Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Cemu sluzi kombinatorika?
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 22:54 uto, 6. 7. 2004    Naslov: Cemu sluzi kombinatorika? Citirajte i odgovorite

i tak to sve... fakat ne znam
misli netko da ta kombinatorika ima smisla?
mislim je to kad u zivot upoznal neko kombinatora?
da kombinatorika ima smisla i da je opravdana znali bi pogađat brojeve na lotu, lil bi nas naučili kako u 1 min ukrast biciko koji je zaključan onim lokotom s brojevima, a ne riješavat zadatke, to nek matematičari rade....
i tak to sve... fakat ne znam
misli netko da ta kombinatorika ima smisla?
mislim je to kad u zivot upoznal neko kombinatora?
da kombinatorika ima smisla i da je opravdana znali bi pogađat brojeve na lotu, lil bi nas naučili kako u 1 min ukrast biciko koji je zaključan onim lokotom s brojevima, a ne riješavat zadatke, to nek matematičari rade....


[Vrh]
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 9:34 pet, 9. 7. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo jedan konkretan primjer. Pogledajte 5. zadatak s [url=http://web.math.hr/nastava/komb/pismeni/]pismenog[/url] od 21.6.2004. A onda pogledajte [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=2105]natjecaj za najbolju studentsku web stranicu[/url] i sastav komisije.

Glavna stvar koja se uci na Kombinatorici je prebrojavanje. Cini se trivijalno, ali ljudi zapravo ne znaju jako dobro brojati. Pritom mislim na dvije stvari. Prvo, neke skupove je stvarno jako tesko prebrojati - na primjer, nitko ne zna koliko ima latinskih kvadrata reda n>10. Drugo, "general public" ne zna prebrojati ni ono sto je lagano. Probajte upitati ne-matematicare koliko ima mogucih registarskih tablica za automobile. Mislim da cete vas iznenaditi koliko ce im zadati muke...

O lotu se pisalo na forumu [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=29]ovdje[/url], [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=54]ovdje[/url] i [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=56]ovdje[/url]. Upoznao sam covjeka koji zna otvoriti numericki lokot za bicikle i na koferima, ali nije mi htio objasniti kako. Mislim da tehnika otvaranja ipak ne spada u kombinatoriku. Ako vas zanima broj kombinacija, opisite lokot i odgovorit cemo :wink:
Evo jedan konkretan primjer. Pogledajte 5. zadatak s pismenog od 21.6.2004. A onda pogledajte natjecaj za najbolju studentsku web stranicu i sastav komisije.

Glavna stvar koja se uci na Kombinatorici je prebrojavanje. Cini se trivijalno, ali ljudi zapravo ne znaju jako dobro brojati. Pritom mislim na dvije stvari. Prvo, neke skupove je stvarno jako tesko prebrojati - na primjer, nitko ne zna koliko ima latinskih kvadrata reda n>10. Drugo, "general public" ne zna prebrojati ni ono sto je lagano. Probajte upitati ne-matematicare koliko ima mogucih registarskih tablica za automobile. Mislim da cete vas iznenaditi koliko ce im zadati muke...

O lotu se pisalo na forumu ovdje, ovdje i ovdje. Upoznao sam covjeka koji zna otvoriti numericki lokot za bicikle i na koferima, ali nije mi htio objasniti kako. Mislim da tehnika otvaranja ipak ne spada u kombinatoriku. Ako vas zanima broj kombinacija, opisite lokot i odgovorit cemo Wink



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
sleeper
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 04. 2004. (14:39:56)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1
Lokacija: ZG

PostPostano: 16:21 sub, 10. 7. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kad je riječ o primjeni kombinatorike, ovo me podsjetilo, citiram:

[quote]lil bi nas naučili kako u 1 min ukrast biciko koji je zaključan onim lokotom s brojevima, a ne riješavat zadatke[/quote]

Dakle, neznanje kombinatorike može imati i komični efekt, željeni ili neželjeni. U jednoj epizodi serije Ali G, gdje on uvodi TV prodaju ukradene robe, nudi i bicikl koji još na sebi ima zaključani lokot. I reklamira ga kako uz dobar bicikl usput imate i zabavu, jer možete pogađati šifru. Ona se sastoji od 4 znamenke, a "kako na cijelom svijetu postoji svega deset znamenaka, ukupno trebate isprobati svega 40 brojeva" kaže Ali G (uz snimljeni smijeh publike...u kojoj možda svi i ne bi razumjeli u čemu je štos).
Kad je riječ o primjeni kombinatorike, ovo me podsjetilo, citiram:

Citat:
lil bi nas naučili kako u 1 min ukrast biciko koji je zaključan onim lokotom s brojevima, a ne riješavat zadatke


Dakle, neznanje kombinatorike može imati i komični efekt, željeni ili neželjeni. U jednoj epizodi serije Ali G, gdje on uvodi TV prodaju ukradene robe, nudi i bicikl koji još na sebi ima zaključani lokot. I reklamira ga kako uz dobar bicikl usput imate i zabavu, jer možete pogađati šifru. Ona se sastoji od 4 znamenke, a "kako na cijelom svijetu postoji svega deset znamenaka, ukupno trebate isprobati svega 40 brojeva" kaže Ali G (uz snimljeni smijeh publike...u kojoj možda svi i ne bi razumjeli u čemu je štos).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
C'Tebo
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 03. 11. 2002. (18:40:48)
Postovi: (26A)16
Sarma = la pohva - posuda
-13 = 3 - 16
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 0:56 ned, 11. 7. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako su rekli u futurami "Knowledge brings fear", a kolega je fino pokazao na primjeru da znanje donosi i smjeh.
Svako znanje donosi određenu količinu "moći" (ako hoćeš).
Evo jedan primjer iz jedne druge humoristične serije: Prijatelji. Kad je Joey kupio jednu enciklopediju tako da ne zuji kad ovi ostali razgovaraju o nekoj temi o kojoj on nema pojma, pa da ne ispadne blesav samo se smješka i klima glavom.
Dakle, ako ništa drugo, znanje donosi "moć" konverzacije u društvu.
Konkretno za kombinatoriku što veli sleeper, ali čak i više.
Koliko se puta u društvu potegne razgovor o lotu? Nije li onda dobro znat koja ti je šansa dobiti na lotu (iako tu ima i osnove vjerojatnosti, ali one najosnovnije), pa na automatima u kockarnici i tako dalje.

Kombinatorika je u svakom slučaju jako korisna znanost.
Kako su rekli u futurami "Knowledge brings fear", a kolega je fino pokazao na primjeru da znanje donosi i smjeh.
Svako znanje donosi određenu količinu "moći" (ako hoćeš).
Evo jedan primjer iz jedne druge humoristične serije: Prijatelji. Kad je Joey kupio jednu enciklopediju tako da ne zuji kad ovi ostali razgovaraju o nekoj temi o kojoj on nema pojma, pa da ne ispadne blesav samo se smješka i klima glavom.
Dakle, ako ništa drugo, znanje donosi "moć" konverzacije u društvu.
Konkretno za kombinatoriku što veli sleeper, ali čak i više.
Koliko se puta u društvu potegne razgovor o lotu? Nije li onda dobro znat koja ti je šansa dobiti na lotu (iako tu ima i osnove vjerojatnosti, ali one najosnovnije), pa na automatima u kockarnici i tako dalje.

Kombinatorika je u svakom slučaju jako korisna znanost.



_________________
Click me!
_______________________
Bad panda!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
C'Tebo
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 03. 11. 2002. (18:40:48)
Postovi: (26A)16
Sarma = la pohva - posuda
-13 = 3 - 16
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 1:00 ned, 11. 7. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="C'Tebo"]Kombinatorika je u svakom slučaju jako korisna znanost.[/quote]
Pardonček, kasno je, umoran sam...
Treba reć "grana matematike", ne znanost ;)
C'Tebo (napisa):
Kombinatorika je u svakom slučaju jako korisna znanost.

Pardonček, kasno je, umoran sam...
Treba reć "grana matematike", ne znanost Wink



_________________
Click me!
_______________________
Bad panda!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan