Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Funkcije izvodnice, pomoć! (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
*vz*
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 11. 2011. (00:42:27)
Postovi: (9)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 22:26 pon, 19. 12. 2011    Naslov: Funkcije izvodnice, pomoć! Citirajte i odgovorite

Primjenom funkcija izvodnica rijesite rekurzivnu relaciju:
a_n+2 = 5a_n+1 - 4a_n; a_0 = 1; a_1 = 2

Funkcije izvodnice nismo još radili, pretpostavljam da se rješava po principu 15. zadatka, 111. str. iz Zbirke Cvitković. Ne razumijem na 112. str. zbrajanje po n element od N. Uvrstila sam za indexe i eksponente n=0,1,2 i nista pametno dobila. Također ne razumijem onaj korak nakon rastava na parcijalne razlomke te bih molila nekog dobre volje da mi objasni. Hvala :)
Primjenom funkcija izvodnica rijesite rekurzivnu relaciju:
a_n+2 = 5a_n+1 - 4a_n; a_0 = 1; a_1 = 2

Funkcije izvodnice nismo još radili, pretpostavljam da se rješava po principu 15. zadatka, 111. str. iz Zbirke Cvitković. Ne razumijem na 112. str. zbrajanje po n element od N. Uvrstila sam za indexe i eksponente n=0,1,2 i nista pametno dobila. Također ne razumijem onaj korak nakon rastava na parcijalne razlomke te bih molila nekog dobre volje da mi objasni. Hvala Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Glupko_3.14
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 09. 2007. (10:32:16)
Postovi: (77)16
Sarma = la pohva - posuda
19 = 24 - 5

PostPostano: 0:15 pet, 23. 12. 2011    Naslov: Re: Funkcije izvodnice, pomoć! Citirajte i odgovorite

[quote="*vz*"]Primjenom funkcija izvodnica rijesite rekurzivnu relaciju:
a_n+2 = 5a_n+1 - 4a_n; a_0 = 1; a_1 = 2

Funkcije izvodnice nismo još radili, pretpostavljam da se rješava po principu 15. zadatka, 111. str. iz Zbirke Cvitković. Ne razumijem na 112. str. zbrajanje po n element od N. Uvrstila sam za indexe i eksponente n=0,1,2 i nista pametno dobila. Također ne razumijem onaj korak nakon rastava na parcijalne razlomke te bih molila nekog dobre volje da mi objasni. Hvala :)[/quote]

nemam trenutno tu zbirku pa ne znam na koji zadatak tamo mislis, ali mogu ovako opcenito nesto reci. mozda :)

zbraja se po n iz N zato da dobijemo nesto sto slici na f(x), a f(x) smo pretpostavili da je u takvom obliku - sa sumom po n iz N

evo, ja sam cak rjesavala ovaj zadatak sad, i nakon tog sumiranja se dobije:
[latex](f(x)-a_0-a_1x)-5x(f(x)-a_0)+4x^2f(x)=0[/latex] jer u prvoj sumi fale prva dva clana od f(x) pa ih moramo oduzeti, u drugoj nakon sto izlucimo ispred x, fali prvi clan od f(x), a treca suma, nakon sto izlucimo x^2 je tocno jednaka f(x)

kad ovo malo sredimo, odnosno uvrstimo a_0 i a_1, i rastavimo na parcijalne razlomke, dobijemo:
[latex]f(x)=\frac{\frac{2}{3}}{1-x}+\frac{\frac{1}{3}}{1-4x}[/latex], odnosno [latex]f(x)=\frac{2}{3}\sum_{n\geq 0}x^n+\frac{1}{3}\sum_{n\geq 0} (4x)^n[/latex]
i sada samo preostaje ocitati sto stoji uz x^n jer to je upravo a_n (rastavljali smo na parcijalne razlomke zato da mozemo to ocitati)
znaci, rjesenje je [latex]a_n=\frac{2}{3}+\frac{1}{3}\cdot 4^n[/latex]
*vz* (napisa):
Primjenom funkcija izvodnica rijesite rekurzivnu relaciju:
a_n+2 = 5a_n+1 - 4a_n; a_0 = 1; a_1 = 2

Funkcije izvodnice nismo još radili, pretpostavljam da se rješava po principu 15. zadatka, 111. str. iz Zbirke Cvitković. Ne razumijem na 112. str. zbrajanje po n element od N. Uvrstila sam za indexe i eksponente n=0,1,2 i nista pametno dobila. Također ne razumijem onaj korak nakon rastava na parcijalne razlomke te bih molila nekog dobre volje da mi objasni. Hvala Smile


nemam trenutno tu zbirku pa ne znam na koji zadatak tamo mislis, ali mogu ovako opcenito nesto reci. mozda Smile

zbraja se po n iz N zato da dobijemo nesto sto slici na f(x), a f(x) smo pretpostavili da je u takvom obliku - sa sumom po n iz N

evo, ja sam cak rjesavala ovaj zadatak sad, i nakon tog sumiranja se dobije:
jer u prvoj sumi fale prva dva clana od f(x) pa ih moramo oduzeti, u drugoj nakon sto izlucimo ispred x, fali prvi clan od f(x), a treca suma, nakon sto izlucimo x^2 je tocno jednaka f(x)

kad ovo malo sredimo, odnosno uvrstimo a_0 i a_1, i rastavimo na parcijalne razlomke, dobijemo:
, odnosno
i sada samo preostaje ocitati sto stoji uz x^n jer to je upravo a_n (rastavljali smo na parcijalne razlomke zato da mozemo to ocitati)
znaci, rjesenje je



_________________
Nov, još gluplji.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan