Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Prebrojiva poluaditivnost vjerojatnosti (T2.1, f) ), dokaz (objasnjenje gradiva)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Tomy007
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2009. (19:45:28)
Postovi: (94)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 4 - 6

PostPostano: 14:15 uto, 12. 11. 2013    Naslov: Prebrojiva poluaditivnost vjerojatnosti (T2.1, f) ), dokaz Citirajte i odgovorite

Zapeo sam u jednom koraku dokaza koji bi trebalo dokazati a taj dio nije razrađen ni na predavanjima ni u knjizi.

Tvrdnja je da za bilo koji niz skupova An vrijedi da je vjerojatnost od unije tih događaja manja ili jednaka od sume vjerojatnosti svih tih događaja.

Dokaz ide tako da se definira novi niz međusobno disjunktnih događaja na sljedeći naćin :
B1=A1
B2=A2\A1
B3=A3\(A2 U A1) itd.
Bn je znaći An bez unije svih Am, m<n
....
(dokaz je za prebrojive unije tako da se u dokazu ide od 1 do beskonačno)

Zapeo sam u dijelu gdje treba dokazati da je unija svih Bn jednaka uniji svih An.

Jedan smjer je lagan : ako je x u uniji svih Bn onda postoji i takav da je x element od Bi, onda je i element od Ai i nije element unije svih Aj (j<i), pošto je x element od Ai onda je x element unije svih An.

U drugom smjeru nisam siguran kako to formalno dokazati, x je element unije svih An, onda postoji i takav da je x element Ai i na tom dijelu sam zapeo i ne znam kako dalje raspisati da dobijem da je x u uniji svih Bn.
Zapeo sam u jednom koraku dokaza koji bi trebalo dokazati a taj dio nije razrađen ni na predavanjima ni u knjizi.

Tvrdnja je da za bilo koji niz skupova An vrijedi da je vjerojatnost od unije tih događaja manja ili jednaka od sume vjerojatnosti svih tih događaja.

Dokaz ide tako da se definira novi niz međusobno disjunktnih događaja na sljedeći naćin :
B1=A1
B2=A2\A1
B3=A3\(A2 U A1) itd.
Bn je znaći An bez unije svih Am, m<n
....
(dokaz je za prebrojive unije tako da se u dokazu ide od 1 do beskonačno)

Zapeo sam u dijelu gdje treba dokazati da je unija svih Bn jednaka uniji svih An.

Jedan smjer je lagan : ako je x u uniji svih Bn onda postoji i takav da je x element od Bi, onda je i element od Ai i nije element unije svih Aj (j<i), pošto je x element od Ai onda je x element unije svih An.

U drugom smjeru nisam siguran kako to formalno dokazati, x je element unije svih An, onda postoji i takav da je x element Ai i na tom dijelu sam zapeo i ne znam kako dalje raspisati da dobijem da je x u uniji svih Bn.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 14:36 uto, 12. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako postoji [tex]i[/tex] takav da je [tex]x \in A_i[/tex], imas dvije opcije.

Prva je da je taj indeks ujedno najmanji takav da je [tex]x \in A_i[/tex] pa smo gotovi zbog definicije skupova [tex]B_i[/tex].

S druge strane, ako postoji neki [tex]j < i[/tex] takav da je [tex]x \in A_j[/tex], onda opet za njega gledamo prvi slucaj; ako je najmanji, gotovi smo, ako nije, nastavljamo. U konacnici mozemo ili zavrsiti na nacin opisan u prvoj opciji ili doci do [tex]A_1[/tex], pa je [tex]x \in A_1 = B_1[/tex], a samim time se nalazi i u uniji svih skupova [tex]B_i[/tex].

Naravno, moze se ovo malo ljepse formalizirati (nemam trenutno strpljenja za igrati se s Latexom), ali nadam se da je ideja jasna.
Ako postoji [tex]i[/tex] takav da je [tex]x \in A_i[/tex], imas dvije opcije.

Prva je da je taj indeks ujedno najmanji takav da je [tex]x \in A_i[/tex] pa smo gotovi zbog definicije skupova [tex]B_i[/tex].

S druge strane, ako postoji neki [tex]j < i[/tex] takav da je [tex]x \in A_j[/tex], onda opet za njega gledamo prvi slucaj; ako je najmanji, gotovi smo, ako nije, nastavljamo. U konacnici mozemo ili zavrsiti na nacin opisan u prvoj opciji ili doci do [tex]A_1[/tex], pa je [tex]x \in A_1 = B_1[/tex], a samim time se nalazi i u uniji svih skupova [tex]B_i[/tex].

Naravno, moze se ovo malo ljepse formalizirati (nemam trenutno strpljenja za igrati se s Latexom), ali nadam se da je ideja jasna.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tomy007
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2009. (19:45:28)
Postovi: (94)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 4 - 6

PostPostano: 16:29 uto, 12. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="hendrix"]Ako postoji [tex]i[/tex] takav da je [tex]x \in A_i[/tex], imas dvije opcije.

Prva je da je taj indeks ujedno najmanji takav da je [tex]x \in A_i[/tex] pa smo gotovi zbog definicije skupova [tex]B_i[/tex].

S druge strane, ako postoji neki [tex]j < i[/tex] takav da je [tex]x \in A_j[/tex], onda opet za njega gledamo prvi slucaj; ako je najmanji, gotovi smo, ako nije, nastavljamo. U konacnici mozemo ili zavrsiti na nacin opisan u prvoj opciji ili doci do [tex]A_1[/tex], pa je [tex]x \in A_1 = B_1[/tex], a samim time se nalazi i u uniji svih skupova [tex]B_i[/tex].

Naravno, moze se ovo malo ljepse formalizirati (nemam trenutno strpljenja za igrati se s Latexom), ali nadam se da je ideja jasna.[/quote]

Hmm. Da li bi to onda išlo na ovaj način : x je element od Ai, to znaći da postoji j=min{i element od N takav da je x element od Ai} i onda je po definiciji od skupova Bn x je baš element skupa Bj pa onda i element unije svih Bn?
hendrix (napisa):
Ako postoji [tex]i[/tex] takav da je [tex]x \in A_i[/tex], imas dvije opcije.

Prva je da je taj indeks ujedno najmanji takav da je [tex]x \in A_i[/tex] pa smo gotovi zbog definicije skupova [tex]B_i[/tex].

S druge strane, ako postoji neki [tex]j < i[/tex] takav da je [tex]x \in A_j[/tex], onda opet za njega gledamo prvi slucaj; ako je najmanji, gotovi smo, ako nije, nastavljamo. U konacnici mozemo ili zavrsiti na nacin opisan u prvoj opciji ili doci do [tex]A_1[/tex], pa je [tex]x \in A_1 = B_1[/tex], a samim time se nalazi i u uniji svih skupova [tex]B_i[/tex].

Naravno, moze se ovo malo ljepse formalizirati (nemam trenutno strpljenja za igrati se s Latexom), ali nadam se da je ideja jasna.


Hmm. Da li bi to onda išlo na ovaj način : x je element od Ai, to znaći da postoji j=min{i element od N takav da je x element od Ai} i onda je po definiciji od skupova Bn x je baš element skupa Bj pa onda i element unije svih Bn?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 18:24 uto, 12. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, cini mi se da je okej zapis.
Da, cini mi se da je okej zapis.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan