Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Smijemo li na kolokviju...?
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
gianluigiana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2012. (20:11:49)
Postovi: (D)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 0 - 2

PostPostano: 18:21 sub, 3. 11. 2012    Naslov: Smijemo li na kolokviju...? Citirajte i odgovorite

imam jedno pitanje vezano za rješavanje zadataka na kolokviju. kad imam npr. dva potprostora U i W i trebam naći bazu za njihovu sumu, smijem ja to rješavat preko matrica? čini mi se da mi je tak jednostavnije...ili baš trebam onak postepeno provjeravat nezavisnost?
imam jedno pitanje vezano za rješavanje zadataka na kolokviju. kad imam npr. dva potprostora U i W i trebam naći bazu za njihovu sumu, smijem ja to rješavat preko matrica? čini mi se da mi je tak jednostavnije...ili baš trebam onak postepeno provjeravat nezavisnost?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 18:25 sub, 3. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pitaj dotičnog asistenta na kolokviju. Da, tako sam i ja kasnije radio, ali ne znam koliko je to dozvoljeno, jer vi kao ne znate što su matrice, a još manje znate koji rezultati vrijede za njih i kako se ti rezultati dokazuju.
Mislim, koja ti je ideja? Strpati koeficijente u matricu pa naći determinantu/rang i na osnovu njega reći da je skup (ne)zavisan? Mislim da to ne smiješ.
Pitaj dotičnog asistenta na kolokviju. Da, tako sam i ja kasnije radio, ali ne znam koliko je to dozvoljeno, jer vi kao ne znate što su matrice, a još manje znate koji rezultati vrijede za njih i kako se ti rezultati dokazuju.
Mislim, koja ti je ideja? Strpati koeficijente u matricu pa naći determinantu/rang i na osnovu njega reći da je skup (ne)zavisan? Mislim da to ne smiješ.



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
gianluigiana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2012. (20:11:49)
Postovi: (D)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 0 - 2

PostPostano: 18:41 sub, 3. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

da, u biti nema smisla da radimo nešto što još baš pravo i ne razumijemo...ok, radit ću onda kak smo učili, a ovo će mi biti samo "pomoć" :) hvala
da, u biti nema smisla da radimo nešto što još baš pravo i ne razumijemo...ok, radit ću onda kak smo učili, a ovo će mi biti samo "pomoć" Smile hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Kento
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2012. (13:29:11)
Postovi: (2A)16
Sarma = la pohva - posuda
30 = 30 - 0

PostPostano: 20:07 sub, 3. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

moj savjet ti je da se ne petljaš s matricama - samo ćeš gubiti vrijeme na kolokviju, a to bi ti zaista moglo biti dragocjeno (na prošlogodišnjem prvom kolokviju iz LA1 vrijeme se zaista pokazalo ključnim). uostalom, računanjem ranga ili nekim drugim metodama vezanim uz matricama (tipa, određivanjem, gama-gramove determinante) nećeš baš previše uštedjeti vrijeme - dođe ti na isto ako ideš "pješke" provjeravati nezavisnost :D
moj savjet ti je da se ne petljaš s matricama - samo ćeš gubiti vrijeme na kolokviju, a to bi ti zaista moglo biti dragocjeno (na prošlogodišnjem prvom kolokviju iz LA1 vrijeme se zaista pokazalo ključnim). uostalom, računanjem ranga ili nekim drugim metodama vezanim uz matricama (tipa, određivanjem, gama-gramove determinante) nećeš baš previše uštedjeti vrijeme - dođe ti na isto ako ideš "pješke" provjeravati nezavisnost Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
gianluigiana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2012. (20:11:49)
Postovi: (D)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 0 - 2

PostPostano: 21:14 sub, 3. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

je, upravo sam to sad skontala vježbajući :)
je, upravo sam to sad skontala vježbajući Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
feniks
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 01. 2013. (16:51:15)
Postovi: (B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 15:22 pon, 7. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ima li netko voljan da riješi ovaj zadatak: Neka su A, B ∈ Mn matrice ranga n. Dokazite da je tada i r(AB) = n.
Ima li netko voljan da riješi ovaj zadatak: Neka su A, B ∈ Mn matrice ranga n. Dokazite da je tada i r(AB) = n.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
briemann0
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2012. (18:45:05)
Postovi: (5)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 15:38 pon, 7. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="feniks"]Ima li netko voljan da riješi ovaj zadatak: Neka su A, B ∈ Mn matrice ranga n. Dokazite da je tada i r(AB) = n.[/quote]

Iz [tex]\textrm{r}(A)=\textrm{r}(B)=n[/tex] slijedi da su A i B regularne, tj. [tex]\det{A}\neq 0[/tex], [tex]\det{B}\neq 0[/tex].
Prema Binet-Cauchyjevom teoremu slijedi da je [tex]\det{AB}=\det{A} \cdot \det{B} \neq 0[/tex], pa je očito i matrica [tex]AB \in M_n[/tex] regularna, odnosno [tex]\textrm{r}(AB)=n[/tex].
feniks (napisa):
Ima li netko voljan da riješi ovaj zadatak: Neka su A, B ∈ Mn matrice ranga n. Dokazite da je tada i r(AB) = n.


Iz [tex]\textrm{r}(A)=\textrm{r}(B)=n[/tex] slijedi da su A i B regularne, tj. [tex]\det{A}\neq 0[/tex], [tex]\det{B}\neq 0[/tex].
Prema Binet-Cauchyjevom teoremu slijedi da je [tex]\det{AB}=\det{A} \cdot \det{B} \neq 0[/tex], pa je očito i matrica [tex]AB \in M_n[/tex] regularna, odnosno [tex]\textrm{r}(AB)=n[/tex].


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
feniks
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 01. 2013. (16:51:15)
Postovi: (B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 19:59 pon, 7. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo jos jedno pitanje: Ako trebam odrediti rang matrice i elementarnim transformacijama ju devodem u ovaj oblik, npr:
1 4 3 0
0 9 3 1
0 2 3 0
0 0 b 0

To nije bas trokutasti oblik, ali smatram da je očigledno da se može iščitati linearna nezavisnost redaka, tj. ako je b=0, rang matrice je 3, inače je 4.
Jedino me muci mora li se uvijek svesti matrica na gornje ili donje -trokutastu formu kad se trazi rang ili prolazi i i oblik moje navedene matrice?
Evo jos jedno pitanje: Ako trebam odrediti rang matrice i elementarnim transformacijama ju devodem u ovaj oblik, npr:
1 4 3 0
0 9 3 1
0 2 3 0
0 0 b 0

To nije bas trokutasti oblik, ali smatram da je očigledno da se može iščitati linearna nezavisnost redaka, tj. ako je b=0, rang matrice je 3, inače je 4.
Jedino me muci mora li se uvijek svesti matrica na gornje ili donje -trokutastu formu kad se trazi rang ili prolazi i i oblik moje navedene matrice?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Agnes
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 11. 2012. (20:39:11)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 22:04 pon, 7. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne moraš svodit na trokutasti oblik, dok uvjet postane očit možeš stat, s tim da je sve u retku/stupcu osim nepoznanice jednako nuli :)
Ne moraš svodit na trokutasti oblik, dok uvjet postane očit možeš stat, s tim da je sve u retku/stupcu osim nepoznanice jednako nuli Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ryssa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 12. 2011. (00:10:28)
Postovi: (57)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 1

PostPostano: 22:10 pon, 7. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije potrebno svesti matricu na trokutasti oblik..dovoljno je da ju svedeš na oblik iz kojeg se može zaključiti koliko je linearno nezavisnih stupaca
Nije potrebno svesti matricu na trokutasti oblik..dovoljno je da ju svedeš na oblik iz kojeg se može zaključiti koliko je linearno nezavisnih stupaca




Zadnja promjena: Ryssa; 0:20 sri, 9. 1. 2013; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
feniks
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 01. 2013. (16:51:15)
Postovi: (B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 14:02 uto, 8. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ima li netko voljan da riješi sustav jednadzbi u ovisnosti o parametrima A i B:

x1 + 2x2 + x3 = 1
2x1 + x2 + x3 = 0
x1 + Ax2 + 2x3 =B 
2x1 + 7x2 + 3x3 = A-1

Hvala, unaprijed.
Ima li netko voljan da riješi sustav jednadzbi u ovisnosti o parametrima A i B:

x1 + 2x2 + x3 = 1
2x1 + x2 + x3 = 0
x1 + Ax2 + 2x3 =B 
2x1 + 7x2 + 3x3 = A-1

Hvala, unaprijed.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan