Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

4. zadaća
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Računarski praktikum 1
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
fmilink
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 01. 2013. (20:23:38)
Postovi: (C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 17:12 sub, 7. 6. 2014    Naslov: 4. zadaća Citirajte i odgovorite

Imam zadaću Surd.

1. Je li bitno na koji način implementiram NaS vrijednost? Odnosno mora li ovo Surd::NaS imati smisla?

2. Trebamo li implementirati operatore +,- i * za kombinacije int-Surd, Surd-int i slično?
Imam zadaću Surd.

1. Je li bitno na koji način implementiram NaS vrijednost? Odnosno mora li ovo Surd::NaS imati smisla?

2. Trebamo li implementirati operatore +,- i * za kombinacije int-Surd, Surd-int i slično?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 19:06 sub, 7. 6. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Javi se asistentu mailom (pise na kraju [url=https://sites.google.com/site/vedgar/home/rp1z4faq][b]FAQ[/b][/url]-a da ne prati forum, tamo je i e-mail adresa). :)
Javi se asistentu mailom (pise na kraju FAQ-a da ne prati forum, tamo je i e-mail adresa). Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ryssa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 12. 2011. (00:10:28)
Postovi: (57)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 1

PostPostano: 18:22 ned, 8. 6. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam jedno pitanje...ako imamo klasu razlomak koja predstavlja brojnik i nazivnik i imamo predefiniran operator *....zanima me zašto ovo radi

A=2*B. Napominjem da je to sa vježbi http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/rp1/slideovi/vjezbe_09.pdf 11. slajd. Operator * je predefiniran izvan klase i njegovi parametri su (const razlomak& a,const razlomak& b) pa me zanima na koji način se dvojka može shvatiti kao ralomak..tj što se zbiva u pozadini :)
Imam jedno pitanje...ako imamo klasu razlomak koja predstavlja brojnik i nazivnik i imamo predefiniran operator *....zanima me zašto ovo radi

A=2*B. Napominjem da je to sa vježbi http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/rp1/slideovi/vjezbe_09.pdf 11. slajd. Operator * je predefiniran izvan klase i njegovi parametri su (const razlomak& a,const razlomak& b) pa me zanima na koji način se dvojka može shvatiti kao ralomak..tj što se zbiva u pozadini Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Shirohige
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2012. (20:19:56)
Postovi: (ED)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
12 = 15 - 3

PostPostano: 9:41 sri, 11. 6. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zadaća Geometrija:

Jel netko uspio pronaći primjer gdje je potrebno ovako koristiti const?
[url]https://docs.google.com/presentation/d/16fwUo6a5auJo0n9rVZxhhX9uI8dtM6-knXW6Qm23GYE/pub?start=false&loop=false&delayms=3000#slide=id.gd099ae88_055[/url]

Skoro svi argumenti operatora su mi oblika "Tocka const& T" i "Pravac const& p" tj. nigdje nemam nešto tipa:
povratni_tip operatorX (Tocka const& T, Pravac const& p) [b][color=red]const[/color][/b]
{
...
}
i što god pokušavam, program radi :(
Zadaća Geometrija:

Jel netko uspio pronaći primjer gdje je potrebno ovako koristiti const?
https://docs.google.com/presentation/d/16fwUo6a5auJo0n9rVZxhhX9uI8dtM6-knXW6Qm23GYE/pub?start=false&loop=false&delayms=3000#slide=id.gd099ae88_055

Skoro svi argumenti operatora su mi oblika "Tocka const& T" i "Pravac const& p" tj. nigdje nemam nešto tipa:
povratni_tip operatorX (Tocka const& T, Pravac const& p) const
{
...
}
i što god pokušavam, program radi Sad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pecina
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2005. (14:15:23)
Postovi: (157)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
62 = 85 - 23
Lokacija: Happily traveling through space since 1986!

PostPostano: 9:32 pet, 13. 6. 2014    Naslov: Re: 4. zadaća Citirajte i odgovorite

Zlatno pravilo kod const-a ti je: stavi ga gdje god možeš, osim tamo gdje ne možeš.

Drugim riječima, stavi const na svaku člansku funkciju koja ne mijenja vlasnika (i operatori su članske funkcije) i neka svi parametri koji nisu obični tipovi (float, int, char, ) neka budu const & ili const*.

I onda si na konju :)

[size=9][color=#999999]Added after 13 minutes:[/color][/size]

[quote="fmilink"]Imam zadaću Surd.

1. Je li bitno na koji način implementiram NaS vrijednost? Odnosno mora li ovo Surd::NaS imati smisla?

2. Trebamo li implementirati operatore +,- i * za kombinacije int-Surd, Surd-int i slično?[/quote]

[quote="Ryssa"]Imam jedno pitanje...ako imamo klasu razlomak koja predstavlja brojnik i nazivnik i imamo predefiniran operator *....zanima me zašto ovo radi

A=2*B. Napominjem da je to sa vježbi http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/rp1/slideovi/vjezbe_09.pdf 11. slajd. Operator * je predefiniran izvan klase i njegovi parametri su (const razlomak& a,const razlomak& b) pa me zanima na koji način se dvojka može shvatiti kao ralomak..tj što se zbiva u pozadini :)[/quote]

Imate obojica isto pitanje pa da odgovorim jednom. Recimo da imate ovakvu klasu:
[code:1]class Foo
{
public:
Foo() {}
Foo(int i) {}

Foo operator +(Foo const &) const
{
return Foo();
}
};[/code:1]

S obzirom da je operator + binaran, lijevi operand je [i]implicitno[/i] tipa Foo const& odnosno operator + djeluje na sljedeći način:
[code:1]Foo a, b;
Foo c = a + b;
// ovo je isto kao i gore
Foo c = a.operator +(b);[/code:1]

U ovom slučaju je operator +, makar binaran, članska funkcija i kao takav mora djelovati na definiranom tipu (ili izvedenim klasama).

No, u slučaju da definirate binarni operator kao globalnu funkciju (obrišite onaj gore operator +):
[code:1]Foo operator +(Foo const &, Foo const &)
{
return Foo();
}[/code:1]

tada kod od maloprije ima drukčije značenje:
[code:1]Foo a, b;
Foo c = a + b;
// ovo je isto kao i gore
Foo c = operator +(a, b);[/code:1]

E sada, kako su a i b samo parametri funkciji, postoji nešto što se zove korisnički definirana konverzija. Ako pogledate konstruktore od Foo, vidjet ćete da postoji konstruktor koji prima argument tipa int. Upravo zahvaljujući tom konstruktoru moguća je jedna (maksimalno) konverzija pa će sljedeći primjer raditi:
[code:1]int i = 1;
Foo a;
Foo b = i + a;
Foo c = a + i;[/code:1]

Ako pak imate takav konstruktor i to [b]ne želite[/b], onda definirate konstruktor kao eksplicitan:
[code:1]explicit Foo(int i) {}[/code:1]
I onda se neće raditi ta konverzija i morate ručno pisati operatore koji primaju int i Foo.

Jasnije?
Zlatno pravilo kod const-a ti je: stavi ga gdje god možeš, osim tamo gdje ne možeš.

Drugim riječima, stavi const na svaku člansku funkciju koja ne mijenja vlasnika (i operatori su članske funkcije) i neka svi parametri koji nisu obični tipovi (float, int, char, ) neka budu const & ili const*.

I onda si na konju Smile

Added after 13 minutes:

fmilink (napisa):
Imam zadaću Surd.

1. Je li bitno na koji način implementiram NaS vrijednost? Odnosno mora li ovo Surd::NaS imati smisla?

2. Trebamo li implementirati operatore +,- i * za kombinacije int-Surd, Surd-int i slično?


Ryssa (napisa):
Imam jedno pitanje...ako imamo klasu razlomak koja predstavlja brojnik i nazivnik i imamo predefiniran operator *....zanima me zašto ovo radi

A=2*B. Napominjem da je to sa vježbi http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/rp1/slideovi/vjezbe_09.pdf 11. slajd. Operator * je predefiniran izvan klase i njegovi parametri su (const razlomak& a,const razlomak& b) pa me zanima na koji način se dvojka može shvatiti kao ralomak..tj što se zbiva u pozadini Smile


Imate obojica isto pitanje pa da odgovorim jednom. Recimo da imate ovakvu klasu:
Kod:
class Foo
{
    public:
    Foo() {}
    Foo(int i) {}
   
    Foo operator +(Foo const &) const
    {
        return Foo();
    }
};


S obzirom da je operator + binaran, lijevi operand je implicitno tipa Foo const& odnosno operator + djeluje na sljedeći način:
Kod:
Foo a, b;
Foo c = a + b;
// ovo je isto kao i gore
Foo c = a.operator +(b);


U ovom slučaju je operator +, makar binaran, članska funkcija i kao takav mora djelovati na definiranom tipu (ili izvedenim klasama).

No, u slučaju da definirate binarni operator kao globalnu funkciju (obrišite onaj gore operator +):
Kod:
Foo operator +(Foo const &, Foo const &)
{
    return Foo();
}


tada kod od maloprije ima drukčije značenje:
Kod:
Foo a, b;
Foo c = a + b;
// ovo je isto kao i gore
Foo c = operator +(a, b);


E sada, kako su a i b samo parametri funkciji, postoji nešto što se zove korisnički definirana konverzija. Ako pogledate konstruktore od Foo, vidjet ćete da postoji konstruktor koji prima argument tipa int. Upravo zahvaljujući tom konstruktoru moguća je jedna (maksimalno) konverzija pa će sljedeći primjer raditi:
Kod:
int i = 1;
Foo a;
Foo b = i + a;
Foo c = a + i;


Ako pak imate takav konstruktor i to ne želite, onda definirate konstruktor kao eksplicitan:
Kod:
explicit Foo(int i) {}

I onda se neće raditi ta konverzija i morate ručno pisati operatore koji primaju int i Foo.

Jasnije?



_________________
-- space available for rent --
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dodgin_lions
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 07. 2012. (14:49:47)
Postovi: (22)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 12:53 sub, 14. 6. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ali implicitna konverzija neće raditi u slučaju da Foo ima cast operator u double.

Pa će
Foo a, b;
a + 5
5 + a
ili a * 5, b * 5
biti višeznačni izrazi. (kako da kompajler zna je li to int + double ili int + Surd).
Postoji li neki način za jednostavno zanemarivanje double cast-a ili je potrebno definirati sve moguće redoslijede da gore navedeno radi.
Ali implicitna konverzija neće raditi u slučaju da Foo ima cast operator u double.

Pa će
Foo a, b;
a + 5
5 + a
ili a * 5, b * 5
biti višeznačni izrazi. (kako da kompajler zna je li to int + double ili int + Surd).
Postoji li neki način za jednostavno zanemarivanje double cast-a ili je potrebno definirati sve moguće redoslijede da gore navedeno radi.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pecina
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2005. (14:15:23)
Postovi: (157)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
62 = 85 - 23
Lokacija: Happily traveling through space since 1986!

PostPostano: 19:16 sub, 14. 6. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mainove, kao i točne ispise, možete naći ovdje: [url]https://github.com/tpetrina/rp1/tree/master/2011/4[/url].
Mainove, kao i točne ispise, možete naći ovdje: https://github.com/tpetrina/rp1/tree/master/2011/4.



_________________
-- space available for rent --
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Shirohige
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2012. (20:19:56)
Postovi: (ED)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
12 = 15 - 3

PostPostano: 20:33 čet, 19. 6. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kad će rezultati?
Kad će rezultati?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zvons
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 11. 2012. (16:13:44)
Postovi: (1B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 15:34 ned, 22. 6. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zanima me samo kada će bit testni primjeri jer meni piše da mi se program ne kompajlira a meni se sve normalno kompajliralo na mome kompu.
I to na ovim mainovima što su tu iznad i izbacivalo mi normalne rezultate.
I ako mogu testni što prije da mogu poslat mail da znam u čemu je greška.
Zanima me samo kada će bit testni primjeri jer meni piše da mi se program ne kompajlira a meni se sve normalno kompajliralo na mome kompu.
I to na ovim mainovima što su tu iznad i izbacivalo mi normalne rezultate.
I ako mogu testni što prije da mogu poslat mail da znam u čemu je greška.



_________________
"Hard work never killed anybody, but why take a chance?"
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Shirohige
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 11. 2012. (20:19:56)
Postovi: (ED)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
12 = 15 - 3

PostPostano: 16:51 ned, 22. 6. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="zvons"]Zanima me samo kada će bit testni primjeri jer meni piše da mi se program ne kompajlira a meni se sve normalno kompajliralo na mome kompu.
I to na ovim mainovima što su tu iznad i izbacivalo mi normalne rezultate.
I ako mogu testni što prije da mogu poslat mail da znam u čemu je greška.[/quote]

Najbolje da pošalješ mail, pisalo je u onom faq-u da asistent ne prati forum.
zvons (napisa):
Zanima me samo kada će bit testni primjeri jer meni piše da mi se program ne kompajlira a meni se sve normalno kompajliralo na mome kompu.
I to na ovim mainovima što su tu iznad i izbacivalo mi normalne rezultate.
I ako mogu testni što prije da mogu poslat mail da znam u čemu je greška.


Najbolje da pošalješ mail, pisalo je u onom faq-u da asistent ne prati forum.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
la mer
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2012. (17:39:46)
Postovi: (F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 21:08 uto, 24. 6. 2014    Naslov: ispravak zadaća Citirajte i odgovorite

Zna li itko išta o tome kada će se i kako kod profesora ispravljati zadaće?
Ono, ako ste prepravili dvije-tri linije koda...
Zna li itko išta o tome kada će se i kako kod profesora ispravljati zadaće?
Ono, ako ste prepravili dvije-tri linije koda...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
delilah01.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 11. 2011. (22:50:23)
Postovi: (39)16
Sarma = la pohva - posuda
11 = 12 - 1

PostPostano: 21:17 uto, 24. 6. 2014    Naslov: Re: ispravak zadaća Citirajte i odgovorite

[quote="la mer"]Zna li itko išta o tome kada će se i kako kod profesora ispravljati zadaće?
Ono, ako ste prepravili dvije-tri linije koda...[/quote]

Pitala sam profesora kako to funkcionira, rekao je da se taj "usmeni" odrzava na kraju i to samo ako ti ti bodovi koje bi dobio/dobila tim ispravkom fale za visu ocjenu. A kako to izgleda, kolko sam ja shvatila, dodes k njemu, kompajliras, on to malo pogleda i postavi ti par pitanja vezana uz kod.
la mer (napisa):
Zna li itko išta o tome kada će se i kako kod profesora ispravljati zadaće?
Ono, ako ste prepravili dvije-tri linije koda...


Pitala sam profesora kako to funkcionira, rekao je da se taj "usmeni" odrzava na kraju i to samo ako ti ti bodovi koje bi dobio/dobila tim ispravkom fale za visu ocjenu. A kako to izgleda, kolko sam ja shvatila, dodes k njemu, kompajliras, on to malo pogleda i postavi ti par pitanja vezana uz kod.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pecina
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2005. (14:15:23)
Postovi: (157)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
62 = 85 - 23
Lokacija: Happily traveling through space since 1986!

PostPostano: 9:42 čet, 3. 7. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Shirohige"][quote="zvons"]Zanima me samo kada će bit testni primjeri jer meni piše da mi se program ne kompajlira a meni se sve normalno kompajliralo na mome kompu.
I to na ovim mainovima što su tu iznad i izbacivalo mi normalne rezultate.
I ako mogu testni što prije da mogu poslat mail da znam u čemu je greška.[/quote]

Najbolje da pošalješ mail, pisalo je u onom faq-u da asistent [b]ne prati forum[/b].[/quote]
Ostao sam bez teksta... :shock:
Shirohige (napisa):
zvons (napisa):
Zanima me samo kada će bit testni primjeri jer meni piše da mi se program ne kompajlira a meni se sve normalno kompajliralo na mome kompu.
I to na ovim mainovima što su tu iznad i izbacivalo mi normalne rezultate.
I ako mogu testni što prije da mogu poslat mail da znam u čemu je greška.


Najbolje da pošalješ mail, pisalo je u onom faq-u da asistent ne prati forum.

Ostao sam bez teksta... Shocked



_________________
-- space available for rent --
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hendrix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 09. 2012. (15:59:06)
Postovi: (92)16
Sarma = la pohva - posuda
29 = 31 - 2

PostPostano: 10:21 čet, 3. 7. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cisto da bude receno, asistent je na svaki mail kroz tih 10-ak dana sto je zadaca bila aktualna odgovarao u najbrzem mogucem roku (najcesce ispod sat vremena) pa to sto ne prati forum zbilja nije bio problem.
Cisto da bude receno, asistent je na svaki mail kroz tih 10-ak dana sto je zadaca bila aktualna odgovarao u najbrzem mogucem roku (najcesce ispod sat vremena) pa to sto ne prati forum zbilja nije bio problem.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Računarski praktikum 1 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan