Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Nezavisni vektori u bazi (objasnjenje gradiva)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Tonkaaaaa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 01. 2012. (21:33:54)
Postovi: (3)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 20:50 uto, 7. 2. 2012    Naslov: Nezavisni vektori u bazi Citirajte i odgovorite

Može li m itko napisati dokaz da su vektori u bazi vektorskog prostora nezavisni? (dokaz kontradikcijom)
hvala!
Može li m itko napisati dokaz da su vektori u bazi vektorskog prostora nezavisni? (dokaz kontradikcijom)
hvala!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pbakic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 10. 2009. (17:48:30)
Postovi: (143)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
83 = 86 - 3

PostPostano: 21:06 uto, 7. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mozda nije najbolje formulirano pitanje?
Vektori baze po definiciji cine nezavisan skup. (Baza=(def.) nezavisan skup izvodnica)
Mozda nije najbolje formulirano pitanje?
Vektori baze po definiciji cine nezavisan skup. (Baza=(def.) nezavisan skup izvodnica)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 21:13 uto, 7. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Slažem se s pbakic.
Usput, da pitam. Znam da se dokazuju teoremi, leme i propozicije, a da korolari slijede iz propozicija i teorema.
Dokazuju li se, u pravilu, definicije? Osobno mislim da ne, jer ipak, to su definicije :P, ali ne volim imati nedoumice.
Definiramo nješto pa dokazujemo svojstva toga ili što ja znam, ali ne i samu definiciju. Možda eventualno dokazujemo da je nješto dobro definirano. Jesam li u pravu?
Slažem se s pbakic.
Usput, da pitam. Znam da se dokazuju teoremi, leme i propozicije, a da korolari slijede iz propozicija i teorema.
Dokazuju li se, u pravilu, definicije? Osobno mislim da ne, jer ipak, to su definicije Razz, ali ne volim imati nedoumice.
Definiramo nješto pa dokazujemo svojstva toga ili što ja znam, ali ne i samu definiciju. Možda eventualno dokazujemo da je nješto dobro definirano. Jesam li u pravu?



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tonkaaaaa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 01. 2012. (21:33:54)
Postovi: (3)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 21:20 uto, 7. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

dokaz da su vektori u bazi linearno nezavisni (dokaz kontradikcijom)
ne znam, moguće da je pitanje krivo prepisano....
dokaz da su vektori u bazi linearno nezavisni (dokaz kontradikcijom)
ne znam, moguće da je pitanje krivo prepisano....


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 22:22 uto, 7. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Zenon"]
Dokazuju li se, u pravilu, definicije? Osobno mislim da ne, jer ipak, to su definicije :P, ali ne volim imati nedoumice.
Definiramo nješto pa dokazujemo svojstva toga ili što ja znam, ali ne i samu definiciju. Možda eventualno dokazujemo da je nješto dobro definirano. Jesam li u pravu?[/quote]

U definiciji se nema što dokazivati. Definicijom se uvodi novi pojam.
Zenon (napisa):

Dokazuju li se, u pravilu, definicije? Osobno mislim da ne, jer ipak, to su definicije Razz, ali ne volim imati nedoumice.
Definiramo nješto pa dokazujemo svojstva toga ili što ja znam, ali ne i samu definiciju. Možda eventualno dokazujemo da je nješto dobro definirano. Jesam li u pravu?


U definiciji se nema što dokazivati. Definicijom se uvodi novi pojam.



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
5_ra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2011. (15:37:14)
Postovi: (28)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 22:32 uto, 7. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel mi moze netko odg na pitanje....{a1,...,ak} lin. zav. dokazi da ne postoji skup sa k elemenata koji je lin, nez.
jel mi moze netko odg na pitanje....{a1,...,ak} lin. zav. dokazi da ne postoji skup sa k elemenata koji je lin, nez.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kikzmyster
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2010. (13:35:08)
Postovi: (72)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
45 = 46 - 1

PostPostano: 22:48 uto, 7. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

sta, treba pokazat da ne postoji nezavisni k-clani podskup? jedini takav podskup je taj cijeli skup, a on je zavisan, dakle nije nezavisan.
sta, treba pokazat da ne postoji nezavisni k-clani podskup? jedini takav podskup je taj cijeli skup, a on je zavisan, dakle nije nezavisan.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
5_ra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2011. (15:37:14)
Postovi: (28)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 23:00 uto, 7. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

zadani skup je lin. zav. sustav izvodnica a treba pokazat da tada neki drugi skup sa k elemenata ne moze biti lin.nez.
zadani skup je lin. zav. sustav izvodnica a treba pokazat da tada neki drugi skup sa k elemenata ne moze biti lin.nez.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
JustLovely
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 09. 2011. (09:16:02)
Postovi: (E)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 23:01 uto, 7. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako je to ono pitanje iz današnjeg popravnog, išlo je : Ako je skup {a1, ..., ak} s.i. za neki V te a1+...+ak=0, dokaži da je svaki skup s k članova zavisan. Ili tako nekako :)

edit: nisam vidila prethodni post.

Ugl ja sam napisala da se taj skup može reducirati do baze. br elemenata baze= n < k. i svaki skup sa više od n članova je lin zav, pa je i svaki s k članova lin zav.
Ako je to ono pitanje iz današnjeg popravnog, išlo je : Ako je skup {a1, ..., ak} s.i. za neki V te a1+...+ak=0, dokaži da je svaki skup s k članova zavisan. Ili tako nekako Smile

edit: nisam vidila prethodni post.

Ugl ja sam napisala da se taj skup može reducirati do baze. br elemenata baze= n < k. i svaki skup sa više od n članova je lin zav, pa je i svaki s k članova lin zav.




Zadnja promjena: JustLovely; 23:05 uto, 7. 2. 2012; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
5_ra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2011. (15:37:14)
Postovi: (28)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 23:03 uto, 7. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

e to je to...samo se ne mogu tocno sjetit zadatka
e to je to...samo se ne mogu tocno sjetit zadatka


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Vishykc
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2010. (14:38:08)
Postovi: (6A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 17 - 12
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 23:06 uto, 7. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="5_ra"]jel mi moze netko odg na pitanje....{a1,...,ak} lin. zav. dokazi da ne postoji skup sa k elemenata koji je lin, nez.[/quote]

To ne mora vrijediti, barem ne u konačnodimenzionalnom sustavu. npr. uzmimo n-torku realnih brojeva da je vektorski prostor.Uzmimo skup
{[tex]a_1,..., a_k[/tex]} da je svih k elemenata, odnosno vektora jedanko npr. (3,3,3,..., 3), tj. [tex]a_1 = (3, 3,..., 3)[/tex](n trojki)[tex], a_2 = (3, 3,..., 3), ..., a_k = (3, 3,..., 3)[/tex]. Taj je skup očito lin. zavisan. Međutim, također skup od k elemenata u tom istom vekt. prostoru ne mora biti zavisan npr: {[tex]a_1,..., a_k[/tex]} pri čemu je [tex]a_1 = (1,0,0,...,0) [/tex](1 i n - 1 nula)[tex], a_2 = (0,1,0,...,0), ..., a_k = (0,0, ..., 1,0,...,0)[/tex](1 je na k-tom mjestu, a ostalih n - 1 mjesta su 0.
5_ra (napisa):
jel mi moze netko odg na pitanje....{a1,...,ak} lin. zav. dokazi da ne postoji skup sa k elemenata koji je lin, nez.


To ne mora vrijediti, barem ne u konačnodimenzionalnom sustavu. npr. uzmimo n-torku realnih brojeva da je vektorski prostor.Uzmimo skup
{[tex]a_1,..., a_k[/tex]} da je svih k elemenata, odnosno vektora jedanko npr. (3,3,3,..., 3), tj. [tex]a_1 = (3, 3,..., 3)[/tex](n trojki)[tex], a_2 = (3, 3,..., 3), ..., a_k = (3, 3,..., 3)[/tex]. Taj je skup očito lin. zavisan. Međutim, također skup od k elemenata u tom istom vekt. prostoru ne mora biti zavisan npr: {[tex]a_1,..., a_k[/tex]} pri čemu je [tex]a_1 = (1,0,0,...,0) [/tex](1 i n - 1 nula)[tex], a_2 = (0,1,0,...,0), ..., a_k = (0,0, ..., 1,0,...,0)[/tex](1 je na k-tom mjestu, a ostalih n - 1 mjesta su 0.



_________________
U matematici se sve smije, osim pogriješiti!


Zadnja promjena: Vishykc; 23:10 uto, 7. 2. 2012; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kikzmyster
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2010. (13:35:08)
Postovi: (72)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
45 = 46 - 1

PostPostano: 23:09 uto, 7. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

aha, a onda ovako. znamo da baza ima <= elemenata od bilo kojeg sustava izvodnica. Kako je ovaj {a1,...,ak} sustav izvodnica, zakljucujemo da baza ima <= k elemenata. ali, baza je nezavisan skup. {a1,...,ak} je zavisan skup, dakle moze se reducirati do nezavisnog (i time do baze) i u tom procesu cemo izbacit bar jedan vektor. Dakle baza ima <=k-1 elemenata. Zato ne moze postojat nezavisni skup od k elemenata (ne moze postojat skup nezavisnih vektora sa vise elemenatanego baza)
aha, a onda ovako. znamo da baza ima <= elemenata od bilo kojeg sustava izvodnica. Kako je ovaj {a1,...,ak} sustav izvodnica, zakljucujemo da baza ima <= k elemenata. ali, baza je nezavisan skup. {a1,...,ak} je zavisan skup, dakle moze se reducirati do nezavisnog (i time do baze) i u tom procesu cemo izbacit bar jedan vektor. Dakle baza ima <=k-1 elemenata. Zato ne moze postojat nezavisni skup od k elemenata (ne moze postojat skup nezavisnih vektora sa vise elemenatanego baza)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
5_ra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2011. (15:37:14)
Postovi: (28)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 23:11 uto, 7. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="JustLovely"]Ako je to ono pitanje iz današnjeg popravnog, išlo je : Ako je skup {a1, ..., ak} s.i. za neki V te a1+...+ak=0, dokaži da je svaki skup s k članova zavisan. Ili tako nekako :)

edit: nisam vidila prethodni post.

Ugl ja sam napisala da se taj skup može reducirati do baze. br elemenata baze= n < k. i svaki skup sa više od n članova je lin zav, pa je i svaki s k članova lin zav.[/

ja sam stavila da ako zadani skup reduciramo do baze, njegova ce dim bit manja od k, a kad bi skup sa k elemenata bio nezavisan a ujedno i s.i. tada bi on bio baza sa dim k pa je to kontradikcija sa jednakobrojnoscu baza
[quote="JustLovely"]Ako je to ono pitanje iz današnjeg popravnog, išlo je : Ako je skup {a1, ..., ak} s.i. za neki V te a1+...+ak=0, dokaži da je svaki skup s k članova zavisan. Ili tako nekako Smile

edit: nisam vidila prethodni post.

Ugl ja sam napisala da se taj skup može reducirati do baze. br elemenata baze= n < k. i svaki skup sa više od n članova je lin zav, pa je i svaki s k članova lin zav.[/

ja sam stavila da ako zadani skup reduciramo do baze, njegova ce dim bit manja od k, a kad bi skup sa k elemenata bio nezavisan a ujedno i s.i. tada bi on bio baza sa dim k pa je to kontradikcija sa jednakobrojnoscu baza


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 23:13 uto, 7. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kenny"][quote="Zenon"]Dokazuju li se, u pravilu, definicije? Osobno mislim da ne, jer ipak, to su definicije :P, ali ne volim imati nedoumice.
Definiramo nješto pa dokazujemo svojstva toga ili što ja znam, ali ne i samu definiciju. Možda eventualno dokazujemo da je nješto dobro definirano. Jesam li u pravu?[/quote]

U definiciji se nema što dokazivati. Definicijom se uvodi novi pojam.[/quote]

To sam i mislio, hvala :)
kenny (napisa):
Zenon (napisa):
Dokazuju li se, u pravilu, definicije? Osobno mislim da ne, jer ipak, to su definicije Razz, ali ne volim imati nedoumice.
Definiramo nješto pa dokazujemo svojstva toga ili što ja znam, ali ne i samu definiciju. Možda eventualno dokazujemo da je nješto dobro definirano. Jesam li u pravu?


U definiciji se nema što dokazivati. Definicijom se uvodi novi pojam.


To sam i mislio, hvala Smile



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
JustLovely
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 09. 2011. (09:16:02)
Postovi: (E)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 23:18 uto, 7. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="5_ra"]
ja sam stavila da ako zadani skup reduciramo do baze, njegova ce dim bit manja od k, a kad bi skup sa k elemenata bio nezavisan a ujedno i s.i. tada bi on bio baza sa dim k pa je to kontradikcija sa jednakobrojnoscu baza[/quote]

e ne znam za to. mi moramo dokazati da je svaki skup s k elemnata lin.zav. a svaki od tih skupova ne mora biti s.i. pa to ne dokazuje tvrdnju za sve. barem mislim tako :/
5_ra (napisa):

ja sam stavila da ako zadani skup reduciramo do baze, njegova ce dim bit manja od k, a kad bi skup sa k elemenata bio nezavisan a ujedno i s.i. tada bi on bio baza sa dim k pa je to kontradikcija sa jednakobrojnoscu baza


e ne znam za to. mi moramo dokazati da je svaki skup s k elemnata lin.zav. a svaki od tih skupova ne mora biti s.i. pa to ne dokazuje tvrdnju za sve. barem mislim tako Ehm?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
5_ra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2011. (15:37:14)
Postovi: (28)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 23:22 uto, 7. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

da, sad i ja razmisljam o tome

a svejedno, hvala na pomoci
da, sad i ja razmisljam o tome

a svejedno, hvala na pomoci


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 3:29 sri, 8. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Zenon"][quote="kenny"][quote="Zenon"]Dokazuju li se, u pravilu, definicije? Osobno mislim da ne, jer ipak, to su definicije :P, ali ne volim imati nedoumice.
Definiramo nješto pa dokazujemo svojstva toga ili što ja znam, ali ne i samu definiciju. Možda eventualno dokazujemo da je nješto dobro definirano. Jesam li u pravu?[/quote]
U definiciji se nema što dokazivati. Definicijom se uvodi novi pojam.[/quote]
To sam i mislio, hvala :)[/quote]

Zapravo, ovaj dio ima smisla: "eventualno dokazujemo da je nešto dobro definirano". Npr. za dimenziju prostora treba dokazati da je dobro definirana, tj. da ne ovisi o izboru baze.

@5_ra: Ne treba ti da je proizvoljni k-clani podskup skup izvodnica. Naime, kada bi postojao nezavisni k-clani podskup izvedenog prostora, onda bi on nuzno bio podskup neke baze (ili je sam baza ili ga se moze prosiriti do baze), sto je u kontradikciji s time da vec imas bazu sa strogo manje od k vektora (pravi podskup skupa od kojeg smo krenuli).
Zenon (napisa):
kenny (napisa):
Zenon (napisa):
Dokazuju li se, u pravilu, definicije? Osobno mislim da ne, jer ipak, to su definicije Razz, ali ne volim imati nedoumice.
Definiramo nješto pa dokazujemo svojstva toga ili što ja znam, ali ne i samu definiciju. Možda eventualno dokazujemo da je nješto dobro definirano. Jesam li u pravu?

U definiciji se nema što dokazivati. Definicijom se uvodi novi pojam.

To sam i mislio, hvala Smile


Zapravo, ovaj dio ima smisla: "eventualno dokazujemo da je nešto dobro definirano". Npr. za dimenziju prostora treba dokazati da je dobro definirana, tj. da ne ovisi o izboru baze.

@5_ra: Ne treba ti da je proizvoljni k-clani podskup skup izvodnica. Naime, kada bi postojao nezavisni k-clani podskup izvedenog prostora, onda bi on nuzno bio podskup neke baze (ili je sam baza ili ga se moze prosiriti do baze), sto je u kontradikciji s time da vec imas bazu sa strogo manje od k vektora (pravi podskup skupa od kojeg smo krenuli).



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 3:36 sri, 8. 2. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, ili, kako smo u elementarnoj matematici kod klasa ekvivalencije govorili, ne ovisi o izboru reprezentanata :) ( kada smo definirali računske operacije nad "novodefiniranim" skupovima brojeva )
:thankyou:
Da, ili, kako smo u elementarnoj matematici kod klasa ekvivalencije govorili, ne ovisi o izboru reprezentanata Smile ( kada smo definirali računske operacije nad "novodefiniranim" skupovima brojeva )
Thank you



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan