Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Čačić nudi besplatne doktorate (Novi list)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Diplomski, magisteriji, doktorati,...
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 20:02 sri, 16. 5. 2012    Naslov: Čačić nudi besplatne doktorate (Novi list) Citirajte i odgovorite

Radi se članku [url=http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Cacic-nudi-besplatne-doktorate]Čačić nudi besplatne doktorate[/url] u Novom listu.

Ukratko, potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Radomir Čačić kaže da "država će platiti doktorat svim građanima koji su spremni obvezati se da će nakon toga najmanje tri godine raditi u nekoj hrvatskoj tvrtki".

Da li je takvo što realno za očekivati? Način na koji ministri (Čačić & Jovanović) to planiraju ostvariti je tako što će osnovati "poseban fond s barem nekoliko milijuna kuna" - barem nekoliko milijuna kuna meni zvuči kao 5 ili 6, uvrh glave 15 milijuna, tako da ne vidim kako bi taj fond ostvario cilj s obzirom da npr. doktorat iz područja državne službe/uprave (ili kako se već to zove) košta cca. 30000kn godišnje, tako da bi već 10 studenata tog studija (iako ih vjerojatno ima mnogo više) iscrpilo više od milijun kuna za vrijeme njihovog doktorskog studija (za koji sasvim optimistično računam da traje prosječno 4 godine).

Nadalje, ne vidim kako bi taj fond zadovoljio potrebe studenata koji studiraju na inozemnim sveučilištima. Npr. od iduće godine cijena školarine za samo 1 godinu studija na sveučilištima u UK će biti u prosjeku oko 50000kn, a za studente koji se ove godine upućuju u tu avanturu samo školarina za prvu godinu košta oko 150 000kn.
Radi se članku Čačić nudi besplatne doktorate u Novom listu.

Ukratko, potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Radomir Čačić kaže da "država će platiti doktorat svim građanima koji su spremni obvezati se da će nakon toga najmanje tri godine raditi u nekoj hrvatskoj tvrtki".

Da li je takvo što realno za očekivati? Način na koji ministri (Čačić & Jovanović) to planiraju ostvariti je tako što će osnovati "poseban fond s barem nekoliko milijuna kuna" - barem nekoliko milijuna kuna meni zvuči kao 5 ili 6, uvrh glave 15 milijuna, tako da ne vidim kako bi taj fond ostvario cilj s obzirom da npr. doktorat iz područja državne službe/uprave (ili kako se već to zove) košta cca. 30000kn godišnje, tako da bi već 10 studenata tog studija (iako ih vjerojatno ima mnogo više) iscrpilo više od milijun kuna za vrijeme njihovog doktorskog studija (za koji sasvim optimistično računam da traje prosječno 4 godine).

Nadalje, ne vidim kako bi taj fond zadovoljio potrebe studenata koji studiraju na inozemnim sveučilištima. Npr. od iduće godine cijena školarine za samo 1 godinu studija na sveučilištima u UK će biti u prosjeku oko 50000kn, a za studente koji se ove godine upućuju u tu avanturu samo školarina za prvu godinu košta oko 150 000kn.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Tvrtko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2006. (12:12:34)
Postovi: (10A)16
Sarma = la pohva - posuda
26 = 65 - 39
Lokacija: CCP 4345 / PMF-MO 225

PostPostano: 4:55 čet, 17. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Iz napisanog mi se cini da je ideja tesko provediva, ovako kako
je zamisljena.

Prvo, nitko ne moze garantirati da ce doktorirat.

Drugo, sto ako ga nitko ne zeli zaposliti?

Trece, kako ce potpora biti ogranicena kome je dati?

Cetvrto, kako drzava misli osigurati povrat novca,
ako se onaj tko je primao potporu ne vrati? Naime i sada su postojali
razni oblici stipendiranja koji su obavezivali korisnika na svasta,
pa nisam cuo da se nekom nesto dogodilo ako svoje obaveze nije
ispunio.

Zivot je tako prevrtljiv, da osoba koja ode negdje na nekoliko
godina, moze nakon toga zavrsit bilo gdje drugdje.


Ja mislim da bi bilo puno bolje i korisnije da drzava da poticaj ljudima koji
su pred zavrsetkom i zele se vratiti. To ce biti i lakse provedivo i
daleko sigurnije.
Iz napisanog mi se cini da je ideja tesko provediva, ovako kako
je zamisljena.

Prvo, nitko ne moze garantirati da ce doktorirat.

Drugo, sto ako ga nitko ne zeli zaposliti?

Trece, kako ce potpora biti ogranicena kome je dati?

Cetvrto, kako drzava misli osigurati povrat novca,
ako se onaj tko je primao potporu ne vrati? Naime i sada su postojali
razni oblici stipendiranja koji su obavezivali korisnika na svasta,
pa nisam cuo da se nekom nesto dogodilo ako svoje obaveze nije
ispunio.

Zivot je tako prevrtljiv, da osoba koja ode negdje na nekoliko
godina, moze nakon toga zavrsit bilo gdje drugdje.


Ja mislim da bi bilo puno bolje i korisnije da drzava da poticaj ljudima koji
su pred zavrsetkom i zele se vratiti. To ce biti i lakse provedivo i
daleko sigurnije.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 5:54 čet, 17. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

@goranm: Odakle si zaključio da bi taj fond pokrivao i trošak studija studenata na inozemnim sveučilištima? Budući da nije eksplicitno napisano, ne bih se baš kladio da je i to predviđeno.

Meni se čini da nizak postotak doktora znanosti zaposlenih u gospodarstvu nije posljedica toga što doktora znanosti ima premalo, nego toga što naše gospodarstvo ne treba doktore znanosti. Što bi npr. jedan računarac s doktoratom trebao raditi u hrvatskom gospodarstvu? Za većinu poslova u hrvatskoj IT industriji realno nije potrebna ni diploma.
@goranm: Odakle si zaključio da bi taj fond pokrivao i trošak studija studenata na inozemnim sveučilištima? Budući da nije eksplicitno napisano, ne bih se baš kladio da je i to predviđeno.

Meni se čini da nizak postotak doktora znanosti zaposlenih u gospodarstvu nije posljedica toga što doktora znanosti ima premalo, nego toga što naše gospodarstvo ne treba doktore znanosti. Što bi npr. jedan računarac s doktoratom trebao raditi u hrvatskom gospodarstvu? Za većinu poslova u hrvatskoj IT industriji realno nije potrebna ni diploma.



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 10:18 čet, 17. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Melkor"]@goranm: Odakle si zaključio da bi taj fond pokrivao i trošak studija studenata na inozemnim sveučilištima? Budući da nije eksplicitno napisano, ne bih se baš kladio da je i to predviđeno.[/quote]
Ne bih se niti ja kladio na to; ono što sam htio reći je da ako bi se plaćao studij i studentima inozemnih sveučilišta, tek onda bi čitav plan bio mission impossibru.
Melkor (napisa):
@goranm: Odakle si zaključio da bi taj fond pokrivao i trošak studija studenata na inozemnim sveučilištima? Budući da nije eksplicitno napisano, ne bih se baš kladio da je i to predviđeno.

Ne bih se niti ja kladio na to; ono što sam htio reći je da ako bi se plaćao studij i studentima inozemnih sveučilišta, tek onda bi čitav plan bio mission impossibru.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
finalni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 08. 2007. (11:48:53)
Postovi: (10D)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
27 = 45 - 18
Lokacija: Bloodbuzz Zagreb

PostPostano: 18:12 pet, 18. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Tvrtko"]Cetvrto, kako drzava misli osigurati povrat novca,
ako se onaj tko je primao potporu ne vrati? Naime i sada su postojali
razni oblici stipendiranja koji su obavezivali korisnika na svasta,
pa nisam cuo da se nekom nesto dogodilo ako svoje obaveze nije
ispunio. [/quote]

Ima ljudi koji su vraćali stipendiju jer su otišli van raditi, rijetko ali ima.. Kako je točno pravno osiguran taj povrat ne znam, ali logično je da se može.

Ideja djeluje jako dobro ali u članku (a ni drugima koje sam našao) skoro ništa ne piše, "barem nekoliko milijuna"?

Ako naše gospodarstvo ne treba doktore znanosti, zašto bi država ulagala u znanost? Ispada da se i previše ulaže u znanost.
Problem nije samo u vlasti nego i u samoj akademskoj zajednici koju uglavnom nije briga da bude korisna društvu.. najsposobniji ljudi u Hrvatskoj nemaju baš neke odgovornosti ni hrabrosti tako da nije ni čudo da smo u kaosu, najlakše nam je okriviti vlast za sve..
Tvrtko (napisa):
Cetvrto, kako drzava misli osigurati povrat novca,
ako se onaj tko je primao potporu ne vrati? Naime i sada su postojali
razni oblici stipendiranja koji su obavezivali korisnika na svasta,
pa nisam cuo da se nekom nesto dogodilo ako svoje obaveze nije
ispunio.


Ima ljudi koji su vraćali stipendiju jer su otišli van raditi, rijetko ali ima.. Kako je točno pravno osiguran taj povrat ne znam, ali logično je da se može.

Ideja djeluje jako dobro ali u članku (a ni drugima koje sam našao) skoro ništa ne piše, "barem nekoliko milijuna"?

Ako naše gospodarstvo ne treba doktore znanosti, zašto bi država ulagala u znanost? Ispada da se i previše ulaže u znanost.
Problem nije samo u vlasti nego i u samoj akademskoj zajednici koju uglavnom nije briga da bude korisna društvu.. najsposobniji ljudi u Hrvatskoj nemaju baš neke odgovornosti ni hrabrosti tako da nije ni čudo da smo u kaosu, najlakše nam je okriviti vlast za sve..



_________________
Nikola Adžaga
Građevinski fakultet, Sveučilište u Zagrebu
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tvrtko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2006. (12:12:34)
Postovi: (10A)16
Sarma = la pohva - posuda
26 = 65 - 39
Lokacija: CCP 4345 / PMF-MO 225

PostPostano: 19:24 sub, 19. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja ne mislim da je bilo kakva inicijativa s ciljem ukljucivanja doktora znanosti
u gospodarstvo losa, ali to je zahtjevan posao i nije tako lako provediv.

RH ima ogranicena sredstva i treba ih efikasno iskoristiti

Npr. zasto drzava ne bi poradila na tome da i dio ljudi koji su doktorirali
u RH nadje posao u gospodarstvu?

[quote="finalni"]
Ima ljudi koji su vraćali stipendiju jer su otišli van raditi, rijetko ali ima.. Kako je točno pravno osiguran taj povrat ne znam, ali logično je da se može.
[/quote]

Gle, ako imas mladje osobe u 20 razlictih zemalja, oni vrlo vjerojatno u
RH nemaju imovinu ili primanja, a utjerivanje dugova nije jednostavno.

Sigurno da se to moze, rijesiti ali na tome treba poraditi.


[quote="finalni"]
Ideja djeluje jako dobro ali u članku (a ni drugima koje sam našao) skoro ništa ne piše, "barem nekoliko milijuna"?
[/quote]

Program treba ozbiljno razraditi, bez toga ce 'samo par milijuna' biti baceno u vjetar.



[quote="finalni"]
Ako naše gospodarstvo ne treba doktore znanosti, zašto bi država ulagala u znanost? Ispada da se i previše ulaže u znanost.
sve..[/quote]

Tvoje pitanje je na mjestu. U Hrvatskoj se novac nefikasno trosi. Na znanost odlazi vrlo malo, a vecina novca se trosi u visoko skolskom sustavu na studije koji uopce ne trebaju i na previse studenta koji uopce to ne bi trebali biti.


[quote="finalni"]
Problem nije samo u vlasti nego i u samoj akademskoj zajednici koju uglavnom nije briga da bude korisna društvu.. najsposobniji ljudi u Hrvatskoj nemaju baš neke odgovornosti ni hrabrosti tako da nije ni čudo da smo u kaosu, najlakše nam je okriviti vlast za sve..[/quote]

Tu imas, apsolutno pravo i akademska zajednica snosi velik dio odgovornosti za stanje u kojem se nalazimo. Clanovi akademske zajednice u glavnom gledaju svoj vlastite interese i uopce ih nije briga hoce li ostatak drustva trpiti stetu zbog toga.
Ja ne mislim da je bilo kakva inicijativa s ciljem ukljucivanja doktora znanosti
u gospodarstvo losa, ali to je zahtjevan posao i nije tako lako provediv.

RH ima ogranicena sredstva i treba ih efikasno iskoristiti

Npr. zasto drzava ne bi poradila na tome da i dio ljudi koji su doktorirali
u RH nadje posao u gospodarstvu?

finalni (napisa):

Ima ljudi koji su vraćali stipendiju jer su otišli van raditi, rijetko ali ima.. Kako je točno pravno osiguran taj povrat ne znam, ali logično je da se može.


Gle, ako imas mladje osobe u 20 razlictih zemalja, oni vrlo vjerojatno u
RH nemaju imovinu ili primanja, a utjerivanje dugova nije jednostavno.

Sigurno da se to moze, rijesiti ali na tome treba poraditi.


finalni (napisa):

Ideja djeluje jako dobro ali u članku (a ni drugima koje sam našao) skoro ništa ne piše, "barem nekoliko milijuna"?


Program treba ozbiljno razraditi, bez toga ce 'samo par milijuna' biti baceno u vjetar.



finalni (napisa):

Ako naše gospodarstvo ne treba doktore znanosti, zašto bi država ulagala u znanost? Ispada da se i previše ulaže u znanost.
sve..


Tvoje pitanje je na mjestu. U Hrvatskoj se novac nefikasno trosi. Na znanost odlazi vrlo malo, a vecina novca se trosi u visoko skolskom sustavu na studije koji uopce ne trebaju i na previse studenta koji uopce to ne bi trebali biti.


finalni (napisa):

Problem nije samo u vlasti nego i u samoj akademskoj zajednici koju uglavnom nije briga da bude korisna društvu.. najsposobniji ljudi u Hrvatskoj nemaju baš neke odgovornosti ni hrabrosti tako da nije ni čudo da smo u kaosu, najlakše nam je okriviti vlast za sve..


Tu imas, apsolutno pravo i akademska zajednica snosi velik dio odgovornosti za stanje u kojem se nalazimo. Clanovi akademske zajednice u glavnom gledaju svoj vlastite interese i uopce ih nije briga hoce li ostatak drustva trpiti stetu zbog toga.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Diplomski, magisteriji, doktorati,... Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan