Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Linux i mobilni internet

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računala (općenito)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Mala_022
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2006. (18:15:12)
Postovi: (73)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
24 = 28 - 4
Lokacija: ...evo mene među moje...

PostPostano: 23:45 pet, 13. 1. 2012    Naslov: Linux i mobilni internet Citirajte i odgovorite

Prijateljica je kupila laptop koji je došao s već instaliranim ubuntuom i silom želi imati mobilni internet. Funkcionira li to ikako? Gledala sam USB stickove kod svih operatera, ali za nijednog ne piše da radi na linuxu. Znači li to da će ipak morati staviti windowse ili...?
Prijateljica je kupila laptop koji je došao s već instaliranim ubuntuom i silom želi imati mobilni internet. Funkcionira li to ikako? Gledala sam USB stickove kod svih operatera, ali za nijednog ne piše da radi na linuxu. Znači li to da će ipak morati staviti windowse ili...?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 0:06 sub, 14. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Probao T-Com (Huawei E1750) na Fedori (mislim da je bila 15) i VIP (Huawei K3520) na Fedori 11 i oba rade out of the box, iako ne pise da rade u Linuxu. Posto je to pretezno stvar kernela, ocekujem da uredno rade i na Ubuntuu. Uzeti u obzir da ne znam kakva je korisnicka podrska na GNOMEu (koji je default na Ubuntuu); ja koristim KDE 4.

Odite u T-Comov/VIPov ducan s notebookom i zamolite da vam dadu isprobati na mjestu lica. Istina, meni tako u T-Comu nije radilo (trebalo je nesto sitno doinstalirati), ali sam uzeo na rizik. Bilo koji iole novi Huawei bi morao raditi bez problema.

Ako je bezicni Internet [i]a must[/i] i mislite prebacivati na Win ako ne radi pod Lin, onda uzmite koji vam se cini povoljan i isprobajte. Nije da nesto gubite ako ne radi (osim kvalitetnog OSa :P).

Inace, s tim preinstalled Linuxima treba biti oprezan. U pocetku su ih prodavaci stavljali neupotrebljive, samo da se pokriju pred Zakonom, jer on kaze da racunalo mora doci s OSom (zato ces na nekima naci i FreeDOS). Takve Linuxe smo zvali Alibi Linux. :lol: Kasnije sam cuo da HG Spot actually to dobro nabavi jer imaju nekoga bas za to, no ne znam koliko je to istina niti kakvi su drugi prodavaci. Dakle, ako ima poteskoca sa sustavom, ne odmah kriviti njega. ;)
Probao T-Com (Huawei E1750) na Fedori (mislim da je bila 15) i VIP (Huawei K3520) na Fedori 11 i oba rade out of the box, iako ne pise da rade u Linuxu. Posto je to pretezno stvar kernela, ocekujem da uredno rade i na Ubuntuu. Uzeti u obzir da ne znam kakva je korisnicka podrska na GNOMEu (koji je default na Ubuntuu); ja koristim KDE 4.

Odite u T-Comov/VIPov ducan s notebookom i zamolite da vam dadu isprobati na mjestu lica. Istina, meni tako u T-Comu nije radilo (trebalo je nesto sitno doinstalirati), ali sam uzeo na rizik. Bilo koji iole novi Huawei bi morao raditi bez problema.

Ako je bezicni Internet a must i mislite prebacivati na Win ako ne radi pod Lin, onda uzmite koji vam se cini povoljan i isprobajte. Nije da nesto gubite ako ne radi (osim kvalitetnog OSa Razz).

Inace, s tim preinstalled Linuxima treba biti oprezan. U pocetku su ih prodavaci stavljali neupotrebljive, samo da se pokriju pred Zakonom, jer on kaze da racunalo mora doci s OSom (zato ces na nekima naci i FreeDOS). Takve Linuxe smo zvali Alibi Linux. Laughing Kasnije sam cuo da HG Spot actually to dobro nabavi jer imaju nekoga bas za to, no ne znam koliko je to istina niti kakvi su drugi prodavaci. Dakle, ako ima poteskoca sa sustavom, ne odmah kriviti njega. Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 1:00 sub, 14. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Probao T-Com (Huawei E1750) na Fedori (mislim da je bila 15) i VIP (Huawei K3520) na Fedori 11 i oba rade out of the box, iako ne pise da rade u Linuxu. Posto je to pretezno stvar kernela, ocekujem da uredno rade i na Ubuntuu. Uzeti u obzir da ne znam kakva je korisnicka podrska na GNOMEu (koji je default na Ubuntuu); ja koristim KDE 4.[/quote]
Provjereno radi na Ubuntuu (čak nekom starijem), a grafička podrška na GNOME desktop environmentu je jako dobra.
vsego (napisa):
Probao T-Com (Huawei E1750) na Fedori (mislim da je bila 15) i VIP (Huawei K3520) na Fedori 11 i oba rade out of the box, iako ne pise da rade u Linuxu. Posto je to pretezno stvar kernela, ocekujem da uredno rade i na Ubuntuu. Uzeti u obzir da ne znam kakva je korisnicka podrska na GNOMEu (koji je default na Ubuntuu); ja koristim KDE 4.

Provjereno radi na Ubuntuu (čak nekom starijem), a grafička podrška na GNOME desktop environmentu je jako dobra.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Cobs
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2008. (13:32:15)
Postovi: (206)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 40 - 14
Lokacija: Geto

PostPostano: 18:06 sub, 14. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

ne znam točno koju verziju sticka sam imao ( mali bijeli :D ), ali na ubuntu (10.04) je radilo, s tim da moraš sam podesiti, tj. nadodati mrežu. Ali onda bi sve trebalo normalno funkcionirati. U svakom slučaju to možeš i probati tak da posudiš stick od nekog.
Kad već pričaš o stickovima, [url=http://www.vipnet.hr/poslovni-korisnici/uredjaji-za-surfanje-internetom/-/data/1707] klik [/url] , s tim da kad ovaj jednom konfiguriraš( a to možeš na bilo kojem kompu ), više ni ne trebaš pikat u računala i možeš spojit više računala.
ne znam točno koju verziju sticka sam imao ( mali bijeli Very Happy ), ali na ubuntu (10.04) je radilo, s tim da moraš sam podesiti, tj. nadodati mrežu. Ali onda bi sve trebalo normalno funkcionirati. U svakom slučaju to možeš i probati tak da posudiš stick od nekog.
Kad već pričaš o stickovima, klik , s tim da kad ovaj jednom konfiguriraš( a to možeš na bilo kojem kompu ), više ni ne trebaš pikat u računala i možeš spojit više računala.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
ante003
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2008. (17:45:10)
Postovi: (3C5)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 71 - 47

PostPostano: 20:32 sub, 14. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

ako imas tele2 mobilni internet, trebat ces instalirati usb_switchmode na ubuntu jer ce ti inace usb prepoznati ko memoriju a ne ko modem.
ako imas tele2 mobilni internet, trebat ces instalirati usb_switchmode na ubuntu jer ce ti inace usb prepoznati ko memoriju a ne ko modem.



_________________
Ako ste previše otvorenog uma, ispast će vam mozak
------------------------------------------------------
Racunalo bez Windowsa je kao riba bez bicikla
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računala (općenito) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan