Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

pogađanje broja

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Biseri
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
goranbaxy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2008. (13:25:08)
Postovi: (C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 15:31 sub, 16. 6. 2012    Naslov: pogađanje broja Citirajte i odgovorite

Pozdrav svima,

imam jedno pitanje na o kojem sam raspravljao s frendom pa ako moze pomoc strucnjaka :)

situacija:
frend zamisli jedan broj između 1 i 100, ja imam pravo JEDNOM pogađati taj broj, ukoliko pogodim broj on je meni dužan dati 120 kn ukoliko ne pogodim ja njemu dajem 1 kn.

pitanje:
kome je ovo isplativije, obzirom da ja imam samo jedan pokušaj?
Pozdrav svima,

imam jedno pitanje na o kojem sam raspravljao s frendom pa ako moze pomoc strucnjaka Smile

situacija:
frend zamisli jedan broj između 1 i 100, ja imam pravo JEDNOM pogađati taj broj, ukoliko pogodim broj on je meni dužan dati 120 kn ukoliko ne pogodim ja njemu dajem 1 kn.

pitanje:
kome je ovo isplativije, obzirom da ja imam samo jedan pokušaj?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 17:12 sub, 16. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Probajte odigrat nekih deset tisuća puta pa zaključite tko ima više novaca :P

Ako on zamisli jedan broj, i ti pogađaš, onda si definitivno ti u prednosti. Ako on svaki put zamišlja novi broj, mislim da je onda vjerojatnost na njegovoj strani. Al neda mise razmišljat previše. Prouči Sarapu :)
Probajte odigrat nekih deset tisuća puta pa zaključite tko ima više novaca Razz

Ako on zamisli jedan broj, i ti pogađaš, onda si definitivno ti u prednosti. Ako on svaki put zamišlja novi broj, mislim da je onda vjerojatnost na njegovoj strani. Al neda mise razmišljat previše. Prouči Sarapu Smile



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Atomised
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 09. 2007. (15:33:59)
Postovi: (399)16
Sarma = la pohva - posuda
70 = 95 - 25
Lokacija: Exotica

PostPostano: 17:19 sub, 16. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tebi je očekivani dobitak 0.99 * (-1) + 0.01 * 120 = 0.21
Njemu je (očito) -0.21

Po tome bi kao tebi trebalo biti isplativije.
Tebi je očekivani dobitak 0.99 * (-1) + 0.01 * 120 = 0.21
Njemu je (očito) -0.21

Po tome bi kao tebi trebalo biti isplativije.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranbaxy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2008. (13:25:08)
Postovi: (C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:18 ned, 17. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala, moze jos necija potvrda?
Hvala, moze jos necija potvrda?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 17:41 ned, 17. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Očekivanje je dobro izračunato, što znači da nakon velikog broja igara (svaki put tvoj frend može zamisliti drugačiji broj) tvoj prosječni dobitak biti će 0.21kn.
Očekivanje je dobro izračunato, što znači da nakon velikog broja igara (svaki put tvoj frend može zamisliti drugačiji broj) tvoj prosječni dobitak biti će 0.21kn.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
goranbaxy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2008. (13:25:08)
Postovi: (C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 18:52 ned, 17. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

problem je sto on tvrdi da ukoliko to napravimo samo jednom da je to njemu isplativije, pa ako moze netko reci kome je to isplativije ako to napravimo samo jednom,

hvala
problem je sto on tvrdi da ukoliko to napravimo samo jednom da je to njemu isplativije, pa ako moze netko reci kome je to isplativije ako to napravimo samo jednom,

hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
xyz
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 02. 2009. (11:14:15)
Postovi: (8A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
13 = 15 - 2
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 18:53 ned, 17. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

onda je definitivno njemu isplativije :D
onda je definitivno njemu isplativije Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
goranbaxy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2008. (13:25:08)
Postovi: (C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 19:11 ned, 17. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

ne kuzim kako je njemu isplativije? znaci nije pitanje kome su vece sanse za dobiti taj jedan pokusaj nego kome je isplativije
ne kuzim kako je njemu isplativije? znaci nije pitanje kome su vece sanse za dobiti taj jedan pokusaj nego kome je isplativije


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Atomised
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 09. 2007. (15:33:59)
Postovi: (399)16
Sarma = la pohva - posuda
70 = 95 - 25
Lokacija: Exotica

PostPostano: 19:30 ned, 17. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="xyz"]onda je definitivno njemu isplativije :D[/quote]

Pa, sad, nije baš "definitivno". Mislim, da, vjerojatnost da će on dobiti je 99%, ali postoji 1% vjerojatnost da će ti morati dati 120 kuna. S druge strane, ti ćeš vjerojatno izgubiti 1 kunu, ali postoji (mala) vjerojatnost da ćeš dobiti 120. To što ne pogađamo milijun puta ne znači da nema smisla gledati očekivanje.
E sad... Što znači "isplativije"? Problem je u tome što tebi 120 kuna ne vrijedi nužno 120 puta više od 1 kune, i što ti možda novci imaju veću vrijednost kad ih gubiš nego kad ih dobivaš. Pogledaj [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Prospect_theory]ovdje[/url].
xyz (napisa):
onda je definitivno njemu isplativije Very Happy


Pa, sad, nije baš "definitivno". Mislim, da, vjerojatnost da će on dobiti je 99%, ali postoji 1% vjerojatnost da će ti morati dati 120 kuna. S druge strane, ti ćeš vjerojatno izgubiti 1 kunu, ali postoji (mala) vjerojatnost da ćeš dobiti 120. To što ne pogađamo milijun puta ne znači da nema smisla gledati očekivanje.
E sad... Što znači "isplativije"? Problem je u tome što tebi 120 kuna ne vrijedi nužno 120 puta više od 1 kune, i što ti možda novci imaju veću vrijednost kad ih gubiš nego kad ih dobivaš. Pogledaj ovdje.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranbaxy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2008. (13:25:08)
Postovi: (C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 19:37 ned, 17. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

ovo mi sad već ima nekog smisla.

Pod isplativije smatram isplativije, ne kuzim bas to pitanje. ako igraju dva tenisača i imaju jednake sanse za dobiti, i netko mi ponudi omjer 1/5 (za ulozenu jednu kunu dobivam 5 kad pogodim a gubim jednu) onda je to po meni isplativo.

ne uzimamo u obzir koliko kome znaci 1 kn tj 120 kn, to je nesto sto smo spremni riskirati, pitanje je kome je to isplativije, svjesni smo rizika gubitka i prihvaćamo ga
ovo mi sad već ima nekog smisla.

Pod isplativije smatram isplativije, ne kuzim bas to pitanje. ako igraju dva tenisača i imaju jednake sanse za dobiti, i netko mi ponudi omjer 1/5 (za ulozenu jednu kunu dobivam 5 kad pogodim a gubim jednu) onda je to po meni isplativo.

ne uzimamo u obzir koliko kome znaci 1 kn tj 120 kn, to je nesto sto smo spremni riskirati, pitanje je kome je to isplativije, svjesni smo rizika gubitka i prihvaćamo ga


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Atomised
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 09. 2007. (15:33:59)
Postovi: (399)16
Sarma = la pohva - posuda
70 = 95 - 25
Lokacija: Exotica

PostPostano: 19:47 ned, 17. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa, ako ne uzimamo takve stvari u obzir, mislim da je ono očekivanje iz mog prvog posta ono što ti tražiš.
Pa, ako ne uzimamo takve stvari u obzir, mislim da je ono očekivanje iz mog prvog posta ono što ti tražiš.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 0:19 pon, 18. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sad ste krenuli u domenu subjektivnog.

Evo dvije igre, obje s istim zapletom: Osoba A zamisli broj od 1 do 100. Osoba B pogadja.
Prva igra: Ako osoba B pogodi broj, osoba A joj isplati [tex]10^3[/tex] kn; u protivnom osoba B osobi A isplati kunu.
Druga igra: Ako osoba B pogodi broj, osoba A joj isplati [tex]10^6[/tex] kn; u protivnom osoba B osobi A isplati 1000kn.

Pitanje vama: Tko bi preuzeo ulogu osobe B u prvoj, a tko u drugoj igri, ako mozete igrati samo jednom?

Ocito, igre su ekvivalentne. No, "baciti" kunu uz mogucnost dobitka 1000kn napravit ce svatko. S istom sansom za pobjedu i s istim relativnim dobitkom (1000 puta veci od potencijalnog gubitka), vjerojatno ne biste riskirali da "bacite" 1000kn.

Vrlo slicni poznati primjer iz teorije igara je malo drugaciji, no ukazuje na istu stvar: dva igraca igraju pismo-glava. Baca se savrseno posteni novcic dok ne padne pismo. Ako se to desi u [tex]k[/tex]-tom bacanju, osoba A osobi B isplacuje [tex]2^k[/tex] nekih novaca (recimo kuna).
Pitanje: Koja je najveca svota za koju se osobi B isplati igrati ovu igru (opet: samo jednom!).
Hint: Izracunajte ocekivanje -- bit ce zabavno. ;)

Poanta: "isplativost" je cupava zivina ako igrate samo jednom, jer tu nema zakona velikih brojeva koji sve izgladi, nego imate cisto kockanje. Iz istog razloga je vama super ako dobijete u kasinu, a njima je svejedno, jer na ukupni fond odigranih igara oni nuzno dobijaju (cak i kad bi bili posteni).
Sad ste krenuli u domenu subjektivnog.

Evo dvije igre, obje s istim zapletom: Osoba A zamisli broj od 1 do 100. Osoba B pogadja.
Prva igra: Ako osoba B pogodi broj, osoba A joj isplati [tex]10^3[/tex] kn; u protivnom osoba B osobi A isplati kunu.
Druga igra: Ako osoba B pogodi broj, osoba A joj isplati [tex]10^6[/tex] kn; u protivnom osoba B osobi A isplati 1000kn.

Pitanje vama: Tko bi preuzeo ulogu osobe B u prvoj, a tko u drugoj igri, ako mozete igrati samo jednom?

Ocito, igre su ekvivalentne. No, "baciti" kunu uz mogucnost dobitka 1000kn napravit ce svatko. S istom sansom za pobjedu i s istim relativnim dobitkom (1000 puta veci od potencijalnog gubitka), vjerojatno ne biste riskirali da "bacite" 1000kn.

Vrlo slicni poznati primjer iz teorije igara je malo drugaciji, no ukazuje na istu stvar: dva igraca igraju pismo-glava. Baca se savrseno posteni novcic dok ne padne pismo. Ako se to desi u [tex]k[/tex]-tom bacanju, osoba A osobi B isplacuje [tex]2^k[/tex] nekih novaca (recimo kuna).
Pitanje: Koja je najveca svota za koju se osobi B isplati igrati ovu igru (opet: samo jednom!).
Hint: Izracunajte ocekivanje – bit ce zabavno. Wink

Poanta: "isplativost" je cupava zivina ako igrate samo jednom, jer tu nema zakona velikih brojeva koji sve izgladi, nego imate cisto kockanje. Iz istog razloga je vama super ako dobijete u kasinu, a njima je svejedno, jer na ukupni fond odigranih igara oni nuzno dobijaju (cak i kad bi bili posteni).



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranbaxy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2008. (13:25:08)
Postovi: (C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 6:16 pon, 18. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moze pojasnjenje kako to moze biti cisto kockanje? Da li bi bilo isto čisto kockanje i da je omjer 1/50 000? (zanemarimo koliko kome znaci novac, recimo da si oboje mozemo priustiti ovakve iznose).

Mislim, slazem se da je "kocka" u smislu da ne znamo tko će dobiti, ali ako znamo da je sansa da ja dobijem 1/100 a dobivam 50 000 kn ako pogodim, onda to meni ne izgleda kao kockanje nego vise kao sansa za dobitak, zar ne?

Kocka je utoliko sto je veća šansa neću pogoditi broj, ali zar nije meni i dalje isplativije igrati ovu igru, iako je samo jedan pokusaj?

Jos jednom ponavljam, iznosi nisu bitni, tj. taj novac (iznos novca) koji ulazemo ne predstavlja nam problem
Moze pojasnjenje kako to moze biti cisto kockanje? Da li bi bilo isto čisto kockanje i da je omjer 1/50 000? (zanemarimo koliko kome znaci novac, recimo da si oboje mozemo priustiti ovakve iznose).

Mislim, slazem se da je "kocka" u smislu da ne znamo tko će dobiti, ali ako znamo da je sansa da ja dobijem 1/100 a dobivam 50 000 kn ako pogodim, onda to meni ne izgleda kao kockanje nego vise kao sansa za dobitak, zar ne?

Kocka je utoliko sto je veća šansa neću pogoditi broj, ali zar nije meni i dalje isplativije igrati ovu igru, iako je samo jedan pokusaj?

Jos jednom ponavljam, iznosi nisu bitni, tj. taj novac (iznos novca) koji ulazemo ne predstavlja nam problem


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 10:56 pon, 18. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranbaxy"]Pod isplativije smatram isplativije[/quote]

Zanemarimo ovdje rekurzivnu definiciju pojma samim sobom. Kako možeš uopće postavljati pitanja isplativosti igranja igre, ako ni tebi ni tvom protivniku novac ništa ne znači? To meni nije jasno. Ako ti je svejedno koliko uložiš, i svejedno ti je koliko dobiješ, onda pojam isplativosti, što god on značio, za tebe ne postoji.
Uostalom, čini mi se da ti baš nisu jasni pojmovi kockanja i šanse. Ti se kockaš zato što imaš šansu da dobiješ. Znači, imaš šansu od 1 : 99 (1 da ćeš pogodit, 99 da ćeš fulat), pa zato što imaš tu šansu, ti se ideš kockat i pokušavaš pogoditi zamišljeni broj. Da on tebi kaže "Ja sam zamislio broj veći od 100. Probaj pogoditi koji je to broj birajući jedan između 1 i 100", tu bi ti šansa za pogađanje bila 0, jer niti jedan broj između 1 i 100 sigurno nije onaj kojeg je tvoj frend zamislio.

Ako vam iznosi koje ulažete nisu bitni, pa onda uopće nema smisla igrati igru, zar ne? Jer vama, u toj situaciji, novac nema nikakvu vrijednost. Zašto onda jednostavno nebi ti njemu dao 7000 kuna, a on tebi ako pogodiš dao 3000 nazad, a 8000 ako fulaš? Jel kužiš što ti hoću reći? Ako ti novac ne predstavlja problem, odnosno nisu ti bitni iznosi koji se vrte u igri, pa onda se nema smisla ulagati u tu igru novce, već nešto što vrijedi i jednom i drugom.

Također, razlikuj pojmove šanse i kockanja. Šansa prethodi kockanju. Kada pogađaš broj na ruletu, imaš šansu 1/37 da ćeš pogoditi, pa onda, jer ona postoji, ti se odlučuješ kockati. Gdje nema šanse, nema ni kockanja. Kad god ishod nije siguran, onda se radi o kockanju.
goranbaxy (napisa):
Pod isplativije smatram isplativije


Zanemarimo ovdje rekurzivnu definiciju pojma samim sobom. Kako možeš uopće postavljati pitanja isplativosti igranja igre, ako ni tebi ni tvom protivniku novac ništa ne znači? To meni nije jasno. Ako ti je svejedno koliko uložiš, i svejedno ti je koliko dobiješ, onda pojam isplativosti, što god on značio, za tebe ne postoji.
Uostalom, čini mi se da ti baš nisu jasni pojmovi kockanja i šanse. Ti se kockaš zato što imaš šansu da dobiješ. Znači, imaš šansu od 1 : 99 (1 da ćeš pogodit, 99 da ćeš fulat), pa zato što imaš tu šansu, ti se ideš kockat i pokušavaš pogoditi zamišljeni broj. Da on tebi kaže "Ja sam zamislio broj veći od 100. Probaj pogoditi koji je to broj birajući jedan između 1 i 100", tu bi ti šansa za pogađanje bila 0, jer niti jedan broj između 1 i 100 sigurno nije onaj kojeg je tvoj frend zamislio.

Ako vam iznosi koje ulažete nisu bitni, pa onda uopće nema smisla igrati igru, zar ne? Jer vama, u toj situaciji, novac nema nikakvu vrijednost. Zašto onda jednostavno nebi ti njemu dao 7000 kuna, a on tebi ako pogodiš dao 3000 nazad, a 8000 ako fulaš? Jel kužiš što ti hoću reći? Ako ti novac ne predstavlja problem, odnosno nisu ti bitni iznosi koji se vrte u igri, pa onda se nema smisla ulagati u tu igru novce, već nešto što vrijedi i jednom i drugom.

Također, razlikuj pojmove šanse i kockanja. Šansa prethodi kockanju. Kada pogađaš broj na ruletu, imaš šansu 1/37 da ćeš pogoditi, pa onda, jer ona postoji, ti se odlučuješ kockati. Gdje nema šanse, nema ni kockanja. Kad god ishod nije siguran, onda se radi o kockanju.



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
goranbaxy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2008. (13:25:08)
Postovi: (C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 11:09 pon, 18. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

pa pod tim da nam novac ne znaci sam mislio da ne ovisimo o njemu nego si mozemo priustiti tu okladu da ne utjece financijski na nas, tj. metaforički imat ćemo za kruh.

ovako sam ja to mislio, da probam pojednostavniti na skroz jednostavnom i preuveličanom primjeru.

uzmimo da postoje vrata A, B i C. Frend odabere jedna vrata i ja pogađam koja su to vrata. Ukoliko ne pogodim, ja njemu dajem 1 kn, ukoliko pogodim ja dobivam 1000 kn.

E sad, po meni, iako imam sanse da ću pogoditi vrata koja je on zamislio meni isplativije igrati ovu igru nego njemu iako imam samo jednom pravo pogađati i iako je veća šansa da neću pogoditi upravo radi toga ukoliko pogodim nagrada je puno veća nega što je u slučajevima kad gubim (ukupno) pa je po to (po mom mišljenu) meni isplativije meni nego njemu
pa pod tim da nam novac ne znaci sam mislio da ne ovisimo o njemu nego si mozemo priustiti tu okladu da ne utjece financijski na nas, tj. metaforički imat ćemo za kruh.

ovako sam ja to mislio, da probam pojednostavniti na skroz jednostavnom i preuveličanom primjeru.

uzmimo da postoje vrata A, B i C. Frend odabere jedna vrata i ja pogađam koja su to vrata. Ukoliko ne pogodim, ja njemu dajem 1 kn, ukoliko pogodim ja dobivam 1000 kn.

E sad, po meni, iako imam sanse da ću pogoditi vrata koja je on zamislio meni isplativije igrati ovu igru nego njemu iako imam samo jednom pravo pogađati i iako je veća šansa da neću pogoditi upravo radi toga ukoliko pogodim nagrada je puno veća nega što je u slučajevima kad gubim (ukupno) pa je po to (po mom mišljenu) meni isplativije meni nego njemu


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 11:32 pon, 18. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranbaxy"]Moze pojasnjenje kako to moze biti cisto kockanje?[/quote]

"Cisto kockanje" sam napisao slobodno, ne matematicki (jer, uz postene igre, sve je to jednako kockanje). Pri tome mislim da ti tu matematicko ocekivanje ne pomaze puno. Ako igras jako puno puta, ono sto izracunas kao matematicko ocekivanje ce otprilike odgovarati ishodu (gotovo sigurno). No, ako igras jednom, ili ces dobiti ili neces.

[quote="goranbaxy"]Mislim, slazem se da je "kocka" u smislu da ne znamo tko će dobiti, ali ako znamo da je sansa da ja dobijem 1/100 a dobivam 50 000 kn ako pogodim, onda to meni ne izgleda kao kockanje nego vise kao sansa za dobitak, zar ne?[/quote]

Matematika kaze da je prosjecni dobitak takav da se stvar isplati igrati. Ali, isto tako kaze i da ces vjerojatno izgubiti.

Da pojednostavim: ako vas miliun odigrate, svaki jednom, ocekivani dobitak je pozitivan i tu zakljucujemo da se "isplati" igrati. Ali, vecina vas (pa tako i ti, jedan od tih milijun ljudi) ce zapravo izgubiti, jer je vjerojatnost dobitka mala, a igrate samo jednom.

[quote="goranbaxy"]Kocka je utoliko sto je veća šansa neću pogoditi broj, ali zar nije meni i dalje isplativije igrati ovu igru, iako je samo jedan pokusaj?[/quote]

Da si rijesio zadnji primjer koji sam naveo, mozda bi ti bilo jasnije. To je primjer u kojem ne mozes zanemariti novac, tj. reci "svejedno mi je koliko izgubim". Cak i ako si dijete Carlosa Slima Helúa i Billa Gatesa, a kum ti je Warren Buffet ([url=http://www.therichest.org/world/richest-people/]izvor[/url]). :P
goranbaxy (napisa):
Moze pojasnjenje kako to moze biti cisto kockanje?


"Cisto kockanje" sam napisao slobodno, ne matematicki (jer, uz postene igre, sve je to jednako kockanje). Pri tome mislim da ti tu matematicko ocekivanje ne pomaze puno. Ako igras jako puno puta, ono sto izracunas kao matematicko ocekivanje ce otprilike odgovarati ishodu (gotovo sigurno). No, ako igras jednom, ili ces dobiti ili neces.

goranbaxy (napisa):
Mislim, slazem se da je "kocka" u smislu da ne znamo tko će dobiti, ali ako znamo da je sansa da ja dobijem 1/100 a dobivam 50 000 kn ako pogodim, onda to meni ne izgleda kao kockanje nego vise kao sansa za dobitak, zar ne?


Matematika kaze da je prosjecni dobitak takav da se stvar isplati igrati. Ali, isto tako kaze i da ces vjerojatno izgubiti.

Da pojednostavim: ako vas miliun odigrate, svaki jednom, ocekivani dobitak je pozitivan i tu zakljucujemo da se "isplati" igrati. Ali, vecina vas (pa tako i ti, jedan od tih milijun ljudi) ce zapravo izgubiti, jer je vjerojatnost dobitka mala, a igrate samo jednom.

goranbaxy (napisa):
Kocka je utoliko sto je veća šansa neću pogoditi broj, ali zar nije meni i dalje isplativije igrati ovu igru, iako je samo jedan pokusaj?


Da si rijesio zadnji primjer koji sam naveo, mozda bi ti bilo jasnije. To je primjer u kojem ne mozes zanemariti novac, tj. reci "svejedno mi je koliko izgubim". Cak i ako si dijete Carlosa Slima Helúa i Billa Gatesa, a kum ti je Warren Buffet (izvor). Razz



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranbaxy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2008. (13:25:08)
Postovi: (C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 12:42 pon, 18. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

riješio sam zadatak i moje rješenje je da bi je svaka oklada isplativa ali da ju treba prihvatiti samo ukoliko smo spremni riskirati iznos koji možemo izgubiti.

ukoliko si mozemo priustiti gubitak od 1000 kn s tolikom vjerojatnoscu gubitka, onda bi svakako trebali prihvatiti drugu igru, ako mozemo prihvatiti gubitak od 1kn, onda drugu igru, u suprotnom ne bi igrao.

Jer kako je napisao Atomised, očekivani dobitak (u prvotnoj igri) je 0,21 kn, znači da je to isplativ "potez" ali ne znači da ćemo dobiti.
riješio sam zadatak i moje rješenje je da bi je svaka oklada isplativa ali da ju treba prihvatiti samo ukoliko smo spremni riskirati iznos koji možemo izgubiti.

ukoliko si mozemo priustiti gubitak od 1000 kn s tolikom vjerojatnoscu gubitka, onda bi svakako trebali prihvatiti drugu igru, ako mozemo prihvatiti gubitak od 1kn, onda drugu igru, u suprotnom ne bi igrao.

Jer kako je napisao Atomised, očekivani dobitak (u prvotnoj igri) je 0,21 kn, znači da je to isplativ "potez" ali ne znači da ćemo dobiti.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 13:09 pon, 18. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tocno. Dakle, "isplatiti" se uloziti sve sto si ikad imao, jer je ocekivana dobit beskonacna. Ali nekako sumnjam da bi za sudjelovanje u takvoj igri ulozio sve sto posjedujes.

I, stvarno, da zaigras "dovoljan" broj puta (gdje "dovoljan" leti u beskonacno), stvarno bi se isplatilo uloziti povece svote (u svaku rundu igre!). No, ako igras samo jednom, djabe ti velika (beskonacna!) ocekivana dobit jer gotovo sigurno gubis.

[quote="goranbaxy"]treba prihvatiti samo ukoliko smo spremni riskirati iznos koji možemo izgubiti[/quote]

Kako rekoh gore, izlazis iz okvira matematike (vjerojatnosti) i prelazis u domenu subjektivnog, a to je onda tvoja individualna stvar na koju neces dobiti odgovor od bilo koga ovdje (ili negdje drugdje).

[quote="goranbaxy"]Jer kako je napisao Atomised, očekivani dobitak (u prvotnoj igri) je 0,21 kn, znači da je to isplativ "potez" ali ne znači da ćemo dobiti.[/quote]

Ako igras jednom, ne znaci. No, odigraj 10 miljuna puta i prosjek dobitaka ce ti biti jako blizak tome:
[code:1]n=10000000; for i in {1..17}; do echo -n "Prosjecni dobitak u igri #$i: "; perl -e 'foreach(1..'$n') { $sum += (rand()<0.01 ? 120 : -1); } print $sum / '$n', "\n";'; done
Prosjecni dobitak u igri #1: 0.2062127
Prosjecni dobitak u igri #2: 0.2099879
Prosjecni dobitak u igri #3: 0.2164735
Prosjecni dobitak u igri #4: 0.2070839
Prosjecni dobitak u igri #5: 0.20879
Prosjecni dobitak u igri #6: 0.2071202
Prosjecni dobitak u igri #7: 0.2099153
Prosjecni dobitak u igri #8: 0.2093345
Prosjecni dobitak u igri #9: 0.2022681
Prosjecni dobitak u igri #10: 0.2053173
Prosjecni dobitak u igri #11: 0.2085843
Prosjecni dobitak u igri #12: 0.211452
Prosjecni dobitak u igri #13: 0.2128314
Prosjecni dobitak u igri #14: 0.2130129
Prosjecni dobitak u igri #15: 0.2147795
Prosjecni dobitak u igri #16: 0.2056077
Prosjecni dobitak u igri #17: 0.2094676[/code:1]
To ti stalno ponavljam: nema smisla pitati "isplati li se" za jednu igru. Ako je sansa gubitka velika, a svota koju gubis znacajna, ne isplati se. No, i definicija "velike sanse gubitka" i velicina "znacajne svote" su subjektivne kategorije koje ti nece matematika izracunati, nego ovise iskljucivo o tebi.
Tocno. Dakle, "isplatiti" se uloziti sve sto si ikad imao, jer je ocekivana dobit beskonacna. Ali nekako sumnjam da bi za sudjelovanje u takvoj igri ulozio sve sto posjedujes.

I, stvarno, da zaigras "dovoljan" broj puta (gdje "dovoljan" leti u beskonacno), stvarno bi se isplatilo uloziti povece svote (u svaku rundu igre!). No, ako igras samo jednom, djabe ti velika (beskonacna!) ocekivana dobit jer gotovo sigurno gubis.

goranbaxy (napisa):
treba prihvatiti samo ukoliko smo spremni riskirati iznos koji možemo izgubiti


Kako rekoh gore, izlazis iz okvira matematike (vjerojatnosti) i prelazis u domenu subjektivnog, a to je onda tvoja individualna stvar na koju neces dobiti odgovor od bilo koga ovdje (ili negdje drugdje).

goranbaxy (napisa):
Jer kako je napisao Atomised, očekivani dobitak (u prvotnoj igri) je 0,21 kn, znači da je to isplativ "potez" ali ne znači da ćemo dobiti.


Ako igras jednom, ne znaci. No, odigraj 10 miljuna puta i prosjek dobitaka ce ti biti jako blizak tome:
Kod:
n=10000000; for i in {1..17}; do echo -n "Prosjecni dobitak u igri #$i: "; perl -e 'foreach(1..'$n') { $sum += (rand()<0.01 ? 120 : -1); } print $sum / '$n', "\n";'; done
Prosjecni dobitak u igri #1: 0.2062127
Prosjecni dobitak u igri #2: 0.2099879
Prosjecni dobitak u igri #3: 0.2164735
Prosjecni dobitak u igri #4: 0.2070839
Prosjecni dobitak u igri #5: 0.20879
Prosjecni dobitak u igri #6: 0.2071202
Prosjecni dobitak u igri #7: 0.2099153
Prosjecni dobitak u igri #8: 0.2093345
Prosjecni dobitak u igri #9: 0.2022681
Prosjecni dobitak u igri #10: 0.2053173
Prosjecni dobitak u igri #11: 0.2085843
Prosjecni dobitak u igri #12: 0.211452
Prosjecni dobitak u igri #13: 0.2128314
Prosjecni dobitak u igri #14: 0.2130129
Prosjecni dobitak u igri #15: 0.2147795
Prosjecni dobitak u igri #16: 0.2056077
Prosjecni dobitak u igri #17: 0.2094676

To ti stalno ponavljam: nema smisla pitati "isplati li se" za jednu igru. Ako je sansa gubitka velika, a svota koju gubis znacajna, ne isplati se. No, i definicija "velike sanse gubitka" i velicina "znacajne svote" su subjektivne kategorije koje ti nece matematika izracunati, nego ovise iskljucivo o tebi.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 13:41 pon, 18. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranbaxy"]Jer kako je napisao Atomised, očekivani dobitak (u prvotnoj igri) je 0,21 kn, znači da je to isplativ "potez" ali ne znači da ćemo dobiti.[/quote]
Takva interpretacija ima smisla samo ako se radi o jako velikom broju ponavljanja igre, tj. pojam "isplativosti" ide u paketu sa [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Law_of_large_numbers]zakonima velikih brojeva[/url].
goranbaxy (napisa):
Jer kako je napisao Atomised, očekivani dobitak (u prvotnoj igri) je 0,21 kn, znači da je to isplativ "potez" ali ne znači da ćemo dobiti.

Takva interpretacija ima smisla samo ako se radi o jako velikom broju ponavljanja igre, tj. pojam "isplativosti" ide u paketu sa zakonima velikih brojeva.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 13:49 pon, 18. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

@goranbaxy: Dobro si naslutio da se za "isplativost" treba uzeti u obzir i rizik koji igra nosi. I kao što ti je vsego rekao, time se ulazi u domenu subjektivnog. Osobi sklonijoj riziku će igra možda biti isplativa, dok nekoj drugoj osobi možda neće. No ipak, postoje načini da se modelira ta "sklonost prema riziku", ilitiga [i]risk aversion[/i]. Baci oko na Wikipediju:

[url]http://en.wikipedia.org/wiki/Risk_aversion[/url]

[size=9][color=#999999]Added after 2 minutes:[/color][/size]

Naravno, risk aversion je zapravo nesklonost riziku, a ne sklonost riziku.
@goranbaxy: Dobro si naslutio da se za "isplativost" treba uzeti u obzir i rizik koji igra nosi. I kao što ti je vsego rekao, time se ulazi u domenu subjektivnog. Osobi sklonijoj riziku će igra možda biti isplativa, dok nekoj drugoj osobi možda neće. No ipak, postoje načini da se modelira ta "sklonost prema riziku", ilitiga risk aversion. Baci oko na Wikipediju:

http://en.wikipedia.org/wiki/Risk_aversion

Added after 2 minutes:

Naravno, risk aversion je zapravo nesklonost riziku, a ne sklonost riziku.



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Biseri Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan