Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Povećanje kvota za diplomske studije??
Idite na Prethodno  1, 2
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Mr.M_G
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 05. 2005. (10:20:53)
Postovi: (6F)16
Sarma = la pohva - posuda
19 = 21 - 2

PostPostano: 10:16 pet, 18. 10. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]
Kako god ti zvao studenta s niskim prosjekom, onaj s visim prosjekom smatra se boljim od onog s nizim prosjekom. Izvannastavne aktivnosti i preporuke mogu utjecati do neke mjere, ali rijetko tko ce staviti prosjek 2 ispred prosjeka 5.[/quote]

Ovo je točno samo do početka testiranja,odnosno rezultata istog,a do tada nitko ni vidi taj prosjek.
Naravno da kandidat sa većim prosjekom i boljim testom ima prednost, ali većina tvrtki će prije uzeti nekoga tko ima prosjek 3.0 a razvalio je test,nego nekoga sa prosjekom 4.0 koji je ispit riješio prosječno ili čak ispod prosjeka.
goranm (napisa):

Kako god ti zvao studenta s niskim prosjekom, onaj s visim prosjekom smatra se boljim od onog s nizim prosjekom. Izvannastavne aktivnosti i preporuke mogu utjecati do neke mjere, ali rijetko tko ce staviti prosjek 2 ispred prosjeka 5.


Ovo je točno samo do početka testiranja,odnosno rezultata istog,a do tada nitko ni vidi taj prosjek.
Naravno da kandidat sa većim prosjekom i boljim testom ima prednost, ali većina tvrtki će prije uzeti nekoga tko ima prosjek 3.0 a razvalio je test,nego nekoga sa prosjekom 4.0 koji je ispit riješio prosječno ili čak ispod prosjeka.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 11:12 pet, 18. 10. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="sunny"]Kad je moja generacija upisivala preddiplomski, receno je da ce nam upis na diplomski biti bezuvjetan. Sto se nitko ne drzi toga? I onda smo mi kao super ureden fakultet koji postuje sva pravila.[/quote]

To sigurno nije receno. Vjerojatno ti je receno da neces imati prijemni ispit za diplomski studij (i nemas ga). Od samog pocetka "bolonje" bilo je jasno da cemo imati razredbeni postupak za upis na diplomske studije i da cemo biti otvoreni za prvostupnike s drugih fakulteta i sveucilista. U tome je cijeli smisao sistema 3+2, za razliku od integriranog 5-godisnjeg studija.
sunny (napisa):
Kad je moja generacija upisivala preddiplomski, receno je da ce nam upis na diplomski biti bezuvjetan. Sto se nitko ne drzi toga? I onda smo mi kao super ureden fakultet koji postuje sva pravila.


To sigurno nije receno. Vjerojatno ti je receno da neces imati prijemni ispit za diplomski studij (i nemas ga). Od samog pocetka "bolonje" bilo je jasno da cemo imati razredbeni postupak za upis na diplomske studije i da cemo biti otvoreni za prvostupnike s drugih fakulteta i sveucilista. U tome je cijeli smisao sistema 3+2, za razliku od integriranog 5-godisnjeg studija.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 12:24 pet, 18. 10. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Mr.M_G"]Ovo je točno samo do početka testiranja, odnosno rezultata istog, a do tada nitko ni vidi taj prosjek.

(...)ali većina tvrtki će prije uzeti nekoga tko ima prosjek 3.0 a razvalio je test,nego nekoga sa prosjekom 4.0 koji je ispit riješio prosječno ili čak ispod prosjeka.[/quote]
A to znas jer sjedis u HR odjelima vecine tvrtki?

Firme s kojima sam bio u kontaktu (IBM, BP, Airbus) funkcioniraju na prilicno slican nacin: Imaju tri hrpe za testiranje/intervjue: Yes, Maybe, No.

U "No" idu svi koji su zavrsili studij s prosjekom nizim od ekvivalenta britanskog 2:1 uspjeha (cca. 3.75). U "Yes" idu svi sa First Class uspjehom (cca. 4.4). U "Maybe" idu svi izmedju i ovisno o velicini "Yes" hrpe, dio ili citava "Maybe" hrpa ode u "No".
Mr.M_G (napisa):
Ovo je točno samo do početka testiranja, odnosno rezultata istog, a do tada nitko ni vidi taj prosjek.

(...)ali većina tvrtki će prije uzeti nekoga tko ima prosjek 3.0 a razvalio je test,nego nekoga sa prosjekom 4.0 koji je ispit riješio prosječno ili čak ispod prosjeka.

A to znas jer sjedis u HR odjelima vecine tvrtki?

Firme s kojima sam bio u kontaktu (IBM, BP, Airbus) funkcioniraju na prilicno slican nacin: Imaju tri hrpe za testiranje/intervjue: Yes, Maybe, No.

U "No" idu svi koji su zavrsili studij s prosjekom nizim od ekvivalenta britanskog 2:1 uspjeha (cca. 3.75). U "Yes" idu svi sa First Class uspjehom (cca. 4.4). U "Maybe" idu svi izmedju i ovisno o velicini "Yes" hrpe, dio ili citava "Maybe" hrpa ode u "No".



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Mr.M_G
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 05. 2005. (10:20:53)
Postovi: (6F)16
Sarma = la pohva - posuda
19 = 21 - 2

PostPostano: 13:14 pet, 18. 10. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]
Firme s kojima sam bio u kontaktu (IBM, BP, Airbus) funkcioniraju na prilicno slican nacin: Imaju tri hrpe za testiranje/intervjue: Yes, Maybe, No.

U "No" idu svi koji su zavrsili studij s prosjekom nizim od ekvivalenta britanskog 2:1 uspjeha (cca. 3.75). U "Yes" idu svi sa First Class uspjehom (cca. 4.4). U "Maybe" idu svi izmedju i ovisno o velicini "Yes" hrpe, dio ili citava "Maybe" hrpa ode u "No".[/quote]

A opet, imam kolegu koji je sa srednjom školom upao u IBM na temelju aplikacija koje je napravio i poslao zajedno sa otvorenom molbom.(kad već spominješ IBM)

Ne sjedim u HR odjelima i nije mi se cilj sad tu prepirat.Iz mog prvog posta je vidljivo da se slažem da nema potrebe za podizanjem kvota,niti da bi upis na diplomski studij trebao biti defaultan.

U potpunosti se slažem s tobom, da je bolje imati prosjek nego ne imati ga pri slanju molbe,pogotovo ako je to jedino čime želiš dokazati svoju kompetenciju poslodavcu.

Jedino što sam ja htio reći je da se kod nas može dobiti posao i sa preddiplomskim i sa diplomskim i sa prosjekom 2.0,ali u tom ti slučaju ipak treba nešto zbog čega si baš ti taj kojeg oni trebaju.
goranm (napisa):

Firme s kojima sam bio u kontaktu (IBM, BP, Airbus) funkcioniraju na prilicno slican nacin: Imaju tri hrpe za testiranje/intervjue: Yes, Maybe, No.

U "No" idu svi koji su zavrsili studij s prosjekom nizim od ekvivalenta britanskog 2:1 uspjeha (cca. 3.75). U "Yes" idu svi sa First Class uspjehom (cca. 4.4). U "Maybe" idu svi izmedju i ovisno o velicini "Yes" hrpe, dio ili citava "Maybe" hrpa ode u "No".


A opet, imam kolegu koji je sa srednjom školom upao u IBM na temelju aplikacija koje je napravio i poslao zajedno sa otvorenom molbom.(kad već spominješ IBM)

Ne sjedim u HR odjelima i nije mi se cilj sad tu prepirat.Iz mog prvog posta je vidljivo da se slažem da nema potrebe za podizanjem kvota,niti da bi upis na diplomski studij trebao biti defaultan.

U potpunosti se slažem s tobom, da je bolje imati prosjek nego ne imati ga pri slanju molbe,pogotovo ako je to jedino čime želiš dokazati svoju kompetenciju poslodavcu.

Jedino što sam ja htio reći je da se kod nas može dobiti posao i sa preddiplomskim i sa diplomskim i sa prosjekom 2.0,ali u tom ti slučaju ipak treba nešto zbog čega si baš ti taj kojeg oni trebaju.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 14:04 pet, 18. 10. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Mr.M_G"]A opet, imam kolegu koji je sa srednjom školom upao u IBM na temelju aplikacija koje je napravio i poslao zajedno sa otvorenom molbom.(kad već spominješ IBM)[/quote]
Sto cemo sad, nabrajati sve specijalne slucajeve? Znam ja osobu, nije zavrsila srednju skolu, ali svira gitaru i obogatila se tako. Poanta je da u _opcenitom_ slucaju ocjene su bitne i da su cesto prvi filter na natjecajima na koji se javi vise ljudi nego sto HR odjel neke tvrtke ima vremena za testirati.

[quote]Jedino što sam ja htio reći je da se kod nas može dobiti posao i sa preddiplomskim i sa diplomskim i sa prosjekom 2.0,ali u tom ti slučaju ipak treba nešto zbog čega si baš ti taj kojeg oni trebaju.[/quote]
To stoji, no ono sto si ranije pisao je nesto sasvim drugo. :wink:
Mr.M_G (napisa):
A opet, imam kolegu koji je sa srednjom školom upao u IBM na temelju aplikacija koje je napravio i poslao zajedno sa otvorenom molbom.(kad već spominješ IBM)

Sto cemo sad, nabrajati sve specijalne slucajeve? Znam ja osobu, nije zavrsila srednju skolu, ali svira gitaru i obogatila se tako. Poanta je da u _opcenitom_ slucaju ocjene su bitne i da su cesto prvi filter na natjecajima na koji se javi vise ljudi nego sto HR odjel neke tvrtke ima vremena za testirati.

Citat:
Jedino što sam ja htio reći je da se kod nas može dobiti posao i sa preddiplomskim i sa diplomskim i sa prosjekom 2.0,ali u tom ti slučaju ipak treba nešto zbog čega si baš ti taj kojeg oni trebaju.

To stoji, no ono sto si ranije pisao je nesto sasvim drugo. Wink



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
eve
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 07. 2009. (23:07:06)
Postovi: (192)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
-21 = 37 - 58

PostPostano: 18:09 pet, 18. 10. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mozete me napadat kolko ocete ali je cinjenica da se neko sa jako losim prosjekom ne moze zvati dobrim studentom!
Da li je nekome prosjek los jer nije sjedio na predavanjima i briga ga za sve, nis mu se neda ili jer mu naprosto nejde je tak svejedno!
Dajte si pogledajte koliko je bodova imala zadnja osoba koja je upisala pojedini smjer i onda otprilike izracunajte koj je to prosjek pa mi recite jel to dobar student
Mozete me napadat kolko ocete ali je cinjenica da se neko sa jako losim prosjekom ne moze zvati dobrim studentom!
Da li je nekome prosjek los jer nije sjedio na predavanjima i briga ga za sve, nis mu se neda ili jer mu naprosto nejde je tak svejedno!
Dajte si pogledajte koliko je bodova imala zadnja osoba koja je upisala pojedini smjer i onda otprilike izracunajte koj je to prosjek pa mi recite jel to dobar student


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
RonnieColeman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 04. 2006. (10:35:00)
Postovi: (20B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 39
Lokacija: |R^3

PostPostano: 18:38 pet, 18. 10. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="eve"]Mozete me napadat kolko ocete ali je cinjenica da se neko sa jako losim prosjekom ne moze zvati dobrim studentom!
Da li je nekome prosjek los jer nije sjedio na predavanjima i briga ga za sve, nis mu se neda ili jer mu naprosto nejde je tak svejedno!
Dajte si pogledajte koliko je bodova imala zadnja osoba koja je upisala pojedini smjer i onda otprilike izracunajte koj je to prosjek pa mi recite jel to dobar student[/quote]

malo sveopće mudrosti za tebe. Bolje ćeš proći u životu budeš li manje paušalno-neutemeljeno osuđivala druge.

Ti ne znaš sudbine ljudi koji studiraju!

Svakako da ima, možda(koristi često tu riječ!) i u većini, studenata koji stoje kao u tvom opisu, sam sam takav :mrgreen: , ali ima ljudi koji životare i studiraju.

Poznavah momka koji je radio kao smetlar i studirao pmf, te djevojku koja je studirala medicinu, a prebijala se od posla u noćnoj smjeni McDonaldsa.

To su slučajevi koji ne spadaju u tvoj opis ali svakako postoje pa malo pripazi. :)
eve (napisa):
Mozete me napadat kolko ocete ali je cinjenica da se neko sa jako losim prosjekom ne moze zvati dobrim studentom!
Da li je nekome prosjek los jer nije sjedio na predavanjima i briga ga za sve, nis mu se neda ili jer mu naprosto nejde je tak svejedno!
Dajte si pogledajte koliko je bodova imala zadnja osoba koja je upisala pojedini smjer i onda otprilike izracunajte koj je to prosjek pa mi recite jel to dobar student


malo sveopće mudrosti za tebe. Bolje ćeš proći u životu budeš li manje paušalno-neutemeljeno osuđivala druge.

Ti ne znaš sudbine ljudi koji studiraju!

Svakako da ima, možda(koristi često tu riječ!) i u većini, studenata koji stoje kao u tvom opisu, sam sam takav Mr. Green , ali ima ljudi koji životare i studiraju.

Poznavah momka koji je radio kao smetlar i studirao pmf, te djevojku koja je studirala medicinu, a prebijala se od posla u noćnoj smjeni McDonaldsa.

To su slučajevi koji ne spadaju u tvoj opis ali svakako postoje pa malo pripazi. Smile



_________________
...He never had looked less like captain of any-thing, even his own soul.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
eve
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 07. 2009. (23:07:06)
Postovi: (192)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
-21 = 37 - 58

PostPostano: 20:09 pet, 18. 10. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="RonnieColeman"][quote="eve"]Mozete me napadat kolko ocete ali je cinjenica da se neko sa jako losim prosjekom ne moze zvati dobrim studentom!
Da li je nekome prosjek los jer nije sjedio na predavanjima i briga ga za sve, nis mu se neda ili jer mu naprosto nejde je tak svejedno!
Dajte si pogledajte koliko je bodova imala zadnja osoba koja je upisala pojedini smjer i onda otprilike izracunajte koj je to prosjek pa mi recite jel to dobar student[/quote]

malo sveopće mudrosti za tebe. Bolje ćeš proći u životu budeš li manje paušalno-neutemeljeno osuđivala druge.

Ti ne znaš sudbine ljudi koji studiraju!

Svakako da ima, možda(koristi često tu riječ!) i u većini, studenata koji stoje kao u tvom opisu, sam sam takav :mrgreen: , ali ima ljudi koji životare i studiraju.

Poznavah momka koji je radio kao smetlar i studirao pmf, te djevojku koja je studirala medicinu, a prebijala se od posla u noćnoj smjeni McDonaldsa.

To su slučajevi koji ne spadaju u tvoj opis ali svakako postoje pa malo pripazi. :)[/quote]

Ne vidim kako ti slucajevi spadaju tj, ne spadaju u moj opis?
To sto netko radi ne opravdava u potpunosti lose ocjene! Ako tog nekog je briga i stalo mu je do ocjena, taj netko ce (govorim o PMF-MO, sto je neusporedivo s medicinom!!!) se potrudit da nadje tjedno par sati za faks; a svatko ko nadje tih par sati (i puno manje je dovoljno, al ok) pod uvijetom da mu to sto studira IDE ce imat sasvim solidan prosjek
RonnieColeman (napisa):
eve (napisa):
Mozete me napadat kolko ocete ali je cinjenica da se neko sa jako losim prosjekom ne moze zvati dobrim studentom!
Da li je nekome prosjek los jer nije sjedio na predavanjima i briga ga za sve, nis mu se neda ili jer mu naprosto nejde je tak svejedno!
Dajte si pogledajte koliko je bodova imala zadnja osoba koja je upisala pojedini smjer i onda otprilike izracunajte koj je to prosjek pa mi recite jel to dobar student


malo sveopće mudrosti za tebe. Bolje ćeš proći u životu budeš li manje paušalno-neutemeljeno osuđivala druge.

Ti ne znaš sudbine ljudi koji studiraju!

Svakako da ima, možda(koristi često tu riječ!) i u većini, studenata koji stoje kao u tvom opisu, sam sam takav Mr. Green , ali ima ljudi koji životare i studiraju.

Poznavah momka koji je radio kao smetlar i studirao pmf, te djevojku koja je studirala medicinu, a prebijala se od posla u noćnoj smjeni McDonaldsa.

To su slučajevi koji ne spadaju u tvoj opis ali svakako postoje pa malo pripazi. Smile


Ne vidim kako ti slucajevi spadaju tj, ne spadaju u moj opis?
To sto netko radi ne opravdava u potpunosti lose ocjene! Ako tog nekog je briga i stalo mu je do ocjena, taj netko ce (govorim o PMF-MO, sto je neusporedivo s medicinom!!!) se potrudit da nadje tjedno par sati za faks; a svatko ko nadje tih par sati (i puno manje je dovoljno, al ok) pod uvijetom da mu to sto studira IDE ce imat sasvim solidan prosjek


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 6:57 sub, 19. 10. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kkarlo"]Što se tiče nezaposlenih matematičara, odi provjeri na burzu koliko ih ima prije nego napišeš još nešto vezano uz to.[/quote]

Obzirom da očito imaš aktualne podatke, molio bih update.
Do [url=http://www.hzz.hr/docslike/statistike/Tablica%2028.pdf]ovih[/url] podataka Zavoda za zapošljavanje mogu doći: na dan 31.12.2012. na razini države nezaposlen(a) 71 matematičar(ka), od toga 42 bez radnog iskustva.

Obzirom da se matematika može studirati još i u Splitu, Rijeci i Osijeku, to ne zvuči pretjerano katastrofalno, ali indikativno jest.
Bilo bi super da se u međuvremenu gornji broj smanjio.

[quote="Cobs"]Potražnja za prvostupnicima je mala ili nikakva, pa je to i sa gledišta države "bacanje" novca na obrazovanje (većinom) nekonkurentne radne snage.[/quote]

Potpuno si u pravu, ali kad bi to bilo jedino bacanje novca...

Nezanemariv broj (ne usuđujem se još reći većina, ali možda i jest) [b]najboljih[/b] diplomskih studenata svake godine nakon diplome odlazi u inozemstvo na doktorski studij ili u industriju, ne samo s PMF-MO.
Za njihovo dobro, nadam se da će se snaći.
Za ovu državu to je ravno intelektualnom samoubojstvu.
[b]To[/b] je problem o kojem se uopće ne razmišlja.
Niti je ova država privlačna za sposobne visokoobrazovane imigrante, pa takve ljude nemamo kime nadomjestiti.

On topic: u HR postoji još mjesta koja nude diplomske studije matematike.
Možda nije posve blesavo rješenje za nekog tko ne može "popraviti" svoje šanse (tj. ocjene) za upis na diplomski studij PMF-MO.
Bilo bi zanimljivo čuti ima li itko takva iskustva, barem iz druge ruke.
kkarlo (napisa):
Što se tiče nezaposlenih matematičara, odi provjeri na burzu koliko ih ima prije nego napišeš još nešto vezano uz to.


Obzirom da očito imaš aktualne podatke, molio bih update.
Do ovih podataka Zavoda za zapošljavanje mogu doći: na dan 31.12.2012. na razini države nezaposlen(a) 71 matematičar(ka), od toga 42 bez radnog iskustva.

Obzirom da se matematika može studirati još i u Splitu, Rijeci i Osijeku, to ne zvuči pretjerano katastrofalno, ali indikativno jest.
Bilo bi super da se u međuvremenu gornji broj smanjio.

Cobs (napisa):
Potražnja za prvostupnicima je mala ili nikakva, pa je to i sa gledišta države "bacanje" novca na obrazovanje (većinom) nekonkurentne radne snage.


Potpuno si u pravu, ali kad bi to bilo jedino bacanje novca...

Nezanemariv broj (ne usuđujem se još reći većina, ali možda i jest) najboljih diplomskih studenata svake godine nakon diplome odlazi u inozemstvo na doktorski studij ili u industriju, ne samo s PMF-MO.
Za njihovo dobro, nadam se da će se snaći.
Za ovu državu to je ravno intelektualnom samoubojstvu.
To je problem o kojem se uopće ne razmišlja.
Niti je ova država privlačna za sposobne visokoobrazovane imigrante, pa takve ljude nemamo kime nadomjestiti.

On topic: u HR postoji još mjesta koja nude diplomske studije matematike.
Možda nije posve blesavo rješenje za nekog tko ne može "popraviti" svoje šanse (tj. ocjene) za upis na diplomski studij PMF-MO.
Bilo bi zanimljivo čuti ima li itko takva iskustva, barem iz druge ruke.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kkarlo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 05. 2010. (08:43:59)
Postovi: (1B2)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
64 = 72 - 8

PostPostano: 7:35 sub, 19. 10. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="venovako"][quote="kkarlo"]Što se tiče nezaposlenih matematičara, odi provjeri na burzu koliko ih ima prije nego napišeš još nešto vezano uz to.[/quote]

Obzirom da očito imaš aktualne podatke, molio bih update.
Do [url=http://www.hzz.hr/docslike/statistike/Tablica%2028.pdf]ovih[/url] podataka Zavoda za zapošljavanje mogu doći: na dan 31.12.2012. na razini države nezaposlen(a) 71 matematičar(ka), od toga 42 bez radnog iskustva.

Obzirom da se matematika može studirati još i u Splitu, Rijeci i Osijeku, to ne zvuči pretjerano katastrofalno, ali indikativno jest.
Bilo bi super da se u međuvremenu gornji broj smanjio.
[/quote]

Nemam novije podatke, na to sam i mislio. Meni se ta brojka čini malom. 71 čovjek sa svih smjerova sa svih sveučilišta u RH?
venovako (napisa):
kkarlo (napisa):
Što se tiče nezaposlenih matematičara, odi provjeri na burzu koliko ih ima prije nego napišeš još nešto vezano uz to.


Obzirom da očito imaš aktualne podatke, molio bih update.
Do ovih podataka Zavoda za zapošljavanje mogu doći: na dan 31.12.2012. na razini države nezaposlen(a) 71 matematičar(ka), od toga 42 bez radnog iskustva.

Obzirom da se matematika može studirati još i u Splitu, Rijeci i Osijeku, to ne zvuči pretjerano katastrofalno, ali indikativno jest.
Bilo bi super da se u međuvremenu gornji broj smanjio.


Nemam novije podatke, na to sam i mislio. Meni se ta brojka čini malom. 71 čovjek sa svih smjerova sa svih sveučilišta u RH?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fireball
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2005. (18:49:17)
Postovi: (4AB)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 100 - 74
Lokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu

PostPostano: 9:53 sub, 19. 10. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="venovako"][
Do [url=http://www.hzz.hr/docslike/statistike/Tablica%2028.pdf]ovih[/url] podataka Zavoda za zapošljavanje mogu doći: na dan 31.12.2012. na razini države nezaposlen(a) 71 matematičar(ka), od toga 42 bez radnog iskustva.[/quote]

mislim da bi se taj broj ili jako smanjio ili nesto da nije promjenjen zakon za rad u skolama pa se ti ljudi moraju vracat zavrsavat jos jedan diplomski studij.

za taj podatak bi volio vidjeti kak ozgleda distribucija po zavrsenim smjerovima, bas bi mogla iz toga (kad bi podatak bio poznat) proisteci zanimljiva rasprava. ili bar da je poznato s kojeg od par fakulteta su ti ljudi

summa sumamrum; nezaposlen 71 matematicar je mal broj ali zalosno sto je taj broj veci od 0
venovako (napisa):
[
Do ovih podataka Zavoda za zapošljavanje mogu doći: na dan 31.12.2012. na razini države nezaposlen(a) 71 matematičar(ka), od toga 42 bez radnog iskustva.


mislim da bi se taj broj ili jako smanjio ili nesto da nije promjenjen zakon za rad u skolama pa se ti ljudi moraju vracat zavrsavat jos jedan diplomski studij.

za taj podatak bi volio vidjeti kak ozgleda distribucija po zavrsenim smjerovima, bas bi mogla iz toga (kad bi podatak bio poznat) proisteci zanimljiva rasprava. ili bar da je poznato s kojeg od par fakulteta su ti ljudi

summa sumamrum; nezaposlen 71 matematicar je mal broj ali zalosno sto je taj broj veci od 0



_________________
I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
nana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 11. 2005. (12:24:35)
Postovi: (2AD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
95 = 158 - 63

PostPostano: 21:52 uto, 22. 10. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Statistikaaaaa evo me, evo me :D



Malo se mora zezati s podacima na HZZ. U prilogu su tri tablice - jedna s obzirom na radni staz i jos jedna s obzirom na studij (preddiplomski, diplomski, dr.sc....). No postoji problem s bazom HZZa a to su nazivi prema kojim klasificiraju... Za znatizeljne u kategorije.xls
Ne znam sto se dogadja kad je netko u dvije kategorije...
a osim toga onaj sa srednjom skolom je isto zanimljiv kao i oni bez zavrsene osnovne :)

U ove dvije tablice su filtrirani "(2120) Matematičari/matematičarke, aktuari/aktuarke i statističari/statističarke"

a sad vidim da postoje i neki "(3314) Statističko-matematički stručnjaci/statističko-matematičke stručnjakinje i srodna zanimanja"

ugl baza je vrlo zanimljiva :D

[size=9][color=#999999]Added after 24 minutes:[/color][/size]

i jos ako zanima zaposljavanje, istek radnog odnosa i broj oglasenih poslova :)
filtrirano za 2120

Znaci nije istina da se ne zaposljavaju preddiplomci :D


S T A T I S T I K A :inlove:
Statistikaaaaa evo me, evo me Very Happy



Malo se mora zezati s podacima na HZZ. U prilogu su tri tablice - jedna s obzirom na radni staz i jos jedna s obzirom na studij (preddiplomski, diplomski, dr.sc....). No postoji problem s bazom HZZa a to su nazivi prema kojim klasificiraju... Za znatizeljne u kategorije.xls
Ne znam sto se dogadja kad je netko u dvije kategorije...
a osim toga onaj sa srednjom skolom je isto zanimljiv kao i oni bez zavrsene osnovne Smile

U ove dvije tablice su filtrirani "(2120) Matematičari/matematičarke, aktuari/aktuarke i statističari/statističarke"

a sad vidim da postoje i neki "(3314) Statističko-matematički stručnjaci/statističko-matematičke stručnjakinje i srodna zanimanja"

ugl baza je vrlo zanimljiva Very Happy

Added after 24 minutes:

i jos ako zanima zaposljavanje, istek radnog odnosa i broj oglasenih poslova Smile
filtrirano za 2120

Znaci nije istina da se ne zaposljavaju preddiplomci Very Happy


S T A T I S T I K A In love



_________________
Kad sam bila mala htjela sam biti statističarka Very Happy
[tex]\omega \in \Omega[/tex] Srce



zaposljavanje.xls
 Description:

Download
 Filename:  zaposljavanje.xls
 Filesize:  28.5 KB
 Downloaded:  149 Time(s)


postaje nezaposlen.xls
 Description:

Download
 Filename:  postaje nezaposlen.xls
 Filesize:  29 KB
 Downloaded:  125 Time(s)


br oglasa.xls
 Description:

Download
 Filename:  br oglasa.xls
 Filesize:  24 KB
 Downloaded:  127 Time(s)


kategorije.xls
 Description:

Download
 Filename:  kategorije.xls
 Filesize:  82 KB
 Downloaded:  161 Time(s)


statistika (12).xls
 Description:

Download
 Filename:  statistika (12).xls
 Filesize:  11 KB
 Downloaded:  121 Time(s)


statistika_radni_staz.xls
 Description:

Download
 Filename:  statistika_radni_staz.xls
 Filesize:  16 KB
 Downloaded:  122 Time(s)

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 15:53 sri, 23. 10. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

@nana: Daj ti nama summa summarum par najzanimljivijih podataka. Koliko je nezaposlenih matematičara i koliko od toga su bakalari? Teško se snaći u toliko tablica. :)
@nana: Daj ti nama summa summarum par najzanimljivijih podataka. Koliko je nezaposlenih matematičara i koliko od toga su bakalari? Teško se snaći u toliko tablica. Smile



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
nana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 11. 2005. (12:24:35)
Postovi: (2AD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
95 = 158 - 63

PostPostano: 20:15 sri, 23. 10. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sad sam skuzila da je spojio 2 posta u jedan.
Aj moze:

[b]Statistika_radni_staz: nezaposleni prema radnom stazu od 2004 do 2013/09[/b]
- u 2013/09 63 nezaposlena od cega 32 bez radnog staza
-cini mi se da se situacija malo popravila u osnosu na zadnje 2 godine

[b]statistika (12): nezaposleni prema stupnju (prediplomski/diplomski)[/b]
- 2 preddiplomca i 61 dipl
- preddipl je najvise bilo 4 u zadnje

[b]Zaposlavanje: Razlozi izlaska iz evidencije HZZ i posebno su prikazani oni ciji razlog je novi posao prema stupnju zavrsenog studija[/b]
-preddiplomci se zaposljavaju
-01-09 ove godine zaposlilo se 86 matemaicara
-2011 i 2012 ih je zaposleno 110, i svakako se vidi povecanje potraznje za matematicarima(2010.god 76, 2009.god 28 i 2008.god 25)


[b]Postaje nezaposlen: Razlozi ulaska u evidenciju HZZ, tj razloti zasto matematicari postaju nezaposleni[/b]
-istek ugovora je najcesci razlog
Meni se cini da je u ovom slucaju rijec o Mrsicevih 1600kn gdje cesto nakon sto iskoriste godinu dana uzmu nove koje opet tako mogu koristit
Ovo nazalost posebno koriste banke... :(

[b]br oglasa: Brojtrazenih radnika za matematicare[/b]
- u ovoj godini najvise 24
- 2012.god 9, 2011.god 19
- ovo su oglasi koji su isli preko hzz tako da bi se trebali uzet jako ozbiljno

Suma sumarum - raste potraznja
Cini mi se kao da su isti ljudi nezaposleni (prema brojevima)

Moje iskustvo - banke puno traze analiticare i koliko cujem od svih ekonomskih i srodnih fakulteta najradje uzmu pmf-ovce


I da, na osnovu svih ovih podataka mislim da bi Sveuciliste i Ministarstvo trebalo vidjeti kako nastavnici na PMF-MO stvaraju radnike koji su konkurentni i zaposljivi i da im daju bonus :D, odvedu na veceru i raspisu jos asistentskih i docentskih mjesta :D




Ogranicenja: Svi ovi podaci su prikazani za sifru 2120 sto sam gore napisala. Baza im je losa jer ne bi trebala pratit "zanimanje" vec stuij koji je netko zavrsio, ugl mogla bih jos neke sumnjivce uracunati kao ove 3314. Dakle gotovo najbolje sto se moze reci.
I da, ovdje nije navedeno gdje su se zaposlili - u skoli ili bas "u struci"
Sad sam skuzila da je spojio 2 posta u jedan.
Aj moze:

Statistika_radni_staz: nezaposleni prema radnom stazu od 2004 do 2013/09
- u 2013/09 63 nezaposlena od cega 32 bez radnog staza
-cini mi se da se situacija malo popravila u osnosu na zadnje 2 godine

statistika (12): nezaposleni prema stupnju (prediplomski/diplomski)
- 2 preddiplomca i 61 dipl
- preddipl je najvise bilo 4 u zadnje

Zaposlavanje: Razlozi izlaska iz evidencije HZZ i posebno su prikazani oni ciji razlog je novi posao prema stupnju zavrsenog studija
-preddiplomci se zaposljavaju
-01-09 ove godine zaposlilo se 86 matemaicara
-2011 i 2012 ih je zaposleno 110, i svakako se vidi povecanje potraznje za matematicarima(2010.god 76, 2009.god 28 i 2008.god 25)


Postaje nezaposlen: Razlozi ulaska u evidenciju HZZ, tj razloti zasto matematicari postaju nezaposleni
-istek ugovora je najcesci razlog
Meni se cini da je u ovom slucaju rijec o Mrsicevih 1600kn gdje cesto nakon sto iskoriste godinu dana uzmu nove koje opet tako mogu koristit
Ovo nazalost posebno koriste banke... Sad

br oglasa: Brojtrazenih radnika za matematicare
- u ovoj godini najvise 24
- 2012.god 9, 2011.god 19
- ovo su oglasi koji su isli preko hzz tako da bi se trebali uzet jako ozbiljno

Suma sumarum - raste potraznja
Cini mi se kao da su isti ljudi nezaposleni (prema brojevima)

Moje iskustvo - banke puno traze analiticare i koliko cujem od svih ekonomskih i srodnih fakulteta najradje uzmu pmf-ovce


I da, na osnovu svih ovih podataka mislim da bi Sveuciliste i Ministarstvo trebalo vidjeti kako nastavnici na PMF-MO stvaraju radnike koji su konkurentni i zaposljivi i da im daju bonus Very Happy, odvedu na veceru i raspisu jos asistentskih i docentskih mjesta Very Happy




Ogranicenja: Svi ovi podaci su prikazani za sifru 2120 sto sam gore napisala. Baza im je losa jer ne bi trebala pratit "zanimanje" vec stuij koji je netko zavrsio, ugl mogla bih jos neke sumnjivce uracunati kao ove 3314. Dakle gotovo najbolje sto se moze reci.
I da, ovdje nije navedeno gdje su se zaposlili - u skoli ili bas "u struci"



_________________
Kad sam bila mala htjela sam biti statističarka Very Happy
[tex]\omega \in \Omega[/tex] Srce
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
malisputnik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 09. 2013. (08:43:21)
Postovi: (31)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1

PostPostano: 18:32 ned, 2. 2. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Od samog pocetka "bolonje" bilo je jasno da cemo imati razredbeni postupak za upis na diplomske studije i da cemo biti otvoreni za prvostupnike s drugih fakulteta i sveucilista. U tome je cijeli smisao sistema 3+2, za razliku od integriranog 5-godisnjeg studija.[/quote]

Gdje se prvostupnici matematike mogu prijaviti na diplomski studij zsgrebackog sveucilista, a da ne trebaju polagati godinu dana razlikovne predmete?
krcko (napisa):
Od samog pocetka "bolonje" bilo je jasno da cemo imati razredbeni postupak za upis na diplomske studije i da cemo biti otvoreni za prvostupnike s drugih fakulteta i sveucilista. U tome je cijeli smisao sistema 3+2, za razliku od integriranog 5-godisnjeg studija.


Gdje se prvostupnici matematike mogu prijaviti na diplomski studij zsgrebackog sveucilista, a da ne trebaju polagati godinu dana razlikovne predmete?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 18:55 ned, 2. 2. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Na PMF-MO. Ne znam ima li takvih diplomskih studija na drugim fakultetima.
Na PMF-MO. Ne znam ima li takvih diplomskih studija na drugim fakultetima.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2
Stranica 2 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan