Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Standardne greske, poglavlje prvo
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
fmb
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 02. 2004. (12:34:47)
Postovi: (B6)16
Sarma = la pohva - posuda
12 = 16 - 4

PostPostano: 11:32 uto, 10. 2. 2004    Naslov: Standardne greske, poglavlje prvo Citirajte i odgovorite

Evo nadam se nekoj koristi od foruma tj. da ce studenti koji ponavljaju greske svojih prethodnika, a buduci nisu dolazili (fizicki ili duhom) na vjezbe ne znaju da su te greske vec 'objavljene', sad odavde nauciti sto NE smiju raditi na pismenom i tako meni tj. svojoj omiljenoj asistentici iz svog najomiljenijeg kolegija smanjiti kolicinu suza i/ili osmijeha pri ispravljanju njihovih pismenih ispita :lol:

Dakle, evo prve greske...
Vrlo cesto susrecem notaciju oblika 1+2+3+...+([i]alef[/i]0-1)+[i]alef[/i]0 ili 1.2.3.....([i]omega[/i]-1)[i]omega[/i]... Jedna i druga notacija su besmislene. Naime, broj alef0, kad bi i bio definiran, bio bi jednak alef0, ali to bi bio i alef0-2 i alef0-3 itd. tj. u notaciji s ... postavlja se pitanje gdje je prijelaz s konacnih (1+2+3+...) na beskonacne kardinalne brojeve ([i]alef[/i]0, i tzv. [i]alef[/i]0-n). Broj omega-1 ili omega-n bi se takodjer mogao definirati (npr. preko teorema o oduzimanju), ali i to bi bilo omega jer n+omega=omega za svaki konacan n. I opet isti problem kao gore... Jos gore: cak i kad bismo pazili da uredno imamo razdvojen dio na konacne i beskonacne (npr. u zapisu 1+2+3+...+[i]alef[/i]0 pazimo da je sve osim zadnjeg clana konacno), postavlja se pitanje kako baratati s takvim objekotom (sjetite se MA2: vec tamo, gdje je sumacija isla samo po prirodnim tj. konacnim brojevima ste u slucaju beskonacne sume imali razne probleme na koje ste morali paziti u pitanjima konvergencije reda ili njegove sume).

Sto ce rec: cim vidim notacije poput gornjih u pravilu krizam citav zadatak u kojem se pojave jer pokazuje nerazumijevanje osnovnog pojma teorije skupova: razlikovanja konacnih i beskonacnih brojeva. Jedino sto Vam moze spasit koji bod na tom zadatku je neki iznimno pametan nastavak nakon te greske :twisted:

U iducem nastavku ove price: [i]alef[/i]0 i [i]c[/i] nisu svi beskonacni kardinalni brojevi.

Do iduceg posta pozdrav od
:patkica: FMB-TS :angel:
Evo nadam se nekoj koristi od foruma tj. da ce studenti koji ponavljaju greske svojih prethodnika, a buduci nisu dolazili (fizicki ili duhom) na vjezbe ne znaju da su te greske vec 'objavljene', sad odavde nauciti sto NE smiju raditi na pismenom i tako meni tj. svojoj omiljenoj asistentici iz svog najomiljenijeg kolegija smanjiti kolicinu suza i/ili osmijeha pri ispravljanju njihovih pismenih ispita Laughing

Dakle, evo prve greske...
Vrlo cesto susrecem notaciju oblika 1+2+3+...+(alef0-1)+alef0 ili 1.2.3.....(omega-1)omega... Jedna i druga notacija su besmislene. Naime, broj alef0, kad bi i bio definiran, bio bi jednak alef0, ali to bi bio i alef0-2 i alef0-3 itd. tj. u notaciji s ... postavlja se pitanje gdje je prijelaz s konacnih (1+2+3+...) na beskonacne kardinalne brojeve (alef0, i tzv. alef0-n). Broj omega-1 ili omega-n bi se takodjer mogao definirati (npr. preko teorema o oduzimanju), ali i to bi bilo omega jer n+omega=omega za svaki konacan n. I opet isti problem kao gore... Jos gore: cak i kad bismo pazili da uredno imamo razdvojen dio na konacne i beskonacne (npr. u zapisu 1+2+3+...+alef0 pazimo da je sve osim zadnjeg clana konacno), postavlja se pitanje kako baratati s takvim objekotom (sjetite se MA2: vec tamo, gdje je sumacija isla samo po prirodnim tj. konacnim brojevima ste u slucaju beskonacne sume imali razne probleme na koje ste morali paziti u pitanjima konvergencije reda ili njegove sume).

Sto ce rec: cim vidim notacije poput gornjih u pravilu krizam citav zadatak u kojem se pojave jer pokazuje nerazumijevanje osnovnog pojma teorije skupova: razlikovanja konacnih i beskonacnih brojeva. Jedino sto Vam moze spasit koji bod na tom zadatku je neki iznimno pametan nastavak nakon te greske Twisted Evil

U iducem nastavku ove price: alef0 i c nisu svi beskonacni kardinalni brojevi.

Do iduceg posta pozdrav od
Patkica FMB-TS Angel



_________________
"Have patience. Go where you must, and hope."
(Gandalf in J.R.R.Tolkien's "The Lord of the Rings")
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
saaanja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2003. (08:39:31)
Postovi: (4)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 16:06 uto, 10. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ima onih koji čitaju ovaj forum i jako su vam zahvalni na ovakvim napomenama. Samo tako nastavite :D
Ima onih koji čitaju ovaj forum i jako su vam zahvalni na ovakvim napomenama. Samo tako nastavite Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fmb
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 02. 2004. (12:34:47)
Postovi: (B6)16
Sarma = la pohva - posuda
12 = 16 - 4

PostPostano: 13:46 sri, 11. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="saaanja"]Ima onih koji čitaju ovaj forum i jako su vam zahvalni na ovakvim napomenama. Samo tako nastavite :D[/quote]

Samo neka oni koji na koje se te napomene odnose ne tjeraju mene da smisljam jos napomena :wink:
saaanja (napisa):
Ima onih koji čitaju ovaj forum i jako su vam zahvalni na ovakvim napomenama. Samo tako nastavite Very Happy


Samo neka oni koji na koje se te napomene odnose ne tjeraju mene da smisljam jos napomena Wink



_________________
"Have patience. Go where you must, and hope."
(Gandalf in J.R.R.Tolkien's "The Lord of the Rings")
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
simon11
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2011. (21:02:52)
Postovi: (7C)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
23 = 25 - 2
Lokacija: FunkyTown

PostPostano: 23:02 sri, 23. 10. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam siguran je li ov off top, ali zanima me kod definicije presjeka skupa x, mislim razumijem presjek dva ili vise skupova, ali intuitivno mi nije bas jasna klasa [tex]\cap x=\{z: \forall y \in x \rightarrow z \in y\}[/tex] i pomocu kojega bi aksioma dokazali da je ova klasa skup i zasto je za uniju potreban aksiom, a nije za presjek, tj. nismo li mogli i uniju isto samo "definirati"?
Nisam siguran je li ov off top, ali zanima me kod definicije presjeka skupa x, mislim razumijem presjek dva ili vise skupova, ali intuitivno mi nije bas jasna klasa [tex]\cap x=\{z: \forall y \in x \rightarrow z \in y\}[/tex] i pomocu kojega bi aksioma dokazali da je ova klasa skup i zasto je za uniju potreban aksiom, a nije za presjek, tj. nismo li mogli i uniju isto samo "definirati"?



_________________
#Usa
getting recognized
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 11:30 čet, 24. 10. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="simon11"]Nisam siguran je li ov off top, ali zanima me kod definicije presjeka skupa x, mislim razumijem presjek dva ili vise skupova, ali intuitivno mi nije bas jasna klasa [tex]\cap x=\{z: \forall y \in x \rightarrow z \in y\}[/tex] i pomocu kojega bi aksioma dokazali da je ova klasa skup i zasto je za uniju potreban aksiom, a nije za presjek, tj. nismo li mogli i uniju isto samo "definirati"?[/quote]

Prvo, imaš tipfeler u definiciji. Treba biti: [tex]\bigcap x=\{z: \forall y (y \in x \rightarrow z \in y)\}[/tex]. :wink:


Što se intuicije tiče, [tex]\bigcap x[/tex] je presjek svih elementata od [tex]x[/tex] (tj. skup onih skupova koji su elementi svih elemenata od [tex]x[/tex]). Notacija na koju si možda malo više navikao je [tex]\bigcap x = \bigcap_{y\in x} y[/tex].

Drugi dio pitanja je kako vidjeti da je klasa [tex]\bigcap x[/tex] skup? E, to je malo nezgodno, jer [tex]\bigcap x[/tex] nije uvijek skup. :shock:

Ipak, situacija nije jako loša, jer problem imamo samo za [tex]x = \emptyset[/tex]. U tom slučaju je [tex]\bigcap \emptyset=\{z: \forall y (y \in \emptyset \rightarrow z \in y)\}[/tex]. Sada, kako [tex]y\in\emptyset[/tex] nikad nije istina, očito je implikacija [tex]y \in \emptyset \rightarrow z \in y[/tex] uvijek istina. Prema tome [tex]\bigcap \emptyset[/tex] je klasa svih skupova, što zbog aksioma utemeljenosti, ne može biti skup.

S druge strane, ako je [tex]x\not=\emptyset[/tex], onda definiciju presjeka možemo raspisati na sljedeći način: [tex]\bigcap x=\{z: \forall y (y \in x \rightarrow z \in y)\} = \{z: z \in \bigcup x \land \forall y (y \in x \rightarrow z \in y)\}[/tex]. (Za vježbu dokaži da vrijedi prethodna jednakost. :wink:). Sada iz aksioma unije i aksioma komprehenzije slijedi da je klasa [tex]\bigcap x[/tex] uistinu skup.
simon11 (napisa):
Nisam siguran je li ov off top, ali zanima me kod definicije presjeka skupa x, mislim razumijem presjek dva ili vise skupova, ali intuitivno mi nije bas jasna klasa [tex]\cap x=\{z: \forall y \in x \rightarrow z \in y\}[/tex] i pomocu kojega bi aksioma dokazali da je ova klasa skup i zasto je za uniju potreban aksiom, a nije za presjek, tj. nismo li mogli i uniju isto samo "definirati"?


Prvo, imaš tipfeler u definiciji. Treba biti: [tex]\bigcap x=\{z: \forall y (y \in x \rightarrow z \in y)\}[/tex]. Wink


Što se intuicije tiče, [tex]\bigcap x[/tex] je presjek svih elementata od [tex]x[/tex] (tj. skup onih skupova koji su elementi svih elemenata od [tex]x[/tex]). Notacija na koju si možda malo više navikao je [tex]\bigcap x = \bigcap_{y\in x} y[/tex].

Drugi dio pitanja je kako vidjeti da je klasa [tex]\bigcap x[/tex] skup? E, to je malo nezgodno, jer [tex]\bigcap x[/tex] nije uvijek skup. Shocked

Ipak, situacija nije jako loša, jer problem imamo samo za [tex]x = \emptyset[/tex]. U tom slučaju je [tex]\bigcap \emptyset=\{z: \forall y (y \in \emptyset \rightarrow z \in y)\}[/tex]. Sada, kako [tex]y\in\emptyset[/tex] nikad nije istina, očito je implikacija [tex]y \in \emptyset \rightarrow z \in y[/tex] uvijek istina. Prema tome [tex]\bigcap \emptyset[/tex] je klasa svih skupova, što zbog aksioma utemeljenosti, ne može biti skup.

S druge strane, ako je [tex]x\not=\emptyset[/tex], onda definiciju presjeka možemo raspisati na sljedeći način: [tex]\bigcap x=\{z: \forall y (y \in x \rightarrow z \in y)\} = \{z: z \in \bigcup x \land \forall y (y \in x \rightarrow z \in y)\}[/tex]. (Za vježbu dokaži da vrijedi prethodna jednakost. Wink). Sada iz aksioma unije i aksioma komprehenzije slijedi da je klasa [tex]\bigcap x[/tex] uistinu skup.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan