Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Konstrukcija injekcije (objasnjenje gradiva)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
matematika88888
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 09. 2012. (13:45:03)
Postovi: (10)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 1 - 2

PostPostano: 19:51 sub, 14. 9. 2013    Naslov: Konstrukcija injekcije Citirajte i odgovorite

Kako konstruirati injekciju između dva skupa?
Kako konstruirati injekciju između dva skupa?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 19:58 sub, 14. 9. 2013    Naslov: Re: Konstrukcija injekcije Citirajte i odgovorite

[quote="matematika88888"]Kako konstruirati injekciju između dva skupa?[/quote]
Koja dva skupa?

P.S. Ako pitaš za nekakvu šablonu po kojoj bi se to radilo, onda ćeš se razočarati - šablone nema.
matematika88888 (napisa):
Kako konstruirati injekciju između dva skupa?

Koja dva skupa?

P.S. Ako pitaš za nekakvu šablonu po kojoj bi se to radilo, onda ćeš se razočarati - šablone nema.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
matematika88888
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 09. 2012. (13:45:03)
Postovi: (10)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 1 - 2

PostPostano: 8:53 ned, 15. 9. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Konstruirajte injekcije [latex]f:A \rightarrow B[/latex] i [latex]g:B\rightarrow A[/latex] gdje je [latex]A=\{0\} \bigcup [0,1> \bigcup \{5\}[/latex] i [latex]B=<2,4>[/latex].

Znam da ne postoji neki šablon kako ovo računati, ali ponekad uspijem odmah naći funkciju koja je injekcija, a ponekad mi treba više vremena.

Recimo za ovaj zadatak našla sam da je [latex]g(x)=\frac{x}{4}[/latex] injekcija. Ali puno više mi je trebalo da nađem injekciju za [latex]f[/latex] ([latex]f(x)=\frac{x}{20} + 3[/latex]).
Konstruirajte injekcije i gdje je i .

Znam da ne postoji neki šablon kako ovo računati, ali ponekad uspijem odmah naći funkciju koja je injekcija, a ponekad mi treba više vremena.

Recimo za ovaj zadatak našla sam da je injekcija. Ali puno više mi je trebalo da nađem injekciju za ().


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 16:50 ned, 15. 9. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="matematika88888"]Konstruirajte injekcije [latex]f:A \rightarrow B[/latex] i [latex]g:B\rightarrow A[/latex] gdje je [latex]A=\{0\} \cup [0,1\rangle \cup \{5\}[/latex] i [latex]B=\langle2,4\rangle[/latex].

Recimo za ovaj zadatak našla sam da je [latex]g(x)=\frac{x}{4}[/latex] injekcija. Ali puno više mi je trebalo da nađem injekciju za [latex]f[/latex] ([latex]f(x)=\frac{x}{20} + 3[/latex]).[/quote]
Za očekivati je da je [i]f[/i] malo zapetljanija za smisliti nego [i]g[/i].

[quote]
Znam da ne postoji neki šablon kako ovo računati, ali ponekad uspijem odmah naći funkciju koja je injekcija, a ponekad mi treba više vremena.
[/quote]
To je sasvim normalno. Nisu sve situacije jednake. Npr. u ovom slučaju, kada tražiš injekciju iz [i]B[/i] u [i]A[/i], sve što trebaš napraviti je malo "stisnuti" jedan interval da lijepo stane u onaj malo manji. S druge strane, kad tražiš injekciju iz [i]A[/i] u [i]B[/i], na prvi pogled se čini da ona izolirana točka smeta, dok se ne sjetiš da funkcija koja je u stanju spakovati kompletan segment [tex][0,5][/tex] u interval [tex]\langle2,4\rangle[/tex] sasvim lijepo funkcionira i za [tex][0,1\rangle \cup \{5\}[/tex].

Htjedoh reći - u većini situacija s kojima se susretneš, jedan smijer će uvijek biti lakši, a drugi teži.



P.S. A couple of [tex]\LaTeX[/tex] tips:
[list][*]Za označavanje otvorenih granica intervala koristi [tt]\langle[/tt] i [tt]\rangle[/tt] umjesto [tt]<[/tt] i [tt]>[/tt].
[*] Za uniju dvaju skupova ide [tt]\cup[/tt], a ne [tt]\bigcup[/tt]. [tt]\bigcup[/tt] se koristi za ovakve stvari: [tex]\bigcup\limits_{i=1}^{\infty}A_i[/tex].
[/list:u]
matematika88888 (napisa):
Konstruirajte injekcije i gdje je i .

Recimo za ovaj zadatak našla sam da je injekcija. Ali puno više mi je trebalo da nađem injekciju za ().

Za očekivati je da je f malo zapetljanija za smisliti nego g.

Citat:

Znam da ne postoji neki šablon kako ovo računati, ali ponekad uspijem odmah naći funkciju koja je injekcija, a ponekad mi treba više vremena.

To je sasvim normalno. Nisu sve situacije jednake. Npr. u ovom slučaju, kada tražiš injekciju iz B u A, sve što trebaš napraviti je malo "stisnuti" jedan interval da lijepo stane u onaj malo manji. S druge strane, kad tražiš injekciju iz A u B, na prvi pogled se čini da ona izolirana točka smeta, dok se ne sjetiš da funkcija koja je u stanju spakovati kompletan segment [tex][0,5][/tex] u interval [tex]\langle2,4\rangle[/tex] sasvim lijepo funkcionira i za [tex][0,1\rangle \cup \{5\}[/tex].

Htjedoh reći - u većini situacija s kojima se susretneš, jedan smijer će uvijek biti lakši, a drugi teži.



P.S. A couple of [tex]\LaTeX[/tex] tips:
  • Za označavanje otvorenih granica intervala koristi \langle i \rangle umjesto < i >.
  • Za uniju dvaju skupova ide \cup, a ne \bigcup. \bigcup se koristi za ovakve stvari: [tex]\bigcup\limits_{i=1}^{\infty}A_i[/tex].



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
matematika88888
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 09. 2012. (13:45:03)
Postovi: (10)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 1 - 2

PostPostano: 17:06 ned, 15. 9. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

OK. Hvala :) :wink:
OK. Hvala Smile Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan