Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

dodatni zadaci

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Metode matematičke fizike
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 23:32 pon, 9. 4. 2012    Naslov: dodatni zadaci Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mmf/dodatni1.pdf

kako bi postavili silu opruge u ovom 3. zadatku ??
hvala
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mmf/dodatni1.pdf

kako bi postavili silu opruge u ovom 3. zadatku ??
hvala


[Vrh]
DsAg
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2005. (12:28:28)
Postovi: (17)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 2

PostPostano: 23:47 pon, 9. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako ima prirodnu (tj. nedeformiranu duljinu) jednaku nuli, onda ti je iznos sile u opruzi k*l, gdje je 'l' udaljenost hvatista opruge od trenutne pozicije mase.
Ako ima prirodnu (tj. nedeformiranu duljinu) jednaku nuli, onda ti je iznos sile u opruzi k*l, gdje je 'l' udaljenost hvatista opruge od trenutne pozicije mase.



_________________


Red Cuvara grada Zagreba - http://www.cuvari.hr
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Flame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 08. 2009. (02:14:39)
Postovi: (53)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
19 = 23 - 4

PostPostano: 23:56 pon, 9. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sila ce biti jednaka [latex]F_{el}=k \vec{TO}[/latex] gdje je [latex]T[/latex] tocka u kojoj se nalazi tijelo. Jednostavno objasnjenje je da je opruga rastegnuta (jer je prirodne duljine 0) pa privlaci prema sebi proporcionalno udaljenosti (Hookeov zakon). Sad kako tocno dobiti [latex]\vec{TO}[/latex] ovisi kako postavis koordinatni sustav. Moja preporuka je staviti ishodiste u gornji vrh kosine, a x os postaviti duz kosine jer se onda gibanje odvija na x osi (ako opruga nije "prejaka"), a i lako je izracunati trazeni vektor. Samo treba onda pripaziti na smjer gravitacije ;)
Sila ce biti jednaka gdje je tocka u kojoj se nalazi tijelo. Jednostavno objasnjenje je da je opruga rastegnuta (jer je prirodne duljine 0) pa privlaci prema sebi proporcionalno udaljenosti (Hookeov zakon). Sad kako tocno dobiti ovisi kako postavis koordinatni sustav. Moja preporuka je staviti ishodiste u gornji vrh kosine, a x os postaviti duz kosine jer se onda gibanje odvija na x osi (ako opruga nije "prejaka"), a i lako je izracunati trazeni vektor. Samo treba onda pripaziti na smjer gravitacije Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Gost






PostPostano: 9:27 uto, 10. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da da to sam si i mislila , hvala :D
Da da to sam si i mislila , hvala Very Happy


[Vrh]
Gost






PostPostano: 9:30 uto, 10. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Flame"]Sila ce biti jednaka [latex]F_{el}=k \vec{TO}[/latex] gdje je [latex]T[/latex] tocka u kojoj se nalazi tijelo. Jednostavno objasnjenje je da je opruga rastegnuta (jer je prirodne duljine 0) pa privlaci prema sebi proporcionalno udaljenosti (Hookeov zakon). Sad kako tocno dobiti [latex]\vec{TO}[/latex] ovisi kako postavis koordinatni sustav. Moja preporuka je staviti ishodiste u gornji vrh kosine, a x os postaviti duz kosine jer se onda gibanje odvija na x osi (ako opruga nije "prejaka"), a i lako je izracunati trazeni vektor. Samo treba onda pripaziti na smjer gravitacije ;)[/quote]

da, i ja sam tako racunala. ali imam problem, dobim u j smjeru nesto.. dal to mogu onda jednostavno ignorirat ili ?
Flame (napisa):
Sila ce biti jednaka gdje je tocka u kojoj se nalazi tijelo. Jednostavno objasnjenje je da je opruga rastegnuta (jer je prirodne duljine 0) pa privlaci prema sebi proporcionalno udaljenosti (Hookeov zakon). Sad kako tocno dobiti ovisi kako postavis koordinatni sustav. Moja preporuka je staviti ishodiste u gornji vrh kosine, a x os postaviti duz kosine jer se onda gibanje odvija na x osi (ako opruga nije "prejaka"), a i lako je izracunati trazeni vektor. Samo treba onda pripaziti na smjer gravitacije Wink


da, i ja sam tako racunala. ali imam problem, dobim u j smjeru nesto.. dal to mogu onda jednostavno ignorirat ili ?


[Vrh]
Flame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 08. 2009. (02:14:39)
Postovi: (53)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
19 = 23 - 4

PostPostano: 9:36 uto, 10. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Elasticna sila ce se rastaviti na dio paralelan kosini te dio okomit njoj. U cemu je fazon s ovim okomitim djelom, da bi sustav po toj osi bio u ravnotezi otpor podloge ce se smanjiti (N + komponenta elasticnosti = komponenta gravitacije) ali to ce onda direktno utjecati na trenje, jer je ono po iznosu koeficijent*N.
Elasticna sila ce se rastaviti na dio paralelan kosini te dio okomit njoj. U cemu je fazon s ovim okomitim djelom, da bi sustav po toj osi bio u ravnotezi otpor podloge ce se smanjiti (N + komponenta elasticnosti = komponenta gravitacije) ali to ce onda direktno utjecati na trenje, jer je ono po iznosu koeficijent*N.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Gost






PostPostano: 9:43 uto, 10. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Flame"]Elasticna sila ce se rastaviti na dio paralelan kosini te dio okomit njoj. U cemu je fazon s ovim okomitim djelom, da bi sustav po toj osi bio u ravnotezi otpor podloge ce se smanjiti (N + komponenta elasticnosti = komponenta gravitacije) ali to ce onda direktno utjecati na trenje, jer je ono po iznosu koeficijent*N.[/quote]

jel bi ti se dalo mozda samo napisat pocetnu jedndazbu za sve sile ?? molim te
Flame (napisa):
Elasticna sila ce se rastaviti na dio paralelan kosini te dio okomit njoj. U cemu je fazon s ovim okomitim djelom, da bi sustav po toj osi bio u ravnotezi otpor podloge ce se smanjiti (N + komponenta elasticnosti = komponenta gravitacije) ali to ce onda direktno utjecati na trenje, jer je ono po iznosu koeficijent*N.


jel bi ti se dalo mozda samo napisat pocetnu jedndazbu za sve sile ?? molim te


[Vrh]
Flame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 08. 2009. (02:14:39)
Postovi: (53)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
19 = 23 - 4

PostPostano: 10:30 uto, 10. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prvu pretpostavku koju cu uvesti je da elasticna sila nikad nece biti jaca od gravitacije, tj. tijelo se nece odvojiti od kosine. Moglo bi se i dopustiti to, ali onda bi morali pretpostaviti da se opruga nece savijati, tj. da ce i dalje vrijediti Hookeov zakon, a to je po meni puno optimisticnija pretpostavka. Preporucam na kolokviju da se takve stvari pitaju, za svaki slucaj.

Koordinatni sustav postavljam kako sam gore naveo, a bazu cu oznacavati s [latex]\{e_1,e_2\}[/latex]. Imamo

[latex]m\vec{a}=\vec{F}_{G} + \vec{F}_{TR}+\vec{F}_{EL}+\vec{N} \\ \\
\vec{F}_{G}=mg\frac{\sqrt 2}{2}(e_1 - e_2) \\
\vec{F}_{EL}=k\vec{TO}=k(\frac{a}{2}-x,\frac{a}{2})=k(\frac{a}{2}-x)e_1 + k\frac{a}{2}e_2[/latex]

Sada koristim gornju pretpostavku da dobijem:

[latex]
\vec{N} + k\frac{a}{2}e_2 - mg\frac{\sqrt 2}{2}e_2=0[/latex]

te konačno

[latex]\vec{F}_{TR}=-\mu N e_1 = -\mu (mg\frac{\sqrt 2}{2}-k\frac{a}{2})e_1[/latex]
Prvu pretpostavku koju cu uvesti je da elasticna sila nikad nece biti jaca od gravitacije, tj. tijelo se nece odvojiti od kosine. Moglo bi se i dopustiti to, ali onda bi morali pretpostaviti da se opruga nece savijati, tj. da ce i dalje vrijediti Hookeov zakon, a to je po meni puno optimisticnija pretpostavka. Preporucam na kolokviju da se takve stvari pitaju, za svaki slucaj.

Koordinatni sustav postavljam kako sam gore naveo, a bazu cu oznacavati s . Imamo



Sada koristim gornju pretpostavku da dobijem:



te konačno



[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Gost






PostPostano: 10:47 uto, 10. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

zahvaljujem :D
zahvaljujem Very Happy


[Vrh]
Flame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 08. 2009. (02:14:39)
Postovi: (53)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
19 = 23 - 4

PostPostano: 11:37 uto, 10. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, jos jedna napomena. Ovo bi trebalo vrijediti samo dok se tijelo spusta jer trenje inace mijenja smjer. Ali valjda nece trebati rastavljati na slucajeve na kolokviju jer bi to bio gubitak vremena. Mozda netko ima jednostavnu ideju kako obuhvatiti odjednom oba slucaja, meni sad ne pada napamet.
Da, jos jedna napomena. Ovo bi trebalo vrijediti samo dok se tijelo spusta jer trenje inace mijenja smjer. Ali valjda nece trebati rastavljati na slucajeve na kolokviju jer bi to bio gubitak vremena. Mozda netko ima jednostavnu ideju kako obuhvatiti odjednom oba slucaja, meni sad ne pada napamet.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
DsAg
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2005. (12:28:28)
Postovi: (17)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 2

PostPostano: 11:47 uto, 10. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

S obzirom da na tijelo djeluju opruga, tijelo i gravitacija, fizikalno nema nacina da se pocne gibati uz kosinu pa prilicno sigurno ne treba razmatrati taj slucaj.
S obzirom da na tijelo djeluju opruga, tijelo i gravitacija, fizikalno nema nacina da se pocne gibati uz kosinu pa prilicno sigurno ne treba razmatrati taj slucaj.



_________________


Red Cuvara grada Zagreba - http://www.cuvari.hr
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Flame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 08. 2009. (02:14:39)
Postovi: (53)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
19 = 23 - 4

PostPostano: 11:58 uto, 10. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imas pravo, ako bi ga opruga htjela povuci gore, onda bi to napravila tako da ga digne od podloge, ne bi se pravila glupa :D:D
Imas pravo, ako bi ga opruga htjela povuci gore, onda bi to napravila tako da ga digne od podloge, ne bi se pravila glupa Very HappyVery Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Metode matematičke fizike Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan