Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Skripta - Predavanja iz mjere (informacija)
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Mjera i integral
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 8:29 uto, 7. 7. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

O, pa hvala ti što si me spomenuo... nisam očekivao takvo iznenađenje... :D

Još jednom :klapklap: na trudu :D
O, pa hvala ti što si me spomenuo... nisam očekivao takvo iznenađenje... Very Happy

Još jednom Toooooo, majstoreeeee! na trudu Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
shumi1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 11. 2005. (20:28:04)
Postovi: (9F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
55 = 57 - 2

PostPostano: 12:36 sri, 10. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pošto je ovaj semestar sad već ozbiljno krenuo, bilo bi vrijeme da objavim ovu vijest:

Kao što ste mogli primjetiti u ovoj skripti, ima mnogo formula, ali sam poprilično škrt na objašnjenjima.
Meni (a i mnogim drugim studentima) bi bilo veoma drago da se nađe netko tko bi ovoj skripti dodao objašnjenja.

Ne radi se o nekom previše kompliciranom poslu. Više-manje se ovaj posao svodi na dodavanje vlastitih bilješki koje ste zapisali na predavanjima pokraj dokaza.
Poznavanje LaTeX-a nije nužno jer za dadavanje teksta u LaTeX nije potrebno neko znanje (objasni se maksimalno u 3 minute).

Source code neću objaviti javno samo iz razloga da ne nastane zbrka pa bih molio da zainteresirani pošalju privatnu poruku na ovom forumu.
Onaj tko se prijavi, dobiva source code sa pravom da mijenja BILO KOJI dio dokumenta, predstavlja sebe kao autora dokumenta, dobiva od mene uputstva kako je strukturiran dokument ... te naravno VJEČNU SLAVU na PMF-MO.
Ne bih imao ništa protiv ni da se javi netko od profesora/sistenata...

:keks: :victory: :okgreen:
Pošto je ovaj semestar sad već ozbiljno krenuo, bilo bi vrijeme da objavim ovu vijest:

Kao što ste mogli primjetiti u ovoj skripti, ima mnogo formula, ali sam poprilično škrt na objašnjenjima.
Meni (a i mnogim drugim studentima) bi bilo veoma drago da se nađe netko tko bi ovoj skripti dodao objašnjenja.

Ne radi se o nekom previše kompliciranom poslu. Više-manje se ovaj posao svodi na dodavanje vlastitih bilješki koje ste zapisali na predavanjima pokraj dokaza.
Poznavanje LaTeX-a nije nužno jer za dadavanje teksta u LaTeX nije potrebno neko znanje (objasni se maksimalno u 3 minute).

Source code neću objaviti javno samo iz razloga da ne nastane zbrka pa bih molio da zainteresirani pošalju privatnu poruku na ovom forumu.
Onaj tko se prijavi, dobiva source code sa pravom da mijenja BILO KOJI dio dokumenta, predstavlja sebe kao autora dokumenta, dobiva od mene uputstva kako je strukturiran dokument ... te naravno VJEČNU SLAVU na PMF-MO.
Ne bih imao ništa protiv ni da se javi netko od profesora/sistenata...

Oce keks? Pooobjeeedaaaa!!! Mr.Green says Ok!



_________________
Verum, sine mendatio, certum et verissimum
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mathh5
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 05. 2012. (12:16:25)
Postovi: (E)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 1 - 3

PostPostano: 19:14 sri, 26. 9. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Molim za objašnjenje primjera 1.6. Kako dobijemo onaj skup sa presjecima? Unaprijed hvala!
Molim za objašnjenje primjera 1.6. Kako dobijemo onaj skup sa presjecima? Unaprijed hvala!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 23:35 pon, 17. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mii/index.php?sadrzaj=predavanja.php

može li mi netko objasniti teorem 4.3. na stranici 21.
pri kraju dokaza, točnije dio 2. , nakon sto se definira familija D2, više mi ništa nije jasno :roll: :)
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mii/index.php?sadrzaj=predavanja.php

može li mi netko objasniti teorem 4.3. na stranici 21.
pri kraju dokaza, točnije dio 2. , nakon sto se definira familija D2, više mi ništa nije jasno Rolling Eyes Smile


[Vrh]
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 10:00 uto, 18. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mii/index.php?sadrzaj=predavanja.php

može li mi netko objasniti teorem 4.3. na stranici 21.
pri kraju dokaza, točnije dio 2. , nakon sto se definira familija D2, više mi ništa nije jasno :roll: :)[/quote]

Fora ovog dokaza je ukratko: želimo dokazati da svi elementi nekog početnog skupa imaju neko svojstvo. Definiramo novi skup i u njega stavimo sve elemente iz početnog koji zadovoljavaju to svojstvo. Pokažemo da su novi i početni skup jednaki, i to je upravo ono što smo htjeli dokazati.

Pretpostavit ću da ti je jasan ovaj dio na početku gdje se problem reducira do toga da samo treba vidjeti da je [latex]\mathcal{D}(\mathcal{C})[/latex] [latex]\pi[/latex]-sustav, to jest da za sve [latex]A, B \in \mathcal{D}(\mathcal{C})[/latex] vrijedi [latex]A \cap B \in \mathcal{D}(\mathcal{C})[/latex].

Koristimo našu ''foru'': [latex]\mathcal{D}_1[/latex] stavimo sve [latex]A[/latex] čiji je presjek sa svakim drugim elementom iz [latex]\mathcal{D}(\mathcal{C})[/latex] opet u [latex]\mathcal{D}(\mathcal{C})[/latex]. Sad ako pokažemo da je [latex]\mathcal{D}_1 =\mathcal{D}(\mathcal{C})[/latex], slijedit će da je [latex]\mathcal{D}(\mathcal{C})[/latex] pi-sustav.
Opet, zbog toga što je [latex]\mathcal{D}(\mathcal{C})[/latex] zatvorenje, dovoljno je pokazati da je [latex]\mathcal{D}_1[/latex] Dynkinova klasa koja sadrži [latex]\mathcal{C}[/latex].
Dio s dokazivanjem da je Dynkinova klasa je poprilično straightforward, pa idemo na dio di si rekao/rekla da je problem...

E sad, [latex]\mathcal{D}_2[/latex] nam služi da pokažemo da je [latex]\mathcal{C} \subseteq \mathcal{D}_1[/latex]. Pogledaj definiciju od [latex] \mathcal{D}_1[/latex]: to bi značilo da svaki element iz [latex]\mathcal{C}[/latex] u presjeku sa svakim elementom iz [latex]\mathcal{D}(\mathcal{C})[/latex] opet daje element iz [latex]\mathcal{D}(\mathcal{C})[/latex].
I sad opet koristimo ''foru'' koju sam spomenuo na početku - u [latex]\mathcal{D}_2[/latex] stavimo upravo sve elemente iz [latex]\mathcal{D}(\mathcal{C})[/latex] koji zadovoljavaju to svojstvo... opet ista priča.

Pitaj ako nešto nije jasno!
Anonymous (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mii/index.php?sadrzaj=predavanja.php

može li mi netko objasniti teorem 4.3. na stranici 21.
pri kraju dokaza, točnije dio 2. , nakon sto se definira familija D2, više mi ništa nije jasno Rolling Eyes Smile


Fora ovog dokaza je ukratko: želimo dokazati da svi elementi nekog početnog skupa imaju neko svojstvo. Definiramo novi skup i u njega stavimo sve elemente iz početnog koji zadovoljavaju to svojstvo. Pokažemo da su novi i početni skup jednaki, i to je upravo ono što smo htjeli dokazati.

Pretpostavit ću da ti je jasan ovaj dio na početku gdje se problem reducira do toga da samo treba vidjeti da je -sustav, to jest da za sve vrijedi .

Koristimo našu ''foru'': stavimo sve čiji je presjek sa svakim drugim elementom iz opet u . Sad ako pokažemo da je , slijedit će da je pi-sustav.
Opet, zbog toga što je zatvorenje, dovoljno je pokazati da je Dynkinova klasa koja sadrži .
Dio s dokazivanjem da je Dynkinova klasa je poprilično straightforward, pa idemo na dio di si rekao/rekla da je problem...

E sad, nam služi da pokažemo da je . Pogledaj definiciju od : to bi značilo da svaki element iz u presjeku sa svakim elementom iz opet daje element iz .
I sad opet koristimo ''foru'' koju sam spomenuo na početku - u stavimo upravo sve elemente iz koji zadovoljavaju to svojstvo... opet ista priča.

Pitaj ako nešto nije jasno!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 23:27 uto, 18. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ceps"][quote="Anonymous"]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mii/index.php?sadrzaj=predavanja.php

može li mi netko objasniti teorem 4.3. na stranici 21.
pri kraju dokaza, točnije dio 2. , nakon sto se definira familija D2, više mi ništa nije jasno :roll: :)[/quote]

Fora ovog dokaza je ukratko: želimo dokazati da svi elementi nekog početnog skupa imaju neko svojstvo. Definiramo novi skup i u njega stavimo sve elemente iz početnog koji zadovoljavaju to svojstvo. Pokažemo da su novi i početni skup jednaki, i to je upravo ono što smo htjeli dokazati.

Pretpostavit ću da ti je jasan ovaj dio na početku gdje se problem reducira do toga da samo treba vidjeti da je [latex]\mathcal{D}(\mathcal{C})[/latex] [latex]\pi[/latex]-sustav, to jest da za sve [latex]A, B \in \mathcal{D}(\mathcal{C})[/latex] vrijedi [latex]A \cap B \in \mathcal{D}(\mathcal{C})[/latex].

Koristimo našu ''foru'': [latex]\mathcal{D}_1[/latex] stavimo sve [latex]A[/latex] čiji je presjek sa svakim drugim elementom iz [latex]\mathcal{D}(\mathcal{C})[/latex] opet u [latex]\mathcal{D}(\mathcal{C})[/latex]. Sad ako pokažemo da je [latex]\mathcal{D}_1 =\mathcal{D}(\mathcal{C})[/latex], slijedit će da je [latex]\mathcal{D}(\mathcal{C})[/latex] pi-sustav.
Opet, zbog toga što je [latex]\mathcal{D}(\mathcal{C})[/latex] zatvorenje, dovoljno je pokazati da je [latex]\mathcal{D}_1[/latex] Dynkinova klasa koja sadrži [latex]\mathcal{C}[/latex].
Dio s dokazivanjem da je Dynkinova klasa je poprilično straightforward, pa idemo na dio di si rekao/rekla da je problem...

E sad, [latex]\mathcal{D}_2[/latex] nam služi da pokažemo da je [latex]\mathcal{C} \subseteq \mathcal{D}_1[/latex]. Pogledaj definiciju od [latex] \mathcal{D}_1[/latex]: to bi značilo da svaki element iz [latex]\mathcal{C}[/latex] u presjeku sa svakim elementom iz [latex]\mathcal{D}(\mathcal{C})[/latex] opet daje element iz [latex]\mathcal{D}(\mathcal{C})[/latex].
I sad opet koristimo ''foru'' koju sam spomenuo na početku - u [latex]\mathcal{D}_2[/latex] stavimo upravo sve elemente iz [latex]\mathcal{D}(\mathcal{C})[/latex] koji zadovoljavaju to svojstvo... opet ista priča.

Pitaj ako nešto nije jasno![/quote]

taj zadnji dio, ne mogu tocno posloziti u glavi u kojem su odnosu D1 i D2 :D
znaci, razumijem na koji nacih dokazujem da je D2 = D(C) međutim nije mi jasno kakve to veze ima sa D1 :)
i hvala na odgovoru!
ceps (napisa):
Anonymous (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mii/index.php?sadrzaj=predavanja.php

može li mi netko objasniti teorem 4.3. na stranici 21.
pri kraju dokaza, točnije dio 2. , nakon sto se definira familija D2, više mi ništa nije jasno Rolling Eyes Smile


Fora ovog dokaza je ukratko: želimo dokazati da svi elementi nekog početnog skupa imaju neko svojstvo. Definiramo novi skup i u njega stavimo sve elemente iz početnog koji zadovoljavaju to svojstvo. Pokažemo da su novi i početni skup jednaki, i to je upravo ono što smo htjeli dokazati.

Pretpostavit ću da ti je jasan ovaj dio na početku gdje se problem reducira do toga da samo treba vidjeti da je -sustav, to jest da za sve vrijedi .

Koristimo našu ''foru'': stavimo sve čiji je presjek sa svakim drugim elementom iz opet u . Sad ako pokažemo da je , slijedit će da je pi-sustav.
Opet, zbog toga što je zatvorenje, dovoljno je pokazati da je Dynkinova klasa koja sadrži .
Dio s dokazivanjem da je Dynkinova klasa je poprilično straightforward, pa idemo na dio di si rekao/rekla da je problem...

E sad, nam služi da pokažemo da je . Pogledaj definiciju od : to bi značilo da svaki element iz u presjeku sa svakim elementom iz opet daje element iz .
I sad opet koristimo ''foru'' koju sam spomenuo na početku - u stavimo upravo sve elemente iz koji zadovoljavaju to svojstvo... opet ista priča.

Pitaj ako nešto nije jasno!


taj zadnji dio, ne mogu tocno posloziti u glavi u kojem su odnosu D1 i D2 Very Happy
znaci, razumijem na koji nacih dokazujem da je D2 = D(C) međutim nije mi jasno kakve to veze ima sa D1 Smile
i hvala na odgovoru!


[Vrh]
ceps
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2010. (13:03:07)
Postovi: (13A)16
Sarma = la pohva - posuda
71 = 74 - 3

PostPostano: 6:22 sri, 19. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kao što sam napisao, dokazivanjem da je D_2 = D(C) pokazuješ da je C podskup od D_1.
Kao što sam napisao, dokazivanjem da je D_2 = D(C) pokazuješ da je C podskup od D_1.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lafiel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2007. (09:56:59)
Postovi: (153)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
27 = 51 - 24

PostPostano: 9:48 sri, 19. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da se nadovežem na kolegu cepsa, ako pokažeš da je [tex]D_2 = D(\mathcal{C})[/tex], onda znači da i za [tex]D(\mathcal{C})[/tex] vrijedi da svaki skup [tex]B[/tex] iz [tex]\mathcal{C}[/tex] koji presječeš s bilo kojim skupom iz [tex]D(\mathcal{C})[/tex] ostaje u [tex]D(\mathcal{C})[/tex]. Pa onda kad se vratiš na [tex]D_1[/tex] vidiš da, uzmeš li bilo koji skup iz [tex]\mathcal{C}[/tex] - koji je automatski i u [tex]D(\mathcal{C})[/tex] - (nazovimo ga [tex]A[/tex] da se podudara s definicijom [tex]D_1[/tex]) i presječeš s nekim iz [tex]D(\mathcal{C})[/tex], ostat će u [tex]D(\mathcal{C})[/tex], što je upravo ono što ti treba za [tex]D_1[/tex]. Kako to vrijedi za svaki [tex]A[/tex] iz [tex]\mathcal{C}[/tex], zaključuješ da je [tex]\mathcal{C} \subseteq D_1[/tex].
Da se nadovežem na kolegu cepsa, ako pokažeš da je [tex]D_2 = D(\mathcal{C})[/tex], onda znači da i za [tex]D(\mathcal{C})[/tex] vrijedi da svaki skup [tex]B[/tex] iz [tex]\mathcal{C}[/tex] koji presječeš s bilo kojim skupom iz [tex]D(\mathcal{C})[/tex] ostaje u [tex]D(\mathcal{C})[/tex]. Pa onda kad se vratiš na [tex]D_1[/tex] vidiš da, uzmeš li bilo koji skup iz [tex]\mathcal{C}[/tex] - koji je automatski i u [tex]D(\mathcal{C})[/tex] - (nazovimo ga [tex]A[/tex] da se podudara s definicijom [tex]D_1[/tex]) i presječeš s nekim iz [tex]D(\mathcal{C})[/tex], ostat će u [tex]D(\mathcal{C})[/tex], što je upravo ono što ti treba za [tex]D_1[/tex]. Kako to vrijedi za svaki [tex]A[/tex] iz [tex]\mathcal{C}[/tex], zaključuješ da je [tex]\mathcal{C} \subseteq D_1[/tex].



_________________
Weit von hier fällt Gold von den Sternen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 21:45 sri, 19. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

gdje se u skripti nalazi 5. zadatak?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mii/files/mi-kol1-2011-rj.pdf
gdje se u skripti nalazi 5. zadatak?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mii/files/mi-kol1-2011-rj.pdf


[Vrh]
spot137
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2009. (13:33:18)
Postovi: (55)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 4 - 5

PostPostano: 21:56 sri, 19. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jedan smjer ti je tm. 5.15
Jedan smjer ti je tm. 5.15


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 22:38 sri, 19. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

U dokazu Holderove nejednakosti, zasto je skup {xeX: f(x) razlicit od 0} sigma konacan?
U dokazu Holderove nejednakosti, zasto je skup {xeX: f(x) razlicit od 0} sigma konacan?


[Vrh]
Gost






PostPostano: 22:58 sri, 19. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]U dokazu Holderove nejednakosti, zasto je skup {xeX: f(x) razlicit od 0} sigma konacan?[/quote]
korolar 6.11. (ii) primijeni na |f|

[quote]taj zadnji dio, ne mogu tocno posloziti u glavi u kojem su odnosu D1 i D2
znaci, razumijem na koji nacih dokazujem da je D2 = D(C) međutim nije mi jasno kakve to veze ima sa D1
i hvala na odgovoru![/quote]
Raspisimo sto znaci da je D2 = D(C):
Za svaki A iz D(C) i za svaki B iz C je A presjek B iz D(C).
Zamijenimo li poredak toga dobivamo da je:
Za svaki B iz C i za svaki A iz D(C) je A presjek B iz D(C).
Dakle svaki B iz C zadovoljava uvjet da je iz D(C), pa je dakle C podskup D(C).
Citat:
U dokazu Holderove nejednakosti, zasto je skup {xeX: f(x) razlicit od 0} sigma konacan?

korolar 6.11. (ii) primijeni na |f|

Citat:
taj zadnji dio, ne mogu tocno posloziti u glavi u kojem su odnosu D1 i D2
znaci, razumijem na koji nacih dokazujem da je D2 = D(C) međutim nije mi jasno kakve to veze ima sa D1
i hvala na odgovoru!

Raspisimo sto znaci da je D2 = D(C):
Za svaki A iz D(C) i za svaki B iz C je A presjek B iz D(C).
Zamijenimo li poredak toga dobivamo da je:
Za svaki B iz C i za svaki A iz D(C) je A presjek B iz D(C).
Dakle svaki B iz C zadovoljava uvjet da je iz D(C), pa je dakle C podskup D(C).


[Vrh]
Lafiel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2007. (09:56:59)
Postovi: (153)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
27 = 51 - 24

PostPostano: 9:03 čet, 20. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="spot137"][quote="Anonymous"]gdje se u skripti nalazi 5. zadatak?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mii/files/mi-kol1-2011-rj.pdf[/quote]Jedan smjer ti je tm. 5.15[/quote]
Drugi smjer je Teorem 5.13 (pri čemu je tebi [tex](f_n)_{n\in \mathbb{N}}[/tex] rastući i [tex]f_n \in S_+[/tex], što je OK jer teorem vrijedi za bilo kakav [tex](f_n)_n[/tex], [tex]f_n:X \rightarrow \mathbb{\overline{R}}[/tex], pa onda posebno i za ono što tebi treba).
spot137 (napisa):
Anonymous (napisa):
gdje se u skripti nalazi 5. zadatak?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mii/files/mi-kol1-2011-rj.pdf
Jedan smjer ti je tm. 5.15

Drugi smjer je Teorem 5.13 (pri čemu je tebi [tex](f_n)_{n\in \mathbb{N}}[/tex] rastući i [tex]f_n \in S_+[/tex], što je OK jer teorem vrijedi za bilo kakav [tex](f_n)_n[/tex], [tex]f_n:X \rightarrow \mathbb{\overline{R}}[/tex], pa onda posebno i za ono što tebi treba).



_________________
Weit von hier fällt Gold von den Sternen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 22:49 sri, 26. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Lafiel"][quote="spot137"][quote="Anonymous"]gdje se u skripti nalazi 5. zadatak?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mii/files/mi-kol1-2011-rj.pdf[/quote]Jedan smjer ti je tm. 5.15[/quote]
Drugi smjer je Teorem 5.13 (pri čemu je tebi [tex](f_n)_{n\in \mathbb{N}}[/tex] rastući i [tex]f_n \in S_+[/tex], što je OK jer teorem vrijedi za bilo kakav [tex](f_n)_n[/tex], [tex]f_n:X \rightarrow \mathbb{\overline{R}}[/tex], pa onda posebno i za ono što tebi treba).[/quote]

Mozes li objasniti TM 5.13 za ovu tvrdnju?
Lafiel (napisa):
spot137 (napisa):
Anonymous (napisa):
gdje se u skripti nalazi 5. zadatak?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mii/files/mi-kol1-2011-rj.pdf
Jedan smjer ti je tm. 5.15

Drugi smjer je Teorem 5.13 (pri čemu je tebi [tex](f_n)_{n\in \mathbb{N}}[/tex] rastući i [tex]f_n \in S_+[/tex], što je OK jer teorem vrijedi za bilo kakav [tex](f_n)_n[/tex], [tex]f_n:X \rightarrow \mathbb{\overline{R}}[/tex], pa onda posebno i za ono što tebi treba).


Mozes li objasniti TM 5.13 za ovu tvrdnju?


[Vrh]
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 8:12 čet, 27. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Teorem kaže da je limes niza izmjerivih funkcija ponovo izmjeriva funkcija. Tebi je dan rastući niz jednostavnih izmjerivih nenegativnih funkcija, dakle nemaš direktno zadane izmjerive funkcije. Međutim, sada koristiš primjer [tex]5.14[/tex] [tex](f)[/tex] i jedan zadatak s vježbi (ako imaš novopečenu [tex]\delta[/tex]-skriptu, to je zadatak [tex]6.7[/tex] s vježbi; inače je to zadatak [tex]80.[/tex] s ovog linka: [url=http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mii/files/Izmjerive_funkcije_07.pdf]LINK[/url]). Po ovome, jednostavna funkcija je konačna suma karakterističnih funkcija pomnožene skalarom, a te karakterične funkcije su nad izmjerivim skupovima - stoga je i svaka jednostavna funkcija izmjeriva (ako ćeš korak po korak; skalar puta karakteristična funkcija je opet izmjeriva, pa konačan zbroj izmjerivih funkcija opet izmjeriva funkcija (jer je zbroj dviju izmjerivih opet izmjeriv, pa induktivno isto zaključujemo i za konačnu sumu)). Sada si spreman za teorem [tex]5.13[/tex]. :)
Teorem kaže da je limes niza izmjerivih funkcija ponovo izmjeriva funkcija. Tebi je dan rastući niz jednostavnih izmjerivih nenegativnih funkcija, dakle nemaš direktno zadane izmjerive funkcije. Međutim, sada koristiš primjer [tex]5.14[/tex] [tex](f)[/tex] i jedan zadatak s vježbi (ako imaš novopečenu [tex]\delta[/tex]-skriptu, to je zadatak [tex]6.7[/tex] s vježbi; inače je to zadatak [tex]80.[/tex] s ovog linka: LINK). Po ovome, jednostavna funkcija je konačna suma karakterističnih funkcija pomnožene skalarom, a te karakterične funkcije su nad izmjerivim skupovima - stoga je i svaka jednostavna funkcija izmjeriva (ako ćeš korak po korak; skalar puta karakteristična funkcija je opet izmjeriva, pa konačan zbroj izmjerivih funkcija opet izmjeriva funkcija (jer je zbroj dviju izmjerivih opet izmjeriv, pa induktivno isto zaključujemo i za konačnu sumu)). Sada si spreman za teorem [tex]5.13[/tex]. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 9:46 čet, 27. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Phoenix"]Teorem kaže da je limes niza izmjerivih funkcija ponovo izmjeriva funkcija. Tebi je dan rastući niz jednostavnih izmjerivih nenegativnih funkcija, dakle nemaš direktno zadane izmjerive funkcije. Međutim, sada koristiš primjer [tex]5.14[/tex] [tex](f)[/tex] i jedan zadatak s vježbi (ako imaš novopečenu [tex]\delta[/tex]-skriptu, to je zadatak [tex]6.7[/tex] s vježbi; inače je to zadatak [tex]80.[/tex] s ovog linka: [url=http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/mii/files/Izmjerive_funkcije_07.pdf]LINK[/url]). Po ovome, jednostavna funkcija je konačna suma karakterističnih funkcija pomnožene skalarom, a te karakterične funkcije su nad izmjerivim skupovima - stoga je i svaka jednostavna funkcija izmjeriva (ako ćeš korak po korak; skalar puta karakteristična funkcija je opet izmjeriva, pa konačan zbroj izmjerivih funkcija opet izmjeriva funkcija (jer je zbroj dviju izmjerivih opet izmjeriv, pa induktivno isto zaključujemo i za konačnu sumu)). Sada si spreman za teorem [tex]5.13[/tex]. :)[/quote]

Hvala. Je li dovoljan ovaj dokaz iz skripte za TM 5.13 ili bi morali jos objasniti?
Phoenix (napisa):
Teorem kaže da je limes niza izmjerivih funkcija ponovo izmjeriva funkcija. Tebi je dan rastući niz jednostavnih izmjerivih nenegativnih funkcija, dakle nemaš direktno zadane izmjerive funkcije. Međutim, sada koristiš primjer [tex]5.14[/tex] [tex](f)[/tex] i jedan zadatak s vježbi (ako imaš novopečenu [tex]\delta[/tex]-skriptu, to je zadatak [tex]6.7[/tex] s vježbi; inače je to zadatak [tex]80.[/tex] s ovog linka: LINK). Po ovome, jednostavna funkcija je konačna suma karakterističnih funkcija pomnožene skalarom, a te karakterične funkcije su nad izmjerivim skupovima - stoga je i svaka jednostavna funkcija izmjeriva (ako ćeš korak po korak; skalar puta karakteristična funkcija je opet izmjeriva, pa konačan zbroj izmjerivih funkcija opet izmjeriva funkcija (jer je zbroj dviju izmjerivih opet izmjeriv, pa induktivno isto zaključujemo i za konačnu sumu)). Sada si spreman za teorem [tex]5.13[/tex]. Smile


Hvala. Je li dovoljan ovaj dokaz iz skripte za TM 5.13 ili bi morali jos objasniti?


[Vrh]
Gost






PostPostano: 9:57 čet, 27. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Toerem 4.3. koji tvrdi da ako je C pi sustav, tada je D(C) = Sigma(C).

Kaze da je svaka sigma-algebra ujedno i Dynkinova klasa, pa D(C) podskup od sigma(C). Zar ne bi trebalo onda biti obrnuto? Kako nadskup necega moze imati svojstva podskupa. Logicno je da moze, ali i ne mora dok se ovdje tvrdi da mora. :oops:
Toerem 4.3. koji tvrdi da ako je C pi sustav, tada je D(C) = Sigma(C).

Kaze da je svaka sigma-algebra ujedno i Dynkinova klasa, pa D(C) podskup od sigma(C). Zar ne bi trebalo onda biti obrnuto? Kako nadskup necega moze imati svojstva podskupa. Logicno je da moze, ali i ne mora dok se ovdje tvrdi da mora. Embarassed


[Vrh]
A_je_to
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 02. 2009. (16:51:22)
Postovi: (6D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0

PostPostano: 11:16 čet, 27. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Toerem 4.3. koji tvrdi da ako je C pi sustav, tada je D(C) = Sigma(C).

Kaze da je svaka sigma-algebra ujedno i Dynkinova klasa, pa D(C) podskup od sigma(C). Zar ne bi trebalo onda biti obrnuto? Kako nadskup necega moze imati svojstva podskupa. Logicno je da moze, ali i ne mora dok se ovdje tvrdi da mora. :oops:[/quote]

Svaka sigma-algebra je i Dynkinova klasa, pa kako je D(c) najmanja Dynkinova klasa koja sadrži c a Sigma(c) je neka Dynkinova klasa koja također sadrži c mora biti D(c) podskup sigma(c).
Anonymous (napisa):
Toerem 4.3. koji tvrdi da ako je C pi sustav, tada je D(C) = Sigma(C).

Kaze da je svaka sigma-algebra ujedno i Dynkinova klasa, pa D(C) podskup od sigma(C). Zar ne bi trebalo onda biti obrnuto? Kako nadskup necega moze imati svojstva podskupa. Logicno je da moze, ali i ne mora dok se ovdje tvrdi da mora. Embarassed


Svaka sigma-algebra je i Dynkinova klasa, pa kako je D(c) najmanja Dynkinova klasa koja sadrži c a Sigma(c) je neka Dynkinova klasa koja također sadrži c mora biti D(c) podskup sigma(c).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mare
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2009. (20:20:21)
Postovi: (11)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 15:28 čet, 27. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može li netko objasniti detaljno izbor g, f, i fn -ova u LTDK, dakle, kronološki :) samo pocetak dokaza
Može li netko objasniti detaljno izbor g, f, i fn -ova u LTDK, dakle, kronološki Smile samo pocetak dokaza


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Megy Poe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 11. 2009. (23:14:52)
Postovi: (122)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 25 - 11

PostPostano: 20:58 čet, 27. 6. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mare"]Može li netko objasniti detaljno izbor g, f, i fn -ova u LTDK, dakle, kronološki :) samo pocetak dokaza[/quote]

Meni je taj dio odgovorila demonstratorica na mail, pa ako mi posalješ mail u inbox proslijedim ti rješenje.
mare (napisa):
Može li netko objasniti detaljno izbor g, f, i fn -ova u LTDK, dakle, kronološki Smile samo pocetak dokaza


Meni je taj dio odgovorila demonstratorica na mail, pa ako mi posalješ mail u inbox proslijedim ti rješenje.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Mjera i integral Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3
Stranica 3 / 3.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan