Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Postdiplomski u inozemstvu (informacija)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Diplomski, magisteriji, doktorati,...
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
osvetnik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 04. 2007. (16:46:27)
Postovi: (80)16
Sarma = la pohva - posuda
-6 = 6 - 12

PostPostano: 19:28 ned, 4. 11. 2007    Naslov: Postdiplomski u inozemstvu Citirajte i odgovorite

na hr.org.fer je netko stavio link na ovaj izvrstan vodic kroz postupak upisa postdiplomski u inozemstvu pa eto stavljam ovdje posto bi moglo nekoga zanimati :)

[quote]U izdanju udruge P.O.I.N.T. iz Križevaca ovih je dana izašao "Vodič za
poslijediplomski studij u inozemstvu", koristna publikacija za svakog
tko razmislja o posdiplomskom izvan hrvatske.


Autori vodiča su magistri računarskih znanosti i doktorski studenti na
University of British Columbia u Vancouveru, Kanada. Njihova izravna
iskustva, od izbora područja, sveučilišta, zavoda i mentora do
financiranja studija, načina stipendiranja i samih prijava na
natječaje, opisana su jednostavno i detaljno, sa mnogo savjeta i
praktičnih primjera.


Vodic je potpuno besplatan i autori su ga napisali volonterski u nadi
da pomognu studentima završnih godina studija i mladim diplomiranim
stručnjacima u donošenju odluka, orijentaciji i informiranju o
studiranju na poslijediplomskim studijima izvan Hrvatske.


Digitalno izdanje vodica moze se preuzeti sa stranice:
http://www.udruga-point.hr/

direkt link:
http://www.cs.ubc.ca/~zrakamar/publications/vodic.pdf[/quote]
na hr.org.fer je netko stavio link na ovaj izvrstan vodic kroz postupak upisa postdiplomski u inozemstvu pa eto stavljam ovdje posto bi moglo nekoga zanimati Smile

Citat:
U izdanju udruge P.O.I.N.T. iz Križevaca ovih je dana izašao "Vodič za
poslijediplomski studij u inozemstvu", koristna publikacija za svakog
tko razmislja o posdiplomskom izvan hrvatske.


Autori vodiča su magistri računarskih znanosti i doktorski studenti na
University of British Columbia u Vancouveru, Kanada. Njihova izravna
iskustva, od izbora područja, sveučilišta, zavoda i mentora do
financiranja studija, načina stipendiranja i samih prijava na
natječaje, opisana su jednostavno i detaljno, sa mnogo savjeta i
praktičnih primjera.


Vodic je potpuno besplatan i autori su ga napisali volonterski u nadi
da pomognu studentima završnih godina studija i mladim diplomiranim
stručnjacima u donošenju odluka, orijentaciji i informiranju o
studiranju na poslijediplomskim studijima izvan Hrvatske.


Digitalno izdanje vodica moze se preuzeti sa stranice:
http://www.udruga-point.hr/

direkt link:
http://www.cs.ubc.ca/~zrakamar/publications/vodic.pdf


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 0:55 sri, 26. 11. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Portal http://www.jobs.ac.uk/ , koji inace ima oglase za poslove u znanosti u UK, od sad ima i dio gdje s oglasima za mjesta za doktorate (i vezane stvari, tipa oglase za privremene znanstvene posjete, research studentships isl.). Pogledati na http://www.jobs.ac.uk/phd , imaju i mailing listu.
Portal http://www.jobs.ac.uk/ , koji inace ima oglase za poslove u znanosti u UK, od sad ima i dio gdje s oglasima za mjesta za doktorate (i vezane stvari, tipa oglase za privremene znanstvene posjete, research studentships isl.). Pogledati na http://www.jobs.ac.uk/phd , imaju i mailing listu.



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
acustic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2014. (23:59:17)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 14:09 uto, 13. 1. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Natjecaj za doktorski studij u Austriji kojeg sam objavio [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=20113]ovdje[/url].
Natjecaj za doktorski studij u Austriji kojeg sam objavio ovdje.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
acustic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2014. (23:59:17)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 23:46 čet, 23. 7. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

3 PhD pozicije u Grazu: [url=www.math.tugraz.at/discrete/index.php]LINK[/url]

Rok za prijavu: 15. rujna, 2015.
3 PhD pozicije u Grazu: LINK

Rok za prijavu: 15. rujna, 2015.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tvrtko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2006. (12:12:34)
Postovi: (10A)16
Sarma = la pohva - posuda
26 = 65 - 39
Lokacija: CCP 4345 / PMF-MO 225

PostPostano: 2:59 pon, 14. 9. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja bih iznio neke svoje savjete i iskustva vezno uz tematiku (doktorati opcenito)...

KOJE PODRUCJE?
Razmislite dobro koja podrucja vam se svidjaju i u kojima bi ste rado proveli iducih par godina usavrsavajuci se.

GDJE?
Uglavnom se pitanje prvo svodi na SAD/Kanadu ili Europu.
Pokusajte otkriti gdje su dobre grupe/pojedinici za ono sto vas zanima.
Upoznajte se sa specificnostima oba sustava (koliko je moguce).
Pokusajte porazgovarati s nekim od nasih profesora koji su bili na
studiju u nekoj od zemalja u ta dva sustava.

NASTAVA
Ne drzanje nastave je dobra stvar, no obicno su rokovi za zavrsetak studija znaju biti fiksni i ograniceni pravilima po kojima je dodijeljen projekt koji vas financira.
S druge strane [b]razumno[/b] drzanje nastave moze imati nekoliko prednosti - poboljsanje jezika i prezentacijskih sposobnosti, upoznavanje lokalnih studenata i fleksibilniji zavrsetak studija (lakse vam produlje boravak za godinu dana).
[b]Nerazmno[/b] opterecenje nastavom, znaci da vas vjerojatno zele iskoristiti kao nastavno meso, te izbjegavajte takve institucije.

STO NAKON?
Svakako bi predlozio da prije nego sto odete na studij negdje, razmislite i sto bi ste zeljeli raditi nakon njega. (Razmislite sto bi vam odgovaralo raditi.) U tom smislu bilo bi dobro pogledati gdje su sada ljudi koji su zavrsili studij prije godinu ili dvije, a gdje oni koji su zavrsili prije 5 i vise.

Ako se zelite vratiti u Hrvatsku, imajte na umu da morate odrzavati veze sa znastvenom zajednicom u zemlji. Kad dodjete u posjet, kontaktirajte profesore koji se (ugrubo) bave slicnim stvarima odrzite seminar o tome cime se bavite. Time cete steci/zadrzati kontakte koji vam mogu reci kakva je situacija sto se tice potrebe za doktorima znanosti (i koliko je slozena situacija u tom trenutku).

LOKACIJA
Raspitajte se u kakvom se mjestu nalazi institucija na kojoj cete provesti iducih nekoliko godina. Neke ce biti u velikim urbanim centrima, ali ima ih i koje su u zabitima 5 sati voznje udaljenim od veceg urabnog podrucja. Koliki su troskovi zivota? Vremenske prilike su takodjer vazna stvar.

SRETNO!

Ako mi padne napamet :idea: jos nesto, dopunim... Kad budem imao vremena cu dodati o sustavu o SAD-u. Vodic (u prvom post-u) nije los, ali ima neke specificnosti za tehnicke znanosti. :roll:
Ja bih iznio neke svoje savjete i iskustva vezno uz tematiku (doktorati opcenito)...

KOJE PODRUCJE?
Razmislite dobro koja podrucja vam se svidjaju i u kojima bi ste rado proveli iducih par godina usavrsavajuci se.

GDJE?
Uglavnom se pitanje prvo svodi na SAD/Kanadu ili Europu.
Pokusajte otkriti gdje su dobre grupe/pojedinici za ono sto vas zanima.
Upoznajte se sa specificnostima oba sustava (koliko je moguce).
Pokusajte porazgovarati s nekim od nasih profesora koji su bili na
studiju u nekoj od zemalja u ta dva sustava.

NASTAVA
Ne drzanje nastave je dobra stvar, no obicno su rokovi za zavrsetak studija znaju biti fiksni i ograniceni pravilima po kojima je dodijeljen projekt koji vas financira.
S druge strane razumno drzanje nastave moze imati nekoliko prednosti - poboljsanje jezika i prezentacijskih sposobnosti, upoznavanje lokalnih studenata i fleksibilniji zavrsetak studija (lakse vam produlje boravak za godinu dana).
Nerazmno opterecenje nastavom, znaci da vas vjerojatno zele iskoristiti kao nastavno meso, te izbjegavajte takve institucije.

STO NAKON?
Svakako bi predlozio da prije nego sto odete na studij negdje, razmislite i sto bi ste zeljeli raditi nakon njega. (Razmislite sto bi vam odgovaralo raditi.) U tom smislu bilo bi dobro pogledati gdje su sada ljudi koji su zavrsili studij prije godinu ili dvije, a gdje oni koji su zavrsili prije 5 i vise.

Ako se zelite vratiti u Hrvatsku, imajte na umu da morate odrzavati veze sa znastvenom zajednicom u zemlji. Kad dodjete u posjet, kontaktirajte profesore koji se (ugrubo) bave slicnim stvarima odrzite seminar o tome cime se bavite. Time cete steci/zadrzati kontakte koji vam mogu reci kakva je situacija sto se tice potrebe za doktorima znanosti (i koliko je slozena situacija u tom trenutku).

LOKACIJA
Raspitajte se u kakvom se mjestu nalazi institucija na kojoj cete provesti iducih nekoliko godina. Neke ce biti u velikim urbanim centrima, ali ima ih i koje su u zabitima 5 sati voznje udaljenim od veceg urabnog podrucja. Koliki su troskovi zivota? Vremenske prilike su takodjer vazna stvar.

SRETNO!

Ako mi padne napamet Idea jos nesto, dopunim... Kad budem imao vremena cu dodati o sustavu o SAD-u. Vodic (u prvom post-u) nije los, ali ima neke specificnosti za tehnicke znanosti. Rolling Eyes


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Tvrtko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2006. (12:12:34)
Postovi: (10A)16
Sarma = la pohva - posuda
26 = 65 - 39
Lokacija: CCP 4345 / PMF-MO 225

PostPostano: 3:07 ned, 20. 9. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da nadopunim prethodni post mojim iskustvima vezanim za SAD. Za razne korisne informacije pogledajte stranicu [url=http://www.ams.org/programs/students/findgradprograms/findgradprograms]Americkog Matematickog Drustva o (post)diplomskim studijima[/url].


ROKOVI ZA PRIJAVU
Su krajem 12. mjeseca/pocetkom 1. mjeseca. Zavrsen studij / tj. diplomu morate imati prije pocetka studija. (U toku prijave ne morate imati zavrsen studij.) Tako ako zelite na studij iduce godine, morate pokrenuti proceduru pocetkom ove akademske godine.

PODRUCJA I GDJE
Studiji koje zanimaju studente PMF-MO-a mogu se izvoditi na jednom of odjela sveucilista koji mogu imati razna imena poput: Department of Mathematics, Department of Applied Mathematics, Department of Statistics, Department of Biostatistics, Department of Computer Science, Department of Operations Research, ... :D

Kao sto sam napisao u prethodnom post-u trebate odrediti ugrubo podrucje u kojem se zelite usavrsavati i pronaci na kojem sveucilistu bi bili dobri mentori za to podrucje (nije lose se posavjetovati s nekim na PMF-MO-u). Odjeli s brojinijim nastavnim kadrom pruzaju vecu mogucnost izbora. :wink:

Ja sam gledao rangiranje [url=http://www.ams.org/profession/data/annual-survey/group_i]odjela AMS-a[/url] i gledao bave li se ljudi na tim odjelima meni zanimljivim stvarima. Ovo je tzv. grupa I za podrucje matematika, no i za druga srodna podrucja tipa statistika i racunarstvo mozete pogledati na nekim od ovih sveucilista.

TRAJANJE STUDIJA
U SAD-u sveucilista ce vam dati 5 godina 8) da zavrsite studij. Mozete ga dovrsiti prije :D , a ako je potrebno mogu (ali i ne moraju) vam dati jos jednu dodatnu godinu :shock: da zavrsite.

POTPORA
Za matematiku je uobicajeno da studenti doktorskog studija drze nastavu. Bolja i bogatija sveucilista ce vam smanjiti nastavne obaveze, tako da se mozete samo posvetiti znanosti u nekim (ili svim) semestrima. Ovo su nastavna opterecenja koja sam ja imao: dvije grupe (vjezbe iz istog predmeta), 5/4 sati nastave (tjedno), 30/40 studenta (po grupi) ili jedna grupa (predavanja), 3 sata nastave (cijeli tjedan), 50 studenata.

U vodicu je to istaknuto, ali da napomenem. Placa koju cete dobiti, bit ce dovoljna za skorman zivot u mjestu studiranja i u prosjeku 1.5 povratnu kartu do Hrvatske. :roll:

LOKACIJA
Mnoga sveucilista se nalaze u velikim gradovima tipa New York, Boston, Los Angeles, San Diego ... a mnoga su usred nigdje. :roll: (Npr. Cornell svoj kampus ima u sred drzave New York, udaljen 5 sati voznje do najblizeg veceg grada :( - New Yorka.) Zivot u vecima gradovima je skuplji, dok je zivot u manjim jeftiniji. Te ce potpora koju ce vam ponuditi sveuciliste biti manja ili veca ovisno o tome.

STO NAKON?
SAD je jedno veliko trziste akademskih i industrijskih poslova. Te pruza razne mogucnosti, no i konkurencija je velika. Postoje mogucnosti prelaska na dalje akademsko usavrsavanje
(postdoc) u Europu.

Ako se sjetim jos neceg dodam...
Da nadopunim prethodni post mojim iskustvima vezanim za SAD. Za razne korisne informacije pogledajte stranicu Americkog Matematickog Drustva o (post)diplomskim studijima.


ROKOVI ZA PRIJAVU
Su krajem 12. mjeseca/pocetkom 1. mjeseca. Zavrsen studij / tj. diplomu morate imati prije pocetka studija. (U toku prijave ne morate imati zavrsen studij.) Tako ako zelite na studij iduce godine, morate pokrenuti proceduru pocetkom ove akademske godine.

PODRUCJA I GDJE
Studiji koje zanimaju studente PMF-MO-a mogu se izvoditi na jednom of odjela sveucilista koji mogu imati razna imena poput: Department of Mathematics, Department of Applied Mathematics, Department of Statistics, Department of Biostatistics, Department of Computer Science, Department of Operations Research, ... Very Happy

Kao sto sam napisao u prethodnom post-u trebate odrediti ugrubo podrucje u kojem se zelite usavrsavati i pronaci na kojem sveucilistu bi bili dobri mentori za to podrucje (nije lose se posavjetovati s nekim na PMF-MO-u). Odjeli s brojinijim nastavnim kadrom pruzaju vecu mogucnost izbora. Wink

Ja sam gledao rangiranje odjela AMS-a i gledao bave li se ljudi na tim odjelima meni zanimljivim stvarima. Ovo je tzv. grupa I za podrucje matematika, no i za druga srodna podrucja tipa statistika i racunarstvo mozete pogledati na nekim od ovih sveucilista.

TRAJANJE STUDIJA
U SAD-u sveucilista ce vam dati 5 godina Cool da zavrsite studij. Mozete ga dovrsiti prije Very Happy , a ako je potrebno mogu (ali i ne moraju) vam dati jos jednu dodatnu godinu Shocked da zavrsite.

POTPORA
Za matematiku je uobicajeno da studenti doktorskog studija drze nastavu. Bolja i bogatija sveucilista ce vam smanjiti nastavne obaveze, tako da se mozete samo posvetiti znanosti u nekim (ili svim) semestrima. Ovo su nastavna opterecenja koja sam ja imao: dvije grupe (vjezbe iz istog predmeta), 5/4 sati nastave (tjedno), 30/40 studenta (po grupi) ili jedna grupa (predavanja), 3 sata nastave (cijeli tjedan), 50 studenata.

U vodicu je to istaknuto, ali da napomenem. Placa koju cete dobiti, bit ce dovoljna za skorman zivot u mjestu studiranja i u prosjeku 1.5 povratnu kartu do Hrvatske. Rolling Eyes

LOKACIJA
Mnoga sveucilista se nalaze u velikim gradovima tipa New York, Boston, Los Angeles, San Diego ... a mnoga su usred nigdje. Rolling Eyes (Npr. Cornell svoj kampus ima u sred drzave New York, udaljen 5 sati voznje do najblizeg veceg grada Sad - New Yorka.) Zivot u vecima gradovima je skuplji, dok je zivot u manjim jeftiniji. Te ce potpora koju ce vam ponuditi sveuciliste biti manja ili veca ovisno o tome.

STO NAKON?
SAD je jedno veliko trziste akademskih i industrijskih poslova. Te pruza razne mogucnosti, no i konkurencija je velika. Postoje mogucnosti prelaska na dalje akademsko usavrsavanje
(postdoc) u Europu.

Ako se sjetim jos neceg dodam...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Tvrtko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2006. (12:12:34)
Postovi: (10A)16
Sarma = la pohva - posuda
26 = 65 - 39
Lokacija: CCP 4345 / PMF-MO 225

PostPostano: 19:30 ned, 27. 9. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da jos malo dopunim, dok se jos sjecam stvari...

[quote]ROKOVI ZA PRIJAVU
[b]Zavrsen studij[/b] / tj. diplomu morate imati prije pocetka studija. (U toku prijave ne morate imati zavrsen studij.) [/quote]

Po pitanju zavrsenog studija, mozete iskoristi nekompatibilnost sustava studija u EU i SAD-u. Naime u SAD-u studenti dolaze na (post)diplomski studij (graduate program) nakon zavrsenog [b]4-godisnjeg dodiplomskog studija[/b] (undergraduate program). :roll:

Nije jasno trebate li imati zavrsen diplomski ili preddiplomski studij. To sam bio pricao s nekim kolegama iz Hrvatske koji su bili u SAD-u i kasnije sam pitao jednog voditelja (post)diplomskog studija u SAD-u. Taj voditelj studija mi je rekao da njima [b]nije bitno koliko je trajao studij vec sto je tijekom njega obradjeno[/b]. :shock:

Tako da, u principu, ne morate zavrsiti diplomski studij kod nas da bi ste nastavili skolovanje na postdiplomskom u SAD-u. U teoriji, mogli bi ste se javiti da zelite na doktorat negdje u SAD, vec tijekom 3. godine preddiplomskog studija. :shock:

Naravno, morate necim uvjeriti povjerenstva na upisima zasto zelite ici na doktorat iz matematike/statistike/racunarstva. 8) Obicno je kod nas za to sluzila kombinacija dobrih ocjena i preporuke 3 profesora koji su upoznati s vasim sposobnostima (drzali su vam nesto, vodili su vas diplomski rad, rad za rektorovu nagradu,...).

Uglavnom, ja mislim da bi bilo dobro, ako imate ideju o sirem podrucju kojim bi ste se zeljeli baviti, da [b]se prijavite tijekom 1. godine diplomskog studija[/b]. :wink: Iz vise razloga:
- ako vas ne prime: niste nista izgubili (osim nekih naknadi za prijave), nastavit cete obrazovanje u RH i znate sve sto trebate znati da poboljsate svoju prijavu za iducu godinu;
- ako vas prime: mozete preci u SAD i nakon dvije godine oni ce vam dati master degree na putu k doktoratu ili veliki broj programa ce vam dopustiti da odgodite pocetak studija za godinu dana i mozete zavrsiti diplomski kod nas.

Sto se tice kolega iz SAD-a i vas, [b]sirina znanja stecena na studiju[/b] je na vasoj strani. Medjutim, njihova prednost je u tome sto imaju priliku da brze [b]udju dublje u neke stvari[/b]. Tako mnogi upisuju kolegije s doktorskog studija dok su na dodiplomskom studiju (sto je kod nas nemoguce) ili sudjeluju u raznim ljetnim znastvenim programima. Tu ih bolje upoznaju ugledni profesori i onda mogu potvrditi preporukama njihove sposobnosti.
Ne znam postoje li slicni programi u Europi. :?: Mozete pokusati naci osobu koja je dobra u podrucju vaseg interesa na PMF-MO-u, da vam predlozi neki projekt za [b]rektorovu nagradu[/b]. Na projektu radite preko jednog ljeta ili tijekom godine ako mozete. Ta osoba ce onda imati bolji uvid u vase sposobnosti i vi cete lakse objasniti zasto zelite na studij, a i ta osoba ce moci reci vise o vama. (A drugim osobama koje vam pisu prepruke moci cete predociti projekt tako da se na njega referenciraju.)

Mislim da sam ovu tocku iscrpio. Napisem nesto detalja o drugim tockama...
Da jos malo dopunim, dok se jos sjecam stvari...

Citat:
ROKOVI ZA PRIJAVU
Zavrsen studij / tj. diplomu morate imati prije pocetka studija. (U toku prijave ne morate imati zavrsen studij.)


Po pitanju zavrsenog studija, mozete iskoristi nekompatibilnost sustava studija u EU i SAD-u. Naime u SAD-u studenti dolaze na (post)diplomski studij (graduate program) nakon zavrsenog 4-godisnjeg dodiplomskog studija (undergraduate program). Rolling Eyes

Nije jasno trebate li imati zavrsen diplomski ili preddiplomski studij. To sam bio pricao s nekim kolegama iz Hrvatske koji su bili u SAD-u i kasnije sam pitao jednog voditelja (post)diplomskog studija u SAD-u. Taj voditelj studija mi je rekao da njima nije bitno koliko je trajao studij vec sto je tijekom njega obradjeno. Shocked

Tako da, u principu, ne morate zavrsiti diplomski studij kod nas da bi ste nastavili skolovanje na postdiplomskom u SAD-u. U teoriji, mogli bi ste se javiti da zelite na doktorat negdje u SAD, vec tijekom 3. godine preddiplomskog studija. Shocked

Naravno, morate necim uvjeriti povjerenstva na upisima zasto zelite ici na doktorat iz matematike/statistike/racunarstva. Cool Obicno je kod nas za to sluzila kombinacija dobrih ocjena i preporuke 3 profesora koji su upoznati s vasim sposobnostima (drzali su vam nesto, vodili su vas diplomski rad, rad za rektorovu nagradu,...).

Uglavnom, ja mislim da bi bilo dobro, ako imate ideju o sirem podrucju kojim bi ste se zeljeli baviti, da se prijavite tijekom 1. godine diplomskog studija. Wink Iz vise razloga:
- ako vas ne prime: niste nista izgubili (osim nekih naknadi za prijave), nastavit cete obrazovanje u RH i znate sve sto trebate znati da poboljsate svoju prijavu za iducu godinu;
- ako vas prime: mozete preci u SAD i nakon dvije godine oni ce vam dati master degree na putu k doktoratu ili veliki broj programa ce vam dopustiti da odgodite pocetak studija za godinu dana i mozete zavrsiti diplomski kod nas.

Sto se tice kolega iz SAD-a i vas, sirina znanja stecena na studiju je na vasoj strani. Medjutim, njihova prednost je u tome sto imaju priliku da brze udju dublje u neke stvari. Tako mnogi upisuju kolegije s doktorskog studija dok su na dodiplomskom studiju (sto je kod nas nemoguce) ili sudjeluju u raznim ljetnim znastvenim programima. Tu ih bolje upoznaju ugledni profesori i onda mogu potvrditi preporukama njihove sposobnosti.
Ne znam postoje li slicni programi u Europi. Question Mozete pokusati naci osobu koja je dobra u podrucju vaseg interesa na PMF-MO-u, da vam predlozi neki projekt za rektorovu nagradu. Na projektu radite preko jednog ljeta ili tijekom godine ako mozete. Ta osoba ce onda imati bolji uvid u vase sposobnosti i vi cete lakse objasniti zasto zelite na studij, a i ta osoba ce moci reci vise o vama. (A drugim osobama koje vam pisu prepruke moci cete predociti projekt tako da se na njega referenciraju.)

Mislim da sam ovu tocku iscrpio. Napisem nesto detalja o drugim tockama...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Tvrtko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2006. (12:12:34)
Postovi: (10A)16
Sarma = la pohva - posuda
26 = 65 - 39
Lokacija: CCP 4345 / PMF-MO 225

PostPostano: 0:30 ned, 4. 10. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Tvrtko"]
POTPORA
U vodicu je to istaknuto, ali da napomenem. Placa koju cete dobiti, bit ce dovoljna za skorman zivot u mjestu studiranja i u prosjeku 1.5 povratnu kartu do Hrvatske. :roll:
[/quote]
[i]Skroman zivot u mjestu studiranja[/i] je relativan pojam. Preporucljivo je da pokusate naci cimere. Primjera radi, 2 ljudi koji dijele stan sa dvije spavace sobe ili 3 ljudi koji dijele kucu/stan sa 3 spavace sobe ce proci bitno jefinije nego pojedinac koji iznajmi nesto samo za sebe. U nekim mjestima cete, primjerice zbog nedostataka javnog prijevoza, morati imati auto. Treba takodjer biti na oprezu oko studenskog smjestaja na kampusu. Naime neka sveucilista [b]naplacuju vise[/b] nego sto je cijena u privatnom smjestaju. :roll: Ima sveucilista koja subvencioniraju smjestaj na kampusu. Preporucljivo je raspitati u kakvom obliku smjestaja postdiplomci obicno zive.


[quote="Tvrtko"]
STO NAKON?
SAD je jedno veliko trziste akademskih i industrijskih poslova. Te pruza razne mogucnosti, no i konkurencija je velika. Postoje mogucnosti prelaska na dalje akademsko usavrsavanje
(postdoc) u Europu.
[/quote]
Kad ste stekli uvjete za stjecanje doktorata, treba poceti planirati sto nakon. To sto imate doktorat ne znaci da vas ceka negdje neko radno mjesto. :? Prema [url=http://www.ams.org/profession/data/annual-survey/2014Survey-NewDoctorates-Report]podacima AMS-a dobitnici doktorata u 2014. iz matematike i statistike[/url] su:
- zaposleni negdje u SAD-u 73%
- zaposleni van SAD-a 12%
- ostalo 15% (ne traze posao 1%, nepoznato 9% i nezaposleno 5%)

Mogucnosti u SAD-u su nastavak znastvene karijere u obliku postdoc-a (koji traje 2-3 godine), prelazak na neko manje sveuciliste kojem je primarni cilj nastava (nest kao visa skola), prelazak u industriju (obicno IT ili financije). Konkurencija je svugdje velika, naime dodjeljuje se sve vise doktorata, :? tako da za sva dobra mjesta ima i dosta kandidata.

Sto se tice povratka u Hrvatsku, naucite sve o verifikaciji koju treba napraviti [url=https://www.azvo.hr/hr/medunarodne-aktivnosti/ured-enic-naric/priznavanje-kvalifikacija/priznavanje-ivk]Agencija za znanost i visoko obrazovanje[/url]. Prije nego vam ona prizna diplomu (bez obzira na kojem slavnom sveucilistu ju stekli), [b]diploma se ne moze priznati za potrebe zaposljavanja[/b]. :!: Tek kad vam izdaju rjesenje mozete se javljati na natjecaje za poslove (koji traze taj tip diplome). Ako vas netko zeli zaposliti, imajte na umu da procedura priznavanja moze trajati vise od mjesec dana.

Za kraj: Sretno! I imajte na umu da ove stvari brzo mijenjaju i tako da kad ovo procitate mozda neke stvari vise nece biti iste. 8)
Tvrtko (napisa):

POTPORA
U vodicu je to istaknuto, ali da napomenem. Placa koju cete dobiti, bit ce dovoljna za skorman zivot u mjestu studiranja i u prosjeku 1.5 povratnu kartu do Hrvatske. Rolling Eyes

Skroman zivot u mjestu studiranja je relativan pojam. Preporucljivo je da pokusate naci cimere. Primjera radi, 2 ljudi koji dijele stan sa dvije spavace sobe ili 3 ljudi koji dijele kucu/stan sa 3 spavace sobe ce proci bitno jefinije nego pojedinac koji iznajmi nesto samo za sebe. U nekim mjestima cete, primjerice zbog nedostataka javnog prijevoza, morati imati auto. Treba takodjer biti na oprezu oko studenskog smjestaja na kampusu. Naime neka sveucilista naplacuju vise nego sto je cijena u privatnom smjestaju. Rolling Eyes Ima sveucilista koja subvencioniraju smjestaj na kampusu. Preporucljivo je raspitati u kakvom obliku smjestaja postdiplomci obicno zive.


Tvrtko (napisa):

STO NAKON?
SAD je jedno veliko trziste akademskih i industrijskih poslova. Te pruza razne mogucnosti, no i konkurencija je velika. Postoje mogucnosti prelaska na dalje akademsko usavrsavanje
(postdoc) u Europu.

Kad ste stekli uvjete za stjecanje doktorata, treba poceti planirati sto nakon. To sto imate doktorat ne znaci da vas ceka negdje neko radno mjesto. Confused Prema podacima AMS-a dobitnici doktorata u 2014. iz matematike i statistike su:
- zaposleni negdje u SAD-u 73%
- zaposleni van SAD-a 12%
- ostalo 15% (ne traze posao 1%, nepoznato 9% i nezaposleno 5%)

Mogucnosti u SAD-u su nastavak znastvene karijere u obliku postdoc-a (koji traje 2-3 godine), prelazak na neko manje sveuciliste kojem je primarni cilj nastava (nest kao visa skola), prelazak u industriju (obicno IT ili financije). Konkurencija je svugdje velika, naime dodjeljuje se sve vise doktorata, Confused tako da za sva dobra mjesta ima i dosta kandidata.

Sto se tice povratka u Hrvatsku, naucite sve o verifikaciji koju treba napraviti Agencija za znanost i visoko obrazovanje. Prije nego vam ona prizna diplomu (bez obzira na kojem slavnom sveucilistu ju stekli), diploma se ne moze priznati za potrebe zaposljavanja. Exclamation Tek kad vam izdaju rjesenje mozete se javljati na natjecaje za poslove (koji traze taj tip diplome). Ako vas netko zeli zaposliti, imajte na umu da procedura priznavanja moze trajati vise od mjesec dana.

Za kraj: Sretno! I imajte na umu da ove stvari brzo mijenjaju i tako da kad ovo procitate mozda neke stvari vise nece biti iste. Cool


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Diplomski, magisteriji, doktorati,... Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan