin y + 1)}[/dtex]
Vidimo da je dobro uzeti [tex]v = x[/tex], npr. pogađanjem. Tada se dobi [tex]\displaystyle \mu = \frac{1}{(x^2 + 1)^2}[/tex].


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
.anchy.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2007. (20:03:46)
Postovi: (1BC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 11
Lokacija: Zgb

PostPostano: 17:17 sub, 29. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala,tek sam sada shvatila da sam krivo prepisala zadatak,tako da nije čudno što nisam nikako mogla dobiti rješenje :?

A kako je pod c)?
Uzela sam v=y^2,riješila dif.jednadžbu i dobila da je multiplikator 1/(1-y^2). No,ne dobim da je jednadžba pomnožena time egzaktna,a neznam gdje sam pogriješila..
hvala,tek sam sada shvatila da sam krivo prepisala zadatak,tako da nije čudno što nisam nikako mogla dobiti rješenje Confused

A kako je pod c)?
Uzela sam v=y^2,riješila dif.jednadžbu i dobila da je multiplikator 1/(1-y^2). No,ne dobim da je jednadžba pomnožena time egzaktna,a neznam gdje sam pogriješila..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 17:54 sub, 29. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote=".anchy."]A kako je pod c)?
Uzela sam v=y^2,riješila dif.jednadžbu i dobila da je multiplikator 1/(1-y^2). No,ne dobim da je jednadžba pomnožena time egzaktna,a neznam gdje sam pogriješila..[/quote]
Može su uzeti [tex]v = y[/tex], pa je tada [tex]\displaystyle \mu = \frac{1}{\sqrt{1 - y^2}}[/tex].
.anchy. (napisa):
A kako je pod c)?
Uzela sam v=y^2,riješila dif.jednadžbu i dobila da je multiplikator 1/(1-y^2). No,ne dobim da je jednadžba pomnožena time egzaktna,a neznam gdje sam pogriješila..

Može su uzeti [tex]v = y[/tex], pa je tada [tex]\displaystyle \mu = \frac{1}{\sqrt{1 - y^2}}[/tex].


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
čungalunga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2009. (20:50:12)
Postovi: (4C)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1
Lokacija: varaždin/zagreb

PostPostano: 22:28 ned, 30. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

4. Podrazumijeva se da koristimo Torricellijev "zakon" (navodnici zato jer se radi o aproksimaciji). Izveli smo odj. [tex]A(y) y' = -a\sqrt{2 g y}[/tex]. Na visini [tex]y[/tex] je radijus posude [tex]y^{\frac{3}{4}}[/tex], pa je [tex]A(y) = y^{\frac{3}{2}} \pi[/tex]. Dobivamo jednadžbu sa separiranim varijablama, čije je opće rješenje [tex]\frac{1}{2} y^2 = -\frac{a \sqrt{2 g}}{\pi} x + C[/tex]. Uvrštavanjem početnih uvjeta [tex]y(0) = 2[/tex] i [tex]y(1) = 1[/tex] (računam vrijeme od podneva), slijedi da je [tex]C = 2[/tex] i [tex]a = \frac{3 \pi}{2 \sqrt{2 g}} \approx 1.06[/tex] (to je puno previše, tako da primjena Torricellijevog "zakona" nema nimalo smisla (skiciraj si), ali time se valjda ne moramo zamarati :roll:). Dakle, rješenje odj. je [tex]y = \sqrt{4 - 3 x}[/tex], pa je traženo vrijeme 13h i 20min.

ne kužim baš ovo kak je odma na početku A(y)y'=-a*sqrt(2gy)? jer ja sam dobila da je y'=-aA(y)*sqrt(2gy)..

edit:zanemarite, malo sam dekoncentrirana danas..
4. Podrazumijeva se da koristimo Torricellijev "zakon" (navodnici zato jer se radi o aproksimaciji). Izveli smo odj. [tex]A(y) y' = -a\sqrt{2 g y}[/tex]. Na visini [tex]y[/tex] je radijus posude [tex]y^{\frac{3}{4}}[/tex], pa je [tex]A(y) = y^{\frac{3}{2}} \pi[/tex]. Dobivamo jednadžbu sa separiranim varijablama, čije je opće rješenje [tex]\frac{1}{2} y^2 = -\frac{a \sqrt{2 g}}{\pi} x + C[/tex]. Uvrštavanjem početnih uvjeta [tex]y(0) = 2[/tex] i [tex]y(1) = 1[/tex] (računam vrijeme od podneva), slijedi da je [tex]C = 2[/tex] i [tex]a = \frac{3 \pi}{2 \sqrt{2 g}} \approx 1.06[/tex] (to je puno previše, tako da primjena Torricellijevog "zakona" nema nimalo smisla (skiciraj si), ali time se valjda ne moramo zamarati Rolling Eyes). Dakle, rješenje odj. je [tex]y = \sqrt{4 - 3 x}[/tex], pa je traženo vrijeme 13h i 20min.

ne kužim baš ovo kak je odma na početku A(y)y'=-a*sqrt(2gy)? jer ja sam dobila da je y'=-aA(y)*sqrt(2gy)..

edit:zanemarite, malo sam dekoncentrirana danas..



_________________
I won't be a rock star. I will be a legend.
Freddie Mercury
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Megy Poe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 11. 2009. (23:14:52)
Postovi: (122)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 25 - 11

PostPostano: 23:39 ned, 30. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

U dodatnim zadacima 1., 7 zadatak, kad riješim jednadnžbu dobijem (2y/x+1)/(2+(y/x)^2)=cx...kako da sada iz uvjeta y(1)=2 odredim c kad nemogu izvući y van? :/
U dodatnim zadacima 1., 7 zadatak, kad riješim jednadnžbu dobijem (2y/x+1)/(2+(y/x)^2)=cx...kako da sada iz uvjeta y(1)=2 odredim c kad nemogu izvući y van? Ehm?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Genaro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 10. 2009. (18:57:50)
Postovi: (8B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
18 = 18 - 0
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 10:27 pon, 31. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa samo uvrstiš umjesto x-a 1, a umjesto y 2, zašto bi moralo biti eksplicitno
izraženo? :D
Pa samo uvrstiš umjesto x-a 1, a umjesto y 2, zašto bi moralo biti eksplicitno
izraženo? Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Megy Poe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 11. 2009. (23:14:52)
Postovi: (122)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 25 - 11

PostPostano: 13:41 pon, 31. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala, ja sam misla da moramo izrazit y :D
Hvala, ja sam misla da moramo izrazit y Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Megy Poe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 11. 2009. (23:14:52)
Postovi: (122)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 25 - 11

PostPostano: 1:28 sri, 2. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel bi mogao netko postaviti 2. zadatak ovdje http://web.math.hr/nastava/odif/vjezbe/zadaci1-rj.pdf
Jel bi mogao netko postaviti 2. zadatak ovdje http://web.math.hr/nastava/odif/vjezbe/zadaci1-rj.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 12:57 sri, 2. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Megy Poe"]Jel bi mogao netko postaviti 2. zadatak ovdje http://web.math.hr/nastava/odif/vjezbe/zadaci1-rj.pdf[/quote]
Koeficijent pravca tangente je [latex]y'[/latex], a koeficijent pravca radijvektora je [latex]\dfrac{y}{x}[/latex]. Dobiš jednadžbu sa separiranim varijablama.
Megy Poe (napisa):
Jel bi mogao netko postaviti 2. zadatak ovdje http://web.math.hr/nastava/odif/vjezbe/zadaci1-rj.pdf

Koeficijent pravca tangente je , a koeficijent pravca radijvektora je . Dobiš jednadžbu sa separiranim varijablama.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Obične diferencijalne jednadžbe Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2
Stranica 2 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan