Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Pomoć oko zadatka (zadatak)
WWW:
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
think_ink
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 11. 2013. (14:44:12)
Postovi: (28)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:17 čet, 21. 11. 2013    Naslov: Pomoć oko zadatka Citirajte i odgovorite

Konkretno me zanima ovaj zadatak s kolokvija prošle godine.

Zadatak 2 Napišite konjuktivnu ili disjunktivnu normalnu formu (samo jednu od njih!) izraza f koji vraća istinu ako je broj t = (xyz)_2 nultočka polinoma
p(t) = (t − 8 )(t − 7)(t − 6)(t − 5)(t − 3)(t − 2)(t + 1)(t + 4),
te upotrebom formula za pojednostavljivanje logičkih izraza pojednostavite dobiveni izraz.

Ne shvaćam kako bih uopće mogla napraviti tablicu istinitosti pa je svaka pomoć dobrodošla :D
Konkretno me zanima ovaj zadatak s kolokvija prošle godine.

Zadatak 2 Napišite konjuktivnu ili disjunktivnu normalnu formu (samo jednu od njih!) izraza f koji vraća istinu ako je broj t = (xyz)_2 nultočka polinoma
p(t) = (t − 8 )(t − 7)(t − 6)(t − 5)(t − 3)(t − 2)(t + 1)(t + 4),
te upotrebom formula za pojednostavljivanje logičkih izraza pojednostavite dobiveni izraz.

Ne shvaćam kako bih uopće mogla napraviti tablicu istinitosti pa je svaka pomoć dobrodošla Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
room
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2013. (15:41:40)
Postovi: (78)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
14 = 15 - 1

PostPostano: 17:32 čet, 21. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pogledaj si u skripti prof. Šege zadatak 2.3.3. Tablica ti tako treba izgledati, samo što ti umjesto x0x1x2 imaš xyz, t isto ovako pišeš po redovima 0,1,2,..,7. I onda će ti p(t) biti istina za 7,6,5,3,2 (jer su ti brojevi nultočke zadanog polinoma), svi ostali će biti laž. I onda znaš kako napraviti KNF ili DNF i to pojednostaviti. :wink:
Pogledaj si u skripti prof. Šege zadatak 2.3.3. Tablica ti tako treba izgledati, samo što ti umjesto x0x1x2 imaš xyz, t isto ovako pišeš po redovima 0,1,2,..,7. I onda će ti p(t) biti istina za 7,6,5,3,2 (jer su ti brojevi nultočke zadanog polinoma), svi ostali će biti laž. I onda znaš kako napraviti KNF ili DNF i to pojednostaviti. Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
think_ink
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 11. 2013. (14:44:12)
Postovi: (28)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:51 čet, 21. 11. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="room"]Pogledaj si u skripti prof. Šege zadatak 2.3.3. Tablica ti tako treba izgledati, samo što ti umjesto x0x1x2 imaš xyz, t isto ovako pišeš po redovima 0,1,2,..,7. I onda će ti p(t) biti istina za 7,6,5,3,2 (jer su ti brojevi nultočke zadanog polinoma), svi ostali će biti laž. I onda znaš kako napraviti KNF ili DNF i to pojednostaviti. :wink:[/quote]

Hvala ti puno :D :D
room (napisa):
Pogledaj si u skripti prof. Šege zadatak 2.3.3. Tablica ti tako treba izgledati, samo što ti umjesto x0x1x2 imaš xyz, t isto ovako pišeš po redovima 0,1,2,..,7. I onda će ti p(t) biti istina za 7,6,5,3,2 (jer su ti brojevi nultočke zadanog polinoma), svi ostali će biti laž. I onda znaš kako napraviti KNF ili DNF i to pojednostaviti. Wink


Hvala ti puno Very Happy Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
marco ricci
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2013. (10:03:55)
Postovi: (B)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 19:42 čet, 21. 11. 2013    Naslov: Re: Pomoć oko zadatka Citirajte i odgovorite

[quote="think_ink"]...... t = (xyz)_2 nultočka polinoma
p(t) = (t − 8 )(t − 7)(t − 6)(t − 5)(t − 3)(t − 2)(t + 1)(t + 4),....[/quote]


DNF za 2,3,5,6,7,8 je vise lagano. :D
think_ink (napisa):
...... t = (xyz)_2 nultočka polinoma
p(t) = (t − 8 )(t − 7)(t − 6)(t − 5)(t − 3)(t − 2)(t + 1)(t + 4),....



DNF za 2,3,5,6,7,8 je vise lagano. Very Happy




Zadnja promjena: marco ricci; 20:05 čet, 21. 11. 2013; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 19:57 čet, 21. 11. 2013    Naslov: Re: Pomoć oko zadatka Citirajte i odgovorite

[quote="marco ricci"][quote="think_ink"]...... t = (xyz)_2 nultočka polinoma
p(t) = (t − 8 )(t − 7)(t − 6)(t − 5)(t − 3)(t − 2)(t + 1)(t + 4),....[/quote]
KNF za 0,1,4 je vise lagano.[/quote]

DNF je lakse pojednostaviti, jer ne treba "izmnoziti" zagrade.
marco ricci (napisa):
think_ink (napisa):
...... t = (xyz)_2 nultočka polinoma
p(t) = (t − 8 )(t − 7)(t − 6)(t − 5)(t − 3)(t − 2)(t + 1)(t + 4),....

KNF za 0,1,4 je vise lagano.


DNF je lakse pojednostaviti, jer ne treba "izmnoziti" zagrade.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Arabella
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 10. 2013. (12:52:41)
Postovi: (10)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 15:43 sub, 4. 1. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moze objasnjenje ovog zadatka?

[code:1]Zadatak 78: (nizovi)
Napisite program koji ucitava prirodni broj n i ispisuje broj 3^n u dekadskom sustavu. Program mora raditi korektno za sve n ≤ 100.
Uputa: Brojeve prikazite nizom znamenki u nekoj povoljno odabranoj bazi i racunajte u toj bazi.[/code:1]

Nije mi bas jasna ova uputa i kako da pomocu toga rijesim.
Moze objasnjenje ovog zadatka?

Kod:
Zadatak 78: (nizovi)
Napisite program koji ucitava prirodni broj n i ispisuje broj 3^n u dekadskom sustavu. Program mora raditi korektno za sve n ≤ 100.
Uputa: Brojeve prikazite nizom znamenki u nekoj povoljno odabranoj bazi i racunajte u toj bazi.


Nije mi bas jasna ova uputa i kako da pomocu toga rijesim.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fireball
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2005. (18:49:17)
Postovi: (4AB)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 100 - 74
Lokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu

PostPostano: 16:40 sub, 4. 1. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Arabella"]Moze objasnjenje ovog zadatka?

[code:1]Zadatak 78: (nizovi)
Napisite program koji ucitava prirodni broj n i ispisuje broj 3^n u dekadskom sustavu. Program mora raditi korektno za sve n ≤ 100.
Uputa: Brojeve prikazite nizom znamenki u nekoj povoljno odabranoj bazi i racunajte u toj bazi.[/code:1]

Nije mi bas jasna ova uputa i kako da pomocu toga rijesim.[/quote]

[tex]3^{100}[/tex] je povelik broj pa ti bas nece stati u varijablu tipa int (koji je cca [tex]2^{32}[/tex]) zato koristis niz, a sto se tice druge baze to je zbog lakseg racuna, jer ako imas broj koji je zapisan kao niz nije bas lako s njim potencirati u bilo kojoj bazi
Arabella (napisa):
Moze objasnjenje ovog zadatka?

Kod:
Zadatak 78: (nizovi)
Napisite program koji ucitava prirodni broj n i ispisuje broj 3^n u dekadskom sustavu. Program mora raditi korektno za sve n ≤ 100.
Uputa: Brojeve prikazite nizom znamenki u nekoj povoljno odabranoj bazi i racunajte u toj bazi.


Nije mi bas jasna ova uputa i kako da pomocu toga rijesim.


[tex]3^{100}[/tex] je povelik broj pa ti bas nece stati u varijablu tipa int (koji je cca [tex]2^{32}[/tex]) zato koristis niz, a sto se tice druge baze to je zbog lakseg racuna, jer ako imas broj koji je zapisan kao niz nije bas lako s njim potencirati u bilo kojoj bazi



_________________
I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 17:52 sub, 4. 1. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

"Povoljno odabrana baza" se zapravo odnosi na to da ne treba drzati po jednu znamenku u svakom clanu niza, nego ih stane do 9 (jer je [tex]10^9 < 2^31 < 10^{10}[/tex]), pa niz moze biti kraci. Ono sto se trazi je implementacija mnozenja broja (zapisanog kao niz znamenaka) s 3.

Ako se "potencira" u bazi 3 (ili nekoj koja je potencija od 3), postavlja se pitanje prebacivanja u dekadski zapis (za potrebe ispisa).
"Povoljno odabrana baza" se zapravo odnosi na to da ne treba drzati po jednu znamenku u svakom clanu niza, nego ih stane do 9 (jer je [tex]10^9 < 2^31 < 10^{10}[/tex]), pa niz moze biti kraci. Ono sto se trazi je implementacija mnozenja broja (zapisanog kao niz znamenaka) s 3.

Ako se "potencira" u bazi 3 (ili nekoj koja je potencija od 3), postavlja se pitanje prebacivanja u dekadski zapis (za potrebe ispisa).



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
patakenjac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2011. (17:34:05)
Postovi: (2F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 3

PostPostano: 20:21 sri, 29. 1. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Molim vas, može li pomoć oko 4. zadatka grupe B(str 8.) i to tako da složenost bude linearna. Može samo hint, tj raspis polinoma. http://degiorgi.math.hr/prog1/kolokviji/p1-kolokvij-1213-2.pdf
Unaprijed hvala!
Molim vas, može li pomoć oko 4. zadatka grupe B(str 8.) i to tako da složenost bude linearna. Može samo hint, tj raspis polinoma. http://degiorgi.math.hr/prog1/kolokviji/p1-kolokvij-1213-2.pdf
Unaprijed hvala!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Silenoz
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 10. 2011. (18:45:11)
Postovi: (4F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 3

PostPostano: 0:08 čet, 30. 1. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="patakenjac"]Molim vas, može li pomoć oko 4. zadatka grupe B(str 8.) i to tako da složenost bude linearna. Može samo hint, tj raspis polinoma. http://degiorgi.math.hr/prog1/kolokviji/p1-kolokvij-1213-2.pdf
Unaprijed hvala![/quote]
Valjda će ti faktorijela rasti kako ideš kroz polinom. Na vodećem članu je najmanja (jer je n=k). Tako u petlji u kojoj ideš po članovima polinoma istovremeno računaš faktorijelu koja će ti trebati (znači ne ispočetka, nego koristeći prošli rezultat ;) ).

EDIT: Aha, krivo sam grupe pobrojio jer ne piše koja je grupa.
Ako je ovo što mislim da je, pukni rekurziju. Na neku sličnu foru kao što bi s petljom. Prvo si izračunaj koja je faktorijela za 'tu razinu' (dakle za slobodan član, pa ga šalji sa svime što ti treba u argument funkcije za član sa stupnjom 1... itd itd. Kad si na kraju rekurzije, imaš faktorijelu vodećeg člana, računaj sa njime, vrati što ti treba i onda taj rezultat iskorisiš u idućem koraku pa dobiveno vratiš. itd itd.
Nadam se da kužiš što mislim.
patakenjac (napisa):
Molim vas, može li pomoć oko 4. zadatka grupe B(str 8.) i to tako da složenost bude linearna. Može samo hint, tj raspis polinoma. http://degiorgi.math.hr/prog1/kolokviji/p1-kolokvij-1213-2.pdf
Unaprijed hvala!

Valjda će ti faktorijela rasti kako ideš kroz polinom. Na vodećem članu je najmanja (jer je n=k). Tako u petlji u kojoj ideš po članovima polinoma istovremeno računaš faktorijelu koja će ti trebati (znači ne ispočetka, nego koristeći prošli rezultat Wink ).

EDIT: Aha, krivo sam grupe pobrojio jer ne piše koja je grupa.
Ako je ovo što mislim da je, pukni rekurziju. Na neku sličnu foru kao što bi s petljom. Prvo si izračunaj koja je faktorijela za 'tu razinu' (dakle za slobodan član, pa ga šalji sa svime što ti treba u argument funkcije za član sa stupnjom 1... itd itd. Kad si na kraju rekurzije, imaš faktorijelu vodećeg člana, računaj sa njime, vrati što ti treba i onda taj rezultat iskorisiš u idućem koraku pa dobiveno vratiš. itd itd.
Nadam se da kužiš što mislim.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
shimija
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 01. 2007. (18:33:54)
Postovi: (138)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
53 = 55 - 2
Lokacija: Spljit

PostPostano: 9:08 čet, 30. 1. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="patakenjac"]Molim vas, može li pomoć oko 4. zadatka grupe B(str 8.) i to tako da složenost bude linearna. Može samo hint, tj raspis polinoma. http://degiorgi.math.hr/prog1/kolokviji/p1-kolokvij-1213-2.pdf
Unaprijed hvala![/quote]

Na web stranici kolegija postoje (od nedavno) rješenja "A" grupe.
Grupe su obično rađene tako da ako netko razumije dobro rješenje
jedne grupe, onda će znati riješiti i ostale.

Znam da pomalo vlada nervoza pred kolokvij, ali pitanje treba biti
konkretnije u smislu to i to ne razumijem u rješenju "A" grupe ili baš
reći što ti predstavlja problem kad ideš analogno razmišljanje
primijeniti na "B" grupu.

A usput, mislim da su se ti zadaci s hornerom već pojavljivali ovdje
po forumu pa probaj potražiti.
patakenjac (napisa):
Molim vas, može li pomoć oko 4. zadatka grupe B(str 8.) i to tako da složenost bude linearna. Može samo hint, tj raspis polinoma. http://degiorgi.math.hr/prog1/kolokviji/p1-kolokvij-1213-2.pdf
Unaprijed hvala!


Na web stranici kolegija postoje (od nedavno) rješenja "A" grupe.
Grupe su obično rađene tako da ako netko razumije dobro rješenje
jedne grupe, onda će znati riješiti i ostale.

Znam da pomalo vlada nervoza pred kolokvij, ali pitanje treba biti
konkretnije u smislu to i to ne razumijem u rješenju "A" grupe ili baš
reći što ti predstavlja problem kad ideš analogno razmišljanje
primijeniti na "B" grupu.

A usput, mislim da su se ti zadaci s hornerom već pojavljivali ovdje
po forumu pa probaj potražiti.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
patakenjac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2011. (17:34:05)
Postovi: (2F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 3

PostPostano: 9:59 čet, 30. 1. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Probat cu bit preciznija, dakle u dvije grupe kužim šta trebam raditi s faktorijelama, u druge dvije ne. U prvoj grupi u prvom prolazu koeficijent t[n] množim s 0! što znači da mi faktorijele kreću od 1 i kod izgleda ovako:
[code:1]
int f=1;
double p=0;
for(i=n; i>=0; i--){
p=p*(x-2)+t[i]*f;
f*=n-i+1;
}
A u drugoj grupi u prvom prolazu koeficijent t[n] dijelim s n! i onda ne znam šta da radim s faktorijelama s obzirom da prva dva koeficijenta moram dijelit s 1 tj t[0]/0! i t[1]/1!.
Ako bi ste mi mogli samo to objasniti bila bih jako zahvalna :) [/code:1]
Probat cu bit preciznija, dakle u dvije grupe kužim šta trebam raditi s faktorijelama, u druge dvije ne. U prvoj grupi u prvom prolazu koeficijent t[n] množim s 0! što znači da mi faktorijele kreću od 1 i kod izgleda ovako:
Kod:

    int f=1;
    double p=0;
    for(i=n; i>=0; i--){
        p=p*(x-2)+t[i]*f;
        f*=n-i+1; 
    }
A u drugoj grupi u prvom prolazu koeficijent t[n] dijelim s n! i onda ne znam šta da radim s faktorijelama s obzirom da prva dva koeficijenta moram dijelit s 1 tj t[0]/0! i t[1]/1!.
Ako bi ste mi mogli samo to objasniti bila bih jako zahvalna  :)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 10:11 čet, 30. 1. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako sam dobro razumio, buni te da faktorijele treba racunati "unatrag": [tex]n![/tex], [tex](n-1)![/tex], [tex](n-2)![/tex],...

Ideja: prije petlje izracunaj [tex]n![/tex], a onda ga u svakom koraku dijeli, u prvom s [tex]n[/tex], u drugom s [tex]n-1[/tex], itd.
Ako sam dobro razumio, buni te da faktorijele treba racunati "unatrag": [tex]n![/tex], [tex](n-1)![/tex], [tex](n-2)![/tex],...

Ideja: prije petlje izracunaj [tex]n![/tex], a onda ga u svakom koraku dijeli, u prvom s [tex]n[/tex], u drugom s [tex]n-1[/tex], itd.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
patakenjac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2011. (17:34:05)
Postovi: (2F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 3

PostPostano: 15:12 čet, 30. 1. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

:idea: hvala!
Idea hvala!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
sionjungle
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 01. 2014. (21:37:23)
Postovi: (12)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 12:10 ned, 22. 3. 2015    Naslov: zadatak Citirajte i odgovorite

Jel se zna možda tko ispravlja koji zadatak na domaćim zadaćama, ili to ide random...imam problem jer mi u aplikaciji stoji da mi je zadatak netočan i da je greška za neki konkretan input, no za taj input meni zadatak radi, uostalom, isprobao san na 15-ak različitih inputa i za svaki mi je program radio. Možda imam neku banalnu grešku tipa jedan razmak ili tako nešto pa mi je zadatak zbog toga nepriznat, pa da me se uputi na to.
Jel se zna možda tko ispravlja koji zadatak na domaćim zadaćama, ili to ide random...imam problem jer mi u aplikaciji stoji da mi je zadatak netočan i da je greška za neki konkretan input, no za taj input meni zadatak radi, uostalom, isprobao san na 15-ak različitih inputa i za svaki mi je program radio. Možda imam neku banalnu grešku tipa jedan razmak ili tako nešto pa mi je zadatak zbog toga nepriznat, pa da me se uputi na to.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 12:34 ned, 22. 3. 2015    Naslov: Re: zadatak Citirajte i odgovorite

[quote="sionjungle"]Jel se zna možda tko ispravlja koji zadatak na domaćim zadaćama, ili to ide random...imam problem jer mi u aplikaciji stoji da mi je zadatak netočan i da je greška za neki konkretan input, no za taj input meni zadatak radi, uostalom, isprobao san na 15-ak različitih inputa i za svaki mi je program radio. Možda imam neku banalnu grešku tipa jedan razmak ili tako nešto pa mi je zadatak zbog toga nepriznat, pa da me se uputi na to.[/quote]

Ako se nešto nije promijenilo iz vremena mog asistentovanja, softver ispravlja zadaće uspoređujući outpute na raznim testnim primjerima.
sionjungle (napisa):
Jel se zna možda tko ispravlja koji zadatak na domaćim zadaćama, ili to ide random...imam problem jer mi u aplikaciji stoji da mi je zadatak netočan i da je greška za neki konkretan input, no za taj input meni zadatak radi, uostalom, isprobao san na 15-ak različitih inputa i za svaki mi je program radio. Možda imam neku banalnu grešku tipa jedan razmak ili tako nešto pa mi je zadatak zbog toga nepriznat, pa da me se uputi na to.


Ako se nešto nije promijenilo iz vremena mog asistentovanja, softver ispravlja zadaće uspoređujući outpute na raznim testnim primjerima.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
napolitanka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 10. 2014. (07:50:24)
Postovi: (A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:42 ned, 19. 4. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može li me netko pomoći sa ovim zadatkom, uvijek dobijem rezultat koji je za 2 manji od točnog.

[quote]Napišite program koji učitava prirodni broj k < 9, te niz od k različitih dekadskih znamenaka. Ukoliko učitane znamenke nisu različite, program treba ispisati poruku "Greska!" (bez navodnika).
Program treba ispisati sumu svih prirodnih brojeva čije su znamenke iz učitanog niza, te se ne ponavljaju unutar jednog broja.

Na primjer, za k = 2 i učitane brojeve 1 i 3, program ispisuje "48" (jer je 1+3+13+31=48).[/quote]



[code:1]int f(int niz[],int k, int suma,int zadnji)
{
int i;
int p=0;
if(zadnji==k) return suma;

for(i=0;i<k;i++)
{
if(zadnji<=i) p+=f(niz,k,suma*10+niz[i],zadnji+1);
}

return p;


}[/code:1]

poziv:

[code:1] printf("%d",f(niz,k,0,0));[/code:1]

Prvi dio zadatka mi normalno radi (soritram niz i provjerim jesu li susjedni clanovi isti).
Može li me netko pomoći sa ovim zadatkom, uvijek dobijem rezultat koji je za 2 manji od točnog.

Citat:
Napišite program koji učitava prirodni broj k < 9, te niz od k različitih dekadskih znamenaka. Ukoliko učitane znamenke nisu različite, program treba ispisati poruku "Greska!" (bez navodnika).
Program treba ispisati sumu svih prirodnih brojeva čije su znamenke iz učitanog niza, te se ne ponavljaju unutar jednog broja.

Na primjer, za k = 2 i učitane brojeve 1 i 3, program ispisuje "48" (jer je 1+3+13+31=4Cool.




Kod:
int f(int niz[],int k, int suma,int zadnji)
{
    int i;
    int p=0;
   if(zadnji==k) return suma;

   for(i=0;i<k;i++)
   {
      if(zadnji<=i) p+=f(niz,k,suma*10+niz[i],zadnji+1);
   }

   return p;


}


poziv:

Kod:
 printf("%d",f(niz,k,0,0));


Prvi dio zadatka mi normalno radi (soritram niz i provjerim jesu li susjedni clanovi isti).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 21:18 ned, 19. 4. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

[code:1]#include <stdio.h>

int f(int niz[],int k, int suma,int zadnji)
{
int i;
int p=0;
if(zadnji==k) {
printf("%d\n", suma);
return suma;
}

for(i=0;i<k;i++)
{
if(zadnji<=i) p+=f(niz,k,suma*10+niz[i],zadnji+1);
}

return p;


}

int main(void) {
int niz[] = {1,3};
int k = 2;
printf("%d",f(niz,k,0,0));
return 0;
}[/code:1]

Ovo je tvoj kod s dodanim ispisom (i uzidanim nizom, da ne gubimo vrijeme na ucitavanje). Ispis:
[code:1]13
33[/code:1]
Dakle:
1. ponavljas znamenke (33),
2. dozvoljavas prvu znamenku samo na prvo mjesto,
3. uzimas u obzir samo brojeve pune duljine (nema jednoznamenkastih, na primjer).

Kako to rijesiti?
1. Najlakse je dodati jos jedan niz u kojem s 0/1 pamtis koja znamenka je koristena, a koja ne. Alternativno, mozes za svaku novu znamenku provjeravati nalazi li se u trenutnom broju (koji se pogresno zove [tt]suma[/tt]).
2. Kad maknes [tt]if[/tt] u petlji, dozvoljavat ces sve znamenke svuda.
3. Inicijaliziraj [tt]p[/tt] na vrijednost [tt]suma[/tt], umjesto na nulu.
Kod:
#include <stdio.h>

int f(int niz[],int k, int suma,int zadnji)
{
   int i;
   int p=0;
   if(zadnji==k) {
      printf("%d\n", suma);
      return suma;
   }

   for(i=0;i<k;i++)
   {
      if(zadnji<=i) p+=f(niz,k,suma*10+niz[i],zadnji+1);
   }

   return p;


}

int main(void) {
   int niz[] = {1,3};
   int k = 2;
   printf("%d",f(niz,k,0,0));
   return 0;
}


Ovo je tvoj kod s dodanim ispisom (i uzidanim nizom, da ne gubimo vrijeme na ucitavanje). Ispis:
Kod:
13
33

Dakle:
1. ponavljas znamenke (33),
2. dozvoljavas prvu znamenku samo na prvo mjesto,
3. uzimas u obzir samo brojeve pune duljine (nema jednoznamenkastih, na primjer).

Kako to rijesiti?
1. Najlakse je dodati jos jedan niz u kojem s 0/1 pamtis koja znamenka je koristena, a koja ne. Alternativno, mozes za svaku novu znamenku provjeravati nalazi li se u trenutnom broju (koji se pogresno zove suma).
2. Kad maknes if u petlji, dozvoljavat ces sve znamenke svuda.
3. Inicijaliziraj p na vrijednost suma, umjesto na nulu.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pubava
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 10. 2014. (13:47:07)
Postovi: (A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 22:49 pon, 8. 6. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može li mi netko objasniti zašto za listu s elementima:
[code:1]
5, 5, "Delnice", 22.3;
6, 6, "Rijeka", 35.8;
2, 2, "Zagreb", 9.2;
10, 10, "Trsce", 5.8;
1, 1, "Cabar", 3.2;
[/code:1]

nakon poziva ove funkcije (novi=odvoji(&first, 50.0)) prilikom ponovnog ispisa stare liste izbacuje samo prvi element, a trebao bi sve?
(za novu listu uredno ispisuje da je prazna)
Radi se o zadatku s prošlogodišnjeg 2. kolokvija; treba prebaciti elemente koji imaju temperaturu veću od neke zadane u novu listu.

[code:1]
element* odvoji(element**first, double t)
{
element *prvi=NULL, *pom, *zadnji, *preth=NULL;
while((*first)->temp >t)
{
if(prvi){
zadnji=zadnji->next=(*first);
(*first)=(*first)->next;
}
else
{
zadnji=prvi=(*first);
(*first)=(*first)->next;
}

}
if(!(*first)) return prvi;
preth=(*first);
pom=preth->next;
while(pom!=NULL)
{
if(pom->temp >t)
{
if(prvi) zadnji=zadnji->next=pom;
else zadnji=prvi=pom;

preth->next=pom->next;
}
else{
preth=pom;
pom=pom->next;
}
}
zadnji->next=NULL;
return prvi;
}
[/code:1]
Može li mi netko objasniti zašto za listu s elementima:
Kod:

5, 5, "Delnice", 22.3;
6, 6, "Rijeka", 35.8;
2, 2, "Zagreb", 9.2;
10, 10, "Trsce", 5.8;
1, 1, "Cabar", 3.2;


nakon poziva ove funkcije (novi=odvoji(&first, 50.0)) prilikom ponovnog ispisa stare liste izbacuje samo prvi element, a trebao bi sve?
(za novu listu uredno ispisuje da je prazna)
Radi se o zadatku s prošlogodišnjeg 2. kolokvija; treba prebaciti elemente koji imaju temperaturu veću od neke zadane u novu listu.

Kod:

element* odvoji(element**first, double t)
{
    element *prvi=NULL, *pom, *zadnji, *preth=NULL;
    while((*first)->temp >t)
    {
        if(prvi){
            zadnji=zadnji->next=(*first);
            (*first)=(*first)->next;
        }
        else
        {
            zadnji=prvi=(*first);
            (*first)=(*first)->next;
        }

    }
    if(!(*first)) return prvi;
    preth=(*first);
    pom=preth->next;
    while(pom!=NULL)
    {
        if(pom->temp >t)
        {
                if(prvi) zadnji=zadnji->next=pom;
                else zadnji=prvi=pom;

                preth->next=pom->next;
        }
        else{
            preth=pom;
            pom=pom->next;
        }
    }
    zadnji->next=NULL;
    return prvi;
}


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 23:50 pon, 8. 6. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moguce nesto compiler-specificno. Po meni, taj poziv bi se morao srusiti zbog predzadnje linije u funkciji:
[tt]zadnji-[i][/i]>next=NULL;[/tt]
Posto vrijednost varijable [tt]zadnji[/tt] nije nigdje definirana, dereferenciranje bi trebalo srusiti program, no moguce je da iz nekog razloga (ovisno o compileru i tome sto je program prethodno radio) ta varijabla pokazuje na istu celiju kao i [tt]first[/tt] (i.e., [tt]zadnji == first[/tt]), sto bi objasnilo zasto se program ponasa kako se ponasa.
Moguce nesto compiler-specificno. Po meni, taj poziv bi se morao srusiti zbog predzadnje linije u funkciji:
zadnji->next=NULL;
Posto vrijednost varijable zadnji nije nigdje definirana, dereferenciranje bi trebalo srusiti program, no moguce je da iz nekog razloga (ovisno o compileru i tome sto je program prethodno radio) ta varijabla pokazuje na istu celiju kao i first (i.e., zadnji == first), sto bi objasnilo zasto se program ponasa kako se ponasa.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan