Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

INTRAF - predavanja (objasnjenje gradiva)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
moni_poni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 01. 2010. (19:48:19)
Postovi: (49)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 1:43 ned, 3. 3. 2013    Naslov: INTRAF - predavanja Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/pred/p_o7.pdf

Jel bi netko znao objasnit dokaz leme 7.2., točnije zadnji red dokaza... Nikako da shvatim :(
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/pred/p_o7.pdf

Jel bi netko znao objasnit dokaz leme 7.2., točnije zadnji red dokaza... Nikako da shvatim Sad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cobs
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2008. (13:32:15)
Postovi: (206)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 40 - 14
Lokacija: Geto

PostPostano: 12:57 uto, 5. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tvrdnja kaže da je za svaki epsilon > 0, skup D-epslion zatovren u R^2.

U dokazu se uzme proizvoljno gomilište skupa D-epsilon i pokaže se da je to gomilište dio skupa D-epsilon. Čime zaključujemo da je skup D-epsilon zatvoren (ima neka propozicija od prije da je skup zatvoren ako i samo ako sadrži sva svoja gomilišta).

Znači uzmimo da je y neko gomilište skupa D-epsilon, pa samim time uvijek u okolini ima neki element skupa D-epsilon. Okolinu nazovimo U, a taj element iz D-epsilon sa x. S obzirom da je x u okolini U, tada je i U okolina od x, a znamo da je x iz D-epsilon, što znači da je oscilacija funkcije f u točki x veća ili jednak epsilon.
Ako pogledamo definiciju oscilacije, vidjet ćemo da se ona odnosi na sve okoline točke x, pa posebno i na okolinu U. Znači za okolinu U vrijedi da inf (sup { ... definicija oscilacije...} ) je veći ili jednak epsilon.

Sad ako uzmemo neku drugu okolinu od y, nazovimo tu okolinu W, s obzirom da je y gomilište od D-epsilon možemo naći neki w iz D-epsilon koji se nalazi u okolini W. Pa analogno po definiciji oscilacije dobivamo i da je za skup W inf (sup { ... definicija oscilacije...} ) veći ili jednak epsilon.

Sad je valjda jasno da ako uzmomo bilo koju okolinu od y, možemo dobiti da je onaj izraz iz definicije oscilacije za tu okolinu veći ili jednak od epsilon, što znači da ako prođemo po svim okolinama dobijemo O(f,y) >= epsilon, pa je y prema definiciji iz D-epsilon, pa je proizvoljno gomilište od D-epsilon dio skupa D-epsilon. Tj. D-epsilon je zatvoren skup
Tvrdnja kaže da je za svaki epsilon > 0, skup D-epslion zatovren u R^2.

U dokazu se uzme proizvoljno gomilište skupa D-epsilon i pokaže se da je to gomilište dio skupa D-epsilon. Čime zaključujemo da je skup D-epsilon zatvoren (ima neka propozicija od prije da je skup zatvoren ako i samo ako sadrži sva svoja gomilišta).

Znači uzmimo da je y neko gomilište skupa D-epsilon, pa samim time uvijek u okolini ima neki element skupa D-epsilon. Okolinu nazovimo U, a taj element iz D-epsilon sa x. S obzirom da je x u okolini U, tada je i U okolina od x, a znamo da je x iz D-epsilon, što znači da je oscilacija funkcije f u točki x veća ili jednak epsilon.
Ako pogledamo definiciju oscilacije, vidjet ćemo da se ona odnosi na sve okoline točke x, pa posebno i na okolinu U. Znači za okolinu U vrijedi da inf (sup { ... definicija oscilacije...} ) je veći ili jednak epsilon.

Sad ako uzmemo neku drugu okolinu od y, nazovimo tu okolinu W, s obzirom da je y gomilište od D-epsilon možemo naći neki w iz D-epsilon koji se nalazi u okolini W. Pa analogno po definiciji oscilacije dobivamo i da je za skup W inf (sup { ... definicija oscilacije...} ) veći ili jednak epsilon.

Sad je valjda jasno da ako uzmomo bilo koju okolinu od y, možemo dobiti da je onaj izraz iz definicije oscilacije za tu okolinu veći ili jednak od epsilon, što znači da ako prođemo po svim okolinama dobijemo O(f,y) >= epsilon, pa je y prema definiciji iz D-epsilon, pa je proizvoljno gomilište od D-epsilon dio skupa D-epsilon. Tj. D-epsilon je zatvoren skup


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
moni_poni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 01. 2010. (19:48:19)
Postovi: (49)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 10:09 čet, 7. 3. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala! :)
Hvala! Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mamba
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 07. 2012. (17:11:16)
Postovi: (16)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 13:12 sub, 6. 4. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koje gradivo s predavanja ulazi u 1. kolokvij?
Hvala.
Koje gradivo s predavanja ulazi u 1. kolokvij?
Hvala.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
angelika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2011. (17:26:51)
Postovi: (5F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 17:21 čet, 10. 7. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav :) Jel bi mi mogao netko ukratko objasniti ideju dokaza lebesguevog teorema? Pročitala sam u skripti već par puta dokaz, ali mi nije baš jasno :?
Pozdrav Smile Jel bi mi mogao netko ukratko objasniti ideju dokaza lebesguevog teorema? Pročitala sam u skripti već par puta dokaz, ali mi nije baš jasno Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nicki minaj
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 01. 2012. (02:34:45)
Postovi: (11)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 14:22 pon, 1. 9. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Cobs"]
Sad je valjda jasno da ako uzmomo bilo koju okolinu od y, možemo dobiti da je onaj izraz iz definicije oscilacije za tu okolinu veći ili jednak od epsilon, što znači da ako prođemo po svim okolinama dobijemo O(f,y) >= epsilon [/quote]

jasna mi je tvrdnja leme i prilicno mi je intuitivno, ali problem mi je bas taj zadnji dio dokaza. da D epsilon bude zatvoren mora naravno sadrzavati sva svoja gomilista, no da bismo zakljucili da je y iz D epsilon, y bi trebao biti iz domene funkcije f, posto su oscilacije tako definirane. oscilacija funkcije u nekoj tocki nije definirana ako ta tocka nije u domeni. kako znamo da je y iz domene f? :/ odnosno zasto nam je dovoljno za zakljuciti tvrdnju to sto u proizvoljnoj okolini tocke y uvijek ima tocka iz D epsilon?
Cobs (napisa):

Sad je valjda jasno da ako uzmomo bilo koju okolinu od y, možemo dobiti da je onaj izraz iz definicije oscilacije za tu okolinu veći ili jednak od epsilon, što znači da ako prođemo po svim okolinama dobijemo O(f,y) >= epsilon


jasna mi je tvrdnja leme i prilicno mi je intuitivno, ali problem mi je bas taj zadnji dio dokaza. da D epsilon bude zatvoren mora naravno sadrzavati sva svoja gomilista, no da bismo zakljucili da je y iz D epsilon, y bi trebao biti iz domene funkcije f, posto su oscilacije tako definirane. oscilacija funkcije u nekoj tocki nije definirana ako ta tocka nije u domeni. kako znamo da je y iz domene f? Ehm? odnosno zasto nam je dovoljno za zakljuciti tvrdnju to sto u proizvoljnoj okolini tocke y uvijek ima tocka iz D epsilon?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan