Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Serveri

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računala (općenito)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Megy Poe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 11. 2009. (23:14:52)
Postovi: (122)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 25 - 11

PostPostano: 20:16 pon, 16. 11. 2015    Naslov: Serveri Citirajte i odgovorite

Koja bi bila najbolja, najisplativija, najsigurnija distribucija Linuxa za mali server?
Čula sam za centOS, RedHat, Debian, Fedora, Ubuntu no nisam nikad imala server i ne razumijem se u njih pa ako netko ima iskustva da da neki savjet bila bi zahvalna.
Koja bi bila najbolja, najisplativija, najsigurnija distribucija Linuxa za mali server?
Čula sam za centOS, RedHat, Debian, Fedora, Ubuntu no nisam nikad imala server i ne razumijem se u njih pa ako netko ima iskustva da da neki savjet bila bi zahvalna.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 3:24 uto, 17. 11. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kao da pitas koji je najbolji, najsiplativiji, najsigurniji auto. :)

[url=https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Linux_distributions]Popis distribucija je malo dulji od te cetiri[/url]. ;)

Debian - visestruko provjereno, vrlo stabilno i sigurno, ali ne bas jako novi software;
Fedora - bleeding edge software, sa svim blagodatima koje to donosi (novi featurei, ali i (pre)cesti updateovi, bugovi, potencijalna nesigurnost,...);
Ubuntu - nastao od Debiana, jako rasiren kao desktop, mislim da isto malo previse ganja novotarije naustrb kvalitete, mada ne kao Fedora;
CentOS - nisam se igrao s tim, pa necu pricati napamet.

Ja koristim Fedoru, a jedan od servera koje imam je na Debianu i radi veselo od kad je instaliran prije 10 godina, uz jedan upgrade sustava prije, cini mi se, 5 godina. "Padne" samo kad nestane struje.

Degiorgi je postarija Fedora i, do na povremene teskoce s hardwareom (koji je takodjer u poznim godinama), problema nema.

Jedna od masina doma sluzi kao svojevrsni server light i upgradeam ju na svaku drugu verziju, sto znaci jednom godisnje (rok trajanja Fedorinih verzija je 7 mjeseci, i to je solidno annoying, pogotovo ako ne volis stalno raditi upgradeove sustava). On the bright side, upgrade u pravilu ide automatski (pozoves jednu narebu i odes spavati), preko mreze.

Dakle, ovisi sto ti treba. Ako ti je skroz OK vrtiti stariji software, Debian instaliras i zaboravis na njega. Ako ti treba novije, vidi koliko novije.

Za "mali" server (sto ti stvarno treba?!) vjerojatno slazes desktop, uz dodatak servisa koji ti trebaju. Installer novijih Fedora nudi, izmedju ostalog, instalaciju "servera", sto je svojevrsni "install for dummies" koji ce vjerojatno previse toga instalirati, ali bi trebalo raditi (i biti solidno sigurno) out of the box. Ubuntu ne volim, pa ne znam detalje.
Kao da pitas koji je najbolji, najsiplativiji, najsigurniji auto. Smile

Popis distribucija je malo dulji od te cetiri. Wink

Debian - visestruko provjereno, vrlo stabilno i sigurno, ali ne bas jako novi software;
Fedora - bleeding edge software, sa svim blagodatima koje to donosi (novi featurei, ali i (pre)cesti updateovi, bugovi, potencijalna nesigurnost,...);
Ubuntu - nastao od Debiana, jako rasiren kao desktop, mislim da isto malo previse ganja novotarije naustrb kvalitete, mada ne kao Fedora;
CentOS - nisam se igrao s tim, pa necu pricati napamet.

Ja koristim Fedoru, a jedan od servera koje imam je na Debianu i radi veselo od kad je instaliran prije 10 godina, uz jedan upgrade sustava prije, cini mi se, 5 godina. "Padne" samo kad nestane struje.

Degiorgi je postarija Fedora i, do na povremene teskoce s hardwareom (koji je takodjer u poznim godinama), problema nema.

Jedna od masina doma sluzi kao svojevrsni server light i upgradeam ju na svaku drugu verziju, sto znaci jednom godisnje (rok trajanja Fedorinih verzija je 7 mjeseci, i to je solidno annoying, pogotovo ako ne volis stalno raditi upgradeove sustava). On the bright side, upgrade u pravilu ide automatski (pozoves jednu narebu i odes spavati), preko mreze.

Dakle, ovisi sto ti treba. Ako ti je skroz OK vrtiti stariji software, Debian instaliras i zaboravis na njega. Ako ti treba novije, vidi koliko novije.

Za "mali" server (sto ti stvarno treba?!) vjerojatno slazes desktop, uz dodatak servisa koji ti trebaju. Installer novijih Fedora nudi, izmedju ostalog, instalaciju "servera", sto je svojevrsni "install for dummies" koji ce vjerojatno previse toga instalirati, ali bi trebalo raditi (i biti solidno sigurno) out of the box. Ubuntu ne volim, pa ne znam detalje.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Megy Poe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 11. 2009. (23:14:52)
Postovi: (122)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 25 - 11

PostPostano: 13:21 uto, 17. 11. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala puno na savjetu!

Da mogla sam se izraziti detaljnije, server mi treba za sajt :D
Hvala puno na savjetu!

Da mogla sam se izraziti detaljnije, server mi treba za sajt Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
luka_m
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2012. (14:09:25)
Postovi: (62)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 15 - 1
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 13:44 uto, 17. 11. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako server ne treba biti na nekom već prisutnom kompu, ok opcija (za studente i profesore, jer dobiju 100$ odnosno 20 mjeseci besplatno) je DigitalOcean. Nude i gotove postave raznih platformi (npr. Ubuntu + PHP + Apache), pa se u 10ak min može srediti sve od registracije do live stranice (uz stranicu u /var/www ili gdje već Apache očekuje) upisivanjem IP adrese.

edit: a ako site ne treba biti osobito stabilan ili dostupan cijeli dan, postoji hrpa potpuno besplatnih mogućnosti poput Heroku.
Ako server ne treba biti na nekom već prisutnom kompu, ok opcija (za studente i profesore, jer dobiju 100$ odnosno 20 mjeseci besplatno) je DigitalOcean. Nude i gotove postave raznih platformi (npr. Ubuntu + PHP + Apache), pa se u 10ak min može srediti sve od registracije do live stranice (uz stranicu u /var/www ili gdje već Apache očekuje) upisivanjem IP adrese.

edit: a ako site ne treba biti osobito stabilan ili dostupan cijeli dan, postoji hrpa potpuno besplatnih mogućnosti poput Heroku.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 13:50 uto, 17. 11. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Danas svaka distribucija ima (L)AMP ((Linux), Apache, MySQL, PHP). Opet, malo se razlikuju verzije koje dodju s njima, no nista revolucionarno razlicito, posto je rijec o starim aplikacijama od kojih ti obicno ne treba najnovija funkcionalnost.

Drugim rijecima, svaka distribucija bi ti trebala biti OK.

Danas je dosta neobicno dizati svoj server za to. Obicno se uzme neki placeni hosting za sitne novce. Izbora je jako puno, u Hr. i sire (preporucam trazenje izvan Hr).
Danas svaka distribucija ima (L)AMP ((Linux), Apache, MySQL, PHP). Opet, malo se razlikuju verzije koje dodju s njima, no nista revolucionarno razlicito, posto je rijec o starim aplikacijama od kojih ti obicno ne treba najnovija funkcionalnost.

Drugim rijecima, svaka distribucija bi ti trebala biti OK.

Danas je dosta neobicno dizati svoj server za to. Obicno se uzme neki placeni hosting za sitne novce. Izbora je jako puno, u Hr. i sire (preporucam trazenje izvan Hr).



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Megy Poe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 11. 2009. (23:14:52)
Postovi: (122)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 25 - 11

PostPostano: 14:30 uto, 17. 11. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]
Danas je dosta neobicno dizati svoj server za to. Obicno se uzme neki placeni hosting za sitne novce. Izbora je jako puno, u Hr. i sire (preporucam trazenje izvan Hr).[/quote]

Jeste da, za to znam budu često i neke akcije, stvarno se jeftino zna nać, no server će kasnije dobiti više funkcija pa zato baš server.
vsego (napisa):

Danas je dosta neobicno dizati svoj server za to. Obicno se uzme neki placeni hosting za sitne novce. Izbora je jako puno, u Hr. i sire (preporucam trazenje izvan Hr).


Jeste da, za to znam budu često i neke akcije, stvarno se jeftino zna nać, no server će kasnije dobiti više funkcija pa zato baš server.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 17:33 uto, 17. 11. 2015    Naslov: Citirajte i odgovorite

Onda je vjerojatno dobro uzeti neku moderniju distribuciju, dakle Ubuntu ili Fedoru (ili neki SUSE, CentOS,...), koja god da ti vise odgovara. Najbolje da onaj tko ce instalirati i administrirati izabere distru s kojom inace radi i/ili se osjeca najugodnije. Prednosti poznatog okruzenja - IMO - nadilaze eventualne prednosti i mane pojedinih (ionako solidno slicnih) distribucija.

U konacnici, ako slozis dobar backup korisnickih podataka ([tt]/home[/tt], web i database dir,...), pregaziti distribuciju koja ti ipak ne odgovara nekom drugom nije nikakav problem.
Onda je vjerojatno dobro uzeti neku moderniju distribuciju, dakle Ubuntu ili Fedoru (ili neki SUSE, CentOS,...), koja god da ti vise odgovara. Najbolje da onaj tko ce instalirati i administrirati izabere distru s kojom inace radi i/ili se osjeca najugodnije. Prednosti poznatog okruzenja - IMO - nadilaze eventualne prednosti i mane pojedinih (ionako solidno slicnih) distribucija.

U konacnici, ako slozis dobar backup korisnickih podataka (/home, web i database dir,...), pregaziti distribuciju koja ti ipak ne odgovara nekom drugom nije nikakav problem.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računala (općenito) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan