Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

matrični zapis operatora (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
pllook
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2013. (20:56:12)
Postovi: (CD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 8

PostPostano: 20:16 sub, 26. 4. 2014    Naslov: matrični zapis operatora Citirajte i odgovorite

može pomoć oko ovog zadatka?
Neka je A : P4->R2 lin.op., A(p)=(p(0),p(1)). Nađi mu matricu u kanonskom paru baza, odredi Ker A, Im A, d(A), r(A).
može pomoć oko ovog zadatka?
Neka je A : P4->R2 lin.op., A(p)=(p(0),p(1)). Nađi mu matricu u kanonskom paru baza, odredi Ker A, Im A, d(A), r(A).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 20:40 sub, 26. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Oko kojeg dijela zadatka ti treba pomoc? Probaj odrediti tocno sto ti nije jasno.
Oko kojeg dijela zadatka ti treba pomoc? Probaj odrediti tocno sto ti nije jasno.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
pllook
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2013. (20:56:12)
Postovi: (CD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 8

PostPostano: 20:52 sub, 26. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]Oko kojeg dijela zadatka ti treba pomoc? Probaj odrediti tocno sto ti nije jasno.[/quote]

pa ovaj dio sa matričnim zapisom.. inače kužim takve zadatke,ali me muči što su ovdje polinomi pa ne znam odakle krenuti..
goranm (napisa):
Oko kojeg dijela zadatka ti treba pomoc? Probaj odrediti tocno sto ti nije jasno.


pa ovaj dio sa matričnim zapisom.. inače kužim takve zadatke,ali me muči što su ovdje polinomi pa ne znam odakle krenuti..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 21:56 sub, 26. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Probaj odgovoriti na ova pitanja:
sto je kanonska baza za [tex]\mathcal P_4[/tex]?
Sto je kanonska baza za [tex]\mathbb R^2[/tex]?
Kojih dimenzija mora biti matrica A?
Sto trebas znati kako bi u potpunosti odredio A?
Probaj odgovoriti na ova pitanja:
sto je kanonska baza za [tex]\mathcal P_4[/tex]?
Sto je kanonska baza za [tex]\mathbb R^2[/tex]?
Kojih dimenzija mora biti matrica A?
Sto trebas znati kako bi u potpunosti odredio A?



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
pllook
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2013. (20:56:12)
Postovi: (CD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 8

PostPostano: 7:55 ned, 27. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]Probaj odgovoriti na ova pitanja:
sto je kanonska baza za [tex]\mathcal P_4[/tex]?
Sto je kanonska baza za [tex]\mathbb R^2[/tex]?
Kojih dimenzija mora biti matrica A?
Sto trebas znati kako bi u potpunosti odredio A?[/quote]

kanonska baza za P4: {1,t,t^2,t^3,t^4}
kanonska baza za R2: {(1,0),(0,1)}
matrica mora biti dimenzija 2x5..
goranm (napisa):
Probaj odgovoriti na ova pitanja:
sto je kanonska baza za [tex]\mathcal P_4[/tex]?
Sto je kanonska baza za [tex]\mathbb R^2[/tex]?
Kojih dimenzija mora biti matrica A?
Sto trebas znati kako bi u potpunosti odredio A?


kanonska baza za P4: {1,t,t^2,t^3,t^4}
kanonska baza za R2: {(1,0),(0,1)}
matrica mora biti dimenzija 2x5..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
markann
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2013. (01:37:06)
Postovi: (1F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 2

PostPostano: 10:31 ned, 27. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ha nista, nades gdje se preslikava svaki od elemenata kanonske baze P4 i zapises ih u bazi za R2 (ako se ne varam, t,t^2,t^3,t^4 ce se slikati svi u (0,1), dok ce se 1 slikati u (1,1))
Dakle matricni zapis ti je {{1,0,0,0,0},{1,1,1,1,1}}
KerA i ImA ides po definiciji. KerA su ti svi p-ovi (at^4+bt^3+ct^2+dt+e) td je Ap=0 tj (e,a+b+c+d+e)=(0,0)
Iz ovog ti slijedi da ti je e=0, i a=-b-c-d
Dakle polinom ti je oblika p=(-b-c-d)t^4+bt^3+ct^2+dt tj
p=b(t^3-t^4)+c(t^2-t^4)+d(t-t^4)
Dakle jezgra ti je razapeta tim vektorima, dokazes da su nezavisni(a i ocito je), i to je baza za KerA.. ostalo analogno. nadam se da sam pomogao, ako mi nesto nije tocno molim da me se ispravi jer sam iz glave racunao
Ha nista, nades gdje se preslikava svaki od elemenata kanonske baze P4 i zapises ih u bazi za R2 (ako se ne varam, t,t^2,t^3,t^4 ce se slikati svi u (0,1), dok ce se 1 slikati u (1,1))
Dakle matricni zapis ti je {{1,0,0,0,0},{1,1,1,1,1}}
KerA i ImA ides po definiciji. KerA su ti svi p-ovi (at^4+bt^3+ct^2+dt+e) td je Ap=0 tj (e,a+b+c+d+e)=(0,0)
Iz ovog ti slijedi da ti je e=0, i a=-b-c-d
Dakle polinom ti je oblika p=(-b-c-d)t^4+bt^3+ct^2+dt tj
p=b(t^3-t^4)+c(t^2-t^4)+d(t-t^4)
Dakle jezgra ti je razapeta tim vektorima, dokazes da su nezavisni(a i ocito je), i to je baza za KerA.. ostalo analogno. nadam se da sam pomogao, ako mi nesto nije tocno molim da me se ispravi jer sam iz glave racunao


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 20:28 ned, 27. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pllook"][quote="goranm"]Probaj odgovoriti na ova pitanja:
sto je kanonska baza za [tex]\mathcal P_4[/tex]?
Sto je kanonska baza za [tex]\mathbb R^2[/tex]?
Kojih dimenzija mora biti matrica A?
Sto trebas znati kako bi u potpunosti odredio A?[/quote]

kanonska baza za P4: {1,t,t^2,t^3,t^4}
kanonska baza za R2: {(1,0),(0,1)}
matrica mora biti dimenzija 2x5..[/quote]
Kao sto je markann objasnio u komentaru iznad, koeficijenti matrice odredjeni su djelovanjem operatora A na bazu od [tex]\mathcal P_4[/tex]. Ako je [tex]e[/tex] element baze od [tex]\mathcal P_4[/tex], onda je
[dtex]A(e)=\alpha_e (1,0)+\beta_e (0,1),[/dtex]
gdje su [tex]\alpha_e[/tex] i [tex]\beta_e[/tex] realni brojevi. Ta dva broja ciniti ce jedan stupac matrice koja reprezentira A. Kako baza od [tex]\mathcal P_4[/tex] ima pet elemenata, dobiti ces pet parova realnih brojeva [tex]\alpha_{t^j}[/tex] i [tex]\beta_{t^j}[/tex], pri cemu je [tex]j=0,1,\dots,4[/tex]. Svaki par cini jedan stupac pri cemu alfe uvijek idu u isti red.

Sam postupak odredjivanja matrice koja reprezentira A se ne razlikuje od postupka u slucaju kada je A operator iz [tex]\mathbb R^n[/tex] u [tex]\mathbb R^m[/tex]. Jedina razlika je u tome kako se baza za [tex]\mathcal P_4[/tex] zapisuje. Ako razumijes kako se operatoru iz [tex]\mathbb R^n[/tex] u [tex]\mathbb R^m[/tex] pridruzuje matrica, onda razumijes i kako se operatoru iz [tex]\mathcal P_n[/tex] u [tex]\mathbb R^m[/tex] (i obratno) pridruzuje matrica. Ako ti ovo drugo nije jasno, vjerojatno ti niti ovo prvo nije u potpunosti jasno.
pllook (napisa):
goranm (napisa):
Probaj odgovoriti na ova pitanja:
sto je kanonska baza za [tex]\mathcal P_4[/tex]?
Sto je kanonska baza za [tex]\mathbb R^2[/tex]?
Kojih dimenzija mora biti matrica A?
Sto trebas znati kako bi u potpunosti odredio A?


kanonska baza za P4: {1,t,t^2,t^3,t^4}
kanonska baza za R2: {(1,0),(0,1)}
matrica mora biti dimenzija 2x5..

Kao sto je markann objasnio u komentaru iznad, koeficijenti matrice odredjeni su djelovanjem operatora A na bazu od [tex]\mathcal P_4[/tex]. Ako je [tex]e[/tex] element baze od [tex]\mathcal P_4[/tex], onda je
[dtex]A(e)=\alpha_e (1,0)+\beta_e (0,1),[/dtex]
gdje su [tex]\alpha_e[/tex] i [tex]\beta_e[/tex] realni brojevi. Ta dva broja ciniti ce jedan stupac matrice koja reprezentira A. Kako baza od [tex]\mathcal P_4[/tex] ima pet elemenata, dobiti ces pet parova realnih brojeva [tex]\alpha_{t^j}[/tex] i [tex]\beta_{t^j}[/tex], pri cemu je [tex]j=0,1,\dots,4[/tex]. Svaki par cini jedan stupac pri cemu alfe uvijek idu u isti red.

Sam postupak odredjivanja matrice koja reprezentira A se ne razlikuje od postupka u slucaju kada je A operator iz [tex]\mathbb R^n[/tex] u [tex]\mathbb R^m[/tex]. Jedina razlika je u tome kako se baza za [tex]\mathcal P_4[/tex] zapisuje. Ako razumijes kako se operatoru iz [tex]\mathbb R^n[/tex] u [tex]\mathbb R^m[/tex] pridruzuje matrica, onda razumijes i kako se operatoru iz [tex]\mathcal P_n[/tex] u [tex]\mathbb R^m[/tex] (i obratno) pridruzuje matrica. Ako ti ovo drugo nije jasno, vjerojatno ti niti ovo prvo nije u potpunosti jasno.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
sionjungle
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 01. 2014. (21:37:23)
Postovi: (12)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 22:51 ned, 27. 4. 2014    Naslov: Nemar Citirajte i odgovorite

Je li mi može samo neko objasniti zašto se t,t^2,t^3,t^4 preslikaju u (1,0), a 1 u (1,1) ?

[size=9][color=#999999]Added after 8 minutes:[/color][/size]

Zanemarite moj gornji post, shvatio sam :D
Je li mi može samo neko objasniti zašto se t,t^2,t^3,t^4 preslikaju u (1,0), a 1 u (1,1) ?

Added after 8 minutes:

Zanemarite moj gornji post, shvatio sam Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pllook
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2013. (20:56:12)
Postovi: (CD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 8

PostPostano: 22:56 ned, 27. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

jedino što mene ovdje muči je kako da znam da je A(1)=(1,1), A(t)=(0,1), A(t^2)=(0,1), itd..
jedino što mene ovdje muči je kako da znam da je A(1)=(1,1), A(t)=(0,1), A(t^2)=(0,1), itd..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
sionjungle
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 01. 2014. (21:37:23)
Postovi: (12)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 23:06 ned, 27. 4. 2014    Naslov: Zadatak Citirajte i odgovorite

Ako sam ja dobro shvatio, to bi išlo nekako ovako:
na prvoj koordinati se nalazi p(0), pa ako uzmeš polinom oblika a+bt+ct^2, p(0) ispadne samo slobodan koeficijent. Dakle, da bi ga prikazao/la, trebaš samo 1 iz baze.
Za p(1) dobije se da je sve jedan pa onda trebaš sve članove baze da bi prikazao taj polinom.
Neka me neko tko bolje zna ispravi ukoliko sam eventualno u zabludi.

[size=9][color=#999999]Added after 3 minutes:[/color][/size]

Mene bi sada zanimalo kako se to odredi na kompliciranijim zadacima, recimo iz prošlogodišnjeg kolokvija drugi zadatak, kako operator B zapisati u kanonskom paru baza. Svaka pomoć dobrodošla
Ako sam ja dobro shvatio, to bi išlo nekako ovako:
na prvoj koordinati se nalazi p(0), pa ako uzmeš polinom oblika a+bt+ct^2, p(0) ispadne samo slobodan koeficijent. Dakle, da bi ga prikazao/la, trebaš samo 1 iz baze.
Za p(1) dobije se da je sve jedan pa onda trebaš sve članove baze da bi prikazao taj polinom.
Neka me neko tko bolje zna ispravi ukoliko sam eventualno u zabludi.

Added after 3 minutes:

Mene bi sada zanimalo kako se to odredi na kompliciranijim zadacima, recimo iz prošlogodišnjeg kolokvija drugi zadatak, kako operator B zapisati u kanonskom paru baza. Svaka pomoć dobrodošla


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
markann
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2013. (01:37:06)
Postovi: (1F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 2

PostPostano: 23:07 ned, 27. 4. 2014    Naslov: Re: Odgovor Citirajte i odgovorite

[quote="sionjungle"]Ako sam ja dobro shvatio, to bi išlo nekako ovako:
na prvoj koordinati se nalazi p(0), pa ako uzmeš polinom oblika a+bt+ct^2, p(0) ispadne samo slobodan koeficijent. Dakle, da bi ga prikazao/la, trebaš samo 1 iz baze.
Za p(1) dobije se da je sve jedan pa onda trebaš sve članove baze da bi prikazao taj polinom.
Neka me neko tko bolje zna ispravi ukoliko sam eventualno u zabludi.[/quote]
Neznam sta tocno mislis, al ovako

Znaci, gledas kako tvoj operator djeluje.. Uzme bilo koji polinom stupnja manjeg ili jednakog 4, i u prvu kordinatu upise taj polinom izracunat u 0, tj p(0), a u drugu koordinatu upise polinom izracunat u 1, tj p(1)
Primjer: Za polinom p(t)=2t^3+4t-1
je (Bp)(t)=(-1,5) jer je p(0)=-1, a p(1)=5
Dobro, sad kad to znas, lupis operator po kanonskoj bazi i izracunas to sve, i probas zapisat te vektore, sta god da oni bili, u kanonskoj bazi za kodomenu, u ovom slucaju je to R2
Neznam kako objasnit na bolji nacin, a i uzasan sam u obnjasnjavanju stvari, pa nek proba goran il netko :( Ali stvarno nije tesko, jednom kad skuzis, zagarantirano ti je 70%++ na kolokviju. Linearna nije teska jednom kad shvatis.
sionjungle (napisa):
Ako sam ja dobro shvatio, to bi išlo nekako ovako:
na prvoj koordinati se nalazi p(0), pa ako uzmeš polinom oblika a+bt+ct^2, p(0) ispadne samo slobodan koeficijent. Dakle, da bi ga prikazao/la, trebaš samo 1 iz baze.
Za p(1) dobije se da je sve jedan pa onda trebaš sve članove baze da bi prikazao taj polinom.
Neka me neko tko bolje zna ispravi ukoliko sam eventualno u zabludi.

Neznam sta tocno mislis, al ovako

Znaci, gledas kako tvoj operator djeluje.. Uzme bilo koji polinom stupnja manjeg ili jednakog 4, i u prvu kordinatu upise taj polinom izracunat u 0, tj p(0), a u drugu koordinatu upise polinom izracunat u 1, tj p(1)
Primjer: Za polinom p(t)=2t^3+4t-1
je (Bp)(t)=(-1,5) jer je p(0)=-1, a p(1)=5
Dobro, sad kad to znas, lupis operator po kanonskoj bazi i izracunas to sve, i probas zapisat te vektore, sta god da oni bili, u kanonskoj bazi za kodomenu, u ovom slucaju je to R2
Neznam kako objasnit na bolji nacin, a i uzasan sam u obnjasnjavanju stvari, pa nek proba goran il netko Sad Ali stvarno nije tesko, jednom kad skuzis, zagarantirano ti je 70%++ na kolokviju. Linearna nije teska jednom kad shvatis.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
sionjungle
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 01. 2014. (21:37:23)
Postovi: (12)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 23:19 ned, 27. 4. 2014    Naslov: Hvala Citirajte i odgovorite

[quote]Neznam sta tocno mislis, al ovako

Znaci, gledas kako tvoj operator djeluje.. Uzme bilo koji polinom stupnja manjeg ili jednakog 4, i u prvu kordinatu upise taj polinom izracunat u 0, tj p(0), a u drugu koordinatu upise polinom izracunat u 1, tj p(1)
Primjer: Za polinom p(t)=2t^3+4t-1
je (Bp)(t)=(-1,5) jer je p(0)=-1, a p(1)=5
Dobro, sad kad to znas, lupis operator po kanonskoj bazi i izracunas to sve, i probas zapisat te vektore, sta god da oni bili, u kanonskoj bazi za kodomenu, u ovom slucaju je to R2
Neznam kako objasnit na bolji nacin, a i uzasan sam u obnjasnjavanju stvari, pa nek proba goran il netko Sad Ali stvarno nije tesko, jednom kad skuzis, zagarantirano ti je 70%++ na kolokviju. Linearna nije teska jednom kad shvatis.[/quote]

Ok hvala ovo mi je stvarno pomoglo. Je li bi imao mozda toliko vremena pa mi pokusao to objasniti na primjeru proslogodisnjeg kolokvija, tocnije drugi zadatak, ono kad ide iz P2 u P2?
Citat:
Neznam sta tocno mislis, al ovako

Znaci, gledas kako tvoj operator djeluje.. Uzme bilo koji polinom stupnja manjeg ili jednakog 4, i u prvu kordinatu upise taj polinom izracunat u 0, tj p(0), a u drugu koordinatu upise polinom izracunat u 1, tj p(1)
Primjer: Za polinom p(t)=2t^3+4t-1
je (Bp)(t)=(-1,5) jer je p(0)=-1, a p(1)=5
Dobro, sad kad to znas, lupis operator po kanonskoj bazi i izracunas to sve, i probas zapisat te vektore, sta god da oni bili, u kanonskoj bazi za kodomenu, u ovom slucaju je to R2
Neznam kako objasnit na bolji nacin, a i uzasan sam u obnjasnjavanju stvari, pa nek proba goran il netko Sad Ali stvarno nije tesko, jednom kad skuzis, zagarantirano ti je 70%++ na kolokviju. Linearna nije teska jednom kad shvatis.


Ok hvala ovo mi je stvarno pomoglo. Je li bi imao mozda toliko vremena pa mi pokusao to objasniti na primjeru proslogodisnjeg kolokvija, tocnije drugi zadatak, ono kad ide iz P2 u P2?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
markann
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2013. (01:37:06)
Postovi: (1F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 2

PostPostano: 23:38 ned, 27. 4. 2014    Naslov: Re: Hvala Citirajte i odgovorite

[quote="sionjungle"]
Ok hvala ovo mi je stvarno pomoglo. Je li bi imao mozda toliko vremena pa mi pokusao to objasniti na primjeru proslogodisnjeg kolokvija, tocnije drugi zadatak, ono kad ide iz P2 u P2?[/quote]

Aha, znaci imas matricni zapis operatora u paru baza e'' i e', sta god da one bile. Matrica je ovakva: B(e'',e')=[dtex]\begin{bmatrix}-1/2&0&0\\-1/2&0&1/2\\1&-1/2&1/2\end{bmatrix}[/dtex]

Što znaci, (ako znas definiciju matricnog zapisa, sve direktno iz definicije slijedi), da je Be1'=-1/2e1''-1/2e2''+1*e3''
itd..
Uocis da je [b][u]Be2'[/u][/b]=0*e1''+0*e2''-1/2e3''=[b][u]-1/2e3''[/u][/b]
I sad samo izracunas [b][u]Be2'[/u][/b]
Gledas kako B djeluje, uzme bilo koji polinom i preslika ga u polinom p(-t)+p(0)t
Primjer: za p(t)=t^2+t-1 je (Bp)(t)=p(-t)+p(0)*t=t^2-t-1+(0+0-1)*t=t^2-2t-1
Imas zadano: e2'=t
sto znaci Be2'=-t+0*t=-t. Slijedi -t=-1/2e3'' slijedi e3''=2t
Evo ga, nasao si jedan vektor od baze e'', analogno nades ostala e1'' i e2''
sionjungle (napisa):

Ok hvala ovo mi je stvarno pomoglo. Je li bi imao mozda toliko vremena pa mi pokusao to objasniti na primjeru proslogodisnjeg kolokvija, tocnije drugi zadatak, ono kad ide iz P2 u P2?


Aha, znaci imas matricni zapis operatora u paru baza e'' i e', sta god da one bile. Matrica je ovakva: B(e'',e')=[dtex]\begin{bmatrix}-1/2&0&0\\-1/2&0&1/2\\1&-1/2&1/2\end{bmatrix}[/dtex]

Što znaci, (ako znas definiciju matricnog zapisa, sve direktno iz definicije slijedi), da je Be1'=-1/2e1''-1/2e2''+1*e3''
itd..
Uocis da je Be2'=0*e1''+0*e2''-1/2e3''=-1/2e3''
I sad samo izracunas Be2'
Gledas kako B djeluje, uzme bilo koji polinom i preslika ga u polinom p(-t)+p(0)t
Primjer: za p(t)=t^2+t-1 je (Bp)(t)=p(-t)+p(0)*t=t^2-t-1+(0+0-1)*t=t^2-2t-1
Imas zadano: e2'=t
sto znaci Be2'=-t+0*t=-t. Slijedi -t=-1/2e3'' slijedi e3''=2t
Evo ga, nasao si jedan vektor od baze e'', analogno nades ostala e1'' i e2''


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
sionjungle
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 01. 2014. (21:37:23)
Postovi: (12)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 23:45 ned, 27. 4. 2014    Naslov: Re: Hvala Citirajte i odgovorite

[quote="markann"][quote="sionjungle"]
Ok hvala ovo mi je stvarno pomoglo. Je li bi imao mozda toliko vremena pa mi pokusao to objasniti na primjeru proslogodisnjeg kolokvija, tocnije drugi zadatak, ono kad ide iz P2 u P2?[/quote]

Aha, znaci imas matricni zapis operatora u paru baza e'' i e', sta god da one bile. Matrica je ovakva: B(e'',e')=[dtex]\begin{bmatrix}-1/2&0&0\\-1/2&0&1/2\\1&-1/2&1/2\end{bmatrix}[/dtex]

Što znaci, (ako znas definiciju matricnog zapisa, sve direktno iz definicije slijedi), da je Be1'=-1/2e1''-1/2e2''+1*e3''
itd..
Uocis da je [b][u]Be2'[/u][/b]=0*e1''+0*e2''-1/2e3''=[b][u]-1/2e3''[/u][/b]
I sad samo izracunas [b][u]Be2'[/u][/b]
Gledas kako B djeluje, uzme bilo koji polinom i preslika ga u polinom p(-t)+p(0)t
Primjer: za p(t)=t^2+t-1 je (Bp)(t)=p(-t)+p(0)*t=t^2-t-1+(0+0-1)*t=t^2-2t-1
Imas zadano: e2'=t
sto znaci Be2'=-t+0*t=-t. Slijedi -t=-1/2e3'' slijedi e3''=2t
Evo ga, nasao si jedan vektor od baze e'', analogno nades ostala e1'' i e2''[/quote]



Ok, kužim sad ovo puno hvala, stvarno lijepo objašnjavate. Još samo mala zamolba da provjerite dal sam dobro skužio taj matrični prikaz, da li je matricni prikaz operatora u tom zadatku B(e)={1,0,0),(1,-1,0),(0,0,)}?
markann (napisa):
sionjungle (napisa):

Ok hvala ovo mi je stvarno pomoglo. Je li bi imao mozda toliko vremena pa mi pokusao to objasniti na primjeru proslogodisnjeg kolokvija, tocnije drugi zadatak, ono kad ide iz P2 u P2?


Aha, znaci imas matricni zapis operatora u paru baza e'' i e', sta god da one bile. Matrica je ovakva: B(e'',e')=[dtex]\begin{bmatrix}-1/2&0&0\\-1/2&0&1/2\\1&-1/2&1/2\end{bmatrix}[/dtex]

Što znaci, (ako znas definiciju matricnog zapisa, sve direktno iz definicije slijedi), da je Be1'=-1/2e1''-1/2e2''+1*e3''
itd..
Uocis da je Be2'=0*e1''+0*e2''-1/2e3''=-1/2e3''
I sad samo izracunas Be2'
Gledas kako B djeluje, uzme bilo koji polinom i preslika ga u polinom p(-t)+p(0)t
Primjer: za p(t)=t^2+t-1 je (Bp)(t)=p(-t)+p(0)*t=t^2-t-1+(0+0-1)*t=t^2-2t-1
Imas zadano: e2'=t
sto znaci Be2'=-t+0*t=-t. Slijedi -t=-1/2e3'' slijedi e3''=2t
Evo ga, nasao si jedan vektor od baze e'', analogno nades ostala e1'' i e2''




Ok, kužim sad ovo puno hvala, stvarno lijepo objašnjavate. Još samo mala zamolba da provjerite dal sam dobro skužio taj matrični prikaz, da li je matricni prikaz operatora u tom zadatku B(e)={1,0,0),(1,-1,0),(0,0,)}?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
markann
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2013. (01:37:06)
Postovi: (1F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 2

PostPostano: 23:55 ned, 27. 4. 2014    Naslov: Re: Hvala Citirajte i odgovorite

[quote="sionjungle"]
Ok, kužim sad ovo puno hvala, stvarno lijepo objašnjavate. Još samo mala zamolba da provjerite dal sam dobro skužio taj matrični prikaz, da li je matricni prikaz operatora u tom zadatku B(e)={1,0,0),(1,-1,0),(0,0,)}?[/quote]
Da :)
Ako je e kanonska baza, onda je B(e)=
[dtex]\begin{bmatrix}1&0&0\\1&-1&0\\0&0&1\end{bmatrix}[/dtex]
sionjungle (napisa):

Ok, kužim sad ovo puno hvala, stvarno lijepo objašnjavate. Još samo mala zamolba da provjerite dal sam dobro skužio taj matrični prikaz, da li je matricni prikaz operatora u tom zadatku B(e)={1,0,0),(1,-1,0),(0,0,)}?

Da Smile
Ako je e kanonska baza, onda je B(e)=
[dtex]\begin{bmatrix}1&0&0\\1&-1&0\\0&0&1\end{bmatrix}[/dtex]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
sionjungle
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 01. 2014. (21:37:23)
Postovi: (12)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 0:00 pon, 28. 4. 2014    Naslov: Re: Hvala Citirajte i odgovorite

[quote="markann"][quote="sionjungle"]
Ok, kužim sad ovo puno hvala, stvarno lijepo objašnjavate. Još samo mala zamolba da provjerite dal sam dobro skužio taj matrični prikaz, da li je matricni prikaz operatora u tom zadatku B(e)={1,0,0),(1,-1,0),(0,0,)}?[/quote]
Da :)
Ako je e kanonska baza, onda je B(e)=
[dtex]\begin{bmatrix}1&0&0\\1&-1&0\\0&0&1\end{bmatrix}[/dtex][/quote]


Hvala ti markann, hvala na trudu. Sad bez straha mogu danas na kolokvij :)
markann (napisa):
sionjungle (napisa):

Ok, kužim sad ovo puno hvala, stvarno lijepo objašnjavate. Još samo mala zamolba da provjerite dal sam dobro skužio taj matrični prikaz, da li je matricni prikaz operatora u tom zadatku B(e)={1,0,0),(1,-1,0),(0,0,)}?

Da Smile
Ako je e kanonska baza, onda je B(e)=
[dtex]\begin{bmatrix}1&0&0\\1&-1&0\\0&0&1\end{bmatrix}[/dtex]



Hvala ti markann, hvala na trudu. Sad bez straha mogu danas na kolokvij Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 1:14 pon, 28. 4. 2014    Naslov: Re: Zadatak Citirajte i odgovorite

[quote="pllook"]jedino što mene ovdje muči je kako da znam da je A(1)=(1,1), A(t)=(0,1), A(t^2)=(0,1), itd..[/quote]
To znas zbog nacina na koji je zadan operator A. Taj operator preslikava polinom [tex]p[/tex] u uredjen par [tex](p(0),p(1))[/tex].

Prvi element baze je konstantan [b]polinom[/b] 1, odnosno funkcija [tex]1\colon\mathbb R\to\mathbb R[/tex] td. je [tex]1(t)=1[/tex], za svaki [tex]t\in\mathbb R[/tex]. Tu moras imati na umu da u prostoru polinoma simboli 1, 2, -4.714, itd. oznacavaju konstantne funkcije, a ne realne brojeve.

Dakle, [tex]A(1)=(1(0),1(1))=(1,1)[/tex]. Slicno, [tex]A(t^k)=(t^k(0),t^k(1))=(0^k,1^k)=(0,1)[/tex], za [tex]k=1,\dots,4[/tex].

[size=9][color=#999999]Added after 40 minutes:[/color][/size]

[quote="sionjungle"]Ako sam ja dobro shvatio, to bi išlo nekako ovako:
na prvoj koordinati se nalazi p(0), pa ako uzmeš polinom oblika a+bt+ct^2, p(0) ispadne samo slobodan koeficijent. Dakle, da bi ga prikazao/la, trebaš samo 1 iz baze.[/quote]
Ovdje treba biti malo pazljiviji. Koeficijent [tex]a=p(0)[/tex] u polinomu [tex]p(t)=a+bt+ct^2+dt^3+et^4[/tex] nije element prostora [tex]\mathcal P_4[/tex] (to je vrijednost polinoma [tex]p[/tex] u nuli, odnosno, to je realan broj) pa nema smisla govoriti o prikazivanju slobodnog koeficijenta u bazi za [tex]\mathcal P_4[/tex].

Naravno, postoji konstantan polinom [tex]a[/tex], a razlika izmedju konstantnog polinoma [tex]a[/tex] i vrijednosti polinoma [tex]p[/tex] u nuli ja ta sto prvo je funkcija, a drugo je realan broj.

[quote]Za p(1) dobije se da je sve jedan pa onda trebaš sve članove baze da bi prikazao taj polinom.[/quote]
Slicno za [tex]p(1)[/tex]. To je isto realan broj, dok je polinom [tex]a+b+c+d+e[/tex] funkcija koja za neke fiksne a, b, c, d i e preslikava sve realne brojeve u broj a+b+c+d+e. Za taj polinom potrebni su svi clanovi kanonske baze da bi se prikazao, dok broj [tex]p(1)[/tex] uopce nije element prostora [tex]\mathcal P_4[/tex].

____________________________________


No ono sto tebe zanima je kako u kanonskoj bazi za [tex]\mathbb R^2[/tex] prikazati sliku elementa kanonske baze za [tex]\mathcal P_4[/tex]. Jer je kodomena operatora A prostor [tex]\mathbb R^2[/tex], onda ce slika bilo kojeg polinoma biti oblika
[dtex]A(p)=\alpha(1,0)+\beta(0,1),[/dtex]
gdje su [tex]\alpha[/tex] i [tex]\beta[/tex] neki realni brojevi. Taj prikaz je zapravo u potpunosti neovisan i o domeni operatora A i o tome kako djeluje, ovisi samo o kodomeni. No ako zelimo saznati sto su [tex]\alpha[/tex] i [tex]\beta[/tex], onda je bitno znati kako A djeluje. Jer je
[dtex]A(p)=(p(0),p(1))=p(0)\cdot(1,0)+p(1)\cdot(0,1)[/dtex]
onda mora biti [tex]\alpha=p(0)[/tex] i [tex]\beta=p(1)[/tex]. Ono sto nas sada zanima je p(0) i p(1) kada je p element kanonske baze za [tex]\mathcal P_4[/tex] jer to je sve sto nam je potrebno da bismo odredili matricu pridruzenu operatoru A.
pllook (napisa):
jedino što mene ovdje muči je kako da znam da je A(1)=(1,1), A(t)=(0,1), A(t^2)=(0,1), itd..

To znas zbog nacina na koji je zadan operator A. Taj operator preslikava polinom [tex]p[/tex] u uredjen par [tex](p(0),p(1))[/tex].

Prvi element baze je konstantan polinom 1, odnosno funkcija [tex]1\colon\mathbb R\to\mathbb R[/tex] td. je [tex]1(t)=1[/tex], za svaki [tex]t\in\mathbb R[/tex]. Tu moras imati na umu da u prostoru polinoma simboli 1, 2, -4.714, itd. oznacavaju konstantne funkcije, a ne realne brojeve.

Dakle, [tex]A(1)=(1(0),1(1))=(1,1)[/tex]. Slicno, [tex]A(t^k)=(t^k(0),t^k(1))=(0^k,1^k)=(0,1)[/tex], za [tex]k=1,\dots,4[/tex].

Added after 40 minutes:

sionjungle (napisa):
Ako sam ja dobro shvatio, to bi išlo nekako ovako:
na prvoj koordinati se nalazi p(0), pa ako uzmeš polinom oblika a+bt+ct^2, p(0) ispadne samo slobodan koeficijent. Dakle, da bi ga prikazao/la, trebaš samo 1 iz baze.

Ovdje treba biti malo pazljiviji. Koeficijent [tex]a=p(0)[/tex] u polinomu [tex]p(t)=a+bt+ct^2+dt^3+et^4[/tex] nije element prostora [tex]\mathcal P_4[/tex] (to je vrijednost polinoma [tex]p[/tex] u nuli, odnosno, to je realan broj) pa nema smisla govoriti o prikazivanju slobodnog koeficijenta u bazi za [tex]\mathcal P_4[/tex].

Naravno, postoji konstantan polinom [tex]a[/tex], a razlika izmedju konstantnog polinoma [tex]a[/tex] i vrijednosti polinoma [tex]p[/tex] u nuli ja ta sto prvo je funkcija, a drugo je realan broj.

Citat:
Za p(1) dobije se da je sve jedan pa onda trebaš sve članove baze da bi prikazao taj polinom.

Slicno za [tex]p(1)[/tex]. To je isto realan broj, dok je polinom [tex]a+b+c+d+e[/tex] funkcija koja za neke fiksne a, b, c, d i e preslikava sve realne brojeve u broj a+b+c+d+e. Za taj polinom potrebni su svi clanovi kanonske baze da bi se prikazao, dok broj [tex]p(1)[/tex] uopce nije element prostora [tex]\mathcal P_4[/tex].

____________________________________


No ono sto tebe zanima je kako u kanonskoj bazi za [tex]\mathbb R^2[/tex] prikazati sliku elementa kanonske baze za [tex]\mathcal P_4[/tex]. Jer je kodomena operatora A prostor [tex]\mathbb R^2[/tex], onda ce slika bilo kojeg polinoma biti oblika
[dtex]A(p)=\alpha(1,0)+\beta(0,1),[/dtex]
gdje su [tex]\alpha[/tex] i [tex]\beta[/tex] neki realni brojevi. Taj prikaz je zapravo u potpunosti neovisan i o domeni operatora A i o tome kako djeluje, ovisi samo o kodomeni. No ako zelimo saznati sto su [tex]\alpha[/tex] i [tex]\beta[/tex], onda je bitno znati kako A djeluje. Jer je
[dtex]A(p)=(p(0),p(1))=p(0)\cdot(1,0)+p(1)\cdot(0,1)[/dtex]
onda mora biti [tex]\alpha=p(0)[/tex] i [tex]\beta=p(1)[/tex]. Ono sto nas sada zanima je p(0) i p(1) kada je p element kanonske baze za [tex]\mathcal P_4[/tex] jer to je sve sto nam je potrebno da bismo odredili matricu pridruzenu operatoru A.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
pllook
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2013. (20:56:12)
Postovi: (CD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 8

PostPostano: 5:28 pon, 28. 4. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala na trudu,sad mi je puno jasnije :)
hvala na trudu,sad mi je puno jasnije Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan