Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zadatak 7.4
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Statistika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 17:18 sub, 1. 6. 2013    Naslov: Zadatak 7.4 Citirajte i odgovorite

Imam pitanje o zadatku 7.4 na 133. strani ovdje:
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/vjezbe_novo.pdf

Otkuda, zašto, kako vrijedi da je
[dtex]L(\lambda) = \prod _{i=1}^5 p_i ^{N_i}[/dtex]
:?:

Otprije znamo da je MLE za neki [tex]\lambda[/tex] jednak

[tex]L(\lambda) = f(x_1 | \lambda) \cdot ... \cdot f(x_n | \lambda) [/tex], a kako je [tex]f[/tex] gustoća eksponencijalne, vrijedi

[tex]L(\lambda) = \lambda e ^{-\lambda x_1} \cdot ... \cdot \lambda e ^{-\lambda x_n} [/tex]

I pitanje je koja je veza ovoga sa jednakošću s početka.

Bio bih jako zahvalan na detaljnom raspisu :)

Puno hvala!
Imam pitanje o zadatku 7.4 na 133. strani ovdje:
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/stat/files/vjezbe_novo.pdf

Otkuda, zašto, kako vrijedi da je
[dtex]L(\lambda) = \prod _{i=1}^5 p_i ^{N_i}[/dtex]
Question

Otprije znamo da je MLE za neki [tex]\lambda[/tex] jednak

[tex]L(\lambda) = f(x_1 | \lambda) \cdot ... \cdot f(x_n | \lambda) [/tex], a kako je [tex]f[/tex] gustoća eksponencijalne, vrijedi

[tex]L(\lambda) = \lambda e ^{-\lambda x_1} \cdot ... \cdot \lambda e ^{-\lambda x_n} [/tex]

I pitanje je koja je veza ovoga sa jednakošću s početka.

Bio bih jako zahvalan na detaljnom raspisu Smile

Puno hvala!


[Vrh]
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 17:47 sub, 1. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

U tom zadatku je funkcija gustoće [dtex]f(x | \lambda) =
\begin{cases}
p_i, & x \in [1000 (i - 1), 1000 i \rangle \\
0, & \text{inače}
\end{cases}[/dtex]
Primijeti da samo znaš kojoj grupi pripada neka žarulja, pa ne možeš koristiti [tex]\lambda e^{-\lambda x}[/tex].
U tom zadatku je funkcija gustoće [dtex]f(x | \lambda) =
\begin{cases}
p_i, & x \in [1000 (i - 1), 1000 i \rangle \\
0, & \text{inače}
\end{cases}[/dtex]
Primijeti da samo znaš kojoj grupi pripada neka žarulja, pa ne možeš koristiti [tex]\lambda e^{-\lambda x}[/tex].


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 18:09 sub, 1. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pmli"]U tom zadatku je funkcija gustoće [dtex]f(x | \lambda) =
\begin{cases}
p_i, & x \in [1000 (i - 1), 1000 i \rangle \\
0, & \text{inače}
\end{cases}[/dtex]
[/quote]

Puno ti hvala, no još mi nije skroz jasno... :?

Umjesto npr. [tex]1000[/tex] i [tex]2000[/tex] pišem [tex]a[/tex] i [tex]b[/tex]...

Mi računamo (str. 133)
[tex]p_i = \mathbb{P}(a \leq X < b) = F(b) - F(a) = \displaystyle\int_a^b f(t)dt[/tex]

Kako onda ispada da je (i u ovome što si ti napisao)

[tex]p_i = f(\lambda)[/tex]

umjesto

[tex]p_i = \displaystyle\int_a^b f(t | \lambda)dt[/tex],

to mi nije jasno ??

Još jednom puno hvala!
pmli (napisa):
U tom zadatku je funkcija gustoće [dtex]f(x | \lambda) =
\begin{cases}
p_i, & x \in [1000 (i - 1), 1000 i \rangle \\
0, & \text{inače}
\end{cases}[/dtex]


Puno ti hvala, no još mi nije skroz jasno... Confused

Umjesto npr. [tex]1000[/tex] i [tex]2000[/tex] pišem [tex]a[/tex] i [tex]b[/tex]...

Mi računamo (str. 133)
[tex]p_i = \mathbb{P}(a \leq X < b) = F(b) - F(a) = \displaystyle\int_a^b f(t)dt[/tex]

Kako onda ispada da je (i u ovome što si ti napisao)

[tex]p_i = f(\lambda)[/tex]

umjesto

[tex]p_i = \displaystyle\int_a^b f(t | \lambda)dt[/tex],

to mi nije jasno ??

Još jednom puno hvala!


[Vrh]
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 18:56 sub, 1. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

U pravu si, to što sam napisao ne može biti funkcija gustoće. Treba se podijeliti s 1000 da bude ok. No, nije ni to dobro, jer imamo kategorije, tj. neku diskretnu slučajnu varijablu, a ne neprekidnu. Najbolje je onda to shvatiti kao diskretnu slučajnu varijablu za koju je [tex]p_i[/tex] vjerojatnost da je žarulja upala u [tex]i[/tex]-tu kategoriju.
U pravu si, to što sam napisao ne može biti funkcija gustoće. Treba se podijeliti s 1000 da bude ok. No, nije ni to dobro, jer imamo kategorije, tj. neku diskretnu slučajnu varijablu, a ne neprekidnu. Najbolje je onda to shvatiti kao diskretnu slučajnu varijablu za koju je [tex]p_i[/tex] vjerojatnost da je žarulja upala u [tex]i[/tex]-tu kategoriju.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lafiel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2007. (09:56:59)
Postovi: (153)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
27 = 51 - 24

PostPostano: 22:13 uto, 4. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pmli"]No, nije ni to dobro, jer imamo kategorije, tj. neku diskretnu slučajnu varijablu, a ne neprekidnu. Najbolje je onda to shvatiti kao diskretnu slučajnu varijablu za koju je [tex]p_i[/tex] vjerojatnost da je žarulja upala u [tex]i[/tex]-tu kategoriju.[/quote]
pmli, pitanjce: ja sam (u svojoj glavi :P ) interpretirala taj zadatak [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=182702#182702]ovako[/url]. Zašto bi činjenica da imamo kategorije značila da je riječ o diskretnoj slučajnoj varijabli? Naše kategorije su u biti intervali, koje smo i uveli baš zato što neprekidna sl. varijabla ne može pogoditi točno određenu vrijednost. Zbunio si me u 23:12 večer prije kolokvija. :fever:
pmli (napisa):
No, nije ni to dobro, jer imamo kategorije, tj. neku diskretnu slučajnu varijablu, a ne neprekidnu. Najbolje je onda to shvatiti kao diskretnu slučajnu varijablu za koju je [tex]p_i[/tex] vjerojatnost da je žarulja upala u [tex]i[/tex]-tu kategoriju.

pmli, pitanjce: ja sam (u svojoj glavi Razz ) interpretirala taj zadatak ovako. Zašto bi činjenica da imamo kategorije značila da je riječ o diskretnoj slučajnoj varijabli? Naše kategorije su u biti intervali, koje smo i uveli baš zato što neprekidna sl. varijabla ne može pogoditi točno određenu vrijednost. Zbunio si me u 23:12 večer prije kolokvija. Groznica



_________________
Weit von hier fällt Gold von den Sternen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 22:31 uto, 4. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Lafiel"][quote="pmli"]No, nije ni to dobro, jer imamo kategorije, tj. neku diskretnu slučajnu varijablu, a ne neprekidnu. Najbolje je onda to shvatiti kao diskretnu slučajnu varijablu za koju je [tex]p_i[/tex] vjerojatnost da je žarulja upala u [tex]i[/tex]-tu kategoriju.[/quote]
pmli, pitanjce: ja sam (u svojoj glavi :P ) interpretirala taj zadatak [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=182702#182702]ovako[/url]. Zašto bi činjenica da imamo kategorije značila da je riječ o diskretnoj slučajnoj varijabli? Naše kategorije su u biti intervali, koje smo i uveli baš zato što neprekidna sl. varijabla ne može pogoditi točno određenu vrijednost. Zbunio si me u 23:12 večer prije kolokvija. :fever:[/quote]
Za neprekidne razdiobe postoji KS test. Nadam se da je jasno da kada radiš s podacima iz neprekidne distribucije (u praksi, ne na kolokviju), nećeš te podatke grupirati.
Lafiel (napisa):
pmli (napisa):
No, nije ni to dobro, jer imamo kategorije, tj. neku diskretnu slučajnu varijablu, a ne neprekidnu. Najbolje je onda to shvatiti kao diskretnu slučajnu varijablu za koju je [tex]p_i[/tex] vjerojatnost da je žarulja upala u [tex]i[/tex]-tu kategoriju.

pmli, pitanjce: ja sam (u svojoj glavi Razz ) interpretirala taj zadatak ovako. Zašto bi činjenica da imamo kategorije značila da je riječ o diskretnoj slučajnoj varijabli? Naše kategorije su u biti intervali, koje smo i uveli baš zato što neprekidna sl. varijabla ne može pogoditi točno određenu vrijednost. Zbunio si me u 23:12 večer prije kolokvija. Groznica

Za neprekidne razdiobe postoji KS test. Nadam se da je jasno da kada radiš s podacima iz neprekidne distribucije (u praksi, ne na kolokviju), nećeš te podatke grupirati.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lafiel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2007. (09:56:59)
Postovi: (153)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
27 = 51 - 24

PostPostano: 22:33 uto, 4. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

K'o živ, k'o mrtav dok ja dođem do prakse.
K'o živ, k'o mrtav dok ja dođem do prakse.



_________________
Weit von hier fällt Gold von den Sternen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Statistika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan