Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

1. Kolokvij 2012./2013.
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Građa računala
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 0:04 pon, 12. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam pitanje u vezi Turinga, točnije look-up tablice.

Dakle u prošlogodišnjem kolokviju, na primjer, http://brale.math.hr/nastava/gr/materijali/kolokviji/2011/k1-p.pdf, što upisivati u look up tablicu pod ulaznu dvojku (b, q0), (0, q0) odnosno stanja koja su nemoguća ako je pozicija R\W glave ispravno postavljena (zadatak je zadan tako da je postavljena na najznačajniju znamenku)?

Zadatak sam riješila tako da se, dok se čitaju znakovi {0,1,2}, ostaje u stanju q1, a ako se naiđe na blank prijeđe u stanje q2. I slično kao prije, što sad upisivati pod (x, q2), gdje je x iz {0,1,2}? Opet je ta mogućnost neispravna ako je na vrpci zaista upisan (samo) broj u bazi 3...

Hvala unaprijed!

P.S. Ne shvaćam zašto je asistent naglasio da se možemo koristiti bilo kojim načinom za zapisivanje sheme, ako je očito dosad na svakom (objavljenom) kolokviju tražen zapis u obliku look-up tablice? Pogledala sam kolokvije tek nakon što sam prošla sve zadatke iz skripte rješavajući "automatno", tj s onim kružićima :) (kako smo, na kraju krajeva, najčešće rješavali na vježbama). Iz tog razloga tek u ovu kasnu uru dospjevam pitati ovakva pitanja. :P
Imam pitanje u vezi Turinga, točnije look-up tablice.

Dakle u prošlogodišnjem kolokviju, na primjer, http://brale.math.hr/nastava/gr/materijali/kolokviji/2011/k1-p.pdf, što upisivati u look up tablicu pod ulaznu dvojku (b, q0), (0, q0) odnosno stanja koja su nemoguća ako je pozicija R\W glave ispravno postavljena (zadatak je zadan tako da je postavljena na najznačajniju znamenku)?

Zadatak sam riješila tako da se, dok se čitaju znakovi {0,1,2}, ostaje u stanju q1, a ako se naiđe na blank prijeđe u stanje q2. I slično kao prije, što sad upisivati pod (x, q2), gdje je x iz {0,1,2}? Opet je ta mogućnost neispravna ako je na vrpci zaista upisan (samo) broj u bazi 3...

Hvala unaprijed!

P.S. Ne shvaćam zašto je asistent naglasio da se možemo koristiti bilo kojim načinom za zapisivanje sheme, ako je očito dosad na svakom (objavljenom) kolokviju tražen zapis u obliku look-up tablice? Pogledala sam kolokvije tek nakon što sam prošla sve zadatke iz skripte rješavajući "automatno", tj s onim kružićima Smile (kako smo, na kraju krajeva, najčešće rješavali na vježbama). Iz tog razloga tek u ovu kasnu uru dospjevam pitati ovakva pitanja. Razz


[Vrh]
linus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 11. 2011. (16:59:13)
Postovi: (46)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 2
Lokacija: subnet mask

PostPostano: 0:29 pon, 12. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

ne otvara mi link, ali kategorije redaka moraju obuhvatiti i b simbol jer je on nuzan clan vanjske abecede po def. TS-a. Nez sta da jos napisem jer mislim da nisam skroz shvatio pitanje, ali mislim da je zad sablonski kad se shvati o cemu se radi(objasnjeno na vjezbama i tu u temi TS)
ne otvara mi link, ali kategorije redaka moraju obuhvatiti i b simbol jer je on nuzan clan vanjske abecede po def. TS-a. Nez sta da jos napisem jer mislim da nisam skroz shvatio pitanje, ali mislim da je zad sablonski kad se shvati o cemu se radi(objasnjeno na vjezbama i tu u temi TS)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 0:53 pon, 12. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sry zbog linka, http://brale.math.hr/nastava/gr/materijali/kolokviji/2011/k1-p.pdf

Jasno mi je da moraju obuhvatiti blank, ali ne znam što da napišem u slučaju koji ne bi trebao biti moguć... :( Tipa znači u q0 čitamo znak na koji je početno postavljena R\W glava (a postavljena je na najznačajniju znamenku), dakle slučaj da se čita blank ili 0 nije realan.

Jasan mi je općenito Turing i zato me i živcira ta sitnica koju ne mogu riješiti jer se nigdje u skripti ili u knjizi ne pojavljuje sličan problem. :/
Sry zbog linka, http://brale.math.hr/nastava/gr/materijali/kolokviji/2011/k1-p.pdf

Jasno mi je da moraju obuhvatiti blank, ali ne znam što da napišem u slučaju koji ne bi trebao biti moguć... Sad Tipa znači u q0 čitamo znak na koji je početno postavljena R\W glava (a postavljena je na najznačajniju znamenku), dakle slučaj da se čita blank ili 0 nije realan.

Jasan mi je općenito Turing i zato me i živcira ta sitnica koju ne mogu riješiti jer se nigdje u skripti ili u knjizi ne pojavljuje sličan problem. Ehm?


[Vrh]
chinchi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 02. 2005. (00:15:30)
Postovi: (B2)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 5

PostPostano: 1:15 pon, 12. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja razumijem što želiš pitati i isto me to muci. Shemu nacrtat znam, al ako moram pomoću look up tablice rjesenje pisat, onda imam mjesta u tablici gdje ne znam što treba zapisat. Sad cu izmislit primjer. Početni položaj glave je na zadnjoj znamenci, broj na traci je 123, ostalo prazno. Što onda pišem za q0(blank) s obzirom da je zadatak postavljen tako da sigurno neće biti blank?
Ili primjer iz prošle godine, ovaj link gore, predzadnje stanje, gdje upisujem znamenku 2 na dva mjesta desno od početnog broja. Tu sigurno neće pisati ni 0 ni 1 ni 2 jer sam se pozicionirala već desno od svih upisanih znamenaka, pa tu mogu biti samo blank ili ako sam tu već bila u šetnji, onda ono čime sam označila da sam bila tu.
Ja razumijem što želiš pitati i isto me to muci. Shemu nacrtat znam, al ako moram pomoću look up tablice rjesenje pisat, onda imam mjesta u tablici gdje ne znam što treba zapisat. Sad cu izmislit primjer. Početni položaj glave je na zadnjoj znamenci, broj na traci je 123, ostalo prazno. Što onda pišem za q0(blank) s obzirom da je zadatak postavljen tako da sigurno neće biti blank?
Ili primjer iz prošle godine, ovaj link gore, predzadnje stanje, gdje upisujem znamenku 2 na dva mjesta desno od početnog broja. Tu sigurno neće pisati ni 0 ni 1 ni 2 jer sam se pozicionirala već desno od svih upisanih znamenaka, pa tu mogu biti samo blank ili ako sam tu već bila u šetnji, onda ono čime sam označila da sam bila tu.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
simon11
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2011. (21:02:52)
Postovi: (7C)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
23 = 25 - 2
Lokacija: FunkyTown

PostPostano: 2:02 pon, 12. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Don't sweat,ako znash automatno,znas i preko look up tablice,samo prepisujes jer je to ekvivalentan zapis :D

Ako ti se dogodi takva situacija,ostavi to mjesto prazno.(Potvrdeno i od asistenta,pitah ga neki dan :) )
Don't sweat,ako znash automatno,znas i preko look up tablice,samo prepisujes jer je to ekvivalentan zapis Very Happy

Ako ti se dogodi takva situacija,ostavi to mjesto prazno.(Potvrdeno i od asistenta,pitah ga neki dan Smile )



_________________
#Usa
getting recognized
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
wrathchild
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 07. 2010. (21:25:00)
Postovi: (31)16
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 8

PostPostano: 9:30 pon, 12. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Loo"]još jednom da pitam, jer mi je sumnjivo da se može to riješit samo jednim sklopom, može li ovaj prošlogodišnji memorijski modul ovako:

A20-A23 na jedan NAND i onda on na dva E poteza, a vremenski signal na E-ove?[/quote]

jel moze tko od asistenata potvrditi ovo? :)
tj. da iz jednog logickog sklopa mozu ici priključci na više E-ova.
Loo (napisa):
još jednom da pitam, jer mi je sumnjivo da se može to riješit samo jednim sklopom, može li ovaj prošlogodišnji memorijski modul ovako:

A20-A23 na jedan NAND i onda on na dva E poteza, a vremenski signal na E-ove?


jel moze tko od asistenata potvrditi ovo? Smile
tj. da iz jednog logickog sklopa mozu ici priključci na više E-ova.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kkarlo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 05. 2010. (08:43:59)
Postovi: (1B2)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
64 = 72 - 8

PostPostano: 9:33 pon, 12. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="wrathchild"][quote="Loo"]još jednom da pitam, jer mi je sumnjivo da se može to riješit samo jednim sklopom, može li ovaj prošlogodišnji memorijski modul ovako:

A20-A23 na jedan NAND i onda on na dva E poteza, a vremenski signal na E-ove?[/quote]

jel moze tko od asistenata potvrditi ovo? :)
tj. da iz jednog logickog sklopa mozu ici priključci na više E-ova.[/quote]
Već je na prvoj stranici... i moze se.
wrathchild (napisa):
Loo (napisa):
još jednom da pitam, jer mi je sumnjivo da se može to riješit samo jednim sklopom, može li ovaj prošlogodišnji memorijski modul ovako:

A20-A23 na jedan NAND i onda on na dva E poteza, a vremenski signal na E-ove?


jel moze tko od asistenata potvrditi ovo? Smile
tj. da iz jednog logickog sklopa mozu ici priključci na više E-ova.

Već je na prvoj stranici... i moze se.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
adadadada
Gost





PostPostano: 20:39 uto, 13. 11. 2012    Naslov: da Citirajte i odgovorite

Ce biti onda danas rezultati teor. kak ste i rekli?
Ce biti onda danas rezultati teor. kak ste i rekli?


[Vrh]
Gost






PostPostano: 21:59 uto, 13. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

to i mene zanima :roll:
to i mene zanima Rolling Eyes


[Vrh]
Gost






PostPostano: 12:48 sri, 14. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

jos uvijek nista od teorije? :/
jos uvijek nista od teorije? Ehm?


[Vrh]
PermutiranoPrase
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2011. (16:08:19)
Postovi: (F4)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
10 = 17 - 7

PostPostano: 14:38 sri, 14. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moj prijatelj ima teoriju koja kaže da smo možda toliko loše napisali teoriju da se ne isplati u 2 navrata ispravljati ispite i stavljati rezultate nego će odmah sve. Ne sviđa mi se ta teorija. :D
Moj prijatelj ima teoriju koja kaže da smo možda toliko loše napisali teoriju da se ne isplati u 2 navrata ispravljati ispite i stavljati rezultate nego će odmah sve. Ne sviđa mi se ta teorija. Very Happy



_________________
With great power comes great electricity bill.
n!!!!
Theorem 2: Alexander the Great did not exist and he had an infinite number of limbs.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 16:32 sri, 14. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="PermutiranoPrase"]Moj prijatelj ima teoriju koja kaže da smo možda toliko loše napisali teoriju da se ne isplati u 2 navrata ispravljati ispite i stavljati rezultate nego će odmah sve. Ne sviđa mi se ta teorija. :D[/quote]

teoriju niste lose napisali, a za problemski cemo tek vidjeti ;)
PermutiranoPrase (napisa):
Moj prijatelj ima teoriju koja kaže da smo možda toliko loše napisali teoriju da se ne isplati u 2 navrata ispravljati ispite i stavljati rezultate nego će odmah sve. Ne sviđa mi se ta teorija. Very Happy


teoriju niste lose napisali, a za problemski cemo tek vidjeti Wink



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
PermutiranoPrase
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2011. (16:08:19)
Postovi: (F4)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
10 = 17 - 7

PostPostano: 17:01 sri, 14. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

To ste rekli u petak popodne rezultati?
To ste rekli u petak popodne rezultati?



_________________
With great power comes great electricity bill.
n!!!!
Theorem 2: Alexander the Great did not exist and he had an infinite number of limbs.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 18:11 pet, 16. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Danas bi trebali doci rezultati ostatka?
Danas bi trebali doci rezultati ostatka?


[Vrh]
Gost






PostPostano: 19:22 pet, 16. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Danas sam već refresho stranicu valjda 50 puta i ništa :(

NAdam se da će uskoro...
Danas sam već refresho stranicu valjda 50 puta i ništa Sad

NAdam se da će uskoro...


[Vrh]
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 21:15 pet, 16. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

rezultate možete vidjeti [url=http://brale.math.hr/nastava/gr/materijali/kolokviji/k1.html]ovdje[/url]
rezultate možete vidjeti ovdje



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
5ra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 08. 2006. (21:34:08)
Postovi: (D5)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 31 - 21

PostPostano: 18:31 sub, 17. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

koji je bio treći zadatak?
koji je bio treći zadatak?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kkarlo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 05. 2010. (08:43:59)
Postovi: (1B2)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
64 = 72 - 8

PostPostano: 9:41 ned, 18. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="5ra"]koji je bio treći zadatak?[/quote]
Mislim da je treći bio sa SISD-om, ak ne onda sa modulom, ali mislim da je sa modulom bio 4.
5ra (napisa):
koji je bio treći zadatak?

Mislim da je treći bio sa SISD-om, ak ne onda sa modulom, ali mislim da je sa modulom bio 4.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 18:36 ned, 18. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="5ra"]koji je bio treći zadatak?[/quote]

modul
5ra (napisa):
koji je bio treći zadatak?


modul



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Građa računala Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2
Stranica 2 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan