Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Skripta - Zadatak 8.6.7
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Shirohige
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2012. (20:19:56)
Postovi: (ED)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
12 = 15 - 3

PostPostano: 20:42 ned, 18. 11. 2012    Naslov: Skripta - Zadatak 8.6.7 Citirajte i odgovorite

[quote]Zadatak 8.6.7 (Šlag na kraju). Napišite program koji učitava prirodni broj n, te pomoću zvjezdica (“*”) iscrtava krug radijusa n znakova.[/quote]
Bio bi zahvalan kad bi netko mogao samo napisati izlaz odnosno kako bi te kružnice trebale izgledati za n=3; 4 i 5 tj. da vidim jesam li ja uopće shvatio kako bi to trebalo izgledati. (tj. koliko zvjezdica ide u koji red jer svaki put jedna više odnosno manje kad prođe srednji red = romb :shock: )

Hvala!
Citat:
Zadatak 8.6.7 (Šlag na kraju). Napišite program koji učitava prirodni broj n, te pomoću zvjezdica (“*”) iscrtava krug radijusa n znakova.

Bio bi zahvalan kad bi netko mogao samo napisati izlaz odnosno kako bi te kružnice trebale izgledati za n=3; 4 i 5 tj. da vidim jesam li ja uopće shvatio kako bi to trebalo izgledati. (tj. koliko zvjezdica ide u koji red jer svaki put jedna više odnosno manje kad prođe srednji red = romb Shocked )

Hvala!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 21:00 ned, 18. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pise "krug"; kruznicu je teze napraviti.

[code:1] ******
**** ********
**** ******** **********
**** ******** ********** ************
**** ****** ******** ********** **************
** ****** ******** ********** ************ **************
** **** ****** ******** ********** ************ **************
** **** ****** ******** ********** ************ **************
** ****** ******** ********** ************ **************
**** ****** ******** ********** **************
**** ******** ********** ************
**** ******** **********
**** ********
****** [/code:1]
Pise "krug"; kruznicu je teze napraviti.

Kod:
                                                           ******     
                                             ****         ********   
                                ****       ********      **********   
                     ****     ********    **********    ************ 
            ****    ******    ********    **********   **************
      **   ******  ********  **********  ************  **************
 **  ****  ******  ********  **********  ************  **************
 **  ****  ******  ********  **********  ************  **************
      **   ******  ********  **********  ************  **************
            ****    ******    ********    **********   **************
                     ****     ********    **********    ************ 
                                ****       ********      **********   
                                             ****         ********   
                                                           ******     



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Shirohige
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2012. (20:19:56)
Postovi: (ED)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
12 = 15 - 3

PostPostano: 1:00 pon, 19. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, mislio sam na krug ... :oops:


Jel može neki hint?
Pokušao sam si raspisati te razmake tj. od početka reda do prve zvjezdice, ali nikako ne mogu otkriti nekakvu pravilnost po kojoj bi mogao napraviti opći program.

Pokušao sam i podijeliti krug na dva dijela tj. pošto redovi idu od 1 do 2r, pa prvo da nacta gornju, a onda obrnuto donju polovicu, no nije mi baš uspjelo...
Da, mislio sam na krug ... Embarassed


Jel može neki hint?
Pokušao sam si raspisati te razmake tj. od početka reda do prve zvjezdice, ali nikako ne mogu otkriti nekakvu pravilnost po kojoj bi mogao napraviti opći program.

Pokušao sam i podijeliti krug na dva dijela tj. pošto redovi idu od 1 do 2r, pa prvo da nacta gornju, a onda obrnuto donju polovicu, no nije mi baš uspjelo...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 2:02 pon, 19. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Trcis po svim poljima kvadrata opisanog krugu:
[code:1]for (x = 0; x <= 2*r; x++)
for (y = 0; y <= 2*r; y++)[/code:1]
U petlji provjeravas ide li zvjezdica ili razmak (hint: kriterij je udaljenost od sredista kruznice). Pazis da na pravo mjesto stavis skok u novi red i to je to.

Gornje "slike" su nastale sitnim nastimavanjem parametara, pa ti mozda nece ispasti identicno, no nitko ni ne trazi da je u dlako isto.
Trcis po svim poljima kvadrata opisanog krugu:
Kod:
for (x = 0; x <= 2*r; x++)
  for (y = 0; y <= 2*r; y++)

U petlji provjeravas ide li zvjezdica ili razmak (hint: kriterij je udaljenost od sredista kruznice). Pazis da na pravo mjesto stavis skok u novi red i to je to.

Gornje "slike" su nastale sitnim nastimavanjem parametara, pa ti mozda nece ispasti identicno, no nitko ni ne trazi da je u dlako isto.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Shirohige
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2012. (20:19:56)
Postovi: (ED)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
12 = 15 - 3

PostPostano: 13:25 pon, 19. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

To više izgleda kao pisanice, ali recimo 8)

[url]http://img69.imageshack.us/img69/2341/19112012131924.png[/url]

Hvala na hintu!
To više izgleda kao pisanice, ali recimo Cool

http://img69.imageshack.us/img69/2341/19112012131924.png

Hvala na hintu!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 14:01 pon, 19. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hmmm... to na slici je ipak malo daleko od krugova (gledam najveceg -- sto veci, to blize krugu treba biti). Mogu vidjeti dio koda koji crta? Moze ovdje ili u PM.
Hmmm... to na slici je ipak malo daleko od krugova (gledam najveceg -- sto veci, to blize krugu treba biti). Mogu vidjeti dio koda koji crta? Moze ovdje ili u PM.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Shirohige
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2012. (20:19:56)
Postovi: (ED)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
12 = 15 - 3

PostPostano: 15:50 pon, 19. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala na savjetu preko pm-a.

A sad?
[url]http://imageshack.us/a/img441/8510/19112012154732.png[/url]
Hvala na savjetu preko pm-a.

A sad?
http://imageshack.us/a/img441/8510/19112012154732.png


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 16:19 pon, 19. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa, djeluje identicno ovom mom gore. :)
Pa, djeluje identicno ovom mom gore. Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Shirohige
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2012. (20:19:56)
Postovi: (ED)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
12 = 15 - 3

PostPostano: 0:43 sri, 21. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam još dva pitanja koja mi se ne čine dovoljno važnima za otvaranje nove teme:

Skripta - Funkcije - Stranica 112:

1. Zašto zadaci 10.1.4.-10.1.6. imaju dva uskličnika (npr. "(2n)!!"umjesto samo jedan?

2. Zar nebi u zadatku 10.1.5. trebalo ići (2n-1)!! umjesto (2n+1)!! ili sam nešto krivo shvatio?
Imam još dva pitanja koja mi se ne čine dovoljno važnima za otvaranje nove teme:

Skripta - Funkcije - Stranica 112:

1. Zašto zadaci 10.1.4.-10.1.6. imaju dva uskličnika (npr. "(2n)!!"umjesto samo jedan?

2. Zar nebi u zadatku 10.1.5. trebalo ići (2n-1)!! umjesto (2n+1)!! ili sam nešto krivo shvatio?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 0:52 sri, 21. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Shirohige"]1. Zašto zadaci 10.1.4.-10.1.6. imaju dva uskličnika (npr. "(2n)!!"umjesto samo jedan?[/quote]

S jednim bi bio "obicni" faktorijel.

[quote="Shirohige"]2. Zar nebi u zadatku 10.1.5. trebalo ići (2n-1)!! umjesto (2n+1)!! ili sam nešto krivo shvatio?[/quote]

Moze i ne mora. Stavis najmanji [tex]n[/tex] da je nula (ponekad se i nju uzima kao prirodni broj). Poanta je da je to u zagradi neparno. Izmijenit cu, da ne zbunjuje, ali ne bude tako skoro on-line.
Shirohige (napisa):
1. Zašto zadaci 10.1.4.-10.1.6. imaju dva uskličnika (npr. "(2n)!!"umjesto samo jedan?


S jednim bi bio "obicni" faktorijel.

Shirohige (napisa):
2. Zar nebi u zadatku 10.1.5. trebalo ići (2n-1)!! umjesto (2n+1)!! ili sam nešto krivo shvatio?


Moze i ne mora. Stavis najmanji [tex]n[/tex] da je nula (ponekad se i nju uzima kao prirodni broj). Poanta je da je to u zagradi neparno. Izmijenit cu, da ne zbunjuje, ali ne bude tako skoro on-line.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Shirohige
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2012. (20:19:56)
Postovi: (ED)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
12 = 15 - 3

PostPostano: 0:57 sri, 21. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala kao i uvijek na brzom odgovoru !
Hvala kao i uvijek na brzom odgovoru !


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Shirohige
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2012. (20:19:56)
Postovi: (ED)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
12 = 15 - 3

PostPostano: 19:38 sri, 21. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo mene opet... :wacky:

Skripta - stranica 110 - zad. 10.1.2.

1. Zašto prilikom definiranja funkcije gcd u zagradi pišemo (int x, int y), a kod funkcija min i max samo (x, y) bez "int"? Isprobao sam bez int-ova u zagradama i stvar radi bez problema. Logično mi je da moramo definirati tip podatka, ali pošto to radimo u main, zar se neće ionako funkcija prilagoditi tipu podatka? Meni funkcija gcd radi i s int-ovima, ali i bez njih.

2. Ne radi mi "format %m$f".

Moj kod:
[code:1]printf("\nx = %d\ny = %d\nGCD(%1$d, %2$d) = %d", x, y, gcd(x, y));[/code:1]

Ispiše mi dobro prvi x i prvi y te vrijednost gcd-a, ali ovo unutar zagrada tj. GCD() mi ispiše ovako: "GCD($d, $d)".

(Hvala unaprijed! Da ne spamam bezveze...)
Evo mene opet... Tup, tup, tup,...

Skripta - stranica 110 - zad. 10.1.2.

1. Zašto prilikom definiranja funkcije gcd u zagradi pišemo (int x, int y), a kod funkcija min i max samo (x, y) bez "int"? Isprobao sam bez int-ova u zagradama i stvar radi bez problema. Logično mi je da moramo definirati tip podatka, ali pošto to radimo u main, zar se neće ionako funkcija prilagoditi tipu podatka? Meni funkcija gcd radi i s int-ovima, ali i bez njih.

2. Ne radi mi "format %m$f".

Moj kod:
Kod:
printf("\nx = %d\ny = %d\nGCD(%1$d, %2$d) = %d", x, y, gcd(x, y));


Ispiše mi dobro prvi x i prvi y te vrijednost gcd-a, ali ovo unutar zagrada tj. GCD() mi ispiše ovako: "GCD($d, $d)".

(Hvala unaprijed! Da ne spamam bezveze...)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 20:21 sri, 21. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tipovi u deklaraciji: promaklo mi je. :oops: Zanimljivo da sve ove godine to nitko nije prijavio.

Izostavljanje tipova se nekoc spominjalo na nekom od predavanja, no ne znam radi li se to jos. Nije preporucljivo, jer compiler nece bas uvijek "pogoditi" onako kako zelis. Dakle, tipove uvijek navodite (a vsegi javite ako mu je negdje promaklo ;)).

Sto se ispisa tice, to je POSIX extenzija i ne spada u C99 i starije standarde. Moguce ne radi na Win, koji su jedini OS (ili "OS" :P) u siroj upotrebi koji nije POSIX compliant. Meni s gcc-om (na Linuxu) uredno radi. To je usputnoca koja nikako ne spada u gradivo (zato i pise "za one koji zele znati vise").
Tipovi u deklaraciji: promaklo mi je. Embarassed Zanimljivo da sve ove godine to nitko nije prijavio.

Izostavljanje tipova se nekoc spominjalo na nekom od predavanja, no ne znam radi li se to jos. Nije preporucljivo, jer compiler nece bas uvijek "pogoditi" onako kako zelis. Dakle, tipove uvijek navodite (a vsegi javite ako mu je negdje promaklo Wink).

Sto se ispisa tice, to je POSIX extenzija i ne spada u C99 i starije standarde. Moguce ne radi na Win, koji su jedini OS (ili "OS" Razz) u siroj upotrebi koji nije POSIX compliant. Meni s gcc-om (na Linuxu) uredno radi. To je usputnoca koja nikako ne spada u gradivo (zato i pise "za one koji zele znati vise").



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Shirohige
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2012. (20:19:56)
Postovi: (ED)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
12 = 15 - 3

PostPostano: 21:19 sri, 21. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]To je usputnoca koja nikako ne spada u gradivo (zato i pise "za one koji zele znati vise").[/quote]

Pa ja sam želio znati više, ali mi Windows neda ... :roll:
vsego (napisa):
To je usputnoca koja nikako ne spada u gradivo (zato i pise "za one koji zele znati vise").


Pa ja sam želio znati više, ali mi Windows neda ... Rolling Eyes


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 22:00 sri, 21. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Probah i, na zalost, ne radi niti pod winXP niti pod Win7. Dodao sam kao opasku, pa ce biti u iducoj verziji vjezbi. Hvala.

Ako stvarno zelis znati vise, preporucam da probas neki Linux (za pocetak, pod [url=https://www.virtualbox.org/]VirtualBox[/url]om). Trebat ce vam na RP i/ili Mrezama (ne sjecam se vise).
Probah i, na zalost, ne radi niti pod winXP niti pod Win7. Dodao sam kao opasku, pa ce biti u iducoj verziji vjezbi. Hvala.

Ako stvarno zelis znati vise, preporucam da probas neki Linux (za pocetak, pod VirtualBoxom). Trebat ce vam na RP i/ili Mrezama (ne sjecam se vise).



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Shirohige
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2012. (20:19:56)
Postovi: (ED)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
12 = 15 - 3

PostPostano: 17:12 čet, 22. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo, gotov sam i s poglavljem "Funkcije" no imam još pitanje u vezi jednog zadatka.

Skripta - stranica 112 - zadatak 10.1.6.

Što treba ispisati kada je n = 1?

Moje rješenje ispisuje ovako za n=1 do 8:

1!! = 1
2!! = 2
3!! = 3
4!! = 8
5!! = 15
6!! = 48
7!! = 105
8!! = 384

Jeli to dobro?


[quote="vsego"]Ako stvarno zelis znati vise, preporucam da probas neki Linux (za pocetak, pod [url=https://www.virtualbox.org/]VirtualBox[/url]om). Trebat ce vam na RP i/ili Mrezama (ne sjecam se vise).[/quote]

Ma ja sam već dugo korisnik Ubuntua kao sekundardnog OS-a (u dual-boot-u), samo još nisam uhvatio vremena za neku knjigu tj. malo ozbiljnije stvari, a i VirtualBox već koju godinu koristim tj. pojam virtualizacije mi nije stran odnosno i meni je već palo na pamet da je privikavanje na Linux najlakše preko virtualizacije, kad negdje zapne, spusti se prozor i pravac Google. :D
Evo, gotov sam i s poglavljem "Funkcije" no imam još pitanje u vezi jednog zadatka.

Skripta - stranica 112 - zadatak 10.1.6.

Što treba ispisati kada je n = 1?

Moje rješenje ispisuje ovako za n=1 do 8:

1!! = 1
2!! = 2
3!! = 3
4!! = 8
5!! = 15
6!! = 48
7!! = 105
8!! = 384

Jeli to dobro?


vsego (napisa):
Ako stvarno zelis znati vise, preporucam da probas neki Linux (za pocetak, pod VirtualBoxom). Trebat ce vam na RP i/ili Mrezama (ne sjecam se vise).


Ma ja sam već dugo korisnik Ubuntua kao sekundardnog OS-a (u dual-boot-u), samo još nisam uhvatio vremena za neku knjigu tj. malo ozbiljnije stvari, a i VirtualBox već koju godinu koristim tj. pojam virtualizacije mi nije stran odnosno i meni je već palo na pamet da je privikavanje na Linux najlakše preko virtualizacije, kad negdje zapne, spusti se prozor i pravac Google. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 17:38 čet, 22. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Shirohige"]Evo, gotov sam i s poglavljem "Funkcije"[/quote]

Sreca moja. :whew: :lol:

[quote="Shirohige"]Skripta - stranica 112 - zadatak 10.1.6.
Što treba ispisati kada je n = 1?[/quote]

Ajmo vidjeti: [tex]1!! = \prod_{0 \le i < \frac{1}{2}} (1-i) = \prod_{i=0}^0 (1-i) = 1[/tex].

[quote="Shirohige"]Moje rješenje ispisuje ovako za n=1 do 8:
...
Jeli to dobro?[/quote]

Yup. Jednostavno: [tex]n!![/tex] je produkt svih prirodnih (ne)parnih brojeva manjih ili jednakih [tex]n[/tex], a tocno kojih ovisi o parnosti [tex]n[/tex]. Ili, ako ti je draze, [tex]n!! = n(n-2)!![/tex], s time da je [tex]1!! = 1,\ 2!! = 2[/tex], jer su to jednoclani produkti (sadrze samo [tex]n[/tex]).
Shirohige (napisa):
Evo, gotov sam i s poglavljem "Funkcije"


Sreca moja. Olakšanje Laughing

Shirohige (napisa):
Skripta - stranica 112 - zadatak 10.1.6.
Što treba ispisati kada je n = 1?


Ajmo vidjeti: [tex]1!! = \prod_{0 \le i < \frac{1}{2}} (1-i) = \prod_{i=0}^0 (1-i) = 1[/tex].

Shirohige (napisa):
Moje rješenje ispisuje ovako za n=1 do 8:
...
Jeli to dobro?


Yup. Jednostavno: [tex]n!![/tex] je produkt svih prirodnih (ne)parnih brojeva manjih ili jednakih [tex]n[/tex], a tocno kojih ovisi o parnosti [tex]n[/tex]. Ili, ako ti je draze, [tex]n!! = n(n-2)!![/tex], s time da je [tex]1!! = 1,\ 2!! = 2[/tex], jer su to jednoclani produkti (sadrze samo [tex]n[/tex]).



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Shirohige
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2012. (20:19:56)
Postovi: (ED)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
12 = 15 - 3

PostPostano: 17:58 čet, 22. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Wuhu! Sad još samo da rješim ovih 108 zadataka za praktični kolokvij. :drinking:

[quote="vsego"]Sreca moja. :whew: :lol:[/quote]
Nizove za sada neću dirati, čujemo se ponovno tamo negdje za Božić. :rofl: :santawave:
Wuhu! Sad još samo da rješim ovih 108 zadataka za praktični kolokvij. #Beer

vsego (napisa):
Sreca moja. Olakšanje Laughing

Nizove za sada neću dirati, čujemo se ponovno tamo negdje za Božić. Rolling On the Floor Laughing Santa's waving


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan