Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zadatak (kolokvijski)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
student_92
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 09. 2011. (16:31:46)
Postovi: (B9)16
Sarma = la pohva - posuda
10 = 16 - 6

PostPostano: 23:50 sri, 11. 4. 2012    Naslov: Zadatak (kolokvijski) Citirajte i odgovorite

Moze li mi netko razjasniti nejasnoce vezane uz ovaj zadatak (inace - treci iz kolokvija 2009.):

[quote]U funkciji main de finirano je dvodimenzionalno polje tipa double s drugom dimenzijom 211. Napisite funkciju koja prima ovo dvodimenzionalno polje u kojem se nalazi matrica s r redaka i s stupaca (s < 211). Funkcija treba soritirati retke dane matrice uzlazno obzirom na njihovu 1-normu.
Uputa: Retke matrice smatrajte vektorima od s elemenata.
Dozvoljeno je koristiti pomocna polja i funkcije iz zaglavlja math.h. Za pomocna polja alocirajte tocno onoliko memorije koliko je najmanje potrebno.
Za dodatnih 5 bodova rijesite zadatak tako da normu svakog retka matrice racunate samo jednom. Rjesenje bez tog dijela vrijedi 10 bodova.
[/quote]

1. Kako sortirati retke matrice (pomogao bi mi barem neki fragment koda jer mi bas i nije jasno sluzbeno rjesenje)? Treba li ih pospremiti u neki pomocni niz? Ako da, kako?
2. S obzirom da pise da je u main-u definirano 2D polje s drugom dimenzijom 211, znaci li to da smijem pretpostaviti maksimalnu prvu dimenziju u main-u ili da stavim [i]typedef double matrica[211][/i] pa onda preko dinamicke alokacije?

P. S. Otvorio sam novu temu jer ne zelim mijesati ovo s proslogodisnjim kolokvijem.
Moze li mi netko razjasniti nejasnoce vezane uz ovaj zadatak (inace - treci iz kolokvija 2009.):

Citat:
U funkciji main de finirano je dvodimenzionalno polje tipa double s drugom dimenzijom 211. Napisite funkciju koja prima ovo dvodimenzionalno polje u kojem se nalazi matrica s r redaka i s stupaca (s < 211). Funkcija treba soritirati retke dane matrice uzlazno obzirom na njihovu 1-normu.
Uputa: Retke matrice smatrajte vektorima od s elemenata.
Dozvoljeno je koristiti pomocna polja i funkcije iz zaglavlja math.h. Za pomocna polja alocirajte tocno onoliko memorije koliko je najmanje potrebno.
Za dodatnih 5 bodova rijesite zadatak tako da normu svakog retka matrice racunate samo jednom. Rjesenje bez tog dijela vrijedi 10 bodova.


1. Kako sortirati retke matrice (pomogao bi mi barem neki fragment koda jer mi bas i nije jasno sluzbeno rjesenje)? Treba li ih pospremiti u neki pomocni niz? Ako da, kako?
2. S obzirom da pise da je u main-u definirano 2D polje s drugom dimenzijom 211, znaci li to da smijem pretpostaviti maksimalnu prvu dimenziju u main-u ili da stavim typedef double matrica[211] pa onda preko dinamicke alokacije?

P. S. Otvorio sam novu temu jer ne zelim mijesati ovo s proslogodisnjim kolokvijem.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 0:17 čet, 12. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

1. Isto kao sortiranje obicnog niza, samo radis zamjenu za sve parove iz dva retka (dakle, zamjenjujes [tt]M[i][0][/tt] i [tt]M[j][0][/tt], zatim [tt]M[i][1][/tt] i [tt]M[j][1][/tt] itd).

2. Trazi se samo funkcija. Za potrebe testiranja mozes u [tt]main[/tt] staviti fixnu duljinu (broj redaka), no u funkciji ne smije biti novih ogranicenja (onih kojih nema u zadatku).
1. Isto kao sortiranje obicnog niza, samo radis zamjenu za sve parove iz dva retka (dakle, zamjenjujes M[i][0] i M[j][0], zatim M[i][1] i M[j][1] itd).

2. Trazi se samo funkcija. Za potrebe testiranja mozes u main staviti fixnu duljinu (broj redaka), no u funkciji ne smije biti novih ogranicenja (onih kojih nema u zadatku).



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
student_92
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 09. 2011. (16:31:46)
Postovi: (B9)16
Sarma = la pohva - posuda
10 = 16 - 6

PostPostano: 0:34 čet, 12. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

U redu, hvala na odgovoru.
U redu, hvala na odgovoru.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
marsupial
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 01. 2012. (22:46:33)
Postovi: (63)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 1

PostPostano: 17:14 čet, 24. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[url]http://degiorgi.math.hr/prog2/kolokviji/p2-kolokvij-1011-p.pdf[/url]

jel moze netko objasnit sto se trazi u 3. zadatku pod b
http://degiorgi.math.hr/prog2/kolokviji/p2-kolokvij-1011-p.pdf

jel moze netko objasnit sto se trazi u 3. zadatku pod b


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gino
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2008. (10:54:06)
Postovi: (370)16
Sarma = la pohva - posuda
-29 = 108 - 137
Lokacija: Pula

PostPostano: 18:15 čet, 24. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

ne svida mi se kako je zadatak zadan, ako sam ga dobro interpretirao, tako da vjerojatno nisam

al meni se cini kad da se na kraj liste treba dodati narudba [tt]n[/tt] sa sljedecim parametrima [tt]n->koliko=koliko[/tt], [tt]n->cijena=cijena[/tt], [tt]n->proizvod='stol'[/tt]
ne svida mi se kako je zadatak zadan, ako sam ga dobro interpretirao, tako da vjerojatno nisam

al meni se cini kad da se na kraj liste treba dodati narudba n sa sljedecim parametrima n→koliko=koliko, n→cijena=cijena, n→proizvod='stol'



_________________
Mario Berljafa
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
malalodacha
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 10. 2011. (17:06:13)
Postovi: (79)16
Sarma = la pohva - posuda
-24 = 9 - 33

PostPostano: 0:26 pet, 25. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

#include<stdio.h>
#include<stdlib.h>

typedef struct _cvor
{
int B,N;

struct _cvor *next;
}cvor;

int gcd(int a,int b)
{
while(b>0)
{
int t=a%b;
a=b;
b=t;
}
return b;

}

cvor *ucitajskraja(cvor *L)
{
cvor *kraj=NULL;
while(1)
{
int a,b;
scanf("%d%d",&a,&b);
if(a==0&&b==0)break;
cvor *novi;
novi=(cvor*)malloc(sizeof(cvor));
novi->B=a;
novi->N=b;
if(L==NULL)L=kraj=novi;
else
{
kraj->next=novi;
kraj=novi;
}
}
return L;
}


void oslobodi(cvor *L)
{
while(L!=NULL){
cvor *temp=L;
L=L->next;
free(temp);
}
}

void ispisi(cvor *L)
{
cvor *tren;
for(tren=L;tren!=NULL;tren=tren->next)
printf("%d/%d ",tren->B,tren->N);
printf("\n");
}
void pokrati(cvor *L)
{
int a,b,i;
cvor *tren;
for(tren=L;tren!=NULL;tren=tren->next)
{
i=gcd(tren->B,tren->N);
tren->B/=i;
tren->N/=i;
}
}


int main()
{
cvor *L=NULL;
L=ucitajskraja(L);
ispisi(L);
printf("dobro");
pokrati(L);
ispisi(L);
oslobodi(L);
return 0;
}

može li mi netko objasnit zašto mi program pada stalno? ja sam otkrio da je nešto krivo u funkciji ucitajskraja jer kad sam na drugi način učitao razlomke( dodavajući na početak) onda je greška bila u funkciji pokrati...pa me zanima može li netko naći te greške u tim funkcijama.

[size=9][color=#999999]Added after 7 minutes:[/color][/size]

ili je greška u funkciji ispisi..:S ne znam, treba mi objašnjenje zašto pada program

[size=9][color=#999999]Added after 45 minutes:[/color][/size]

nije potrebno, skužio sam :)
#include<stdio.h>
#include<stdlib.h>

typedef struct _cvor
{
int B,N;

struct _cvor *next;
}cvor;

int gcd(int a,int b)
{
while(b>0)
{
int t=a%b;
a=b;
b=t;
}
return b;

}

cvor *ucitajskraja(cvor *L)
{
cvor *kraj=NULL;
while(1)
{
int a,b;
scanf("%d%d",&a,&b);
if(a==0&&b==0)break;
cvor *novi;
novi=(cvor*)malloc(sizeof(cvor));
novi→B=a;
novi→N=b;
if(L==NULL)L=kraj=novi;
else
{
kraj→next=novi;
kraj=novi;
}
}
return L;
}


void oslobodi(cvor *L)
{
while(L!=NULL){
cvor *temp=L;
L=L→next;
free(temp);
}
}

void ispisi(cvor *L)
{
cvor *tren;
for(tren=L;tren!=NULL;tren=tren→next)
printf("%d/%d ",tren→B,tren→N);
printf("\n");
}
void pokrati(cvor *L)
{
int a,b,i;
cvor *tren;
for(tren=L;tren!=NULL;tren=tren→next)
{
i=gcd(tren→B,tren→N);
tren→B/=i;
tren→N/=i;
}
}


int main()
{
cvor *L=NULL;
L=ucitajskraja(L);
ispisi(L);
printf("dobro");
pokrati(L);
ispisi(L);
oslobodi(L);
return 0;
}

može li mi netko objasnit zašto mi program pada stalno? ja sam otkrio da je nešto krivo u funkciji ucitajskraja jer kad sam na drugi način učitao razlomke( dodavajući na početak) onda je greška bila u funkciji pokrati...pa me zanima može li netko naći te greške u tim funkcijama.

Added after 7 minutes:

ili je greška u funkciji ispisi..:S ne znam, treba mi objašnjenje zašto pada program

Added after 45 minutes:

nije potrebno, skužio sam Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
marsupial
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 01. 2012. (22:46:33)
Postovi: (63)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 1

PostPostano: 16:37 pet, 25. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="marsupial"][url]http://degiorgi.math.hr/prog2/kolokviji/p2-kolokvij-1011-p.pdf[/url]

jel moze netko objasnit sto se trazi u 3. zadatku pod b[/quote]

možda bi bilo lijepo da asistent koji je to sastavljao kaže što se želi u tom b dijelu jer ga ne uspijevam dešifrirat
marsupial (napisa):
http://degiorgi.math.hr/prog2/kolokviji/p2-kolokvij-1011-p.pdf

jel moze netko objasnit sto se trazi u 3. zadatku pod b


možda bi bilo lijepo da asistent koji je to sastavljao kaže što se želi u tom b dijelu jer ga ne uspijevam dešifrirat


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 16:49 pet, 25. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne znam tko je asistent jer me tada nije bilo ovdje, ali ocito je sto se zeli: dodati narudzbu kojoj je [tt]proizvod[/tt] "stol", a broj komada i cijena su zadani funkcijskim argumentima.
Ne znam tko je asistent jer me tada nije bilo ovdje, ali ocito je sto se zeli: dodati narudzbu kojoj je proizvod "stol", a broj komada i cijena su zadani funkcijskim argumentima.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan