Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Cezarov sifrat s kljucnom rijeci (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Kriptografija
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ft13
Gost





PostPostano: 1:52 ned, 3. 11. 2013    Naslov: Cezarov sifrat s kljucnom rijeci Citirajte i odgovorite

Dekriptirajte sšifrat

UBDBX BXTDB ZPDBQ GABEO WZPSB XZWAW ZPABL XBSBF
BVBLX BFBLV PQGKP UBDBX BXTDB ZPDBL PQGXB XTDPD
GABFQ GDTPA UBSWK LGSBX WLEBO PEDGP MAGDQ WURWA
WUFBC TFTUG RLGER WAVBM WDGSP PMFQG DBLXZ GUBEP
XZPQG LXBOB VQB

dobiven Cezarovom sšifrom s kljucnom rijeci. Otvoreni tekst je pisan na hrvatskom jeziku a kljucna rijec je ime jedne drzave u Europi.

Najfrekventnija slova: B(31), P(15), G(14), D(13), X(13), W(10), L(9), A(8), Q(8), Z(7)..
H, I, J, N, Y se ne pojavljuju u sifratu
Najfrekventniji bigrami: BX(7), XB(6), QG(6), ZP(5), BL(5), LX(4), UB(4), BF(3), AB(3), FB(3), WA(3)...

Logicno je B -> A, reciprocni bigrami XB i BX daju naslutiti da je X --> N. Q se uglavnom pojavljuje uz G, koje je jedno od najucestalijih slova, G --> E, Q --> J. P i D bi trebali sifrirati I te O pa sam stavio P --> I, D --> O. WXY su neka od onih koja se ne javljaju u skriptatu, vjerojatno redom HIJ. Q je onda N (ili Y).

otv text A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
sifrat B G PQ X D H I J

Zar ne bi iza X u sifratu trebalo biti Y? Ali to bi znacilo da se O ne javlja u otv. tekstu. Ili je D prvo slovo kljucne rijeci (DANSKa?), mada onda ne znam gdje smjestiti YZ da sve skupa funkcionira.

Ako netko moze pomoci bio bih zahvalan. Pozdrav :)
Dekriptirajte sšifrat

UBDBX BXTDB ZPDBQ GABEO WZPSB XZWAW ZPABL XBSBF
BVBLX BFBLV PQGKP UBDBX BXTDB ZPDBL PQGXB XTDPD
GABFQ GDTPA UBSWK LGSBX WLEBO PEDGP MAGDQ WURWA
WUFBC TFTUG RLGER WAVBM WDGSP PMFQG DBLXZ GUBEP
XZPQG LXBOB VQB

dobiven Cezarovom sšifrom s kljucnom rijeci. Otvoreni tekst je pisan na hrvatskom jeziku a kljucna rijec je ime jedne drzave u Europi.

Najfrekventnija slova: B(31), P(15), G(14), D(13), X(13), W(10), L(9), A(Cool, Q(Cool, Z(7)..
H, I, J, N, Y se ne pojavljuju u sifratu
Najfrekventniji bigrami: BX(7), XB(6), QG(6), ZP(5), BL(5), LX(4), UB(4), BF(3), AB(3), FB(3), WA(3)...

Logicno je B -> A, reciprocni bigrami XB i BX daju naslutiti da je X --> N. Q se uglavnom pojavljuje uz G, koje je jedno od najucestalijih slova, G --> E, Q --> J. P i D bi trebali sifrirati I te O pa sam stavio P --> I, D --> O. WXY su neka od onih koja se ne javljaju u skriptatu, vjerojatno redom HIJ. Q je onda N (ili Y).

otv text A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
sifrat B G PQ X D H I J

Zar ne bi iza X u sifratu trebalo biti Y? Ali to bi znacilo da se O ne javlja u otv. tekstu. Ili je D prvo slovo kljucne rijeci (DANSKa?), mada onda ne znam gdje smjestiti YZ da sve skupa funkcionira.

Ako netko moze pomoci bio bih zahvalan. Pozdrav Smile


[Vrh]
ft13
Gost





PostPostano: 2:01 ned, 3. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nazalost razmaci u sifratu su se pogubili u prvom postu pa ta linija sad nema smisla.

Trebalo bi biti B->A, G->E, P->I, Q->J, Y->N D->O, H->W, I->X, J->Y
Nazalost razmaci u sifratu su se pogubili u prvom postu pa ta linija sad nema smisla.

Trebalo bi biti B->A, G->E, P->I, Q->J, Y->N D->O, H->W, I->X, J->Y


[Vrh]
fireball
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2005. (18:49:17)
Postovi: (4AB)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 100 - 74
Lokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu

PostPostano: 13:56 ned, 3. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

frekvencije javljanja slova u otvorenom textu ne odgovarju nuzno onim frekvencijama koje se javljaju u jeziku na kojem je pisana poruka. to je samo dobar pocetak dekodiranja (otvoreni text je prekratak da bi doslo do preklapanja). sto je sa dvoslozima i troslozima? jesi li to testirao/la? nekad njihova frekvencija (koja je nesto, kako bi rekao, 'stabilnija') moze pomoc pri odbairu za zamjenu slova

poznavcajuci profesorove navike, kljucna rijec bi mogla biti danska (sto ne znaci da je)
frekvencije javljanja slova u otvorenom textu ne odgovarju nuzno onim frekvencijama koje se javljaju u jeziku na kojem je pisana poruka. to je samo dobar pocetak dekodiranja (otvoreni text je prekratak da bi doslo do preklapanja). sto je sa dvoslozima i troslozima? jesi li to testirao/la? nekad njihova frekvencija (koja je nesto, kako bi rekao, 'stabilnija') moze pomoc pri odbairu za zamjenu slova

poznavcajuci profesorove navike, kljucna rijec bi mogla biti danska (sto ne znaci da je)



_________________
I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
sunny
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2007. (01:06:34)
Postovi: (153)16
Sarma = la pohva - posuda
12 = 30 - 18

PostPostano: 15:09 ned, 3. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pokusaj vidjeti da li ti se mozda negdje u tekstu pojavljuje MAT_MAT_ (odnosno matematika). Meni nije to uspjelo, pa sam trazila gdje bi mi moglo doci KRIPTO. Kad sam to nasla, bez problema sam desifrirala ostatak teksta. Posto su tekstovi iz povijesti kriptografije sigurno ti mora negdje doci ili matematika ili kriptografija/kriptologija/kriptolog/...
Takoder, svako poglavlje skripte iz kriptografije spominje ime nekog kriptografa, pa probaj na prvo mjesto ubacivati imena kriptografa pa mozda i tako pogodis :)
Po meni su ovo premali tekstovi da bi ista dobili analizirajuci frekvencije slova.
Pokusaj vidjeti da li ti se mozda negdje u tekstu pojavljuje MAT_MAT_ (odnosno matematika). Meni nije to uspjelo, pa sam trazila gdje bi mi moglo doci KRIPTO. Kad sam to nasla, bez problema sam desifrirala ostatak teksta. Posto su tekstovi iz povijesti kriptografije sigurno ti mora negdje doci ili matematika ili kriptografija/kriptologija/kriptolog/...
Takoder, svako poglavlje skripte iz kriptografije spominje ime nekog kriptografa, pa probaj na prvo mjesto ubacivati imena kriptografa pa mozda i tako pogodis Smile
Po meni su ovo premali tekstovi da bi ista dobili analizirajuci frekvencije slova.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Kriptografija Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan