Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zadatak 20.19 INTRAF (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
doge
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 06. 2015. (23:27:21)
Postovi: (4)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 22:38 ned, 5. 7. 2015    Naslov: Zadatak 20.19 INTRAF Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/pred/p_o20.pdf

Zanima me kako u zadatku 20.19 iz skripte s predavanja pokazati da je vektor N okomit na sve tangencijalne vektore(tj. na bilo koji od njih)?

Pokusao sam raspisati taj skalarni produkt, ali nikako da dodem do neceg korisnog. Imam osjecaj da sam nesto previdio, a ne znam sto.
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/int/pred/p_o20.pdf

Zanima me kako u zadatku 20.19 iz skripte s predavanja pokazati da je vektor N okomit na sve tangencijalne vektore(tj. na bilo koji od njih)?

Pokusao sam raspisati taj skalarni produkt, ali nikako da dodem do neceg korisnog. Imam osjecaj da sam nesto previdio, a ne znam sto.



_________________
such math wow
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
azor ahai
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 07. 2015. (06:17:27)
Postovi: (3)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 6:27 pon, 6. 7. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

I meni je to bio problem, ali zbog promjene predznaka kod Ni sam pretpostavljo da mora biti determinanta. Isto iz sume nisam bio sposoban staviti to u determinantu, pa sam išao pogađati. nađeš jakobijana od funkcije f. To je n-1 stupaca i n redaka. Uzmeš jedan tang. vektor i staviš kao kao 1. stupac i zatim razvijaš det po tom stupcu i dobješ traženu sumu.

Edit: Naravno determinanta je 0 jer ima dva ista stupca.
I meni je to bio problem, ali zbog promjene predznaka kod Ni sam pretpostavljo da mora biti determinanta. Isto iz sume nisam bio sposoban staviti to u determinantu, pa sam išao pogađati. nađeš jakobijana od funkcije f. To je n-1 stupaca i n redaka. Uzmeš jedan tang. vektor i staviš kao kao 1. stupac i zatim razvijaš det po tom stupcu i dobješ traženu sumu.

Edit: Naravno determinanta je 0 jer ima dva ista stupca.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
doge
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 06. 2015. (23:27:21)
Postovi: (4)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 12:11 pon, 6. 7. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Daaa, hvala :D :D
Daaa, hvala Very Happy Very Happy



_________________
such math wow
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pllook
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2013. (20:56:12)
Postovi: (CD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 8

PostPostano: 13:29 čet, 9. 7. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da ne otvaram novu temu, moze li mi netko reci sto tocno spada pod dokaz tma o zamjeni varijabli? Samo ovaj dio nakon dokaza Leme 9.9 ili?
Da ne otvaram novu temu, moze li mi netko reci sto tocno spada pod dokaz tma o zamjeni varijabli? Samo ovaj dio nakon dokaza Leme 9.9 ili?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
azor ahai
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 07. 2015. (06:17:27)
Postovi: (3)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 13:52 čet, 9. 7. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne, dokaz teorema je zapravo počeo poslje leme 9.4 i 9.5, dokazivanjem da teorem vrijedi ako vrijedi za f=1, da vrijedi za lin operator, da vrijedi za kompoziciju. To je dosta važno jer pomoću toga se na kraju (dokazali smo da je integral po D od f=1 manji ili jednak od integral od C od apsolutno od jakobijana) dobije prvo da je to veće ili jednako od desne strane (primjena kompozicije) iz čeg slijedi jednakost, pa budući da vrijedi za f=1 vrijedi za svaku int. fja. Moguće da ima greški u argumentaciji.
Ne, dokaz teorema je zapravo počeo poslje leme 9.4 i 9.5, dokazivanjem da teorem vrijedi ako vrijedi za f=1, da vrijedi za lin operator, da vrijedi za kompoziciju. To je dosta važno jer pomoću toga se na kraju (dokazali smo da je integral po D od f=1 manji ili jednak od integral od C od apsolutno od jakobijana) dobije prvo da je to veće ili jednako od desne strane (primjena kompozicije) iz čeg slijedi jednakost, pa budući da vrijedi za f=1 vrijedi za svaku int. fja. Moguće da ima greški u argumentaciji.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pllook
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2013. (20:56:12)
Postovi: (CD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 8

PostPostano: 14:23 čet, 9. 7. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Znaci ako me prof pita dokaz tog tma, trebam dokazati te 3 leme (9.6, 9.7, 9.8 )? Ili da krenem s lemom 9.4? Cini mi se da je rekao da treba znati samo skicu dokaza, pa onda valjda ne treba sve detaljno, jedini mi je problem odakle poceti :D
Znaci ako me prof pita dokaz tog tma, trebam dokazati te 3 leme (9.6, 9.7, 9.8 )? Ili da krenem s lemom 9.4? Cini mi se da je rekao da treba znati samo skicu dokaza, pa onda valjda ne treba sve detaljno, jedini mi je problem odakle poceti Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
azor ahai
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 07. 2015. (06:17:27)
Postovi: (3)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 20:14 čet, 9. 7. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne bi te trebao pitati cijeli dokaz. Moguće je da te pita koje smo sve leme koristili za dokaz glavnog dijela. Također mislim da neće previše ispitivati one koji nisu za 5. Ako razumiješ većinu dokaza, mislim da ćeš onda znati od kuda početi.

Ma samo da objavi kada će biti usmeni :(
Ne bi te trebao pitati cijeli dokaz. Moguće je da te pita koje smo sve leme koristili za dokaz glavnog dijela. Također mislim da neće previše ispitivati one koji nisu za 5. Ako razumiješ većinu dokaza, mislim da ćeš onda znati od kuda početi.

Ma samo da objavi kada će biti usmeni Sad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan