Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Konstrukcija zad.
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, nastavnički studiji -> Elementarna geometrija
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Annemarie
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (19:45:56)
Postovi: (62)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 2 - 5

PostPostano: 23:20 pet, 2. 12. 2011    Naslov: Konstrukcija zad. Citirajte i odgovorite

Bok! Moze pomoc oko konstrukcijskog zadatka?

Konstruirajte trokut ABC ako je zadano:
alfa = mjera kuta u vrhu A,
r = radijus upisane kružnice,
s = duljina dužine AS, gdje je S sjecište stranice BC i simetrale kuta u vrhu A.

Ako moze... :)
Bok! Moze pomoc oko konstrukcijskog zadatka?

Konstruirajte trokut ABC ako je zadano:
alfa = mjera kuta u vrhu A,
r = radijus upisane kružnice,
s = duljina dužine AS, gdje je S sjecište stranice BC i simetrale kuta u vrhu A.

Ako moze... Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
c_two
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 09. 2010. (05:44:07)
Postovi: (1D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 5:08 sub, 3. 12. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

najprije konstruiras kut mjere alfa i njegovu simetralu. onda uzmes u sestar duzinu duljine s i naneses ju na tu simetralu, pa tako dobijes duzinu AS.
e sad, imas duljinu polumjera upisane kruznice i znas da se srediste upisane kruznice nalazi u sjecistu simetrala a njen polumjer je okomica povucena iz tog sredista na jednu od stranica.
znaci, za sad imas pravac na kojem lezi AB i tocku S. spustimo okomicu iz tocke S na taj pravac tako da dobijemo pravokutni trokut, oznacimo sjeciste okomice i pravca s T.
da bi dobili srediste upisane kruznice trebamo konstruirati tome trokutu slican trokut kojem ce stranica T'S' biti duljine r, a to napravimo tako da na TS oznacimo duzinu duljine r. tada kroz tu novu tocku povucemo pravac paralelan sa pravcem AB i u sjecistu tog novog pravca i simetrale je srediste kruznice.
imamo srediste kruznice i polumjer, pa konstruiramo kruznicu.
jos nam je preostalo pronaci tocke B i C. povucemo iz tocke A drugu tangentu na kruznicu, na tom pravcu ce nam lezati tocka C. konstruiramo pravac koji prolazi kroz tocku S i dira kruznicu. sjeciste te tangente s druge dvije daje nam tocke B i C.

ovo je jedno zakomplicirano rjesenje, vjerojatno postoji neko jako jednostavno, al ja nikad ne znam ta jednostavna, pa mozda ovo pomogne : )
najprije konstruiras kut mjere alfa i njegovu simetralu. onda uzmes u sestar duzinu duljine s i naneses ju na tu simetralu, pa tako dobijes duzinu AS.
e sad, imas duljinu polumjera upisane kruznice i znas da se srediste upisane kruznice nalazi u sjecistu simetrala a njen polumjer je okomica povucena iz tog sredista na jednu od stranica.
znaci, za sad imas pravac na kojem lezi AB i tocku S. spustimo okomicu iz tocke S na taj pravac tako da dobijemo pravokutni trokut, oznacimo sjeciste okomice i pravca s T.
da bi dobili srediste upisane kruznice trebamo konstruirati tome trokutu slican trokut kojem ce stranica T'S' biti duljine r, a to napravimo tako da na TS oznacimo duzinu duljine r. tada kroz tu novu tocku povucemo pravac paralelan sa pravcem AB i u sjecistu tog novog pravca i simetrale je srediste kruznice.
imamo srediste kruznice i polumjer, pa konstruiramo kruznicu.
jos nam je preostalo pronaci tocke B i C. povucemo iz tocke A drugu tangentu na kruznicu, na tom pravcu ce nam lezati tocka C. konstruiramo pravac koji prolazi kroz tocku S i dira kruznicu. sjeciste te tangente s druge dvije daje nam tocke B i C.

ovo je jedno zakomplicirano rjesenje, vjerojatno postoji neko jako jednostavno, al ja nikad ne znam ta jednostavna, pa mozda ovo pomogne : )



_________________
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Annemarie
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (19:45:56)
Postovi: (62)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 2 - 5

PostPostano: 0:19 pet, 9. 12. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ok, hvala ti...Mislim, skuzila sam ovaj pocetak i sve to, ali sam se pogubila u ovome vezanom za slicnosti pravokutnih trokuta...tj, u dobivanju sredista trokutu upisane kruznice... :(
Ok, hvala ti...Mislim, skuzila sam ovaj pocetak i sve to, ali sam se pogubila u ovome vezanom za slicnosti pravokutnih trokuta...tj, u dobivanju sredista trokutu upisane kruznice... Sad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
c_two
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 09. 2010. (05:44:07)
Postovi: (1D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 5:16 pet, 9. 12. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

okej, na ovom linku: http://www.2shared.com/file/nkvzy4-f/konstrukcija1.html ti je geogebra file sa konstrukcijom (nadam se da imas geogebru ^^) pa mozes pratiti korake konstrukcije, bit ce lakse skuzit valjda

a sto se tih trokuta tice, znas da je srediste upisane kruznice u sjecistu simetrala, a da joj je polumjer okomica iz sredista na jednu stranicu. odnosno, dio simetrale, okomica na stranicu i dio stranice ti daju jedan pravokutan trokut. ali ne znas gdje je srediste pa ti nedostaje elemenata za konstrukciju tog trokuta. jedino sto znas je gdje se nalazi tocka S pa zato konstruiras slican pravokutni trokut kojeg zatvaraju dio simetrale odredjen s tockama A i S, okomica iz S na krak kuta i dio stranice kuta koji dobijes kad povuces tu okomicu na krak. kad imas konstruiran taj veliki trokut, povlacenjem paralela s njegovim stranicama dobijes taj manji trokut koji trazis, a te paralele koje povlacis su takve duljine da ti je nova okomica duljine r (u geogebri su ti to trokuti SAT i SKT'). nadam se da si sad skuzila sta hocu rec
okej, na ovom linku: http://www.2shared.com/file/nkvzy4-f/konstrukcija1.html ti je geogebra file sa konstrukcijom (nadam se da imas geogebru ^^) pa mozes pratiti korake konstrukcije, bit ce lakse skuzit valjda

a sto se tih trokuta tice, znas da je srediste upisane kruznice u sjecistu simetrala, a da joj je polumjer okomica iz sredista na jednu stranicu. odnosno, dio simetrale, okomica na stranicu i dio stranice ti daju jedan pravokutan trokut. ali ne znas gdje je srediste pa ti nedostaje elemenata za konstrukciju tog trokuta. jedino sto znas je gdje se nalazi tocka S pa zato konstruiras slican pravokutni trokut kojeg zatvaraju dio simetrale odredjen s tockama A i S, okomica iz S na krak kuta i dio stranice kuta koji dobijes kad povuces tu okomicu na krak. kad imas konstruiran taj veliki trokut, povlacenjem paralela s njegovim stranicama dobijes taj manji trokut koji trazis, a te paralele koje povlacis su takve duljine da ti je nova okomica duljine r (u geogebri su ti to trokuti SAT i SKT'). nadam se da si sad skuzila sta hocu rec



_________________
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Annemarie
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (19:45:56)
Postovi: (62)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 2 - 5

PostPostano: 1:00 pon, 12. 12. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, sad sam shvatila...pogledala sam u geogebri po koracima pa mi je bilo jasno. Hvala puno! :)
Da, sad sam shvatila...pogledala sam u geogebri po koracima pa mi je bilo jasno. Hvala puno! Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Annemarie
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (19:45:56)
Postovi: (62)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 2 - 5

PostPostano: 14:18 sri, 14. 12. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Samo me zanima koja bi tu bila rasprava za taj zadatak? Dakle, kad ima rijesenja, kad ne i to? :S
Samo me zanima koja bi tu bila rasprava za taj zadatak? Dakle, kad ima rijesenja, kad ne i to? :S


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, nastavnički studiji -> Elementarna geometrija Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan