Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Doktorski studij (studij)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
jackass9
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2009. (10:23:58)
Postovi: (15D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 13 - 21
Lokacija: pod stolom

PostPostano: 18:56 sri, 26. 6. 2013    Naslov: Doktorski studij Citirajte i odgovorite

Pozdrav!

Može li mi netko dati par informacija, odnosno odgovora na sljedeća pitanja o doktorskom studiju (nešto iz prakse ili znate da je tako) jer na stranici faksa stvarno gotovo ništa ne piše...

Ako zadovoljavate sve uvjete za upis studija, odobravaju li ga oni svima?

Nešto sam načuo da plaćaš manje školarinu (ili ju niti ne plaćaš) ako radiš na faksu. Je li to istina? Koji je kriterij za izbor tamo? Mogu li onda na faksu raditi svi studenti doktorskog studija koji za to izraze želju ili ima i neka selekcija?

Važno mi to dosta, nema informacija, a imam ozbiljne namjere upisati ga :)

Ili najbolje da odem voditelju doktorskih studija i s njim prodiskutiram sve to?
Pozdrav!

Može li mi netko dati par informacija, odnosno odgovora na sljedeća pitanja o doktorskom studiju (nešto iz prakse ili znate da je tako) jer na stranici faksa stvarno gotovo ništa ne piše...

Ako zadovoljavate sve uvjete za upis studija, odobravaju li ga oni svima?

Nešto sam načuo da plaćaš manje školarinu (ili ju niti ne plaćaš) ako radiš na faksu. Je li to istina? Koji je kriterij za izbor tamo? Mogu li onda na faksu raditi svi studenti doktorskog studija koji za to izraze želju ili ima i neka selekcija?

Važno mi to dosta, nema informacija, a imam ozbiljne namjere upisati ga Smile

Ili najbolje da odem voditelju doktorskih studija i s njim prodiskutiram sve to?



_________________
Nema mozga do malog mozga
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 19:59 sri, 26. 6. 2013    Naslov: Re: Doktorski studij Citirajte i odgovorite

[quote="jackass9"]Ako zadovoljavate sve uvjete za upis studija, odobravaju li ga oni svima?[/quote]

Jos nisam cuo da je itko zadovoljavao uvjete i otpao.

[quote="jackass9"]Nešto sam načuo da plaćaš manje školarinu (ili ju niti ne plaćaš) ako radiš na faksu. Je li to istina? Koji je kriterij za izbor tamo? Mogu li onda na faksu raditi svi studenti doktorskog studija koji za to izraze želju ili ima i neka selekcija?[/quote]

Istina je. Asistentima studij placa MZOS. Ima selekcija i sanse da upadnes su [tex]\varepsilon[/tex] ili manje. Jednostavno, MZOS ne otvara nova asistentska mjesta, a vec ponesto kandidata ceka na mjesto (to su honorarci koji rade za smijesno mali honorar u nadi da ce se Sv. Ministar jednog dana smilovati i odobriti nova asistentska mjesta te da ce bas oni, od svih koji cekaju, i dobiti jedno od tih mjesta).

Sto se placanja tice, MO (koliko mi je poznato (no mozda nisam informiran), na UniZg samo MO) daje mogucnost da placas manje (6kkn/god) ako si sam placas. Ako ti placa neka firma/institucija/..., onda je mislim 20kkn/god (ne znam je l' se mijenjalo unatrag godinu dana).

Osobni stav:
1. Ako te ozbiljno zanima znanstveni rad, trazi stipendiju vani i idi tamo na doktorat;
2. Ako te znanost ne zanima, ali zelis doktorat i ici zivjeti i raditi van Hr (famozni "Zapad"), postupi kako sam napisao pod 1;
3. Ako te znanost ne zanima, ali zelis doktorat i ostati zivjeti i raditi u Hr, zaboravi, jer ces s doktoratom biti "prekvalificiran" i bit ce ti teze naci posao nego bez doktorata (da ne spominjem godine, trud i novac potracene na taj doktorat);

Nadam se da sam pomogao, a i da ce ti se javiti i netko sa svjezijim iskustvima naseg doktorskog studija, da te jos malo prosvijetli. :)
jackass9 (napisa):
Ako zadovoljavate sve uvjete za upis studija, odobravaju li ga oni svima?


Jos nisam cuo da je itko zadovoljavao uvjete i otpao.

jackass9 (napisa):
Nešto sam načuo da plaćaš manje školarinu (ili ju niti ne plaćaš) ako radiš na faksu. Je li to istina? Koji je kriterij za izbor tamo? Mogu li onda na faksu raditi svi studenti doktorskog studija koji za to izraze želju ili ima i neka selekcija?


Istina je. Asistentima studij placa MZOS. Ima selekcija i sanse da upadnes su [tex]\varepsilon[/tex] ili manje. Jednostavno, MZOS ne otvara nova asistentska mjesta, a vec ponesto kandidata ceka na mjesto (to su honorarci koji rade za smijesno mali honorar u nadi da ce se Sv. Ministar jednog dana smilovati i odobriti nova asistentska mjesta te da ce bas oni, od svih koji cekaju, i dobiti jedno od tih mjesta).

Sto se placanja tice, MO (koliko mi je poznato (no mozda nisam informiran), na UniZg samo MO) daje mogucnost da placas manje (6kkn/god) ako si sam placas. Ako ti placa neka firma/institucija/..., onda je mislim 20kkn/god (ne znam je l' se mijenjalo unatrag godinu dana).

Osobni stav:
1. Ako te ozbiljno zanima znanstveni rad, trazi stipendiju vani i idi tamo na doktorat;
2. Ako te znanost ne zanima, ali zelis doktorat i ici zivjeti i raditi van Hr (famozni "Zapad"), postupi kako sam napisao pod 1;
3. Ako te znanost ne zanima, ali zelis doktorat i ostati zivjeti i raditi u Hr, zaboravi, jer ces s doktoratom biti "prekvalificiran" i bit ce ti teze naci posao nego bez doktorata (da ne spominjem godine, trud i novac potracene na taj doktorat);

Nadam se da sam pomogao, a i da ce ti se javiti i netko sa svjezijim iskustvima naseg doktorskog studija, da te jos malo prosvijetli. Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
duje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (12:21:31)
Postovi: (55C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
338 = 339 - 1

PostPostano: 20:37 sri, 26. 6. 2013    Naslov: Re: Doktorski studij Citirajte i odgovorite

[quote="jackass9"]
Ako zadovoljavate sve uvjete za upis studija, odobravaju li ga oni svima?
[/quote]
Da. Za sada na doktorskom studiju matematike nema kvota, pa se primaju svi koji zadovoljavaju uvjete. Godišnje su upiše oko 20 studenata.
[quote="jackass9"]
Nešto sam načuo da plaćaš manje školarinu (ili ju niti ne plaćaš) ako radiš na faksu. Je li to istina?
[/quote]
Prema kolektivnog ugovoru, asistentima i znanstvenim novacima školarinu plaća ustanova (fakultet ili institut, koji dobiju refundaciju od MZOS-a). Postoji mogućnost umanjenja školarine za naslovne asistente koji honorarno drže nastavu na PMF-MO.
[quote="jackass9"]
Koji je kriterij za izbor tamo? Mogu li onda na faksu raditi svi studenti doktorskog studija koji za to izraze želju ili ima i neka selekcija?
[/quote]
Ministarstvo već dvije godine ne otvara nova mjesta za znanstvene novake. (To je po mom mišljenju najkatastrofalniji dio i inače katastrofalne i neodgovorne politike tog ministarstva.)
S vremena na vrijeme se raspisuju natječaji za asistentska mjesta na fakultetima koji su do sada imali asistente (a ne znanstvene novake), jer se asistentska mjesta mogu zamijeniti (a novačka ne mogu) kad stari asistenti izađu iz sustava iz bilo kojeg razloga. Zainteresirani trebaju pratiti natječaje ili se raspitati na matematičkim zavodima i katedrama po fakultetima.
jackass9 (napisa):

Ako zadovoljavate sve uvjete za upis studija, odobravaju li ga oni svima?

Da. Za sada na doktorskom studiju matematike nema kvota, pa se primaju svi koji zadovoljavaju uvjete. Godišnje su upiše oko 20 studenata.
jackass9 (napisa):

Nešto sam načuo da plaćaš manje školarinu (ili ju niti ne plaćaš) ako radiš na faksu. Je li to istina?

Prema kolektivnog ugovoru, asistentima i znanstvenim novacima školarinu plaća ustanova (fakultet ili institut, koji dobiju refundaciju od MZOS-a). Postoji mogućnost umanjenja školarine za naslovne asistente koji honorarno drže nastavu na PMF-MO.
jackass9 (napisa):

Koji je kriterij za izbor tamo? Mogu li onda na faksu raditi svi studenti doktorskog studija koji za to izraze želju ili ima i neka selekcija?

Ministarstvo već dvije godine ne otvara nova mjesta za znanstvene novake. (To je po mom mišljenju najkatastrofalniji dio i inače katastrofalne i neodgovorne politike tog ministarstva.)
S vremena na vrijeme se raspisuju natječaji za asistentska mjesta na fakultetima koji su do sada imali asistente (a ne znanstvene novake), jer se asistentska mjesta mogu zamijeniti (a novačka ne mogu) kad stari asistenti izađu iz sustava iz bilo kojeg razloga. Zainteresirani trebaju pratiti natječaje ili se raspitati na matematičkim zavodima i katedrama po fakultetima.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 22:53 sri, 26. 6. 2013    Naslov: Re: Doktorski studij Citirajte i odgovorite

[quote="jackass9"]Važno mi to dosta, nema informacija, a imam ozbiljne namjere upisati ga :)[/quote]

Ako imaš ozbiljne namjere upisati PDS na PMF-MO, onda vjerojatno imaš i ideju s kojim mentorom želiš raditi u smjeru koji te zanima.

Tako da bi "nulti" korak bio da kontaktiraš potencijalnog mentora je li spreman za suradnju.

Taj savjet vrijedi i ako se odlučiš za doktorski studij u inozemstvu.

Ostalo su ti vsego i duje detaljno odgovorili.

Razmisli jako dobro s kojim ciljem upisuješ PDS, tj. što želiš nakon toga.
Nije posve nemoguće raditi znanost u HR, ali rapidno biva sve teže.
Izuzetno ovisi o tome s kime radiš, kakve kontakte s kolegama vani ćeš ostvariti, te imaš li asistentski ili neki sličan posao.
jackass9 (napisa):
Važno mi to dosta, nema informacija, a imam ozbiljne namjere upisati ga Smile


Ako imaš ozbiljne namjere upisati PDS na PMF-MO, onda vjerojatno imaš i ideju s kojim mentorom želiš raditi u smjeru koji te zanima.

Tako da bi "nulti" korak bio da kontaktiraš potencijalnog mentora je li spreman za suradnju.

Taj savjet vrijedi i ako se odlučiš za doktorski studij u inozemstvu.

Ostalo su ti vsego i duje detaljno odgovorili.

Razmisli jako dobro s kojim ciljem upisuješ PDS, tj. što želiš nakon toga.
Nije posve nemoguće raditi znanost u HR, ali rapidno biva sve teže.
Izuzetno ovisi o tome s kime radiš, kakve kontakte s kolegama vani ćeš ostvariti, te imaš li asistentski ili neki sličan posao.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jackass9
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2009. (10:23:58)
Postovi: (15D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 13 - 21
Lokacija: pod stolom

PostPostano: 8:44 čet, 27. 6. 2013    Naslov: Re: Doktorski studij Citirajte i odgovorite

za početak, veliko vam hvala svima odmah na informacijama iz svakog "čoška", takvim sam se odgovorima i nadao 8)

@vsego:Taj osobni stav me i muči (konkretno, gdje studirati) jer bih stvarno želio živjeti i raditi tu pa makar i nakon završenog doktorskog, ali u zadnje vrijeme slušam svakakve priče koje mi zvuče pomalo razumno pa i ne znam koliko je to pametno :D

@duje:Aha, ok. Znači, dobra stvar je i okolo se raspitati na fakultetima imaju li potrebu za asistentskim kadrom našeg usmjerenja. Razumijem :)

@venovako: Imam neke ideje, ali ne znam jesu li vrijedne doktorata. To bi onda vjerojatno bilo najbolje se raspitati i konzultirati s potencijalnim mentorima.

Mene i muče takve stvari koje ste naveli, pogotovo te vezane uz rad na fakultetu jer, ne znam zašto, ali imam stvarno izraženu želju raditi na fakultetu i što se znanstvenog rada tiče, ali i što se one edukacijske strane tiče.

Hvala vam lijepa još jednom svima na odgovorima, siguran sam da su ovi odgovori iz prve ruke zanimali i nekolicinu kolega. Imam još (bar se nadam) godinu dana do kraja diplomskog pa ću do onda to nekako probati odvagnuti što je pametno, a što ne i donijeti odluku.

Hvala i lijepi pozdrav :)
za početak, veliko vam hvala svima odmah na informacijama iz svakog "čoška", takvim sam se odgovorima i nadao Cool

@vsego:Taj osobni stav me i muči (konkretno, gdje studirati) jer bih stvarno želio živjeti i raditi tu pa makar i nakon završenog doktorskog, ali u zadnje vrijeme slušam svakakve priče koje mi zvuče pomalo razumno pa i ne znam koliko je to pametno Very Happy

@duje:Aha, ok. Znači, dobra stvar je i okolo se raspitati na fakultetima imaju li potrebu za asistentskim kadrom našeg usmjerenja. Razumijem Smile

@venovako: Imam neke ideje, ali ne znam jesu li vrijedne doktorata. To bi onda vjerojatno bilo najbolje se raspitati i konzultirati s potencijalnim mentorima.

Mene i muče takve stvari koje ste naveli, pogotovo te vezane uz rad na fakultetu jer, ne znam zašto, ali imam stvarno izraženu želju raditi na fakultetu i što se znanstvenog rada tiče, ali i što se one edukacijske strane tiče.

Hvala vam lijepa još jednom svima na odgovorima, siguran sam da su ovi odgovori iz prve ruke zanimali i nekolicinu kolega. Imam još (bar se nadam) godinu dana do kraja diplomskog pa ću do onda to nekako probati odvagnuti što je pametno, a što ne i donijeti odluku.

Hvala i lijepi pozdrav Smile



_________________
Nema mozga do malog mozga
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 11:00 čet, 27. 6. 2013    Naslov: Re: Doktorski studij Citirajte i odgovorite

[quote="jackass9"]@vsego:Taj osobni stav me i muči (konkretno, gdje studirati) jer bih stvarno želio živjeti i raditi tu pa makar i nakon završenog doktorskog, ali u zadnje vrijeme slušam svakakve priče koje mi zvuče pomalo razumno pa i ne znam koliko je to pametno :D[/quote]
Živjeti i raditi tu ne znači da moraš i doktorirati tu.

Doktorat je ogromna investicija: iziskuje jako puno vremena, truda i novaca (računaj oportunitetni trošak doktorata, ako ćeš 5-6 godina studirati umjesto da radiš za bitno bolju plaću). Zato je bitno pažljivo i prije svega racionalno razmisliti o tome zašto želiš doktorirati, a onda gdje želiš doktorirati.

Zapitaj se što dobivaš doktoratom u Zagrebu. Je li on garancija da ćeš dobiti posao na Sveučilištu u Zagrebu? Nije. Šanse za to su ti bitno bolje ako doktoriraš vani (naravno, ne bilo gdje, nego na nekom jako dobrom sveučilištu), a i tada su [latex]\varepsilon[/latex] i manje (pri čemu je ovaj [latex]\varepsilon[/latex] bitno manji od [latex]\varepsilon[/latex]-a koji je spomenuo vsego).

Preporučujem ti da prije donošenja odluke pročitaš prvih nekoliko poglavlja u [url=http://www.udruga-point.hr/category/projekti/izdavastvo/vodic-za-poslijediplomski-studij-u-inozemstvu/]Vodiču za poslijediplomski studij u inozemstvu[/url].
jackass9 (napisa):
@vsego:Taj osobni stav me i muči (konkretno, gdje studirati) jer bih stvarno želio živjeti i raditi tu pa makar i nakon završenog doktorskog, ali u zadnje vrijeme slušam svakakve priče koje mi zvuče pomalo razumno pa i ne znam koliko je to pametno Very Happy

Živjeti i raditi tu ne znači da moraš i doktorirati tu.

Doktorat je ogromna investicija: iziskuje jako puno vremena, truda i novaca (računaj oportunitetni trošak doktorata, ako ćeš 5-6 godina studirati umjesto da radiš za bitno bolju plaću). Zato je bitno pažljivo i prije svega racionalno razmisliti o tome zašto želiš doktorirati, a onda gdje želiš doktorirati.

Zapitaj se što dobivaš doktoratom u Zagrebu. Je li on garancija da ćeš dobiti posao na Sveučilištu u Zagrebu? Nije. Šanse za to su ti bitno bolje ako doktoriraš vani (naravno, ne bilo gdje, nego na nekom jako dobrom sveučilištu), a i tada su i manje (pri čemu je ovaj bitno manji od -a koji je spomenuo vsego).

Preporučujem ti da prije donošenja odluke pročitaš prvih nekoliko poglavlja u Vodiču za poslijediplomski studij u inozemstvu.



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
greeneyes
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 09. 2004. (11:44:20)
Postovi: (CD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
36 = 47 - 11
Lokacija: The water's edge Is where she waits

PostPostano: 11:04 čet, 27. 6. 2013    Naslov: Re: Doktorski studij Citirajte i odgovorite

[quote="jackass9"]
@vsego:Taj osobni stav me i muči (konkretno, gdje studirati) jer bih stvarno želio živjeti i raditi tu pa makar i nakon završenog doktorskog, ali u zadnje vrijeme slušam svakakve priče koje mi zvuče pomalo razumno pa i ne znam koliko je to pametno :D[/quote]

Po mom iskustvu (tri godine doktorskog na MO pa transfer u Manchester) - pds na MO je katastrofalno nekvalitetan gubitak vremena. Ako ozbiljno zelis karijeru u akademiji (kao npr ja), trazi poziciju vani. Uvjeti za znanstveni rad u Hr su nepostojeci, a situacija ide samo na gore. Recimo da znanstveni novak ne bi trebao slati mailove kolegama u US da mu posalju clanak koji mu treba za rad, jer zagrebacko sveuciliste nema pristup glavnim bazama. Ako te zanima vise detalja, slobodno mi se javi u PM. ;)

[quote="jackass9"]
@duje:Aha, ok. Znači, dobra stvar je i okolo se raspitati na fakultetima imaju li potrebu za asistentskim kadrom našeg usmjerenja. Razumijem :)[/quote]

Vjerojatno ima ponesto honorarnih pozicija. To znaci da obavljas sav posao asistenta, no placen si po satu, a sanse za zaposlenje su minimalne. Sto znaci da ces ponesto godina potrositi na rad za koji ti se nece racunati ni dan radnog staza. Koliko god drzanje nastave bio uzitak, to nije posao znanstvenog novaka (sto se vani i postuje).
jackass9 (napisa):

@vsego:Taj osobni stav me i muči (konkretno, gdje studirati) jer bih stvarno želio živjeti i raditi tu pa makar i nakon završenog doktorskog, ali u zadnje vrijeme slušam svakakve priče koje mi zvuče pomalo razumno pa i ne znam koliko je to pametno Very Happy


Po mom iskustvu (tri godine doktorskog na MO pa transfer u Manchester) - pds na MO je katastrofalno nekvalitetan gubitak vremena. Ako ozbiljno zelis karijeru u akademiji (kao npr ja), trazi poziciju vani. Uvjeti za znanstveni rad u Hr su nepostojeci, a situacija ide samo na gore. Recimo da znanstveni novak ne bi trebao slati mailove kolegama u US da mu posalju clanak koji mu treba za rad, jer zagrebacko sveuciliste nema pristup glavnim bazama. Ako te zanima vise detalja, slobodno mi se javi u PM. Wink

jackass9 (napisa):

@duje:Aha, ok. Znači, dobra stvar je i okolo se raspitati na fakultetima imaju li potrebu za asistentskim kadrom našeg usmjerenja. Razumijem Smile


Vjerojatno ima ponesto honorarnih pozicija. To znaci da obavljas sav posao asistenta, no placen si po satu, a sanse za zaposlenje su minimalne. Sto znaci da ces ponesto godina potrositi na rad za koji ti se nece racunati ni dan radnog staza. Koliko god drzanje nastave bio uzitak, to nije posao znanstvenog novaka (sto se vani i postuje).



_________________
Am I so different from you
Now does it scare you that I'm able to discern
What to love and what to burn..
Don't judge what you don't understand..

// Disturbed: Fear
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 11:20 čet, 27. 6. 2013    Naslov: Re: Doktorski studij Citirajte i odgovorite

[quote="jackass9"]@vsego:Taj osobni stav me i muči (konkretno, gdje studirati) jer bih stvarno želio živjeti i raditi tu pa makar i nakon završenog doktorskog, ali u zadnje vrijeme slušam svakakve priče koje mi zvuče pomalo razumno pa i ne znam koliko je to pametno :D[/quote]

IMO, nije, no to je osobni stav.

[quote="jackass9"]@venovako: Imam neke ideje, ali ne znam jesu li vrijedne doktorata. To bi onda vjerojatno bilo najbolje se raspitati i konzultirati s potencijalnim mentorima.[/quote]

Imam dojam da nemas dobru viziju sto je doktorat. Prvo, "ideje vrijedne doktorata" su obicno dovoljno "napredne" da ce ti to dati mentor. Teoretski je moguce da vec sada sam imas dobru ideju kvalitetne teme, no to nije jako vjerojatno. Za pocetak, morao bi podosta citati znanstvenih clanaka iz podrucja, da budes svjestan sto je vec napravljeno i sto se radi.

Drugo, uz pretpostavku da te zanima podrucje iz kojeg radis doktorat, sama disertacija je najmanji problem i najugodniji dio posla (ili barem jedan od ugodnijih). Prije toga imas ispite, a PDS na Matematici je tu poslozen -- da se izrazim njezno i politicki korektno -- apsolutno neadekvatno.

Na kojem si trenutno smjeru?

[quote="venovako"]Šanse za to su ti bitno bolje ako doktoriraš vani[/quote]

Prema rijecima aktualnog rektora UniZg, sluzbena politika Sveucilista je da doktori ne idu u docente ako nisu odradili barem godinu dana vani. Po nekim naznakama, PMF[tex]\pm[/tex]MO se slazu s tim.

[quote="greeneyes"]To znaci da obavljas sav posao asistenta, no placen si po satu, a sanse za zaposlenje su minimalne.[/quote]

Po satu [b]nastave[/b], i to malo (mislim oko 50kn/sat). Konzultacije, ispravljanja i pripreme kolokvija,... to se, koliko znam, ne placa. Ne ulazi u staz i ne predstavlja nikakav plus (dapace, dozivljava se kao [b]minus[/b]!) pri trazenju trajnije pozicije na faxu.
jackass9 (napisa):
@vsego:Taj osobni stav me i muči (konkretno, gdje studirati) jer bih stvarno želio živjeti i raditi tu pa makar i nakon završenog doktorskog, ali u zadnje vrijeme slušam svakakve priče koje mi zvuče pomalo razumno pa i ne znam koliko je to pametno Very Happy


IMO, nije, no to je osobni stav.

jackass9 (napisa):
@venovako: Imam neke ideje, ali ne znam jesu li vrijedne doktorata. To bi onda vjerojatno bilo najbolje se raspitati i konzultirati s potencijalnim mentorima.


Imam dojam da nemas dobru viziju sto je doktorat. Prvo, "ideje vrijedne doktorata" su obicno dovoljno "napredne" da ce ti to dati mentor. Teoretski je moguce da vec sada sam imas dobru ideju kvalitetne teme, no to nije jako vjerojatno. Za pocetak, morao bi podosta citati znanstvenih clanaka iz podrucja, da budes svjestan sto je vec napravljeno i sto se radi.

Drugo, uz pretpostavku da te zanima podrucje iz kojeg radis doktorat, sama disertacija je najmanji problem i najugodniji dio posla (ili barem jedan od ugodnijih). Prije toga imas ispite, a PDS na Matematici je tu poslozen – da se izrazim njezno i politicki korektno – apsolutno neadekvatno.

Na kojem si trenutno smjeru?

venovako (napisa):
Šanse za to su ti bitno bolje ako doktoriraš vani


Prema rijecima aktualnog rektora UniZg, sluzbena politika Sveucilista je da doktori ne idu u docente ako nisu odradili barem godinu dana vani. Po nekim naznakama, PMF[tex]\pm[/tex]MO se slazu s tim.

greeneyes (napisa):
To znaci da obavljas sav posao asistenta, no placen si po satu, a sanse za zaposlenje su minimalne.


Po satu nastave, i to malo (mislim oko 50kn/sat). Konzultacije, ispravljanja i pripreme kolokvija,... to se, koliko znam, ne placa. Ne ulazi u staz i ne predstavlja nikakav plus (dapace, dozivljava se kao minus!) pri trazenju trajnije pozicije na faxu.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 11:41 čet, 27. 6. 2013    Naslov: Re: Doktorski studij Citirajte i odgovorite

[quote="jackass9"]Imam još (bar se nadam) godinu dana do kraja diplomskog pa ću do onda to nekako probati odvagnuti što je pametno, a što ne i donijeti odluku.

Hvala i lijepi pozdrav :)[/quote]
Odluku trebas donesti [i]sada[/i]. U ovo doba iduce godine biti ce prekasno, pogotovo ako razmisljas o USA.

Prijave za 2014/15 pocinju vec u kasnoj 2013 - npr. rok na Cambridgeu je 12. mjesec 2013. za 14/15, na drugim sveucilistima preporucaju da se prijavis do kraja 1. semestra u 13/14 ako zelis poceti u 1. semestru 14/15.

S obzirom da smo u EU, ne znam vise kako ce ici birokracija, ali vjerujem da i dalje za velik broj sveucilista u Europi, ne samo UK, trebas prezentirati dokaz o sposobnosti pracenja nastave/rada na Engleskom - znaci TOEFL ili IELTS.

Za USA trebas jos poloziti GRE.

Pa onda jos razgovarati s profesorima o preporukama, napisati cover letter itd. Ima posla, a cim rijesis ispite za ovu godinu, pravo vrijeme je da pocnes proucavati kakvi sve doktorski studiji postoje (npr. EU i USA imaju drugacije strukturirane studije) i sto je potrebno za upasti i kako sve to financirati.
jackass9 (napisa):
Imam još (bar se nadam) godinu dana do kraja diplomskog pa ću do onda to nekako probati odvagnuti što je pametno, a što ne i donijeti odluku.

Hvala i lijepi pozdrav Smile

Odluku trebas donesti sada. U ovo doba iduce godine biti ce prekasno, pogotovo ako razmisljas o USA.

Prijave za 2014/15 pocinju vec u kasnoj 2013 - npr. rok na Cambridgeu je 12. mjesec 2013. za 14/15, na drugim sveucilistima preporucaju da se prijavis do kraja 1. semestra u 13/14 ako zelis poceti u 1. semestru 14/15.

S obzirom da smo u EU, ne znam vise kako ce ici birokracija, ali vjerujem da i dalje za velik broj sveucilista u Europi, ne samo UK, trebas prezentirati dokaz o sposobnosti pracenja nastave/rada na Engleskom - znaci TOEFL ili IELTS.

Za USA trebas jos poloziti GRE.

Pa onda jos razgovarati s profesorima o preporukama, napisati cover letter itd. Ima posla, a cim rijesis ispite za ovu godinu, pravo vrijeme je da pocnes proucavati kakvi sve doktorski studiji postoje (npr. EU i USA imaju drugacije strukturirane studije) i sto je potrebno za upasti i kako sve to financirati.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
jackass9
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2009. (10:23:58)
Postovi: (15D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 13 - 21
Lokacija: pod stolom

PostPostano: 12:13 čet, 27. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Melkor:Da, imaš potpuno pravo. Ta financijska strana mi i je jedan od problema i to je jedan od glavnih problema koji me trenutno koči. Sigurno da postoji želja doktoriranja i vani, ali me strah kakva je to razina jezika potrebna da se tamo prate predavanja. Vjerojatno bi bila neloša ideja prolistati nešto od tamošnje literature pa vidjeti da li mi ta razina odgovara...I hvala na linku, proučit ću ga :)

@greeneyes:Hvala ti na informacijama. Auf, ne bi trebao slati, slažem se :) Eh da, takve oglase i informacije sam maloprije i dobio s fakulteta da je to sve honorarno...Ako ne izgubim motiv za to, s obzirom na sve dosad prikupljene i doznate informacije te trenutno, javit ću ti se da malo proćakulamo :)

@vsego:Da,da. Nemam strogo određenu temu, ali me interesira par užih područja. Čitao sam nešto sitno znanstvene članke, al sam svjestan da je to sve vjerojatno podosta uznapredovalo od onda pa bi trebao prazgovarat s ljudima koji se time bave. Proučit ću još to malo sve pa pametnije odlučit. Hvala :)

@goranm:ee super, hvala ti na ovom infu. To bi mi vjerojatno trebalo za ovo kaj greeneyes predlaže. Proučit ću to malo pa vidit. Neka i godina pauze, bit ću stariji i možda pametniji (malo vjerojatno) :)

Hvala i vama još jednom na svima informacijama, mislim da sam sada još više spoznao realnu situaciju kakva je :) Nadao sam se da je bolja, al eto.
@Melkor:Da, imaš potpuno pravo. Ta financijska strana mi i je jedan od problema i to je jedan od glavnih problema koji me trenutno koči. Sigurno da postoji želja doktoriranja i vani, ali me strah kakva je to razina jezika potrebna da se tamo prate predavanja. Vjerojatno bi bila neloša ideja prolistati nešto od tamošnje literature pa vidjeti da li mi ta razina odgovara...I hvala na linku, proučit ću ga Smile

@greeneyes:Hvala ti na informacijama. Auf, ne bi trebao slati, slažem se Smile Eh da, takve oglase i informacije sam maloprije i dobio s fakulteta da je to sve honorarno...Ako ne izgubim motiv za to, s obzirom na sve dosad prikupljene i doznate informacije te trenutno, javit ću ti se da malo proćakulamo Smile

@vsego:Da,da. Nemam strogo određenu temu, ali me interesira par užih područja. Čitao sam nešto sitno znanstvene članke, al sam svjestan da je to sve vjerojatno podosta uznapredovalo od onda pa bi trebao prazgovarat s ljudima koji se time bave. Proučit ću još to malo sve pa pametnije odlučit. Hvala Smile

@goranm:ee super, hvala ti na ovom infu. To bi mi vjerojatno trebalo za ovo kaj greeneyes predlaže. Proučit ću to malo pa vidit. Neka i godina pauze, bit ću stariji i možda pametniji (malo vjerojatno) Smile

Hvala i vama još jednom na svima informacijama, mislim da sam sada još više spoznao realnu situaciju kakva je Smile Nadao sam se da je bolja, al eto.



_________________
Nema mozga do malog mozga
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
greeneyes
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 09. 2004. (11:44:20)
Postovi: (CD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
36 = 47 - 11
Lokacija: The water's edge Is where she waits

PostPostano: 14:29 čet, 27. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="jackass9"]@Melkor:Da, imaš potpuno pravo. Ta financijska strana mi i je jedan od problema i to je jedan od glavnih problema koji me trenutno koči. Sigurno da postoji želja doktoriranja i vani, ali me strah kakva je to razina jezika potrebna da se tamo prate predavanja. Vjerojatno bi bila neloša ideja prolistati nešto od tamošnje literature pa vidjeti da li mi ta razina odgovara...I hvala na linku, proučit ću ga :)[/quote]

Ako imas srece, PhD pozicija vani dolazi sa financiranjem (placen trosak studija + living costs). Ako imas manje srece, trebas sam naci neku dobru stipendiju, jer bez toga studirati vani mislim da nejde. To je prednost PhD studija na MO - zapravo nije skup. Ali taj plus se izgubi u ogromnim minusima koji dolaze od drugih (dugorocno bitnijih) faktora.

Sto se jezika tice, engleski se moze solidno dobro usavrsiti u relativno kratkom vremenu i to je u biti jezik koji ti treba za znanost. Ako zivis u zemlji koja nije englesko govorno podrucje, pametno je nauciti bar osnove i tog jezika (da u ducanu ne moras pokazivati rukama ;) ).

Ovo sto si rekao da ces baciti oko na literaturu je dobar test - ako te materijale citas s relativnom lakocom, mislim da ne bi trebao imati problema.

[quote="jackass9"]
@greeneyes:Ako ne izgubim motiv za to, s obzirom na sve dosad prikupljene i doznate informacije te trenutno, javit ću ti se da malo proćakulamo :)
[/quote]

To sto je situacija na MO losa, ne znaci da je svuda tako, drugim rijecima, nemoj odustati od zelje za PhD studijem samo zato jer ti je najlaksa opcija otpala. Meni je u Manchesteru super - svako malo se nesto znanstveno dogadja (seminari, sastanci, male konferencijice), atmosfera je izuzetno poticajna i pravo olaksanje od MO besmislica. Jedino sto mi ovdje fali sa PhD studija u Zagrebu su prof. Hari i prof. Singer. :naklon:

Neki generalni plan koji bih ti preporucila: odluci koja podrucja te zanimaju prema kolegijima koje si odslusao ('zanima me matematika' nije bas najpreciznije i moglo bi ne zavrsiti dobro) - recimo, teorija brojeva, linearna algebra, diferencijalne jednadzbe.. Uglavnom, da mozes reci: zanima me to i to. Onda provedi neko vrijeme na googlu u potrazi za mailing listama za svako od podrucja (NA-Digest za numeriku, Melkor ce znati za logiku I think ;) i td). PhD pozicije se tamo oglasavaju (tako sam ja dosla do svoje). I iduca stvar je pokusati vidjeti gdje se to sto zelis detaljnije proucavati radi kvalitetno - tu ne ulazi samo rangiranje sveucilista u igru, nego hrpa drugih faktora (poanta je da nadjes mjesto gdje se ovo sto ti zelis dobro radi, iako taj fax mozda nema super reputaciju za neko drugo podruce). Npr, za numericku linearnu algebru, NLA group na UniMan je kud zelis upasti, ali (navodno) ako zelis dobar computer science, trazi dalje.

[quote="jackass9"]
Hvala i vama još jednom na svima informacijama, mislim da sam sada još više spoznao realnu situaciju kakva je :) Nadao sam se da je bolja, al eto.[/quote]

Er, realno, mislim da je puno gora nego sto se iz ovog moze iscitati. :( Ne kazem da je svugdje vani super, divno i krasno, ali MO je skroz zaglibio u krivom smjeru sto se mladih znanstvenika i znanosti generalno tice.
jackass9 (napisa):
@Melkor:Da, imaš potpuno pravo. Ta financijska strana mi i je jedan od problema i to je jedan od glavnih problema koji me trenutno koči. Sigurno da postoji želja doktoriranja i vani, ali me strah kakva je to razina jezika potrebna da se tamo prate predavanja. Vjerojatno bi bila neloša ideja prolistati nešto od tamošnje literature pa vidjeti da li mi ta razina odgovara...I hvala na linku, proučit ću ga Smile


Ako imas srece, PhD pozicija vani dolazi sa financiranjem (placen trosak studija + living costs). Ako imas manje srece, trebas sam naci neku dobru stipendiju, jer bez toga studirati vani mislim da nejde. To je prednost PhD studija na MO - zapravo nije skup. Ali taj plus se izgubi u ogromnim minusima koji dolaze od drugih (dugorocno bitnijih) faktora.

Sto se jezika tice, engleski se moze solidno dobro usavrsiti u relativno kratkom vremenu i to je u biti jezik koji ti treba za znanost. Ako zivis u zemlji koja nije englesko govorno podrucje, pametno je nauciti bar osnove i tog jezika (da u ducanu ne moras pokazivati rukama Wink ).

Ovo sto si rekao da ces baciti oko na literaturu je dobar test - ako te materijale citas s relativnom lakocom, mislim da ne bi trebao imati problema.

jackass9 (napisa):

@greeneyes:Ako ne izgubim motiv za to, s obzirom na sve dosad prikupljene i doznate informacije te trenutno, javit ću ti se da malo proćakulamo Smile


To sto je situacija na MO losa, ne znaci da je svuda tako, drugim rijecima, nemoj odustati od zelje za PhD studijem samo zato jer ti je najlaksa opcija otpala. Meni je u Manchesteru super - svako malo se nesto znanstveno dogadja (seminari, sastanci, male konferencijice), atmosfera je izuzetno poticajna i pravo olaksanje od MO besmislica. Jedino sto mi ovdje fali sa PhD studija u Zagrebu su prof. Hari i prof. Singer. Zahvaljujem, postovani kolega!

Neki generalni plan koji bih ti preporucila: odluci koja podrucja te zanimaju prema kolegijima koje si odslusao ('zanima me matematika' nije bas najpreciznije i moglo bi ne zavrsiti dobro) - recimo, teorija brojeva, linearna algebra, diferencijalne jednadzbe.. Uglavnom, da mozes reci: zanima me to i to. Onda provedi neko vrijeme na googlu u potrazi za mailing listama za svako od podrucja (NA-Digest za numeriku, Melkor ce znati za logiku I think Wink i td). PhD pozicije se tamo oglasavaju (tako sam ja dosla do svoje). I iduca stvar je pokusati vidjeti gdje se to sto zelis detaljnije proucavati radi kvalitetno - tu ne ulazi samo rangiranje sveucilista u igru, nego hrpa drugih faktora (poanta je da nadjes mjesto gdje se ovo sto ti zelis dobro radi, iako taj fax mozda nema super reputaciju za neko drugo podruce). Npr, za numericku linearnu algebru, NLA group na UniMan je kud zelis upasti, ali (navodno) ako zelis dobar computer science, trazi dalje.

jackass9 (napisa):

Hvala i vama još jednom na svima informacijama, mislim da sam sada još više spoznao realnu situaciju kakva je Smile Nadao sam se da je bolja, al eto.


Er, realno, mislim da je puno gora nego sto se iz ovog moze iscitati. Sad Ne kazem da je svugdje vani super, divno i krasno, ali MO je skroz zaglibio u krivom smjeru sto se mladih znanstvenika i znanosti generalno tice.



_________________
Am I so different from you
Now does it scare you that I'm able to discern
What to love and what to burn..
Don't judge what you don't understand..

// Disturbed: Fear
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 14:53 čet, 27. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="jackass9"]Sigurno da postoji želja doktoriranja i vani, ali me strah kakva je to razina jezika potrebna da se tamo prate predavanja. Vjerojatno bi bila neloša ideja prolistati nešto od tamošnje literature pa vidjeti da li mi ta razina odgovara...[/quote]
Ako se zelis baviti znanoscu, bilo to u Hr ili inozemstvu, engleski moras savladati. Unazad nekih 50ak godina, svi relevantni znanstveni radovi su na engleskom, bez obzira dolaze li oni iz Njemacke, Japana ili Rusije.

Ne treba to biti razina profesionalnog prevodioca, cak niti tecnog govornika. Za pocetak dovoljno je da znas citati engleski.

Puno literature koja se preporuca na USA/EU sveucilistima je dostupna na engleskom. Meni najdraza je http://www.jmilne.org/math/CourseNotes/index.html (to su skripte, ali po kvaliteti bolje od nekih udzbenika) i http://www.jmilne.org/math/Books/index.html (ovo su knjige iz dosta napredne algebarske geometrije, tako da je mozda bolje da pogledas prvi link, bez obzira zanima li te taj dio matematike ili ne. Cisto da vidis da li mozes pratiti uvodno/prvo poglavlje).

[size=9][color=#999999]Added after 21 minutes:[/color][/size]

[quote]Neki generalni plan koji bih ti preporucila: odluci koja podrucja te zanimaju prema kolegijima koje si odslusao ('zanima me matematika' nije bas najpreciznije i moglo bi ne zavrsiti dobro) - recimo, teorija brojeva, linearna algebra, diferencijalne jednadzbe.. Uglavnom, da mozes reci: zanima me to i to. Onda provedi neko vrijeme na googlu u potrazi za mailing listama za svako od podrucja (NA-Digest za numeriku, Melkor ce znati za logiku I think Wink i td). PhD pozicije se tamo oglasavaju (tako sam ja dosla do svoje). I iduca stvar je pokusati vidjeti gdje se to sto zelis detaljnije proucavati radi kvalitetno - tu ne ulazi samo rangiranje sveucilista u igru, nego hrpa drugih faktora (poanta je da nadjes mjesto gdje se ovo sto ti zelis dobro radi, iako taj fax mozda nema super reputaciju za neko drugo podruce). Npr, za numericku linearnu algebru, NLA group na UniMan je kud zelis upasti, ali (navodno) ako zelis dobar computer science, trazi dalje. [/quote]
Jos jedan dobar plan je da pitas svog mentora da li ce netko od njegovih kolega u inozemstvu uzimati PhD studenta iduce godine. Cak i ako ti mentor ne zna odmah, zamoli ga da posalje par mailova kolegama s kojima je suradjivao.

Ako jos nisi odabrao mentora/diplomski, a imas u glavi neke kandidate, onda pogledaj popis radova koji su ti kandidati publicirali u zadnje 3 godine (te informacije su uglavnom dostupne na njihovim sluzbenim stranicama). Ako nadjes nesto sto ti se svidja, zamoli tog i tog profesora za razgovor, pitaj ga sto trebas savladat kako bi se ukljucio u istrazivajne, postoji li tema za diplomski koja bi posluzila kao uvod u to podrucje i zna li za nekog kolegu vani koji se bavi tim podrucjem, a da trazi PhD studente.

Pripremi se za taj (i slicne) razgovor(e) kao sto bi se pripremio za razgovor za posao. Dobro prezentirana motivacija i razumijevanje u sto se upustas cesto potencijalnom mentoru vrijede vise od prosjeka ocjena i slicnog.
jackass9 (napisa):
Sigurno da postoji želja doktoriranja i vani, ali me strah kakva je to razina jezika potrebna da se tamo prate predavanja. Vjerojatno bi bila neloša ideja prolistati nešto od tamošnje literature pa vidjeti da li mi ta razina odgovara...

Ako se zelis baviti znanoscu, bilo to u Hr ili inozemstvu, engleski moras savladati. Unazad nekih 50ak godina, svi relevantni znanstveni radovi su na engleskom, bez obzira dolaze li oni iz Njemacke, Japana ili Rusije.

Ne treba to biti razina profesionalnog prevodioca, cak niti tecnog govornika. Za pocetak dovoljno je da znas citati engleski.

Puno literature koja se preporuca na USA/EU sveucilistima je dostupna na engleskom. Meni najdraza je http://www.jmilne.org/math/CourseNotes/index.html (to su skripte, ali po kvaliteti bolje od nekih udzbenika) i http://www.jmilne.org/math/Books/index.html (ovo su knjige iz dosta napredne algebarske geometrije, tako da je mozda bolje da pogledas prvi link, bez obzira zanima li te taj dio matematike ili ne. Cisto da vidis da li mozes pratiti uvodno/prvo poglavlje).

Added after 21 minutes:

Citat:
Neki generalni plan koji bih ti preporucila: odluci koja podrucja te zanimaju prema kolegijima koje si odslusao ('zanima me matematika' nije bas najpreciznije i moglo bi ne zavrsiti dobro) - recimo, teorija brojeva, linearna algebra, diferencijalne jednadzbe.. Uglavnom, da mozes reci: zanima me to i to. Onda provedi neko vrijeme na googlu u potrazi za mailing listama za svako od podrucja (NA-Digest za numeriku, Melkor ce znati za logiku I think Wink i td). PhD pozicije se tamo oglasavaju (tako sam ja dosla do svoje). I iduca stvar je pokusati vidjeti gdje se to sto zelis detaljnije proucavati radi kvalitetno - tu ne ulazi samo rangiranje sveucilista u igru, nego hrpa drugih faktora (poanta je da nadjes mjesto gdje se ovo sto ti zelis dobro radi, iako taj fax mozda nema super reputaciju za neko drugo podruce). Npr, za numericku linearnu algebru, NLA group na UniMan je kud zelis upasti, ali (navodno) ako zelis dobar computer science, trazi dalje.

Jos jedan dobar plan je da pitas svog mentora da li ce netko od njegovih kolega u inozemstvu uzimati PhD studenta iduce godine. Cak i ako ti mentor ne zna odmah, zamoli ga da posalje par mailova kolegama s kojima je suradjivao.

Ako jos nisi odabrao mentora/diplomski, a imas u glavi neke kandidate, onda pogledaj popis radova koji su ti kandidati publicirali u zadnje 3 godine (te informacije su uglavnom dostupne na njihovim sluzbenim stranicama). Ako nadjes nesto sto ti se svidja, zamoli tog i tog profesora za razgovor, pitaj ga sto trebas savladat kako bi se ukljucio u istrazivajne, postoji li tema za diplomski koja bi posluzila kao uvod u to podrucje i zna li za nekog kolegu vani koji se bavi tim podrucjem, a da trazi PhD studente.

Pripremi se za taj (i slicne) razgovor(e) kao sto bi se pripremio za razgovor za posao. Dobro prezentirana motivacija i razumijevanje u sto se upustas cesto potencijalnom mentoru vrijede vise od prosjeka ocjena i slicnog.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 15:46 čet, 27. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]Ako jos nisi odabrao mentora/diplomski, a imas u glavi neke kandidate, onda pogledaj popis radova koji su ti kandidati publicirali u zadnje 3 godine (te informacije su uglavnom dostupne na njihovim sluzbenim stranicama).[/quote]

http://bib.irb.hr/pretrazivanje_jednostavno
Unesi ime i prezime pod Autorsko pretraživanje.
Informacije su (uglavnom, ima bugova) ažurne, što se ne bi moglo reći za sve službene stranice.
goranm (napisa):
Ako jos nisi odabrao mentora/diplomski, a imas u glavi neke kandidate, onda pogledaj popis radova koji su ti kandidati publicirali u zadnje 3 godine (te informacije su uglavnom dostupne na njihovim sluzbenim stranicama).


http://bib.irb.hr/pretrazivanje_jednostavno
Unesi ime i prezime pod Autorsko pretraživanje.
Informacije su (uglavnom, ima bugova) ažurne, što se ne bi moglo reći za sve službene stranice.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jackass9
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2009. (10:23:58)
Postovi: (15D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 13 - 21
Lokacija: pod stolom

PostPostano: 21:45 uto, 24. 9. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

malo mi je dugo trebalo da odgovorim, ispričavam se ovim putem, i zahvalim vam na komentarima...bijah neko vrijeme odsječen od svijeta, al mi došlo relativno dobro :D

@greeneyes: eh da, gledao sam te neke stipendije za phd i ima stvarno svakakvih ponuda, po zanimljivosti se ističu one na bliskom istoku :D neka od sveučilišta tamo su imala, bar dok sam gledao, dosta zanimljive ponude al ciljam na neko englesko govorno područje...i, ak je moguće, neki nepreveliki grad (tipa zagreb :D )

malo sam proučavao ta područja i odmah me ulovila teorija brojeva na prvu 8) drži me to još od kolegija teorija brojeva i ti njihovi problemi su mi odlični :D


@goranm:da,da razumijem. nije meni uopće engleski problem ni u govoru ni u pismu, jedino ne znam koliko bi mi trebalo da se, prilikom učenja, prešaltam automatizmom na razmišljanje na tom "stručnom" engleskom, a ne da si moram prvo sve prevodit u glavi pa onda..a ono, shvaćam da će i to doć, samo me strah koliko bi mi trebalo :D

eh, trebao sam prije pogledat tvoj post :D uzeo sam mentora i temu za diplomski koju mislim da ću "najljepše" napisati (bolje riječi se ne mogu sjetit), tj. bez prevelikog udubljivanja u knjige, a da ipak na nekaj liči :)

a ništ, hvala vam svima još jednom...ak ništ, nać ću sezonski posao za 20k kuna da platim školarinu :D (živim u nadi da takav postoji :) )
malo mi je dugo trebalo da odgovorim, ispričavam se ovim putem, i zahvalim vam na komentarima...bijah neko vrijeme odsječen od svijeta, al mi došlo relativno dobro Very Happy

@greeneyes: eh da, gledao sam te neke stipendije za phd i ima stvarno svakakvih ponuda, po zanimljivosti se ističu one na bliskom istoku Very Happy neka od sveučilišta tamo su imala, bar dok sam gledao, dosta zanimljive ponude al ciljam na neko englesko govorno područje...i, ak je moguće, neki nepreveliki grad (tipa zagreb Very Happy )

malo sam proučavao ta područja i odmah me ulovila teorija brojeva na prvu Cool drži me to još od kolegija teorija brojeva i ti njihovi problemi su mi odlični Very Happy


@goranm:da,da razumijem. nije meni uopće engleski problem ni u govoru ni u pismu, jedino ne znam koliko bi mi trebalo da se, prilikom učenja, prešaltam automatizmom na razmišljanje na tom "stručnom" engleskom, a ne da si moram prvo sve prevodit u glavi pa onda..a ono, shvaćam da će i to doć, samo me strah koliko bi mi trebalo Very Happy

eh, trebao sam prije pogledat tvoj post Very Happy uzeo sam mentora i temu za diplomski koju mislim da ću "najljepše" napisati (bolje riječi se ne mogu sjetit), tj. bez prevelikog udubljivanja u knjige, a da ipak na nekaj liči Smile

a ništ, hvala vam svima još jednom...ak ništ, nać ću sezonski posao za 20k kuna da platim školarinu Very Happy (živim u nadi da takav postoji Smile )



_________________
Nema mozga do malog mozga
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Neno
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2008. (20:03:15)
Postovi: (98)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-33 = 19 - 52
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 5:56 sri, 25. 9. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="jackass9"]...ak ništ, nać ću sezonski posao za 20k kuna da platim školarinu :D (živim u nadi da takav postoji :) )[/quote]
U Dukatu je 18 kn/satu, prek Student servisa.
jackass9 (napisa):
...ak ništ, nać ću sezonski posao za 20k kuna da platim školarinu Very Happy (živim u nadi da takav postoji Smile )

U Dukatu je 18 kn/satu, prek Student servisa.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jackass9
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2009. (10:23:58)
Postovi: (15D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 13 - 21
Lokacija: pod stolom

PostPostano: 14:11 sri, 25. 9. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Neno"][quote="jackass9"]...ak ništ, nać ću sezonski posao za 20k kuna da platim školarinu :D (živim u nadi da takav postoji :) )[/quote]
U Dukatu je 18 kn/satu, prek Student servisa.[/quote]

odlično, 140 dana posla otprilike bez slobodnih dana :D
Neno (napisa):
jackass9 (napisa):
...ak ništ, nać ću sezonski posao za 20k kuna da platim školarinu Very Happy (živim u nadi da takav postoji Smile )

U Dukatu je 18 kn/satu, prek Student servisa.


odlično, 140 dana posla otprilike bez slobodnih dana Very Happy



_________________
Nema mozga do malog mozga
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan