Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Popravni 2012. - profesori
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Algebarske strukture
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Bubsi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 11. 2008. (17:18:35)
Postovi: (4A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-7 = 1 - 8
Lokacija: Split

PostPostano: 10:25 pet, 29. 6. 2012    Naslov: Popravni 2012. - profesori Citirajte i odgovorite

Da li netko zna kad ce biti popravni za nastavnike
Da li netko zna kad ce biti popravni za nastavnike


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivanak1111
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 03. 2007. (17:57:37)
Postovi: (22)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 11:29 pet, 29. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

ne zna nitko i sve nas zanima,živimo u neizvjesnosti :D
ne zna nitko i sve nas zanima,živimo u neizvjesnosti Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Bubsi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 11. 2008. (17:18:35)
Postovi: (4A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-7 = 1 - 8
Lokacija: Split

PostPostano: 13:44 pet, 29. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

da li netto zna da li se nakon popravnog ispita moze uzeti ocjena ili se mora obavezno na usmeni?
da li netto zna da li se nakon popravnog ispita moze uzeti ocjena ili se mora obavezno na usmeni?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Iv
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 02. 2007. (00:16:42)
Postovi: (1E)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5

PostPostano: 14:10 pet, 29. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Došla je obavijest, popravni je u četvrtak, 5.7. u 12h.

I čini mi se da se s dovoljno velikim brojem bodova na popravnom može proći bez usmenog.
Došla je obavijest, popravni je u četvrtak, 5.7. u 12h.

I čini mi se da se s dovoljno velikim brojem bodova na popravnom može proći bez usmenog.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Bug
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 04. 2003. (17:31:11)
Postovi: (1A9)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 35 - 15
Lokacija: Kako kad!!

PostPostano: 21:44 sub, 30. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Iv"]
I čini mi se da se s dovoljno velikim brojem bodova na popravnom može proći bez usmenog.[/quote]


Ja cuo da moraju svi na usmeni ko ide na popravak...
Iv (napisa):

I čini mi se da se s dovoljno velikim brojem bodova na popravnom može proći bez usmenog.



Ja cuo da moraju svi na usmeni ko ide na popravak...



_________________
Everybody Dies...
Nobody is perfect...

Non scholae, sed vitae discimus
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
ecan
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 06. 2010. (18:09:54)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
-10 = 2 - 12

PostPostano: 12:38 pon, 2. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uživajte
Za 5 nisam siguran da je zadnji dio precizno raspisan
Uživajte
Za 5 nisam siguran da je zadnji dio precizno raspisan


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Bug
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 04. 2003. (17:31:11)
Postovi: (1A9)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 35 - 15
Lokacija: Kako kad!!

PostPostano: 14:48 pon, 2. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Popravni od lani...

[url]http://www.mediafire.com/?5enc8q3b33jgi8b[/url]
Popravni od lani...

http://www.mediafire.com/?5enc8q3b33jgi8b



_________________
Everybody Dies...
Nobody is perfect...

Non scholae, sed vitae discimus
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
romkinja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2007. (19:07:37)
Postovi: (B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 15:29 pon, 2. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može pomoć oko 1. zadatka iz 1.kolokvija? Jeste u zadatku raspisivali matrice uz uvjet da je det=1 ili je dovoljno gledati det matrice i riješiti pomoću Binet-Cauchy-a?

[size=9][color=#999999]Added after 1 minutes:[/color][/size]

Također i 3. zadatak iz 1. kolokvija...
Riješila sam ga ali nisam dobila bodove, pa nisam sigurna zašto.
Ako netko može pomoći?
Može pomoć oko 1. zadatka iz 1.kolokvija? Jeste u zadatku raspisivali matrice uz uvjet da je det=1 ili je dovoljno gledati det matrice i riješiti pomoću Binet-Cauchy-a?

Added after 1 minutes:

Također i 3. zadatak iz 1. kolokvija...
Riješila sam ga ali nisam dobila bodove, pa nisam sigurna zašto.
Ako netko može pomoći?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 20:39 pon, 2. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="romkinja"]Može pomoć oko 1. zadatka iz 1.kolokvija? Jeste u zadatku raspisivali matrice uz uvjet da je det=1 ili je dovoljno gledati det matrice i riješiti pomoću Binet-Cauchy-a?[/quote]
Dovoljno je koristiti Binet-Cauchyev teorem kako bi se pokazalo da je X grupoid. Množenje kvadratnih matrica je asocijativno pa je X i polugrupa. Jer je jedinična matrica iz X (a=d=1 i b=c=0 su elementi iz [latex]\mathbb{N}_0[/latex]), onda je X monoid. Ali X nije grupa jer npr. [tex]\left(\begin{matrix} 1 & 0 \\ 1 & 1\end{matrix}\right)[/tex] nema inverz u X. Inverz te matrice je [tex]\left(\begin{matrix} 1 & 0 \\ -1 & 1\end{matrix}\right)[/tex], ali -1 nije u [latex]\mathbb{N}_0[/latex].

[quote]Također i 3. zadatak iz 1. kolokvija...
Riješila sam ga ali nisam dobila bodove, pa nisam sigurna zašto.
Ako netko može pomoći?[/quote]
Prvo treba provjeriti da je W podgrupa od G. Očito je W podskup od G jer sve matrice u W imaju determinantu [tex]y\cdot y^{-1}-0\cdot(y-y^{-1})=y\cdot y^{-1}=1[/tex]. Idući korak bi bio provjeriti da za dvije matrice A,B iz W vrijedi da je i [tex]AB^{-1}[/tex] u W. Neka je [tex]A=\left(\begin{matrix} x & 0 \\ x-x^{-1} & x^{-1}\end{matrix}\right)[/tex] te [tex]B=\left(\begin{matrix} y & 0 \\ y-y^{-1} & y^{-1}\end{matrix}\right)[/tex]. Onda je [tex]B^{-1}=\left(\begin{matrix} y^{-1} & 0 \\ -y+y^{-1} & y\end{matrix}\right)[/tex] pa je
[dtex]AB^{-1}=\left(\begin{matrix}
xy^{-1} & 0\\
xy^{-1}-(x y^{-1})^{-1} & x^{-1}y
\end{matrix}\right)=\left(\begin{matrix}
xy^{-1} & 0\\
xy^{-1}-(x y^{-1})^{-1} & (xy^{-1})^{-1}
\end{matrix}\right).[/dtex]
Ovdje je dobro za napomenuti da x i y komutiraju (jer su iz [latex]\mathbb{R}^\times[/latex]) pa da onda možemo lako manipulirati s izrazima poput [latex]x^{-1}y=(y^{-1}x)^{-1}=(xy^{-1})^{-1}[/latex]. Dakle, W je podgrupa od G.

Ostaje za provjeriti da li je W normalna podgrupa od G. Neka je [tex]A=\left(\begin{matrix} a & b \\ c & d\end{matrix}\right)\in G[/tex] te neka je [tex]B=\left(\begin{matrix} y & 0 \\ y-y^{-1} & y^{-1}\end{matrix}\right)\in W[/tex]. Želimo pokazati da je [tex]ABA^{-1}\in W[/tex]. U ovom trenutku ne znam da li to vrijedi za bilo koji izbor matrica A iz G i B iz W, ali zbog toga što matrice u W imaju određen element (1,2), onda mi ne bi bilo nevjerojatno da se nađu matrice A i B td. njihov produkt [tex]ABA^{-1}[/tex] nema na mjestu (1,2) nulu. Za početak ću gledati samo što se nalazi na mjestu (1,2) u produktu [tex]ABA^{-1}[/tex], a to je [tex]y^{-1}b(a+b)(-1+y^2)[/tex]. Sada mi je već jasno da mogu odabrati y, a i b td. je [tex]y^{-1}b(a+b)(-1+y^2)\neq 0[/tex].

Očito mora biti [latex]y\notin\{-1,0,1\}[/latex] pa ću uzeti y=2. Isto, b ne smije biti 0, ali a može. Neka je onda b=1. Lako se provjeri da je [tex]y^{-1}b(a+b)(-1+y^2)\neq 0[/tex]. Sada još trebam naštimati matrice A i B td. je A u G, a B u W.

Jer je a=0, a b=1, onda mora biti c=-1 i d=0 kako bi A bila u G. Matrica B je u potpunosti određena s y pa tu nije potrebno ništa naštimavati. Ostaje za provjeriti da [latex]ABA^{-1}[/latex] nije u W, a to vrijedi jer je
[dtex]ABA^{-1}=\left(\begin{matrix}1/2 & -3/2 \\ 0 & 2\end{matrix}\right).[/dtex]
Dakle, W nije normalna podgrupa grupe G.
romkinja (napisa):
Može pomoć oko 1. zadatka iz 1.kolokvija? Jeste u zadatku raspisivali matrice uz uvjet da je det=1 ili je dovoljno gledati det matrice i riješiti pomoću Binet-Cauchy-a?

Dovoljno je koristiti Binet-Cauchyev teorem kako bi se pokazalo da je X grupoid. Množenje kvadratnih matrica je asocijativno pa je X i polugrupa. Jer je jedinična matrica iz X (a=d=1 i b=c=0 su elementi iz ), onda je X monoid. Ali X nije grupa jer npr. [tex]\left(\begin{matrix} 1 & 0 \\ 1 & 1\end{matrix}\right)[/tex] nema inverz u X. Inverz te matrice je [tex]\left(\begin{matrix} 1 & 0 \\ -1 & 1\end{matrix}\right)[/tex], ali -1 nije u .

Citat:
Također i 3. zadatak iz 1. kolokvija...
Riješila sam ga ali nisam dobila bodove, pa nisam sigurna zašto.
Ako netko može pomoći?

Prvo treba provjeriti da je W podgrupa od G. Očito je W podskup od G jer sve matrice u W imaju determinantu [tex]y\cdot y^{-1}-0\cdot(y-y^{-1})=y\cdot y^{-1}=1[/tex]. Idući korak bi bio provjeriti da za dvije matrice A,B iz W vrijedi da je i [tex]AB^{-1}[/tex] u W. Neka je [tex]A=\left(\begin{matrix} x & 0 \\ x-x^{-1} & x^{-1}\end{matrix}\right)[/tex] te [tex]B=\left(\begin{matrix} y & 0 \\ y-y^{-1} & y^{-1}\end{matrix}\right)[/tex]. Onda je [tex]B^{-1}=\left(\begin{matrix} y^{-1} & 0 \\ -y+y^{-1} & y\end{matrix}\right)[/tex] pa je
[dtex]AB^{-1}=\left(\begin{matrix}
xy^{-1} & 0\\
xy^{-1}-(x y^{-1})^{-1} & x^{-1}y
\end{matrix}\right)=\left(\begin{matrix}
xy^{-1} & 0\\
xy^{-1}-(x y^{-1})^{-1} & (xy^{-1})^{-1}
\end{matrix}\right).[/dtex]
Ovdje je dobro za napomenuti da x i y komutiraju (jer su iz ) pa da onda možemo lako manipulirati s izrazima poput . Dakle, W je podgrupa od G.

Ostaje za provjeriti da li je W normalna podgrupa od G. Neka je [tex]A=\left(\begin{matrix} a & b \\ c & d\end{matrix}\right)\in G[/tex] te neka je [tex]B=\left(\begin{matrix} y & 0 \\ y-y^{-1} & y^{-1}\end{matrix}\right)\in W[/tex]. Želimo pokazati da je [tex]ABA^{-1}\in W[/tex]. U ovom trenutku ne znam da li to vrijedi za bilo koji izbor matrica A iz G i B iz W, ali zbog toga što matrice u W imaju određen element (1,2), onda mi ne bi bilo nevjerojatno da se nađu matrice A i B td. njihov produkt [tex]ABA^{-1}[/tex] nema na mjestu (1,2) nulu. Za početak ću gledati samo što se nalazi na mjestu (1,2) u produktu [tex]ABA^{-1}[/tex], a to je [tex]y^{-1}b(a+b)(-1+y^2)[/tex]. Sada mi je već jasno da mogu odabrati y, a i b td. je [tex]y^{-1}b(a+b)(-1+y^2)\neq 0[/tex].

Očito mora biti pa ću uzeti y=2. Isto, b ne smije biti 0, ali a može. Neka je onda b=1. Lako se provjeri da je [tex]y^{-1}b(a+b)(-1+y^2)\neq 0[/tex]. Sada još trebam naštimati matrice A i B td. je A u G, a B u W.

Jer je a=0, a b=1, onda mora biti c=-1 i d=0 kako bi A bila u G. Matrica B je u potpunosti određena s y pa tu nije potrebno ništa naštimavati. Ostaje za provjeriti da nije u W, a to vrijedi jer je
[dtex]ABA^{-1}=\left(\begin{matrix}1/2 & -3/2 \\ 0 & 2\end{matrix}\right).[/dtex]
Dakle, W nije normalna podgrupa grupe G.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
romkinja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2007. (19:07:37)
Postovi: (B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 8:39 uto, 3. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala, hvala goranm!!
Hvala, hvala goranm!!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ivy=)
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2007. (14:00:45)
Postovi: (34)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 1

PostPostano: 12:41 uto, 3. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja bi molila pomoc oko 2. zadatka iz prvog kolokvija, konkretno ovaj epimorfizam, izgubila sam bodove pa ne znam sto je krivo

a i ako ima neka dobra dusa da rijesi 4. zadatka iz drugog kolokvija
ja bi molila pomoc oko 2. zadatka iz prvog kolokvija, konkretno ovaj epimorfizam, izgubila sam bodove pa ne znam sto je krivo

a i ako ima neka dobra dusa da rijesi 4. zadatka iz drugog kolokvija


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 12:58 uto, 3. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ivy=)"]ja bi molila pomoc oko 2. zadatka iz prvog kolokvija, konkretno ovaj epimorfizam, izgubila sam bodove pa ne znam sto je krivo[/quote]
Trebamo provjeriti da za svaki (a,b) iz [latex]\mathbb{Z}^2[/latex] postoji (x,y,z) iz [latex]\mathbb{Z}^3[/latex] td. je f(x,y,z)=(a,b), odnosno da sustav
[dtex]\begin{eqnarray}x+2y+3z=a,\\
z-x-y=b,\end{eqnarray}[/dtex]
ima barem jedno rješenje u [latex]\mathbb{Z}^3[/latex]. Dakle, ne zanima me čitava klasa rješenja, nego samo da li postoji uopće jedno za bilo koji izbor cijelih brojeva a i b.

Odabrati ću z=0 i vidjeti da li postoje cijeli brojevi x i y td. sustav
[dtex]\begin{eqnarray}x+2y=a,\\
-x-y=b,\end{eqnarray}[/dtex]
ima rješenje. Očito je x=-a-2b, a y=a+b i to su cijeli brojevi. Dakle, za bilo koju točku (a,b) iz [latex]\mathbb{Z}^2[/latex] odabirom točke (-a-2b,a+b,0) iz [latex]\mathbb{Z}^3[/latex] zaključujemo da vrijedi f(-a-2b,a+b,0)=(a,b), što znači da je f surjekcija pa je i epimorfizam.
ivy=) (napisa):
ja bi molila pomoc oko 2. zadatka iz prvog kolokvija, konkretno ovaj epimorfizam, izgubila sam bodove pa ne znam sto je krivo

Trebamo provjeriti da za svaki (a,b) iz postoji (x,y,z) iz td. je f(x,y,z)=(a,b), odnosno da sustav
[dtex]\begin{eqnarray}x+2y+3z=a,\\
z-x-y=b,\end{eqnarray}[/dtex]
ima barem jedno rješenje u . Dakle, ne zanima me čitava klasa rješenja, nego samo da li postoji uopće jedno za bilo koji izbor cijelih brojeva a i b.

Odabrati ću z=0 i vidjeti da li postoje cijeli brojevi x i y td. sustav
[dtex]\begin{eqnarray}x+2y=a,\\
-x-y=b,\end{eqnarray}[/dtex]
ima rješenje. Očito je x=-a-2b, a y=a+b i to su cijeli brojevi. Dakle, za bilo koju točku (a,b) iz odabirom točke (-a-2b,a+b,0) iz zaključujemo da vrijedi f(-a-2b,a+b,0)=(a,b), što znači da je f surjekcija pa je i epimorfizam.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ivy=)
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2007. (14:00:45)
Postovi: (34)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 1

PostPostano: 15:17 uto, 3. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala ti!!!!
hvala ti!!!!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Bug
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 04. 2003. (17:31:11)
Postovi: (1A9)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 35 - 15
Lokacija: Kako kad!!

PostPostano: 16:50 uto, 3. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

krivi post
krivi post



_________________
Everybody Dies...
Nobody is perfect...

Non scholae, sed vitae discimus
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 19:38 uto, 3. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ivy=)"]a i ako ima neka dobra dusa da rijesi 4. zadatka iz drugog kolokvija[/quote]
Da je M potprsten pokazuje se tako da se primijeti da je [tex]m^2=\overline{m}=-1-m[/tex].

Pretpostavimo da je [tex]g\colon M \to \mathbb{R}[/tex] homomorfizam prstena za kojeg vrijedi g(1)=1. Uvjet g(1)=1 u potpunosti određuje g na cijelim brojevima, tj. za [tex]n\in\mathbb{N}[/tex] vrijedi
[dtex]g(n)=g(\underbrace{1+\cdots + 1}_{\textrm{n puta}})=(\textrm{g je homomorfizam})=\underbrace{g(1)+\cdots+g(1)}_{\textrm{n puta}}=\underbrace{1+\cdots+1}_{\textrm{n puta}}=n,[/dtex]
a, naravno, ako je n negativan cijeli broj, onda postoji pozitivan cijeli broj m td. je n=-m pa je g(n)=g(-m)=-g(m)=-m=n. Iz istog razloga za svaki cijeli broj b vrijedi g(bm)=bg(m).

Prema tome, za a+bm iz M vrijedi
[dtex]g(a+bm)=g((a+0\cdot m)+(0+bm))=(\textrm{g je homomorfizam})=g(a+0\cdot m)+g(0+bm)=g(a)+g(bm)=a+bg(m).[/dtex]
To su jedine informacije o tom homomorfizmu koje možemo izvući, a jedina preostala stvar koju znamo je da vrijedi [tex]m^2=\overline{m}=-1-m[/tex]. Pogledati ćemo koliko je [tex]g(m^2)\colon[/tex]
[dtex]g(m^2)=g(\overline{m})=g(-1-m)=-1-g(m).[/dtex]
Jer je g homomorfizam, onda je [tex]g(m^2)=g(m)^2[/tex] pa imamo
[dtex]g(m)^2+g(m)+1=0.[/dtex]
Prethodno je kvadratna jednadžba čija je diskriminanta jednaka -3, tj. g(m) je broj u [tex]\mathbb{C}\setminus\mathbb{R}[/tex] što je kontradikcija s pretpostavkom da je g homomorfizam s kodomenom [tex]\mathbb{R}[/tex].
ivy=) (napisa):
a i ako ima neka dobra dusa da rijesi 4. zadatka iz drugog kolokvija

Da je M potprsten pokazuje se tako da se primijeti da je [tex]m^2=\overline{m}=-1-m[/tex].

Pretpostavimo da je [tex]g\colon M \to \mathbb{R}[/tex] homomorfizam prstena za kojeg vrijedi g(1)=1. Uvjet g(1)=1 u potpunosti određuje g na cijelim brojevima, tj. za [tex]n\in\mathbb{N}[/tex] vrijedi
[dtex]g(n)=g(\underbrace{1+\cdots + 1}_{\textrm{n puta}})=(\textrm{g je homomorfizam})=\underbrace{g(1)+\cdots+g(1)}_{\textrm{n puta}}=\underbrace{1+\cdots+1}_{\textrm{n puta}}=n,[/dtex]
a, naravno, ako je n negativan cijeli broj, onda postoji pozitivan cijeli broj m td. je n=-m pa je g(n)=g(-m)=-g(m)=-m=n. Iz istog razloga za svaki cijeli broj b vrijedi g(bm)=bg(m).

Prema tome, za a+bm iz M vrijedi
[dtex]g(a+bm)=g((a+0\cdot m)+(0+bm))=(\textrm{g je homomorfizam})=g(a+0\cdot m)+g(0+bm)=g(a)+g(bm)=a+bg(m).[/dtex]
To su jedine informacije o tom homomorfizmu koje možemo izvući, a jedina preostala stvar koju znamo je da vrijedi [tex]m^2=\overline{m}=-1-m[/tex]. Pogledati ćemo koliko je [tex]g(m^2)\colon[/tex]
[dtex]g(m^2)=g(\overline{m})=g(-1-m)=-1-g(m).[/dtex]
Jer je g homomorfizam, onda je [tex]g(m^2)=g(m)^2[/tex] pa imamo
[dtex]g(m)^2+g(m)+1=0.[/dtex]
Prethodno je kvadratna jednadžba čija je diskriminanta jednaka -3, tj. g(m) je broj u [tex]\mathbb{C}\setminus\mathbb{R}[/tex] što je kontradikcija s pretpostavkom da je g homomorfizam s kodomenom [tex]\mathbb{R}[/tex].



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Serious Sam
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2009. (15:08:32)
Postovi: (5C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 6 - 9

PostPostano: 7:38 sri, 4. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel zna tko objasniti jel postoje neki netrivijalni ideali u prstenu kao sto smo imali u 2. zadatku 2. kolokvija ove godine ili 5. zadatak od popravnog prosle godine? Mislim da nije dobra stvar da se provjeravaju moguće kombinacije jer toga ima jako puno onda.
Jel zna tko objasniti jel postoje neki netrivijalni ideali u prstenu kao sto smo imali u 2. zadatku 2. kolokvija ove godine ili 5. zadatak od popravnog prosle godine? Mislim da nije dobra stvar da se provjeravaju moguće kombinacije jer toga ima jako puno onda.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
marlen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2007. (23:42:26)
Postovi: (57)16
Sarma = la pohva - posuda
10 = 13 - 3
Lokacija: MedVEšČak

PostPostano: 8:09 sri, 4. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Serious Sam"]Jel zna tko objasniti jel postoje neki netrivijalni ideali u prstenu kao sto smo imali u 2. zadatku 2. kolokvija ove godine ili 5. zadatak od popravnog prosle godine? Mislim da nije dobra stvar da se provjeravaju moguće kombinacije jer toga ima jako puno onda.[/quote]

evo ja sam na tom zadatku dobila sve bodove pa je valjda to točno.
Pronašla sam ideal i pokazala da je on različiti od nul-ideala i samog prstnena.

Prsten je bil zadani skup 2x2 matrica sa elementima iz skupa cijelih brojeva a na sporednoj dijagonali bili su višekratnici broja 6 i 3.
Za ideal sam uzela skup matrica koji opet na sporednoj dijagonali ima višekratnike brojeva 6 i 3, a na glavnoj dijagonali višekratnike broja 2.
(Znači elementi su mi bili 2x, 6y, 3z, 2t, pri čemu su x,y,z,t iz Z)

Za tako definiran podskup, provjeriti prvo treba da je potprsten, zatim da je ideal.
Napisala sam i (nekom svojom logikom) zašto je on različiti od nul-ideala i nadprstena.
Serious Sam (napisa):
Jel zna tko objasniti jel postoje neki netrivijalni ideali u prstenu kao sto smo imali u 2. zadatku 2. kolokvija ove godine ili 5. zadatak od popravnog prosle godine? Mislim da nije dobra stvar da se provjeravaju moguće kombinacije jer toga ima jako puno onda.


evo ja sam na tom zadatku dobila sve bodove pa je valjda to točno.
Pronašla sam ideal i pokazala da je on različiti od nul-ideala i samog prstnena.

Prsten je bil zadani skup 2x2 matrica sa elementima iz skupa cijelih brojeva a na sporednoj dijagonali bili su višekratnici broja 6 i 3.
Za ideal sam uzela skup matrica koji opet na sporednoj dijagonali ima višekratnike brojeva 6 i 3, a na glavnoj dijagonali višekratnike broja 2.
(Znači elementi su mi bili 2x, 6y, 3z, 2t, pri čemu su x,y,z,t iz Z)

Za tako definiran podskup, provjeriti prvo treba da je potprsten, zatim da je ideal.
Napisala sam i (nekom svojom logikom) zašto je on različiti od nul-ideala i nadprstena.



_________________
u Meni vLaDa LudiLO
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GODIMENTI
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 02. 2011. (13:15:40)
Postovi: (9)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 9:35 sri, 4. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja bih molila ako može 1. i 3. zadatak iz 2.kolokvija.
Totalno sam zahvalna svima koji su pomogli u rješavanju.
Ja bih molila ako može 1. i 3. zadatak iz 2.kolokvija.
Totalno sam zahvalna svima koji su pomogli u rješavanju.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 13:02 sri, 4. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Serious Sam"]Jel zna tko objasniti jel postoje neki netrivijalni ideali u prstenu kao sto smo imali u 2. zadatku 2. kolokvija ove godine ili 5. zadatak od popravnog prosle godine? Mislim da nije dobra stvar da se provjeravaju moguće kombinacije jer toga ima jako puno onda.[/quote]
Ako se traži samo egzistencija, bez konkretnog primjera, onda se možeš pozvati na činjenicu da u svakom prstenu s jedinicom postoji maksimalan ideal. Tu onda samo trebaš provjeriti da (0) nije maksimalan ideal.

[quote="GODIMENTI"]Ja bih molila ako može 1. i 3. zadatak iz 2.kolokvija.[/quote]
1. zadatak. Treba provjeriti da za [tex]x_1,x_2,y_1,y_2\in\mathbb{Z}[\sqrt 2][/tex] vrijedi [tex](x_1+iy_1\sqrt 3)-(x_2+iy_2\sqrt 3)\in X[/tex] i [tex](x_1+iy_1\sqrt 3)\cdot(x_2+iy_2\sqrt 3)\in X[/tex]. Nakon raspisa imamo ovo:

[dtex]\begin{eqnarray}(x_1+iy_1\sqrt 3)-(x_2+iy_2\sqrt 3)=(x_1-x_2)+i(y_1-y_2)\sqrt 3,\\(x_1+iy_1\sqrt 3)\cdot(x_2+iy_2\sqrt 3)=x_1x_2-3y_1y_2+i(x_1y_2+x_2y_1)\sqrt 3.\end{eqnarray}[/dtex]Jer je [tex]\mathbb{Z}[\sqrt 2][/tex] prsten, onda su i [tex]x_1-x_2, y_1-y_2, x_1x_2, y_1y_2, x_1y_2[/tex] i [tex]x_2y_1[/tex] elementi u [tex]\mathbb{Z}[\sqrt 2][/tex] pa je X prsten.

Pretpostavimo da X nije integralna domena. Tada postoje [tex]x_1,x_2,y_1,y_2\in\mathbb{Z}[\sqrt 2][/tex] od kojih niti jedan nije 0 i za koje vrijedi [dtex](x_1+iy_1\sqrt 3)\cdot(x_2+iy_2\sqrt 3)=0.[/dtex]Nakon množenja imamo ponovo [dtex](x_1+iy_1\sqrt 3)\cdot(x_2+iy_2\sqrt 3)=x_1x_2-3y_1y_2+i(x_1y_2+x_2y_1)\sqrt 3=0,[/dtex]a iz toga zaključujemo [dtex]\begin{eqnarray}x_1x_2=3y_1y_2,\\x_1y_2+x_2y_1=0.\end{eqnarray}[/dtex]Prvu jednadžbu množimo s [tex]x_1y_1[/tex] (to sigurno nije 0 jer [tex]x_1[/tex] i [tex]y_1[/tex] su ne-nul elementi, a [tex]\mathbb{Z}[\sqrt 2][/tex] je integralna domena), a onda zbog druge jednadžbe slijedi [tex]x_1^2x_2y_1=-3y_1^2x_2y_1[/tex], odnosno [dtex](x_1^2+3y_1^2)x_2y_1=0.[/dtex]Prethodno je jednadžba u [tex]\mathbb{Z}[\sqrt 2][/tex]. Ali, [tex]\mathbb{Z}[\sqrt 2][/tex] je integralna domena pa ili je [tex]x_2y_1=0[/tex] (što povlači da je neki od [tex]x_2,y_1[/tex] jednak nuli, a to je suprotno pretpostavci) ili je [tex](x_1^2+3y_1^2)=0[/tex] što opet nije moguće. Prema tome, X je integralna domena.
____________________________________

3. zadatak. Neka je [tex]p(x)=a_0+a_1x+\cdots + a_nx^n \in\mathbb{Z}[x][/tex] polinom stupnja [tex]n\geq 0[/tex]. Onda je [tex]p(7x)=a_0+7a_1+\cdots 7^na_nx^n[/tex] polinom stupnja [tex]n\geq 0[/tex] s cjelobrojnim koeficijentima pa je [tex]p(7x)\in\mathbb{Z}[x][/tex], odnosno F je dobro definirano preslikavanje.

Neka je [tex]q(x)=b_0+b_1x+\cdots + b_mx^m \in\mathbb{Z}[x][/tex] polinom stupnja [tex]m\geq n[/tex] (bez smanjenja općenitosti). Neka je r(x)=p(x)+q(x). Onda je [dtex]\begin{eqnarray}F(r(x))=r(7x)=(a_0+b_0)+7(a_1+b_1)x+\cdots+7^n(a_n+b_n)x^n+7^{n+1}b_{n+1}x^{n+1}+\cdots 7^mb_mx^m=\\
a_0+7a_1x+\cdots + 7^na_nx^n+b_0+b_1x+\cdots + 7^nb_nx^n+7^{n+1}b_{n+1}x^{n+1}+\cdots 7^mb_mx^m=\\
p(7x)+q(7x)=F(p(x))+F(q(x)).\end{eqnarray}[/dtex] Dalje imamo [dtex]F(p(x)q(x))=F(\sum_{k=0}^{m+n}(\sum_{i+j=k}a_ib_j)x^k)=\sum_{k=0}^{m+n}F((\sum_{i+j=k}a_ib_j)x^k)=\sum_{k=0}^{m+n}(\sum_{i+j=k}a_ib_j)(7x)^k.[/dtex]
[dtex]F(p(x))F(q(x))=(\sum_{i=0}^n7^ia_ix^i)(\sum_{j=0}^m7^jb_jx^j)=\sum_{k=0}^{m+n}(\sum_{i+j=k}7^ia_i7^jb_j)x^k=\sum_{k=0}^{m+n}(\sum_{i+j=k}7^{i+j}a_ib_j)x^k=\sum_{k=0}^{m+n}(\sum_{i+j=k}a_ib_j)7^kx^k.[/dtex]

U jezgri tog preslikavanja nalazi se samo 0.
Serious Sam (napisa):
Jel zna tko objasniti jel postoje neki netrivijalni ideali u prstenu kao sto smo imali u 2. zadatku 2. kolokvija ove godine ili 5. zadatak od popravnog prosle godine? Mislim da nije dobra stvar da se provjeravaju moguće kombinacije jer toga ima jako puno onda.

Ako se traži samo egzistencija, bez konkretnog primjera, onda se možeš pozvati na činjenicu da u svakom prstenu s jedinicom postoji maksimalan ideal. Tu onda samo trebaš provjeriti da (0) nije maksimalan ideal.

GODIMENTI (napisa):
Ja bih molila ako može 1. i 3. zadatak iz 2.kolokvija.

1. zadatak. Treba provjeriti da za [tex]x_1,x_2,y_1,y_2\in\mathbb{Z}[\sqrt 2][/tex] vrijedi [tex](x_1+iy_1\sqrt 3)-(x_2+iy_2\sqrt 3)\in X[/tex] i [tex](x_1+iy_1\sqrt 3)\cdot(x_2+iy_2\sqrt 3)\in X[/tex]. Nakon raspisa imamo ovo:

[dtex]\begin{eqnarray}(x_1+iy_1\sqrt 3)-(x_2+iy_2\sqrt 3)=(x_1-x_2)+i(y_1-y_2)\sqrt 3,\\(x_1+iy_1\sqrt 3)\cdot(x_2+iy_2\sqrt 3)=x_1x_2-3y_1y_2+i(x_1y_2+x_2y_1)\sqrt 3.\end{eqnarray}[/dtex]Jer je [tex]\mathbb{Z}[\sqrt 2][/tex] prsten, onda su i [tex]x_1-x_2, y_1-y_2, x_1x_2, y_1y_2, x_1y_2[/tex] i [tex]x_2y_1[/tex] elementi u [tex]\mathbb{Z}[\sqrt 2][/tex] pa je X prsten.

Pretpostavimo da X nije integralna domena. Tada postoje [tex]x_1,x_2,y_1,y_2\in\mathbb{Z}[\sqrt 2][/tex] od kojih niti jedan nije 0 i za koje vrijedi [dtex](x_1+iy_1\sqrt 3)\cdot(x_2+iy_2\sqrt 3)=0.[/dtex]Nakon množenja imamo ponovo [dtex](x_1+iy_1\sqrt 3)\cdot(x_2+iy_2\sqrt 3)=x_1x_2-3y_1y_2+i(x_1y_2+x_2y_1)\sqrt 3=0,[/dtex]a iz toga zaključujemo [dtex]\begin{eqnarray}x_1x_2=3y_1y_2,\\x_1y_2+x_2y_1=0.\end{eqnarray}[/dtex]Prvu jednadžbu množimo s [tex]x_1y_1[/tex] (to sigurno nije 0 jer [tex]x_1[/tex] i [tex]y_1[/tex] su ne-nul elementi, a [tex]\mathbb{Z}[\sqrt 2][/tex] je integralna domena), a onda zbog druge jednadžbe slijedi [tex]x_1^2x_2y_1=-3y_1^2x_2y_1[/tex], odnosno [dtex](x_1^2+3y_1^2)x_2y_1=0.[/dtex]Prethodno je jednadžba u [tex]\mathbb{Z}[\sqrt 2][/tex]. Ali, [tex]\mathbb{Z}[\sqrt 2][/tex] je integralna domena pa ili je [tex]x_2y_1=0[/tex] (što povlači da je neki od [tex]x_2,y_1[/tex] jednak nuli, a to je suprotno pretpostavci) ili je [tex](x_1^2+3y_1^2)=0[/tex] što opet nije moguće. Prema tome, X je integralna domena.
____________________________________

3. zadatak. Neka je [tex]p(x)=a_0+a_1x+\cdots + a_nx^n \in\mathbb{Z}[x][/tex] polinom stupnja [tex]n\geq 0[/tex]. Onda je [tex]p(7x)=a_0+7a_1+\cdots 7^na_nx^n[/tex] polinom stupnja [tex]n\geq 0[/tex] s cjelobrojnim koeficijentima pa je [tex]p(7x)\in\mathbb{Z}[x][/tex], odnosno F je dobro definirano preslikavanje.

Neka je [tex]q(x)=b_0+b_1x+\cdots + b_mx^m \in\mathbb{Z}[x][/tex] polinom stupnja [tex]m\geq n[/tex] (bez smanjenja općenitosti). Neka je r(x)=p(x)+q(x). Onda je [dtex]\begin{eqnarray}F(r(x))=r(7x)=(a_0+b_0)+7(a_1+b_1)x+\cdots+7^n(a_n+b_n)x^n+7^{n+1}b_{n+1}x^{n+1}+\cdots 7^mb_mx^m=\\
a_0+7a_1x+\cdots + 7^na_nx^n+b_0+b_1x+\cdots + 7^nb_nx^n+7^{n+1}b_{n+1}x^{n+1}+\cdots 7^mb_mx^m=\\
p(7x)+q(7x)=F(p(x))+F(q(x)).\end{eqnarray}[/dtex] Dalje imamo [dtex]F(p(x)q(x))=F(\sum_{k=0}^{m+n}(\sum_{i+j=k}a_ib_j)x^k)=\sum_{k=0}^{m+n}F((\sum_{i+j=k}a_ib_j)x^k)=\sum_{k=0}^{m+n}(\sum_{i+j=k}a_ib_j)(7x)^k.[/dtex]
[dtex]F(p(x))F(q(x))=(\sum_{i=0}^n7^ia_ix^i)(\sum_{j=0}^m7^jb_jx^j)=\sum_{k=0}^{m+n}(\sum_{i+j=k}7^ia_i7^jb_j)x^k=\sum_{k=0}^{m+n}(\sum_{i+j=k}7^{i+j}a_ib_j)x^k=\sum_{k=0}^{m+n}(\sum_{i+j=k}a_ib_j)7^kx^k.[/dtex]

U jezgri tog preslikavanja nalazi se samo 0.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
GODIMENTI
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 02. 2011. (13:15:40)
Postovi: (9)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:07 sri, 4. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

:shock:
:D
Uau. Puno hvala!!!
Shocked
Very Happy
Uau. Puno hvala!!!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Algebarske strukture Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan