Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Gaussova metoda (zadatak)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Matematika (općenito)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
mathh5
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 05. 2012. (12:16:25)
Postovi: (E)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 1 - 3

PostPostano: 8:54 pet, 6. 7. 2012    Naslov: Gaussova metoda Citirajte i odgovorite

Gaussovim metodama rješi sustav:
3a-b+5c-d=5
a-2b+3c+2d=1
2a+b+2c-3d=4

Zanima me kako rješiti to kad nemamo četvrtu jednadžbu.

Unaprijed svima hvala!
Gaussovim metodama rješi sustav:
3a-b+5c-d=5
a-2b+3c+2d=1
2a+b+2c-3d=4

Zanima me kako rješiti to kad nemamo četvrtu jednadžbu.

Unaprijed svima hvala!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
setebos93
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 04. 2011. (22:57:11)
Postovi: (19)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 14:55 pet, 6. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam riješio na način da sam 4. jednadžbu dobio oduzimanje 2*druge od treće. Onda mi 4. jednadžba glasi 5b-4c-7d. Probaj sad sama pa ako ne bude išlo napišem svoj postupak. Rješenja su mi došla a=1463/735, b=353/245, c=32/147 i d=13/21.
Ja sam riješio na način da sam 4. jednadžbu dobio oduzimanje 2*druge od treće. Onda mi 4. jednadžba glasi 5b-4c-7d. Probaj sad sama pa ako ne bude išlo napišem svoj postupak. Rješenja su mi došla a=1463/735, b=353/245, c=32/147 i d=13/21.




Zadnja promjena: setebos93; 15:57 pet, 6. 7. 2012; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 15:23 pet, 6. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="setebos93"]Ja sam riješio na način da sam 4. jednadžbu dobio oduzimanje 2*druge od treće. Onda mi 4. jednadžba glasi 5b-4c-7d. Probaj sad sama pa ako ne bude išlo napišem svoj postupak. Rješenja su mi došla a=1463/735, b=353/245, c=32/147 i d=13/21.[/quote]
Oduzimanjem druge od treće jednadžbe ne dobivaš nove informacije, tako da ti to ne može poslužiti kao 4. jednadžba. Taj sustav imati će beskonačno rješenja u ovisnosti o jednom ili više realnih parametara.

S obzirom da druga i treća u zbroju daju prvu jednadžbu, onda prvu jednadžbu možemo izbaciti pa nam ostaje sustav

a-2b+3c+2d=1
2a+b+2c-3d=4

što znači da će konačno rješenje ovisiti o dva parametra, [tex]\lambda[/tex] i [tex]\tau[/tex]. Kada prvu pomnožimo s -2 i dodamo drugoj, dobivamo

a-2b+3c+2d=1
5b-4c-7d=2.

Sada drugu jednadžbu dijelimo s 2/5 i dodajemo prvoj i dobivamo

a+7/5c-4/5d=9/5
b-4/5c-7/5d=2/5.

Uvodimo realne parametre [tex]c=\lambda[/tex] i [tex]d=\tau[/tex] pa su rješenja sustava zadana s
[dtex]\begin{array}{rcl}
a&=&\frac95-\frac75\lambda+\frac45\tau,\\
b&=&\frac25+\frac45\lambda+\frac75\tau,\\
c&=&\lambda,\\
d&=&\tau.\end{array}[/dtex]
setebos93 (napisa):
Ja sam riješio na način da sam 4. jednadžbu dobio oduzimanje 2*druge od treće. Onda mi 4. jednadžba glasi 5b-4c-7d. Probaj sad sama pa ako ne bude išlo napišem svoj postupak. Rješenja su mi došla a=1463/735, b=353/245, c=32/147 i d=13/21.

Oduzimanjem druge od treće jednadžbe ne dobivaš nove informacije, tako da ti to ne može poslužiti kao 4. jednadžba. Taj sustav imati će beskonačno rješenja u ovisnosti o jednom ili više realnih parametara.

S obzirom da druga i treća u zbroju daju prvu jednadžbu, onda prvu jednadžbu možemo izbaciti pa nam ostaje sustav

a-2b+3c+2d=1
2a+b+2c-3d=4

što znači da će konačno rješenje ovisiti o dva parametra, [tex]\lambda[/tex] i [tex]\tau[/tex]. Kada prvu pomnožimo s -2 i dodamo drugoj, dobivamo

a-2b+3c+2d=1
5b-4c-7d=2.

Sada drugu jednadžbu dijelimo s 2/5 i dodajemo prvoj i dobivamo

a+7/5c-4/5d=9/5
b-4/5c-7/5d=2/5.

Uvodimo realne parametre [tex]c=\lambda[/tex] i [tex]d=\tau[/tex] pa su rješenja sustava zadana s
[dtex]\begin{array}{rcl}
a&=&\frac95-\frac75\lambda+\frac45\tau,\\
b&=&\frac25+\frac45\lambda+\frac75\tau,\\
c&=&\lambda,\\
d&=&\tau.\end{array}[/dtex]



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
setebos93
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 04. 2011. (22:57:11)
Postovi: (19)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 15:56 pet, 6. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

a dobro, već sam se ponadao da sam u 20 minuta skužio matrice :D

i barem je mathh5 dobio/la odgovor :D
a dobro, već sam se ponadao da sam u 20 minuta skužio matrice Very Happy

i barem je mathh5 dobio/la odgovor Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mathh5
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 05. 2012. (12:16:25)
Postovi: (E)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 1 - 3

PostPostano: 5:54 pon, 9. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Puno hvala!
Puno hvala!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 15:31 pet, 27. 7. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"][quote="setebos93"]Ja sam riješio na način da sam 4. jednadžbu dobio oduzimanje 2*druge od treće. Onda mi 4. jednadžba glasi 5b-4c-7d. Probaj sad sama pa ako ne bude išlo napišem svoj postupak. Rješenja su mi došla a=1463/735, b=353/245, c=32/147 i d=13/21.[/quote]
Oduzimanjem druge od treće jednadžbe ne dobivaš nove informacije, tako da ti to ne može poslužiti kao 4. jednadžba. Taj sustav imati će beskonačno rješenja u ovisnosti o jednom ili više realnih parametara.
[/quote]

Mislim da je ovdje korisno, za kolegu setebos93, napomenuti da taj sustav nikako ne može imati jedinstveno rješenje. Pogledajmo vektorsku interpretaciju sustava. Prvi stupac sustava (koeficijenti uz a) predstavlja jedan vektor, u ovom slučaju u trodimenzionalnom vektorskom prostoru. Neka je on [tex]x=(3,1,2)[/tex] ili, ako je tako pristupačnije, [tex]x=3\vec i+\vec j+2\vec k[/tex]. Analogno su preostali vektori [tex]y=(-1,-2,1), z=(5,3,2), v=(-1,2,-3)[/tex] i [tex]w=(5,1,4)[/tex]. Kako je dimenzija vektorskog prostora u kojem se ti vektori nalaze očito 3, baza za taj prostor ima 3 vektora, a mi u sustavu imamo linearnu kombinaciju njih 4. Dakle, najmanje jedan vektor iz linearne kombinacije se može prikazati kao linearna kombinacija preostalih (sada ne gledamo vektor [tex]w[/tex]).
Naš sustav ekvivalentan je vektorskoj jednadžbi [tex]ax+by+cz+dv=w[/tex].

Želim još samo napomenuti da je goranm-ova tvrdnja ispravna za ovaj sustav, ali to nije nešto što sada trebaš uzeti za ovakve sustave općenito. Naime, "sličan" sustav će ili imati beskonačno mnogo rješenja ili neće uopće imati rješenja. Primjer: [tex]\alpha (1,0,0)+\beta (2,3,0)+\gamma (3,2,0)+\delta (4,4,0)=(0,0,1)[/tex], što je ekvivalentno sustavu [dtex]\begin{array}{ccccccccc} \alpha & + & 2\beta & + & 3\gamma & + & 4\delta & = & 0\\
& & 3\beta & + & 2\gamma & + & 4\delta & = & 0\\
& & & & & & 0 & = & 1
\end{array}[/dtex]

Nepostojanje rješenja neće uvijek biti očito kao što je to u ovom primjeru.
goranm (napisa):
setebos93 (napisa):
Ja sam riješio na način da sam 4. jednadžbu dobio oduzimanje 2*druge od treće. Onda mi 4. jednadžba glasi 5b-4c-7d. Probaj sad sama pa ako ne bude išlo napišem svoj postupak. Rješenja su mi došla a=1463/735, b=353/245, c=32/147 i d=13/21.

Oduzimanjem druge od treće jednadžbe ne dobivaš nove informacije, tako da ti to ne može poslužiti kao 4. jednadžba. Taj sustav imati će beskonačno rješenja u ovisnosti o jednom ili više realnih parametara.


Mislim da je ovdje korisno, za kolegu setebos93, napomenuti da taj sustav nikako ne može imati jedinstveno rješenje. Pogledajmo vektorsku interpretaciju sustava. Prvi stupac sustava (koeficijenti uz a) predstavlja jedan vektor, u ovom slučaju u trodimenzionalnom vektorskom prostoru. Neka je on [tex]x=(3,1,2)[/tex] ili, ako je tako pristupačnije, [tex]x=3\vec i+\vec j+2\vec k[/tex]. Analogno su preostali vektori [tex]y=(-1,-2,1), z=(5,3,2), v=(-1,2,-3)[/tex] i [tex]w=(5,1,4)[/tex]. Kako je dimenzija vektorskog prostora u kojem se ti vektori nalaze očito 3, baza za taj prostor ima 3 vektora, a mi u sustavu imamo linearnu kombinaciju njih 4. Dakle, najmanje jedan vektor iz linearne kombinacije se može prikazati kao linearna kombinacija preostalih (sada ne gledamo vektor [tex]w[/tex]).
Naš sustav ekvivalentan je vektorskoj jednadžbi [tex]ax+by+cz+dv=w[/tex].

Želim još samo napomenuti da je goranm-ova tvrdnja ispravna za ovaj sustav, ali to nije nešto što sada trebaš uzeti za ovakve sustave općenito. Naime, "sličan" sustav će ili imati beskonačno mnogo rješenja ili neće uopće imati rješenja. Primjer: [tex]\alpha (1,0,0)+\beta (2,3,0)+\gamma (3,2,0)+\delta (4,4,0)=(0,0,1)[/tex], što je ekvivalentno sustavu [dtex]\begin{array}{ccccccccc} \alpha & + & 2\beta & + & 3\gamma & + & 4\delta & = & 0\\
& & 3\beta & + & 2\gamma & + & 4\delta & = & 0\\
& & & & & & 0 & = & 1
\end{array}[/dtex]

Nepostojanje rješenja neće uvijek biti očito kao što je to u ovom primjeru.



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Matematika (općenito) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan