Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

tjelovjezba za mozak (problemski zadak/ci)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
fireball
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2005. (18:49:17)
Postovi: (4AB)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 100 - 74
Lokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu

PostPostano: 14:11 ned, 27. 9. 2015    Naslov: tjelovjezba za mozak (problemski zadak/ci) Citirajte i odgovorite

mozda tema i zazivi, evo mog problema za vas:

sve sto imate na raspolaganju su dvije spage i upaljac. ono sto znamo o spagama je da:
- jednom kad zapalite jedan kraj treba tocno sat vremena da izgore do kraja
- spage ne gore jednolikom brzinom na svim svojim dijelovima

Kako izmjeriti 45 minuta?
mozda tema i zazivi, evo mog problema za vas:

sve sto imate na raspolaganju su dvije spage i upaljac. ono sto znamo o spagama je da:
- jednom kad zapalite jedan kraj treba tocno sat vremena da izgore do kraja
- spage ne gore jednolikom brzinom na svim svojim dijelovima

Kako izmjeriti 45 minuta?



_________________
I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Swerz
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2009. (21:30:28)
Postovi: (182)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
15 = 33 - 18

PostPostano: 21:29 ned, 27. 9. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jedna spaga gori [latex]x[/latex] minuta.
Ako je presavinem i zapalim oba kraja, gorjet ce [latex]\frac{x}{2}[/latex] minuta.
Ako je dvaput presavinem ([size=3]dvaput je dvaput:P[/size]) i zapalim (sva 4 kraja), gorjet ce [latex]\frac{x}{4}[/latex] minuta

[latex]45 min = \frac{3}{4}\cdot 60min.[/latex]
ilitiga [latex]45 min = (\frac{1}{2} + \frac{1}{4})\cdot 60min[/latex]

Jednu spage presavinem jednom i zapalim oba kraja ==> prodje 30min.
Drugu spagu presavinem dvaput i zapalim sve krajeve ==> prodje 15min.

Prvo zapalim jednu spagu, a nakon sto se ona ugasi zapalim drugu.
Dakle, od trenutka kad sam upalio prvu spagu pa sve dok se druga spaga ne ugasi, proslo je 45min.

Alternativno,
[latex]45 min = (\frac{1}{2} + \frac{1}{2}\cdot\frac{1}{2})\cdot 60min[/latex]
ilitiga [latex]45 min = \frac{1}{2}(1+ \frac{1}{2})\cdot 60min[/latex]

Obje spage presavinem jednom i zapalim 3 od 4 kraja. Nakon što jedna od njih izgori do kraja, prošlo je 30 min a u drugoj špagi ima još "30 min materijala za gorjanje". Tad zapalim zadnji kraj i time prepolovim "30 min materijala za gorjenje" na "15 min materijala za gorjenje".
Ilitiga, kad se i druga spaga ugasi, proslo je 45min od prvog paljenja.
Jedna spaga gori minuta.
Ako je presavinem i zapalim oba kraja, gorjet ce minuta.
Ako je dvaput presavinem (dvaput je dvaput:P) i zapalim (sva 4 kraja), gorjet ce minuta


ilitiga

Jednu spage presavinem jednom i zapalim oba kraja ⇒ prodje 30min.
Drugu spagu presavinem dvaput i zapalim sve krajeve ⇒ prodje 15min.

Prvo zapalim jednu spagu, a nakon sto se ona ugasi zapalim drugu.
Dakle, od trenutka kad sam upalio prvu spagu pa sve dok se druga spaga ne ugasi, proslo je 45min.

Alternativno,

ilitiga

Obje spage presavinem jednom i zapalim 3 od 4 kraja. Nakon što jedna od njih izgori do kraja, prošlo je 30 min a u drugoj špagi ima još "30 min materijala za gorjanje". Tad zapalim zadnji kraj i time prepolovim "30 min materijala za gorjenje" na "15 min materijala za gorjenje".
Ilitiga, kad se i druga spaga ugasi, proslo je 45min od prvog paljenja.



_________________
Though your dreams be tossed and blown...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 11:56 pon, 28. 9. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako "spage ne gore jednolikom brzinom na svim svojim dijelovima", kako znas da ce dvije polovice izgorjeti za 30min? Moze jedna za 15min, a druga za 45 min ili jedna za 29min, a druga za 31min.
Ako "spage ne gore jednolikom brzinom na svim svojim dijelovima", kako znas da ce dvije polovice izgorjeti za 30min? Moze jedna za 15min, a druga za 45 min ili jedna za 29min, a druga za 31min.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fireball
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2005. (18:49:17)
Postovi: (4AB)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 100 - 74
Lokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu

PostPostano: 12:36 pon, 28. 9. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Swerz"]Jedna spaga gori [latex]x[/latex] minuta.

Drugu spagu presavinem dvaput i zapalim sve krajeve ==> prodje 15min.
[/quote]

ajde sad prebroj 'krajeve' [size=5](tehnicki, jos uvijek imas dva kraja ali to zanemarimo za ovo razmatranje)[/size] i probaj to povezat s onime sto je vsego reko pa ce ti bit jasno zasto ta metoda nece ic
Swerz (napisa):
Jedna spaga gori minuta.

Drugu spagu presavinem dvaput i zapalim sve krajeve ⇒ prodje 15min.


ajde sad prebroj 'krajeve' (tehnicki, jos uvijek imas dva kraja ali to zanemarimo za ovo razmatranje) i probaj to povezat s onime sto je vsego reko pa ce ti bit jasno zasto ta metoda nece ic



_________________
I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Swerz
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2009. (21:30:28)
Postovi: (182)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
15 = 33 - 18

PostPostano: 15:31 pon, 28. 9. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam spagu fizicki prepolovio (prerezao) pa da se vatra ugasi nakon što izgori do polovice.
Neka spaga ima 9 dijelova i oznake na spagi su [latex]A---P---B[/latex] i neka je potrebno 15min da izgori od A do P i 45min od B do P.

Ako zapalim samo kraj A, nakon 15 min vatra je dosla do P i špaga izgleda ovako [latex]....F---B[/latex]
(točkice predstavljaju izgorjeli dio, crtice "normalni dio" a slovo F mjesto gdje se nalazi vatra)
Ako zapalim samo kraj B, nakon 45 min vatra je dosla do P i špaga izgleda ovako
[latex]A---F....[/latex]

Ali, ako zapalim oba kraja istovremeno, nakon 15 min špaga izgleda otprilike ovako:
[latex]....F--F.[/latex]
U 16. minuti vatra sa lijeve polovice ce prijeci na desnu polovicu.
[latex].....F-F.[/latex]
U 29. minuti spaga izgleda ovako:
[latex].....FF..[/latex]
a u 30. minuti ce se dvije vatre "spojiti" i ugasit ce se.
[latex].........[/latex]

Znaci u 16. minuti lijeva vatra prelazi na desnu polovicu pa desna polovica gori sa dvije strane i trebat ce manje vremena da izgori u potpunosti, jer gore dvije vatre sa dvije strane.


E sad, pravo pitanje je "Dal ce bas trebati tocno dvostruko manje vremena da cijela spaga izgori ako je zapalim sa dvije strane?". Ja mislim da hoce i na tome temeljim svoja rjesenja.
Nisam to raspisivao al razmisljanje mi je otprilike sljedece:
Spaga ima 100 jedinica potencijalne [i]vatropridonosne [/i]energije :D
Izgorena spaga ima 0 jedinica potencijalne [i]vatropridonosne [/i]energije.
Plamen uvijek pretvara [b]istu kolicinu [/b]potencijalne [i]vatropridonosne [/i]energije u vatru bez obzira na kojim koordinatama spage se nalazi.
Potencijalna [i]vatropridonosna [/i]energija nije ravnomjerno rasporedjena duz spage pa zato spaga ne gori jednolikom brzinom na svim djelovima.

Ako je potrebno 60min da jedan plamen pretvori 100 jedinica vatropridonosne energije u vatru, onda je potrebno 30min da dva plamena pretvore istu kolicinu energije u vatru.
Kljucan dio u mom razmisljanju je 16. minuta kada "lijeva brza vatra" pocne pomagati "desnoj sporijoj vatri".
Ako netko ima doma ili u labosu na faxu (fizicari?) sporogoreci fitilj i brzogoreci fitilj dalo bi se to testirati u praksi i u tom slucaju bi mogla neka oklada pasti:)

Dakle,
@vsego: siguran sam zbog "sesnaeste minute"
@fireball: U pravu si i jasno mi je da kolikogod puta presavinuo spagu i dalje imam 2 kraja. Mislim da sam dovoljno zakomplicirao i bez dodatnih pojasnjenja na sta sam mislio pod 4 kraja :)


P.S.
Kad smo kod "sesneste minute", sad uvidjam da ako imam 4 vatre na jednoj spagi (2x presavinuta spaga), moguce je da se dvije od njih spoje i ugase (jer nema sta vise goriti na toj strani).
U tom slucaju moje prvo ponudjeno rjesenje nije tocno ali i dalje (za sad) stojim kod drugog ponudjenog rjesenja.
Nisam spagu fizicki prepolovio (prerezao) pa da se vatra ugasi nakon što izgori do polovice.
Neka spaga ima 9 dijelova i oznake na spagi su i neka je potrebno 15min da izgori od A do P i 45min od B do P.

Ako zapalim samo kraj A, nakon 15 min vatra je dosla do P i špaga izgleda ovako
(točkice predstavljaju izgorjeli dio, crtice "normalni dio" a slovo F mjesto gdje se nalazi vatra)
Ako zapalim samo kraj B, nakon 45 min vatra je dosla do P i špaga izgleda ovako


Ali, ako zapalim oba kraja istovremeno, nakon 15 min špaga izgleda otprilike ovako:

U 16. minuti vatra sa lijeve polovice ce prijeci na desnu polovicu.

U 29. minuti spaga izgleda ovako:

a u 30. minuti ce se dvije vatre "spojiti" i ugasit ce se.


Znaci u 16. minuti lijeva vatra prelazi na desnu polovicu pa desna polovica gori sa dvije strane i trebat ce manje vremena da izgori u potpunosti, jer gore dvije vatre sa dvije strane.


E sad, pravo pitanje je "Dal ce bas trebati tocno dvostruko manje vremena da cijela spaga izgori ako je zapalim sa dvije strane?". Ja mislim da hoce i na tome temeljim svoja rjesenja.
Nisam to raspisivao al razmisljanje mi je otprilike sljedece:
Spaga ima 100 jedinica potencijalne vatropridonosne energije Very Happy
Izgorena spaga ima 0 jedinica potencijalne vatropridonosne energije.
Plamen uvijek pretvara istu kolicinu potencijalne vatropridonosne energije u vatru bez obzira na kojim koordinatama spage se nalazi.
Potencijalna vatropridonosna energija nije ravnomjerno rasporedjena duz spage pa zato spaga ne gori jednolikom brzinom na svim djelovima.

Ako je potrebno 60min da jedan plamen pretvori 100 jedinica vatropridonosne energije u vatru, onda je potrebno 30min da dva plamena pretvore istu kolicinu energije u vatru.
Kljucan dio u mom razmisljanju je 16. minuta kada "lijeva brza vatra" pocne pomagati "desnoj sporijoj vatri".
Ako netko ima doma ili u labosu na faxu (fizicari?) sporogoreci fitilj i brzogoreci fitilj dalo bi se to testirati u praksi i u tom slucaju bi mogla neka oklada pasti:)

Dakle,
@vsego: siguran sam zbog "sesnaeste minute"
@fireball: U pravu si i jasno mi je da kolikogod puta presavinuo spagu i dalje imam 2 kraja. Mislim da sam dovoljno zakomplicirao i bez dodatnih pojasnjenja na sta sam mislio pod 4 kraja Smile


P.S.
Kad smo kod "sesneste minute", sad uvidjam da ako imam 4 vatre na jednoj spagi (2x presavinuta spaga), moguce je da se dvije od njih spoje i ugase (jer nema sta vise goriti na toj strani).
U tom slucaju moje prvo ponudjeno rjesenje nije tocno ali i dalje (za sad) stojim kod drugog ponudjenog rjesenja.



_________________
Though your dreams be tossed and blown...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fireball
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2005. (18:49:17)
Postovi: (4AB)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 100 - 74
Lokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu

PostPostano: 17:56 pon, 28. 9. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

ti si bas protip za izreku koja vrijedi na faxu - "zasto jednostavno kad moze slozeno" :D

i ne 16 minuta nema veze sa rjesenjem, ali u primjeru ima smisla (koliko je to moguce uz sve one oznake ;) )
ti si bas protip za izreku koja vrijedi na faxu - "zasto jednostavno kad moze slozeno" Very Happy

i ne 16 minuta nema veze sa rjesenjem, ali u primjeru ima smisla (koliko je to moguce uz sve one oznake Wink )



_________________
I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Swerz
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2009. (21:30:28)
Postovi: (182)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
15 = 33 - 18

PostPostano: 18:36 pon, 28. 9. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ti si prva osoba [size=5]danas[/size] koja mi je to rekla :P

Slazes li se na kraju sa mojom konstatacijom da spaga zapaljena sa dvije strane gori dvostruko krace nego spaga zapaljena samo sa jedne strane?
Ti si prva osoba danas koja mi je to rekla Razz

Slazes li se na kraju sa mojom konstatacijom da spaga zapaljena sa dvije strane gori dvostruko krace nego spaga zapaljena samo sa jedne strane?



_________________
Though your dreams be tossed and blown...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 19:00 pon, 28. 9. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Swerz"]Nisam spagu fizicki prepolovio (prerezao) pa da se vatra ugasi nakon što izgori do polovice.[/quote]

Got it, thanks. :) Sad mi "alternativno" zvuci OK. ("Presavijanje" je, btw, nepotrebna komplikacija koja zbunjuje; samo zapali spagu na oba kraja i mir ;))

S "originalom" mi je problem "presavinem dvaput i zapalim sve krajeve" jer spaga nema 4 kraja, pa palis spagu od "negdje u sredini", pa dijelovi izgore do kraja bez da vatra "ide dalje", sto narusava koncept na koji se oslanjas.

P.S. Jadni bombash koji kupi fitilj od fireballa... :PP
Swerz (napisa):
Nisam spagu fizicki prepolovio (prerezao) pa da se vatra ugasi nakon što izgori do polovice.


Got it, thanks. Smile Sad mi "alternativno" zvuci OK. ("Presavijanje" je, btw, nepotrebna komplikacija koja zbunjuje; samo zapali spagu na oba kraja i mir Wink)

S "originalom" mi je problem "presavinem dvaput i zapalim sve krajeve" jer spaga nema 4 kraja, pa palis spagu od "negdje u sredini", pa dijelovi izgore do kraja bez da vatra "ide dalje", sto narusava koncept na koji se oslanjas.

P.S. Jadni bombash koji kupi fitilj od fireballa... Weeee-heeee!!!



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fireball
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2005. (18:49:17)
Postovi: (4AB)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 100 - 74
Lokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu

PostPostano: 20:42 pon, 28. 9. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]
P.S. Jadni bombash koji kupi fitilj od fireballa... :PP[/quote]

nevidim zasto ne, bar zna da kad ga zapali moze komotno otic do karlovca (ili siska ili zaboka recimo) i popit kavu prije nego sve padne u vodu jer mu je neko dao los TNT ;)
vsego (napisa):

P.S. Jadni bombash koji kupi fitilj od fireballa... Weeee-heeee!!!


nevidim zasto ne, bar zna da kad ga zapali moze komotno otic do karlovca (ili siska ili zaboka recimo) i popit kavu prije nego sve padne u vodu jer mu je neko dao los TNT Wink



_________________
I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Swerz
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2009. (21:30:28)
Postovi: (182)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
15 = 33 - 18

PostPostano: 20:44 pon, 28. 9. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, gresku u "originalu" sam uocio tek dok sam raspisao misli u proslom postu.


Nego, ako nema više primjedbi eto nova mozgalica:

Daltonist se nalazi na pustom otoku i ima 2 plave tablete i 2 zute tablete.
Da bi prezivio mora popiti točno jednu plavu i točno jednu zutu tabletu. Svaka ostala kombinacija ce ga ubiti. Sve 4 tablete su identicne. Imaju isti oblik, okus, težinu...
Kako preživjeti?
Da, gresku u "originalu" sam uocio tek dok sam raspisao misli u proslom postu.


Nego, ako nema više primjedbi eto nova mozgalica:

Daltonist se nalazi na pustom otoku i ima 2 plave tablete i 2 zute tablete.
Da bi prezivio mora popiti točno jednu plavu i točno jednu zutu tabletu. Svaka ostala kombinacija ce ga ubiti. Sve 4 tablete su identicne. Imaju isti oblik, okus, težinu...
Kako preživjeti?



_________________
Though your dreams be tossed and blown...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Spectre
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2006. (16:58:05)
Postovi: (167)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
17 = 27 - 10

PostPostano: 22:31 pon, 28. 9. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

To je klasik. :D Raspolovi ih pa popije po jednu polovicu od svake tablete. :wink:
To je klasik. Very Happy Raspolovi ih pa popije po jednu polovicu od svake tablete. Wink



_________________
Cry havoc, and let loose the dogs of war!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 9:01 uto, 29. 9. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako ih raspolovi? Ne pise da ima noz, niti vagu kakvu koristi Walter White. :P
Kako ih raspolovi? Ne pise da ima noz, niti vagu kakvu koristi Walter White. Razz



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 9:14 uto, 29. 9. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo jedna majmunska: Od 3000 banana potrebno je što više njih transportirati na udaljenost od 1000 km. Banane transportira majmun koji odjednom može nositi najviše 1000 banana, no za svaki kilometar (i naprijed i natrag) majmun pojede jednu bananu. Koliko je banana moguće prebaciti na drugu stranu?
Evo jedna majmunska: Od 3000 banana potrebno je što više njih transportirati na udaljenost od 1000 km. Banane transportira majmun koji odjednom može nositi najviše 1000 banana, no za svaki kilometar (i naprijed i natrag) majmun pojede jednu bananu. Koliko je banana moguće prebaciti na drugu stranu?



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Swerz
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2009. (21:30:28)
Postovi: (182)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
15 = 33 - 18

PostPostano: 11:38 uto, 29. 9. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Kako ih raspolovi? Ne pise da ima noz, niti vagu kakvu koristi Walter White. :P[/quote]

Tocan je odgovor, raspolove se. Zar nikad nisi vidio tablete koje imaju onu recku po sredini da ih rukom mozes prepolovit? :P
Uostalom, mislim da bi bilo prelagano da ti odmah dam hint sa nožem a i ovako mozemo dobiti razna zanimljiva rjesenja, tipa razmuti sve tablete i popij pola.

Nego, ajmo od sad rješenja pisati u "spoilerima". Neki zadatci su fakat zanimljivi ako ne vidimo rješenje :D

[spoiler] ovdje metni svoje rjesenje [/spoiler]
vsego (napisa):
Kako ih raspolovi? Ne pise da ima noz, niti vagu kakvu koristi Walter White. Razz


Tocan je odgovor, raspolove se. Zar nikad nisi vidio tablete koje imaju onu recku po sredini da ih rukom mozes prepolovit? Razz
Uostalom, mislim da bi bilo prelagano da ti odmah dam hint sa nožem a i ovako mozemo dobiti razna zanimljiva rjesenja, tipa razmuti sve tablete i popij pola.

Nego, ajmo od sad rješenja pisati u "spoilerima". Neki zadatci su fakat zanimljivi ako ne vidimo rješenje Very Happy

Spoiler [hidden; click to show]:



_________________
Though your dreams be tossed and blown...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Spectre
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2006. (16:58:05)
Postovi: (167)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
17 = 27 - 10

PostPostano: 19:03 sub, 3. 10. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Melkor"]Evo jedna majmunska: Od 3000 banana potrebno je što više njih transportirati na udaljenost od 1000 km. Banane transportira majmun koji odjednom može nositi najviše 1000 banana, no za svaki kilometar (i naprijed i natrag) majmun pojede jednu bananu. Koliko je banana moguće prebaciti na drugu stranu?[/quote]

Vjerojatno nije najbolje rješenje, ali je barem neko rješenje:

[spoiler]500

Prvi korak:
Ponese 1000 banana 250 km, ostavi 500, vrati se na početak.
Ponese 1000 banana 250 km, ostavi 500, vrati se na početak.
Ponese 1000 banana 250 km, ostavi 750.
Dakle na 250 km je trenutno 1750 banana.

Drugi korak:
Ponese 1000 banana 250 km, ostavi 500, vrati se na 250 m.
Ponese preostalih 750 banana 250 km, ostavi 500.
Dakle na 500 km je trenutno 1000 banana.

Treći korak:
S preostalih 1000 banana prijeđe preostali put, pojede pola te mu ostane 500.[/spoiler]
Melkor (napisa):
Evo jedna majmunska: Od 3000 banana potrebno je što više njih transportirati na udaljenost od 1000 km. Banane transportira majmun koji odjednom može nositi najviše 1000 banana, no za svaki kilometar (i naprijed i natrag) majmun pojede jednu bananu. Koliko je banana moguće prebaciti na drugu stranu?


Vjerojatno nije najbolje rješenje, ali je barem neko rješenje:

Spoiler [hidden; click to show]:



_________________
Cry havoc, and let loose the dogs of war!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 13:55 ned, 4. 10. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Spectre"]Dakle na 250 km je trenutno 1750 banana.[/quote]
Može imati i više banana na 250 km. Recimo neka prenese dvaput po 600 i jednom 800 banana na 200 km. Znači na 200 km ima 2000 banana. Do 250 onda može prenijeti 900 prvi put i 950 drugi put, što ukupno daje 1850 banana na 250 km. (Mislim da se u ovom krije dovoljan hint i za konačno rješenje.)

Nadam se da majmuni i banane nisu ubili temu. Nudim novi problem: Recimo da vam netko ponudi dvije kuverte s novcem. Ne znate koji je točno iznos u kuvertama, samo znate da jedna sadrži dvostruko veći iznos nego druga. Nakon odabira kuverte, prije nego je otvorite imate mogućnost predomisliti se i promijeniti izbor. Je li bolje uzeti drugu kuvertu ili ostati pri prvoj?

Intuitivno, trebalo bi biti svejedno. No, evo argumenta da je bolje promijeniti izbor. Recimo da odabrana kuverta sadrži iznos x. Druga kuverta onda sadrži 2x s vjerojatnošću 1/2, ili x/2 isto s vjerojatnošću 1/2. Očekivani iznos ako uzmete drugu kuvertu je 5x/4, što je više od očekivanog iznosa u prvoj kuverti. Prema tome, bolje je promijeniti izbor.

Je li argument valjan? Je li bolje promijeniti kuvertu, ostati pri početnom izboru, ili je svejedno?
Spectre (napisa):
Dakle na 250 km je trenutno 1750 banana.

Može imati i više banana na 250 km. Recimo neka prenese dvaput po 600 i jednom 800 banana na 200 km. Znači na 200 km ima 2000 banana. Do 250 onda može prenijeti 900 prvi put i 950 drugi put, što ukupno daje 1850 banana na 250 km. (Mislim da se u ovom krije dovoljan hint i za konačno rješenje.)

Nadam se da majmuni i banane nisu ubili temu. Nudim novi problem: Recimo da vam netko ponudi dvije kuverte s novcem. Ne znate koji je točno iznos u kuvertama, samo znate da jedna sadrži dvostruko veći iznos nego druga. Nakon odabira kuverte, prije nego je otvorite imate mogućnost predomisliti se i promijeniti izbor. Je li bolje uzeti drugu kuvertu ili ostati pri prvoj?

Intuitivno, trebalo bi biti svejedno. No, evo argumenta da je bolje promijeniti izbor. Recimo da odabrana kuverta sadrži iznos x. Druga kuverta onda sadrži 2x s vjerojatnošću 1/2, ili x/2 isto s vjerojatnošću 1/2. Očekivani iznos ako uzmete drugu kuvertu je 5x/4, što je više od očekivanog iznosa u prvoj kuverti. Prema tome, bolje je promijeniti izbor.

Je li argument valjan? Je li bolje promijeniti kuvertu, ostati pri početnom izboru, ili je svejedno?



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 11:42 uto, 13. 10. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovaj problem mi je postavljen jucer na intervjuu za posao.


Vlak na beskonacnim tracnicama giba se konstantnom brzinom i u konstantnom smjeru. Na tracnicama nalaze se senzori koji su jednoliko raspodijeljeni i koji se aktiviraju cim vlak predje preko njih. Senzor se deaktivira cim vlak vise nije na njemu.

Ne znamo kojom brzinom, niti u kojem smjeru vlak putuje, niti gdje se nalazi. Znamo samo da u jednoj vremenskoj jedinici vlak aktivira konstantan, pozitivan i konacan broj senzora.

U jednoj vremenskoj jedinici mozemo pogledati tocno jedan senzor.

Nadji algoritam koji u konacno mnogo vremenskih jedinica locira vlak ili dokazi da takav algoritam ne postoji.
Ovaj problem mi je postavljen jucer na intervjuu za posao.


Vlak na beskonacnim tracnicama giba se konstantnom brzinom i u konstantnom smjeru. Na tracnicama nalaze se senzori koji su jednoliko raspodijeljeni i koji se aktiviraju cim vlak predje preko njih. Senzor se deaktivira cim vlak vise nije na njemu.

Ne znamo kojom brzinom, niti u kojem smjeru vlak putuje, niti gdje se nalazi. Znamo samo da u jednoj vremenskoj jedinici vlak aktivira konstantan, pozitivan i konacan broj senzora.

U jednoj vremenskoj jedinici mozemo pogledati tocno jedan senzor.

Nadji algoritam koji u konacno mnogo vremenskih jedinica locira vlak ili dokazi da takav algoritam ne postoji.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan