Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Očekivanje i varijanca - zadaci
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
simon11
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2011. (21:02:52)
Postovi: (7C)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
23 = 25 - 2
Lokacija: FunkyTown

PostPostano: 19:34 ned, 19. 1. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

ovaj dio je dobar[quote]X= broj otvaranja dok ne dobije sva 3 jela

znači otvorit će min 3 konzerve, max 5 konzerve dok ne dobije sva tri jela

ili 3 ili 4 ili 5 [/quote]

ali ovaj [quote]
razdioba od X:

P(X=3)=24/60
P(X=4)=12/60
P(X=5)=24/60[/quote] i ne bas

Naime to da se otvorilo 3 konzerve znaci da sam odabrao tocno jednu limenku graha (od njh dvije) i tocno jednu limenku paprike (od njh dvije) i normalno onda jednu tunjevine odabira limenke graha i paprike se svodi na slucajan odabir 1clanoga podskupa 2clanoga skupa sto se moze izvesti na [tex]\dbinom{2}{1}[/tex] nacina, tj :
[tex]P\{X=3\}=\frac{\dbinom{2}{1}\dbinom{2}{1}\dbinom{1}{1}}{\dbinom{5}{3}}=\dfrac{2}{5}[/tex]

Sada, ako je otvoreno 4 konzerve to znaci da sam grah ili papriku otvorio na dva nacina, na [tex]\dbinom{2}{1}[/tex] biram koju cu otvoriti a kasnije moram otvoriti jednu od te dvije i to je svejedno kako i potom naravno tunjevinu, tj moze biti grah,grah, paprika, tuna ili grah, paprika, paprika, tuna, svi ostali slucajevi su isti ovima npr: paprika, grah, paprika tuna i sl. pa slijedi
[tex]P\{X=4\}=\frac{\dbinom{2}{1}\dbinom{1}{1}\dbinom{1}{1}}{\dbinom{5}{4}}=\dfrac{2}{5}[/tex].
Koonacno:
[tex]X \sim \begin{pmatrix} 3 & 4 & 5 \\ \frac{2}{5}&\frac{2}{5}&\frac{1}{5}\end{pmatrix}[/tex]
ovaj dio je dobar
Citat:
X= broj otvaranja dok ne dobije sva 3 jela

znači otvorit će min 3 konzerve, max 5 konzerve dok ne dobije sva tri jela

ili 3 ili 4 ili 5


ali ovaj
Citat:

razdioba od X:

P(X=3)=24/60
P(X=4)=12/60
P(X=5)=24/60
i ne bas

Naime to da se otvorilo 3 konzerve znaci da sam odabrao tocno jednu limenku graha (od njh dvije) i tocno jednu limenku paprike (od njh dvije) i normalno onda jednu tunjevine odabira limenke graha i paprike se svodi na slucajan odabir 1clanoga podskupa 2clanoga skupa sto se moze izvesti na [tex]\dbinom{2}{1}[/tex] nacina, tj :
[tex]P\{X=3\}=\frac{\dbinom{2}{1}\dbinom{2}{1}\dbinom{1}{1}}{\dbinom{5}{3}}=\dfrac{2}{5}[/tex]

Sada, ako je otvoreno 4 konzerve to znaci da sam grah ili papriku otvorio na dva nacina, na [tex]\dbinom{2}{1}[/tex] biram koju cu otvoriti a kasnije moram otvoriti jednu od te dvije i to je svejedno kako i potom naravno tunjevinu, tj moze biti grah,grah, paprika, tuna ili grah, paprika, paprika, tuna, svi ostali slucajevi su isti ovima npr: paprika, grah, paprika tuna i sl. pa slijedi
[tex]P\{X=4\}=\frac{\dbinom{2}{1}\dbinom{1}{1}\dbinom{1}{1}}{\dbinom{5}{4}}=\dfrac{2}{5}[/tex].
Koonacno:
[tex]X \sim \begin{pmatrix} 3 & 4 & 5 \\ \frac{2}{5}&\frac{2}{5}&\frac{1}{5}\end{pmatrix}[/tex]



_________________
#Usa
getting recognized
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
MatematicarSamraa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 12. 2014. (23:13:50)
Postovi: (7)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 0 - 3

PostPostano: 20:22 sri, 10. 12. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zamolila bih vas za pomoć pri izradi ovog zadatka imam poteškoće pri rješavanju...hitno mi je potrebna pomoć...zadatak glasi:

Iz kvadrata K sa tjemenima (0,0), (2,0), (2,2), (0,2) na slučajan način se bira točka A(x,y). Ako su obje koordinate izabrane točke manje od 1 izvlači se dva puta po jedna kuglica sa vraćanjem iz kutije koja sadrži 1 plavu i 2 žute kuglice. U suprotnom se izvlači jedna kuglica iz iste kutije. Naći zakon raspodjele slučajne promjenljive X koja predstavlja broj izvučenih plavih kuglica. Odrediti matematičko očekivanje slučajne promjenljive X.
Zamolila bih vas za pomoć pri izradi ovog zadatka imam poteškoće pri rješavanju...hitno mi je potrebna pomoć...zadatak glasi:

Iz kvadrata K sa tjemenima (0,0), (2,0), (2,2), (0,2) na slučajan način se bira točka A(x,y). Ako su obje koordinate izabrane točke manje od 1 izvlači se dva puta po jedna kuglica sa vraćanjem iz kutije koja sadrži 1 plavu i 2 žute kuglice. U suprotnom se izvlači jedna kuglica iz iste kutije. Naći zakon raspodjele slučajne promjenljive X koja predstavlja broj izvučenih plavih kuglica. Odrediti matematičko očekivanje slučajne promjenljive X.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
room
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2013. (15:41:40)
Postovi: (78)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
14 = 15 - 1

PostPostano: 17:30 uto, 6. 1. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

U jednoj napomeni na vježbama smo rekli: ako su X i Y nezavisne slučajne varijable, tada je E(X*Y)=(EX)*(EY).
Ali obrat ne vrijedi, tj. E(X*Y)=(EX)*(EY) ne povlači da su X i Y nezavisne.

I sad smo za zadaćicu malu dobili da smislimo jedan protuprimjer. Jel bi mi mogao netko reći koji bi to npr. bio? :)
U jednoj napomeni na vježbama smo rekli: ako su X i Y nezavisne slučajne varijable, tada je E(X*Y)=(EX)*(EY).
Ali obrat ne vrijedi, tj. E(X*Y)=(EX)*(EY) ne povlači da su X i Y nezavisne.

I sad smo za zadaćicu malu dobili da smislimo jedan protuprimjer. Jel bi mi mogao netko reći koji bi to npr. bio? Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3
Stranica 3 / 3.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan