Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Nezavisni avioni i škart tvornica
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Saf
Forumski umjetnik
Forumski umjetnik


Pridružen/a: 10. 06. 2005. (21:55:28)
Postovi: (1B0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
22 = 30 - 8
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 17:48 ned, 17. 2. 2013    Naslov: Nezavisni avioni i škart tvornica Citirajte i odgovorite

Malo sam zahrdao sa vjerojatnšću a pomažem frendu pripremit neki ispit pa me muče neki detalji.

[quote]1.) 4 aviona neovisno jedan od drugoga bombardiraju brod. Prvi avion pogađa sa vjerojatnošču [latex]0.1[/latex], drugi sa [latex]0.3[/latex], treći [latex]0.4[/latex], četvrti sa [latex]0.5[/latex].

a) Koja je vjerojatnost da će brod biti pogoden barem jednom?
b) Koja je vjerojatnost da će protuavionska obrana uništiti avione prije nego pogode brod?
[/quote]
E sad jel ovo ok:

[latex]Rj.[/latex]

b) ...čitaj koja je vjerojatnost da brod neće biti pogoden odnonso Avion1 promašuje sa vjerojatnošču [latex]0.9[/latex], drugi promašje sa [latex]0.7[/latex], treći sa [latex]0.6[/latex] i četvrti sa [latex]0.5[/latex] odnosno overall vjerojatnost [latex]0.9*0.7*0.6*0.5=0.187%[/latex] odnosno [latex]18.7%[/latex] da će svi avioni fulat.

a) [latex]1 - 0.187 = 0.811[/latex] ? Ili sam u krivu?


[quote]2.) Tvornica u velikoseriskoj proizvodnji prozvede 2% škart robe. Koliko proizvoda moramo izdvojiti sa pokretne trake da smo 95% sigurni da je unutra barem jedan škart?[/quote]

E sad, znam da bi trebali odabrati 99% proizvoda da budemo 100% sigurni da je u uzorku barem jedan škart, ali problem nastaje kad trebam odrediti uzorak da budemo 95% sigurni. Na prvu sam krenuo putem normale distribucije uzeo [latex]EX=0.02[/latex]... ali ne dobijem ništa...

Svaki hint je dobrodošao!
Malo sam zahrdao sa vjerojatnšću a pomažem frendu pripremit neki ispit pa me muče neki detalji.

Citat:
1.) 4 aviona neovisno jedan od drugoga bombardiraju brod. Prvi avion pogađa sa vjerojatnošču , drugi sa , treći , četvrti sa .

a) Koja je vjerojatnost da će brod biti pogoden barem jednom?
b) Koja je vjerojatnost da će protuavionska obrana uništiti avione prije nego pogode brod?

E sad jel ovo ok:



b) ...čitaj koja je vjerojatnost da brod neće biti pogoden odnonso Avion1 promašuje sa vjerojatnošču , drugi promašje sa , treći sa i četvrti sa odnosno overall vjerojatnost odnosno da će svi avioni fulat.

a) ? Ili sam u krivu?


Citat:
2.) Tvornica u velikoseriskoj proizvodnji prozvede 2% škart robe. Koliko proizvoda moramo izdvojiti sa pokretne trake da smo 95% sigurni da je unutra barem jedan škart?


E sad, znam da bi trebali odabrati 99% proizvoda da budemo 100% sigurni da je u uzorku barem jedan škart, ali problem nastaje kad trebam odrediti uzorak da budemo 95% sigurni. Na prvu sam krenuo putem normale distribucije uzeo ... ali ne dobijem ništa...

Svaki hint je dobrodošao!



_________________
Super Nut Chase
moj site
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Optimum
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 09. 2011. (09:16:23)
Postovi: (41)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 3
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 18:16 ned, 17. 2. 2013    Naslov: Re: Nezavisni avioni i škart tvornica Citirajte i odgovorite

[quote="Saf"]1) zadatak pod a)[/quote]

Nije točno... Označi sa [tex]A={Prvi avion je pogodio brod}[/tex], a imamo [tex]P(A)=0.1[/tex], [tex]B={Drugi avion je pogodio brod}[/tex], te [tex]P(B)=0.3[/tex] itd itd...
Ti očito tražiš [tex]P(A \cup B \cup C \cup D)[/tex], a za to ti je potrebna Sylvestrova formula [tex]P(A_1 \cup \dots \cup A_n)=P(A_1) + P(A_2) + \dots +P(A_n) - P(A_1 \cap A_2) - \dots - P(A_{n-1} \cap A_n) + \dots + (-1)^{n-1} P(A_1 \cap \dots \cap A_n)[/tex], a možeš primjeniti to da su događaji nezavisni pa vrijedi [tex]P(A \cap B)=P(A) \cdot P(B)[/tex].
Saf (napisa):
1) zadatak pod a)


Nije točno... Označi sa [tex]A={Prvi avion je pogodio brod}[/tex], a imamo [tex]P(A)=0.1[/tex], [tex]B={Drugi avion je pogodio brod}[/tex], te [tex]P(B)=0.3[/tex] itd itd...
Ti očito tražiš [tex]P(A \cup B \cup C \cup D)[/tex], a za to ti je potrebna Sylvestrova formula [tex]P(A_1 \cup \dots \cup A_n)=P(A_1) + P(A_2) + \dots +P(A_n) - P(A_1 \cap A_2) - \dots - P(A_{n-1} \cap A_n) + \dots + (-1)^{n-1} P(A_1 \cap \dots \cap A_n)[/tex], a možeš primjeniti to da su događaji nezavisni pa vrijedi [tex]P(A \cap B)=P(A) \cdot P(B)[/tex].


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 18:32 ned, 17. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ali zašto onda njegovo nije točno? [dtex]P(A\cup B\cup C\cup D)=1-P(A^c\cap B^c\cap C^c\cap D^c)=\text{[nezavisnost]}=1-P(A^c)P(B^c)P(C^c)P(D^c)=1-0.9\cdot 0.7\cdot 0.6\cdot 0.5=1-0.189=0.811[/dtex]
Inače, savjet: [tex]A=\{\text{Prvi avion je pogodio brod}\}[/tex].
Ali zašto onda njegovo nije točno? [dtex]P(A\cup B\cup C\cup D)=1-P(A^c\cap B^c\cap C^c\cap D^c)=\text{[nezavisnost]}=1-P(A^c)P(B^c)P(C^c)P(D^c)=1-0.9\cdot 0.7\cdot 0.6\cdot 0.5=1-0.189=0.811[/dtex]
Inače, savjet: [tex]A=\{\text{Prvi avion je pogodio brod}\}[/tex].



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Optimum
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 09. 2011. (09:16:23)
Postovi: (41)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 3
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 22:03 ned, 17. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Zenon"]Ali zašto onda njegovo nije točno? [dtex]P(A\cup B\cup C\cup D)=1-P(A^c\cap B^c\cap C^c\cap D^c)=\text{[nezavisnost]}=1-P(A^c)P(B^c)P(C^c)P(D^c)=1-0.9\cdot 0.7\cdot 0.6\cdot 0.5=1-0.189=0.811[/dtex]
Inače, savjet: [tex]A=\{\text{Prvi avion je pogodio brod}\}[/tex].[/quote]

Da, u pravu si, na prvi pogled nisam vidio da je korištena Sylvestrova formula, a za a) je bila neophodna (ako ne koristimo rezultat dobiven u b) ), pa sam na prvu odmah bubnuo da nije točno :lol:
p.s. hvala za Latex savjet, nije mi se dalo pregledavati kako to treba izgledati!
Zenon (napisa):
Ali zašto onda njegovo nije točno? [dtex]P(A\cup B\cup C\cup D)=1-P(A^c\cap B^c\cap C^c\cap D^c)=\text{[nezavisnost]}=1-P(A^c)P(B^c)P(C^c)P(D^c)=1-0.9\cdot 0.7\cdot 0.6\cdot 0.5=1-0.189=0.811[/dtex]
Inače, savjet: [tex]A=\{\text{Prvi avion je pogodio brod}\}[/tex].


Da, u pravu si, na prvi pogled nisam vidio da je korištena Sylvestrova formula, a za a) je bila neophodna (ako ne koristimo rezultat dobiven u b) ), pa sam na prvu odmah bubnuo da nije točno Laughing
p.s. hvala za Latex savjet, nije mi se dalo pregledavati kako to treba izgledati!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Optimum
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 09. 2011. (09:16:23)
Postovi: (41)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 3
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 23:34 ned, 17. 2. 2013    Naslov: Re: Nezavisni avioni i škart tvornica Citirajte i odgovorite

[quote="Saf"]2. zadatak (škart roba)[/quote]

Pošto pričamo o "velikoserijskoj proizvodnji", tada je broj proizvoda odnosno [tex]n>20[/tex], a [tex]X=\text{Broj škart proizvoda}[/tex], a [tex]p=0.02[/tex]
Po Moivre-Laplaceovom centralnom teoremu ti vrijedi (kad je [tex]q=1-p[/tex]) [tex]0.95<P(X>0)[/tex], odnosno [tex]0.95<P(\frac{X-np}{npq} > \frac{1- np}{npq})[/tex], sad to lako središ.
Saf (napisa):
2. zadatak (škart roba)


Pošto pričamo o "velikoserijskoj proizvodnji", tada je broj proizvoda odnosno [tex]n>20[/tex], a [tex]X=\text{Broj škart proizvoda}[/tex], a [tex]p=0.02[/tex]
Po Moivre-Laplaceovom centralnom teoremu ti vrijedi (kad je [tex]q=1-p[/tex]) [tex]0.95<P(X>0)[/tex], odnosno [tex]0.95<P(\frac{X-np}{npq} > \frac{1- np}{npq})[/tex], sad to lako središ.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 0:27 pon, 18. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Optimum"]p.s. hvala za Latex savjet, nije mi se dalo pregledavati kako to treba izgledati![/quote]
I drugi put :D
Optimum (napisa):
p.s. hvala za Latex savjet, nije mi se dalo pregledavati kako to treba izgledati!

I drugi put Very Happy



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Saf
Forumski umjetnik
Forumski umjetnik


Pridružen/a: 10. 06. 2005. (21:55:28)
Postovi: (1B0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
22 = 30 - 8
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 9:37 pon, 18. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala, puno mi je pomoglo! Za avione sam slutio da sam upravu ali mi se činilo kao prejednostavno rješenje...

Za škart tvornicu sam krenuto krivo, falio i je Moivre-Laplaceovom centralni teorem... Još samo jedno pitanje, "velikoserijska proizvodnja" [latex]n>20[/latex] je definicija ili...?

Zašto Zenon nemre dobit sarma+?
Hvala, puno mi je pomoglo! Za avione sam slutio da sam upravu ali mi se činilo kao prejednostavno rješenje...

Za škart tvornicu sam krenuto krivo, falio i je Moivre-Laplaceovom centralni teorem... Još samo jedno pitanje, "velikoserijska proizvodnja" je definicija ili...?

Zašto Zenon nemre dobit sarma+?



_________________
Super Nut Chase
moj site
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Tomislav
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 10. 2010. (20:18:25)
Postovi: (181)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
23 = 116 - 93

PostPostano: 17:01 pon, 18. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja bih rekao jer [latex]\infty + 1=\infty[/latex], pa niti nema smisla :lol:
Ja bih rekao jer , pa niti nema smisla Laughing


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Optimum
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 09. 2011. (09:16:23)
Postovi: (41)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 3
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 0:30 uto, 19. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Saf"]Zašto Zenon nemre dobit sarma+?[/quote]

Jer su mu zločesti (možda čak i ljubomorni) ljudi davali sarme---.
Pa su administratori ugasili to nepotrebno iživljavanje.

A u vezi ovog [tex]n>20[/tex], a koliko se sjećam (loše se sjećam, makar sam kolegij položio prije 20 dana), to su jedan od uvjeta koji mora biti zadovoljen kako bi Moivre-Laplaceov teorem "dovoljno dobro" aproksimirao!
Kad bi bilo [tex]n<20[/tex] & [tex]np<10[/tex] tada bi se primjenjivao Poissonov teorem. (Molim, ne uzeti ovo kao potpuno točno, govorim po sjećanju znamenke, ali nadam se da ako nije skroz točno da je barem približno).
Saf (napisa):
Zašto Zenon nemre dobit sarma+?


Jer su mu zločesti (možda čak i ljubomorni) ljudi davali sarme—.
Pa su administratori ugasili to nepotrebno iživljavanje.

A u vezi ovog [tex]n>20[/tex], a koliko se sjećam (loše se sjećam, makar sam kolegij položio prije 20 dana), to su jedan od uvjeta koji mora biti zadovoljen kako bi Moivre-Laplaceov teorem "dovoljno dobro" aproksimirao!
Kad bi bilo [tex]n<20[/tex] & [tex]np<10[/tex] tada bi se primjenjivao Poissonov teorem. (Molim, ne uzeti ovo kao potpuno točno, govorim po sjećanju znamenke, ali nadam se da ako nije skroz točno da je barem približno).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan