Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Određivanje točke prekida: cijeli broj? limes? (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Rhodia
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2013. (20:14:50)
Postovi: (D)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1

PostPostano: 0:55 pon, 1. 9. 2014    Naslov: Određivanje točke prekida: cijeli broj? limes? Citirajte i odgovorite

Poštovani,

zanima me na koji način odrediti broj c iz 1.b) zadatka prošlogodišnjeg popravnog kolokvija:
[url]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma2-1213-pop.pdf[/url]

Funkcija [b]f(x) = -x[/b] neprekidna za svaki x (pa i za [b]x>c[/b]) i funkcija [b]f(x) = 1 + ln(-x)[/b] je neprekidna za svaki [b]x[/b] strogo manji od [b]0[/b].
Sad, budući tad [b][latex]x\leq0[/latex][/b] uzimamo li da je [b]c[/b], točka eventualnog prekida [b]-1[/b], ili limes kad [b]c[/b] teži u nulu, ili?

Jer, ima mi smisla gledati da bi prekid evenutalno mogao biti u točki manjoj od 0 i većoj od -1, npr: [b][latex]\frac{-1}{e}[/latex][/b] ili sl.

Unaprijed zahvaljujem,
V.
Poštovani,

zanima me na koji način odrediti broj c iz 1.b) zadatka prošlogodišnjeg popravnog kolokvija:
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma2-1213-pop.pdf

Funkcija f(x) = -x neprekidna za svaki x (pa i za x>c) i funkcija f(x) = 1 + ln(-x) je neprekidna za svaki x strogo manji od 0.
Sad, budući tad uzimamo li da je c, točka eventualnog prekida -1, ili limes kad c teži u nulu, ili?

Jer, ima mi smisla gledati da bi prekid evenutalno mogao biti u točki manjoj od 0 i većoj od -1, npr: ili sl.

Unaprijed zahvaljujem,
V.




Zadnja promjena: Rhodia; 10:43 pon, 1. 9. 2014; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 2:08 pon, 1. 9. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako si sama primijetila, oba "dijela" funkcije su neprekidna, sto znaci da se prekid moze desiti eventualno tamo gdje se oni spajaju, tj. u tocki [tex]c[/tex]. Posto ti ne zelis da se to desi, treba [tex]c[/tex] izabrati tako da funkcija na "obje strane" ima jednaku vrijednost.

Malo formalnije receno, trazis [tex]c[/tex] takav da se limesi slijeva i zdesna poklapaju:

[dtex]\lim_{x \to c-} f(x) = \lim_{x \to c+} f(x),[/dtex]

tj.

[dtex]\lim_{x \to c-} \left( 1 + ln(-x) \right) = \lim_{x \to c+} (-x).[/dtex]
Kako si sama primijetila, oba "dijela" funkcije su neprekidna, sto znaci da se prekid moze desiti eventualno tamo gdje se oni spajaju, tj. u tocki [tex]c[/tex]. Posto ti ne zelis da se to desi, treba [tex]c[/tex] izabrati tako da funkcija na "obje strane" ima jednaku vrijednost.

Malo formalnije receno, trazis [tex]c[/tex] takav da se limesi slijeva i zdesna poklapaju:

[dtex]\lim_{x \to c-} f(x) = \lim_{x \to c+} f(x),[/dtex]

tj.

[dtex]\lim_{x \to c-} \left( 1 + ln(-x) \right) = \lim_{x \to c+} (-x).[/dtex]



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Rhodia
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2013. (20:14:50)
Postovi: (D)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1

PostPostano: 8:50 pon, 1. 9. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[b]c = -1 ![/b]
Hvala na razjašnjenju!
c = -1 !
Hvala na razjašnjenju!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan