Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

inverz (objasnjenje gradiva)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
trala
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 03. 2013. (16:43:54)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: somewhere

PostPostano: 15:43 sub, 23. 11. 2013    Naslov: inverz Citirajte i odgovorite

Bok :)
ima li netko vremena objasniti kako pravimo inverz od trigonometrijskih funkcija kad se nalaze izvan dopustenog intervala,
npr. kad imamo cos[-π, 0] kako ga mozemo prebaciti i interval od [0,π
hvala unaprijed :) [/b]
Bok Smile
ima li netko vremena objasniti kako pravimo inverz od trigonometrijskih funkcija kad se nalaze izvan dopustenog intervala,
npr. kad imamo cos[-π, 0] kako ga mozemo prebaciti i interval od [0,π
hvala unaprijed Smile [/b]



_________________
lallala
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
alenand
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2011. (21:29:52)
Postovi: (18)16
Sarma = la pohva - posuda
15 = 15 - 0

PostPostano: 21:32 sub, 23. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bok :)
Malo formalnije, neka je [tex]f(x)=\cos x[/tex], [tex]f:[-\pi,0]\to[-1,1][/tex] i mi trebamo naći inverz of f.
S obzirom da se tu pojavljuje kosinus, svakako u rješenju možeš očekivat arkus kosinus, i onda dalje samo treba namjestit da dobiješ traženu domenu.
Prvo, gledaš to kao običnu jednadžbu, i tražiš izraz za x (tj. inverz)
[dtex]y=\cos x[/dtex] [dtex]x=\pm \arccos y + 2k\pi[/dtex]
I sad među svim tim mogućnostima, postoji točno jedan izbor predznaka i odgovarajućeg k, tako da je [tex]x(y)[/tex] tvoja inverzna funkcija.
Naša funkcija treba ići u interval [-pi,0]. S obzirom da [tex]\arccos x[/tex] ide u [0, pi] jedina opcija je:
[dtex]x=-\arccos y[/dtex]
Dobra ideja je razmislit o grafu te funkcije, i odgovara li to grafički inverzu od f. Slijedi traženi inverz je [dtex]f^{-1}(x)=-\arccos x[/dtex]

EDIT: Veoma sam bio zaglibio pri prvom pokušaju, te stavih [tex]k*\pi[/tex] za period kosinusa... sorry svima, sad je ispravljeno :oops:
Bok Smile
Malo formalnije, neka je [tex]f(x)=\cos x[/tex], [tex]f:[-\pi,0]\to[-1,1][/tex] i mi trebamo naći inverz of f.
S obzirom da se tu pojavljuje kosinus, svakako u rješenju možeš očekivat arkus kosinus, i onda dalje samo treba namjestit da dobiješ traženu domenu.
Prvo, gledaš to kao običnu jednadžbu, i tražiš izraz za x (tj. inverz)
[dtex]y=\cos x[/dtex] [dtex]x=\pm \arccos y + 2k\pi[/dtex]
I sad među svim tim mogućnostima, postoji točno jedan izbor predznaka i odgovarajućeg k, tako da je [tex]x(y)[/tex] tvoja inverzna funkcija.
Naša funkcija treba ići u interval [-pi,0]. S obzirom da [tex]\arccos x[/tex] ide u [0, pi] jedina opcija je:
[dtex]x=-\arccos y[/dtex]
Dobra ideja je razmislit o grafu te funkcije, i odgovara li to grafički inverzu od f. Slijedi traženi inverz je [dtex]f^{-1}(x)=-\arccos x[/dtex]

EDIT: Veoma sam bio zaglibio pri prvom pokušaju, te stavih [tex]k*\pi[/tex] za period kosinusa... sorry svima, sad je ispravljeno Embarassed




Zadnja promjena: alenand; 13:46 ned, 24. 11. 2013; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
trala
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 03. 2013. (16:43:54)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: somewhere

PostPostano: 22:12 sub, 23. 11. 2013    Naslov: inverz Citirajte i odgovorite

hvala punoooooooo
:) :) :)
hvala punoooooooo
Smile Smile Smile



_________________
lallala
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
alenand
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2011. (21:29:52)
Postovi: (18)16
Sarma = la pohva - posuda
15 = 15 - 0

PostPostano: 13:40 ned, 24. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

E, a sad imate pravo nabacit koju "posudu"... Velika isprika svima! Editirat ću gornji post, jer sam napravio propust.
Sramote... ukratko zbog nekog razloga sam gore stavio [tex]k\pi[/tex] umjesto [tex]2k\pi[/tex] i time svima nam zakomplicirao :dash2: uglavnom, ideja ostaje ista.
Puno hvala kolegi s prve godine koji je primijetio.
E, a sad imate pravo nabacit koju "posudu"... Velika isprika svima! Editirat ću gornji post, jer sam napravio propust.
Sramote... ukratko zbog nekog razloga sam gore stavio [tex]k\pi[/tex] umjesto [tex]2k\pi[/tex] i time svima nam zakomplicirao Glavom u zid uglavnom, ideja ostaje ista.
Puno hvala kolegi s prve godine koji je primijetio.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
četiri
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2012. (20:20:15)
Postovi: (1B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 1
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 15:36 ned, 24. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

može pomoć sa ovakvim zadatkom samo da bude još malo jasnije?
[tex]f(x)=\sin x[/tex], [tex]f:[\pi,3\pi/2]\to[-1,0][/tex]
također tražimo inverz
može pomoć sa ovakvim zadatkom samo da bude još malo jasnije?
[tex]f(x)=\sin x[/tex], [tex]f:[\pi,3\pi/2]\to[-1,0][/tex]
također tražimo inverz


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zds
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2013. (21:44:04)
Postovi: (D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 1 - 4

PostPostano: 15:58 ned, 24. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]može pomoć sa ovakvim zadatkom samo da bude još malo jasnije?
f(x)=sinx, f:[π,3π/2]→[−1,0]
također tražimo inverz[/quote]

Inverz od sin x ti je arcsin x..mene je Kazo učio da nacrtam graf od sin x, povučem liniju paralelnu s x osi na intervalu [-1,0] i sve točke koje sijeku tu liniju s grafom fje su neki 'arkusi'..konkretno na tom intervalu ti je inverz pi+arc sin x, ako se ne varam, nek me kolege isprave
Citat:
može pomoć sa ovakvim zadatkom samo da bude još malo jasnije?
f(x)=sinx, f:[π,3π/2]→[−1,0]
također tražimo inverz


Inverz od sin x ti je arcsin x..mene je Kazo učio da nacrtam graf od sin x, povučem liniju paralelnu s x osi na intervalu [-1,0] i sve točke koje sijeku tu liniju s grafom fje su neki 'arkusi'..konkretno na tom intervalu ti je inverz pi+arc sin x, ako se ne varam, nek me kolege isprave


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
alenand
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2011. (21:29:52)
Postovi: (18)16
Sarma = la pohva - posuda
15 = 15 - 0

PostPostano: 16:49 ned, 24. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Novi pokušaj... ne može biti ovaj gore inverz jer sinus na onom intervalu pada, a ovaj inverz raste... ali možda je kolega zamijenio predznake.
Mislim da je dobro ovako zamišljati:
Inverz sinusa mora biti ili [dtex]1. \quad f^{-1}(x)=\arcsin x +2k\pi[/dtex][dtex]2. \quad f^{-1}(x)=\pi -\arcsin x +2k\pi[/dtex] za neki k cijeli broj.
I sad "uvrstiš" intervale koje arcsin poprima na [-1,0]: [dtex]1. \quad f^{-1}([-1,0])=[-\frac{\pi}{2},0]+2k\pi[/dtex][dtex]2. \quad f^{-1}([-1,0])=\pi-[-\frac{\pi}{2},0]+2k\pi [/dtex] tj. ova druga:[dtex]2. \quad f^{-1}([-1,0])=[\pi,\frac{3\pi}{2}]+2k\pi [/dtex]
I sad nema šanse da dodavanjem [tex]2k\pi[/tex] u ovom prvom slučaju dobiješ interval [tex][\pi,\frac{3\pi}{2}][/tex]... tako da mora biti drugi slučaj i to točno za k=0. Stoga je inverz: [dtex]f^{-1}(x)=\pi-\arcsin x[/dtex]
Novi pokušaj... ne može biti ovaj gore inverz jer sinus na onom intervalu pada, a ovaj inverz raste... ali možda je kolega zamijenio predznake.
Mislim da je dobro ovako zamišljati:
Inverz sinusa mora biti ili [dtex]1. \quad f^{-1}(x)=\arcsin x +2k\pi[/dtex][dtex]2. \quad f^{-1}(x)=\pi -\arcsin x +2k\pi[/dtex] za neki k cijeli broj.
I sad "uvrstiš" intervale koje arcsin poprima na [-1,0]: [dtex]1. \quad f^{-1}([-1,0])=[-\frac{\pi}{2},0]+2k\pi[/dtex][dtex]2. \quad f^{-1}([-1,0])=\pi-[-\frac{\pi}{2},0]+2k\pi [/dtex] tj. ova druga:[dtex]2. \quad f^{-1}([-1,0])=[\pi,\frac{3\pi}{2}]+2k\pi [/dtex]
I sad nema šanse da dodavanjem [tex]2k\pi[/tex] u ovom prvom slučaju dobiješ interval [tex][\pi,\frac{3\pi}{2}][/tex]... tako da mora biti drugi slučaj i to točno za k=0. Stoga je inverz: [dtex]f^{-1}(x)=\pi-\arcsin x[/dtex]




Zadnja promjena: alenand; 21:00 ned, 24. 11. 2013; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zds
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2013. (21:44:04)
Postovi: (D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 1 - 4

PostPostano: 17:09 ned, 24. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kolega Alen je u pravu, ja sam zeznuo..sve kontam pi+(-arcsin x), a pisem drugo
Kolega Alen je u pravu, ja sam zeznuo..sve kontam pi+(-arcsin x), a pisem drugo


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan