Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Proslogodisnji Lagrange

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Metode matematičke fizike
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 17:27 pon, 9. 4. 2012    Naslov: Proslogodisnji Lagrange Citirajte i odgovorite

Moze pomoc oko 3. zadatka prosle godine, muci me naravno kako dobiti U i kako se definiraju sile opruge.
Hvala unaprijed!
Moze pomoc oko 3. zadatka prosle godine, muci me naravno kako dobiti U i kako se definiraju sile opruge.
Hvala unaprijed!


[Vrh]
DsAg
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2005. (12:28:28)
Postovi: (17)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 2

PostPostano: 18:41 pon, 9. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hmmmm... Ovdje te zapravo ne zanima sila u opruzi nego energija u opruzi. Imas ovako:
Iz jednadzbi pravaca dobijes kuteve nagiba (u ovom slucaju je isti po iznosi, samo razlicit po predznaku); u jedn. ga stavljam 'alfa'.
Pomaci x_1 i x_2 su palelni s pripadajucim pravcima. Ja sam uzeo da je x_1 'uzbrdo' a x_2 'nizbrdo'. Naravno, brzine i akceleracije idu u istom smjeru kao i pripadajuci pomaci.
E_k=m_1*x_1^2/2+m_2*x_2^2/2 --> kineticka en. sustava
E_p=m_1*g*x_1*sin(alfa)+m_2*g*x_2*sin(alfa)+c*dl^2, gdje je 'dl' promjena duljine opruge --> potencijalna en. sustava
E sad, ako imas male pomake, MISLIM da si mozes simplificirat da je dl=x_2*cos(alfa)-x_1*cos(alfa) al tu tvrdnju radje jos provjeri s asistentom il nekim.
Bilo kako bilo, kad to uvrstis u E_p onda sve frknes u Lagrenge-ovu jednadzbu:
d/dt (d E_k/d x'_j)-d E_k/d x_j + d E_p/d x_j + d \Phi/d x'_j=Q_j,
gdje svi 'd' osim kod 'd/dt' parcijalne derivacije a apostrof oznacava prvu derivaciju (tj. x'_j je brzina).
S obzirom da nemas vanjsku silu, Q_j=0, nemas ni prigusenje (amortizer) pa je \Phi=0 a znas i da E_k ne ovisi o pomaku nego o brzini pa je d E_k/d x_j =0. S obzirm da sustav ima dva stupnja slobode gibanja, j=1,2.
Na kraju dobijes dve jednadzbe:
m_1*x''_1+m_1*g*sin(alfa)+k*(2x_1*cos^2(alfa)-2x_2*cos^2(alfa))=0
i
m_2*x''_2+m_2*g*sin(alfa)+k*(2x_2*cos^2(alfa)-2x_1*cos^2(alfa))=0

Ponavljam, nisam siguran za ovo produljenje opruge pa moze bit i da ti finalno drugacije ispadne al sam postupak bi trebal bit ok.
Hmmmm... Ovdje te zapravo ne zanima sila u opruzi nego energija u opruzi. Imas ovako:
Iz jednadzbi pravaca dobijes kuteve nagiba (u ovom slucaju je isti po iznosi, samo razlicit po predznaku); u jedn. ga stavljam 'alfa'.
Pomaci x_1 i x_2 su palelni s pripadajucim pravcima. Ja sam uzeo da je x_1 'uzbrdo' a x_2 'nizbrdo'. Naravno, brzine i akceleracije idu u istom smjeru kao i pripadajuci pomaci.
E_k=m_1*x_1^2/2+m_2*x_2^2/2 --> kineticka en. sustava
E_p=m_1*g*x_1*sin(alfa)+m_2*g*x_2*sin(alfa)+c*dl^2, gdje je 'dl' promjena duljine opruge --> potencijalna en. sustava
E sad, ako imas male pomake, MISLIM da si mozes simplificirat da je dl=x_2*cos(alfa)-x_1*cos(alfa) al tu tvrdnju radje jos provjeri s asistentom il nekim.
Bilo kako bilo, kad to uvrstis u E_p onda sve frknes u Lagrenge-ovu jednadzbu:
d/dt (d E_k/d x'_j)-d E_k/d x_j + d E_p/d x_j + d \Phi/d x'_j=Q_j,
gdje svi 'd' osim kod 'd/dt' parcijalne derivacije a apostrof oznacava prvu derivaciju (tj. x'_j je brzina).
S obzirom da nemas vanjsku silu, Q_j=0, nemas ni prigusenje (amortizer) pa je \Phi=0 a znas i da E_k ne ovisi o pomaku nego o brzini pa je d E_k/d x_j =0. S obzirm da sustav ima dva stupnja slobode gibanja, j=1,2.
Na kraju dobijes dve jednadzbe:
m_1*x''_1+m_1*g*sin(alfa)+k*(2x_1*cos^2(alfa)-2x_2*cos^2(alfa))=0
i
m_2*x''_2+m_2*g*sin(alfa)+k*(2x_2*cos^2(alfa)-2x_1*cos^2(alfa))=0

Ponavljam, nisam siguran za ovo produljenje opruge pa moze bit i da ti finalno drugacije ispadne al sam postupak bi trebal bit ok.



_________________


Red Cuvara grada Zagreba - http://www.cuvari.hr
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Metode matematičke fizike Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan